Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Πότε είπε να μεταφέρουν τα Ευαγγέλια σε όλο τον κόσμο;

Και ξέρουμε, άραγε, αν πράγματι όσα γράφουν τα Ευαγγέλια είναι όσα είπε ο Χριστός;

Μα δεν το ξερουμε. Ο Χριστος οπως ειπα και πριν ηταν ενας φοβερος τυπας, ειπε τα αγαπα τον πλησιον σου και ενα σωρο αλλες ομορφες κουβεντες και αμεσως να τον θεοποιησουν και ο μεσσιας και ο αποτετοιος και ο αποκεινος.
Ενας απλος Ιουδαιος που ειχε και ερωτικες περιπτυξεις με τη Μαρια τη Μαγδαληνη που βιαστηκαν οι Καθολικοι να τη βγαλουν πορνη γιατι ο Μεσσιας που ηθελαν αυτοι να πουλησουν επρεπε να ειναι εναρετος, αγαθος και μακρια απο τετοια.

Οχι.

Αν ενδιαφερεσαι για την ιστορικη αληθεια σε συμβουλευω να διαβασεις Dan Brown τουλαχιστον τον κωδικα νταβιντσι. Εχει αδιαφορο στορυ αλλα μεσα εχει πολλες ιστορικες αναφορες περι Ιησου κλπ που εμενα με εντυπωσιασαν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
αλληγορικό είναι.
η φιλοσοφία και η ποίηση εμπεριέχουν την αλληγορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μα δεν το ξερουμε. Ο Χριστος οπως ειπα και πριν ηταν ενας φοβερος τυπας, ειπε τα αγαπα τον πλησιον σου και ενα σωρο αλλες ομορφες κουβεντες και αμεσως να τον θεοποιησουν και ο μεσσιας και ο αποτετοιος και ο αποκεινος.
Ενας απλος Ιουδαιος που ειχε και ερωτικες περιπτυξεις με τη Μαρια τη Μαγδαληνη που βιαστηκαν οι Καθολικοι να τη βγαλουν πορνη γιατι ο Μεσσιας που ηθελαν αυτοι να πουλησουν επρεπε να ειναι εναρετος, αγαθος και μακρια απο τετοια.

Οχι.

Αν ενδιαφερεσαι για την ιστορικη αληθεια σε συμβουλευω να διαβασεις Dan Brown τουλαχιστον τον κωδικα νταβιντσι. Εχει αδιαφορο στορυ αλλα μεσα εχει πολλες ιστορικες αναφορες περι Ιησου κλπ που εμενα με εντυπωσιασαν.:)

Οι ιστορικές αναφορές του Νταν Μπράουν είναι 2 3 γνωστικά ευαγγέλια που γράφηκαν 2 αιώνες μετά τη γέννηση του Χριστού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μα δεν το ξερουμε. Ο Χριστος οπως ειπα και πριν ηταν ενας φοβερος τυπας, ειπε τα αγαπα τον πλησιον σου και ενα σωρο αλλες ομορφες κουβεντες και αμεσως να τον θεοποιησουν και ο μεσσιας και ο αποτετοιος και ο αποκεινος.
Ενας απλος Ιουδαιος που ειχε και ερωτικες περιπτυξεις με τη Μαρια τη Μαγδαληνη που βιαστηκαν οι Καθολικοι να τη βγαλουν πορνη γιατι ο Μεσσιας που ηθελαν αυτοι να πουλησουν επρεπε να ειναι εναρετος, αγαθος και μακρια απο τετοια.

Οχι.

Αν ενδιαφερεσαι για την ιστορικη αληθεια σε συμβουλευω να διαβασεις Dan Brown τουλαχιστον τον κωδικα νταβιντσι. Εχει αδιαφορο στορυ αλλα μεσα εχει πολλες ιστορικες αναφορες περι Ιησου κλπ που εμενα με εντυπωσιασαν.:)

Μμμ, τα έχω διαβάσει, αλλά δε νομίζω πως είναι ιστορικές πηγές:P. Οι Illuminati είναι χίλιες φορές καλύτεροι από τον κώδικα Da Vinci, βέβαια, αλλά δεν έχουν σχέση με το θέμα μας:P. Ούτε όμως η Βίβλος είναι ιστορική πηγή. Επομένως, επειδή τα στοιχεία είναι πάρα πολύ μπερδεμένα, θα προσπαθήσω απλώς να σκεφτώ αυτό που μου φαίνεται περισσότερο λογικό.

