Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

TrustMeImDoctor

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος, ναι ο Μέγας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Άρα έπρεπε να γράψεις "Πιστεύω σε αυτά που γράφει η Αγία Γραφή, αλλά όχι σε όλα. Και όταν δεν με καλύπτει κάτι τελείως, χρησιμοποιώ τη συνείδηση μου."
Αλήθεια πως γίνεται να μη σε καλύπτει ο λόγος του θεού σου?

Πιστεύω σε όλα που λέει η α. γραφή, απλά πράγματα που δεν καταλαβαίνω, επειδή δεν είναι νέα ελληνική ή επειδή κάποια είναι δύσκολα να τα αντιληφθώ, προσπαθώ να τα ερμηνεύσω με τη συνείδηση μου.

Research on this topic began with the eminent US psychologist James H. Leuba and his landmark survey of 1914. He found that 58% of 1,000 randomly selected US scientists expressed disbelief or doubt in the existence of God, and that this figure rose to near 70% among the 400 "greater" scientists within his sample.

Δεν το παρατήρησα και τόσο καλά από ότι φαίνεται,αλλά και πάλι το 40 % των τυχαίων επιστημόνων πιστεύει στο Θεό.Για μένα ένα σεβαστό ποσοστό.

Σου παρέθεσα ένα άρθρο. Εσύ κατάλαβες ότι αναφέρεται στους top επιστήμονες και ότι αυτοί δεν πιστεύουν. Οπότε μου είπες ότι δεν αναφέρεσαι στους top επιστήμονες αλλά στο μέσο επιστήμονα. Δεν μπορούσα να καταλάβω πως προέκυπτε αυτός ο διαχωρισμός, ούτε τι προσπαθούσες να δικαιολογήσεις μέσω αυτού. Γι'αυτό έκανα αυτό το σχόλιο-υπόθεση πάνω στον όλο συλλογισμό σου.
Και για το τελευταίο, όχι, σε καμία περίπτωση. Αν το έκανα αυτό θα θεωρούσα τον εαυτό μου ιδιοφυΐα μπροστά στο Leibniz ας πούμε. Αστείο και μόνο που το αναφέρω.

Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τίποτα. Λέω την άποψή μου και είναι δύο τρία άτομα που συνεχώς μου επιτίθεστε προσπαθώντας να δείξετε ότι αυτό που πιστεύετε είναι το σωστό.

Από πότε οι απόψεις μας είναι υπεράνω κριτικής? :worry:

Δεν το είπα για σένα και ούτε πιστεύω ότι γενικά είμαι υπεράνω κριτικής, αλλά για το θέμα της θρησκείας είναι κάπως περίεργο να λες στον άλλο "τότε τι να σου πω?", απλά επειδή σου φαίνεται παράλογο αυτό που πιστεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δε βγάζω άκρη σ' αυτό το μήνυμα (edit: μήνυμα του RIP). Πού κολλάει το πόσο καλός ή όχι είσαι, το πώς ορίζεις εσύ το καλός κσι οι συνειδήσεις με αυτό που διάβασα πριν για την παιδεία και την πίστη?

Κι εν πάση περιπτώσει ο τύπος δεν είπε ΙΣΩΣ, όπως το διάβασα εγώ κατάλαβα σχέση αιτίας-αποτελέσματος: δεν έχεις παιδεία ΆΡΑ πιστεύεις. Κι εκεί κολλάει το πράγμα.

Αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrustMeImDoctor

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος, ναι ο Μέγας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Οι συζητήσεις/debates γι' αυτό τον λόγο γίνονται, άμα νομίζεις ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός ύπαρξής τους, τότε είσαι σε λάθος κόσμο.

Στα ντιμπέιτς που λες, προσπαθείς να πείσεις τους συνομιλητές σου για την ορθότητα των επιχειρημάτων σου. Όταν μου προβάλλεις λογικά επιχειρήματα σε ένα θέμα θρησκευτικού περιεχομένου, όπου υποστηρίζω ότι πιστεύω στο Θεό, ενώ δεν έχω αποδείξεις για την ύπαρξη του, σίγουρα κερδίζεις, για τον απλούστατο λόγο ότι εγώ δεν έχω "λογικά" επιχειρήματα, αλλά ένα γεγονός που πιστεύω ότι ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
TrustMeImDoctor Γενικεύεις όλες τις θρησκείες που πιστεύουν στον οποιοδήποτε Θεό. Δεν ανάβουν όλοι κεριά ή λαμπάδες, ούτε φιλάνε τις εικόνες και τα χέρια των παπάδων ή όπως λέγονται στην εκάστοτε εκκλησία. Και ειδικά για το θέμα εκπαίδευσης/πνευματικού επιπέδου νομίζω ότι κάνεις αρκετά μεγάλο λάθος. Δεν δύναται να το υποστηρίζεις αυτό, καθώς υπάρχουν πολλοί επιστήμονες που πιστεύουν σε μια ανώτερη δύναμη.

