Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
H λύση σου όμως,δεν προσφέρει τίποτα.
Δεν απαντάει κάτι,απλά διαιωνίζει το πρόβλημα,και αυτό είναι το μεγαλύτερο σφάλμα της.

Παλαιότερα απέδιδαν την ύπαρξη του θεού στους κεραυνούς.
Τώρα στη δημιουργία του σύμπαντος,η οποία δημιουργία παρεπιπτοντως,δεν απαιτεί κάποια θεική οντότητα.

Όπως βλέπεις,σιγά σιγά τα μέρη που κρύβεται ο θεός σου λιγοστεύουν...
αν με ξαναειρωνευτεις, θα σου μιλησω αναλογως κι ας αποκλειστω. Η λυση μου απλως δειχνει οτι πισω απο καθε αιτιατο κρυβεται ενα αιτιο, οποτε πισω απο το συμπαν κρυβεται ενας ιθυνων Νους. Τωρα αν αυτος δημιουργηθηκε απο αλλον Νου πανσοφο, δεν μπορουμε να το πουμε, γιατι δεν γνωριζουμε καλα καλα τον πρωτο. παλαιοτερα θεωρουσαν οτι ο Διας εριχνε κεραυνους, τωρα ξερουμε οτι ειναι αποτελεσμα ηλεκτρονικης εκκενωσης. Γιατι ομως τη δεδομενη χρονικη στιγμη δημιουργειται αυτη η εκκενωση κι οχι αλλη, εσυ θα απαντησεις τυχαια γινεται αυτο, εγω θα σου πω οτι ο θεος επετρεψε να γινει τοτε. στα ιδια καταληγουμε, οπως βλεπεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Τωρα αν αυτος δημιουργηθηκε απο αλλον Νου πανσοφο, δεν μπορουμε να το πουμε, γιατι δεν γνωριζουμε καλα καλα τον πρωτο.

Εχμ, αυτό είναι δημόσια παραδοχή;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
metspanos,
Στον 20ο αιώνα μάθαμε ότι το σύμπαν αποτελείται από τουλάχιστον 100 δισεκατομμύρια γαλαξίες, έκαστος των οποίων έχει 100-200 δισεκατομμύρια αστέρια.
Μιλάμε για το ορατό σύμπαν. Από κεί και πέρα......

Ας ξεκινήσουμε από την υπόθεση ότι το σύμπαν είναι απέραντο, αλλά όχι άπειρο.
Αν δεχθούμε ότι η ζωή υπάρχει μόνο στη γη, τότε θα επαρκούσε και με το παραπάνω ο Γαλαξίας μας. Θα ήταν μια απίστευτη σπατάλη το να υπάρχουν άλλα 100 δισεκατομμύρια γαλαξίες, έτσι, χωρίς λόγο. Θα ήταν μια παράλογη ενέργεια από ένα λογικό όν, όπως είναι ο θεός.
Πρέπει λοιπόν να υποθέσουμε ότι υπάρχει ζωή και αλλού.
Ας πάμε τώρα στην υπόθεση ότι το σύμπαν είναι άπειρο.
Τότε, ότι δεν είναι αδύνατο, έχει ήδη επαναληφθεί άπειρες φορές.
Και επειδή γνωρίζουμε ότι έχει υπάρξει έστω και για μια φορά ζωή, αυτό ήδη έχει γίνει άπειρες φορές.

Και στις δυο περιπτώσεις τίθεται το ερώτημα. Πόσες φορές ενσαρκώθηκε ο θεός;
Αν αυτό το ερώτημα σου φαίνεται απίστευτο για ένα Χριστιανό, να σε πληροφορήσω ότι απασχόλησε πάρα πολύ σοβαρά θεολόγους, όπως π.χ. τον Άγιο Αυγουστίνο, ήδη από τον 3ο αιώνα μ.Χ.
Απέρριψε την ιδέα του άπειρου σύμπαντος, διότι καταλάβαινε ότι αυτό οδηγούσε αναπόφευκτα σε άπειρες ενσαρκώσεις του θεού. Έδωσε την απάντηση ότι η ενσάρκωση έγινε μία φορά και μόνο στη γη.
Όμως από τότε μάθαμε κάτι παραπάνω για το σύμπαν. Ο Άγιος Αυγουστίνος δε γνώριζε την απεραντοσύνη του.