αλληγορικό είναι.
η φιλοσοφία και η ποίηση εμπεριέχουν την αλληγορία.

Μμμ, πόσο αλληγορικό μπορεί να είναι το ότι έπλεναν ο ένας τα πόδια του άλλου;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μμμ, πόσο αλληγορικό μπορεί να είναι το ότι έπλεναν ο ένας τα πόδια του άλλου;:P

Ο Χριστός επλενε τα πόδια των μαθητών του.. Ηθικό δίδαγμα: Η ταπείνωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ταπεινωση; Εγω σαν πραξη που δειχνει αγαπη στον πλησιον το βλεπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Οι ιστορικές αναφορές του Νταν Μπράουν είναι 2 3 γνωστικά ευαγγέλια που γράφηκαν 2 αιώνες μετά τη γέννηση του Χριστού...

εγω ξερω τουλαχιστον 4 που γραφτηκαν 60 και βαλε χρονια μετα το θανατο του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μμμ, πόσο αλληγορικό μπορεί να είναι το ότι έπλεναν ο ένας τα πόδια του άλλου;:P

ιωάννην 13,4
Σηκώνεται λοιπών απο το τραπέζι που δειπνούσαν, βγάζει το ιμάτιο του, παίρνει μια πετσέτα και την ζώνεται. Επειτα βάζει νερό στη λεκάνη κι αρχίζει να πλένει τα πόδια των μαθητών και να τα σκουπίζει με την πετσέτα που είχε ζωστεί. Φτάνει λοιπών στον σίμωνα πέτρο. αυτός του λέει:''Εσύ κύριε, θα μου πλύνεις τα πόδια;'' αυτό που κάνω εγώ, του αποκρίθηκε ο ιησούς, ''εσύ δέν το καταλαβαίνεις τώρα. θα το καταλάβεις όμως αργότερα.''
13,12 Οταν τους έπλυνε τα πόδια, φόρεσε το ιμάτιο του, πήρε πάλι την θέση του στο τραπέζι και τους είπε: ''καταλαβαίνεται τι έκανα για εσάς;Εσείς μα φωνάζετε διδάσκαλε και κύριε, και σωστά το λέτε γιατί έιμαι. Αν λοιπών εγώ ο κύριος κι ο διδάσκαλος σας έπλυνα τα πόδια, έχετε κι εσείς την υποχρέωση να πλένεται ο ένας τα πόδια του άλλου. Σας έδωσα το παράδειγμα για να κάνετε και εσείς όπως έκανα εγώ.


Αρχική Δημοσίευση από Rania.:
Ταπεινωση; Εγω σαν πραξη που δειχνει αγαπη στον πλησιον το βλεπω.

με το παράδειγμα που τους έδωσε τους έδειξε οτι θα πρέπει να είναι ταπεινοί απέναντη στους αδερφούς τους, και να μήν υπάρχουν σχέσεις εξουσίας μέσα στην εκκλησία, αλλα όλοι να είναι δούλοι όλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
ο Χριστος ηταν Ιουδαιος.αρα ηταν Εβραιος ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
ο Χριστος ηταν Ιουδαιος.αρα ηταν Εβραιος ε;

Η λέξη Ιουδαίος προσδιορίζει γένος ενώ η λέξη Εβραίος προσδιορίζει θρήσκευμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Οι Ιουδαίοι ειναι όμως οι σημερινοί Εβραίοι. Ιουδαία είναι αρχαία επαρχία του Ισραήλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Όχι.. Ιουδαίος στο γένος, Εβραίος στο θρήσκευμα. Και σήμερα έτσι το έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
εβραιος ειναι εθνικοθρησκευτικος προσδιορισμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Οι Εβραιοι ειναι θρησκεια. Το μονο που κανει έναν εβραιο να συνδεεται εθνοτικα με το Ισραήλ ειναι να πιστευει στην εθνικιστική ιδέα του Σιωνισμού, περί δημιουργιας κρατους Ισραήλ κλπ., που δεν ειναι απαραίτητο οτι το πιστευουν όλοι οι Εβραίοι. Δεν ειναι ολοι οι Εβραιοι Σιωνιστές.
Ο Χριστός (αυτο ειναι ελληνικός τίτλος που σημαίνει "αυτος που πήρε το χρίσμα", το πραγματικό του όνομα ειναι το Ιησούς/Γιαχβέ) ήταν Ιουδαίος στο γένος, Εβραίος στη θρησκεία και απ'τα λιγα που γνωριζω ο ιδιος ο χριστιανισμός ειναι spinoff της θρησκειας των Εβραιων. Κάτι σαν τον Ρωμαιοκαθολικο παπά Λούθηρο που μετά την ειδε επανάσταση κι έκανε δική του ομολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ο Χριστός επλενε τα πόδια των μαθητών του.. Ηθικό δίδαγμα: Η ταπείνωση