Για εμενα η πιστη στην θρησκεια,σαν εναν μηχανισμο ελεγχου της ηθικης και της πολιτικοκοινωνικης ζωης του ανθρωπου αλλα και ως πιστη σε ενα ανωτερο ον ειναι θεμα παιδειας και αντιληψης.Η παιδεια ειναι μια πολυπλευρη εννοια,και ''συνεργαζεται'' με πολλους τομεις οπως η πολιτικη παιδεια,η κοινωνικη παιδεια,η ανθρωπιστικη παιδεια κτλπ
Αρα οσο για την μειοψηφια των επιστημονων που κανεις αναφορα,μπορει να υπαρχει καλλιστα ενας επιστημονας που να πιστευει στον Θεο του,αλλα το οτι ειναι επιστημονας δεν σημαίνει και οτι εχει ασχοληθει με το κομματι του Θεου,αλλα μπορει να εχει ασχοληθει σφόδρα με το αντικειμενου του,ως αποτελεσμα απλος να πιστευει,απλος να εχει ετσι κοινωνικοποιηθει.
Οι επιστημονες απο την αλλη που πιστευουν σε εναν Θεο,ειναι οχι απλος ελαχιστοι αλλα αποτελουν πλεον ειδος προς εξαφανιση,so,αυτο δεν ε πειθει.Εξαλλου οι μεγαλοι πολυδιαστατοι επιστημονες,με μυαλο Da vinci να στο θεσω αλλιως,εχουν γραψει βιβλια και δοκιμια που απορριπτουν τον Θεο με ευστοχα επιχειρηματα και με λογικες αποδειξεις.

Johnnaousa άρα όσοι πιστεύουν δεν έχουν λάβει την κατάλληλη παιδεία γενικεύσεις,γενικεύσεις,γενικεύσεις..

Πανω ανελυσα πως για μενα η παιδεια ειναι μια πολυπλευρη εννοια και υποθαλπτει πολλους τομεις,και το θεολογικο/υπαρξιακο κομματι δεν ειναι αυτεξουσιο,αλλα εξαρταται σε καθε ατομο απο την κοινωνικη του αντιληψη,απο ψυχολογικους παραγοντες κτλπ.
Αρα οσοι πιστευουν ειτε δεν ξερουν τι πιστευουν[το ατομο πιστευει επειδη πιστευει η μανα του,η θεια του,ο πατερας του η ετσι,απο μικρη ηλικια, εχει γαλουχηθει, χωρις να εχει εξετασει και την αντιθετη πλευρα(αθεια) εχοντας αποκτησει μονοδιαστατη αποψη],ειτε ειναι επηρεασμενοι απο ψυχολογικα αιτια(πολλοι πιστευουν επειδη ο Θεος,και γενικα το ανωτερο στοιχειο τους δινει ελπιδες για μια καλυτερη ζωη η τους υποσχεται οτι μπορει να λυσει προβληματα που οι ιδιοι αδυνατουν να λυσουν aka θαυματα) ειτε το ατομο πιστευει συνειδητά και σε αυτο το σημειο,για εμενα,το ατομο πρεπει να ανοιξει εκτος απο κανα βιβλιο,και το μυαλο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrustMeImDoctor

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος, ναι ο Μέγας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Για εμενα η πιστη στην θρησκεια,σαν εναν μηχανισμο ελεγχου της ηθικης και της πολιτικοκοινωνικης ζωης του ανθρωπου αλλα και ως πιστη σε ενα ανωτερο ον ειναι θεμα παιδειας και αντιληψης.Η παιδεια ειναι μια πολυπλευρη εννοια,και ''συνεργαζεται'' με πολλους τομεις οπως η πολιτικη παιδεια,η κοινωνικη παιδεια,η ανθρωπιστικη παιδεια κτλπ
Αρα οσο για την μειοψηφια των επιστημονων που κανεις αναφορα,μπορει να υπαρχει καλλιστα ενας επιστημονας που να πιστευει στον Θεο του,αλλα το οτι ειναι επιστημονας δεν σημαίνει και οτι εχει ασχοληθει με το κομματι του Θεου,αλλα μπορει να εχει ασχοληθει σφόδρα με το αντικειμενου του,ως αποτελεσμα απλος να πιστευει,απλος να εχει ετσι κοινωνικοποιηθει.
Οι επιστημονες απο την αλλη που πιστευουν σε εναν Θεο,ειναι οχι απλος ελαχιστοι αλλα αποτελουν πλεον ειδος προς εξαφανιση,so,αυτο δεν ε πειθει.Εξαλλου οι μεγαλοι πολυδιαστατοι επιστημονες,με μυαλο Da vinci να στο θεσω αλλιως,εχουν γραψει βιβλια και δοκιμια που απορριπτουν τον Θεο με ευστοχα επιχειρηματα και με λογικες αποδειξεις.

