Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Κι εγώ ως άθεος άνετα μπορώ να την πω σε έναν θρησκευόμενο (όπως θα την έλεγα σε κάποιον που υποστηρίζει διαφορετική ομάδα από εμένα).

Το θέμα της θρησκείας είναι καθαρά προσωπικό, όμως. Όπως λες, καταρρίπτεις θεωρίες (sic) που στη δική σου λογική είναι σωστές. Το ίδιο δεν ισχύει και για τον άλλον. Ο καθένας έχει διαφορετικές απόψεις και είναι ανώφελο να προσπαθείς να αλλάξεις τη γνώμη του, προσβάλλοντάς τον τις περισσότερες φορές.

Ναι αλλα η θρησκεια υποτιθεται παραδεχεται τις κατακτησεις της επιστημης και η επιστημη δεν αγγιζει την θρησκεια επειδη εξαρταται απο την πιστη.Καποια γεγονοτα οταν καταρριπτονται απο θρησκευομενους ενω αποτελουν ΓΕΓΟΝΟΣ συνεπαγονται με ανθρωπινη αγνοια και οχι με πιστη ή πεποιθησεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brainiac28

Νεοφερμένος

Ο Brainiac28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
κοροϊδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pektroni

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Εγω παλι με την σειρα μου, δηλωνω άθεος, έχω το περίεργο βιτσιο να χρειαζομαι αποδειξεις για κατι που μου λενε, αν καποιος με λογικα επιχειρηματα που αποδειξει την υπαρξη του θεου τοτε πολυ ευχαριστως να το δεχτω. Επισης διαβασα προηγουμενως ενα κορυφαιο για το οτι η μεταλ ειναι συνδεδεμενη με τον αθεισμο κλπ. Τι λετε μορε; Επιστρεψαμε πισω στο 80 και 90 που λεγανε μεταλ η μουσικη του σατανα κλπ; Προφανως και θα εχει καποια τραγουδια που θα ασχολουνται με το θεμα, αλλα αυτο κατα την αποψη μου συμβαινει γιατι στην μεταλ η καθε μπαντα προσπαθει να περασει ενα μηνυμα ή να πει κατι σε αντιθεση με την πλειονοτητα της εμπορικης μουσικης(pop κλπ) που συγχωρατε με αλλα περα απο αγαπη λεφτα και σεξ λενε για τιποτα αλλο; Τελος μια απορια που ειχα παντα, γιατι να μην κανει ο θεος ενα μεγαλο θαυμα ή κατι αντιστοιχο οπως πριν απο 2013 χρονια με τον ιησου να πιστεψουμε και εμεις οι υπολοιποι; Πραγματικα εχω ολη την καλη διαθεση να πιστεψω αλλα χωρις καποιο στοιχειο δυσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Μα ακριβώς αυτό θέλουν οι "εμπνευστές".Να γυρνάμε και το άλλο μάγουλο και γενικά να υπακούμε και μην έχουμε πρωτοβουλία.Μας θέλουν να κινούμαστε με έναν δικό τους "κώδικα"


Ξέρω πολύ καλά τι είπα. ;)

ΥΓ. περιμένω τις απόδειξεις :P

Η απόδειξη είναι τα 2000 χρόνια πίστης, στα οποία η θρησκεία και το δόγμα της δεν έσβησαν και δεν μπόρεσε κανένας να τα διαγράψει, ούτε 400 χρόνια οθωμανικής αυτοκρατορίας με διωγμούς σφαγές και απειλές. Και άμα βάλουμε εκεί και όσους πίστευαν στην ΠΔ και τον μωσαϊκό νόμο πρωτού εμφανιστεί ο Ιησούς πάμε σε ακόμη περισσότερα χρόνια.

Η διδασκαλία και τα λόγια του Ιησού είναι απολύτως αγνά και καθαρά. Βρώμικες είναι οι ενέργειες όσων ανθρώπων εκμεταλλεύθηκαν αυτά τα λόγια και πολλά άλλα πράγματα για να φτιάξουν πλούτο να αποκτήσουν φήμη και δύναμη να ασκούν επηροές σε κέντρα εξουσίας και να εμπορευματοποιήσουν την θρησκεία. Αυτοί οι άνθρωποι εξαπατήθηκαν από τον διάβολο και τις πονηρές ορέξεις του, όπως ακριβώς προσπαθούσε ο διάβολος να εξαπατήσει τον Ιησού στις περιγραφές της ΚΔ, αλλά δεν κατάφερε να το κάνει διότι η πονηριά αποκαλύφθηκε και νικήθηκε από τον λόγο του Ιησού και προφανώς του θεού.