Ποια είναι η δική σου άποψη για τη ζωή στο σύμπαν. Υπάρχει μόνο στη γη;
Αν υπάρχει και αλλού, ενσαρκώθηκε και εκεί ο θεός ή οι άνθρωποι της γης είναι ο περιούσιος λαός του; Ποιά είναι η γνώμη σου;
Ρε φιλε, αυτα πουν θετεις προϋποθετουν να ανοιξουμε αλλο θεμα.

Καταρχάς, είμαι άντρας.

Δεύτερον, αποφάσισε, πιστεύεις ή όχι;

Τρίτον, όχι, δεν το αποκλείω, και δεν είναι αυτός ο λόγος που σταμάτησα να διαβάζω. Σταμάτησα να διαβάζω γιατί μου έδωσες την αίσθηση ότι, στην προσπάθεια σου να μου απαντήσεις, κατεβάζεις κάθε πιθανή πρόταση, εφικτή ή μη, παράλογη ή λογική, σοβαρή ή μαλακία, με αποτέλεσμα να φάσκεις και να αντιφάσκεις. Την μια επικαλείσαι την λογική, την άλλη λες πράγματα που δεν είναι καν λογικά.

Τι συζήτηση μπορώ να κάνω μαζί σου άραγε;

Τουλάχιστον οι άθεοι, αν και δεν δέχομαι εξ ολοκλήρου τις θέσεις τους, μιλάνε λογικά, με επιχειρήματα ενηλίκων και όχι παιδιάστικα.

Συγχώρα με, αλλά επιμένω: I rest my case.
προσωπικα δεν πιστευω στους εξωγηινους, αλλα η υποθεση να υπαρχουν σε καποιο αλλο μερος του συμπαντος ειναι πιθανη. Μπορεις εσυ να το αποδειξεις; Βεβαια δεν εχω ενδειξεις γι αυτο. Και ποια ειναι η αντιφαση και η παραλογη υποθεση που κανω; Συγγνωμη, σε θεωρουσα γυναικα. Κια να εκφραζεσαι πιο κοσμια σε παρακαλω

Εχμ, αυτό είναι δημόσια παραδοχή;;;;;
το οτι δεν τον ξερουμε, δεν σημαινει οτι δεν μπορουμε να υποθεσουμε την υπαρξη του. Απλως η συσταση του ειναι αγνωστη και μη αντιληπτη απο τα υπαρχοντα επιστημονικα οργανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
προσωπικα δεν πιστευω στους εξωγηινους, αλλα η υποθεση να υπαρχουν σε καποιο αλλο μερος του συμπαντος ειναι πιθανη. Μπορεις εσυ να το αποδειξεις; Βεβαια δεν εχω ενδειξεις γι αυτο. Και ποια ειναι η αντιφαση και η παραλογη υποθεση που κανω; Συγγνωμη, σε θεωρουσα γυναικα. Κια να εκφραζεσαι πιο κοσμια σε παρακαλω

Άλλαξε την λέξη "εξωγήινος" με την λέξη "Θεός", και θα καταλάβεις μια από τις αντιφάσεις σου.

το οτι δεν τον ξερουμε, δεν σημαινει οτι δεν μπορουμε να υποθεσουμε την υπαρξη του. Απλως η συσταση του ειναι αγνωστη και μη αντιληπτη απο τα υπαρχοντα επιστημονικα οργανα

Δηλαδή, μου λές ότι πιστεύεις σε κάτι που υποθετικά υπάρχει;

Σαν να λες ότι ξεκινάς με την φράση "Έστω ότι υπάρχει Θεός".

