Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Η μόνη απάντηση σε αυτό είναι η αποκάλυψη του Ιωάννη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ως Θεός βγήκε και εν έτει 0.
Γιατί δε μας δείχνει οτι υπάρχει; Γιατί δεν έχει ανάγκη. Ούτε ο Ιδιος, ούτε εμείς οι πιστοί. Αρκεί που τον πιστεύουμε. Ο Θεός είναι πίστη, δεν ειναι τρικαδόρος για να χρησιμοποιεί τις ανθρώπινες αισθήσεις για να αποδειξει την ύπαρξή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ε ουτε αναγκη να κανει θαυματα εχει τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Υποτείθεται οτι τα θαυματα τα κάνει για να βοηθήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το πιστεύω γιατί έτσι επέλεξα. Δεν είναι ιδεολόγημα η θρησκεία για να κάτσω να την αναλύσω και να την αμφισβητήσω με βάση τη λογική. Είναι πίστη κι αυτό πρέπει να γίνει αντιληπτό. Όσο για την αλήθεια της, είναι θέμα των πιστών. Δεν αναφέρομαι σε σένα, αλλά γενικά. Δεν επιτρέπεται σε άτομα που δεν έχουν πατήσει στην Εκκλησία και δε γνωρίζουν το κήρυγμα του Χριστιανισμού να εκφέρουν άποψη. Είναι τουλάχιστον απαράδεκτο. Αν δεν θέλεις να πιστεύεις, δικαίωμά σου. Εκ των έξω δε μπορεί να μιλάει κανενας και πραγματικά έχω βαρεθεί να ακούω αβάσιμα θεωρήματα από άσχετους ψευτοσοφιστές που είδαν μια εκπομπη για το παραεκκλησιαστικό και έβγαλαν συμπέρασμα για το Χριστιανισμό. Δεν αναφέρομαι ειδικά, απλά με την ευκαιρία της κουβέντας θέλω να θίξω κάποια πράγματα.

Wow φίλε δίνεις ρέστα.Και κάτι ακόμα,το ξέρετε πως οι αθεοι έχετε καταντήσει οι πιο οπισθοδρομικοί,φανατικοί,και βλέπετε τα πραγματα πιο μονόπλευρα και παρορμητικά απο τους υπόλοιπους???Εμείς δεχόμαστε τα πιστέυω σας,κι αν ισχυριζόμαστε πως πιστεύουμε σε κάτι,δικό μας θέμα.Δε σας επιτρέπουμε όμως να θίγετε αυτό το κάτι και να το ονομάζετε κοροιδία,ΧΧΧΧΧία,ή όπως αλλιώς "σας έρχεται,επειδή απλά δεν το ασπάζεστε!Για τ'όνομα της φυσικής!(Αν αυτη η εκφραση σας κάνει κεφι):PPS:Η θρησκεία κατι το αμάσητο κι οποιος την ακολουθεί είναι αφελής?Τοτε φιλοι μου θα πιστευετε οτι είστε πιο έξυπνοι απο τον Αινσταιν,και το Δαρβινο.Μας ζητάτε αποδείξεις για την ύπαρξη Θεου?Κι εγω σας ζητάω για τη μη ύπαρξη Του.Μέχρι τότε θα κάνω το σταυρό μου και για εσας πάντως.:)Και αυτό δε σημαίνει οτι θα γινω παπάς,επειδή πιστευω σε κάτι.Στη βιολογία δεν υπάρχει δυνατότερος μαθητής στο σχολείο μου,αλλα αυτο δεν ανερεί τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
:no1:Πρόσθεσε και το στενόμυαλοι.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Γιατί τα λες αυτά για τους άθεους? Τους γνωρίζεις όλους? Δεν υπάρχει πιο φασιστικό πράγμα από το να μιλάς με γενικότητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Γιατί τα λες αυτά για τους άθεους? Τους γνωρίζεις όλους? Δεν υπάρχει πιο φασιστικό πράγμα από το να μιλάς με γενικότητες
Θα πρέπει να συμφωνήσω με τον χαλβα..Ειναι τελείως λαθος να το γενικεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ε ουτε αναγκη να κανει θαυματα εχει τοτε.

