Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Οι άνθρωποι στρέφονται στη θρησκεία για διαφορετικούς λόγους. Δεν μπορείς να τους τσουβαλιάζεις όλους θεωρώντας τους ανίκανους κριτικής σκέψης. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
Ξεχωρίζεις; Νομίζεις! Πλέον είναι μόδα να το παίζεις σκεπτικιστής, άθεος, υπεράνω θρησκείας και υπεράνω θεσμών.

τροφή για σκέψη...

Φάουλ. Βασικά δεν με ξέρεις για να εκφράσεις αυτή την άποψη, αλλά τέλος πάντων, δε στέκομαι σε αυτό.
Τι θα πει σκεπτικιστής; Σήμερα δεν έχεις τα περιθώρια να είσαι σκεπτικιστής, ας αφαιρέσεις αυτή τη λέξη από το μυαλό σου. Οι ανάγκες επιβίωσης και η εξαθλίωση δε στο επιτρέπουν. Άσε που θεωρώ τελείως άτοπο να λες κάποιον σκεπτικιστή, γενικά.
Δεν τίθεται θέμα μόδας, εγκεφαλικό είναι το θέμα.
Τώρα κατά πόσο είναι ικανός κριτικής σκέψης ο άνθρωπος του σήμερα φαίνεται, και, φυσικά, δε θα κρίνω από την πίστη* του στον Χ, θα κρίνω από την πολιτική του στάση απέναντι σε όσα γίνονται.
Άποψή μου: μέχρι και το άμεσο μέλλον θα συνεχίσω να λέω ότι ο άνθρωπος είναι ανίκανος κριτικής σκέψης και ανεγκέφαλος. Εύχομαι να διαψευσθώ σύντομα. Το ίδιο το σύστημα όμως είναι ο θύτης του, και τον δεσμεύει.
Διευκρίνιση: δεν τους βάζω όλους στο ίδιο "καλούπι", ευτυχώς υπάρχουν και μερικοί που έμπρακτα αποδεικνύουν αυτά που πιστεύουν(τώρα δεν αναφέρομαι σε θρησκευτική πίστη, αν κατάλαβες).
Και το παρόν τόπικ πάντως με επιβεβαιώνει.

*Αν και η πίστη σε κάτι ανώτερο από εσένα τον ίδιο είναι ξεκάθαρο κριτήριο, αλλά anyway.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Τόσοι άνθρωποι έδωσαν την ζωή τους στον Θεό (ως μάρτυρές) είναι δυνατόν να είναι όλοι τρελοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ου που να δεις μερικοί πέφταν από τα αεροπλάνα για το Ισλάμ. Εκεί να δεις τρέλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Ου που να δεις μερικοί πέφταν από τα αεροπλάνα για το Ισλάμ. Εκεί να δεις τρέλα...

Όλοι πεθάναν για έναν Θεό ανεξάρτητα με τα πιστέυω και την φιλοσοφία έδωσαν την ζωή τους για αυτόν.
Πολλοί άνθρωποι όταν βλέπουν ότι πλησιάζει ο Θάνατος βλέπουν, επικοινωνούν άμεσα με τον Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ωραία να πεθαίνεις για τον Θεό, δική σου ζωή είναι.

Αλλά να σκοτώνεις για αυτόν? Οι δολοφονίες λόγω θρησκειών και τα βασανιστήρια είναι αμέτρητοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Το έχω δηλώσει και στο παρελθόν, αλλά θα το πω άλλη μια φορά: Έχουν πολύ πλάκα οι συζητήσεις μεταξύ πιστών και άθεων σε αυτό το φόρουμ!
Πού είσαι μεγάλε διδάσκαλε worshipperjesus, να μας δώσεις για άλλη μια φορά τα φώτα σου;
Για να παραμείνω στο θέμα όμως, θα πω πως θα βάψω και πορτοκαλί αυγά φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Ωραία να πεθαίνεις για τον Θεό, δική σου ζωή είναι.

Αλλά να σκοτώνεις για αυτόν? Οι δολοφονίες λόγω θρησκειών και τα βασανιστήρια είναι αμέτρητοι.

Δε φταίει ο Θεός αν ένας σκοτώνει για αυτόν (Αυτοί που το κάνουν φταίνε) Ο Θεός μας άφησε ελεύθερους ώστε μόνοι να κρίνουμε το σωστό με το λάθος. Το κακό με το καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Το θέμα tsoufou, είναι να μην πέφτεις θύμα/όργανο της θρησκείας σου. Να μην σε χρησιμοποιούν για δικούς τους σκοπούς επικαλώντας την θρησκεία. Ναι να πιστεύεις, ο κάθε άνθρωπος ας κάνει ότι θέλει με την πίστη του, όμως να μην θέτεις την θρησκεία πάνω από την ανθρώπινη ύπαρξη.

Κοίτα τα θεοκρατικά κράτη, όπου παιδεία δεν υπάρχει και οι άνθρωποι ζουν σε άθλιες συνθήκες.

Φαντάσου να γίνεις πόλεμος εις το όνομα μιας θρησκείας. Έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν.

Μιλώντας για θρησκεία δεν αναφέρομαι μόνο στον Χριστιανισμό προφανώς.

Αλήθεια focko, τι έχεις να πεις για τον διαχωρισμό του Χριστανισμού επί Βυζαντινής αυτοκρατορίας? Είναι καθαρό δείγμα ότι η θρησκεία έχει την βάση της στην πολιτική. Για να φανατίζεται ο κόσμος. Δεν λέω, και εγώ πιστεύω, ή μάλλον ελπίζω μερικές φορές. Αλλά το κάνω για τον εαυτό μου, για να έχω δύναμη να στηρίζομαι κάπου. Αυτό έχει όμως ένα όριο.

Θεοκρατικά κράτη...Ιράν ;
Πόλεμος στο όνομα της θρησκείας. Να υποθέσω εννοείς τις Σταυροφορίες; Ας μην πιάσουμε την τζιχάντ και τον ιερό πόλεμο, γιατί είναι πλέον γελοίο το θέμα της παρερμηνείας (μιας και μιλάμε για όλες τις θρησκείες).

Αν το καλοσκεφτείς, δεν υπάρχει ιερό βιβλίο θρησκείας που να ωθεί στη βία ή να διακηρύττει να σκοτώσουν τους αλλόθρησκους.
Όσον αφορά το θέμα της εκμετάλλευσης εν ονόματι της θρησκείας, πες μου, φταίει η καθεαυτού θρησκεία για την εκμετάλλευση του ανθρώπου από άνθρωπο;
Οι θρησκείες μεταξύ τους μοιάζουν, το κοινό τους είναι ότι όλες πρεσβεύουν την αυτοβελτίωση, την ομόνοια και την αγάπη (τη ρημάδα την κακοποιημένη αγάπη) ή αν σας ακούγεται cheesy αυτό, πείτε αντί για αγάπη, το να μην επιβουλεύεσαι τον διπλανό σου. Το αν κάποιοι το χρησιμοποίησαν αυτό για να εκμεταλλευτούν τους θρησκευόμενους είναι άλλο. Να σου θυμίσω πως, κάποιοι βλέποντας την επιρροή της θρησκείας, τη θεώρησαν όπλο και προσπάθησαν να την παρερμηνεύσουν στο σημείο να επιβάλλουν τρελά πράγματα (όπως το Σάββατο να μην κάνεις πάνω από 10 βήματα-δε θυμάμαι πόσα ακριβώς).

Αυτό δεν αλλοιώνει τη φύση της. Βλέπουμε τα φαινόμενα και χάνουμε την ουσία.

Δεν είμαι καμία υπερβολικά θρήσκα ή θρησκόληπτη, απλά πασχίζω να χρησιμοποιώ όσο δύναμαι το περιεχόμενο του κεφαλιού μου.

nafas get a life
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δεν είμαι καμία υπερβολικά θρήσκα ή θρησκόληπτη, απλά πασχίζω να χρησιμοποιώ όσο δύναμαι το περιεχόμενο του κεφαλιού μου.

Μπορείς κι άλλο... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θεοκρατικά κράτη...Ιράν ;
Πόλεμος στο όνομα της θρησκείας. Να υποθέσω εννοείς τις Σταυροφορίες; Ας μην πιάσουμε την τζιχάντ και τον ιερό πόλεμο, γιατί είναι πλέον γελοίο το θέμα της παρερμηνείας (μιας και μιλάμε για όλες τις θρησκείες).
Να ήταν μόνο το Ιράν θεοκρατικό κράτος. Αφηνουμε τα άλλα αφού το θες.
Αν το καλοσκεφτείς, δεν υπάρχει ιερό βιβλίο θρησκείας που να ωθεί στη βία ή να διακηρύττει να σκοτώσουν τους αλλόθρησκους.
Εκτός από αυτά που λένε να προστατεύεις με το σπαθί σου την θρησκεία σου.
Όσον αφορά το θέμα της εκμετάλλευσης εν ονόματι της θρησκείας, πες μου, φταίει η καθεαυτού θρησκεία για την εκμετάλλευση του ανθρώπου από άνθρωπο;
Εμ, όταν η εκκλησία κάνει τον πόλεμο δεν φταίει?
Οι θρησκείες μεταξύ τους μοιάζουν, το κοινό τους είναι ότι όλες πρεσβεύουν την αυτοβελτίωση, την ομόνοια και την αγάπη (τη ρημάδα την κακοποιημένη αγάπη) ή αν σας ακούγεται cheesy αυτό, πείτε αντί για αγάπη, το να μην επιβουλεύεσαι τον διπλανό σου.
Για κάθε καλό μπορώ να βρω 10 άσχημα πράγματα που έχουν γίνει από την υπερβολική πίστη. Εξάλλου τα βασανιστήρια εις το όνομα του Θεού φέρνουν την ειρήνη.
Αυτό δεν αλλοιώνει τη φύση της. Βλέπουμε τα φαινόμενα και χάνουμε την ουσία.
Η φύση της είναι ανθρώπινη καθώς επινοήθηκε από τον άνθρωπο. Θεωρείς τους πολέμους, τα βασανιστήρια και όλα τα άλλα απλά φαινόμενα. Τότε ποια είναι η ουσία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μπορείς κι άλλο... :hmm:

Πόσο γαμάτο είναι να μην μπορείς να απαντήσεις καν στην βασική μου ερώτηση (αυτή με τα bold) και να νομίζεις ότι έριξες με αυτό που είπες την τάπα του αιώνα. Felicidades.:)


Να ήταν μόνο το Ιράν θεοκρατικό κράτος. Αφηνουμε τα άλλα αφού το θες.
Name one more.

Εκτός από αυτά που λένε να προστατεύεις με το σπαθί σου την θρησκεία σου.
Η παρερμηνεία που είπα προ ολίγου για το κοράνι. Πλέον και το 10χρονο ξέρει.

Εμ, όταν η εκκλησία κάνει τον πόλεμο δεν φταίει?
Εκκλησία = θρησκεία ;

Η φύση της είναι ανθρώπινη καθώς επινοήθηκε από τον άνθρωπο. Θεωρείς τους πολέμους, τα βασανιστήρια και όλα τα άλλα απλά φαινόμενα. Τότε ποια είναι η ουσία?

Για μένα η ουσία της είναι να προσπαθώ να βελτιώνομαι όσο μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για όρισε μου την θρησκεία my girl και μετά συζητάμε, γιατί όπως φαίνεται η θρησκεία είναι κάτι αόριστο και δεν έχει βλάψει κανέναν. Οι άνθρωποι είμαστε οι κακοί, αλλά όταν ο Πάπας μας ζητάει να επεκταθούμε εμείς το κάνουμε για την θρησκεία ρε γαμώτο. Τι μας νοιάζει αν σκοτώσουμε μερικούς στον δρόμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Man, και το 98% του πλούτου είναι στα χέρια του 1% του πληθυσμού της γης, μάντεψε ποιος θέλει να έχει επιρροή ανά πάσα στιγμή σε εκατομμύρια κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Man, και το 98% του πλούτου είναι στα χέρια του 1% του πληθυσμού της γης, μάντεψε ποιος θέλει να έχει επιρροή ανά πάσα στιγμή σε εκατομμύρια κόσμο.

αμα θελουν να ασκησουν επιρροη σε σενα υπαρχουν πολυ καλυτεροι και αποτελεσματικοτεροι τροποι.
αλλωστε η πιστη στην σημερινη κοινωνια ειναι αμελητεα, και αυτο οφειλεται στην ΤV

Επισης "ΤΟ 1% ΤΩΝ ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΩΝ" Ελεγχουν την TV
φανταζει αντιφατικο λοιπον ενω η TV σκοτωνει την θρησκεια να ταυτιζετε με τα συμφεροντα που την υποστηριζουν.

