Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Η ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΟΥ ΑΙΝΣΤΑΙΝ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΡΙΦΤΕΙ??
Σοβαρά; Δεν έχω ιδέα από φυσική και τώρα διαβάζω για να τη περάσω (τη χρωστάω από το 1ο εξάμηνο!). Μαλακίες διαβάζω δηλαδή? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σε αυτό το forum ο άθεος είναι cool και θεωρεί ότι όσοι πιστεύουν στο θεό ή στον Αλλάχ ή δεν ξέρω πού, είναι χαμηλού νοητικού επιπέδου.

Ξεκαβαλάτε από το καλάμι σας. Η πίστη είναι κάτι τελείως υποκειμενικό. Ο καθένας έχει διαφορετική εξήγηση για φαινόμενα που συνέβησαν στη ζωή του και έχει αποφασίσει τι πιστεύει και πού πιστεύει ή αν πιστεύει κάπου. Νομίζω ότι όλοι σε αυτό το forum είμαστε σε μία ηλικία που μα "κόβει" και δεν προσπαθούμε να ρίξουμε λάσπη σε όσους έχουν διαφορετικά πιστεύ από εμάς. Είναι ανώφελο να νευριάζετε οι μεν άθεοι και οι δε θρησκευόμενοι, αφού υποστηρίζετε κάτι που είναι σαφώς δική σας επιλογή. Δεν μπορείς να επιβάλλεις τη δική σου επιλογή στον άλλον, αλλά ούτε και να σνομπάρεις τη δική του επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
«Ότι εώρακάς με πεπίστευκας· μακάριοι οι μη ιδόντες και πιστεύσαντες»

Δεν είναι μακάριοι ακριβώς, είναι τα καθιερωμένα κορόιδα της ιστορίας.
Εσύ απλά έτυχε να γεννηθείς στην Ελλάδα και πιστεύεις ότι ο Θεός δημιούργησε τους ανθρώπους, μετά (αν και πνεύμα έχει παιδί) έστειλε τον γιο του στον σωματικό θάνατο για να σώσει τα δημιουργήματα του από την ίδια του την οργή.

Αν ήσουν γεννημένος στην Αφρική θα σου μάθαιναν ότι ο Θεός είναι ο μεγάλος "τζουτζού" που ζει στην κορυφή του βουνού που μένεις.
Απλά έτυχε να σου μιλήσουν για άλλον Θεό.

Και το εμπόριο θρησκειών συνεχίζεται μέχρι σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φώκια

Νεοφερμένος

Ο φώκια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Σε αυτό το forum ο άθεος είναι cool και θεωρεί ότι όσοι πιστεύουν στο θεό ή στον Αλλάχ ή δεν ξέρω πού, είναι χαμηλού νοητικού επιπέδου.

Ξεκαβαλάτε από το καλάμι σας. Η πίστη είναι κάτι τελείως υποκειμενικό. Ο καθένας έχει διαφορετική εξήγηση για φαινόμενα που συνέβησαν στη ζωή του και έχει αποφασίσει τι πιστεύει και πού πιστεύει ή αν πιστεύει κάπου. Νομίζω ότι όλοι σε αυτό το forum είμαστε σε μία ηλικία που μα "κόβει" και δεν προσπαθούμε να ρίξουμε λάσπη σε όσους έχουν διαφορετικά πιστεύ από εμάς. Είναι ανώφελο να νευριάζετε οι μεν άθεοι και οι δε θρησκευόμενοι, αφού υποστηρίζετε κάτι που είναι σαφώς δική σας επιλογή. Δεν μπορείς να επιβάλλεις τη δική σου επιλογή στον άλλον, αλλά ούτε και να σνομπάρεις τη δική του επιλογή.
+1
Δεν είναι μακάριοι ακριβώς, είναι τα καθιερωμένα κορόιδα της ιστορίας.
Εσύ απλά έτυχε να γεννηθείς στην Ελλάδα και πιστεύεις ότι ο Θεός δημιούργησε τους ανθρώπους, μετά (αν και πνεύμα έχει παιδί) έστειλε τον γιο του στον σωματικό θάνατο για να σώσει τα δημιουργήματα του από την ίδια του την οργή.