Υποθέτεις την ύπαρξη του;;;

Αρχίζω και το διασκεδάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Άλλαξε την λέξη "εξωγήινος" με την λέξη "Θεός", και θα καταλάβεις μια από τις αντιφάσεις σου.



Δηλαδή, μου λές ότι πιστεύεις σε κάτι που υποθετικά υπάρχει;

Σαν να λες ότι ξεκινάς με την φράση "Έστω ότι υπάρχει Θεός".

Υποθέτεις την ύπαρξη του;;;

Αρχίζω και το διασκεδάζω.
κι ο θεος ενα εξωγηινι και υπερκοσμιο Ον ειναι. Υποθετω με λογικες υποθεσεις (μια απο τις οποιες συζηταμε τοση ωρα) οτι υπαρχει θεος οπως αλλος υποθετει λογικα οτι δεν υπαρχει Θεος. Δεν μπορω ουτε εγω ουτε αυτος με σιγουρια στηριζομενοι σε καθαρα επιστημονικα επιχειρηματα (πειραμα, στατιστικη) να υποστηριξουμε τη θεση μας. αυτο δεν λεω τοση ωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ρε φιλε, αυτα πουν θετεις προϋποθετουν να ανοιξουμε αλλο θεμα.
Θες να πείς ότι οι σοβαρές συζητήσεις αποκλείονται από αυτό το τόπικ;

Οι ερωτήσεις μου έχουν πάρει μια άλλη διάσταση, αφού, απ' ότι φαίνεται, δεν αποκλείεις τη ζωή πέρα από τη γή.
Αν το δέχεσαι αυτό, θα πρέπει να δώσεις την απάντηση που απέφυγε να δώσει ο Άγιος Αυγουστίνος, ότι δηλαδή η ενσάρκωση δεν έχει γίνει μόνο στη γη. Εκτός αν πιστεύεις ότι μόνο οι άνθρωποι της γης ελπίζουν στη σωτηρία, ενώ οι άλλοι πάνε στην κόλαση.

Από όλα αυτά, είναι δύσκολο να καταλάβεις πόσο ανθρώπινες κατασκευές είναι οι θρησκείες;
Άλλο πράγμα είναι να πιστεύεις σε ένα νόημα, σε ένα σκοπό, εντέλει σε ένα θεό, και άλλο η πίστη σε θρησκείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Θες να πείς ότι οι σοβαρές συζητήσεις αποκλείονται από αυτό το τόπικ;

Οι ερωτήσεις μου έχουν πάρει μια άλλη διάσταση, αφού, απ' ότι φαίνεται, δεν αποκλείεις τη ζωή πέρα από τη γή.
Αν το δέχεσαι αυτό, θα πρέπει να δώσεις την απάντηση που απέφυγε να δώσει ο Άγιος Αυγουστίνος, ότι δηλαδή η ενσάρκωση δεν έχει γίνει μόνο στη γη. Εκτός αν πιστεύεις ότι μόνο οι άνθρωποι της γης ελπίζουν στη σωτηρία, ενώ οι άλλοι πάνε στην κόλαση.

Από όλα αυτά, είναι δύσκολο να καταλάβεις πόσο ανθρώπινες κατασκευές είναι οι θρησκείες;
Άλλο πράγμα είναι να πιστεύεις σε ένα νόημα, σε ένα σκοπό, εντέλει σε ένα θεό, και άλλο η πίστη σε θρησκείες.
γιατι αυτη η συζητηση δεν ειναι σοβαρη; Και τι; ανακριση με κανεις; ανοιξε καινουρριο τοπικ και τα συζηταμε εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
γιατι αυτη η συζητηση δεν ειναι σοβαρη; Και τι; ανακριση με κανεις; ανοιξε καινουρριο τοπικ και τα συζηταμε εκει
Εντάξει φίλε μου, κατάλαβα και γω και όσοι μας διαβάζουν σ' αυτό το τόπικ.
Τέλος από μένα:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
αν με ξαναειρωνευτεις, θα σου μιλησω αναλογως κι ας αποκλειστω. Η λυση μου απλως δειχνει οτι πισω απο καθε αιτιατο κρυβεται ενα αιτιο, οποτε πισω απο το συμπαν κρυβεται ενας ιθυνων Νους. Τωρα αν αυτος δημιουργηθηκε απο αλλον Νου πανσοφο, δεν μπορουμε να το πουμε, γιατι δεν γνωριζουμε καλα καλα τον πρωτο. παλαιοτερα θεωρουσαν οτι ο Διας εριχνε κεραυνους, τωρα ξερουμε οτι ειναι αποτελεσμα ηλεκτρονικης εκκενωσης. Γιατι ομως τη δεδομενη χρονικη στιγμη δημιουργειται αυτη η εκκενωση κι οχι αλλη, εσυ θα απαντησεις τυχαια γινεται αυτο, εγω θα σου πω οτι ο θεος επετρεψε να γινει τοτε. στα ιδια καταληγουμε, οπως βλεπεις