Βλ. κάτω από το παρακάτω ποστ του gaspar, γιατί εκεί θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή μας:

ιωάννην 13,4
Σηκώνεται λοιπών απο το τραπέζι που δειπνούσαν, βγάζει το ιμάτιο του, παίρνει μια πετσέτα και την ζώνεται. Επειτα βάζει νερό στη λεκάνη κι αρχίζει να πλένει τα πόδια των μαθητών και να τα σκουπίζει με την πετσέτα που είχε ζωστεί. Φτάνει λοιπών στον σίμωνα πέτρο. αυτός του λέει:''Εσύ κύριε, θα μου πλύνεις τα πόδια;'' αυτό που κάνω εγώ, του αποκρίθηκε ο ιησούς, ''εσύ δέν το καταλαβαίνεις τώρα. θα το καταλάβεις όμως αργότερα.''
13,12 Οταν τους έπλυνε τα πόδια, φόρεσε το ιμάτιο του, πήρε πάλι την θέση του στο τραπέζι και τους είπε: ''καταλαβαίνεται τι έκανα για εσάς;Εσείς μα φωνάζετε διδάσκαλε και κύριε, και σωστά το λέτε γιατί έιμαι. Αν λοιπών εγώ ο κύριος κι ο διδάσκαλος σας έπλυνα τα πόδια, έχετε κι εσείς την υποχρέωση να πλένεται ο ένας τα πόδια του άλλου. Σας έδωσα το παράδειγμα για να κάνετε και εσείς όπως έκανα εγώ.

με το παράδειγμα που τους έδωσε τους έδειξε οτι θα πρέπει να είναι ταπεινοί απέναντη στους αδερφούς τους, και να μήν υπάρχουν σχέσεις εξουσίας μέσα στην εκκλησία, αλλα όλοι να είναι δούλοι όλων.

Αφού λοιπόν ο Χριστός είπε "Σας έδωσα το παράδειγμα για να κάνετε και εσείς όπως έκανα εγώ", γιατί δε το κάνουν και οι σημερινοί χριστιανοί αυτό; Αφού είπε να διδάξουν οι μαθητές του όλα όσα εφάρμοζαν μεταξύ τους. Μάλλον δεν άρεσε στους πιο παχουλούς παπάδες να σκύβουν για να πλύνουν τα πόδια των άλλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Βλ. κάτω από το παρακάτω ποστ του gaspar, γιατί εκεί θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή μας:



Αφού λοιπόν ο Χριστός είπε "Σας έδωσα το παράδειγμα για να κάνετε και εσείς όπως έκανα εγώ", γιατί δε το κάνουν και οι σημερινοί χριστιανοί αυτό; Αφού είπε να διδάξουν οι μαθητές του όλα όσα εφάρμοζαν μεταξύ τους. Μάλλον δεν άρεσε στους πιο παχουλούς παπάδες να σκύβουν για να πλύνουν τα πόδια των άλλων...

