Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrustMeImDoctor

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος, ναι ο Μέγας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Ένας άθεος καθηγητής της φιλοσοφίας συζητά με έναν φοιτητή του για την σχέση μεταξύ...

https://tsekouratoi.blogspot.com/2012/01/blog-post_8201.html



Καθηγητής: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;

Φοιτητής: Βεβαίως, κύριε.



Καθ.: Είναι καλός ο Θεός;

Φοιτ.: Φυσικά.



Καθ.: Είναι ο......

https://www.blogger.com/post-create.g?blogID=5069612736351081156

Θεός παντοδύναμος;

Φοιτ.: Ναι



Καθ.: Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο παρότι παρακαλούσε τον Θεό να τον γιατρέψει και προσευχόταν σε Αυτόν. Οι περισσότεροι από εμάς θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν αυτούς που έχουν την ανάγκη τους. Πού είναι η καλοσύνη του Θεού λοιπόν;

Φοιτ.: ..



Καθ.: Δεν μπορείς να απαντήσεις, έτσι δεν είναι; Ας ξαναρχίσουμε νεαρέ μου. Είναι καλός ο Θεός;

Φοιτ.: Ναι.



Καθ.: Είναι καλός ο διάβολος;

Φοιτ.: Όχι.



Καθ.: Ποιος δημιούργησε τον διάβολο;

Φοιτ.: ο.. .. Θεός..



Καθ.: Σωστά.. Πες μου παιδί μου, υπάρχει κακό σ' αυτόν τον κόσμο;

Φοιτ.: Ναι.



Καθ.: Το κακό βρίσκεται παντού, έτσι δεν είναι; Και ο Θεός έπλασε τα πάντα, σωστά;

Φοιτ.: Ναι.



Καθ.: Άρα λοιπόν ποιος δημιούργησε το κακό;

Φοιτ.: ...



Καθ.: Υπάρχουν αρρώστιες; Ανηθικότητα; Μίσος; Ασχήμια; Όλα αυτά τα τρομερά στοιχεία υπάρχουν σ' αυτόν τον κόσμο, έτσι δεν είναι;

Φοιτ.: Μάλιστα.



Καθ..: Λοιπόν, ποιος τα δημιούργησε;

Φοιτ.: ...



Καθ.: Η επιστήμη λέει ότι χρησιμοποιείς τις 5 αισθήσεις σου για να αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να προσαρμόζεσαι σε αυτό. Πες μου παιδί μου, έχεις δει ποτέ τον Θεό;

Φοιτ.: Όχι, κύριε.



Καθ.: Έχεις ποτέ αγγίξει το Θεό; Έχεις ποτέ γευτεί το Θεό, μυρίσει το Θεό; Και τέλος πάντων, έχεις ποτέ αντιληφθεί με κάποια από τις αισθήσεις σου το Θεό;

Φοιτ..: ...Όχι, κύριε. Φοβάμαι πως όχι.



Καθ.: Και παρόλα αυτά πιστεύεις ακόμα σε Αυτόν;

Φοιτ.: Ναι.



Καθ.: Σύμφωνα με εμπειρικό, ελεγχόμενο και με δυνατότητα μελέτης των αποτελεσμάτων ενός φαινομένου πρωτόκολλο, η επιστήμη υποστηρίζει ότι ο Θεός δεν υπάρχει. Τι έχεις να απαντήσεις σε αυτό, παιδί μου;

Φοιτ.: Τίποτα. Εγώ έχω μόνο την πίστη μου.



Καθ.: Ναι, η πίστη. Και αυτό είναι το πρόβλημα της επιστήμης.





Φοιτ: Κύριε καθηγητά, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε θερμότητα;

Καθ.: Ναι.



Φοιτ.: Και υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε κρύο;

Καθ.: Ναι.



Φοιτ.: Όχι, κύριε. Δεν υπάρχει. Μπορεί να έχεις μεγάλη θερμότητα, ακόμα περισσότερη θερμότητα, υπερθερμότητα, καύσωνα, λίγη θερμότητα ή καθόλου θερμότητα. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται κρύο. Μπορεί να χτυπήσουμε 458 βαθμούς υπό το μηδέν, που σημαίνει καθόλου θερμότητα, αλλά δεν μπορούμε να πάμε πιο κάτω από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται «κρύο». «Κρύο» είναι μόνο μια λέξη, που χρησιμοποιούμε για να περιγράψουμε την απουσία θερμότητας. Δεν μπορούμε να μετρήσουμε το κρύο. Η θερμότητα είναι ενέργεια. Το κρύο δεν είναι το αντίθετο της θερμότητας, κύριε, είναι απλά η απουσία της.



Στην αίθουσα επικρατεί σιγή...