Άστο ρε φίλε...
Η λογική σου είναι τόσο εσφαλμένη,που θα ψάξεις και το πιό μικρό απειροελάχιστο ανεξήγητο φαινόμενο για να το αποδωσεις στην ύπαρξη θεού,μόνο και μόνο για να μήν παραδεχτείς πως οι πιθανότητες να μήν υπάρχει είναι πολύ μεγάλες.

Μπορείς να ζήσεις μία χαρά,χωρίς να χρειάζεται να τα χρεώνεις όλα σε ένα αόρατο,ανύπαρκτο δημιούργημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εντάξει φίλε μου, κατάλαβα και γω και όσοι μας διαβάζουν σ' αυτό το τόπικ.
Τέλος από μένα:).
στο καλο και να μας γραφεις. Εδω μιλαμε τοση ωρα περι υποαρξης ή ανυπαρξιας θεου κι εσυ μου τσαμπουνας κατι περι ενσαρκωσης και Αυγουστινου και πρασινα αλογα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
στο καλο και να μας γραφεις. Εδω μιλαμε τοση ωρα περι υποαρξης ή ανυπαρξιας θεου κι εσυ μου τσαμπουνας κατι περι ενσαρκωσης και Αυγουστινου και πρασινα αλογα

Πράσσειν άλογα, τρομάρα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Άστο ρε φίλε...
Η λογική σου είναι τόσο εσφαλμένη,που θα ψάξεις και το πιό μικρό απειροελάχιστο ανεξήγητο φαινόμενο για να το αποδωσεις στην ύπαρξη θεού,μόνο και μόνο για να μήν παραδεχτείς πως οι πιθανότητες να μήν υπάρχει είναι πολύ μεγάλες.

Μπορείς να ζήσεις μία χαρά,χωρίς να χρειάζεται να τα χρεώνεις όλα σε ένα αόρατο,ανύπαρκτο δημιούργημα...
οπως εσυ το αποδιδεις στην τυχη και συμπεραινεις την απουσια θεου κι εγω το αποδιδω στο θεο αρα δεχομαι την παρουσια του. Ζησε τη ζωη σου εσυ κι ασε να ζησω εγω τη δικη μου οπως θελω

Πράσσειν άλογα, τρομάρα σου!
το εγραψα οπως ακουγεται οχι οπως λεγοταν στην αρχαια εποχη, πανεπιστημων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
το εγραψα οπως ακουγεται οχι οπως λεγοταν στην αρχαια εποχη, πανεπιστημων.

