[Θεωρητική] Προβλέψεις Θεμάτων Πανελληνίων 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

IronMaiden

Νεοφερμένος

Ο IronMaiden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Γεια σε όλους ! Βλέποντας κανείς τα θέματα περασμένων ετών ,αναφορικά με το γνωστό, καταλαβαίνει πως δεν συνηθίζουν να βάζουν μη αναμενόμενα θέματα.Αν θέλουν να ανεβάσουν τον πήχη κάπως ψηλότερα θα βάλουν ,αν όχι δύσκολο, παράξενο άγνωστο.
Εγώ με τη σειρά μου πιστεύω πως πιθανότερες ενότητες είναι οι 12-15-16 από Πολιτικά και ίσως οι 4-5-6 από Πρωταγόρα.Για εισαγωγή πάρα πολύ καλή ερώτηση είναι αυτή που αφορά τον ορισμό της πόλης-η οποία,σημειωτεόν, δεν έχει ζητηθεί ποτέ, ούτε σε εξετάσεις ημερησίων,ούτε ομογενών ,ούτε εσπερινών-
Εύχομαι επιτυχία και τα επιθυμητά αποτελέσματα σε όλους σας !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TWEETY

Νεοφερμένος

Η ΑγλαΪα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
αχχ να τελειωσουν τα ρημαδιααα τα αρχαια με κουρασαν πιο πολυ απο ολα!!!
Άντε άντε να τελειώνουμε γιατί τα'χω παίξει...Δεν αντέχωωωωω άλλοοοοο γενικότερα αλλά ειδικά τα αρχαία μας πέθαναν..:mad:

Γεια σε όλους ! Βλέποντας κανείς τα θέματα περασμένων ετών ,αναφορικά με το γνωστό, καταλαβαίνει πως δεν συνηθίζουν να βάζουν μη αναμενόμενα θέματα.Αν θέλουν να ανεβάσουν τον πήχη κάπως ψηλότερα θα βάλουν ,αν όχι δύσκολο, παράξενο άγνωστο.
Εγώ με τη σειρά μου πιστεύω πως πιθανότερες ενότητες είναι οι 12-15-16 από Πολιτικά και ίσως οι 4-5-6 από Πρωταγόρα.Για εισαγωγή πάρα πολύ καλή ερώτηση είναι αυτή που αφορά τον ορισμό της πόλης-η οποία,σημειωτεόν, δεν έχει ζητηθεί ποτέ, ούτε σε εξετάσεις ημερησίων,ούτε ομογενών ,ούτε εσπερινών-
Εύχομαι επιτυχία και τα επιθυμητά αποτελέσματα σε όλους σας !
Ωραιότατα θέματα... ειδικά τι είναι πολις,μια χαράαα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

0queen01

Νεοφερμένος

Η 0queen01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
:hmm:Εγω παλι νομιζω οτι τα Πολιτικα 15-16 καηκαν σαν θέματα μιας και τα ανεβασαν οι "φημες" ως sos....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TWEETY

Νεοφερμένος

Η ΑγλαΪα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδιά δεν ξέρω αν είναι κάτι αυτό αλλα ονειρεύτηκα οτι μας έβαλαν Πολιτικά 15η και 19η με εισαγώγη τι είναι πόλις... και γενικότερα μου έχει κολλησει η 15 και 16 και αυτό το κομμάτι εισαγώγη... Άντε να δούμε αυριο... θα μαστε τυχεροι??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Severous

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Πραγματικά το ελπίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TWEETY

Νεοφερμένος

Η ΑγλαΪα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
:redface:
:hmm:Εγω παλι νομιζω οτι τα Πολιτικα 15-16 καηκαν σαν θέματα μιας και τα ανεβασαν οι "φημες" ως sos....
ας ελπίσουμε πως όχι... ειναι η μόνη ελπίδα να γραψουμε κάτι γιατί ο πρωταγορας εχει παρα πολλάααααα σχολιααα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.


Πολύ πολύ πολύ καλό για επανάληψη όλα μαζί αφού τα έχετε διαβάσει! Έχουν για όλα τα μαθήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TWEETY

Νεοφερμένος

Η ΑγλαΪα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 45 μηνύματα.