Για να καταλάβω καλά τι μπορεί να εννοείς... Μου λες ότι όσοι πιστεύουν σε μια ανώτερη δύναμη έχουν, όντως, έλλειψη παιδείας? Εσύ είσαι άθεος, επειδή τα μεγάλα μυαλά, αναφερόμενος στο da Vinci και σε άλλους, έχουν γράψει βιβλία που αμφισβητούν την ύπαρξη του Θεού? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Hey, ΑΣΤΕΡΙΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕ .

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά έχει ενδιαφέρον.

Το έβαλα γιατί είχε ενδιαφέρον ο τρόπος με τον οποίο απάντησε ο φοιτητής στον καθηγητή. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ποιος ειναι ο πραγματικός φοιτητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Είχα γράψει ένα μήνυμα τις προάλλες που απαντούσε σε διάφορα πραγματάκια. Όταν το ξανακοίταξα ποσταρισμένο έπαθα τέτοιο πολιτισμικό σοκ με τα στοιχειώδη που εξηγούσε το μήνυμα, που το μεγαλύτερο facepalm δε θα αρκούσε για να περιγράψει την απελπισία μου, και ζήτησα να διαγραφεί.

Αλλά ρε 'σεις, ΕΛΕΟΣ.
Αντί να επαναλαμβάνονται τα ίδια lame "επιχειρήματα" και chainmails, σκεφτείτε λίγο πριν ποστάρετε.

Hey, ΑΣΤΕΡΙΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕ .



Το έβαλα γιατί είχε ενδιαφέρον ο τρόπος με τον οποίο απάντησε ο φοιτητής στον καθηγητή. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ποιος ειναι ο πραγματικός φοιτητής.

Ρε αστέρι, όποιος κι αν ήθελε ο συγγραφέας αυτού που πόσταρες να είναι ο φοιτητής της ιστορίας, αυτά που λέει είναι απίστευτα γελοία, για να θεωρηθούν σοβαρή, πόσο μάλλον ενδιαφέρουσα απάντηση σε επιστημονικά και ακαδημαϊκά πλαίσια.

Δες και τα σχετικά λινκ που έδωσε ο Κράουλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Για τη μεταφυσική "εκτέθηκα" (κυριολεκτικά) στη σελίδα 210.
Όμως δε μπορεί κανείς να μη "θαυμάσει" την τετράγωνη λογική του Πασκάλ.
Έλεγε λοιπόν κατά τη διάρκεια των αναζητήσεών του πάνω στο άπειρο.
Η καλύτερη επιλογή είναι να πιστεύεις ότι υπάρχει ο Θεός διότι:
Πιστεύεις στο Θεό;
Αν υπάρχει Θεός, έχεις άπειρο όφελος
Αν δεν υπάρχει Θεός, έχεις πεπερασμένη ζημία
Είσαι άθεος;
Αν υπάρχει Θεός, έχεις άπειρη ζημία
Αν δεν υπάρχει Θεός, έχεις πεπερασμένο όφελος
Νομίζω ότι για τους πιστούς μιας θρησκείας, ασυνείδητα έστω, είναι το μεγάλο και ακαταμάχητο επιχείρημα.
Δεν πάμε ξυπόλυτοι σε μέρη που δεν ξέρουμε. Καλού κακού φοράμε και κανένα παπούτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Συντριπτική μειοψηφία παρ'όλα αυτά.
Leading scientists still reject God
''Another study conducted by the Pew Research Center found that "just over half of scientists (51%) believe in some form of deity or higher power; specifically, 33% of scientists say they believe in God, while 18% believe in a universal spirit or higher power."[99] 48% say they have a religious affiliation, equal to the number who say they are not affiliated with any religious tradition. The survey also found younger scientists to be "substantially more likely than their older counterparts to say they believe in God". Among the surveyed fields, chemists were the most likely to say they believe in God.[93]''
''The researchers reported that "Contrary to the view that religious skepticism predominates in the academy, we find that the majority of professors, even at elite research institutions, are religious believers" (p. 101).[100] Beliefs varied across disciplines, and "the most religious fields are applied ones outside the traditional liberal arts core, whose instructors may come closer to resembling the general population in terms of attitudes and values.... At the other extreme, psychology and mechanical engineering have the highest proportion of atheists [50 and 44 percent], while 60.8 percent of biologists are either atheists or agnostics" (p. 115).[100] The researchers concluded that among US professors, "less than a quarter could be classified as complete nonbelievers.... even at elite schools, there are more professors who are religious than who are nonbelievers, which suggests that in academe—as in American society more generally—secularization has
entailed more the privatization of religious belief... than its elimination" (p. 124).''
Aπο wiki https://en.wikipedia.org/wiki/Relationship_between_religion_and_science#List_of_studies

