Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Περιληπτικά λέει ότι αφού υποθέτουμε ότι ένα πολύπλοκο δημιούργημα απαιτέι ένα δημιουργό, τότε και αυτός ο δημιουργός απαιτεί ακόμη πολυπλοκότερο δημιουργό και πάει λέγοντας.
το θεμα ειναι οτι προϋποτιθεται ενας δημιουργος. Τωρα ποιος ειναι ο αρχικος δημιουργος ειναι αλλο θεμα. Βλεπεις που εγω εχω δικιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
το θεμα ειναι οτι προϋποτιθεται ενας δημιουργος. Τωρα ποιος ειναι ο αρχικος δημιουργος ειναι αλλο θεμα. Βλεπεις που εγω εχω δικιο;

Μα σύμφωνα με αυτήν την λογική δεν υπάρχει αρχικός δημιουργός. Ο κάθε δημιουργός προϋποθέτει δημιουργό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Μα σύμφωνα με αυτήν την λογική δεν υπάρχει αρχικός δημιουργός. Ο κάθε δημιουργός προϋποθέτει δημιουργό.

Έλα ρε συ, είναι ξεκάθαρο... μας τρολλάρει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
@metspanos

Τα μαθηματικά δεν υπάρχουν στη φύση, είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, δεν αποδεικνύονται, παρά μόνο λογικά βάσει των ήδη γνώσεών σου. Για αυτό και δεν θεωρούνται επιστήμη.

Στα υπόλοιπα περί δασκάλου και έρευνας μου λες τα ίδια και έχω απαντήσει. Τέτοιου είδους πληροφορίες είναι κάτι χειροπιαστό που μπορει αν θες μπορείς να διασταυρώσεις, και το έχω κάνει, δεν είπα ποτέ ότι δέχομαι πάντα ότι μου λένε. Φιλοσοφικά και τέρμα υποκειμενικά ερωτήματα περί θρησκείας δεν αποδεικνύονται για αυτό και δεν έχει νόημα να το ψάξεις περεταίρω, το ακούς και αν σου κάθεται λογικά ( ή στο πιπιλάνε από μικρό ) το πιστεύεις.

Ξανά, η ύπαρξη του Χριστού ( αν ) δεν αποδεικνύει το χριστιανισμό. Κι ο Μωάμεθ υπήρξε τι θα πει αυτό.

Αυτό είναι argumentum ad populum και στο έχουν επισημάνει.

Ο χριστιανισμός όπως και κάθε θρησκεία έχει αντέξει λόγω του φόβου και της άγνοιας αυτού που δεν μπορείς να κατανοήσεις. Με την πρόοδο της επιστήμης τέτοια φαινόμενα όλο και εκλείπουν για αυτό και οι θρησκείες σταδιακά αποδυναμώνονται.
καταργησε τοτε εσυ τα μαθηματικα και τις μαθηματικες σχολες απο ολα τα πανεπιστημια του κοσμου. Ολες οι σχεσεις στη φυση και στο συμπαν ειναι μαθηματικες, γι΄ αυτο και εκφραζονται με τυπους που ισχυουν παντα. Η καθε θρησκεια προτεινει ενα τροπο ζωης, οπως και καποια αρχαια φιλοσοφικα συστηματα, αρα ευτα που λεει διαπιστωνονται κυριως εμπειρικα και βιωματικα και δευτερυοντως φιλοσοφικα και υποθετικα. Δεν αποδεικνυονται ολα με λογικες υποθεσεις. Καποιες περιοχες του επιστητου προσπελαζονατι εμεπιρικα, π.χ. η κατανοηση ενος ποιηματος στη λογοτεχνια.Το αν θα εκλειψουν τετοια φαινομενα;, ασε η ιστορια να το δειξει. Προς το παρον δεν επαληθευεται κατι τετοιο. Σε αυτους που θρησκευουν συμπεριλαμβανονταν και ανθρωποι υψηλης πνευματικης σταθμης. με τη δικη σου λογικη και το οτι δεν υπαρχει θεος δεν ισχυει επειδη το λενε απλως πολλοι ανθρωποι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Έλα ρε συ, είναι ξεκάθαρο... μας τρολλάρει! :P
καθολου. απλως λεω οτι επιβεβαιωνεται αυτο που λεω οτι πισω απο ενα αιτιατο κρυβεται ενα αιτιο, πισω δηλ. απο το συμπαν κρυβεται καποιος δημιουργος κ.ο.κ. Τωρα το που θα καταληξουμε πηγαινοντας ετσι ειναι αλλο θεμα. Και στα μαθηματικα δεν λεμε συν απειρο, μειον απειρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Μα σύμφωνα με αυτήν την λογική δεν υπάρχει αρχικός δημιουργός. Ο κάθε δημιουργός προϋποθέτει δημιουργό.
ενδεχομενως. παντως δημιουργος υπαρχει, ανω μεχρι τωρα λεγατε οτι δεν υπαρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
καθολου. απλως λεω οτι επιβεβαιωνεται αυτο που λεω οτι πισω απο ενα αιτιατο κρυβεται ενα αιτιο, πισω δηλ. απο το συμπαν κρυβεται καποιος δημιουργος κ.ο.κ. Τωρα το που θα καταληξουμε πηγαινοντας ετσι ειναι αλλο θεμα. Και στα μαθηματικα δεν λεμε συν απειρο, μειον απειρο;