κατα την γνωμη μου στην θρησκεια υπαρχουν καποια συμφεροντα αλλα τα συμφεροντα που δε θελουν την πιστη στα ποδια τους ειναι μεγαλυτερα και θα επικρατησουν. Η γνωμη μου ειναι επισης οτι τα δευτερα και ισχυροτερα συμφεροντα αμα ειχαν βρει λογικο τροπο να αμφισβητησουν το αγιο φως θα το ειχαν κανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Αλήθεια focko, τι έχεις να πεις για τον διαχωρισμό του Χριστανισμού επί Βυζαντινής αυτοκρατορίας? Είναι καθαρό δείγμα ότι η θρησκεία έχει την βάση της στην πολιτική. Για να φανατίζεται ο κόσμος. Δεν λέω, και εγώ πιστεύω, ή μάλλον ελπίζω μερικές φορές. Αλλά το κάνω για τον εαυτό μου, για να έχω δύναμη να στηρίζομαι κάπου. Αυτό έχει όμως ένα όριο.
Η εκκλησια ήταν και ΕΙΝΑΙ ενα ειδος πολιτικης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν μου απάντησες ποια η διαφορά σου με έναν που ζούσε το 500πΧ στην "πίστη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Δεν μου απάντησες ποια η διαφορά σου με έναν που ζούσε το 500πΧ στην "πίστη".
καμια η φιλοσοφια αλλαξε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Πόσο γαμάτο είναι να μην μπορείς να απαντήσεις καν στην βασική μου ερώτηση (αυτή με τα bold) και να νομίζεις ότι έριξες με αυτό που είπες την τάπα του αιώνα. Felicidades.:)

Κατ'αρχάς, δεν έγραψα για να απαντήσω στο ερώτημά σου, αλλά όπως είδες, και ΔΕΝ κατάλαβες, βασίστηκα σε αυτό που έγραψες στο τέλος. Μην είσαι τόσο κομπλεξική.
Δεν είπα κάτι για να σε μειώσω ή να σε ταπώσω, όπως εσύ νομίζεις. Και το ύφος μου δεν ήταν επιθετικό, σε αντίθεση με το δικό σου.

Αν το ερώτημά σου είναι αυτό:" Όσον αφορά το θέμα της εκμετάλλευσης εν ονόματι της θρησκείας, πες μου, φταίει η καθεαυτού θρησκεία για την εκμετάλλευση του ανθρώπου από άνθρωπο; " ,

τότε,
ΝΑΙ! Αμετάκλητα ΝΑΙ! Πιστεύω ότι από τη στιγμή που ο άνθρωπος ξεπέρασε το πρωτόγονο στάδιο, εξερεύνησε φυσικά φαινόμενα κ.τ.λ., η θρησκεία δεν του χρειάζεται σε κάτι άλλο, ως τότε απλώς είχε την ανάγκη να πιστέψει σε κάτι ανώτερο, γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΉΞΕΡΕ, δε μπορούσε να ερμηνεύσει όσα συνέβαιναν γύρω του.
Η φύση της είναι τέτοια που αναγκάζει τους "πιστούς" να φανατίζονται και εν ονόματι της πίστης τους να σκοτώνουν "αδελφούς". Δες ποιοι χρησιμοποιούν/-ούσαν τη λέξη "θρησκεία" για να εκμεταλλευτούν. Μήπως δε βασίζονται/-ίζονταν σε όσα αυτή καθαυτή κηρύττει; Στο όνομα της θρησκείας δεν έγιναν πόλεμοι στη διάρκεια των χρόνων;
Η θρησκεία ήταν - είναι - και θα είναι το πρόσχημα πίσω από το οποίο κρύβονται συμφέροντα. Η ίδια εξυπηρετεί συμφέροντα.
Η ίδια καθηλώνει τον κόσμο στην καρέκλα του κάνοντάς τον να περιμένει το μεσσία, ή κάνοντάς τον να πιστεύει πως ό,τι γίνεται είναι "βούληση του θεού". Ο κλέφτης θα τιμωρηθεί στον άλλο κόσμο. Μην παλέψεις για να καλυτερεύσεις τη ζωή σου, θα δικαιωθείς μετά θάνατον.
Εκείνη αφοπλίζει, και παράλληλα οπλίζει, όποιους τη συμφέρει.
Κάτι άλλο, με το να δώσω το μισό πιάτο από το φαγητό μου, ή τα μισά ρούχα μου ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, θεωρείς ότι θα σταματήσουν να υπάρχουν κοινωνικές ανισότητες; ΘΕΩΡΕΊΣ ΚΆΤΙ ΤΈΤΟΙΟ;
Δεν είδα καμία θρησκεία να εξετάζει πολιτικά κάθε πρόβλημα, μόνο μπαρούφες ακούω.
Όσο ζεις σε σύστημα που θρέφει την ανισότητα, δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσει η εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο.
Η ΘΡΗΣΚΕΊΑ ΕΊΝΑΙ ΌΠΛΟ.
Κατάλαβέ το.
Κάτσε εσύ και κάθε εσύ να περιμένεις κάποιον να σε σώσει, κάτσε να πιστεύεις ότι ο "Χ" είναι ανώτερος από εσένα και έχει καθορίσει το μέλλον σου, κάτσε να πιστεύεις π.χ. ότι η έκτρωση, όταν γίνεται επειδή ο μέλλων γονιός δεν έχει να ταΐσει το παιδί του και θα του πεθάνει σαν το σκυλί στ' αμπέλι, είναι έγκλημα, κάτσε να μου προβάλλεις 1002 ανέκδοτα ως επιχειρήματα. Μήπως πιστεύεις κιόλας ότι όσα γίνονται, γίνονται επειδή η Εύα ήταν άπιστη;
PLEASE: Αποκτήστε επαφή με το σήμερα, ανοίξτε τα μάτια σας, δείτε και διαβάστε, μέχρι να μπορέσετε να έχετε σφαιρική άποψη, για να υποστηρίξετε ή όχι την οποιαδήποτε θρησκεία, ή όποια άλλη άποψη.