Εγω παλι με την σειρα μου, δηλωνω άθεος, έχω το περίεργο βιτσιο να χρειαζομαι αποδειξεις για κατι που μου λενε, αν καποιος με λογικα επιχειρηματα που αποδειξει την υπαρξη του θεου τοτε πολυ ευχαριστως να το δεχτω. Επισης διαβασα προηγουμενως ενα κορυφαιο για το οτι η μεταλ ειναι συνδεδεμενη με τον αθεισμο κλπ. Τι λετε μορε; Επιστρεψαμε πισω στο 80 και 90 που λεγανε μεταλ η μουσικη του σατανα κλπ; Προφανως και θα εχει καποια τραγουδια που θα ασχολουνται με το θεμα, αλλα αυτο κατα την αποψη μου συμβαινει γιατι στην μεταλ η καθε μπαντα προσπαθει να περασει ενα μηνυμα ή να πει κατι σε αντιθεση με την πλειονοτητα της εμπορικης μουσικης(pop κλπ) που συγχωρατε με αλλα περα απο αγαπη λεφτα και σεξ λενε για τιποτα αλλο; Τελος μια απορια που ειχα παντα, γιατι να μην κανει ο θεος ενα μεγαλο θαυμα ή κατι αντιστοιχο οπως πριν απο 2013 χρονια με τον ιησου να πιστεψουμε και εμεις οι υπολοιποι; Πραγματικα εχω ολη την καλη διαθεση να πιστεψω αλλα χωρις καποιο στοιχειο δυσκολα

Η επιστήμη δημιουργήθηκε από τον άνθρωπο με την δύναμη του θεού, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η επιστήμη για να αποδείξει αν υπάρχει θεός. Ο θεός δεν μπορεί να περιγραφεί με καμία ποσοτική ή ποιοτική μεταβλητή, δεν μπορεί να περιγραφεί με κανένα επιστημονικό φαινόμενο ή ορολογία/όρο. Έτσι μια τέτοια προσπάθεια είναι χαμένη από τα αποδυτήρια.

Το θαύμα είναι αποκλειστικά ένα προσωπικό βίωμα, θαύματα γίνονται κάθε μέρα. Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάποιο μεγαλιώδες θαύμα που να το δούν μαζικά όλοι οι άνθρωποι. Συνήθως όταν συμβαίνει και έρχονται διάφοροι και μιλάνε οτι είδα θαύμα ή πηγαίντε να δείτε στην τάδε εκκλησία την εικόνα που κλαίει κτλπ, είναι απατεώνες που εμπίπτουν σε αυτά που είπα στο προηγούμενο post.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos1987;3890156[B:
]Η απόδειξη είναι τα 2000 χρόνια πίστης, στα οποία η θρησκεία και το δόγμα της δεν έσβησαν και δεν μπόρεσε κανένας να τα διαγράψει, ούτε 400 χρόνια οθωμανικής αυτοκρατορίας με διωγμούς σφαγές και απειλές. Και άμα βάλουμε εκεί και όσους πίστευαν στην ΠΔ και τον μωσαϊκό νόμο πρωτού εμφανιστεί ο Ιησούς πάμε σε ακόμη περισσότερα χρόνια.[/B]

Η διδασκαλία και τα λόγια του Ιησού είναι απολύτως αγνά και καθαρά. Βρώμικες είναι οι ενέργειες όσων ανθρώπων εκμεταλλεύθηκαν αυτά τα λόγια και πολλά άλλα πράγματα για να φτιάξουν πλούτο να αποκτήσουν φήμη και δύναμη να ασκούν επηροές σε κέντρα εξουσίας και να εμπορευματοποιήσουν την θρησκεία. Αυτοί οι άνθρωποι εξαπατήθηκαν από τον διάβολο και τις πονηρές ορέξεις του, όπως ακριβώς προσπαθούσε ο διάβολος να εξαπατήσει τον Ιησού στις περιγραφές της ΚΔ, αλλά δεν κατάφερε να το κάνει διότι η πονηριά αποκαλύφθηκε και νικήθηκε από τον λόγο του Ιησού και προφανώς του θεού.



Η επιστήμη δημιουργήθηκε από τον άνθρωπο με την δύναμη του θεού, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η επιστήμη για να αποδείξει αν υπάρχει θεός. Ο θεός δεν μπορεί να περιγραφεί με καμία ποσοτική ή ποιοτική μεταβλητή, δεν μπορεί να περιγραφεί με κανένα επιστημονικό φαινόμενο ή ορολογία/όρο. Έτσι μια τέτοια προσπάθεια είναι χαμένη από τα αποδυτήρια.

Το θαύμα είναι αποκλειστικά ένα προσωπικό βίωμα, θαύματα γίνονται κάθε μέρα. Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάποιο μεγαλιώδες θαύμα που να το δούν μαζικά όλοι οι άνθρωποι. Συνήθως όταν συμβαίνει και έρχονται διάφοροι και μιλάνε οτι είδα θαύμα ή πηγαίντε να δείτε στην τάδε εκκλησία την εικόνα που κλαίει κτλπ, είναι απατεώνες που εμπίπτουν σε αυτά που είπα στο προηγούμενο post.

1) Η πίστη άντεξε τόσα χρόνια, διότι οι θρησκευτικοί ηγέτες και τα πολιτικοοικονομικά συμφέροντα οδηγούσαν στο να ευνοηθεί η διάδοση της θρησκείας.

2) Στο 2ο bold, μου θυμίζει πολύ έντονα το βιβλίο ''illuminati'', του Dan brown.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pektroni

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
αγαπητε giorgos1987 απο που θεωρεις δεδομενο οτι η επιστημη δημιουργήθηκε από τον άνθρωπο με την δύναμη του θεού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Όλα τα μεγάλα βήματα της ανθρωπότητας και οι ανακαλύψεις οι οποίες βοηθούν τον άνθρωπο στην ζωή του έγιναν με την δύναμη του θεού. Αυτός που δεν πίστεψε, ήταν εγωϊστής και νόμιζε οτι όλα τα έκανε μόνο με τον εαυτό του και το μυαλό του και καυχιόταν για τα κατορθώματά του, αργά ή γρήγορα η φήμη του πληγώθηκε, η ψυχή του συνεθλίβει σαν κατσαρίδα, ήρθε σε προστριβές με συνεργάτες του και άτομα που τον βοήθησαν και αυτά στις εφευρέσεις του και τελικά ενώ θα μπορούσε κάποιος να προσφέρει ακόμα περισσότερα δεν προσέφερε τίποτα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pektroni

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Κανα παραδειγμα να μου πεις εχεις; γιατι λιγο υπερβολικο μου φαινεται ολο αυτο, που στο στηριζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ναι αλλα η θρησκεια υποτιθεται παραδεχεται τις κατακτησεις της επιστημης και η επιστημη δεν αγγιζει την θρησκεια επειδη εξαρταται απο την πιστη.Καποια γεγονοτα οταν καταρριπτονται απο θρησκευομενους ενω αποτελουν ΓΕΓΟΝΟΣ συνεπαγονται με ανθρωπινη αγνοια και οχι με πιστη ή πεποιθησεις..
Πολλά κείμενα της Αγίας Γραφής (από την οποία αντλούμε όσα ξέρουμε για το χριστιανισμό) είναι καθαρά συμβολικά. Συνεπώς δεν μπορείς να καταρρίψεις κάτι. Πχ στο βιβλίο της Γένεσης αναφέρει ότι ο θεός μέσα σε 7 ημέρες δημιούργησε τον κόσμο. Αυτό δε σημαίνει ότι δημιουργήθηκε ντε και καλά μέσα σε 7 ημέρες:hehe: Μπορεί η 1 "ημέρα" να ήταν κλάσμα του δευτερολέπτου, μπορεί και ένας αιώνας. Ο αριθμός είναι συμβολικός (ιδίως το 7). Βλέπουμε σε άλλα χωρία τις 7 σφραγίδες. 7 ημέρες έχει και η εβδομάδα, κλπ. Συμπέρασμα: Μη δένεις κόμπο όσα λέει η ΑΓ, γιατί τα περισσότερα από αυτά είναι συμβολικά. Στόχος της είναι η κατανόηση της πορείας του χριστιανισμού από τον μέσο ανθρωπο.

