Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εσύ δεν είσαι ανεύθενη, δεν είσαι χαζή, δεν είσαι ηλίθια (δεν σε ξέρω για να κρίνω), αλλά η άποψή σου είναι η πιο ανούσια σε όλο το θέμα.
Δεν γίνεται να παίρνεις for granted ό,τι σου λένε στο σχολείο, έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
σε θέματα όπως η θρησκεία τί είδους επιχειρήματα να προβάλεις?? Ο καθένας διατυπώνει την κρίση του...

Γιατί?Αν δεν υπάρχουν επιχειρήματα,πως γίνεται οποιοσδήποτε από εμάς να έχει άποψη πάνω στο θέμα?

Απλά δεν είμαι κάποιος για να προσπαθήσει να σε πείσει για κάτι που ο εσύ ο ίδιος δε θες να ακούσεις επιχειρήματα.
Δεν έχω λόγο να σε αντικρούσω. Δεν απάντησα για να μαλώσω με κανέναν.

Μα θέλω να ακούσω επιχειρήματα.Δεν ακούω όμως,αυτό είναι το θέμα.

Και τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι ακόμη και αν υπάρχει, θα έπρεπε να μας δώσει σημάδια της υπαρξής του;

Τίποτα.Αλλά εφ'όσον κάτι δεν δίνει σημάδια ύπαρξης,δεν έχει καμία αναγκαιότητα ύπαρξης,και η πιθανότητα ύπαρξής του παραβιάζει αρκετούς κανόνες λογικής,δεν έχω κανέναν λόγο να υποθέσω ότι υπάρχει.

Και από την άλλη πού ξέρεις ότι με κάποιο τρόπο δεν σε επηρεάζει; Ότι αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας δεν είναι απαραίτητα αληθινό.

Απ'τη στιγμή που κάτι δεν μπορεί να γίνει αντιληπτό με κανέναν τρόπο απ'τον παρατηρητή,δεν υπάρχει.

Άνθρωπος - εκ φύσεως ατελής

Επιστήμη - πόνημα ανθρώπου

Συνεπώς Επιστήμη --> ανίκανη να απαντήσει επαρκώς και πλήρως σε όλα μας τα ερωτήματα??


Πόσο μου βάζετε, κύριε καθηγητά? :bleh:

Define ατελής,ποια τα κριτήρια της τελειότητας και πως αυτά προκύπτουν.

Λυπάμαι,δεν περνάς. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Define ατελής,ποια τα κριτήρια της τελειότητας και πως αυτά προκύπτουν.

Με ατέλειες, όχι τέλειος, φθαρτός, ευάλωτος :worry:

Η τελειότητα είναι γενικώς αφηρημένη έννοια και θεωρώ πως οι άνθρωποι δεν δύνανται να τη συλλάβουν (ακόμη), γι'αυτό δεν το προχωρώ άλλο. :P


Μην τα παίρνεις και όλα σοβαρά πάντως, το μισό ποστ είχε διάθεση περιπαικτική αν δεν το έπιασες :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Γιατί?Αν δεν υπάρχουν επιχειρήματα,πως γίνεται οποιοσδήποτε από εμάς να έχει άποψη πάνω στο θέμα?

Μα θέλω να ακούσω επιχειρήματα.Δεν ακούω όμως,αυτό είναι το θέμα.

Δεν πιστεύεις γιατί; Γιατί το επιβάλλει η μόδα ή γιατί απλά θεωρείς ότι σε περιορίζει; Άρχισα με αυτό.

Τώρα, γιατί πιστεύω στο Θεό;
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Είναι δύο αστροφυσικοί ο Α και ο Β . Έστω ο Α πιστεύει στο Θεό και ο Β όχι.
Μετά από μία συζήτηση που είχανε ο Β είχε τσατιστεί γιατί ο άλλος δε μεταπειθόταν. Ο Α ωστόσο ελαφρώς εκνευρισμένος αποφάσισε να του δείξει με τον τρόπο του γιατί πιστεύει.
Έφτιαξε λοιπόν μία μακέτα 2x3 με όλο το σύμπαν (όσο μπορούσε βέβαια).
Κάλεσε λοιπόν τον Β στο σπίτι του. Με το που μπήκε μέσα στο σπίτι είδε τη μακέτα και εντυπωσιάστηκε και άρχισε να ρωτάει ποιος την έφτιαξε και ποιος την έφτιαξε και ο Α του απαντούσε συνεχώς κανείς μόνη της έγινε...
Μετά από πολύ ώρα απλά του απάντησε ο Α: Δεν μπορείς να πιστέψεις ότι αυτό έγινε μόνο του και πιστεύεις ότι έγινε μόνο του ολόκληρο το σύμπαν που δεν έχει όρια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Παντως οποιος θρησκοληπτος εχει την βαθυτατη αναγκη να μιλησει στον ενα και αληθινο Θεο του,αντι να κοιταει τους τοιχους η το ταβανι του σπιτιου του και να το κανει(κινδυνευοντας να παει μεσα για σχιζοφρενεια) μπορει να μιλησει στο iGod,Chat with God