O Mr. Crowley έγραψε στις 17:53, Σήμερα:

#2214
Αρχική Δημοσίευση από the_truth

Χμμμ αλλου ομως γραφει οτι η μια μερα για το θεο δεν εχει καμια σχεση με τις μερες των ανθρωπων.Παλι θα πω οτι θα πω ηταν συμβολισμος αλλωστε η Αγια Γραφη αποτελει θρσκευτικο βιβλιο που γραφθηκε χιλιαδες χρονια πριν
Says who ότι ήταν συμβολισμός?Ακριβώς επειδή η Αγία Γραφή γράφτηκε χιλιάδες χρόνια πριν,έχει μέσα της πολλές μαλακίες.Αυτό που λες για τις "μέρες του θεού",δεν είναι γραμμένο μέσα στην Αγία Γραφή,το είπε ο Μ. Βασίλειος πολύ αργότερα,και δεν φάνηκε να απασχολεί την εκκλησία για αιώνες,μέχρι που βγήκε η εξέλιξη και τσούχτηκε ο κώλος τους επειδή άρχισαν να χάνουν πελάτες.
Χμμ οι θεολογοι το λενε οτι ηταν συμβολισμος.
Παλι λαθος κανεις (Β΄ Πέτρου 3: Β
''Ἓν δὲ τοῦτο μὴ λανθανέτω ὑμᾶς, ἀγαπητοί, ὅτι μία ἡμέρα παρὰ Κυρίῳ ὡς χίλια ἔτη, καὶ χίλια ἔτη ὡς ἡμέρα μία.''
Αν θέλω να μάθω για τον χριστιανισμό,ανατρέχω στην Αγία Γραφή,την οποία και έχω διαβάσει όλη.Σύμφωνα με το δόγμα του χριστιανισμού λοιπόν,το οποίο πηγάζει απ'τις Γραφές,αυτή είναι θεόπνευστη,δηλαδή αλάνθαστη.Η θεολογία απλώς πηγάζει απ'την ερμηνεία της Αγίας Γραφής,ανάλογα με την καύλα του καθενός.
Δεν ανατρεχεις στην Αγια γραφη η ορθοδοξη εκκλησια δεχεται και την Παραδοση στο δογμα της
''
Η διδασκαλία της Ορθόδοξης Εκκλησίας προέρχεται από δύο πηγές: την Αγία Γραφή και την Ιερά Παράδοση, μέσω της οποίας ερμηνεύεται η Αγία Γραφή.
Σε αντίθεση με τον Προτεσταντισμό, που στηρίζεται γενικά μόνο στην Αγία Γραφή ως αποκλειστική και έσχατη δογματική αρχή (sola scriptura) η Ορθοδοξία βασίζεται στην Ιερά Παράδοση, ένα ευρύ όρο που περιλαμβάνει τη Βίβλο, τα διατάγματα των επτά Οικουμενικών Συνόδων, τα κείμενα των Πατέρων της Εκκλησίας, καθώς επίσης τους ιερούς κανόνες των τοπικών Συνόδων, τα λειτουργικά κείμενα και άλλες πρωτοχριστιανικές ή νεότερες πηγές. Η πίστη της Ορθόδοξης Εκκλησίας στην Παράδοση στηρίζεται στο λόγο του Παύλου: «Ἄρα οὖν, ἀδελφοί, στήκετε, καὶ κρατεῖτε τὰς παραδόσεις ἃς ἐδιδάχθητε εἴτε διὰ λόγου εἴτε δι' ἐπιστολῆς ἡμῶν.» Β’Θεσ.2.15. Η Ορθόδοξη Εκκλησία πιστεύει ότι το Άγιο Πνεύμα εργάζεται μέσα στην ιστορία προκειμένου να αποκαλύψει την αλήθεια στα μέλη της Εκκλησίας, αναδεικνύοντας τη δογματική ορθότητα έναντι της πλάνης.
Όσον αφορά την Αγία Γραφή η Ορθοδοξία αποδέχεται ως ορθή ερμηνεία αυτή στην οποία υπάρχει συμφωνία των εκκλησιαστικών Πατέρων. Εδώ υφίσταται μία νοητή γραμμή, που ξεκινά από την Αποστολική Παράδοση και Γραμματεία και εξελίσσεται μέσω των Πατέρων αρχαίων, νεότερων και σύγχρονων (για τους Ορθοδόξους το Άγιο Πνεύμα, ως ακατάπαυστα δρών μέσα στην Εκκλησία, προσφέρει συνεχώς αυθεντικούς και φωτισμένους ερμηνευτές). Εκείνοι που διαφώνησαν με την κοινή πατερική γραμμή δεν έγιναν αποδεκτοί ως αυθεντικοί «Πατέρες.» Όλες οι θεολογικές έννοιες πρέπει να είναι σύμφωνες με αυτή τη γραμμή ερμηνείας. Ακόμη και εκείνοι που θεωρούνται γνήσιοι Πατέρες μπορούν να έχουν μερικές μη κοινά αποδεκτές θεολογικές απόψεις (θεολογούμενες), που δεν είναι, μολαταύτα, πραγματικά αιρετικές. Κατά συνέπεια ένας ορθόδοξος Χριστιανός δεν είναι αναγκασμένος να συμφωνήσει με κάθε άποψη κάθε Πατέρα, αλλά μάλλον με τη γενική πατερική γραμμή, και έπειτα μόνο σχετικά με εκείνα τα θέματα για τα οποία η Εκκλησία έχει εκφέρει δογματικό λόγο.''
Απο βικι στο ορθοδοξη εκκλησια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Για να καταλάβω καλά τι μπορεί να εννοείς... Μου λες ότι όσοι πιστεύουν σε μια ανώτερη δύναμη έχουν, όντως, έλλειψη παιδείας? Εσύ είσαι άθεος, επειδή τα μεγάλα μυαλά, αναφερόμενος στο da Vinci και σε άλλους, έχουν γράψει βιβλία που αμφισβητούν την ύπαρξη του Θεού? :hmm:


Για την ερωτηση περι ''ελλειψης παιδειας'' σου δινω την απαντηση που εδωσα και στον Johnnaousa
Πανω ανελυσα πως για μενα η παιδεια ειναι μια πολυπλευρη εννοια και υποθαλπτει πολλους τομεις,και το θεολογικο/υπαρξιακο κομματι δεν ειναι αυτεξουσιο,αλλα εξαρταται σε καθε ατομο απο την κοινωνικη του αντιληψη,απο ψυχολογικους παραγοντες κτλπ.
Αρα οσοι πιστευουν ειτε δεν ξερουν τι πιστευουν[το ατομο πιστευει επειδη πιστευει η μανα του,η θεια του,ο πατερας του η ετσι,απο μικρη ηλικια, εχει γαλουχηθει, χωρις να εχει εξετασει και την αντιθετη πλευρα(αθεια) εχοντας αποκτησει μονοδιαστατη αποψη],ειτε ειναι επηρεασμενοι απο ψυχολογικα αιτια(πολλοι πιστευουν επειδη ο Θεος,και γενικα το ανωτερο στοιχειο τους δινει ελπιδες για μια καλυτερη ζωη η τους υποσχεται οτι μπορει να λυσει προβληματα που οι ιδιοι αδυνατουν να λυσουν aka θαυματα) ειτε το ατομο πιστευει συνειδητά και σε αυτο το σημειο,για μενα,πρεπει να ανοιξει εκτος απο κανα βιβλιο,και το μυαλο του.

Εγω, για δικους μου λογους ειμαι αθεος,οσο για τα μεγαλα μυαλα επιστημονων εκανα αναφορα επειδη εσυ ειπες οτι υπαρχουν επιστημονες που πιστευουν,και εφερα ως αντεπιχειρημα τι λενε οι μεγαλοι επιστημονες πανω σε αυτο το θεμα. So simple :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Για τη μεταφυσική "εκτέθηκα" (κυριολεκτικά) στη σελίδα 210.
Όμως δε μπορεί κανείς να μη "θαυμάσει" την τετράγωνη λογική του Πασκάλ.
Έλεγε λοιπόν κατά τη διάρκεια των αναζητήσεών του πάνω στο άπειρο.
Η καλύτερη επιλογή είναι να πιστεύεις ότι υπάρχει ο Θεός διότι:
Πιστεύεις στο Θεό;
Αν υπάρχει Θεός, έχεις άπειρο όφελος
Αν δεν υπάρχει Θεός, έχεις πεπερασμένη ζημία
Είσαι άθεος;
Αν υπάρχει Θεός, έχεις άπειρη ζημία

Αν δεν υπάρχει Θεός, έχεις πεπερασμένο όφελος
Νομίζω ότι για τους πιστούς μιας θρησκείας, ασυνείδητα έστω, είναι το μεγάλο και ακαταμάχητο επιχείρημα.
Δεν πάμε ξυπόλυτοι σε μέρη που δεν ξέρουμε. Καλού κακού φοράμε και κανένα παπούτσι.