Ξαναλέω, η πίστη του καθενός είναι δική του και μόνο δική του υπόθεση. Όπως εγώ δεν πιστεύω κάπου, έτσι και ο διπλανός μου έχει ανάγκη να πιστέψει. Είτε αυτό ονομάζεται θεός, είτε Αλλάχ, είτε μπανάνα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Κανα παραδειγμα να μου πεις εχεις; γιατι λιγο υπερβολικο μου φαινεται ολο αυτο, που στο στηριζεις;

Αυτή την στιγμή όχι. Θυμάμαι από μια εργασία που είχα κάνει για κάποιον μεγάλο επιστήμονα οτι είχε θέματα με τον εγωϊσμό του και είχα δεί και μια σειρά που το έλεγαν μέσα, πιθανόν αφορά είτε τον Νικολά Τέσλα είτε τον Τόμας Έντισνον είτε τον Γκράχαμ Μπέλ, θα ψάξω στο ίντερνετ και αν βρώ ποιόν αφορά θα σου πώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pektroni

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Δηλαδη θες να μου πεις οτι καποιος απο αυτους τους τρεις και γενικοτερα ολοι οι μεγαλοι επιστημονες ειναι εργο του θεου ; Δηλαδη ο stephen hawking που δεν πιστευει κιολας δεν εχει προσφερει τιποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Δηλαδη θες να μου πεις οτι καποιος απο αυτους τους τρεις και γενικοτερα ολοι οι μεγαλοι επιστημονες ειναι εργο του θεου ; Δηλαδη ο stephen hawking που δεν πιστευει κιολας δεν εχει προσφερει τιποτα;

Άμα οι έρευνες δεν πάρουν την έγκριση της Εκκλησίας, θεωρούνται άκυρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pektroni

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
φανταζομαι φιλε παπας ειρωνευεσαι γιατι αλλιως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αφού δεν μπορεί ο άνθρωπος να αντιληφθεί και να κατανοήσει τον θεό,πώς ξέρει ότι υπάρχει;;
Επίσης...Υπάρχουν θρησκείες μακροβιότερες του χριστιανισμού,γιατί δεν είναι αυτές οι αληθινές;;
Η θρησκεία δεν είναι προσωπική υπόθεση απο την στιγμή που μπλέκεται με τα "κοινά" των ανθρώπων.Βαφτίζοντας ορισμένες πράξεις αμαρτία και βλασφημία.
Δεν είναι προσωπική,απο την στιγμή που υπάρχει νόμος που απαγορεύει την κριτική προς τα θεία(βλέπε Παστίτσιος)
Τέλος...όσο υπάρχουν παιδιά που πεινάνε,ο θεός δεν υπάρχει.Καζαντζάκης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού δεν μπορεί ο άνθρωπος να αντιληφθεί και να κατανοήσει τον θεό,πώς ξέρει ότι υπάρχει;;
Επίσης...Υπάρχουν θρησκείες μακροβιότερες του χριστιανισμού,γιατί δεν είναι αυτές οι αληθινές;;
Η θρησκεία δεν είναι προσωπική υπόθεση απο την στιγμή που μπλέκεται με τα "κοινά" των ανθρώπων.Βαφτίζοντας ορισμένες πράξεις αμαρτία και βλασφημία.
Δεν είναι προσωπική,απο την στιγμή που υπάρχει νόμος που απαγορεύει την κριτική προς τα θεία(βλέπε Παστίτσιος)
Τέλος...όσο υπάρχουν παιδιά που πεινάνε,ο θεός δεν υπάρχει.Καζαντζάκης...
Υπάρχουν όμως άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
και αυτό εσύ το ξέρεις επειδή ξύπνησες από το matrix? μην είσαι τόσο κακεντρεχής και τόσο πολύ των θεωριών συνωμοσίας, είναι όλα θεμα διαχωρισμού. και επιλογών. επιλογή σου να μην πιστεύεις ότι υπάρχει κάτι καλό στην θρησκεία. δεν θα σου το απαγορεύσω. όπως και συ πρέπει να κάνεις το ίδιο. ας κινηθεί ο καθένας στον δρόμο του, σε αυτόν που βρίσκει τη γαλήνη... αν είσαι οκ με τα πιστεύω σου και σου χαρίζουν ισορροπία και ηρεμία ψυχής, ποιος ο λόγος να σου μιλάω για τα δικά μου πιστεύω; δεν είμαστε ίδιοι. και είμαστε ελεύθεροι να πιστεύουμε ό,τι θέλουμε.