Φοιτ.: Σκεφτείτε το σκοτάδι, καθηγητά. Υπάρχει κάτι που να ονομάζουμε σκοτάδι;

Καθ.: Ναι, τι είναι η νύχτα αν δεν υπάρχει σκοτάδι;



Φοιτ.: Κάνετε και πάλι λάθος, κύριε καθηγητά. Το «σκοτάδι» είναι η απουσία κάποιου άλλου παράγοντα. Μπορεί να έχεις λιγοστό φως, κανονικό φως, λαμπερό φως, εκτυφλωτικό φως.. Αλλά, όταν δεν έχεις φως, δεν έχεις τίποτα και αυτό το ονομάζουμε σκοτάδι, έτσι δεν είναι; Στην πραγματικότητα το σκοτάδι απλά δεν υπάρχει. Αν υπήρχε θα μπορούσες να κάνεις το σκοτάδι σκοτεινότερο.

Καθ.: Που θέλεις να καταλήξεις με όλα αυτά, νεαρέ μου;



Φοιτ.: Κύριε, θέλω να καταλήξω ότι η φιλοσοφική σας σκέψη είναι ελαττωματική...

Καθ..: Ελαττωματική!; Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;



Φοιτ.: Κύριε καθηγητά, σκέφτεστε μέσα στα όρια της δυαδικότητας. Υποστηρίζετε ότι υπάρχει η ζωή και μετά υπάρχει και ο θάνατος, ένας καλός Θεός και ένας κακός Θεός. Βλέπετε την έννοια του Θεού σαν κάτι τελικό, κάτι που μπορεί να μετρηθεί. Κύριε καθηγητά, η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει ούτε κάτι τόσο απλό όπως την σκέψη. Χρησιμοποιεί την ηλεκτρική και μαγνητική ενέργεια, αλλά δεν έχει δει ποτέ, πόσο μάλλον να καταλάβει απόλυτα, αυτήν την ενέργεια. Το να βλέπεις το θάνατο σαν το αντίθετο της ζωής είναι σαν να αγνοείς το γεγονός ότι ο θάνατος δεν μπορεί να υπάρξει αυτόνομος. Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής: είναι απλά η απουσία της. Τώρα πείτε μου κάτι, κύριε καθηγητά. Διδάσκετε στους φοιτητές σας ότι εξελίχτηκαν από μια μαϊμού;

Καθ.: Εάν αναφέρεσαι στην φυσική εξελικτική πορεία, τότε ναι, και βέβαια.



Φοιτ.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;

Καθ.: ..



Φοιτ.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας άποψη επί του θέματος. Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;

Καθ.: ..



Φοιτ.(προς την τάξη): Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου, η επιστήμη μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να εμπιστευτούμε αυτά που διδάσκετε, κύριε;

Καθ.: Μου φαίνεται ότι απλά θα πρέπει να στηριχτείς στην πίστη σου, παιδί μου.



Φοιτ.: Αυτό είναι, κύριε.. Ο σύνδεσμος μεταξύ του ανθρώπου και του Θεού είναι η ΠΙΣΤΗ. Αυτή είναι που κινεί τα πράγματα και τα κρατάει ζωντανά..



Το όνομα του νεαρού φοιτητή ήταν ALBERT EINSTEIN.




Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά έχει ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
το χει ξαναποσταρει καποιος σε προηγουμενη σελιδα νομιζω :hmm:


plus ειναι τοσο αρχαιο που οταν ηταν ηδη παλιο φορουσα πανες :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Ένας άθεος καθηγητής της φιλοσοφίας συζητά με έναν φοιτητή του για την σχέση μεταξύ...

https://tsekouratoi.blogspot.com/2012/01/blog-post_8201.html



Καθηγητής: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;

Φοιτητής: Βεβαίως, κύριε.



Καθ.: Είναι καλός ο Θεός;

Φοιτ.: Φυσικά.



Καθ.: Είναι ο......

https://www.blogger.com/post-create.g?blogID=5069612736351081156

Θεός παντοδύναμος;

Φοιτ.: Ναι



Καθ.: Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο παρότι παρακαλούσε τον Θεό να τον γιατρέψει και προσευχόταν σε Αυτόν. Οι περισσότεροι από εμάς θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν αυτούς που έχουν την ανάγκη τους. Πού είναι η καλοσύνη του Θεού λοιπόν;

Φοιτ.: ..



Καθ.: Δεν μπορείς να απαντήσεις, έτσι δεν είναι; Ας ξαναρχίσουμε νεαρέ μου. Είναι καλός ο Θεός;

Φοιτ.: Ναι.



Καθ.: Είναι καλός ο διάβολος;

Φοιτ.: Όχι.



Καθ.: Ποιος δημιούργησε τον διάβολο;

Φοιτ.: ο.. .. Θεός..



