Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Όσο για αυτούς που υποστηρίζουν το βάπτισμα βασισμένοι στη σκέψη ότι μπορείς να απομακρυνθείς μετά: Φαντάζομαι ότι δεν θα σας πείραζε να βαπτίσουμε το παιδί σας Σατανιστή, ε; Είναι ακριβώς το ίδιο.

αν αναφέρεσαι σε μένα (εγω για μένα θα απαντησω), έχω να πω πως δεν υποστηριζω το βαπτισμα ''βασισμένη στη σκέψη ότι μπορείς να απομακρυνθείς μετά'' ... απλά άμα πιστεύεις ότι ο χριστιανοσμός ή γενικότερα οποιαδήποτε άλλη θρησκεία στην οποία είσαι ενταγμένος, επειδή οι γονεις σου το επέλεξαν, δεν σε ''ικανοποιεί'' τότε έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις. Τώρα όσο αφορά να βαφτίσετε το παιδί μου σατανιστη ναι θα με πείραζε. όχι για το ''σατανιστής'' αλλά γιατί εγώ θα αποφασίσω (αφου ο γονιός έχει την πρωτοβουλία) τι θρήσκευμα θα πάρει. άμα είμαι σατανίστρια ναι τότε δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ω, μπορεί. Για την ακρίβεια μόλις το έκανε.

Όσο για αυτούς που υποστηρίζουν το βάπτισμα βασισμένοι στη σκέψη ότι μπορείς να απομακρυνθείς μετά: Φαντάζομαι ότι δεν θα σας πείραζε να βαπτίσουμε το παιδί σας Σατανιστή, ε; Είναι ακριβώς το ίδιο.


Τονιζω το σιγουρια. Ενταξει αν ο αλλος θελει να ειναι σιγουρος ετσι ας ειναι, εγω τουλαχιστον δε μπορω να πω αν η ζωη εχει νοημα στο τελος ή οχι.

Οσο για το παρακατω περι βαφτισης συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Αν τελικά ανακαλύψουν το μποζόνιο του Higgs στο cern το καλοκαίρι, τότε πλέον δεν χωράει κάπου ο Θεός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν τελικά ανακαλύψουν το μποζόνιο του Higgs στο cern το καλοκαίρι, τότε πλέον δεν χωράει κάπου ο Θεός.

Δε νομιζω να εχει σχεση. Η προελευση των παντων, και των σωματιδιων θα ειναι ακομα μυστηριο! Και το γιατι φυσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Δε νομιζω να εχει σχεση. Η προελευση των παντων, και των σωματιδιων θα ειναι ακομα μυστηριο! Και το γιατι φυσικα.

Μπα.... Τα σωματίδια δημιουργούνται μόνα τους και αυτοκαταστρέφονται στο κενό. Αυτό είναι δεδομένο και αναπαράγεται και σήμερα. Το θέμα που έχει μείνει αναπάντητο είναι το ποιος έσπασε τη συμμετρία και αντί να εξαϋλωθούν τα σωματίδια, περίσεψε ένα σωματίδιο και απο κεί και πέρα ξεκίνησε η δημιουργία του σύμπαντος. Αν αποδειχτεί ότι υπάρχει τελικα μποζόνιο Higgs, τότε δεν υπάρχει Θεός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και τι ειναι τα σωματιδια? Γιατι υπαρχουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
τα μωρα τα βαπτιζουν γιατι οι γονεις γνωριζουν πιο ειναι το καλο για τα παιδια τους....δεν μπορει ενα παιδακι 1 χρονου να ξερει για το χριστιανισμο...το βαπτισμα γινεται για να προστατευεται το παιδι απο τν σατανα....οπως ειπε και η happy i οταν μεγαλωσει δν το εμποδιζει κανενας να αλλαξει θρησκεια...

και να σας πω κατι; τι το παραλογο διδασκει δλδ ο χριστιανισμος και ειναι τοσο "κακο" να πιστευεις; το βασικοτερο που διδασκει ειναι η ΑΓΑΠΗ...για σκεφτειτε λιγο...αν υπηρχε αγαπη απο ολους τους ανθρωπους για τους συνανθρωπους τους,τα ζωα,τη φυση,το περιβαλλον κτλ θα ειχε καταντησει ο κοσμος μας ετσι οπως ειναι σημερα; και δεν εννοω μονο την μολυνση του περιβαλλοντος, αλλα για τη γενικοτερη κατασταση: βια, εγκληματικοτητα, ανηθικοτητα κτλ....αυτο που θελω να πω ειναι πως δεν πιστευω σε κατι το παραλογο....