όσο για τις αποδείξεις, η θρησκεία, υπάρχει φίλε μου. είναι τα πιστεύω μας. και τίποτα δεν είναι πιο αληθινό από αυτά, και ο τρόπος που τα εκδηλώνουμε, είτε μέσα από έργα τέχνης, ποίησης, μέσα από τη συγγραφή, τη μουσική, τα υλικά δημιουργήματα, είναι η απόδειξη ύπαρξης της θρησκείας. Βουδισμός, Μωαμεθανισμός, Χριστιανισμός κλπ. ειναι θρησκείες... και βασικά, και η αθεΐα ακόμα, θρησκεία είναι...

γι αυτό σου λέω λανθασμένα έθεσες την ερώτησή σου.

αλλά δεν καταλαβαίνω τη μανία σου. αφού κανείς μας δεν πρόκειται να αλλάξει γνώμη, γιατί να χάνουμε το χρόνο μας σε.. κόντρες; υπάρχουν σοβαρότερα προβληματα να λυσουμε
Βρε κοπέλα μου δεν έχω μανία,ούτε είπα ότι δεν είμαι Χριστιανός.Τα επειχηρήματα που δίνεις όμως δεν μπορούν να με πείσουν.Δηλαδή άμα αρχίσω εγώ και ζωγραφίζω μπορώ νσ φτι΄σξω δικιά μου θρησκεία;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
κριτικη στα θεία; βλασφημούσε ,λοιδωρουσε την πιστη τοσων ανθρωπων και περιυβριζε νεκρους!ετσι αντιλαμβανεστε την κριτικη εσεις;

εξαλλου ο χριστιανισμος ειναι ο μονος που βασιζεται σε βιβλια (τα 4 ευαγγελια, τις πραξεις των αποστολων και φυσικα στις επιστολες του Παυλου) που εξιστορουν σε συγκεκριμενο χρονο,τοπο,με συγκεκριμενα προσωπα ολα αυτες τις γνωστες ιστοριες στις οποιες στηριζεται η πιστη μας(οχι μονο ,γιατι υπαρχουν και οι αγιοι ακομα και στις μερες μας κτλ )...υπηρξαν μαρτυριες...ατομα που ζησαν,αλλαξαν πιστευω,περπατησαν στα περατα αντιμετωπιζοντας τα μυρια οσα και πεθαναν για την πιστη τους...εχουμε ενα big bang (παρεπιπτόντως ιερέας εισηγαγε την εννοια στην φυσικη)στην περιοχη 2 χιλιαδες χρονια,παρολους τους διωγμους 3 αιωνων αυξαναν οι πιστοι με γεωμετρικη προοδο...

για τον Μεγα Αλεξανδρο εχουμε μαρτυριες απο λιγα βιβλια πολλους αιωνες μετα,για τον Χριστο εχουμε πολλα βιβλια και πολλες εκδοσεις,εξαιρετικα κοντα στα γεγονοτα,δεν υπαρχει κατι αναλογο στην ιστορια...η ιστορια του Χριστου ειναι το γεγονος(ειτε το πιστευει καποιος , ειτε οχι) στην ιστορια εκεινης και της αρχαιοτερης περιοδου που μαρτυρειται στα περισσοτερα βιβλια απο καθε αλλο γεγονος και τοσο κοντα σε αυτα που εξιστορει...