Ναι αλλά δεν ορίζονται σαν αριθμοί. Είναι μαθηματικές έννοιες.

ενδεχομενως. παντως δημιουργος υπαρχει, ανω μεχρι τωρα λεγατε οτι δεν υπαρχει
What? Πρώτα ορίζεται το υπάρχει και μετά ορίζεται το δεν υπάρχει. Δεν μπορεί να συμβεί το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Μα σου είπαμε και εγώ και ο Μερκ γιατί αυτό το επιχείρημα δεν έχει λογική βάση και εσύ συνεχίζεις να το επαναφέρεις στην κουβέντα.

Όλα τα ανθρώπινα δημιουργήματα είναι γνωστά.
εγω γιατι δεν καρταλαβα οτε μου ειπατε κατι τετοιο; Οταν ελεγε ο αλλος "γνωστα" εννοουσε για τον ιδιο. Και εν πασει περιπτωσει οταν κατι ειναι αγνωστο (οπως το συμπαν) μου απαγορευει να υποθεσεω οτι εχει καποιο δημιουργό; Με την ιδια λογικη ουτε οτι εγινε τυχαια μπορω να υποθεσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν ορίζονται σαν αριθμοί. Είναι μαθηματικές έννοιες.


What? Πρώτα ορίζεται το υπάρχει και μετά ορίζεται το δεν υπάρχει. Δεν μπορεί να συμβεί το αντίθετο.
ε φυσικα δεν ειναι αριθμοι, γιατι δεν ξερουμε πού μπορουν να καταληξουν. Ξερουμε οτι δεν υπαρχει τελος και το οριζουμε ετσι. Ειπαμε, υπαρχει δημιουργος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
εγω γιατι δεν καρταλαβα οτε μου ειπατε κατι τετοιο; Οταν ελεγε ο αλλος "γνωστα" εννοουσε για τον ιδιο. Και εν πασει περιπτωσει οταν κατι ειναι αγνωστο (οπως το συμπαν) μου απαγορευει να υποθεσεω οτι εχει καποιο δημιουργό; Με την ιδια λογικη ουτε οτι εγινε τυχαια μπορω να υποθεσω

Λοιπόν ας το ξαναπώ: Το επειχήρημα δεν στέκι γιατί αφου προϋποτίθεται ένας δημιουργός για κάτι άρα πρέπει να θεωρηθεί ότι και ο δημιουργός έχει δημιουργό και πάει λέγοντας. Άρα ο αριθμός τον δημιουργών απειρίζεται, επομένως και η πολυπλοκοτητά τους απειρίζεται κάτι που δεν στέκι λογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Λοιπόν ας το ξαναπώ: Το επειχήρημα δεν στέκι γιατί αφου προϋποτίθεται ένας δημιουργός για κάτι άρα πρέπει να θεωρηθεί ότι και ο δημιουργός έχει δημιουργό και πάει λέγοντας. Άρα ο αριθμός τον δημιουργών απειρίζεται, επομένως και η πολυπλοκοτητά τους απειρίζεται κάτι που δεν στέκι λογικά.
γιατι δεν στεκει λογικα; Δεν μπορουμε να πουμε σχηματικα Δημιοργος απειρο, οπως λεμε συν απειρο; Ποιο το προβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
γιατι δεν στεκει λογικα; Δεν μπορουμε να πουμε σχηματικα Δημιοργος απειρο, οπως λεμε συν απειρο; Ποιο το προβλημα;