https://www.titane.ca/

Αμεσες λυσεις σε καθε προβλημα του μεσου πιστου,οικονομικα,χωρις χρεωσεις και φυσικα χωρις κινδυνους για Δρομοκαιτειο κτλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν πιστεύεις γιατί; Γιατί το επιβάλλει η μόδα ή γιατί απλά θεωρείς ότι σε περιορίζει; Άρχισα με αυτό.

Δεν πιστεύω γιατί είναι παράλογο.

Τώρα, γιατί πιστεύω στο Θεό;
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Είναι δύο αστροφυσικοί ο Α και ο Β . Έστω ο Α πιστεύει στο Θεό και ο Β όχι.
Μετά από μία συζήτηση που είχανε ο Β είχε τσατιστεί γιατί ο άλλος δε μεταπειθόταν. Ο Α ωστόσο ελαφρώς εκνευρισμένος αποφάσισε να του δείξει με τον τρόπο του γιατί πιστεύει.
Έφτιαξε λοιπόν μία μακέτα 2x3 με όλο το σύμπαν (όσο μπορούσε βέβαια).
Κάλεσε λοιπόν τον Β στο σπίτι του. Με το που μπήκε μέσα στο σπίτι είδε τη μακέτα και εντυπωσιάστηκε και άρχισε να ρωτάει ποιος την έφτιαξε και ποιος την έφτιαξε και ο Α του απαντούσε συνεχώς κανείς μόνη της έγινε...
Μετά από πολύ ώρα απλά του απάντησε ο Α: Δεν μπορείς να πιστέψεις ότι αυτό έγινε μόνο του και πιστεύεις ότι έγινε μόνο του ολόκληρο το σύμπαν που δεν έχει όρια;;;

Αυτό δεν είναι επιχείρημα,αυτό είναι logical fallacy.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Λέω ότι δεν υπάρχει θεός, ξεκάθαρα.
Αυτό έτσι όπως το έγραψες μπορεί να έχει δύο σημασίες:

1. λέω ότι δεν υπάρχει και είμαι σίγουρος. (και το λέω ξεκάθαρα)
2. λέω ότι δεν είμαι σίγουρος για το αν υπάρχει. (δεν είναι ξεκάθαρο)
Αν κρίνω από τα παρακάτω που λες εννοείς το 1ο. Ε, εγώ πιστεύω το 2ο και αυτό είναι που τα αλλάζει όλα. Εγώ λέω ότι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αν υπάρχει και εσείς ότι δεν υπάρχει και τέλος.

Και συνεχίζεις:
η (φυσική) επιστήμη δε σου δίνει απαντήσεις γι' αυτό το θέμα. Εξήγησα πριν, εξορισμού δε μπορεί να σου δώσει απαντήσεις απ' τη στιγμή που οι ίδιοι οι οπαδοί του θεού του προσδίδουν το απροσδιόριστο.

Ναι σαφώς. Και ναι κατά κάποιον τρόπο και εγώ οπαδός αυτού που λες είμαι. Εσύ θα ήθελες να το εξηγήσεις με βάση την επιστήμη ή καλύτερα με τα συμπεράσματα που προκύπτουν από τα κατά καιρούς πορίσματα των φυσικών επιστημών (συγγνώμη αλλά στο προηγούμενο μνμ δεν είχες πει ακριβώς αυτό :P ή τουλάχιστον δεν το έδωσες να φανεί καθαρά) αλλά όπως λες δεν γίνεται.

και με βάση το παρακάτω...
Απ' τη στιγμή που η άποψη για το θεό είναι ανρθρώπινη/υποκειμενική, ακόμα και η ίδια η "αδυναμία" της επιστήμης να βγάλει τα ίδια συμπεράσματα με τους πιστούς για τον κόσμο είναι κι αυτή ένα συμπέρασμα: ότι αυτά που λένε οι πιστοί είναι άλλα κι άλλα κι άρα δεν υπάρχει θεός --εδώ κολλάει η σύγκριση ιστορικής πορείας επιστήμης-θρησκείας στο ίδιο post πριν.