Ήθελα να απαντήσω για όλα μαζί αύριο, για να δω και τις πηγές του the_truth, αλλά πραγματικά δεν κρατιέμαι με το δικό σου μήνυμα.

So, είμαι ένας απ'αυτούς που δεν θαυμάζουν την τετράγωνη λογική του Πασκάλ.
Καταρχάς, (κόκκινα γράμματα) στη γενική περίπτωση που κάτι μπορεί να θεωρηθεί χρήσιμο δε σημαίνει ότι υπάρχει και δεν του δίνει καμία επιπλέον πιθανότητα ύπαρξης. Άρα δεν είναι επιχείρημα για να πιστέψεις.

Δεύτερον, δεν αποφασίζεις να πιστέψεις στο θεό. Είναι αυθόρμητη και ακούσια η "επιλογή" του να είσαι ένθεος ή άθεος. Για το άθεος σίγουρα, καθώς είναι μια αυθόρμητη αμφισβήτηση όλων αυτών που έχεις διδαχθεί. Για το ένθεος υπάρχουν πολλοί παράμετροι, όπως ο καταιγισμός θρησκευτικών μηνυμάτων και η γενικότερη πλύση εγκεφάλου που έχεις δεχτεί από την οικογένεια και το σχολείο στην νεαρή τρυφερή ηλικία, στην οποία δεν είσαι ικανός να τα κρίνεις, οπότε τα καταπίνεις αμάσητα. Αποτέλεσμα: Να σου εντυπωθεί ό,τι άκουγες τότε στο μυαλό σου σαν μια σχεδόν έμφυτη ιδέα. Αυτές οι παράμετροι θεωρώ ότι καθιστούν αμφισβητήσιμο το πόσο ακούσια είναι η επιλογή.

Τρίτον, το "πιστεύω για να σώσω τον κώλο μου δεν είναι λογική" Και νομίζω ότι ένας παντογνώστης θεός θα καταλάβει ότι τον δουλεύεις και δεν θα το εκτιμήσει ιδιαίτερα.

Τέλος,(για τα μπλε γράμματα) γιατί ένας άθεος θα έχει άπειρη ζημιά στην περίπτωση που υπάρχει θεός? Γιατί όλοι θεωρούν ότι ο θεός ευχαριστιέται και επιβραβεύει την πίστη σε αυτόν? Δεν του φτάνει απλά η καλοσύνη μας? Γιατί θεωρούν όλοι ότι ο θεός θα τιμωρήσει τον άθεο που χρησιμοποίησε ένα από τα εργαλεία που αυτός του έδωσε (τη λογική) και τον αμφισβήτησε, διατηρώντας σκεπτικιστική στάση και να μην τιμωρήσει την ύπουλη-δειλή στάση του Πασκάλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τέλος,(για τα μπλε γράμματα) γιατί ένας άθεος θα έχει άπειρη ζημιά στην περίπτωση που υπάρχει θεός? Γιατί όλοι θεωρούν ότι ο θεός ευχαριστιέται και επιβραβεύει την πίστη σε αυτόν? Δεν του φτάνει απλά η καλοσύνη μας? Γιατί θεωρούν όλοι ότι ο θεός θα τιμωρήσει τον άθεο που χρησιμοποίησε ένα από τα εργαλεία που αυτός του έδωσε (τη λογική) και τον αμφισβήτησε, και να μην τιμωρήσει την ύπουλη-δειλή στάση του Πασκάλ?

Γιατί μία από τις εντολές του Χριστιανικού θεού, είναι να μην τον αμφισβητείς.
Και η πρώτη μάλιστα.

Δεν τον ενδιαφέρει αν είσαι σωστός άνθρωπος, αν δεν πιστευείς σε αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Γιατί μία από τις εντολές του Χριστιανικού θεού, είναι να μην τον αμφισβητείς.
Και η πρώτη μάλιστα.

Δεν τον ενδιαφέρει αν είσαι σωστός άνθρωπος, αν δεν πιστευείς σε αυτόν.

Well, φαντάζομαι ότι ο Πασκάλ δεν αναφερόταν σε κάποιο συγκεκριμένο θεό. Κι αυτό προσθέτει ακόμα μια αδυναμία στο στοίχημα του Πασκάλ: Υπάρχουν τόσοι πολλοί θεοί, που αν αποφασίσεις να πιστέψεις σε έναν, η επιλογή του σωστού είναι σα να παίζεις Πάμε Στοίχημα. Και μόλις κατάλαβα γιατί λέγεται το Στοίχημα του Πασκάλ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ήθελα να απαντήσω για όλα μαζί αύριο, για να δω και τις πηγές του the_truth, αλλά πραγματικά δεν κρατιέμαι με το δικό σου μήνυμα.