Το πρόβλημα είναι...
Πως η λύση σου δημιουργεί περισσότερα προβλήματα απο όσα προσπαθεί να λύσει.
Εκ τούτου δεν είναι σωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
γιατι δεν στεκει λογικα; Δεν μπορουμε να πουμε σχηματικα Δημιοργος απειρο, οπως λεμε συν απειρο; Ποιο το προβλημα;

Οκ. Δηλαδή εσένα το να πιστεύεις ότι η ύπαρξή σου προυποθέτει την ύπαρξη άπειρων ανώτερων όντων δεν σου φαίνεται παράξενο. Ή και αν δεν σου φαίνεται παράξενο δεν σε κάνει να νιώθεις ένα τίποτα.

Το πρόβλημα είναι...
Πως η λύση σου δημιουργεί περισσότερα προβλήματα απο όσα προσπαθεί να λύσει.
Εκ τούτου δεν είναι σωστή.
Ακριβώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι...
Πως η λύση σου δημιουργεί περισσότερα προβλήματα απο όσα προσπαθεί να λύσει.
Εκ τούτου δεν είναι σωστή.
δηλαδη θα απορριψω μια λυση που φαινεται λογικη, επειδη πρεπει να επιλυσω μετα αλλα προβληματα που προκυπτουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Οκ. Δηλαδή εσένα το να πιστεύεις ότι η ύπαρξή σου προυποθέτει την ύπαρξη άπειρων ανώτερων όντων δεν σου φαίνεται παράξενο. Ή και αν δεν σου φαίνεται παράξενο δεν σε κάνει να νιώθεις ένα τίποτα.


Ακριβώς!
καθολου. το προβλημα ειναι οτι συμφωνα με τα δικα μας δεδομενα καθε ον εχει αρχη και τελος και προσπαθουμε να ορισουμε με αυτα τα δεδομενα και το δημιουργο. Αποκλειεται δηλ. αυτος ο δημιουργος να μην εχει αρχή; Αφου και ο χρονος ειναι δημιουργημα και αρχισε να υφισταται μαζι με το χωρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
δηλαδη θα απορριψω μια λυση που φαινεται λογικη, επειδη πρεπει να επιλυσω μετα αλλα προβληματα που προκυπτουν;
Όχι απλώς άλλα προβλήματα αλλά άπειρα προβλήματα.
καθολου. το προβλημα ειναι οτι συμφωνα με τα δικα μας δεδομενα καθε ον εχει αρχη και τελος και προσπαθουμε να ορισουμε με αυτα τα δεδομενα και το δημιουργο. Αποκλειεται δηλ. αυτος ο δημιουργος να μην εχει αρχή; Αφου και ο χρονος ειναι δημιουργημα και αρχισε να υφισταται μαζι με το χωρο
Μα σύμφωνα με τα δεδομένα που έχουμε τίποτα δεν μπορεί να υπάρξει πριν την στιγμή μηδέν που είναι η στιγμή που άρχισαν όλα. Εγώ αυτά πιστεύω και με αυτά πορεύομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Όχι απλώς άλλα προβλήματα αλλά άπειρα προβλήματα.

Μα σύμφωνα με τα δεδομένα που έχουμε τίποτα δεν μπορεί να υπάρξει πριν την στιγμή μηδέν που είναι η στιγμή που άρχισαν όλα. Εγώ αυτά πιστεύω και με αυτά πορεύομαι.
και θα απορριψω τη λυση αντι να προσπαθησω να επιλυσω τα προβλημτα που προκυπτουν; Οι επιστημονες παντα θα βρισκονται μπροστα σε νεα προβληματα.
Και αφου παντα ο δημιουργος λογικα θα ειναι πολυπλοκοτερος απο το δημιουργμα του, δεν μπορουμε να υποθεσουμε οτι ο δημιουργος υπηρξε πριν το σημειο μηδεν; Οτι υπερτερει απο τα δημιουργηματα του σε αυτο το σημειο; πριν ξεκινησει να υφισταται η διασταση του χρονου, που αρχισε να υπαρχει μαζι με την εμφανιση του χωρου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top