Καθ.: Σωστά.. Πες μου παιδί μου, υπάρχει κακό σ' αυτόν τον κόσμο;

Φοιτ.: Ναι.



Καθ.: Το κακό βρίσκεται παντού, έτσι δεν είναι; Και ο Θεός έπλασε τα πάντα, σωστά;

Φοιτ.: Ναι.



Καθ.: Άρα λοιπόν ποιος δημιούργησε το κακό;

Φοιτ.: ...



Καθ.: Υπάρχουν αρρώστιες; Ανηθικότητα; Μίσος; Ασχήμια; Όλα αυτά τα τρομερά στοιχεία υπάρχουν σ' αυτόν τον κόσμο, έτσι δεν είναι;

Φοιτ.: Μάλιστα.



Καθ..: Λοιπόν, ποιος τα δημιούργησε;

Φοιτ.: ...



Καθ.: Η επιστήμη λέει ότι χρησιμοποιείς τις 5 αισθήσεις σου για να αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να προσαρμόζεσαι σε αυτό. Πες μου παιδί μου, έχεις δει ποτέ τον Θεό;

Φοιτ.: Όχι, κύριε.



Καθ.: Έχεις ποτέ αγγίξει το Θεό; Έχεις ποτέ γευτεί το Θεό, μυρίσει το Θεό; Και τέλος πάντων, έχεις ποτέ αντιληφθεί με κάποια από τις αισθήσεις σου το Θεό;

Φοιτ..: ...Όχι, κύριε. Φοβάμαι πως όχι.



Καθ.: Και παρόλα αυτά πιστεύεις ακόμα σε Αυτόν;

Φοιτ.: Ναι.



Καθ.: Σύμφωνα με εμπειρικό, ελεγχόμενο και με δυνατότητα μελέτης των αποτελεσμάτων ενός φαινομένου πρωτόκολλο, η επιστήμη υποστηρίζει ότι ο Θεός δεν υπάρχει. Τι έχεις να απαντήσεις σε αυτό, παιδί μου;

Φοιτ.: Τίποτα. Εγώ έχω μόνο την πίστη μου.



Καθ.: Ναι, η πίστη. Και αυτό είναι το πρόβλημα της επιστήμης.





Φοιτ: Κύριε καθηγητά, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε θερμότητα;

Καθ.: Ναι.



Φοιτ.: Και υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε κρύο;

Καθ.: Ναι.



Φοιτ.: Όχι, κύριε. Δεν υπάρχει. Μπορεί να έχεις μεγάλη θερμότητα, ακόμα περισσότερη θερμότητα, υπερθερμότητα, καύσωνα, λίγη θερμότητα ή καθόλου θερμότητα. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται κρύο. Μπορεί να χτυπήσουμε 458 βαθμούς υπό το μηδέν, που σημαίνει καθόλου θερμότητα, αλλά δεν μπορούμε να πάμε πιο κάτω από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται «κρύο». «Κρύο» είναι μόνο μια λέξη, που χρησιμοποιούμε για να περιγράψουμε την απουσία θερμότητας. Δεν μπορούμε να μετρήσουμε το κρύο. Η θερμότητα είναι ενέργεια. Το κρύο δεν είναι το αντίθετο της θερμότητας, κύριε, είναι απλά η απουσία της.



Στην αίθουσα επικρατεί σιγή...



Φοιτ.: Σκεφτείτε το σκοτάδι, καθηγητά. Υπάρχει κάτι που να ονομάζουμε σκοτάδι;

Καθ.: Ναι, τι είναι η νύχτα αν δεν υπάρχει σκοτάδι;



Φοιτ.: Κάνετε και πάλι λάθος, κύριε καθηγητά. Το «σκοτάδι» είναι η απουσία κάποιου άλλου παράγοντα. Μπορεί να έχεις λιγοστό φως, κανονικό φως, λαμπερό φως, εκτυφλωτικό φως.. Αλλά, όταν δεν έχεις φως, δεν έχεις τίποτα και αυτό το ονομάζουμε σκοτάδι, έτσι δεν είναι; Στην πραγματικότητα το σκοτάδι απλά δεν υπάρχει. Αν υπήρχε θα μπορούσες να κάνεις το σκοτάδι σκοτεινότερο.

Καθ.: Που θέλεις να καταλήξεις με όλα αυτά, νεαρέ μου;



Φοιτ.: Κύριε, θέλω να καταλήξω ότι η φιλοσοφική σας σκέψη είναι ελαττωματική...