Είναι κάτι που εξάγεται δηλαδή απ' την κριτική επεξεργασία(wtf!?) των συμπερασμάτων της (φυσικής) επιστήμης, όχι απ' την ίδια per se.
...αφού δεν γίνεται...εντάξει τα παρατάω!!
Και να θέλω δεν μπορώ να αποδείξω αυτό που πιστεύω!! Πώς είναι δυνατόν άλλωστε να δείξεις ότι ίσως υπάρχει αυτό το κάτι, αυτή η και καλά ανώτερη δύναμη;
Εντάξει λες ανθρωπος είσαι δεν μπορείς να ξέρεις ίσως... και πώς να είσαι σίγουρος δηλαδή ότι δεν υπάρχει κάτι;
Αλλά, αν σκεφτείς το παραπάνω που είπες... αρχίζουν να σβήνουν και οι όποιες αμφιβολίες έχεις!!
Άρα τι να λέμε;;
Έφυγα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosMak

Νεοφερμένος

Ο PanosMak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Είναι γνωστό ότι οι πολιτικοί που αναλαμβάνουν κάποιο αξίωμα αλλά και οι μάρτυρες στα δικαστήρια δίνουν θρησκευτικό όρκο. Οι φοιτητές που παίρνουν πτυχίο όμως; Και μάλιστα οι φοιτητές των θετικών επιστημών; Κι όμως. Οι πτυχιούχοι του τμήματος θετικών επιστημών δίνουν έναν καθαρά θρησκευτικό όρκο ενώ ο πρώτος του έτους που εκφωνεί τον όρκο βάζει το χέρι στο ευαγγέλιο!

Δεν είναι πραγματικά απαράδεκτο φοιτητές που τελείωσαν μια σχολή η οποία υποτίθεται ότι προάγει τη λογική σκεψή, υποστηρίζει το πείραμα και την παρατήρηση να πάιρνουν το πτυχίο τους και να ορκίζονται σε μια φανταστική μεταφυσική οντότητα; Δηλαδή να βασίζονται στη "χάρη του Θεού" για να ασκήσουν ένα επάγγελμα που σκοπός του είναι η κατανόηση του φυσικού κόσμου κια η μετάδοση αυτής της γνώσης στη νέα γενιά! Χώρια που η θρησκευτική ελευθερία πάει περίπατο! Κανείς δε ρωτήθηκε αν είναι πιστός κάποιας άλλης θρησκείας, άθρησκος ή άθεος. Αν κάποιος είναι άθεος και δεν θέλει να δώσει όρκο τι γίνετε?

Και δεύτερον...Όσο αναφορά για τον γάμο και τα βαφτίσια των παιδιών σας,θα κάνατε θρησκευτικό γαμώ αν ήσασταν άθεοι? θα βαφτίζατε το παιδί σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
...αφού δεν γίνεται...εντάξει τα παρατάω!!
Και να θέλω δεν μπορώ να αποδείξω αυτό που πιστεύω!! Πώς είναι δυνατόν άλλωστε να δείξεις ότι ίσως υπάρχει αυτό το κάτι, αυτή η και καλά ανώτερη δύναμη;
Εντάξει λες ανθρωπος είσαι δεν μπορείς να ξέρεις ίσως... και πώς να είσαι σίγουρος δηλαδή ότι δεν υπάρχει κάτι;
Αλλά, αν σκεφτείς το παραπάνω που είπες... αρχίζουν να σβήνουν και οι όποιες αμφιβολίες έχεις!!
Άρα τι να λέμε;;
Έφυγα. :P

Χριστιανικός θεός σε σύγκριση με τον Santa Claus:
Ο Χριστιανικός υπόσχεται καλοτυχία, ευημερία, σωτηρία της ψυχής κλπ στους πιστούς του, ο Santa Claus υπόσχεται δώρα στους πιστούς του κάθε βράδυ 24ης Δεκεμβρίου, τα οποία θα κατασκευαστούν από ξωτικά στην Αρκτική και θα τα μεταφέρουν χ τάρανδοι.
Οι πιστοί στον Χριστιανικό θεό δεν έχουν καλοτυχία. Οι πιστοί στον Santa Claus δεν έχουν δώρα.
Άρα αν πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει Χριστιανικός θεός (πόσο μάλλον αν είστε 100% σίγουροι κάποιοι), δεν θα έπρεπε να πιστεύετε και στον Santa;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Είναι γνωστό ότι οι πολιτικοί που αναλαμβάνουν κάποιο αξίωμα αλλά και οι μάρτυρες στα δικαστήρια δίνουν θρησκευτικό όρκο. Οι φοιτητές που παίρνουν πτυχίο όμως; Και μάλιστα οι φοιτητές των θετικών επιστημών; Κι όμως. Οι πτυχιούχοι του τμήματος θετικών επιστημών δίνουν έναν καθαρά θρησκευτικό όρκο ενώ ο πρώτος του έτους που εκφωνεί τον όρκο βάζει το χέρι στο ευαγγέλιο!