Αν ήσουν γεννημένος στην Αφρική θα σου μάθαιναν ότι ο Θεός είναι ο μεγάλος "τζουτζού" που ζει στην κορυφή του βουνού που μένεις.
Απλά έτυχε να σου μιλήσουν για άλλον Θεό.

Και το εμπόριο θρησκειών συνεχίζεται μέχρι σήμερα.

γνώμη σου.
γνώμη μου είναι ότι ο καθένας πιστεύει στον ίδιο Θεό, με διαφορετικό τρόπο, προσαρμοσμένο στον πολιτισμό και το επίπεδο κάθε λαού.
είναι ο τρόπος τους να παραδεχτούν ότι υπάρχει κάτι ανώτερο από τους εαυτούς τους. κάτι που δεν μπορούν να αντιληφθούν με τα στενά, μικρά μυαλά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Σε αυτό το forum ο άθεος είναι cool και θεωρεί ότι όσοι πιστεύουν στο θεό ή στον Αλλάχ ή δεν ξέρω πού, είναι χαμηλού νοητικού επιπέδου.

Ξεκαβαλάτε από το καλάμι σας. Η πίστη είναι κάτι τελείως υποκειμενικό. Ο καθένας έχει διαφορετική εξήγηση για φαινόμενα που συνέβησαν στη ζωή του και έχει αποφασίσει τι πιστεύει και πού πιστεύει ή αν πιστεύει κάπου. Νομίζω ότι όλοι σε αυτό το forum είμαστε σε μία ηλικία που μα "κόβει" και δεν προσπαθούμε να ρίξουμε λάσπη σε όσους έχουν διαφορετικά πιστεύ από εμάς. Είναι ανώφελο να νευριάζετε οι μεν άθεοι και οι δε θρησκευόμενοι, αφού υποστηρίζετε κάτι που είναι σαφώς δική σας επιλογή. Δεν μπορείς να επιβάλλεις τη δική σου επιλογή στον άλλον, αλλά ούτε και να σνομπάρεις τη δική του επιλογή.
Ναι αλλα ρε jj ο ενας καταρριπτει θεωρειες ο αλλος γραφει ο,τι του κατεβει σε αυτα νομιζω πως και οι σωστα θρησκευομενοι σηκωνουν τα χερια ψηλα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Δεν είναι μακάριοι ακριβώς, είναι τα καθιερωμένα κορόιδα της ιστορίας.
Εσύ απλά έτυχε να γεννηθείς στην Ελλάδα και πιστεύεις ότι ο Θεός δημιούργησε τους ανθρώπους, μετά (αν και πνεύμα έχει παιδί) έστειλε τον γιο του στον σωματικό θάνατο για να σώσει τα δημιουργήματα του από την ίδια του την οργή.

Αν ήσουν γεννημένος στην Αφρική θα σου μάθαιναν ότι ο Θεός είναι ο μεγάλος "τζουτζού" που ζει στην κορυφή του βουνού που μένεις.
Απλά έτυχε να σου μιλήσουν για άλλον Θεό.

Και το εμπόριο θρησκειών συνεχίζεται μέχρι σήμερα.
Συμφψνώ απολυτα μαζί σου.. ενα εμποριο συνειδησεων πυ στοχευει στην χαλιναγωγηση και υποταγη των λαων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φώκια

Νεοφερμένος

Ο φώκια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Συμφψνώ απολυτα μαζί σου.. ενα εμποριο συνειδησεων πυ στοχευει στην χαλιναγωγηση και υποταγη των λαων..

έχεις μπλέξει λίγο τους εκπροσώπους της θρησκείας και το πώς θέλουν να την πασάρουν με το νόημά της.
Βασικά γενικεύεις. Και μάλιστα βεβιασμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
έχεις μπλέξει λίγο τους εκπροσώπους της θρησκείας και το πώς θέλουν να την πασάρουν με το νόημά της.
Βασικά γενικεύεις. Και μάλιστα βεβιασμένα.
βασικα δεν εχω μπλεξει τιποτα.. το γεγονος οτι διαφωνεις και ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ δεν σημαινει πως γενικευω και βεβιασμενα μαλιστα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φώκια

Νεοφερμένος

Ο φώκια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
βασικα δεν εχω μπλεξει τιποτα.. το γεγονος οτι διαφωνεις και ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ δεν σημαινει πως γενικευω και βεβιασμενα μαλιστα..