γι αυτο και εκνευριζομαι οταν καποιοι δηθεν αθεοι και αναρχο-ψευτο-επαναστατες εφηβοι νομιζουν οτι ειναι πιο εξυπνοι επειδη δεν πιστευουν κι εμεις που πιστευουμε ειμαστε οι ηλιθιοι (για να μην πω τπτ αλλο :D) της υποθεσης....
και προς Θεου δν μιλαω για κανεναν απο αυτο το φορουμ...! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
τα μωρα τα βαπτιζουν γιατι οι γονεις γνωριζουν πιο ειναι το καλο για τα παιδια τους....δεν μπορει ενα παιδακι 1 χρονου να ξερει για το χριστιανισμο...το βαπτισμα γινεται για να προστατευεται το παιδι απο τν σατανα....οπως ειπε και η happy i οταν μεγαλωσει δν το εμποδιζει κανενας να αλλαξει θρησκεια...

και να σας πω κατι; τι το παραλογο διδασκει δλδ ο χριστιανισμος και ειναι τοσο "κακο" να πιστευεις; το βασικοτερο που διδασκει ειναι η ΑΓΑΠΗ...για σκεφτειτε λιγο...αν υπηρχε αγαπη απο ολους τους ανθρωπους για τους συνανθρωπους τους,τα ζωα,τη φυση,το περιβαλλον κτλ θα ειχε καταντησει ο κοσμος μας ετσι οπως ειναι σημερα; και δεν εννοω μονο την μολυνση του περιβαλλοντος, αλλα για τη γενικοτερη κατασταση: βια, εγκληματικοτητα, ανηθικοτητα κτλ....αυτο που θελω να πω ειναι πως δεν πιστευω σε κατι το παραλογο....

γι αυτο και εκνευριζομαι οταν καποιοι δηθεν αθεοι και αναρχο-ψευτο-επαναστατες εφηβοι νομιζουν οτι ειναι πιο εξυπνοι επειδη δεν πιστευουν κι εμεις που πιστευουμε ειμαστε οι ηλιθιοι (για να μην πω τπτ αλλο :D) της υποθεσης....
και προς Θεου δν μιλαω για κανεναν απο αυτο το φορουμ...! ;)


Ακριβως επειδη δεν ξερει το παιδι 1 ετους για το χριστιανισμο δεν πρεπει να το βαφτισεις. Πρεπει να το αφησεις να μεγαλωσει και να επιλεξει μετα αν θελει να βαφτιστει. Προσωπικα μου τη δινει πολυ που ειμαι βαφτισμενη και σε εγγραφα απο το δημο (δε θυμαμαι πως λεγεται, αλλα ειχα δωσει αυτο αντι της ταυτοτητας οταν ειχα παει να γραψω Γερμανικα) γραφουν Χ.Ο.

Ο χριστιανισμος ειναι η θρησκεια με τους περισσοτερους πιστους στον κοσμο, διδασκει την αγαπη οπως ειπες, αλλα αγαπη δε βλεπουμε, οπως λες μονη σου. Γιατι ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
petro τα επιχειρηματα σου σιγουρα εχουν βαση...ομως δεν συμφωνω με ολα...
γι αυτο που λες σχετικα με τα συμφεροντα,εξισου ικανοποιουνται και μαλιστα πολυ περισσοτερα οταν καποιος ειναι αθεος...γιατι ξερεις τι λενε; : "χωρις Θεο ολα επιτρεπονται"
οσο για το οτι περιοριζει την εσωτερικη ελευθερια αυτο δεν το πιστευω...ουτως η αλλως καθενας μπορει να επιλεξει αν θα ασπαστει καποια θρησκεια η οχι...γι αυτο εχουμε την ελευθερη βουληση...
τωρα με καποιες θεωριες της εκκλησιας (πχ αυτες που ανεφερες) ουτε κι εγω συμφωνω...
και σιγουρα δεν συμφωνω με το αλλο που ειπες οτι :"αφου δεν πιστευεις ο,τι κι εμεις σε απεχθανομαστε"...εγω (για να μιλησω προσωπικα) φυσικα και δεν απεχθανομαι οποιον δεν εχει τα ιδια πιστευω με μενα...ειτε αυτο αφορα τη θρησκεια ειτε οτιδηποτε αλλο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
krou σου ειπα γιατι τα βαπτιζουν οι γονεις...για να προστατευτουν απο το σατανα...απο εκει και περα οταν μεγαλωσουν και ξερουν τα ιδια τι ειναι το καλυτερο γι αυτα αποφασιζουν! κ γινονται ο,τι θελουν...βουδιστες,μουσουλμανοι,αθεοι κτλ...