Δεν είναι πραγματικά απαράδεκτο φοιτητές που τελείωσαν μια σχολή η οποία υποτίθεται ότι προάγει τη λογική σκεψή, υποστηρίζει το πείραμα και την παρατήρηση να πάιρνουν το πτυχίο τους και να ορκίζονται σε μια φανταστική μεταφυσική οντότητα; Δηλαδή να βασίζονται στη "χάρη του Θεού" για να ασκήσουν ένα επάγγελμα που σκοπός του είναι η κατανόηση του φυσικού κόσμου κια η μετάδοση αυτής της γνώσης στη νέα γενιά! Χώρια που η θρησκευτική ελευθερία πάει περίπατο! Κανείς δε ρωτήθηκε αν είναι πιστός κάποιας άλλης θρησκείας, άθρησκος ή άθεος. Αν κάποιος είναι άθεος και δεν θέλει να δώσει όρκο τι γίνετε?

Και δεύτερον...Όσο αναφορά για τον γάμο και τα βαφτίσια των παιδιών σας,θα κάνατε θρησκευτικό γαμώ αν ήσασταν άθεοι? θα βαφτίζατε το παιδί σας?

στο πρωτο σκελος συμφωνω και επαυξανω!;)

οσο για την ερωτηση:
1) αμα θες υπαρχει και ο πολιτικος
2)οχι δεν θα το βαφτιζα(με βαση την δικια μου λογικη αλλο αν η μανα του θα θελε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ είμαι κατά της νηπιοβάπτισης, όχι της βάπτισης.
ΥΠΑΡΧΕΙ λόγος που κλαίνε τα μωρά. Επίσης, προσωπικά, πάντα σιχαινόμουν τα ροζιαζμένα χέρια των ηλικιωμένων ανθρώπων, ίου (εκτός από της γιαγιάς μου, προφανώς), και νιώθω αναγούλα όταν χρειάζεται να ΣΦΙΞΩ το χέρι κάποιου γέρου, δεν ξέρω, ίσως και να μου έμεινε ψυχολογικό από τη βάπτιση, δεν βρίσκω εξήγηση.
Εγώ στο παιδί μου, άμα κάνω, θα του πω ότι δεν θα βαπτιστεί μέχρι τα 15, κι από εκεί και μετά να κάνει ό,τι θέλει, η θρησκεί είναι προσωπική επιλογή. Και ας μην έχει τη στοιχειώδη λογική να καταλάβει γιατί δεν υπάρχει θεός, πάλι παιδί μου θα 'ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Δεν πιστεύω γιατί είναι παράλογο.



Αυτό δεν είναι επιχείρημα,αυτό είναι logical fallacy.


Δεν πρόκειται ποτέ να δεχτείς άλλη γνώμη so...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
@maria322423m, γιατί κολλάμε? :P

Παίρνω αυτό που προκύπτει απ' τη (φυσική) επιστήμη (=ότι αυτά που λένε οι πιστοί είναι άλλα κι άλλα απ' τη στιγμή που η ερμηνεία για ό,τι βλέπεις γύρω είναι διαφορετική), τα αναλύω κριτικά (=βάλε και τη σύγκριση [φυσικής] επιστήμης και θρησκείας στην ιστορική τους πορεία*) και βγάζω, εγώ, το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει θεός. Δε μου έδωσε κανείς τίποτα έτοιμο. Αν θες ενδείξεις παίρνω κι απ' τη (φυσική) επιστήμη, σίγουρα όχι απαντήσεις. Το τι τις κάνω εγώ, εσύ, αυτός αυτές τις ενδείξεις είναι άλλη υπόθεση τελείως ελεύθερη για τον καθένα.

* hint: απλά βλέπω πως ιστορικά η θρησκεία πέταγε υποθέσεις και η (φυσική) επιστήμη συνέχεια τις κατέρριπτε χωρίς να 'ναι αυτή η δουλειά της mind you. Απλά σαν συνέπεια της δουλειάς της (=ο κόσμος γύρω) ερχόταν κι αυτή η κατάρριψη βασικών concepts της θρησκείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Χριστιανικός θεός σε σύγκριση με τον Santa Claus:
Ο Χριστιανικός υπόσχεται καλοτυχία, ευημερία, σωτηρία της ψυχής κλπ στους πιστούς του, ο Santa Claus υπόσχεται δώρα στους πιστούς του κάθε βράδυ 24ης Δεκεμβρίου, τα οποία θα κατασκευαστούν από ξωτικά στην Αρκτική και θα τα μεταφέρουν χ τάρανδοι.
Οι πιστοί στον Χριστιανικό θεό δεν έχουν καλοτυχία. Οι πιστοί στον Santa Claus δεν έχουν δώρα.
Άρα αν πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει Χριστιανικός θεός (πόσο μάλλον αν είστε 100% σίγουροι κάποιοι), δεν θα έπρεπε να πιστεύετε και στον Santa;
Τώρα αυτό πού κολλάει με το κομμάτι του post μου που περέθεσες...μόνο εσύ το ξέρεις!!