η χειραγώγηση και η υποταγή των λαών είναι αυτό που επιδιώκουν φαντασμένοι και ψωνισμένοι που την έχουν δει ηγέτες. για να το επιτύχουν ανακατεύονται σε ό,τι βασικό υπάρχει στη ζωή του ανθρώπου, είτε αυτό είναι η θρησκεία, είτε η ανάγκη του για επικοινωνία, οργάνωση, ενημέρωση, μόρφωση κλπ.
σε όλους τους τομείς υπάρχουν τέτοιοι. αν δεν υπήρχαν θα είχαμε "πρόβλημα".

και δεν είμαι εγώ αυτός που δεν εξηγεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
η χειραγώγηση και η υποταγή των λαών είναι αυτό που επιδιώκουν φαντασμένοι και ψωνισμένοι που την έχουν δει ηγέτες. για να το επιτύχουν ανακατεύονται σε ό,τι βασικό υπάρχει στη ζωή του ανθρώπου, είτε αυτό είναι η θρησκεία, είτε η ανάγκη του για επικοινωνία, οργάνωση, ενημέρωση, μόρφωση κλπ.
σε όλους τους τομείς υπάρχουν τέτοιοι. αν δεν υπήρχαν θα είχαμε "πρόβλημα".

και δεν είμαι εγώ αυτός που δεν εξηγεί.
δεν ειναι ετσι τα πραγματα..η χειραγωγηση των λαων ειναι μια υπεραιωνοβια διαδικασια που επιτελειται με φαντασικα αποτελεσματα με τη βοηθεια των θρησκειων και οχι μονο! κατα τη γνωμη μου ειναι αφελες το γεγονος να πιστευεις οτι ορισμενα φαντασμενα και ψωνισμενα πλασματα ειναι αυτα που επιδιωκουν την υποταγη των λαων... ειναι ολοκληρη επιχειρηση το πραγμα που βασιζεται 1) στη ελλειψη παιδειας και σφαιρικης μορφωσης και 2) στις πολυαριθμες θρησκειες που με ανηλεη πλυση εγκεφαλου εγκλωβιζουν τα νεαρα ατομα σε ανυποστατα ιδεολογηματα και αυθεντιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Σε αυτό το forum ο άθεος είναι cool και θεωρεί ότι όσοι πιστεύουν στο θεό ή στον Αλλάχ ή δεν ξέρω πού, είναι χαμηλού νοητικού επιπέδου.

Ξεκαβαλάτε από το καλάμι σας. Η πίστη είναι κάτι τελείως υποκειμενικό. Ο καθένας έχει διαφορετική εξήγηση για φαινόμενα που συνέβησαν στη ζωή του και έχει αποφασίσει τι πιστεύει και πού πιστεύει ή αν πιστεύει κάπου. Νομίζω ότι όλοι σε αυτό το forum είμαστε σε μία ηλικία που μα "κόβει" και δεν προσπαθούμε να ρίξουμε λάσπη σε όσους έχουν διαφορετικά πιστεύ από εμάς. Είναι ανώφελο να νευριάζετε οι μεν άθεοι και οι δε θρησκευόμενοι, αφού υποστηρίζετε κάτι που είναι σαφώς δική σας επιλογή. Δεν μπορείς να επιβάλλεις τη δική σου επιλογή στον άλλον, αλλά ούτε και να σνομπάρεις τη δική του επιλογή.
Οι άθεοι αυτού του φόρουμ είναι "ψαγμένοι" και έχουν λόγο που πιστέυουν ακράδαντα στην άποψή τους.Το να είσαι άθεος είναι ένα λογικό συμπέρασμα που βγάζεις μετά από λίγη σκέψη!