Καθ..: Ελαττωματική!; Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;



Φοιτ.: Κύριε καθηγητά, σκέφτεστε μέσα στα όρια της δυαδικότητας. Υποστηρίζετε ότι υπάρχει η ζωή και μετά υπάρχει και ο θάνατος, ένας καλός Θεός και ένας κακός Θεός. Βλέπετε την έννοια του Θεού σαν κάτι τελικό, κάτι που μπορεί να μετρηθεί. Κύριε καθηγητά, η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει ούτε κάτι τόσο απλό όπως την σκέψη. Χρησιμοποιεί την ηλεκτρική και μαγνητική ενέργεια, αλλά δεν έχει δει ποτέ, πόσο μάλλον να καταλάβει απόλυτα, αυτήν την ενέργεια. Το να βλέπεις το θάνατο σαν το αντίθετο της ζωής είναι σαν να αγνοείς το γεγονός ότι ο θάνατος δεν μπορεί να υπάρξει αυτόνομος. Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής: είναι απλά η απουσία της. Τώρα πείτε μου κάτι, κύριε καθηγητά. Διδάσκετε στους φοιτητές σας ότι εξελίχτηκαν από μια μαϊμού;

Καθ.: Εάν αναφέρεσαι στην φυσική εξελικτική πορεία, τότε ναι, και βέβαια.



Φοιτ.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;

Καθ.: ..



Φοιτ.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας άποψη επί του θέματος. Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;

Καθ.: ..



Φοιτ.(προς την τάξη): Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου, η επιστήμη μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να εμπιστευτούμε αυτά που διδάσκετε, κύριε;

Καθ.: Μου φαίνεται ότι απλά θα πρέπει να στηριχτείς στην πίστη σου, παιδί μου.



Φοιτ.: Αυτό είναι, κύριε.. Ο σύνδεσμος μεταξύ του ανθρώπου και του Θεού είναι η ΠΙΣΤΗ. Αυτή είναι που κινεί τα πράγματα και τα κρατάει ζωντανά..



Το όνομα του νεαρού φοιτητή ήταν ALBERT EINSTEIN.




Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά έχει ενδιαφέρον.
Άντε πάμε πάλι :

Αλήθεια, υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι δημοσιογράφοι κυνηγούσαν τον Αϊνστάιν όταν ήταν φοιτητής, πριν ακόμα γίνει διάσημος, και κατέγραφαν τις προσωπικές του συνομιλίες? :worry:
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που πιστεύουν ότι καθηγητής πανεπιστημίου θα έλεγε τέτοιες μπαρούφες, θα χρησιμοποιούσε αντιεπιστημονικές φράσεις όπως "Θα πρέπει να στηριχτείς στην πίστη σου" και ότι θα τον τάπωναν επιχειρήματα όπως
Φοιτ.: Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του καθηγητή; Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο του καθηγητή; Κανένας. άρα σύμφωνα με τους κανόνες του εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου, η επιστήμη ισχυρίζεται ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να εμπιστευτούμε αυτά που διδάσκετε, κύριε;
Για να μην πούμε για κάτι ψαγμένες εξετάσεις, όπως εγκεφαλογραφήματα, εγώ θα πρότεινα στον καθηγητή και στο φοιτητή να πάρουν φόρα να κουτουλήσουν το κεφάλι τους στον τοίχο για να δούμε αν έχουν εγκέφαλο. (Εγώ αμφιβάλλω αν θα 'χουν)

Σχετικά με αυτήν την υποτιθέμενη συζήτηση,είχα ποστάρει παλαιότερα δύο ενδιαφέροντα αρθράκια,ας τα ξαναποστάρω.Εδώ και εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Η θρησκεια εχει χρησιμοποιηθει παμπολες φορες στην ιστορια ως ο φερεντζες των μεγαλυτερων κοινωνικων εγκληματων. Στο ονομα της εχουν γινει οι χειροτεροι πολεμοι (βλ. σταυροφοριες).. Οι διαφορες θρησκειες επισης κατατασσουν κοινωνικα και αυτο ισχυει και στον χριστιανισμο και ας μη θελουμε να το παραδεχθουμε... Θεωρω λοιπον πως δεν χρειαζεται κανενας θεος και καμια θρησκεια για να σου πει οτι πρεπει να εισαι "καλος ανθρωπος"... Και ειμαι ακομη ΜΑΛΛΟΝ αρκετα ΗΘΙΚΟΣ για να ασπαστω ενα τοσο ΑΝΗΘΙΚΟ δημιουργημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Η θρησκεια εχει χρησιμοποιηθει παμπολες φορες στην ιστορια ως ο φερεντζες των μεγαλυτερων κοινωνικων εγκληματων. Στο ονομα της εχουν γινει οι χειροτεροι πολεμοι (βλ. σταυροφοριες).. Οι διαφορες θρησκειες επισης κατατασσουν κοινωνικα και αυτο ισχυει και στον χριστιανισμο και ας μη θελουμε να το παραδεχθουμε... Θεωρω λοιπον πως δεν χρειαζεται κανενας θεος και καμια θρησκεια για να σου πει οτι πρεπει να εισαι "καλος ανθρωπος"... Και ειμαι ακομη ΜΑΛΛΟΝ αρκετα ΗΘΙΚΟΣ για να ασπαστω ενα τοσο ΑΝΗΘΙΚΟ δημιουργημα...