Εγώ είμαι κατά της νηπιοβάπτισης, όχι της βάπτισης.
Σ' αυτό κι εγώ συμφωνώ. Όχι βέβαια ακριβώς για το λόγο που λες, αλλά για το γεγονός ότι είναι μεγάλη βλακεία να σε κάνουν "χριστιανό" χωρίς να το θέλεις, να το ξέρεις, και χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα για το τι σημαίνει καν ο χριστιανισμός.
Ναι σαφώς θα ήταν καλύτερο και πιο δίκαιο να βαφτίζεται κανείς χριστιανός ή να ασπάζεται την οποιαδήποτε θρησκεία όταν και αν το θελήσει αυτός.
Τέλος πάντων και αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα... στην χριστιανική ελλάδα τουλάχιστον είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει πραγματικότητα.

@maria322423m, γιατί κολλάμε? :P

Παίρνω αυτό που προκύπτει απ' τη (φυσική) επιστήμη (=ότι αυτά που λένε οι πιστοί είναι άλλα κι άλλα απ' τη στιγμή που η ερμηνεία για ό,τι βλέπεις γύρω είναι διαφορετική), τα αναλύω κριτικά (=βάλε και τη σύγκριση [φυσικής] επιστήμης και θρησκείας στην ιστορική τους πορεία*) και βγάζω, εγώ, το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει θεός. Δε μου έδωσε κανείς τίποτα έτοιμο. Αν θες ενδείξεις παίρνω κι απ' τη (φυσική) επιστήμη, σίγουρα όχι απαντήσεις. Το τι τις κάνω εγώ, εσύ, αυτός αυτές τις ενδείξεις είναι άλλη υπόθεση τελείως ελεύθερη για τον καθένα.

* hint: απλά βλέπω πως ιστορικά η θρησκεία πέταγε υποθέσεις και η (φυσική) επιστήμη συνέχεια τις κατέρριπτε χωρίς να 'ναι αυτή η δουλειά της mind you. Απλά σαν συνέπεια της δουλειάς της (=ο κόσμος γύρω) ερχόταν κι αυτή η κατάρριψη βασικών concepts της θρησκείας.
Μα για αυτό ακριβώς υπάρχει το κόλλημα.
Και εγώ σου λέω ότι αν το δεις έτσι έχεις τα μύρια δίκια να πιστεύεις ότι δεν υπάρχει κανείς και τίποτα.
Θα μπορούσα βέβαια να ανταπαντήσω σ' αυτό που λες: "και καλά το ενδεχόμενο να έρθει κάποια στιγμή που η επιστήμη (οι φυσικές επιστήμες) θα συμφωνήσουν με την ύπαρξη κάποιας ανώτερης δύναμης, δεν παίζει καθόλου;
Αλλά θα ήταν τελείως ανούσιο να το κάνω αυτό. Απ' ότι φαίνεται όχι δεν παίζει κάτι τέτοιο... α. γιατί δεν μπορεί να υπάρξει καμμία σύνδεση μεταξύ της θρησκείας-θεού και επιστήμης και β. γιατί η επιστήμη δεν μπορεί να αποδείξει (ούτε αυτή καθ' εαυτή, ούτε μέσω των κατά καιρούς συμπερασμάτων της) την ύπαρξη σε κάτι που εκ φύσεως είναι απροσδιόριστο άγνωστο , ασαφές και τόσα άλλα τέτοια.
Επιπλέον θα μπορούσα να σου πω ότι αυτά όσων αφορά τις φυσικές επιστήμες, γιατί υπάρχουν και οι ανθρωπιστικές (φιλοσοφία) που ασχολούνται με τέτοια θέματα κυρίως μεταφυσικά. Αλλά και πάλι κάτι τέτοιο θα ήταν ανώφελο αφού το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι εικασίες για το ότι μπορεί και να υπάρχει.
Και εκτός των άλλων φαίνεται να έχεις δίκιο σ' αυτό που λες, έτσι όπως το λες και έτσι όπως έφτασες σ' αυτό.
Αυτά.
Επομένως ναι, τι να λέμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τώρα αυτό πού κολλάει με το κομμάτι του post μου που περέθεσες...μόνο εσύ το ξέρεις!!