Εσύ τα γράφεις όπως τα ακούς;
Eσι τα γραφις οπος τα ακους;

Τα επίχειρά σου χωλαίνουν, φιλολογίσκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εσύ τα γράφεις όπως τα ακούς;
Eσι τα γραφις οπος τα ακους;

Τα επίχειρά σου χωλαίνουν, φιλολογίσκε.
τωρα αν σου πω τιποτα και νευριασεις παλι και κλαις εγω θα φταιω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
κι ο θεος ενα εξωγηινι και υπερκοσμιο Ον ειναι. Υποθετω με λογικες υποθεσεις (μια απο τις οποιες συζηταμε τοση ωρα) οτι υπαρχει θεος οπως αλλος υποθετει λογικα οτι δεν υπαρχει Θεος. Δεν μπορω ουτε εγω ουτε αυτος με σιγουρια στηριζομενοι σε καθαρα επιστημονικα επιχειρηματα (πειραμα, στατιστικη) να υποστηριξουμε τη θεση μας. αυτο δεν λεω τοση ωρα;

Όχι φίλε μου, αυτό το λέω εγώ τόση ώρα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που ήρθες στα λόγια μου, που επιτέλους, λες ότι η ύπαρξη του Θεού είναι μια υπόθεση που κάνεις και πως δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την ύπαρξη του.

Ένα τελευταίο σχόλιο, για κάτι που είδα μόλις τώρα.
Η αντιπαράθεση των ιδεών δε γίνεται με αρνητικές βαθμολογίες απ' αυτούς που αντιπαρατίθενται.

Αν μιλάς για τις αρνητικές που έφαγα -και- εγώ, ουδόλως που με νοιάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Αν μιλάς για τις αρνητικές που έφαγα -και- εγώ, ουδόλως που με νοιάζει.
Αν πατήσεις επάνω στον αριθμό (πρόσφατα το έμαθα και γω), θα δεις ποιός τις έκανε και θα καταλάβεις γιατί και για ποιόν έκανα το σχόλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
πες το ρεζουμε φιλε, γιατι δεν μπορω να διαβαζω κατεβατα στα αγγλικα κιολας

Περιληπτικά λέει ότι αφού υποθέτουμε ότι ένα πολύπλοκο δημιούργημα απαιτέι ένα δημιουργό, τότε και αυτός ο δημιουργός απαιτεί ακόμη πολυπλοκότερο δημιουργό και πάει λέγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
@metspanos

Τα μαθηματικά δεν υπάρχουν στη φύση, είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, δεν αποδεικνύονται, παρά μόνο λογικά βάσει των ήδη γνώσεών σου. Για αυτό και δεν θεωρούνται επιστήμη.

Στα υπόλοιπα περί δασκάλου και έρευνας μου λες τα ίδια και έχω απαντήσει. Τέτοιου είδους πληροφορίες είναι κάτι χειροπιαστό που μπορει αν θες μπορείς να διασταυρώσεις, και το έχω κάνει, δεν είπα ποτέ ότι δέχομαι πάντα ότι μου λένε. Φιλοσοφικά και τέρμα υποκειμενικά ερωτήματα περί θρησκείας δεν αποδεικνύονται για αυτό και δεν έχει νόημα να το ψάξεις περεταίρω, το ακούς και αν σου κάθεται λογικά ( ή στο πιπιλάνε από μικρό ) το πιστεύεις.

Ξανά, η ύπαρξη του Χριστού ( αν ) δεν αποδεικνύει το χριστιανισμό. Κι ο Μωάμεθ υπήρξε τι θα πει αυτό.

Το οτι ανθρωποι σε καθε εποχη, σε καθε τοπο και καθε μορφωτικης σταθμης, ηλικιας, επαγγελματος πιστυαν και πιστευουν στο θεο, ακομη και σημερα, το οτι εμφανιζονται ανθρωποι απλοι με θαυμαστες ιδιοτητες (οι αγιοι) κατα καιρους, οι οποιοι ελκυουν πληθος ανθρωπων (π.χ. Πατηρ Παϊσιος), χωρις να ειναι μορφωμενοι ή σοφοι, το οτι ο χριστιανισμος αν και διωχθηκε ανηλεως πολλες φορες και διωκεται ακομη και σημερα και ομως υφισταται, ολα αυτα δεν μας λενε οτι δεν μπορει, πρεπει να υπαρχει καποιος Θεος, καποιος κοσμος περαν αυτου, οτι τα παντα δεν ειναι υλη;
Αυτό είναι argumentum ad populum και στο έχουν επισημάνει.

