Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γιατί απλά κάθε άνθρωπος χρειάζεται να πιστεύει σε κάτι τέτοιο.
Σωστότατος!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
εμενα χαλαρα γραμμενη παλιιιιι......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
ρε παιδια αν οπως λενε οι επιστημονες ο κοσμος δημιουργηθηκε απο ενα "μπουμ"...τοτε πώς εξηγειται οτι ο κοσμος ειναι τοσο ΤΕΛΕΙΑ φτιαγμενος ; ετσι τυχαια; αυτο πραγματικα δεν μπορω να το διαννοηθω....

To ''TELEIA'' από που το συμπαιρένεις????????
Από τις κλιματολογικές συνθήκες που επικρατούν στην γη και επιτρέπουν την ύπαρξη μας?????
Γιατί αν το λες για αυτό έχω να σου πω ότι η γη είναι ένα απειροελάχιστο κομμάτι του σύμπαντος και ότι στους περισσότερους πλανήτες οι θερμοκρασίες είναι -200 ή +300 ή και εγώ δεν ξέρω τι....
Πες μας πως το εννοείς ότι όλα είναι τόσο αρμονικά φτιαγμένα?

οκ ΑΝΑΡΚΙ θα διαβάσω αυτό και μετά βλέποντας και κάνοντας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ναι εννοω και αυτο ! αλλα γενικα ολοι οι επιστημονες το παραδεχονται οτι ειναι τελειος κοσμος....(καλα οχι οπως ειναι τωρα-αλλα γενικα)...!
γιατι πώς εξηγειται οτι σε ολα τα ζωα και στους ανθωπους υπαρχει το αρσενικο και το θυληκο; η τροφικη αλυσιδα; η λογικη,τα συναισθηματα,ολα αυτα πώς; ετσι τυχαια ; !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
ετσι τυχαια ; !
Ναι.
Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι δεν δημιουργήθηκες τυχαία; Πολύ μεγάλη ιδέα έχουμε μάλλον για το είδος μας, είμαστε τελείως ασήμαντοι για το σύμπαν.
Απο τις αφάνταστα πολλές αντιδράσεις και αλληλεπιδράσεις που έγιναν, γίνονται και θα γίνονται στο σύμπαν, δε μου φαίνεται καθόλου παράλογο ότι κάποια απο αυτές θα οδήγησε στην έμβια ζωή.
Προσωπική θεώρηση είναι αυτή ε, μην παρεξηγηθούμε πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
πολυ μεγαλη ιδεα θα ειχα αν πιστευα οτι δεν υπαρχει καποιο ον ανωτερο απο εμενα...οχι οτι πιστευω πως υπαρχει Θεος και Εκεινος με δημιουργησε...κατα την δικη μου γνωμη λοιπον ολα αυτα ΔΕΝ μπορει να ειναι τυχαια...[κατα καποιο τροπο ετσι θεοποιεις και την τυχη]..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Προσωπικα μου φαινεται λιγοτερο εγωϊστικο να εχεις ευνοηθει απο την "τυχη" απο το να εχεις φτιαχτει απο κατι ανωτερο και να σου εχει δοθει ο ρολος του προστατη του πλανητη και της φυσης or smth.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πολύ μεγάλη ιδέα έχουμε μόνο και μόνο απο το γεγονός οτι πιστεύουμε οτι υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που υπάρχουμε και δεν είμαστε εδώ τυχαία.
Γνώμες είναι αυτές βέβαια, ο καθένας αλλιώς το βλέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
τοτε γιατι να εχουμε την απορια "γιατι υπαρχουμε" ; εγω πιστευω πως ειναι εμφυτη και απολυτα φυσιολογικη και πηγαια...
τεσπα οπως ειπες κι εσυ Αnarki ο καθενας το βλεπει αλλιως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω κ το ανακοινώνω μ μεγάλη περιφάνεια!
Κάθε Κυριακή στην εκκλησία είμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ρε παιδια αν οπως λενε οι επιστημονες ο κοσμος δημιουργηθηκε απο ενα "μπουμ"...τοτε πώς εξηγειται οτι ο κοσμος ειναι τοσο ΤΕΛΕΙΑ φτιαγμενος ; ετσι τυχαια; αυτο πραγματικα δεν μπορω να το διαννοηθω....
Μα δεν ήταν ένα μπουμ απλό...Αυτό το μπουμ δημιούργησε τον κόσμο. Οι υπάρξεις του πλανήτη μας είναι αυτές επειδή αυτές μπορούν να επιβιώσουν σε αυτόν τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Μα δεν ήταν ένα μπουμ απλό...Αυτό το μπουμ δημιούργησε τον κόσμο. Οι υπάρξεις του πλανήτη μας είναι αυτές επειδή αυτές μπορούν να επιβιώσουν σε αυτόν τον κόσμο.

ένα μπουμ για τον κόσμο, άλλο ένα για τους σκύλους, άλλο ένα για τον άνθρωπο...τι λέμε καλέ?;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Προσωπικα μου φαινεται λιγοτερο εγωϊστικο να εχεις ευνοηθει απο την "τυχη" απο το να εχεις φτιαχτει απο κατι ανωτερο και να σου εχει δοθει ο ρολος του προστατη του πλανητη και της φυσης or smth.