Πολύ πολύ πολύ καλό για επανάληψη όλα μαζί αφού τα έχετε διαβάσει! Έχουν για όλα τα μαθήματα!
Πάρα πολύ καλό,ειδικά η μορφή που δίνει τους συλλογισμούς βοηθάει..:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Σκέφτομαι αφού τα τελειώσω όλααα, έχω ακόμα αμανάτι την πολιτεία :P Να κάνω λίγο γραμματική για το άγνωστο και μετά να δω τα βίντεο ξάπλα πριν τον ύπνο για να μου εντυπωθούν στο άλογον μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleokasap

Νεοφερμένος

Η kleokasap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
https://www.gazzetta.gr/koinonia/article/292391-i-diki-toy-sokrati-2500-xronia-meta χρειαζοντουσαν 2500 χρονια για να τον αθωοσουν... ελεος!! μωρε λετε να τον τιμησουν φετος εισαγωγη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

My last minutes

Νεοφερμένος

Η Ισμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ήταν αθώος στη συνείδησή μας!:)
Δεν αποκλείεται πάντως.Για μένα μακάρι.

Ήταν η πρώτη εισαγωγή που έμαθα μεσημεράκια στη βεράντα του εξοχικού, με ένα ποτήρι σπιτικής λεμονάδας στο χέρι και μια οικογένεια Άγγλων σ'ένα παραδιπλανό σπίτι να κάνει μπανιο στην πισίνα και να ζηλεύωωωω!:(

Αλλά ντάξει ωραίο καλοκαίρι παρ'όλα αυτά.
Σαν το φετινό όμως....!;)

Άντε καλά μας τελειώματα και ευχηθείτε να μη γίνει αύριο της φυσικής!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δηλαδή, ρε Χάουζ, θεωρείς εσύ ότι ξέρεις καλά την νέα ελληνική; Η γλώσσα είναι άπειρη, δεν έχει τέλος. ΠΑΝΤΑ μαθαίνεις κάτι. Και, ναι, οκ, όλοι ξέρουμε τον σκωπτικό, τι έχει να λέει; Τέτοιους λεξιλογικούς συνειρμούς δεν τους κάνει εύκολα μαθητής. Τη λέξη σκώμμα ή θα την έπιανε αν είχε καταλάβει τέλεια το νόημα του κειμένου, ή, προφανώς, αν την είχε ξανασυναντήσει. Μη λέμε μεγάλες κουβέντες γιατί η ώρα της κρίσης πλησιάζει.. Εκεί θα φανεί πόσα απίδια φτάνει η μαϊμού. Εκ του ασφαλούς μπορούμε να λέμε πολλά. Αύριο, όμως, την ώρα της μάχης θα φανεί ποιος ξέρει τι -ή όχι.

Kinda strutting_

Αμα πω οτι την γνωριζω καλα την ελληνικη μαλλον θα με λιθοβολησουν,αρα ενταξει,δεν την γνωριζω καλα την νεα ελληνικη.
Οσο για τους παρομοιους λεξιλογικους συνειρμους που δεν τους κανει ευκολα μαθητης...σκεψου γιατι(?) δεν τους κανει ευκολα...τι φταιει στην ολο και αυξανομενη αμαθεια του?

Ναι...πλησιαζει η ωρα της κρισης,θα καω στην κολαση μα το αγνωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TWEETY

Νεοφερμένος

Η ΑγλαΪα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
παιδιά εύχομαι αύριο να σκίσουμε,μην πάθουμε μόνο τίποτα σαν τη φυσική αλλιώς όλααα καλάαα θα πάνε... να πέσουν και πολιτικά και θα μαστε οκ..
Καλή επιτυχία σε όλους!!!!! https://www.youtube.com/watch?v=qMLITEaJ-bk
καλό βράδυ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
ΠΟΛΙΤΕΙΑ 13η ενότητα θα πέσει το είδα σε όνειρο !!! μάλιστα τρέις φορές μέσα στην χρονιά !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TWEETY

Νεοφερμένος

Η ΑγλαΪα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
ΠΟΛΙΤΕΙΑ 13η ενότητα θα πέσει το είδα σε όνειρο !!! μάλιστα τρέις φορές μέσα στην χρονιά !!!
χαθήκαμε αν πέσει:(:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Γενικά πολλοί περιμένουν Πρωταγόρα σε ό,τι αφορά το γνωστό.
Στο άγνωστο έχω ένα feeling για Δημοσθένη ή Θουκυδίδη πάντως! :D Τον Ξενοφώντα δεν το συμπαθώ, