Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μέσα από τη Γένεση πραγματικά θα μπορούσα να καταρρίψω όλους τους αντιεπιστημονικούς ισχυρισμούς που έχω ακούσει (χρόνους, ρήξη και λοιπές βλακείες), αλλά δεν θα το κάνω, γιατί δε με ενδιαφέρει να αποδείξω τίποτα επιστημονικό.
Πάντως όταν ο ερευνητής του CERN ερωτάται για το Θεό και πριν απαντήσει βγάζει απο πάνω του το ταμπελάκι που γράφει "Phycisist of Particles Science" και ξεκαθαρίζει οτι για να απαντήσει στην ερώτηση παίρνει ιδιότητα ανθρώπου και αφήνει την ιδιότητα του επιστήμονα νομίζω οτι δίνει σαφή και αποστομωτική απάντηση σε κάθε φοιτητή ή μαθητή wannabe ψαγμένο. που προσπαθεί να εξηγήσει τα σύκα με τ'αχλάδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Άσχετο-σχετικό: Η θεολογία τι είδους επιστήμη είναι; :P
Δηλαδή τι μελετάει;

Στο λεξικό αναφέρεται ως:
η επιστήμη των θρησκειών και ειδικά της χριστιανικής θρησκείας

Επίσης, miv, μη ξεχνάμε ότι η θρησκεία υποβάλλει έναν τρόπο ζωής στα μέλη της κοινωνίας. Κάποια πράγματα ορίζονται για παράδειγμα ως αμαρτίες από μια θρησκεία επειδή την εποχή μου θεμελιώθηκε θεωρούνταν έτσι (βλ αυνανισμός - ομοφυλοφιλία - σεξ πριν το γάμο). Και αυτές λοιπόν οι "αμαρτίες" συνδέονται με το ήθος και τις αξίες που πρεσβεύει.
Με αυτή την έννοια η θρησκεία δεν είναι και τόσο "φίλη" με τη θεωρία της εξέλιξης (στη προκειμένη, της εξέλιξης των κοινωνικών αντιλήψεων).
Συνδέετε η θεωρία της εξέλιξης.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άσχετο-σχετικό: Η θεολογία τι είδους επιστήμη είναι; :P
Δηλαδή τι μελετάει;
Μελετάει, από τη σκοπιά του πιστού, τη φιλοσοφία μιας συγκεκριμένης θρησκείας. Ο ορισμός του λεξικού οφείλεται μάλλον στο γεγονός οτι το λεξικό εδρεύει σε χώρα της οποίας επικρατούσα θρησκεία είναι ο Χριστιανισμός.




Επίσης, miv, μη ξεχνάμε ότι η θρησκεία υποβάλλει έναν τρόπο ζωής στα μέλη της κοινωνίας. Κάποια πράγματα ορίζονται για παράδειγμα ως αμαρτίες από μια θρησκεία επειδή την εποχή μου θεμελιώθηκε θεωρούνταν έτσι (βλ αυνανισμός - ομοφυλοφιλία - σεξ πριν το γάμο). Και αυτές λοιπόν οι "αμαρτίες" συνδέονται με το ήθος και τις αξίες που πρεσβεύει.
Με αυτή την έννοια η θρησκεία δεν είναι και τόσο "φίλη" με τη θεωρία της εξέλιξης (στη προκειμένη, της εξέλιξης των κοινωνικών αντιλήψεων).
Συνδέετε η θεωρία της εξέλιξης.

-petros

Εδώ πάλι κάνεις το κλασικό λάθος να μπλέκεις τη θρησκευτική φιλοσοφία με τους εκκλησιαστικούς κανόνες. Εγώ είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος, πράγμα που απαιτεί απο μένα να πιστεύω στο Χριστό και στα 12 Ευαγγέλια. Απο κει και πέρα η ανθρώπινη παράδοση της Εκκλησίας δε με κάνει ούτε αμαρτωλό, ούτε άγιο από μόνη της. Αν συνδράμω το Χριστό συνδράμοντας τον πλησίον μου, τότε θα έχω κερδίσει τη Βασιλεία του Θεού και θα έχω κάνει ακόμη ένα βήμα προς τη Σωτηρία του Ανθρώπου. Αυτή είναι η βασική προυπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Μου συνδέεις την ύλη με το άυλο. Ε,

Αφού δεν το κατέχεις το αντικείμενο της θεωρητικής σωματιδιακής φυσικής, μην λες αρλουμπες γιατι εκτείθεσαι.
Πρώτα να μελετήσεις και μετά ελα να συζητήσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αφού δεν το κατέχεις το αντικείμενο της θεωρητικής σωματιδιακής φυσικής, μην λες αρλουμπες γιατι εκτείθεσαι.
Πρώτα να μελετήσεις και μετά ελα να συζητήσουμε

Πάντως όταν ο ερευνητής του CERN ερωτάται για το Θεό και πριν απαντήσει βγάζει απο πάνω του το ταμπελάκι που γράφει "Phycisist of Particles Science" και ξεκαθαρίζει οτι για να απαντήσει στην ερώτηση παίρνει ιδιότητα ανθρώπου και αφήνει την ιδιότητα του επιστήμονα νομίζω οτι δίνει σαφή και αποστομωτική απάντηση σε κάθε φοιτητή ή μαθητή wannabe ψαγμένο. που προσπαθεί να εξηγήσει τα σύκα με τ'αχλάδια.

Οκ πάνσοφε δευτεροετή φοιτητή. Θα σταματήσω να εκτίθεμαι απο δω και μπρος φτάνει να μου υποσχεθείς οτι θα κατανοήσεις το γεγονός οτι η Θεωρητική Σωματιδιακή Φυσική μελετάει, προφανώς, ό,τι έχει σωματίδια, δηλαδή ύλη ή αντιύλη. Αλλιώς θα αποκαλούταν Μη Σωματιδιακή Φυσική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Οκ πάνσοφε δευτεροετή φοιτητή. Θα σταματήσω να εκτίθεμαι απο δω και μπρος φτάνει να μου υποσχεθείς οτι θα κατανοήσεις το γεγονός οτι η Θεωρητική Σωματιδιακή Φυσική μελετάει, προφανώς, ό,τι έχει σωματίδια, δηλαδή ύλη ή αντιύλη. Αλλιώς θα αποκαλούταν Μη Σωματιδιακή Φυσική...

Ουδεποτε το έπαιξα πάνσοφος, αλλα προφανώς έχω διαβάσει μερικά βιβλία και έγκυρες δημοσιεύσεις. Εσύ προφανώς δεν εχεις δεί τιποτα από αυτά και γι αυτό δεν μου απαντάς με επιχειρήματα αλλά προσπαθείς να με απαξιώσεις. Η ουσία είναι μια. Διάβασε αν θες να μην γίνεσαι περίγελος. Δεν χρειαζεται να μπεις πανεπιστήμιο για να τα διαβάσεις. Του Ηawking πχ είναι πολυ καλά για ξεκίνημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ουδεποτε το έπαιξα πάνσοφος, αλλα προφανώς έχω διαβάσει μερικά βιβλία και έγκυρες δημοσιεύσεις. Εσύ προφανώς δεν εχεις δεί τιποτα από αυτά και γι αυτό δεν μου απαντάς με επιχειρήματα αλλά προσπαθείς να με απαξιώσεις. Η ουσία είναι μια. Διάβασε αν θες να μην γίνεσαι περίγελος. Δεν χρειαζεται να μπεις πανεπιστήμιο για να τα διαβάσεις. Του Ηawking πχ είναι πολυ καλά για ξεκίνημα.

Εσύ nikosl απαντησέ μου σε μία ερώτηση επειδή έχεις διαβάσει μερικά βιβλία...
Τι είναι το κενό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Εδώ πάλι κάνεις το κλασικό λάθος να μπλέκεις τη θρησκευτική φιλοσοφία με τους εκκλησιαστικούς κανόνες. Εγώ είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος, πράγμα που απαιτεί απο μένα να πιστεύω στο Χριστό και στα 12 Ευαγγέλια. Απο κει και πέρα η ανθρώπινη παράδοση της Εκκλησίας δε με κάνει ούτε αμαρτωλό, ούτε άγιο από μόνη της. Αν συνδράμω το Χριστό συνδράμοντας τον πλησίον μου, τότε θα έχω κερδίσει τη Βασιλεία του Θεού και θα έχω κάνει ακόμη ένα βήμα προς τη Σωτηρία του Ανθρώπου. Αυτή είναι η βασική προυπόθεση.
Ο μόνος εκκλησιαστικός κανόνας μου φαίνεται το περί απαγόρευσης σεξ πριν το γάμο. Η ομοφυλοφιλία για παράδειγμα, έχω διαβάσει πως κατακρίνεται από τη χριστιανική θρησκεία ως αμαρτωλή πράξη.
(με αναφορές σε ευαγγέλια αν δεν κάνω λάθος)

Και οι αξίες και οι ηθικοί κανόνες περιλαμβάνονται στην εξέλιξη μιας κοινωνίας.
Επίσης οι εκκλησιαστικοί κανόνες δεν πρέπει να είναι σύμφωνοι με την όλη φιλοσοφία της θρησκείας;

Pls ηρεμία!

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σε αυτό που σου θέτω δε μου απαντάς, αλλά τέλος πάντων. Όταν συνεχίζεις να λες βλακείες, θα συνεχίζω κι εγώ, όσο κι αν δε με τιμά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο μόνος εκκλησιαστικός κανόνας μου φαίνεται το περί απαγόρευσης σεξ πριν το γάμο. Η ομοφυλοφιλία για παράδειγμα, έχω διαβάσει πως κατακρίνεται από τη χριστιανική θρησκεία ως αμαρτωλή πράξη.
(με αναφορές σε ευαγγέλια αν δεν κάνω λάθος)

Και οι αξίες και οι ηθικοί κανόνες περιλαμβάνονται στην εξέλιξη μιας κοινωνίας.
Επίσης οι εκκλησιαστικοί κανόνες δεν πρέπει να είναι σύμφωνοι με την όλη φιλοσοφία της θρησκείας;


-petros

Και οι αξίες και οι ηθικοί κανόνες περιλαμβάνονται στην εξέλιξη, αλλά αυτά τα καθορίζει ο άνθρωπος.
Οι εκκλησιαστικοί κανόνες πρέπει να είναι σύμφωνοι με την όλη φιλοσοφία της θρησκείας, αλλά εξ΄ορισμού αυτό δεν γίνεται γιατί η θρησκεία είναι θεόπνευστη, ενώ οι εκκλησιαστικοί κανόνες θεσπίζονται από ανθρώπους, που είτε είναι, είτε δεν είναι επιφωτισμένοι, συνεχίζουν να είναι άνθρωποι και να σφάλλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Εσύ nikosl απαντησέ μου σε δύο ερώτησεις επειδή έχεις διαβάσει μερικά βιβλία...
Τι είναι το κενό?

Στην θεωρητική φυσική κενό ονομάζεται ο χώρος με απουσία μάζας και την ελάχιστη δυνατή επίδραση πεδίων πχ βατυτικών, μαγνητικών κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εσύ nikosl απαντησέ μου σε δύο ερώτησεις επειδή έχεις διαβάσει μερικά βιβλία...
Τι είναι το κενό?