αυτο με την αγαπη δεν το καταλαβα..τι εννοεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
krou σου ειπα γιατι τα βαπτιζουν οι γονεις...για να προστατευτουν απο το σατανα...απο εκει και περα οταν μεγαλωσουν και ξερουν τα ιδια τι ειναι το καλυτερο γι αυτα αποφασιζουν! κ γινονται ο,τι θελουν...βουδιστες,μουσουλμανοι,αθεοι κτλ...

αυτο με την αγαπη δεν το καταλαβα..τι εννοεις ;

Ο χριστιανισμος διδασκει την αγαπη, ομως ο κοσμος ειναι ετσι οπως ειναι παρ'ολο που οι περισσοτεροι πιστοι ειναι χριστιανοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
δεν ειναι τελικα τοσο πολλοι οι χριστιανοι οπως νομιζεις...τουλαχιστον στις μερες μας...και εννοω πραγματικοι χριστιανοι...οχι τυπολατρες...η να λενε "ειμαι χριστιανος" χωρις να ασπαζονται αυτα που διδασκει η θρησκεια...
και απο τις εκκλησιες γινονται παρα πολλες φιλανθρωπιες...υπαρχουν και φιλανθρωπικοι οργανισμοι που εχουν ιδρυθει απο εκκλησιες...πολλοι μοναχοι πηγαινουν στην Αφρικη και σε αλλα τετοια μερη και βοηθουν τους ανθρωπους εκει περα...απλα αυτα δεν τα βλεπεις και ισως δεν τα ξερεις γιατι δεν προβαλλονται πουθενα...οι ιδιοι κιολας δεν το θελουν...ο Χριστος ειχε πει: οποιος θελει να ειναι πρωτος,πρεπει να ειναι ο τελευταιος....(δλδ ταπεινος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δεν ειναι τελικα τοσο πολλοι οι χριστιανοι οπως νομιζεις...τουλαχιστον στις μερες μας...και εννοω πραγματικοι χριστιανοι...οχι τυπολατρες...η να λενε "ειμαι χριστιανος" χωρις να ασπαζονται αυτα που διδασκει η θρησκεια...
και απο τις εκκλησιες γινονται παρα πολλες φιλανθρωπιες...υπαρχουν και φιλανθρωπικοι οργανισμοι που εχουν ιδρυθει απο εκκλησιες...πολλοι μοναχοι πηγαινουν στην Αφρικη και σε αλλα τετοια μερη και βοηθουν τους ανθρωπους εκει περα...απλα αυτα δεν τα βλεπεις και ισως δεν τα ξερεις γιατι δεν προβαλλονται πουθενα...οι ιδιοι κιολας δεν το θελουν...ο Χριστος ειχε πει: οποιος θελει να ειναι πρωτος,πρεπει να ειναι ο τελευταιος....(δλδ ταπεινος).