So, είμαι ένας απ'αυτούς που δεν θαυμάζουν την τετράγωνη λογική του Πασκάλ.
Καταρχάς, (κόκκινα γράμματα) στη γενική περίπτωση που κάτι μπορεί να θεωρηθεί χρήσιμο δε σημαίνει ότι υπάρχει και δεν του δίνει καμία επιπλέον πιθανότητα ύπαρξης. Άρα δεν είναι επιχείρημα για να πιστέψεις.

Δεύτερον, δεν αποφασίζεις να πιστέψεις στο θεό. Είναι αυθόρμητη και ακούσια η "επιλογή" του να είσαι ένθεος ή άθεος. Για το άθεος σίγουρα, καθώς είναι μια αυθόρμητη αμφισβήτηση όλων αυτών που έχεις διδαχθεί. Για το ένθεος υπάρχουν πολλοί παράμετροι, όπως ο καταιγισμός θρησκευτικών μηνυμάτων και η γενικότερη πλύση εγκεφάλου που έχεις δεχτεί από την οικογένεια και το σχολείο στην νεαρή τρυφερή ηλικία, στην οποία δεν είσαι ικανός να τα κρίνεις, οπότε τα καταπίνεις αμάσητα. Αποτέλεσμα: Να σου εντυπωθεί ό,τι άκουγες τότε στο μυαλό σου σαν μια σχεδόν έμφυτη ιδέα. Αυτές οι παράμετροι θεωρώ ότι καθιστούν αμφισβητήσιμο το πόσο ακούσια είναι η επιλογή.

Τρίτον, το "πιστεύω για να σώσω τον κώλο μου δεν είναι λογική" Και νομίζω ότι ένας παντογνώστης θεός θα καταλάβει ότι τον δουλεύεις και δεν θα το εκτιμήσει ιδιαίτερα.

Τέλος,(για τα μπλε γράμματα) γιατί ένας άθεος θα έχει άπειρη ζημιά στην περίπτωση που υπάρχει θεός? Γιατί όλοι θεωρούν ότι ο θεός ευχαριστιέται και επιβραβεύει την πίστη σε αυτόν? Δεν του φτάνει απλά η καλοσύνη μας? Γιατί θεωρούν όλοι ότι ο θεός θα τιμωρήσει τον άθεο που χρησιμοποίησε ένα από τα εργαλεία που αυτός του έδωσε (τη λογική) και τον αμφισβήτησε, διατηρώντας σκεπτικιστική στάση και να μην τιμωρήσει την ύπουλη-δειλή στάση του Πασκάλ?
Φίλε μου, συνιστώ ψυχραιμία.
1. Το θαυμασμό μου τον βάζω σε εισαγωγικά.
2. Μετά τα εισαγωγικά, απορώ πώς δεν κατάλαβες ότι τα σχόλιά μου στο τέλος για τη θέση του Πασκάλ είναι ειρωνικά.
3. Κάνε τον κόπο να πας μέχρι τη σελίδα 210, όπου θα δεις πλήρως αναπτυγμένη την άποψή μου για τη μεταφυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Φίλε μου, συνιστώ ψυχραιμία.
1. Το θαυμασμό μου τον βάζω σε εισαγωγικά.
2. Μετά τα εισαγωγικά, απορώ πώς δεν κατάλαβες ότι τα σχόλιά μου στο τέλος για τη θέση του Πασκάλ είναι ειρωνικά.
3. Κάνε τον κόπο να πας μέχρι τη σελίδα 210, όπου θα δεις πλήρως αναπτυγμένη την άποψή μου για τη μεταφυσική.

Σόρρυ φίλε αν σε παρεξήγησα. Βέβαια, απλά σχολίασα αυτά που είπες, δε νομίζω να μίλησα επιθετικά για να συνιστάς ψυχραιμία.
Δεν κατάλαβα ότι μιλάς ειρωνικά γιατί δεν έχω διαβάσει άλλο μήνυμά σου ώστε να ξέρω πάνω κάτω τις απόψεις σου plus, το έχω ξαναπεί, περιμένω τα πάντα από religious people. Για το θέμα των επιχειρημάτων τους εννοώ.

Όπως και να 'χει, δεν πάει χαμένος ο σχολιασμός για κάποιον που θα του φανεί ψαγμένος και ίσως τον πείσει το Στοίχημα του Πασκάλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Νομίζω στα θέματα θρησκείας δεν υπάρχουν επιχειρήματα υπέρ και κατά. Όποιος θέλει να πιστέψει σε κάτι, πιστεύει. Δεν μπορεί ο άλλος να του υποδείξει τι να κάνει. Για το αν ο άνθρωπος ετεροκατευθύνεται ή θρησκεία είναι ελεγκτικός μηχανισμός και προπαγανδίζει, αφήστε το να το κρίνει ο καθένας μόνος του. Προσωπικά δεν με αγγίζει ούτε στο τόσο, από που νομίζει ο καθένας ότι προέρχεται το άγιο φως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Νομίζω στα θέματα θρησκείας δεν υπάρχουν επιχειρήματα υπέρ και κατά. Όποιος θέλει να πιστέψει σε κάτι, πιστεύει. Δεν μπορεί ο άλλος να του υποδείξει τι να κάνει. Για το αν ο άνθρωπος ετεροκατευθύνεται ή θρησκεία είναι ελεγκτικός μηχανισμός και προπαγανδίζει, αφήστε το να το κρίνει ο καθένας μόνος του. Προσωπικά δεν με αγγίζει ούτε στο τόσο, από που νομίζει ο καθένας ότι προέρχεται το άγιο φως.

Διαφωνώ κάθετα/διαγώνια/από παντού.
Σήμερα tsoufou ο άνθρωπος δεν έχει την ικανότητα να κρίνει. Του την πήραν προ πολλού, πολλού πολλού όμως, και το αποδεικνύει η ίδια η ζωή αυτό συνέχεια.
Μη με πεις υπερόπτη, αλλά αισθάνομαι τυχερός που ξεχωρίζω από τον όχλο αυτό.
ἐλέησον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα/διαγώνια/από παντού.
Σήμερα tsoufou ο άνθρωπος δεν έχει την ικανότητα να κρίνει. Του την πήραν προ πολλού, πολλού πολλού όμως, και το αποδεικνύει η ίδια η ζωή αυτό συνέχεια.
Μη με πεις υπερόπτη, αλλά αισθάνομαι τυχερός που ξεχωρίζω από τον όχλο αυτό.
ἐλέησον.

Οι άνθρωποι στρέφονται στη θρησκεία για διαφορετικούς λόγους. Δεν μπορείς να τους τσουβαλιάζεις όλους θεωρώντας τους ανίκανους κριτικής σκέψης. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
Ξεχωρίζεις; Νομίζεις! Πλέον είναι μόδα να το παίζεις σκεπτικιστής, άθεος, υπεράνω θρησκείας και υπεράνω θεσμών.

τροφή για σκέψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το θέμα tsoufou, είναι να μην πέφτεις θύμα/όργανο της θρησκείας σου. Να μην σε χρησιμοποιούν για δικούς τους σκοπούς επικαλώντας την θρησκεία. Ναι να πιστεύεις, ο κάθε άνθρωπος ας κάνει ότι θέλει με την πίστη του, όμως να μην θέτεις την θρησκεία πάνω από την ανθρώπινη ύπαρξη.

Κοίτα τα θεοκρατικά κράτη, όπου παιδεία δεν υπάρχει και οι άνθρωποι ζουν σε άθλιες συνθήκες.

Φαντάσου να γίνεις πόλεμος εις το όνομα μιας θρησκείας. Έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν.

Μιλώντας για θρησκεία δεν αναφέρομαι μόνο στον Χριστιανισμό προφανώς.

Αλήθεια focko, τι έχεις να πεις για τον διαχωρισμό του Χριστανισμού επί Βυζαντινής αυτοκρατορίας? Είναι καθαρό δείγμα ότι η θρησκεία έχει την βάση της στην πολιτική. Για να φανατίζεται ο κόσμος. Δεν λέω, και εγώ πιστεύω, ή μάλλον ελπίζω μερικές φορές. Αλλά το κάνω για τον εαυτό μου, για να έχω δύναμη να στηρίζομαι κάπου. Αυτό έχει όμως ένα όριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,100 μηνύματα.
Αλήθεια focko, τι έχεις να πεις για τον διαχωρισμό του Χριστανισμού επί Βυζαντινής αυτοκρατορίας? Είναι καθαρό δείγμα ότι η θρησκεία έχει την βάση της στην πολιτική. Για να φανατίζεται ο κόσμος. Δεν λέω, και εγώ πιστεύω, ή μάλλον ελπίζω μερικές φορές. Αλλά το κάνω για τον εαυτό μου, για να έχω δύναμη να στηρίζομαι κάπου. Αυτό έχει όμως ένα όριο.
Πράξεις ανθρώπων χωρίς βουλήση Θεού. Δεν είμαστε πιονάκια ούτε μαριονέτες ο άνθρωπος δρα με δικιά του βούληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top