Ε τώρα δεν θυμάμαι κι εγώ γιατί, και βαριέμαι να κάθομαι να ψάχνω τα προηγούμενα ποστ για να εξηγήσω.
Παρ' όλα αυτά, δεν απάντησε κανένας -_-

Σ' αυτό κι εγώ συμφωνώ. Όχι βέβαια ακριβώς για το λόγο που λες, αλλά για το γεγονός ότι είναι μεγάλη βλακεία να σε κάνουν "χριστιανό" χωρίς να το θέλεις, να το ξέρεις, και χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα για το τι σημαίνει καν ο χριστιανισμός.
Ναι σαφώς θα ήταν καλύτερο και πιο δίκαιο να βαφτίζεται κανείς χριστιανός ή να ασπάζεται την οποιαδήποτε θρησκεία όταν και αν το θελήσει αυτός.
Τέλος πάντων και αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα... στην χριστιανική ελλάδα τουλάχιστον είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει πραγματικότητα.

Εγώ λέω ότι αυτό είναι το λιγότερο, η επίθεση στις απόψεις των παιδιών.
Μου φαίνεται ψυχολογικά διαταραγμένος κάποιος που θέλει να δει το παιδί ΤΟΥ, μπροστά σε 100 άτομα, να το πιάνει από τα παΐδια ένας κωλόγερος και να το βουτάει μέσα σε νερό μαζί με το κεφάλι και να το ξαναβγάζει πάλι, λες και είναι πράκτορας της Ρωσίας μέσα στην Αμερική κατά τη διάρκεια του ψυχρού πολέμου και θέλουν να μάθουν τι ξέρει...
Δηλαδή that's just mean, go fuck yourself*.

*έκτακτο έδιτ: για να προλάβω τους πάντες, δεν σημαδεύω κάποιον συγκεκριμένα, γενικά το λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirhnaki21

Νεοφερμένος

Η Ανδρεάδη Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καταλαβαίνεις ελπίζω ότι αυτό είναι μπαρούφα, ναι; Αυτό που διαχωρίζει τον ορθολογισμό, την επιστήμη, τη λογική (πράγματα χωρίς καθαρά σύνορα, τουλάχιστον στο κεφάλι μου, γι' αυτό τα βάζω μαζί) απ' τη θρησκεία, τη θεολογία, το δόγμαwhatever είναι ότι οι πρώτες έχουν τ' αρχίδια να πουν ότι έκαναν λάθος και να πετάξουν κάτι που παλιά ήταν σωστό αναθεωρώντας το.

Αλλάζουν συνέχεια, δεν υπάρχουν απόλυτα. Κι αυτή η μεταβλητότητα είναι τελικά που για μένα τις κάνει τον καλύτερο τρόπο να δεις τον κόσμο.

Σωστός με μία επισήμανση...ο Χριστιανισμός έχει αναθεωρήσει αρκετά από την αρχική τοποθέτηση των τότε Χριστιανών και αυτό συνέβη με την έλευση του Χριστού στη γη...γι αυτό και απορρίφθηκε η Παλαιά Διαθήκη και ισχύει πλέον η Καινή...τουλάχιστον μέχρι να αποκαλυφθεί τελικά και η επόμενη αλλαγή που θα μας κάνει γνωστό το πώς θα κριθούμε (όσοι πιστεύουμε πως θα κριθούμε) ;) Οπότε εκτός από την επιστήμη, τον ορθολογισμό και τα σχετικά εγώ βάζω μέσα και το χριστιανισμό ( και χριστιανισμό δεν εννοώ φυσικά τους εκμεταλλευτές αυτών που εις βάρος της θρησκείας επωφελούνται..και πάνω σ' αυτό να τονίσω πως η ευθύνη όσων αποκαλούνται Χριστιανών είναι πολύ μεγάλη)

μια μικρουλα απορια!!!


τοσες χιλιαδες χρονια εχουν υπαρξη τοσες θρησκειες! τοσοι διαφορετικοι ΄΄Θεοι΄΄. Πως ξερετε οτι ο δικος σας ειναι αληθινος?? Τι σας κανει τοσο σιγουρους??:hmm:

Μ'αρέσει η ερώτησή σου...προσφέρεις ένα θέμα συζήτησης με περισσότερο βάθος:)
Θα σου απαντήσω από προσωπικής απόψεως πάντα..
Αρχικά, η επιλογή μιας θρησκείας φανερώνει αυτόματα τον τρόπο ζωής που επιλέγει κανείς να κάνει..όταν λέω επιλογή εννοώ πάντα συνειδητή!
Δεν είναι ότι κάποιος ξέρει στα σίγουρα ότι ο θεός του είναι αληθινός γιατί δεν μπορεί προς το παρόν να το ξέρει..όμως ανάλογα με το τι βάζει αυτός ως αξία και αρχή στη ζωή του πιστεύει ότι είναι και το αληθινό. Δηλαδή, ένας συνειδητός χριστιανός ο οποίος βάζει πάνω απ' όλα τη φλόγα της αγάπης και την ελευθερία τότε δεν αντέχει, αδυνατεί να ανεχτεί έναν θεό (αν πιστεύει σε θεό) σαδιστή και άκαρδο..έτσι πιστεύει ότι ο θεός του έχει βασίσει κι αυτός την ύπαρξή του στην αγάπη και την ελευθερία.
Εγώ έτσι το εξηγώ..σε κάλυψα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eirhnaki21