Φυσικά και όχι,εμείς πάλι ίσως.Τα θαυματα αν υπάρχουν,κανεις τα εκλαμβάνει όπως θέλει.Μου φαίνεται όμως γελείο να προσπαθεί η επιστήμη να αποδείξει οτι η καιόμενη βατος ήταν ενας θάμνος που έμενε καρβουνο στο φυσικό αεριο και δεν διελυόταν,η να ψαχνει την άνωση που οδήγησε τον Ιησού στο να περπατά πανω στην Τιβεριάδα ή οπως λεγόταν η λίμνη.Ε-ΛΕ-ΟΣ

Γιατί τα λες αυτά για τους άθεους? Τους γνωρίζεις όλους? Δεν υπάρχει πιο φασιστικό πράγμα από το να μιλάς με γενικότητες

φυσικά και δε μιλαω για ολους.Κάνω παρέα με αθεους που σεβομαι.Μιλαω για αυτους που προκαλουν στο site.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Φυσικά και δεν είναι γελοίο η επιστήμη να προσπαθεί να διαψεύσει αυτό που οι άνθρωποι θεωρούν θαύμα.
Άμα ήταν έτσι τότε όχι μόνο η επιστήμη δε θα είχε προχωρήσει αλλά θα θεωρούσαμε πχ και τους κεραυνούς ως σημάδια θυμού του Θεού (ή Θεών ανάλογα τα πιστεύω). :D



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
είναι γελοίο να προσπαθούν οι άνθρωποι να αποδείξουν με την φυσική αν υπάρχει ή όχι θεός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Λοιπόν....
Μώλις είδα μια εκπομπή σχετικά με την κιβωτό του Νώε.....
Αναφέρεται μεσα, οτι πολλοί μελετητές και επιστήμονες προσπάθησαν να βρούν την χρονολογια που(σύμφωνα με την παλαιά διαθήκη) εγινε αυτο το συμβάν....Μέτρισαν και πρόσθεσαν τα χρονια
το αποτελέσμα ηταν:οτι ο ''κατακλισμός του κοσμου'' είχε γινει πριν απο 4000 χρονια (παντα συμφωνα με την παλαιά διαθήκη).....
αναλογίγεστε για ποια χρονολογία μιλάμε?
2000 π.χ....
τα συμπεράσματα δικάς σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
τι συμπέρασμα βγαίνει; κόλλησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κεγω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
μάλλον με την απορία θα μείνουμε...:xixi: καληνύχτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Πολύ ωραίες οι απόψεις περί συλλογικότητας. Προφανώς θα είστε υποστηρικτές της άποψης ότι ολοι οι ανθρωποι είναι μια μάζα και γι αυτό αξίζουμε όλοι της ίδιας αντιμετώπισης. Το πρίμ του θαύματος όμως γιατί δεν το παίρνουν όλοι? Τι δικαιολογητικά χρειάζομαι? Πρέπει να μαζέψω κόσμο να προσευχηθούμε όλοι μαζι ομαδικα? Πόσα άτομα χρειάζομαι?
Αυτά για να διαπιστώσετε το πόσο άτοπα είναι τα λεγόμενά σας.

Τα περι κεριών, υβρεων κτλ είναι σκοταδιστικές λογικές, δεν θα απαντήσω ήδη ο ανθρωπος έχει ξεπεράσει το αίσθημα του φόβου του Θεού από την εποχή του μεσσαίωνα. Εγώ σας αναφέρω παραδείγματα και διαπιστώσεις από τον σύγχρονο κόσμο και εσείς μου επιτίθεστε αποκαλώντας με άθεο. Ποιός είναι προκατειλημμένος ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
τι συμπέρασμα βγαίνει; κόλλησα.
το συμπέρασμα που βγαίνει ειναι:
το συμβαν εγινε πριν απο 4000 χρονια........
η αρχη του κόσμου(αδάμ και έυα κλπ) (συμφωνα πάντα με την βίβλο) ειναι 8-9 γενεές (να βάλω 1000 χρονια) πριν απο αυτο το συμβαν.....

Δηλαδή με λίγα λογια αναφέρεται οτι η γένεση του κόσμου εχει γίνει απο 5000 χρονια....δηλ το 3000 π.Χ.....:jumpy:
φυσικά αυτό δεν ισχύει

δεν υποστειρίζω ότι είμαι άθεος.....απλά οτι δεν με καλήπτει ιδεολογικά η δική μας θρησκεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ε ουτε αναγκη να κανει θαυματα εχει τοτε.

Φυσικά και δεν έχει ανάγκη, αλλά με τον τρόπο αυτό αποδεικνύει την αγάπη και τη στήριξή του σε ανθρώπους με βαθιά πίστη και ελπίδα. Είπαμε οτι ο Θεός δεν παρεμβαίνει αποφασιστικά και αυτεπάγγελτα στη ζωή του ανθρώπου. Αυτό δε σημαίνει οτι αδιαφορεί κιόλας.