Το θεμα πλεον ειναι οτι ο μεσος ανθρωπος δεν λαμβανει την καταλληλη παιδεια και δεν εχει φτασει στο καταλληλο πνευματικο επιπεδο για να σταματησει να τρεχει πισω απο εναν Θεο,να προσαπτει σε αυτον οτι γινεται ενω ο ιδιος να πιστευει οτι η θεση του στον πλανητη ειναι να προσκυναει, να αναβει κερια και λαμπαδες σε καθε επιστημονικη προοδο που ο ιδιος,δηλαδη ο πιστος, το ονομαζει ''θαυμα''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όχι, όχι, όχι, παραείναι γενικευτικό να πεις ότι όλοι όσοι πιστεύουν δεν έχουν παιδεία/εκπαίδευση/whatever ειδικά όταν μπαίνουν μεταβλητές από την ψυχολογία του καθενός μέχρι στερεότυπα που αναπαράγει η ίδια η κοινωνία στην οποία ζει.

Και γενικά χαλαρώστε λίγο, τις μαλακίες που διδάσκει η θρησκεία τις διαβάζω τώρα απ' την άλλη πλευρά. Ήρεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrustMeImDoctor

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος, ναι ο Μέγας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Η θρησκεια εχει χρησιμοποιηθει παμπολες φορες στην ιστορια ως ο φερεντζες των μεγαλυτερων κοινωνικων εγκληματων. Στο ονομα της εχουν γινει οι χειροτεροι πολεμοι (βλ. σταυροφοριες).. Οι διαφορες θρησκειες επισης κατατασσουν κοινωνικα και αυτο ισχυει και στον χριστιανισμο και ας μη θελουμε να το παραδεχθουμε... Θεωρω λοιπον πως δεν χρειαζεται κανενας θεος και καμια θρησκεια για να σου πει οτι πρεπει να εισαι "καλος ανθρωπος"... Και ειμαι ακομη ΜΑΛΛΟΝ αρκετα ΗΘΙΚΟΣ για να ασπαστω ενα τοσο ΑΝΗΘΙΚΟ δημιουργημα...

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες. Στον "παράδεισο" που πιστεύω, είτε τρέχει παντού μέλι και γάλα, είτε έχει ο καθένας 60 παρθένες, είτε κάνεις παρέα με τους αγγέλους, αμφιβάλλω αν θα υπάρχουν μόνο άτομα της θρησκείας μου. Προσωπικά πιστεύω ότι στο χριστιανικό παράδεισο μπορει να μπει και αλλόθρησκος και άθεος, χωρίς να αλλάξουν αυτό που πιστεύουν.

Το θεμα πλεον ειναι οτι ο μεσος ανθρωπος δεν λαμβανει την καταλληλη παιδεια και δεν εχει φτασει στο καταλληλο πνευματικο επιπεδο για να σταματησει να τρεχει πισω απο εναν Θεο,να προσαπτει σε αυτον οτι γινεται ενω ο ιδιος να πιστευει οτι η θεση του στον πλανητη ειναι να προσκυναει, να αναβει κερια και λαμπαδες σε καθε επιστημονικη προοδο που ο ιδιος,δηλαδη ο πιστος, το ονομαζει ''θαυμα''.

Γενικεύεις όλες τις θρησκείες που πιστεύουν στον οποιοδήποτε Θεό. Δεν ανάβουν όλοι κεριά ή λαμπάδες, ούτε φιλάνε τις εικόνες και τα χέρια των παπάδων ή όπως λέγονται στην εκάστοτε εκκλησία. Και ειδικά για το θέμα εκπαίδευσης/πνευματικού επιπέδου νομίζω ότι κάνεις αρκετά μεγάλο λάθος. Δεν δύναται να το υποστηρίζεις αυτό, καθώς υπάρχουν πολλοί επιστήμονες που πιστεύουν σε μια ανώτερη δύναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
υπάρχουν πολλοί επιστήμονες που πιστεύουν σε μια ανώτερη δύναμη.