άμα θελει ο αλλος τωρα φυσικα πιστευει...αλλα οχι και να συγκρινουμε τα τεκμηρια που μας δινει ο χριστιανισμος με αλλες φιλοσοφιες-θρησκειες

τελος παντων δεν ηθελα να ξαναμπω στην συζητηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

φώκια

Νεοφερμένος

Ο φώκια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
1) Η πίστη άντεξε τόσα χρόνια, διότι οι θρησκευτικοί ηγέτες και τα πολιτικοοικονομικά συμφέροντα οδηγούσαν στο να ευνοηθεί η διάδοση της θρησκείας.
πάντα ο άνθρωπος ξυπνούσε όμως και ανετρεπε οποιοδήποτε καθεστώς αποδεικνυόταν ότι ήταν προς χειραγώγησή του. αν το ίδιο ίσχυε με την θρησκεία αυτή καθε αυτή (και όχι με τους εκπροσώπους της) δεν θα υπήρχε από τη στιγμή που ο άνθρωπος πάτησε το πόδι του στη Γη. Γιατί αν μελετήσεις την ιστορία καταλαβαίνεις ότι είναι συνδεδεμένη με την ύπαρξη ανθρώπινης ζωής.
Αφού δεν μπορεί ο άνθρωπος να αντιληφθεί και να κατανοήσει τον θεό,πώς ξέρει ότι υπάρχει;;
αυτό είναι το ερώτημα, που αν είχαμε ξεκάθαρη απάντηση, δεν θα είχαμε τώρα αυτήν τη συζήτηση.:)
Επίσης...Υπάρχουν θρησκείες μακροβιότερες του χριστιανισμού,γιατί δεν είναι αυτές οι αληθινές;;
Η θρησκεία δεν είναι προσωπική υπόθεση απο την στιγμή που μπλέκεται με τα "κοινά" των ανθρώπων.Βαφτίζοντας ορισμένες πράξεις αμαρτία και βλασφημία.
Δεν είναι προσωπική,απο την στιγμή που υπάρχει νόμος που απαγορεύει την κριτική προς τα θεία(βλέπε Παστίτσιος)
Τέλος...όσο υπάρχουν παιδιά που πεινάνε,ο θεός δεν υπάρχει.Καζαντζάκης...
οι άνθρωποι τα προκαλούν αυτά:whistle:
Βρε κοπέλα μου δεν έχω μανία,ούτε είπα ότι δεν είμαι Χριστιανός.Τα επειχηρήματα που δίνεις όμως δεν μπορούν να με πείσουν.Δηλαδή άμα αρχίσω εγώ και ζωγραφίζω μπορώ νσ φτι΄σξω δικιά μου θρησκεία;:P
μα σου τόνισα ξεκάθαρα ότι ΔΕΝ σου δίνω επιχειρήματα ούτε ότι έχω σκοπό να σε πείσω για κάτι.
αλλά δεν μπορείς να αρνηθείς την ύπαρξη θρησκείας, βασικά δεν αντιλαμβάνεσαι τι είναι θρησκεία. αυτό το "άμα αρχίσω εγώ και ζωγραφίζω μπορώ νσ φτι΄σξω δικιά μου θρησκεία;:P" είναι πολύ άκυρο παράδειγμα, που δείχνει την επιπολαιότητα της σκέψης σου. Είναι ο σκοπός που το κάνεις. Ο λόγος. Η ολοκλήρωση που σου προσφέρει. Αλλά ντάξει άμα δεν πιστεύεις δεν βρίσκεις νόημα σε όλα αυτά. Μιλάμε για άλλα πράγματα ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Το φαινόμενο της ζωής,της ύπαρξης και της συνείδησης είναι τόσο μεγάλα μυστήρια.Αναλογιζόμενος τις παραπάνω έννοιες ένας άνθρωπος,χάνεται,πολλές φορές τρομάζει.Βρίσκεται σε άρνηση,ψάχνει κάποιο σκοπό.Αρνείται να πιστέψει ότι βρίσκεται αυτός και μερικοί ακόμα -ίσως και μερικοί παραπάνω σε άλλες περιοχές του σύμπαντος- παροδικά σε μια κατάσταση την οποία ονομάζουμε ζωή.Δεν εφάπτεται στη λογική του.Πρέπει να υπάρχει μια συνέχεια...ένα πριν και ένα μετά.Δε γίνεται να είναι τόσο απλό,τόσο "ρηχό".Δε γίνεται να χάνομαι,να παύω να υπάρχω από κάποια στιγμή και μετά.