Wow φίλε δίνεις ρέστα.Και κάτι ακόμα,το ξέρετε πως οι αθεοι έχετε καταντήσει οι πιο οπισθοδρομικοί,φανατικοί,και βλέπετε τα πραγματα πιο μονόπλευρα και παρορμητικά απο τους υπόλοιπους???Εμείς δεχόμαστε τα πιστέυω σας,κι αν ισχυριζόμαστε πως πιστεύουμε σε κάτι,δικό μας θέμα.Δε σας επιτρέπουμε όμως να θίγετε αυτό το κάτι και να το ονομάζετε κοροιδία,ΧΧΧΧΧία,ή όπως αλλιώς "σας έρχεται,επειδή απλά δεν το ασπάζεστε!Για τ'όνομα της φυσικής!(Αν αυτη η εκφραση σας κάνει κεφι):PPS:Η θρησκεία κατι το αμάσητο κι οποιος την ακολουθεί είναι αφελής?Τοτε φιλοι μου θα πιστευετε οτι είστε πιο έξυπνοι απο τον Αινσταιν,και το Δαρβινο.Μας ζητάτε αποδείξεις για την ύπαρξη Θεου?Κι εγω σας ζητάω για τη μη ύπαρξη Του.Μέχρι τότε θα κάνω το σταυρό μου και για εσας πάντως.:)Και αυτό δε σημαίνει οτι θα γινω παπάς,επειδή πιστευω σε κάτι.Στη βιολογία δεν υπάρχει δυνατότερος μαθητής στο σχολείο μου,αλλα αυτο δεν ανερεί τιποτα.

Προφανώς δε γνωρίζουν οτι βασικά ο Νεύτωνας ήταν θεολόγος και από το συνολικό χρόνο της ζωής του, τον περισσότερο τον αφιέρωσε στη Θεολογία και όχι στη θεωρία της βαρύτητας, όπως πολλοί αμαθείς πιστεύουν. Δεν υπέπεσε όμως ποτέ στο παράπτωμα να προσπαθήσει να αναλύσει το Θεό χρησιμοποιώντας τα μέσα με το οποία έγραφε Φυσική. Αν ορισμένοι πιστεύουν οτι μπορούν πραγματικά να το κάνουν, τότε ίσως αυτοί θα έπρεπε να γράψουν Ιστορία και όχι ο Νεύτωνας.

Γιατί τα λες αυτά για τους άθεους? Τους γνωρίζεις όλους? Δεν υπάρχει πιο φασιστικό πράγμα από το να μιλάς με γενικότητες

Για να μην κοροιδευόμαστε, οι πραγματικοί άθεοι, που έγιναν άθεοι ή άθρησκοι μέσα από σκέψη κι όχι επειδή το άκουσαν από κάποιο τηλεοπτικό ή σόου μπιζ σούργελο (όπως η συντριπτική πλειοψηφία στην Ελλάδα) δέχονται την επιλογή μας να πιστεύουμε. Η συντριπτική, όμως, πλειοψηφία, ακριβώς επειδή υπηρετεί ένα ρεύμα (μόδα) και όχι μια αντίληψη, δογματίζει τόσο πολύ που ο τελευταίος παπάς δεν είναι πιο οπισθοδρομικός από εκείνους. Ακόμη και θεολόγοι, πιστοί της Εκκλησίας ή ιερείς δε συμπεριφέρονται τόσο κακιασμένα απέναντι στους άθεους ή άθρησκους, αλλά μέσα από κουβέντα (και όχι χλευασμό) προσπαθούν να τους πείσουν οτι ο δικός τους τρόπος ζωής είναι καλύτερος, χάρη στη θρησκεία. Έχετε μπερδέψει την προπαγάνδα (που κάνουν οι δηθεν άθεοι με τη στήριξη όλων σχεδόν των media) με τη διάδοση ιδεών που κάνουν οι περισσότεροι Χριστιανοί, ως οφείλουν σαν ελεύθεροι άνθρωποι και πολίτες.

το συμπέρασμα που βγαίνει ειναι:
το συμβαν εγινε πριν απο 4000 χρονια........
η αρχη του κόσμου(αδάμ και έυα κλπ) (συμφωνα πάντα με την βίβλο) ειναι 8-9 γενεές (να βάλω 1000 χρονια) πριν απο αυτο το συμβαν.....

Δηλαδή με λίγα λογια αναφέρεται οτι η γένεση του κόσμου εχει γίνει απο 5000 χρονια....δηλ το 3000 π.Χ.....:jumpy:
φυσικά αυτό δεν ισχύει

δεν υποστειρίζω ότι είμαι άθεος.....απλά οτι δεν με καλήπτει ιδεολογικά η δική μας θρησκεία

Δηλαδή όταν στη Γένεση αναφέρεται οτι ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο σε 6 μέρες, μιλάει για Δευτέρα-Σάββατο?
Η Αγία Γραφή είναι εντελώς αλληγορική και σημειολογική και το έχουμε ξαναπει πολλές φορές.
Οι 6 μέρες αναφέρονται στους γεωλογικούς αιώνες, αν το πάμε αναλογικά, και οι γενεές σε ιστορικές περιόδους. Οι Χριστιανοί έχουμε ξεκαθαρίσει οτι τα ιερά μας βιβλία δεν δίνουν ιστορικές πληροφορίες...


Φυσικά και δεν είναι γελοίο η επιστήμη να προσπαθεί να διαψεύσει αυτό που οι άνθρωποι θεωρούν θαύμα.
Άμα ήταν έτσι τότε όχι μόνο η επιστήμη δε θα είχε προχωρήσει αλλά θα θεωρούσαμε πχ και τους κεραυνούς ως σημάδια θυμού του Θεού (ή Θεών ανάλογα τα πιστεύω). :D

-petros


Δεν είναι γελοίο η επιστήμη να προσπαθεί να αποδείξει (τις περισσότερες φορές ανεπιτυχώς) οτι τα θαύματα έχουν φυσική εξήγηση. Γελοίο και απαράδεκτο είναι να προσπαθούν ορισμένοι να εξηγήσουν με την επιστήμη ότι είμαστε ηλίθιοι ή τρελοί που ακολουθούμε τις χριστιανικές ιδέες και επίσης να προσπαθούν με ψευδεπιστημονικά επιχειρήματα να καταρρίψουν ολόκληρο το θεσμό της θρησκείας ή ακόμη επίσης να προσπαθούν να πουν αν υπάρχει Θεός ή όχι. Ο Θεός υπάρχει μέσα στην ψυχή των πιστών του κι όσο κι αν τσαντίζονται κάποιοι, η ψυχή όχι μόνο δε μπαίνει, αλλά δεν θα μπει ποτέ σε εργαστήριο.
Απο κει και πέρα, αυτό που με ενδιαφέρει είναι το όμορφο συναίσθημα της πίστης. Ακόμη κι αν μου πείτε (αδύνατο) οτι κάνει λάθος η ψυχή μου, εγώ ακόμη και τότε θα πιστεύω. Εσάς ποιο είναι το πρόβλημά σας; Χλευασμούς όμως για τις προσωπικές μου αντιλήψεις δεν θα δεχτώ από κανέναν άκυρο. Ποιος είναι ο χ, y που θα γυρίσει να μιλήσει, χωρίς να με ξέρει, για το αν αυτά που έχω ζήσει είναι θαύμα ή όχι. Αυτό νομίζω οτι έχω τη γνώση και το δικαίωμα μονο εγώ να το πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πολύ ωραίες οι απόψεις περί συλλογικότητας. Προφανώς θα είστε υποστηρικτές της άποψης ότι ολοι οι ανθρωποι είναι μια μάζα και γι αυτό αξίζουμε όλοι της ίδιας αντιμετώπισης. Το πρίμ του θαύματος όμως γιατί δεν το παίρνουν όλοι? Τι δικαιολογητικά χρειάζομαι? Πρέπει να μαζέψω κόσμο να προσευχηθούμε όλοι μαζι ομαδικα? Πόσα άτομα χρειάζομαι?
Αυτά για να διαπιστώσετε το πόσο άτοπα είναι τα λεγόμενά σας.

Τα περι κεριών, υβρεων κτλ είναι σκοταδιστικές λογικές, δεν θα απαντήσω ήδη ο ανθρωπος έχει ξεπεράσει το αίσθημα του φόβου του Θεού από την εποχή του μεσσαίωνα. Εγώ σας αναφέρω παραδείγματα και διαπιστώσεις από τον σύγχρονο κόσμο και εσείς μου επιτίθεστε αποκαλώντας με άθεο. Ποιός είναι προκατειλημμένος ?