Ότι είμαστε οι ''πρώτοι'' στον πλανήτη γη είναι το μόνο σίγουρο,πιστεύω είμαστε και ''πρώτοι και στο ηλιακό μας σύστημα''...
Δεν είναι εγωιστικό αυτό... ξέρω ότι είμαστε το πιο καταστροφικό πλάσμα στη γη,από την άλλη όμως είμαστε και το κυρίαρχο και αυτό όχι γιατί είμαστε σωματικά πιο δυνατοί αλλά γιατί είμαστε το μόνο πλάσμα με ''λογική''...
Οπώς και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είμαστε μόνοι μας σε αυτόν το σύμπαν...η μαθηματική πιθανότητα για ύπαρξη άλλου είδους στο σύμπαν είναι ''1'',δηλαδή 100%.

Και από το σημείο που είναι σημαντικοί οι βάτραχοι,που αν εκλείψουν θα χαλάση η τροφική αλυσίδα,σίγουρα θα είμαστε χρήσιμοι και εμείς.
Εγώ ξέρω ότι η ζωή είναι ένα δώρο πού απολαμβάνουμε κάθε μέρα και για αυτό φοβόμαστε να φύγουμε από αυτή.
Ένα μεγάλο μυαλό που γίνει εργαστηριάκιας πιστεύω ότι είναι αλαζόνας και βλάκας.Θα σπαταλήσει ολοκληρή την ζωή του σε ένα εργαστήριο και όταν θα βγει από μέσα θα τον πηγαίνουν 4...(θα αρνηθεί το δώρο)

Όσο για τον θεό που είμαι σίγουρος ότι υπάρχει δεν προσπαθώ να τον εξηγήσω μέσω της φυσικής...
Και όσο σίγουρος είμαι ότι υπάρχει θεός,αλλά τόσο σίγουρος είμαι ότι υπάρχει και ''διάβολος'',γιατί αυτά πάνε μαζί..
Πιστεύω γιατί τον έχω νιώσει,γιατί έχω μάθει τα πάντα για τον Α.Παίσιο που δεν μπορεί να ήταν ψέμα...
Γιατι ο σατανισμένος που εξορκίζεται και αυτά που λέει εκείνη την ώρα δεν είναι ψέμα...(έχω δει πραγματικό εξορκισμό)...
Πιστεύω γιατί έχω γνωρίσει ανθρώπους στο Άγιο Όρος που έχουν απίστευτες υπερφυσικές δυνατότητες που τους έχουν δωθεί από τον Θεό...
Με αυτά που έχω ζήσει θα θεωρούσα τον εαυτό μου τουλάχιστον βλάκα αν δεν πίστευε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
αχ τυχερούλη...μπορείς κ πας στο Άγιο Όρος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ότι είμαστε οι ''πρώτοι'' στον πλανήτη γη είναι το μόνο σίγουρο,πιστεύω είμαστε και ''πρώτοι και στο ηλιακό μας σύστημα''...
Δεν είναι εγωιστικό αυτό... ξέρω ότι είμαστε το πιο καταστροφικό πλάσμα στη γη,από την άλλη όμως είμαστε και το κυρίαρχο και αυτό όχι γιατί είμαστε σωματικά πιο δυνατοί αλλά γιατί είμαστε το μόνο πλάσμα με ''λογική''...
Οπώς και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είμαστε μόνοι μας σε αυτόν το σύμπαν...η μαθηματική πιθανότητα για ύπαρξη άλλου είδους στο σύμπαν είναι ''1'',δηλαδή 100%.

Και από το σημείο που είναι σημαντικοί οι βάτραχοι,που αν εκλείψουν θα χαλάση η τροφική αλυσίδα,σίγουρα θα είμαστε χρήσιμοι και εμείς.
Εγώ ξέρω ότι η ζωή είναι ένα δώρο πού απολαμβάνουμε κάθε μέρα και για αυτό φοβόμαστε να φύγουμε από αυτή.
Ένα μεγάλο μυαλό που γίνει εργαστηριάκιας πιστεύω ότι είναι αλαζόνας και βλάκας.Θα σπαταλήσει ολοκληρή την ζωή του σε ένα εργαστήριο και όταν θα βγει από μέσα θα τον πηγαίνουν 4...(θα αρνηθεί το δώρο)

Όσο για τον θεό που είμαι σίγουρος ότι υπάρχει δεν προσπαθώ να τον εξηγήσω μέσω της φυσικής...
Και όσο σίγουρος είμαι ότι υπάρχει θεός,αλλά τόσο σίγουρος είμαι ότι υπάρχει και ''διάβολος'',γιατί αυτά πάνε μαζί..
Πιστεύω γιατί τον έχω νιώσει,γιατί έχω μάθει τα πάντα για τον Α.Παίσιο που δεν μπορεί να ήταν ψέμα...
Γιατι ο σατανισμένος που εξορκίζεται και αυτά που λέει εκείνη την ώρα δεν είναι ψέμα...(έχω δει πραγματικό εξορκισμό)...
Πιστεύω γιατί έχω γνωρίσει ανθρώπους στο Άγιο Όρος που έχουν απίστευτες υπερφυσικές δυνατότητες που τους έχουν δωθεί από τον Θεό...
Με αυτά που έχω ζήσει θα θεωρούσα τον εαυτό μου τουλάχιστον βλάκα αν δεν πίστευε...