Μην κρίνεις τους άλλους γι'αυτό που δεν κάνουν. Προσπάθησε να το κάνεις εσύ αντι γι'αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Aυτό ακριβώς, Κρουκ.
-----------------------------------------
Το νόημα δεν είναι να κάνεις κάτι επειδή πρέπει, χωρίς να καταλαβαίνεις το γιατί.
Και να γυρνάμε το άλλο μάγουλο είπε, αλλά ποιος το κάνει; Και γιατί θα έπρεπε να το κάνει; Εγώ , παντως, δεν το κάνω ούτε το καταλαβαίνω. Κάποια πράγματα, όμως, θέλουν μία εσωτερική ερμηνεία. Μακάρι να με βοηθήσετε να καταλάβω αν έχετε καταλάβει κι εσείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μα εγώ δεν είμαι χριστιανός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Aυτό ακριβώς, Κρουκ.
-----------------------------------------
Το νόημα δεν είναι να κάνεις κάτι επειδή πρέπει, χωρίς να καταλαβαίνεις το γιατί.
Και να γυρνάμε το άλλο μάγουλο είπε, αλλά ποιος το κάνει; Και γιατί θα έπρεπε να το κάνει; Εγώ , παντως, δεν το κάνω ούτε το καταλαβαίνω. Κάποια πράγματα, όμως, θέλουν μία εσωτερική ερμηνεία. Μακάρι να με βοηθήσετε να καταλάβω αν έχετε καταλάβει κι εσείς.


η μεγαλυτερη διαφωνια μου, ταυτοχρονα και η σημαντικοτερη διαφωνια που μπορει καποιος να εχει,με τον χριστιανισμο ειναι η υπαρξη του θειου.


υπ' οψιν, το ζητημα της αγαπης του συνανθρωπου σου, δεν ειναι θεμα χριστιανισμου. ειναι θεμα ανθρωπιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Το νόημα δεν είναι να κάνεις κάτι επειδή πρέπει, χωρίς να καταλαβαίνεις το γιατί.
Και να γυρνάμε το άλλο μάγουλο είπε, αλλά ποιος το κάνει; Και γιατί θα έπρεπε να το κάνει; Εγώ , παντως, δεν το κάνω ούτε το καταλαβαίνω. Κάποια πράγματα, όμως, θέλουν μία εσωτερική ερμηνεία. Μακάρι να με βοηθήσετε να καταλάβω αν έχετε καταλάβει κι εσείς.

δέν το κάνουμε γιατί ο εγωισμός και η εκδικητικότητα μας δέν μας αφήνει.
για τον χριστιαννισμό σε αυτόν τον κόσμο αξία έχει ο αγνός άνθρωπος που δέν είναι έρμαιο αυτών των συναισθημάτων.
σε αυτό βασίζεται και αυτό που είπε ο χριστός, δηλαδή στο βασίλειο των ουρανών οι τελευτέοι θα γίνουν πρώτοι και οι πρώτοι τελευτέοι.

Αρχική Δημοσίευση από Crookshanks:
Αφού λοιπόν ο Χριστός είπε "Σας έδωσα το παράδειγμα για να κάνετε και εσείς όπως έκανα εγώ", γιατί δε το κάνουν και οι σημερινοί χριστιανοί αυτό; Αφού είπε να διδάξουν οι μαθητές του όλα όσα εφάρμοζαν μεταξύ τους. Μάλλον δεν άρεσε στους πιο παχουλούς παπάδες να σκύβουν για να πλύνουν τα πόδια των άλλων...


δέν διαφωνώ, άλλωστε οι αρχιερείς σήμερα σε τίποτα δέν διαφέρουν απο τους φαρισαίους της εποχής.

μτθ
23,13 ''αλήμηνο σας γραμματείς και φαρισαίοι, υποκριτές, γιατί κατατρώτε τις περιουσίες των χηρών, κάνετε όμως μεγάλες προσευχές για να φανείτε καλοί. για αυτό η τιμωρία σας θα είναι ιδιαίτερα αυστηρή.
Αλήμονο σας γραματείς και φαρησαίοι υποκριτές, γιατί κλείνετε στους ανθρώπους το δρόμο για την βασιλεία των ουρανών. Ούτε εσείς μπαίνετε ούτε το επιτρέπετε σε όσους θέλουν να μπούν.
23,27 Αλίμονο σας, γραμματείς και φαρισαίοι υποκριτές, γιατί μοιάζετε με τάφους ασβεστωμένους, που εξωτερικά φαίνονται ωραίοι, εσωτερικά όμως είναι γεμάτοι κόκκαλα και ακαθαρσία. Ετσι και εσείς, εξωτερικά φαίνεστε ευσεβείς στους ανθρώπους, κι εσωτερικά είστε γεμάτοι υποκρισία και ανομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top