Εσύ που χλευάζεις την πίστη εκατομμυρίων ανθρώπων είσαι προκατειλλημένος και δεν δέχεσαι οτι υπάρχουν αυτοί που δεν πιστεύουν τα δικά σου. Δεν θα σου απαντήσω καν τι χρειάζεται για θαύμα, γιατί τη βασική προυπόθεση της πίστης την έχεις ήδη απωλέσει (αν ποτέ τη διέθετες), οπότε ξέχνα το. Απλά.
Άτοπα, φυσικά, δεν είναι τα δικά μας λεγόμενα, αλλά από τη στιγμή που δεν ξέρεις τι θα πει Χριστιανισμός δεν περίμενα να αντιληφθείς και τη φιλοσοφία μας. Όταν διαβάσεις και καταλάβεις την Αγία Γραφή και όταν πας 10-20 φορές στην Εκκλησία, τότε έλα να μου τα ξαναπείς. Απ'εξω ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι του κατέβει, αλλά δεν θα είναι ποτέ τίποτα περισσότερο απο αυτό. Είσαι πολύ πραγματιστής και τετράγωνος για να κάτσω να σου αναλύσω τις πτυχές της θρησκείας μου. Εκτός κι αυτή την εντελώς χαζή, παιδιάστικη διατύπωση που δεν περίμενα να ακούσω από έναν...εκολλαπτόμενο επιστήμονα εγώ την κατάλαβα λάθος:
Αν τελικά ανακαλύψουν το μποζόνιο του Higgs στο cern το καλοκαίρι, τότε πλέον δεν χωράει κάπου ο Θεός.
Άν πάντως γνώριζες αρχαία ελληνικά θα ήξερες οτι φόβος σημαίνει δέος και σεβασμός και όχι αυτό που εννοείς που δεν το απώλεσε ο άνθρωπος στο Μεσαίωνα, γιατί οι Χριστιανοί δεν το είχαν ποτέ. Για κάποιο μυστήριο, όπως μια ανώτερη δύναμη, ο άνθρωπος ούτως ή άλλως νιώθει δέος και σεβασμό, οπότε τα δικά σου λεγόμενα είναι άτοπα.
Εσύ δεν αναφέρεις απλά διαπιστώσεις από το σύγχρονο κόσμο. Εσύ προσπαθείς να βάλεις το Θεό σε εργαστήρια και να τον εκφράσεις με εξισώσεις και μαθηματικά μοντέλα. Ε, δεν θα καταφέρεις φίλε μου, στο λέω εγώ. Δεν τα κατάφεραν άνθρωποι που έγραψαν Ιστορία, οπότε αν έχεις τα μυαλά μέσα στο κεφάλι σου, είναι τουλάχιστον γελοίο να προσπαθείς να το κάνεις εσύ.
Εγώ πιστεύω. Εσύ δεν πιστεύεις. Απο κει και πέρα ποιο το κώλυμμά σου? Να αποδείξεις οτι εσύ είσαι εξυπνότερος κι εμείς όχι; Ε, δε γίνεται. Παρ'το απόφαση οτι δεν εξηγούνται όλα με την επιστήμη, γιατί δεν είναι τα πάντα επιστήμη, ευτυχώς.
Φυσικά δεν σου επιτιθέμεθα αποκαλώντας σε άθεο. Απλά σου λέμε οτι καταλάβαμε πλέον οτι είσαι άθεος και δεν χρειάζεται να πεις για 300η φορά. Εκτός κι αν το θεωρείς ντροπή να είσαι άθεος και να το παινεύεσαι. Τότε γίνε κρυπτο-άθεος και δημόσια παιξτο Χριστιανός.
Εμείς δεχόμαστε την άποψή σου, δεν την υιοθετούμε βέβαια, αλλά δεν σε χλευάζουμε. Εμείς, για τον εαυτό μας επιλέξαμε το δρόμο αυτό. Εσύ είσαι αυτός που χλευάζει και δογματίζει. Ποιος είναι προκατειλλημένος λοιπόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
το συμπέρασμα που βγαίνει ειναι:
το συμβαν εγινε πριν απο 4000 χρονια........
η αρχη του κόσμου(αδάμ και έυα κλπ) (συμφωνα πάντα με την βίβλο) ειναι 8-9 γενεές (να βάλω 1000 χρονια) πριν απο αυτο το συμβαν.....

Δηλαδή με λίγα λογια αναφέρεται οτι η γένεση του κόσμου εχει γίνει απο 5000 χρονια....δηλ το 3000 π.Χ.....:jumpy:
φυσικά αυτό δεν ισχύει

δεν υποστειρίζω ότι είμαι άθεος.....απλά οτι δεν με καλήπτει ιδεολογικά η δική μας θρησκεία[/quot

από την Γένεση δεν δεχόμαστε οτί αυτά που περιέχει είναι πραγματικότητα. πως συνέβησαν στ'αλήθεια. ''μύθους'' περιέχει. κανείς (από όσους γνωρίζουν τουλάχιστον) δεν το παίρνει ως ιστορική πηγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top