Ναι αυτο ειναι το ζητημα, οτι οι περισσοτεροι ειναι ανικανοι να ειναι "πραγματικα χριστιανοι", χωρις να τους κατηγορω, απλως ετσι συμβαινει, δεν ειναι ευκολο να νοιαζεσαι για τον συνανθρωπο οσο για τον εαυτο σου στη σημερινη κοινωνια. Και, ακομα και να θελεις, μπορει να σε αποπαιρνει ο αλλος.
Το ξερω οτι γινονται φιλανθρωπιες, ειπαμε δεν ειναι ολος ο κοσμος αδιαφορος, τωρα ομως μονη σου λες αντιφατικα πραγματα απο αυτα που ειπες πριν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ακριβως επειδη δεν ξερει το παιδι 1 ετους για το χριστιανισμο δεν πρεπει να το βαφτισεις. Πρεπει να το αφησεις να μεγαλωσει και να επιλεξει μετα αν θελει να βαφτιστει. Προσωπικα μου τη δινει πολυ που ειμαι βαφτισμενη και σε εγγραφα απο το δημο (δε θυμαμαι πως λεγεται, αλλα ειχα δωσει αυτο αντι της ταυτοτητας οταν ειχα παει να γραψω Γερμανικα) γραφουν Χ.Ο.
Συμφωνώ απόλυτα με την Κρου. Πιστεύω (και νομίζω ότι το έχει πει και προηγουμένως) ότι βαφτίζοντας ένα παιδί είναι σαν να το υποχρεώνεις να δεχτεί μια θρησκεία. Δεν μπορεί ο άλλος να είναι βαφτισμένος χριστιανός και να δίνει Μουσουλμάνος. Θα ήταν καλύτερο τα παιδιά να φτάσουν σε μια ώριμη ηλικία να κάνουν ότι αυτοί θέλουν. Θα διδαχτούν από ειδικούς και βασικά από ουδέτερους για κάθε θρησκεία ξεχωριστά. Δεν μπορεί ένας θεολόγος να μας λέει για τις θρησκείες και στο τέλος να λέει φυσικά η καλύτερη είναι ο χριστιανισμός ή να τις παρουσιάζει με τέτοιο τρόπο ώστε ο χριστιανισμός να φαίνεται η κυρίαρχη θρησκεία. (Εμένα νομίζω ότι η ταυτότητά μου δεν γράφει ΧΟ αλλά τέσπα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με την Κρου. Πιστεύω (και νομίζω ότι το έχει πει και προηγουμένως) ότι βαφτίζοντας ένα παιδί είναι σαν να το υποχρεώνεις να δεχτεί μια θρησκεία. Δεν μπορεί ο άλλος να είναι βαφτισμένος χριστιανός και να δίνει Μουσουλμάνος. Θα ήταν καλύτερο τα παιδιά να φτάσουν σε μια ώριμη ηλικία να κάνουν ότι αυτοί θέλουν. Θα διδαχτούν από ειδικούς και βασικά από ουδέτερους για κάθε θρησκεία ξεχωριστά. Δεν μπορεί ένας θεολόγος να μας λέει για τις θρησκείες και στο τέλος να λέει φυσικά η καλύτερη είναι ο χριστιανισμός ή να τις παρουσιάζει με τέτοιο τρόπο ώστε ο χριστιανισμός να φαίνεται η κυρίαρχη θρησκεία. (Εμένα νομίζω ότι η ταυτότητά μου δεν γράφει ΧΟ αλλά τέσπα)

(δεν ειναι αστυνομικη ταυτοτητα, κατι σαν ταυτοποιηση λεγεται, χαρτι απο το δημο ειναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Αν τελικά ανακαλύψουν το μποζόνιο του Higgs στο cern το καλοκαίρι, τότε πλέον δεν χωράει κάπου ο Θεός.

Το διάβασα και γω καπου αυτό.
Και Νικο δεν είναι και το μόνο θέμα το οποίο αμα τελικά επαληθευτεί, δεν θα υπαρχει θεός.
Οπως και να χει ομως ξέρεις τι θα γίνει? μετά απο θυελλώδεις αντιδράσεις, τελικά θα το δεχτουν και θα το χωρέσουν καπου στον συμβολισμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν ρωτήσεις το φυσικό σου θα σου εξηγήσει πως γίνεται η αυτανάφλεξη και πως γίνεται να υπάρχει ακαϊα.

Και όποιος στηρίζει τη πίστη του σε κάτι τέτοια "θαύματα" πιστεύει πολύ επιφανειακά. Μπορείς να ρωτήσεις το θεολόγο σου γι' αυτό.