Προσθέτω:
Έτσι όπως το βλέπω εγώ,οι άνθρωποι από αρχαιοτάων χρόνων ότι δεν μπορούσαν να εξηγήσουν το ονόμαζαν Θεο.βλέπε ήλιο,κεραυνό και γενικά ότι "περίεργο" της εποχής.
Ε,κάποια στιγμή οι θρησκείες αυτές καταρρίφθηκαν (πχ. ανέβηκαν στον Όλυμπο οι αρχαίοι Έλληνες και είδαν ότι δεν υπάρχει κάτι) λόγω της επιστήμης.Σε μερικά χρόνια θα σβήσουν και οι υπόλοιπες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Με συγχωρείτε που πετάγομαι σαν φαλλός, αλλά δεν ξέρω που αλλού να το ποστάρω.

Οι τύποι στο Αγιοτρολλίτικο Βήμα έχουν μπει με μέσο στο ανθρώπινο είδος, δεν εξηγείται αλλιώς.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Με συγχωρείτε που πετάγομαι σαν φαλλός, αλλά δεν ξέρω που αλλού να το ποστάρω.

Οι τύποι στο Αγιοτρολλίτικο Βήμα έχουν μπει με μέσο στο ανθρώπινο είδος, δεν εξηγείται αλλιώς.


Απλά σ' αγαπώ! :redface:

Θρησκευτικός ύμνος, για όσους δεν χωνεύουν τις διαφορετικές πεποιθήσεις:


Keep calm and +ΕΥΛΟΓΗCON+ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Με συγχωρείτε που πετάγομαι σαν φαλλός, αλλά δεν ξέρω που αλλού να το ποστάρω.

Οι τύποι στο Αγιοτρολλίτικο Βήμα έχουν μπει με μέσο στο ανθρώπινο είδος, δεν εξηγείται αλλιώς.


Τότε, με την ενεργοποίηση ειδικών φώτων συγκεκριμένων εναλλασσόμενων χρωμάτων σε συνδυασμό με τo playback της ηχογραφημένης κασέτας που είχαν εγκαταστήσει στα σπίτια των άτυχων νέων, πετύχαιναν την ύπνωση με προφανή σκοπό την πλύση εγκεφάλου.

Σε έφοδο της αστυνομίας στο υποκατάστημα του Πλαισίου Αγ. Παρασκευής 20 λεπτά πριν αυτό ανοίξει, εθεάθησαν υπάλληλοι σε κατάσταση ομηρίας, στοιβαγμένοι μέσα σε κλουβιά να χαμογελούν και να αναφωνούν «καλημέρα σας», «παρακαλώ;» και «εξυπηρετείστε;» ενώ όταν απελευθερώθηκαν από τους αστυνομικούς οι υπάλληλοι τους όρμησαν και άρχισαν να τους μυρίζουν, να τους γλύφουν και να τους επιδεικνύουν νέα μοντέλα κινητών τηλεφώνων.

Οτι να ναι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φώκια

Νεοφερμένος

Ο φώκια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
δεν ειναι ετσι τα πραγματα..η χειραγωγηση των λαων ειναι μια υπεραιωνοβια διαδικασια που επιτελειται με φαντασικα αποτελεσματα με τη βοηθεια των θρησκειων και οχι μονο! κατα τη γνωμη μου ειναι αφελες το γεγονος να πιστευεις οτι ορισμενα φαντασμενα και ψωνισμενα πλασματα ειναι αυτα που επιδιωκουν την υποταγη των λαων... ειναι ολοκληρη επιχειρηση το πραγμα που βασιζεται 1) στη ελλειψη παιδειας και σφαιρικης μορφωσης και 2) στις πολυαριθμες θρησκειες που με ανηλεη πλυση εγκεφαλου εγκλωβιζουν τα νεαρα ατομα σε ανυποστατα ιδεολογηματα και αυθεντιες..
συγνώμη που θα στο πω, αλλά έτσι όπως το λες, είναι σαν να λες για τις θεωρίες συνωμοσίας του στυλ "μας ψεκάζουν!!!!"
μα το ίδιο λέμε. είναι ολόκληρη επιχείρηση, πίσω από την οποία όμως κρύβονται οι άνθρωποι!
η θρησκεία απλά είναι ένα από τα μέσα, που είδαν ότι μπορούν να το πετύχουν.
έχει διαστρεβλωθεί η ουσία της όχι μόνο σήμερα, αλλά και από την πρώτη στιγμή που γεννήθηκε, καθώς πάντα βρίσκουν την ευκαιρία, αυτοί που μόνο το καλό του άλλου δεν θέλουν, να χωθούν και να τα καταστρεψουν όλα...

όμως δεν πρέπει να μηδενίζουμε την θρησκεία για χάρη αυτών των αρπακτικών! αρκεί να ξεχωρίσεις τα ωφέλιμα στοιχεία της και καταλαβαίνεις ότι δεν είναι αυτό που λες...
αφελές είναι να αχρηστεύεις έναν ολόκληρο "τομέα", επειδή αρνείσαι να ξεχωρίσεις τους σκάρτους από τους καλούς
!
Με συγχωρείτε που πετάγομαι σαν φαλλός, αλλά δεν ξέρω που αλλού να το ποστάρω.

Οι τύποι στο Αγιοτρολλίτικο Βήμα έχουν μπει με μέσο στο ανθρώπινο είδος, δεν εξηγείται αλλιώς.

μα είναι αγιοτρολλίτικο βήμα! XD καμία σχέση δεν έχει με το άγιον όρος, το διαχειρίζονται κάτι άκυροι δημοσιογράφοι που απλά έβαλαν το πιασάρικο όνομα αγιορείτικο βήμα για να διαβάζονται οι βλακείες τους...
ακούς εκεί "ΌΛΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ"

lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
συγνώμη που θα στο πω, αλλά έτσι όπως το λες, είναι σαν να λες για τις θεωρίες συνωμοσίας του στυλ "μας ψεκάζουν!!!!"
μα το ίδιο λέμε. είναι ολόκληρη επιχείρηση, πίσω από την οποία όμως κρύβονται οι άνθρωποι!
η θρησκεία απλά είναι ένα από τα μέσα, που είδαν ότι μπορούν να το πετύχουν.
έχει διαστρεβλωθεί η ουσία της όχι μόνο σήμερα, αλλά και από την πρώτη στιγμή που γεννήθηκε, καθώς πάντα βρίσκουν την ευκαιρία, αυτοί που μόνο το καλό του άλλου δεν θέλουν, να χωθούν και να τα καταστρεψουν όλα...

όμως δεν πρέπει να μηδενίζουμε την θρησκεία για χάρη αυτών των αρπακτικών! αρκεί να ξεχωρίσεις τα ωφέλιμα στοιχεία της και καταλαβαίνεις ότι δεν είναι αυτό που λες...
αφελές είναι να αχρηστεύεις έναν ολόκληρο "τομέα", επειδή αρνείσαι να ξεχωρίσεις τους σκάρτους από τους καλούς
!

μα είναι αγιοτρολλίτικο βήμα! XD καμία σχέση δεν έχει με το άγιον όρος, το διαχειρίζονται κάτι άκυροι δημοσιογράφοι που απλά έβαλαν το πιασάρικο όνομα αγιορείτικο βήμα για να διαβάζονται οι βλακείες τους...
ακούς εκεί "ΌΛΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ"

lol
Πρόσεξε γιατί τώρα θα σε πάω πολύ βαθιά..(όσο βαθιά πάει μια φώκια)
Σκέφτηκες ποτέ μέσα στο κόλπο αυτών των κακών ανθρώπων να είναι και η θρησκεία;:hmm: Που ουσιαστικά δεν έχει καμία απόδειξη ύπαρξης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φώκια

Νεοφερμένος

Ο φώκια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πρόσεξε γιατί τώρα θα σε πάω πολύ βαθιά..(όσο βαθιά πάει μια φώκια)
Σκέφτηκες ποτέ μέσα στο κόλπο αυτών των κακών ανθρώπων να είναι και η θρησκεία;:hmm: Που ουσιαστικά δεν έχει καμία απόδειξη ύπαρξης;

δεν είναι φίλε μου... δεν θα δίδασκε την ανιδιοτελή αγάπη προς τον συνάνθρωπο αν ήταν έτσι. γιατί κάτι τέτοιο είναι άγνωστη- μη αντιληπτή ιδέα από "τους εμπνευστές του κόλπου" όπως θες να λες.

εμ, είσαι λάθος στο η θρησκεία δεν έχει απόδειξη ύπαρξης. άλλο ήθελες να πεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Μα ακριβώς αυτό θέλουν οι "εμπνευστές".Να γυρνάμε και το άλλο μάγουλο και γενικά να υπακούμε και μην έχουμε πρωτοβουλία.Μας θέλουν να κινούμαστε με έναν δικό τους "κώδικα"


Ξέρω πολύ καλά τι είπα. ;)

ΥΓ. περιμένω τις απόδειξεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φώκια

Νεοφερμένος

Ο φώκια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μα ακριβώς αυτό θέλουν οι "εμπνευστές".Να γυρνάμε και το άλλο μάγουλο και γενικά να υπακούμε και μην έχουμε πρωτοβουλία.Μας θέλουν να κινούμαστε με έναν δικό τους "κώδικα"


Ξέρω πολύ καλά τι είπα. ;)

ΥΓ. περιμένω τις απόδειξεις :P

και αυτό εσύ το ξέρεις επειδή ξύπνησες από το matrix? μην είσαι τόσο κακεντρεχής και τόσο πολύ των θεωριών συνωμοσίας, είναι όλα θεμα διαχωρισμού. και επιλογών. επιλογή σου να μην πιστεύεις ότι υπάρχει κάτι καλό στην θρησκεία. δεν θα σου το απαγορεύσω. όπως και συ πρέπει να κάνεις το ίδιο. ας κινηθεί ο καθένας στον δρόμο του, σε αυτόν που βρίσκει τη γαλήνη... αν είσαι οκ με τα πιστεύω σου και σου χαρίζουν ισορροπία και ηρεμία ψυχής, ποιος ο λόγος να σου μιλάω για τα δικά μου πιστεύω; δεν είμαστε ίδιοι. και είμαστε ελεύθεροι να πιστεύουμε ό,τι θέλουμε.

όσο για τις αποδείξεις, η θρησκεία, υπάρχει φίλε μου. είναι τα πιστεύω μας. και τίποτα δεν είναι πιο αληθινό από αυτά, και ο τρόπος που τα εκδηλώνουμε, είτε μέσα από έργα τέχνης, ποίησης, μέσα από τη συγγραφή, τη μουσική, τα υλικά δημιουργήματα, είναι η απόδειξη ύπαρξης της θρησκείας. Βουδισμός, Μωαμεθανισμός, Χριστιανισμός κλπ. ειναι θρησκείες... και βασικά, και η αθεΐα ακόμα, θρησκεία είναι...

γι αυτό σου λέω λανθασμένα έθεσες την ερώτησή σου.

αλλά δεν καταλαβαίνω τη μανία σου. αφού κανείς μας δεν πρόκειται να αλλάξει γνώμη, γιατί να χάνουμε το χρόνο μας σε.. κόντρες; υπάρχουν σοβαρότερα προβληματα να λυσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ναι αλλα ρε jj ο ενας καταρριπτει θεωρειες ο αλλος γραφει ο,τι του κατεβει σε αυτα νομιζω πως και οι σωστα θρησκευομενοι σηκωνουν τα χερια ψηλα!!
Κι εγώ ως άθεος άνετα μπορώ να την πω σε έναν θρησκευόμενο (όπως θα την έλεγα σε κάποιον που υποστηρίζει διαφορετική ομάδα από εμένα).

Το θέμα της θρησκείας είναι καθαρά προσωπικό, όμως. Όπως λες, καταρρίπτεις θεωρίες (sic) που στη δική σου λογική είναι σωστές. Το ίδιο δεν ισχύει και για τον άλλον. Ο καθένας έχει διαφορετικές απόψεις και είναι ανώφελο να προσπαθείς να αλλάξεις τη γνώμη του, προσβάλλοντάς τον τις περισσότερες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top