Το σύμπαν είναι ένα αχανές μαύρο τοπίο.Είναι φυσιολογικό για μια οντότητα να νιώθει μόνη και ξεχασμένη.Είναι δύσκολο να ξέρει ότι βρίσκεται σε ένα σημείο απειροελάχιστο μέσα σε ένα γιγαντιαίο σύμπαν.Πως γίνεται να μην είναι το επίκεντρο των πάντων;Πως γίνεται όλο αυτό που ονομάζουμε ζωή να μοιάζει τόσο ανούσιο,χωρίς νόημα και συνέχεια.Άλλωστε ποιός ο λόγος να υπάρχουμε;Για τι πρέπει να μοχθήσουμε;
Χρειαζόμαστε το αίσθημα της ασφάλειας.Το σύμπαν δε βοηθάει σε αυτό.Χρειαζόμαστε να ξέρουμε ότι είμαστε το επίκεντρο της προσοχής,ότι κάποιος μας βλέπει και προσπαθεί να κάνει το καλό για εμάς και πρέπει να τον υπακούμε και να τον φοβόμαστε.Είμαστε αδύναμοι κι ας μη το παραδεχόμαστε.Δεν αντέχουμε το φόρτο της απροσδιοριστίας της ζωής.

Κάπου εκεί,σε αυτά και σε πολλά ακόμα άλλα προβλήματα (άλλα και λόγω συμφερόντων) εμφανίζεται ένας παντοδύναμος ή κάτι το παντοδύναμο που ξέρει τα πάντα,είναι τα πάντα και θέλει το καλό μας.Σε αυτό οφείλουμε την ύπαρξή μας,το θάνατό μας,ο οποίος πλέον γίνεται το μέσο της μετάβασης,τη τάξη κ.λπ.
Δυσκολευόμαστε να αντιμετοπίσουμε τη πραγματικότητα.

Εγώ δε πιστεύω σε κανένα θεό.Αυτό που ξέρω είναι ότι το σύμπαν είναι παράξενο.Η αντίληψή μας ίσως δε μπορεί να συλλάβει τη πραγματικότητα,την ουσία της ύπαρξης.Η πραγματικότητα -αν μπορούμε να ορίσουμε τι είναι αυτή- ίσως είναι κάτι μη απτό στην λογική μας.Με λίγα λόγια δε μπορώ να ξέρω τι είναι πραγματικότητα.Τι κάνω σε αυτό το σύμπαν και ποιός ο σκοπός μου,αν υπάρχει(φαίνεται να μην υπάρχει).Συνεπώς δε μπορώ να σχηματίσω κάποια άποψη για τη φύση της ύπαρξης.Υποθέσεις πολλές,δε μπορώ όμως να καταπιαστώ μια μια και να πω ότι είναι πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
μα σου τόνισα ξεκάθαρα ότι ΔΕΝ σου δίνω επιχειρήματα ούτε ότι έχω σκοπό να σε πείσω για κάτι.
αλλά δεν μπορείς να αρνηθείς την ύπαρξη θρησκείας, βασικά δεν αντιλαμβάνεσαι τι είναι θρησκεία. αυτό το "άμα αρχίσω εγώ και ζωγραφίζω μπορώ νσ φτι΄σξω δικιά μου θρησκεία;:P" είναι πολύ άκυρο παράδειγμα, που δείχνει την επιπολαιότητα της σκέψης σου. Είναι ο σκοπός που το κάνεις. Ο λόγος. Η ολοκλήρωση που σου προσφέρει. Αλλά ντάξει άμα δεν πιστεύεις δεν βρίσκεις νόημα σε όλα αυτά. Μιλάμε για άλλα πράγματα ο καθένας.

Μια χαρά πιστεύω,απλά είμαι στην φάση του να ψάχνομαι.Και οι αρχαίοι Έλληνες είχαν ολόκληρους ναούς και αγάλματα για τους θεούς, κατάλαβαν όμως ότι δεν υπήρχαν.

Και στο κάτω-κάτω γιατί να μην είναι καλύτερος ο ινδουισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top