Ξεκαθάρισα οτι όσα λέω δεν έχουν καμία σχέση με την πίστη μου που δεν αποδεικνύεται ούτε καταρρίπτεται παρα μόνο αν το θελήσω εγώ. Μίλησα (και το τόνισα ξεκάθαρα νομίζω) για το γεγονός οτι μιλάνε πολλοί χωρίς να γνωρίζουν, αναγάγοντας σε "αλήθεια" μία απλή υπόθεση και αυτό δεν έχει σχέση με τη θρησκεία. Απλά βρήκα την αφορμή στον πόλεμο κατά της θρησκείας για να το αναφέρω. Αν νομίζεις οτι στηρίζω την πίστη μου αποκλειστικά στο Άγιο Φως τότε κάνεις πολύ μεγάλο λάθος και νομίζω εγώ είμαι αυτός που θα κρίνει σε τι πιστεύω και γιατί.

Η πίστη δεν πρέπει να στηρίζεται ολοκληρωτικά σε τέτοια θαύματα, αλλά και αυτά είναι μέρος της. Η πίστη κατά την δική μου άποψη δεν έχει σχέση με την φυσική.

Καμία όμως...

Είναι γεγονός όμως ότι η ύπαρξη των θρησκειών έχει αποτελέσει πηγή πολλών δινών για την ανθρωπότητα, και αυτό το λέω για τους εξής λόγους:
- η θρησκεία έχει αποτελέσει αφορμή για πολέμους μεταξύ ανθρώπων
- η θρησκεία έχει αποτελέσει λόγος για αρνητικές διακρίσεις μεταξύ των ανθρώπων, ρατσισμό
- η θρησκεία έχει αποτελέσει λόγος για την ανάπτυξη της μισαλλοδοξίας με το υποσυνείδητο σκεπτικό ότι "αφού εσύ δεν πιστεύεις ό,τι ΕΜΕΙΣ, σε απεχθανόμαστε"
- η θρησκεία περιορίζει την εσωτερική ανεξαρτησία (αυτό που είπα παραπάνω)
- η θρησκεία γίνεται σε πολλές περιπτώσεις αντικείμενο εκμετάλλευσης από την πολιτική εξουσία για την άσκηση ελέγχου και επιρροής στους ανθρώπους

Και συγνώμη, αλλά τα παραπάνω τα θεωρώ τόσο σημαντικά μειονεκτήματα (και ποιος ξέρει πόσα άλλα θα υπάρχουν που δεν ανέφερα) που έχω φτάσει στο σημείο να πιστεύω ότι οι θρησκείες αποτελούν μία από τις μεγαλύτερες πληγές της ανθρωπότητας.
Το πλεονέκτημα του "μου δίνει δύναμη και ελπίδα" είναι κατά πολύ κατώτερο των παραπάνω μειονεκτημάτων τα οποία μαστίζουν καθημερινά τον κόσμο.

Μπορεί βέβαια μια θρησκεία που να διδάσκει τον σεβασμό, την αγάπη κ.τ.λ. να μπορεί εν τέλει να προσφέρει κάτι θετικό στην ανθρωπότητα, όμως αυτό προϋποθέτει έναν κόσμο ο οποίος θα αποτελείται από ανθρώπους ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟΥΣ, που δεν θα επηρεάζονται από προπαγάνδες και δεν ξέρω 'γω τι άλλο και θα μπορούν να ασπάζονται τη θρησκεία χωρίς να αλλοιώνουν αυτά που πρεσβεύει με το πέρασμα των χρόνων.
Από την άλλη όμως, τώρα που το σκέφτομαι, η κοινωνία εξελίσσεται και κατά συνέπεια πρέπει και η θρησκεία να μεταβάλλεται (πχ κάποτε - αν δεν κάνω λάθος- η θρησκεία όριζε να μην συνουσιάζεται ένα ζευγάρι πριν το γάμο ή/και η εκκλησία θεωρεί(ούσε) τον αυνανισμό αμαρτία). Τόση μεγάλη επίδραση/εισβολή της θρησκείας στην καθημερινή ζωή δε τη βρίσκω καλή.

Όσο απαισιόδοξο και αν ακούγεται, δε μου φαίνεται ότι ο άνθρωπος είναι έτοιμος για θρησκείες και μάλλον δεν θα είναι ποτέ.
Κάθε γονέας θα προπαγανδίζει υπέρ της θρησκείας του στα παιδιά του ώστε να τους την περάσει, ώστε να μην διαμορφώσει το παιδί άλλη κοσμοαντίληψη και εν τέλει - ο γονέας- χάσει τον "εσωτερικό έλεγχο" του παιδιού του. Η θρησκεία πάντα θα αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα μέσα για την άσκηση επιρροής με σκοπό την ικανοποίηση συμφερόντων και καθώς επίσης θα υπάρχει μισαλλοδοξία έναντι των αλλόθρησκων.