Συντριπτική μειοψηφία παρ'όλα αυτά.
Leading scientists still reject God
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrustMeImDoctor

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος, ναι ο Μέγας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Συντριπτική μειοψηφία παρ'όλα αυτά.
Leading scientists still reject God

Η συγκεκριμένη έρευνα πραγματοποιείται σε μεγάλους επιστήμονες. Έτσι που το βλέπω εγώ, φαντάζομαι ότι μιλάει για καποιους διακεκριμένους που τους ξέρει σχεδόν όλη η ανθρωπότητα. Εγώ εννοώ για άτομα που συναντάμε στην καθημερινότητα μας. Αν θέλεις πεσ ότι αναφέρομαι στο "μέσο επιστήμονα". Αλλά, ακόμα και έτσι, υπάρχει ένας σεβαστός αριθμός που πιστεύει σε κάποιο Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες. Στον "παράδεισο" που πιστεύω, είτε τρέχει παντού μέλι και γάλα, είτε έχει ο καθένας 60 παρθένες, είτε κάνεις παρέα με τους αγγέλους, αμφιβάλλω αν θα υπάρχουν μόνο άτομα της θρησκείας μου. Προσωπικά πιστεύω ότι στο χριστιανικό παράδεισο μπορει να μπει και αλλόθρησκος και άθεος, χωρίς να αλλάξουν αυτό που πιστεύουν.

Εδώ είναι που κάνεις λάθος.
Εγώ στο μάθημα των θρησκευτικών άλλα διδάχτηκα.
Το βιβλίο έγραφε μέσα συγκεκριμένα ότι και ο καλύτερος άνθρωπος να είσαι (e.g. Gandhi), άμα δεν είσαι Χριστιανός δεν υπάρχει περίπτωση να πας στον παράδεισο, όσο δεν ασπάζεσαι τη Χριστιανική πίστη.
Και ρίξε μια ματιά στις 10 εντολές.
Τις εντολές περί αγάπης προς τον πλησίον, τις έχει ΚΑΤΩ από τις εντολές περί δοξασμού του θεού.
Εάν σ' αρέσει να πιστεύεις σε έναν θεό, που βάζει το να μην πιστέψεις ποτέ, πουθενά αλλού και να μην τον αμφισβητήσεις καν, πάνω από το να μην διαπράττεις φόνο, τότε τι να σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Χμμμ αλλου ομως γραφει οτι η μια μερα για το θεο δεν εχει καμια σχεση με τις μερες των ανθρωπων.Παλι θα πω οτι θα πω ηταν συμβολισμος αλλωστε η Αγια Γραφη αποτελει θρσκευτικο βιβλιο που γραφθηκε χιλιαδες χρονια πριν

Says who ότι ήταν συμβολισμός?Ακριβώς επειδή η Αγία Γραφή γράφτηκε χιλιάδες χρόνια πριν,έχει μέσα της πολλές μαλακίες.Αυτό που λες για τις "μέρες του θεού",δεν είναι γραμμένο μέσα στην Αγία Γραφή,το είπε ο Μ. Βασίλειος πολύ αργότερα,και δεν φάνηκε να απασχολεί την εκκλησία για αιώνες,μέχρι που βγήκε η εξέλιξη και τσούχτηκε ο κώλος τους επειδή άρχισαν να χάνουν πελάτες.

Προσωπικα στα τετοια μου που εχεις την θεολογια γραμμενη αν θες να μαθεις για το χριστιανισμο εκει θα ανατρεξεις και οχι σε οτι ακουσες,ειδες απο το νετ,σου πε ο κυρ μητσος κλπ κλπ.Που ακριβως η Αγια Γραφη αρχηγε λεει οτι αυτο βιβλιο αποτελει επιστημονικο απαραβατο εγχειρηδιο?

Αν θέλω να μάθω για τον χριστιανισμό,ανατρέχω στην Αγία Γραφή,την οποία και έχω διαβάσει όλη.Σύμφωνα με το δόγμα του χριστιανισμού λοιπόν,το οποίο πηγάζει απ'τις Γραφές,αυτή είναι θεόπνευστη,δηλαδή αλάνθαστη.Η θεολογία απλώς πηγάζει απ'την ερμηνεία της Αγίας Γραφής,ανάλογα με την καύλα του καθενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη έρευνα πραγματοποιείται σε μεγάλους επιστήμονες. Έτσι που το βλέπω εγώ, φαντάζομαι ότι μιλάει για καποιους διακεκριμένους που τους ξέρει σχεδόν όλη η ανθρωπότητα. Εγώ εννοώ για άτομα που συναντάμε στην καθημερινότητα μας. Αν θέλεις πεσ ότι αναφέρομαι στο "μέσο επιστήμονα". Αλλά, ακόμα και έτσι, υπάρχει ένας σεβαστός αριθμός που πιστεύει σε κάποιο Θεό.