Δεν ειπα οτι ειναι εγωϊστικο το να πιστευουμε οτι ειμαστε πρωτοι στον πλανητη, αυτο ειναι δεδομενο. Το εγωϊστικο ειναι να πιστευουμε οτι φτιαχτηκαμε επιτηδες ως πρωτοι και οτι δεν ηταν τυχαιο.

Το αν θα σπαταλησει καποιος τη ζωη του ειναι θεμα του καθενος να κρινει για τον εαυτο του. Αυτο που λες για το δωρο δεν το καταλαβαινω πολυ, μπορεις να το εξηγησεις;

Ενταξει ο καθενας εχει τις εμπειριες του στη ζωη και ειναι σεβαστο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MADlen

Νεοφερμένος

Η MADlen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο άνθρωπος έχει την ανάγκη να πιστεύει σε κάτι ανώτερο είτε επειδή νιώθει αδύναμος να απαντήσει σε υπαρξιακά ερωτήματα είτε επειδή του έχουν πλασάρει την εύκολη λύση του... "θεού". Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ξέρουν ουσιαστικά σε τι πιστεύουν γιατί πολυ απλά δεν το έχουν ψάξει. Συνεχίζουν μία συνήθεια των γονιών τους και δεν ασχολούνται περισσότερο. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει θεός γιατί αν εξετάσουμε το θέμα μέσω της φυσικής, της βιολογίας και κυρίως μέσω της θεωρίας του Δαρβίνου, καταλήγουμε σε λογικά συμπεράσματα με αποδείξεις για τη δημιουργία του κόσμου, του ανθρώπου και τα σχετικά. Βέβαια, ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του κοσμοθεωρία. Το κακό όμως είναι ότι το όλο θέμα των εκκλησιών έχει μετατραπεί σε μία πολύ κερδοφόρα επιχείρηση, δηλ. κοροϊδία... Ελπίζω να σας κάλυψα... Να πω την αλήθεια βαριέμαι να γράψω περισσότερα γιατί είναι ένα θέμα που το έχω αναλύσει άπειρες φορές μς φίλους, συγγενείς κ.ά. που έχουν απορίες ή πιστεύουν "στα τυφλά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ένα μπουμ για τον κόσμο, άλλο ένα για τους σκύλους, άλλο ένα για τον άνθρωπο...τι λέμε καλέ?;
ενώ σου φαίνεται ας πούμε πολύ πιο λογικό να χτύπησε ο Θεούλης τα δαχτυλάκια του, να πήρε λάσπη και να έφτιαξε τον Αδάμ....

Όσο για το "μπουμ" δεν έφτιαξε αυτό τον άνθρωπο για όνομα της φυσικής(:P). Αυτό απλά διέστειλε την μορφή του σύμπαντος και μετά άρχισαν να γίνονται όλοι οι οργανισμοί. Φυσικά δεν έχει σιγουρευτεί ότι έτσι έγινε ο κόσμος είναι απλά μια θεωρία η οποία φαίνεται κατά κάποιον τρόπο να κυριαρχεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ενώ σου φαίνεται ας πούμε πολύ πιο λογικό να χτύπησε ο Θεούλης τα δαχτυλάκια του, να πήρε λάσπη και να έφτιαξε τον Αδάμ....

Όσο για το "μπουμ" δεν έφτιαξε αυτό τον άνθρωπο για όνομα της φυσικής(:P). Αυτό απλά διέστειλε την μορφή του σύμπαντος και μετά άρχισαν να γίνονται όλοι οι οργανισμοί. Φυσικά δεν έχει σιγουρευτεί ότι έτσι έγινε ο κόσμος είναι απλά μια θεωρία η οποία φαίνεται κατά κάποιον τρόπο να κυριαρχεί

εγω εχω ακουσει οτι απο μια εκρηξη supernova δημιουργηθηκαν καποια στοιχεια απαραιτητα για τη δημιουργια της ζωης και επεσαν στη γη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
εγω εχω ακουσει οτι απο μια εκρηξη supernova δημιουργηθηκαν καποια στοιχεια απαραιτητα για τη δημιουργια της ζωης και επεσαν στη γη.
χμ...Νομίζω είχα δει ένα DVD για αυτό...Μόνο καμία σχέση με αυτό που λες.Μερικά αστέρια (ήλιοι) στο τέλος της χωής τους κάνουν ένα "μπουμ" και γίνονται σούπερνόβα. (ο ήλιος μας δεν θα γίνει έτσι, κάτι άλλο έλεγε αλλά το DVD το έβλεπα όταν έτρωγα γεμιστά και δεν θυμάμαι:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top