Μπορεί π.χ. εσύ miv να αντιλαμβάνεσαι όπως αντιλαμβάνεσαι τον Χριστιανισμό. Τον αντιλαμβάνεται όμως και η πλειοψηφία των ανθρώπων έτσι;
Και μιας που μιλάμε για πιστεύω, η πλειοψηφία, στην προκειμένη περίπτωση, είναι αυτή που θα δώσει τον ορισμό του Χριστιανισμού.
Σε αντίθετη περίπτωση αποτελεί ξεχωριστή κοσμοθεωρία του καθενός, και παύει να θεωρείται μεμονωμένη θρησκεία. Αποτελεί μια ξεχωριστή κοσμοθεωρία που τράβηξε μεγάλο μέρος των στοιχείων της από την x θρησκεία.

Μπορεί να τάσσομαι προς το παρόν κατά των θρησκειών (με την έννοια ότι είμαι κατά της γενικότερης ύπαρξής τους και όχι ότι προσπαθώ να βγάλω την πίστη κανενός :D ), ωστόσο ομολογώ πως το όλο θέμα των θρησκειών δεν το έχω πολυψάξει εις βάθος και σκεφτεί. Μετά τις πανελλαδικές που θα έχω επιτέλους και ηρεμία και χρόνο να σκεφτώ, θα το φιλοσοφήσω περισσότερο. Είναι μεγάλο θέμα άλλωστε. :)


-petros

Όχι η θρησκεία Πέτρο. Ο άνθρωπος ευθύνεται. Ακόμη και χωρίς τη θρησκεία θα έβρισκε άλλη αφορμή για να κάνει τον κόσμο όπως τον έκανε. Άλλωστε πόλεμος για τη θρησκεία αυτή καθ'εαυτή δεν έγινε ποτέ. Τα κοινωνικοοικονομικά αίτια κινούν ανέκαθεν τις αναταράξεις, άσχετα αν δεν τα βλέπουμε κάτω από το δήθεν θρησκευτικό μανδύα που επιλέγουν ορισμένοι να βάλουν πάνω από τα εγκλήματά τους. Κι αυτό δεν συμβαίνει γιατί είναι θρήσκοι, αλλά γιατί πολύ απλά ο άνθρωπος είναι άπληστος και πολεμοχαρής από τη φύση του. Δεν θα μπορούσα ποτέ να κατηγορήσω μια φιλοσοφία επειδή πολλοί που φοράν το μανδύα της κάνουν εγκλήματα. Δεν στέκει καν αυτή η σκέψη.

Αν τελικά ανακαλύψουν το μποζόνιο του Higgs στο cern το καλοκαίρι, τότε πλέον δεν χωράει κάπου ο Θεός.

Πάλι μπλέκουμε εντελώς επιπόλαια ασύνδετα πράγματα. Κανένας άνθρωπος δε μπορεί να εκφέρει άποψη για το Θεό χρησιμοποιώντας επιστημονικά επιχειρήματα. Σαν θετικός επιστήμονας δεν έχει το δικαίωμα να μιλάει για το Θεό. Και δεν είναι δική μου αυτή η πεποίθηση, αλλά ερευνητη του cern που μου την εξέφρασε αυτολεξεί.

Ο χριστιανισμος διδασκει την αγαπη, ομως ο κοσμος ειναι ετσι οπως ειναι παρ'ολο που οι περισσοτεροι πιστοι ειναι χριστιανοι.

Δεν είναι πραγματικοί Χριστιανοί και αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζει η θρησκεία ως θεσμός. Οι περισσότεροι ειναι θρήσκοι τυπικά και μόνο και το παραδέχομαι ως Χριστιανός.