Υ.Γ. Από το σημερινό αστικό σχολείο πάντως, μην περιμένεις να μάθεις την αλήθεια... Είναι κρυμμένη αλλού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Αν το καλοσκεφτείς, δεν υπάρχει ιερό βιβλίο θρησκείας που να ωθεί στη βία ή να διακηρύττει να σκοτώσουν τους αλλόθρησκους.

Αντιθέτως, και στη Βίβλο και στο Κοράνι υπάρχουν σημεία που ωθούν να σκοτώσεις όσους προσπαθούν να σε αποπλανήσουν απ'το θεό σου και να σε προσηλυτίσουν σε άλλον. Δε χρειάζεται να το καλοσκεφτείς, απλά να τα διαβάσεις.
Δεν έχω τα βιβλία μαζί μου αυτή τη στιγμή. Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο ίντερνετ δυο εδάφια που ωθούν στο φόνο:

«Όσο για τους εχθρούς μου εκείνους, που δεν με θέλησαν για βασιλιά τους, φέρτε τους εδώ και σφάξτε τους μπροστά μου». Κατά Λουκάν 19: 27

«Σκοτώστε τους εχθρούς σας όπου τους βρίσκετε. Διώξτε τους από το φως από όπου σας έδιωξαν. Ο κίνδυνος να αλλάξετε θρησκεία είναι χειρότερος από τον φόνο. Μην τους πολεμάτε καθόλου κοντά στο τέμενος Χαράμ, εκτός αν σας προκαλέσουν. Αν σας επιτεθούν κολυμπήστε μέσα στο αίμα τους. Αυτή είναι η ανταμοιβή που χρωστιέται στους απίστους» Κοράνι, δεύτερο κεφαλαίο: «Η Αγελάδα» σουρά 187
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libertad

Νεοφερμένος

Η libertad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Οι θρησκείες είναι ο τρόπος να καθησυχάζεται ο άνθρωπος από την αγωνία της ασήμαντης και μηδαμινής συγκριτικά με το σύμπαν μας ύπαρξης του.
Δεν είναι τίποτε παραπάνω από μια μεγάλη φούσκα. Δεν σκοτώνεις επειδή το λέει στις δέκα εντολές η δεν ξέρω κι εγώ που αλλά γιατί στο υπαγορεύει η
ηθική σου και κατά την οποία ακόμα και ο ποιο αφελής η χαζούλης αντιλαμβάνεται πως είναι αδιανόητο να σκοτώνεις κάποιον άλλον τουλάχιστον έτσι
στα καλά του καθούμενου.
Προσωπικά είμαι κατά σε οποιαδήποτε εκδήλωση φανατισμού η έμμονων ιδεών .
Επιπλέον το μάθημα των θρησκευτικών δεν θα έπρεπε να υπάρχει ως έχει αλλά να λέγεται μάθημα ηθικής και διαμόρφωσης της
στις διάφορες κοινωνίες.
Αλλά το Υπουργείο Παιδείας αγρόν ηγοραζε μετά συγχωρήσεως. Να ναι καλά οι κουρτίνες της κυρίας Διαμαντόπουλου και τα iMac των Πρωθυπουργών (λες και με ένα toshiba δεν μπορούν να κάνουν τηλεδιάσκεψη )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top