Το κενό πρέπει να είναι ύλη.
Τα πάντα όμως διαπραγματεύονται τι γίνεται από τη στιγμή που αρχίζει ο χρόνος, προφανώς και τα πειράματα στο CERN. Επειδή όμως πριν το χρόνο υπήρχε μόνο ο Θεός και όχι ύλη, κάθε προσπάθεια να αποδείξεις κάτι προγενέστερο χρησιμοποιώντας τα μεταγενέστερα είναι εντελώς άστοχη, τη στιγμή μάλιστα που πριν το χρόνο δεν υπήρχε καν ύλη. Άρα ό,τι και να λέτε, πάντα θα είστε ένα βήμα πίσω, πράγμα που θα καταρρίπτει εξ'ορισμού κάθε προσπάθεια να αποδείξετε το Θεό βάση της ύλης.
Με αυτό φυσικά δεν αποδεικνύω τίποτα για το Θεό, γιατί δεν θα το έκανα ποτέ με επιστημονικά επιχειρήματα, απλά επιβεβαιώνω για μία ακόμη φορά οτι υπάρχουν και μέρη στα οποία το στενό ανθρώπινο μυαλουδάκι δεν θα φτάσει ποτέ, όσο άσχημα κι αν αυτό χτυπάει στο γουρουνίσιο εγωισμό μας ή καλύτερα, στο ψώνιο μας, ως άνθρωποι.
Μη φοβάσαι να πεις τη λέξη "Θεός" στην προσπάθειά σου να μην παραδεχτείς την αέναη ανθρώπινη αδυναμία να κατανοήσει τα πάντα. Ίσα-ίσα που όταν κατανοείς μέχρι που μπορείς να φτάσεις, είσαι σοφός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Στην θεωρητική φυσική κενό ονομάζεται ο χώρος με απουσία μάζας και την ελάχιστη δυνατή επίδραση πεδίων πχ βατυτικών, μαγνητικών κτλ


Αυτό ήταν δηλαδή το σύμπαν όπως το αντιλαμβανόμαστε πριν την μεγάλη έκρηξη??
χώρος απουσίας μάζας με την ελάχιστη δυνατή επίδραση πεδίων????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν υπάρχει "πριν" τη μεγάλη έκρηξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Δεν υπάρχει "πριν" τη μεγάλη έκρηξη.

Αν δεν υπάρχει θεός τότε υπάρχει ''πριν''!!!!!!!!!!!!Εγώ σε άτοπο προσπαθώ να καταλήξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ρίχτε μια ματιά στο "A brief history of time" του Hawking, δεν είναι πολύ δυσνόητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν δεν υπάρχει θεός τότε υπάρχει ''πριν''!!!!!!!!!!!!Εγώ σε άτοπο προσπαθώ να καταλήξω...

Εγω το αντιθετο, αν υπαρχει πριν τοτε ειναι ο Θεος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπάρχει "πριν" τη μεγάλη έκρηξη.

Για την ύλη και το χρόνο όχι. Για το Θεό υπάρχει γιατί είναι άκτιστος (άυλος) και υπήρχε ανέκαθεν (άχρονος).
Αφού λοιπόν ο άνθρωπος μπορεί να εξηγήσει απο κει που άρχισε ο χρόνος και ύλη και πέρα, θεωρώ βλακώδη κάθε προσπάθεια να μιλάει ο άνθρωπος για απόδειξη ή κατάρριψη της ύπαρξης του Θεού.
Να τονίσω ξανά οτι εγώ τώρα μιλάω γενικά σαν απλός άνθρωπος, διότι σαν Χριστιανός δεν υφίστανται όλοι αυτοί οι προβληματισμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Για την ύλη και το χρόνο όχι. Για το Θεό υπάρχει γιατί είναι άκτιστος (άυλος) και υπήρχε ανέκαθεν (άχρονος).

Και εγώ αυτό προσπαθώ να πω....
Ότι αν δεν υπάρχει ''πριν'' από την μεγάλη έκρηξη τότε είναι αφελές το να υποστηρίζεται ότι δεν υπάρχει θεός,στην παρούσα φάση δεν προσπαθώ να σας μιλήσω για τον χριστιανικό θεό αλλά για τον ΘΕΟ..(που κατά την γνώμη μου είναι ο χριστιανικός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top