Νεοφερμένος

Η Ανδρεάδη Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδιά, σόρρυ αλλά νομίζω ότι κάποιοι άθεοι έχουν μισήσει τις θρησκείες και τους πιστούς τους επειδή οι ίδιοι οι πιστοί τους ήταν δογματικοί και κλειστόμυαλοι.
Πολλοί λεγόμενοι Χριστιανοί επιτίθενται στους άθεους!Γιατί; Για ποιο λόγο; Το μόνο που πετυχαίνουν είναι τη διχόνοια μεταξύ των ανθρώπων..ας ρίξουν μια ματιά και πάλι στο τι λέει η θρησκεία τους...
Βέβαια όσοι είναι απόλυτοι και δογματικοί άθεοι πάλι σπέρνουν τη διχόνοια...οπότε εκατέρωθεν πρέπει να υπάρχει διάλογος σωστός και οι άνθρωποι οφείλουν να σέβονται τις απόψεις των υπολοίπων...όχι να τις ασπάζονται αλλά να τις σέβονται τουλάχιστον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν ισχύει η Παλαιά? Excuse me, what!?

Anyway, αλλαγές μπορείς να δεις όσες θες στη θρησκεία, κι αναθεωρήσεις και παίρνω-πίσω-πράγματα-για-να-μη-μου'ρθουν-τραπέζια-στο-κεφάλι-κρίνοντας-απ'την-επιστημονική-ανάπτυξη-του-σήμερα κι άλλα τέτοια ωραία. Ο πάπας δέχεται ότι η εξέλιξη είναι γεγονός με δικές του μαλακιούλες but still, NO SHIT!! Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΝΑΘΕΩΡΕΙ!!

Καμιά σχέση αυτή η αποδοχή της πραγματικότητας με την αλλαγή που χαρακτηρίζει την επιστήμη (κι εδώ συμπεριλαμβάνω τα πάντα που έχουν σχέση, φυσικές, ανθρωπιστικές, whatnot). Το ότι η θρησκεία θα τροποποιήσει αργά ή γρήγορα την προπαγάνδα της για να την ενημερώσει με τον κόσμο γύρω της, όχι, το ότι η θρησκεία ΉΔΗ το κάνει αυτό το ξέρω. Το ότι η θρησκεία θα το έκανε αυτό θα το περίμενε οποιοσδήποτε τη βλέπει χωρίς συναισθήματα. Something along the lines of this:

Ουσιαστική αντιπαράθεση μεταξύ επιστήμης και πίστης δε μπορεί να υπάρξει απ' τη στιγμή που η δεύτερη πάντα θα κρύβεται στα σκοτεινά σημεία που η πρώτη δεν έχει φωτίσει ακόμα. - νομίζω Einstein, but with a grain of salt

Τα σκοτεινά σημεία που διαλέγει σήμερα η πίστη αύριο θα 'χουν φωτιστεί. Αλλά, είπα και πριν, για κάθε σκοτεινό σημείο που φωτίζεις θα ανακαλύπτεις ότι το σκοτάδι γύρω συνολικά πολλαπλασιάζεται κι άρα πρακτικά, και δυστυχώς, ποτέ δε θα βλέπεις τα πάντα για να μην αφήσεις τη θρησκεία να κρυφτεί.

Αναγκάζεται ν' αφήσει πράγματα πίσω, κι αν ισχύει αυτό με την Παλαιά τόσο το καλύτερο για το παράδειγμα. Δε μπορείς μια ζωή να λες μαλακίες και να περιμένεις ότι ο κόσμος θα τις τρώει συνέχεια χωρίς αμφισβήτηση. Γι' αυτό τι κάνεις? Τις αναβαθμίζεις. Λες πάλι μαλακίες, αλλά 2.0 versions of 'em.