Αν διαβάσεις όλο το άρθρο κι όχι απλά τον τίτλο, θα δεις ότι η έρευνα δεν αφορούσε μόνο την ελίτ των επιστημόνων αλλά έγινε και μεταξύ τυχαία επιλεγμένων επιστημόνων.
Εντωμεταξύ, έτσι όπως το λες, το αντιλαμβάνομαι σαν να υποτιμάς τη νοημοσύνη αυτών που πιστεύουν. Λες ουσιαστικά ότι εσύ δεν αναφέρεσαι στους top ιδιοφυείς διακεκριμένους επιστήμονες που δεν πιστεύουν, αλλά στο "μέσο επιστήμονα". Γιατί, τι είναι ο μέσος επιστήμονας? Πιο χαζός απ'τον διακεκριμένο οπότε δικαιολογείται να πιστεύει?
Και, όχι, το 7% που προκύπτει απ'την έρευνα δεν είναι σεβαστό ποσοστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrustMeImDoctor

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος, ναι ο Μέγας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εδώ είναι που κάνεις λάθος.
Εγώ στο μάθημα των θρησκευτικών άλλα διδάχτηκα.
Το βιβλίο έγραφε μέσα συγκεκριμένα ότι και ο καλύτερος άνθρωπος να είσαι (e.g. Gandhi), άμα δεν είσαι Χριστιανός δεν υπάρχει περίπτωση να πας στον παράδεισο, όσο δεν ασπάζεσαι τη Χριστιανική πίστη.
Και ρίξε μια ματιά στις 10 εντολές.
Τις εντολές περί αγάπης προς τον πλησίον, τις έχει ΚΑΤΩ από τις εντολές περί δοξασμού του θεού.
Εάν σ' αρέσει να πιστεύεις σε έναν θεό, που βάζει το να μην πιστέψεις ποτέ, πουθενά αλλού και να μην τον αμφισβητήσεις καν, πάνω από το να μην διαπράττεις φόνο, τότε τι να σου πω.

Όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ δεν είμαι ορθόδοξος, αλλά χριστιανός. Πιστεύω σε αυτά που γράφει η Αγία Γραφή και όταν δεν με καλύπτει κάτι τελείως, χρησιμοποιώ τη συνείδηση μου. Τα θρησκευτικά είναι ένα "μάθημα" της Ορθόδοξης εκκλησίας. Επίσης, στις δέκα εντολές δεν αναφέρει πουθενά ότι μονό οι χριστιανοί πάνε στον παράδεισο. Τις εντολές τις γνωρίζω πολύ καλά προς ενημέρωση σου και πλησίον σημαίνει συνάνθρωπος, όχι χριστιανός. Δεν ξέρω πως είναι ο παράδεισος. Το μόνο που ξέρω είναι ότι θα είναι κάτι που δεν περιμένω. Κάτι που δεν μπορεί να συλλάβει ο ανθρώπινος νους. Φυσικά είναι η άποψή μου. Δεν μπορείς να μου πεις τίποτα, γιατί σίγουρα δεν έχεις το δικαίωμα να κρίνεις τι πιστεύω. Αν το συγκεκριμένο τόπικ είναι για να δείξουμε στους άλλους πόσο λάθος είναι και εμείς οι σωστοί, τότε είμαι σε λάθος τόπικ και δεν θα ξανακάνω άλλο σχόλιο.

Αν διαβάσεις όλο το άρθρο κι όχι απλά τον τίτλο, θα δεις ότι η έρευνα δεν αφορούσε μόνο την ελίτ των επιστημόνων αλλά έγινε και μεταξύ τυχαία επιλεγμένων επιστημόνων.
Εντωμεταξύ, έτσι όπως το λες, το αντιλαμβάνομαι σαν να υποτιμάς τη νοημοσύνη αυτών που πιστεύουν. Λες ουσιαστικά ότι εσύ δεν αναφέρεσαι στους top ιδιοφυείς διακεκριμένους επιστήμονες που δεν πιστεύουν, αλλά στο "μέσο επιστήμονα". Γιατί, τι είναι ο μέσος επιστήμονας? Πιο χαζός απ'τον διακεκριμένο οπότε δικαιολογείται να πιστεύει?
Και, όχι, το 7% που προκύπτει απ'την έρευνα δεν είναι σεβαστό ποσοστό.

Το διάβασα όλο το άρθρο και δεν είδα πουθενά να μιλάει γενικά για επιστήμονες. Εγώ ξεχώρισα τις λέξεις leading & "greater" μπροστά από τη λέξη scientists. Συγγνώμη αν τα αγγλικά μου είναι τόσο φτωχά και δεν καταλαβαίνω σωστά την έννοια των δύο αυτών λέξεων. Ο μέσος επιστήμονας δεν είναι πιο χαζός, απλά δεν έκανε μια σπουδαία ανακάλυψη. Τι θα πει δικαιολογείται να πιστεύει? Πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου ιδιοφυΐα μπροστά σε άτομα που πιστεύουν στο Θεό, ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Πιστεύω σε αυτά που γράφει η Αγία Γραφή και όταν δεν με καλύπτει κάτι τελείως, χρησιμοποιώ τη συνείδηση μου.