Συμφωνώ απόλυτα με την Κρου. Πιστεύω (και νομίζω ότι το έχει πει και προηγουμένως) ότι βαφτίζοντας ένα παιδί είναι σαν να το υποχρεώνεις να δεχτεί μια θρησκεία. Δεν μπορεί ο άλλος να είναι βαφτισμένος χριστιανός και να δίνει Μουσουλμάνος. Θα ήταν καλύτερο τα παιδιά να φτάσουν σε μια ώριμη ηλικία να κάνουν ότι αυτοί θέλουν. Θα διδαχτούν από ειδικούς και βασικά από ουδέτερους για κάθε θρησκεία ξεχωριστά. Δεν μπορεί ένας θεολόγος να μας λέει για τις θρησκείες και στο τέλος να λέει φυσικά η καλύτερη είναι ο χριστιανισμός ή να τις παρουσιάζει με τέτοιο τρόπο ώστε ο χριστιανισμός να φαίνεται η κυρίαρχη θρησκεία. (Εμένα νομίζω ότι η ταυτότητά μου δεν γράφει ΧΟ αλλά τέσπα)


Με το ίδιο δικαίωμα που δύο άνθρωποι επιλέγουν αν θα γεννηθείς, που θα γεννηθείς, τι θα φορέσεις όταν γεννηθείς, τι γλώσσα θα σου μάθουνε, τι όνομα θα σε βγάλουν και σε ποιες συνθήκες θα επηρεάσουν την ψυχολογία σου, μπορούν επίσης να σου δώσουν και τις βάσεις για μία θρησκεία που επιλέγουν οι ίδιοι. Δεν είπε κανένας οτι υπάρχει δημοκρατία ανάμεσα στη σχέση γονιού-παιδιου, παρά μονο μια σχέση υπηκόου και εξουσιαστή. Κι αυτό είναι φυσικός νόμος και δεν αλλάζει.

Το αν ο Χριστιανισμός είναι "καλύτερη" ή "χειρότερη" δεν θα το κρίνω. Αυτά τα πράγματα δε μπαινουν σε σχήμα σύγκρισης. Το οτι είναι η κυρίαρχη θρησκεία όμως είναι γεγονος, αφού τυπικά αριθμεί τα περισσότερα μέλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Με το ίδιο δικαίωμα που δύο άνθρωποι επιλέγουν αν θα γεννηθείς, που θα γεννηθείς, τι θα φορέσεις όταν γεννηθείς, τι γλώσσα θα σου μάθουνε, τι όνομα θα σε βγάλουν και σε ποιες συνθήκες θα επηρεάσουν την ψυχολογία σου, μπορούν επίσης να σου δώσουν και τις βάσεις για μία θρησκεία που επιλέγουν οι ίδιοι. Δεν είπε κανένας οτι υπάρχει δημοκρατία ανάμεσα στη σχέση γονιού-παιδιου, παρά μονο μια σχέση υπηκόου και εξουσιαστή. Κι αυτό είναι φυσικός νόμος και δεν αλλάζει.

Eνταξει ναι σωστο ειναι αυτο ετσι οπως το περιγραφεις, δεν ειναι και ευχαριστο ομως να συμβαινει. Εγω δε θα το κανω παντως στα παιδια μου (αν κανω βεβαια)

Οσο για τη σχεση γονεα - παιδιου, διαφωνω. Εσυ υπακους τυφλα τους γονεις σου; Ουτε τελειως δημοκρατικη ειναι, μεχρι να μεγαλωσει αρκετα το παιδι βεβαια, αλλα ουτε και στο αλλο ακρο. Ειναι κατι ενδιαμεσο και γι'αυτο εξαλλου οι οικογενειακοι δεσμοι ξεχωριζουν απο τους υπολοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
μα οταν εισαι μικρο παιδι ο,τι σου πουν οι γονεις σου κανεις....ουτως η αλλως ο,τι σου λενε ειναι για το καλο σου...κατι ξερουν παραπανω...

δεν καταλαβα,σε τι αντιφασκω ? :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
μα οταν εισαι μικρο παιδι ο,τι σου πουν οι γονεις σου κανεις....ουτως η αλλως ο,τι σου λενε ειναι για το καλο σου...κατι ξερουν παραπανω...

δεν καταλαβα,σε τι αντιφασκω ? :what:

Ακουνε και τι λες ομως και σου δινουν επιλογες κτλ. Στοιχεια τα οποια δεν υπαρχουν σε σχεσεις υπηκοου-εξουσιαστη!! Εξαλλου ειπα μεχρι να μεγαλωσει αρκετα το παιδι δεν ειναι τελειως δημοκρατικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top