Και για το παράδειγμα που φέρνεις τώρα, οι αλλαγές στο εσωτερικό ενός ιδεολογικού σώματος που δεν επηρεάζονται από εξωτερικά ερεθίσματα (κι ο Ιησούς εσωτερικός είναι για το Χριστιανισμό) δεν είναι στην ουσία αλλαγές απ' τη στιγμή που καθορίζονται από μέσα αποκλειστικά. Δεν είναι κίτρινο είναι μπλε, ωραία αλλαγή. Απ' την άλλη η επιστήμη σου λέει ότι δεν είναι κίτρινο είναι τραπέζι κι αυτή η αλλαγή προκύπτει απ' την πραγματικότητα που αντιλαμβάνεσαι γύρω, όχι από ένα εσωτερικό επιστημονικό συνέδριο ή τις ατεκμηρίωτες(keyword) απόψεις ενός επιστήμονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Τα σκοτεινά σημεία που διαλέγει σήμερα η πίστη αύριο θα 'χουν φωτιστεί. Αλλά, είπα και πριν, για κάθε σκοτεινό σημείο που φωτίζεις θα ανακαλύπτεις ότι το σκοτάδι γύρω συνολικά πολλαπλασιάζεται κι άρα πρακτικά, και δυστυχώς, ποτέ δε θα βλέπεις τα πάντα για να μην αφήσεις τη θρησκεία να κρυφτεί.

Αναγκάζεται ν' αφήσει πράγματα πίσω, κι αν ισχύει αυτό με την Παλαιά τόσο το καλύτερο για το παράδειγμα. Δε μπορείς μια ζωή να λες μαλακίες και να περιμένεις ότι ο κόσμος θα τις τρώει συνέχεια χωρίς αμφισβήτηση. Γι' αυτό τι κάνεις? Τις αναβαθμίζεις. Λες πάλι μαλακίες, αλλά 2.0 versions of 'em.
Για πες μας μια που αναφερεται στα ευαγγελια και η επισημη θρησκεια τα αναθεωρει τωρα.
Φυσικά και του προσδίδει χαρακτηριστικά.Δεν είναι χαρακτηριστικό το ότι είναι ένας και τριαδικός,το ότι έχει γιο,το ότι είναι πανταχού παρών,πανάγαθος κλπ?
Και αν πάλι δεχτούμε ότι ο θεός είναι ένα ον για το οποίο δεν έχουμε απολύτως κανένα χαρακτηριστικό,τότε ποιο το νόημα της υπόθεσης περί ύπαρξής του in the first place?
Οχι δεν του αποδιδει συμφωνα με αυτα που ακολουθει η ορθοδοξη εκκλησια δες και το λιν που σου δωσα.
Παίρνω αυτό που προκύπτει απ' τη (φυσική) επιστήμη (=ότι αυτά που λένε οι πιστοί είναι άλλα κι άλλα απ' τη στιγμή που η ερμηνεία για ό,τι βλέπεις γύρω είναι διαφορετική), τα αναλύω κριτικά (=βάλε και τη σύγκριση [φυσικής] επιστήμης και θρησκείας στην ιστορική τους πορεία*) και βγάζω, εγώ, το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει θεός. Δε μου έδωσε κανείς τίποτα έτοιμο. Αν θες ενδείξεις παίρνω κι απ' τη (φυσική) επιστήμη, σίγουρα όχι απαντήσεις. Το τι τις κάνω εγώ, εσύ, αυτός αυτές τις ενδείξεις είναι άλλη υπόθεση τελείως ελεύθερη για τον καθένα.
Χμμ δηλαδη πηρες αυτα που λενε οι χριστιανοι πιστοι τα ανελυσες τα βγαλες μπουρδες------> αρα δεν υπαρχει θεος..Λογικη σε αυτο το επιχειρημα δεν βρισκω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Για πες μας μια που αναφερεται στα ευαγγελια και η επισημη θρησκεια τα αναθεωρει τωρα.

Μπορεί ένας γέρος να πάρει ένα ραβδί, να το κουνήσει, και να χωρίσει στη μέση τη θάλασσα;
Νοt outside LotR, bitch!
Εκτός από τον Gandalf, κανένας άλλος δεν μπορεί να το κάνει.
Αυτό δεν αναθεωρήθηκε ποτέ, αλλά σε λίγο που θα σταματήσουν να πιστεύουν σε τέτοια και οι κολλημένες γριές που πηγαίνουν στην εκκλησία κάθε Κυριακή, θα γίνει κι αυτό.

Γενικά όμως, δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας Χριστιανός εκτός από τους Προτεστάντες στο Τέξας που να πιστεύουν ακόμα στον Αδάμ και στην Εύα, το οποίο αναθεωρήθηκε, και μας λένε στο σχολείο ότι είναι απλά φορ δε μόραλ οφ δε στόρυ.
Επίσης, ξέρεις πόσο πρόσφατα αναθεωρήθηκε το αλάθητο του Πάπα;
Μέσα στον 20ο αιώνα.
Ο παππούς και η γιαγιά σου ήταν ζωντανοί όταν υπήρχαν Χριστιανοί που νόμιζαν ότι οι κωλόγεροι εκεί πέρα είναι αλάθητοι, μπορείς να το διανοηθείς αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top