Άρα έπρεπε να γράψεις "Πιστεύω σε αυτά που γράφει η Αγία Γραφή, αλλά όχι σε όλα. Και όταν δεν με καλύπτει κάτι τελείως, χρησιμοποιώ τη συνείδηση μου."
Αλήθεια πως γίνεται να μη σε καλύπτει ο λόγος του θεού σου?

Το διάβασα όλο το άρθρο και δεν είδα πουθενά να μιλάει γενικά για επιστήμονες. Εγώ ξεχώρισα τις λέξεις leading & "greater" μπροστά από τη λέξη scientists. Συγγνώμη αν τα αγγλικά μου είναι τόσο φτωχά και δεν καταλαβαίνω σωστά την έννοια των δύο αυτών λέξεων.

Research on this topic began with the eminent US psychologist James H. Leuba and his landmark survey of 1914. He found that 58% of 1,000 randomly selected US scientists expressed disbelief or doubt in the existence of God, and that this figure rose to near 70% among the 400 "greater" scientists within his sample.

Τι θα πει δικαιολογείται να πιστεύει? Πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου ιδιοφυΐα μπροστά σε άτομα που πιστεύουν στο Θεό, ε?

Σου παρέθεσα ένα άρθρο. Εσύ κατάλαβες ότι αναφέρεται στους top επιστήμονες και ότι αυτοί δεν πιστεύουν. Οπότε μου είπες ότι δεν αναφέρεσαι στους top επιστήμονες αλλά στο μέσο επιστήμονα. Δεν μπορούσα να καταλάβω πως προέκυπτε αυτός ο διαχωρισμός, ούτε τι προσπαθούσες να δικαιολογήσεις μέσω αυτού. Γι'αυτό έκανα αυτό το σχόλιο-υπόθεση πάνω στον όλο συλλογισμό σου.
Και για το τελευταίο, όχι, σε καμία περίπτωση. Αν το έκανα αυτό θα θεωρούσα τον εαυτό μου ιδιοφυΐα μπροστά στο Leibniz ας πούμε. Αστείο και μόνο που το αναφέρω.

Φυσικά είναι η άποψή μου. Δεν μπορείς να μου πεις τίποτα, γιατί σίγουρα δεν έχεις το δικαίωμα να κρίνεις τι πιστεύω.

Από πότε οι απόψεις μας είναι υπεράνω κριτικής? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Αν το συγκεκριμένο τόπικ είναι για να δείξουμε στους άλλους πόσο λάθος είναι και εμείς οι σωστοί, τότε είμαι σε λάθος τόπικ και δεν θα ξανακάνω άλλο σχόλιο.

Οι συζητήσεις/debates γι' αυτό τον λόγο γίνονται, άμα νομίζεις ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός ύπαρξής τους, τότε είσαι σε λάθος κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
τότε είσαι σε λάθος κόσμο

Υπονοώντας ότι υπάρχουν κι άλλοι. Σ' αυτό το θέμα. Μ' ό,τι γίνεται εδώ τώρα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Το θεμα πλεον ειναι οτι ο μεσος ανθρωπος δεν λαμβανει την καταλληλη παιδεια και δεν εχει φτασει στο καταλληλο πνευματικο επιπεδο για να σταματησει να τρεχει πισω απο εναν Θεο,να προσαπτει σε αυτον οτι γινεται ενω ο ιδιος να πιστευει οτι η θεση του στον πλανητη ειναι να προσκυναει, να αναβει κερια και λαμπαδες σε καθε επιστημονικη προοδο που ο ιδιος,δηλαδη ο πιστος, το ονομαζει ''θαυμα''.
άρα όσοι πιστεύουν δεν έχουν λάβει την κατάλληλη παιδεία:hmm: γενικεύσεις,γενικεύσεις,γενικεύσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Δεν λεει αυτο.. Αυτο που θελει να πει ειναι οτι οι περισσοτεροι (αυτοι που εχουν ελλειψη παιδειας ΙΣΩΣ) πιστευουν γιατι φανταζονται το "Θεο", αν τελικα υπαρχει, σαν θηριοδαμαστη και τιμωρο.. Το θεμα λοιπον δεν ειναι αν πιστευω η δεν πιστευω και σε τι πιστευω... Το θεμα ειναι το τι κανω εγω για να ειμαι ησυχος με τη συνειδηση μου. Για να ειμαι "καλος ανθρωπος" οπως ειπα και πριν... Και για το γεγονος αυτο δεν χρειαζεται κανενας επιβαλλομενος "θεος" η θρησκεια που θα με καθοδηγησει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top