Ο χριστιανισμός όπως και κάθε θρησκεία έχει αντέξει λόγω του φόβου και της άγνοιας αυτού που δεν μπορείς να κατανοήσεις. Με την πρόοδο της επιστήμης τέτοια φαινόμενα όλο και εκλείπουν για αυτό και οι θρησκείες σταδιακά αποδυναμώνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Όχι φίλε μου, αυτό το λέω εγώ τόση ώρα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που ήρθες στα λόγια μου, που επιτέλους, λες ότι η ύπαρξη του Θεού είναι μια υπόθεση που κάνεις και πως δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την ύπαρξη του.



Αν μιλάς για τις αρνητικές που έφαγα -και- εγώ, ουδόλως που με νοιάζει.
Εγω τοση ωρα υποστηριζω οτι η υπαρξη ή ανυπαρξια του θεου δεν αποδεικνυεται επιστημονικα (με μεθοδους θετικων επιστημων), αλλα αποτελουν και τα δυο υποθεσεις, απλως η υποθεση περι υπαρξης θεου ειναι πιο λογικη, γιατι εχει πιο λογικα επιχειρηματα, ενα απο τα οποια ειανι αυτο με το ρολοϊ και τον ωρολογοποιο που συζητουμε τοση ωρα. απλως εσυ λες οτι ενω γαι τα ανθρωπινα δημιουργηματα μπορω να δεχτω ενα δημιουργο, για το συμπαν δεν μπορω να κανω το ιδιο γιατι αυτο ειναι πολυπλοκο (λες και δεν υπαρχουν ανθρωπινα δημιουργηματα πολυπλοκα) και αγνωστο στο μεγαλυτερο μερος του (λες και ολα τα ανθρωπινα δημιουργηματα ειναι γνωστα). και θεωρεις αυη τη λογικη αναγωγη απο το ρολόι στο συμπαν παραλογο αλμα. Απο κει καιμ περα ας βγαλει ο καθενας τα συμπαερασματα του, Ουτε στα λογια σου ηρθα εσυ δεν καταλαβες τοση ωρα τι λεω. δεν εχει νοημα να συνεχισουμε τη συζητηση μαζι. διακρινεσαι απο κοντοφθαλμια και εγωισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Εγω τοση ωρα υποστηριζω οτι η υπαρξη ή ανυπαρξια του θεου δεν αποδεικνυεται επιστημονικα (με μεθοδους θετικων επιστημων), αλλα αποτελουν και τα δυο υποθεσεις, απλως η υποθεση περι υπαρξης θεου ειναι πιο λογικη, γιατι εχει πιο λογικα επιχειρηματα, ενα απο τα οποια ειανι αυτο με το ρολοϊ και τον ωρολογοποιο που συζητουμε τοση ωρα. απλως εσυ λες οτι ενω γαι τα ανθρωπινα δημιουργηματα μπορω να δεχτω ενα δημιουργο, για το συμπαν δεν μπορω να κανω το ιδιο γιατι αυτο ειναι πολυπλοκο (λες και δεν υπαρχουν ανθρωπινα δημιουργηματα πολυπλοκα) και αγνωστο στο μεγαλυτερο μερος του (λες και ολα τα ανθρωπινα δημιουργηματα ειναι γνωστα). και θεωρεις αυη τη λογικη αναγωγη απο το ρολόι στο συμπαν παραλογο αλμα. Απο κει καιμ περα ας βγαλει ο καθενας τα συμπαερασματα του, Ουτε στα λογια σου ηρθα εσυ δεν καταλαβες τοση ωρα τι λεω. δεν εχει νοημα να συνεχισουμε τη συζητηση μαζι. διακρινεσαι απο κοντοφθαλμια και εγωισμο

Μα σου είπαμε και εγώ και ο Μερκ γιατί αυτό το επιχείρημα δεν έχει λογική βάση και εσύ συνεχίζεις να το επαναφέρεις στην κουβέντα.

Όλα τα ανθρώπινα δημιουργήματα είναι γνωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top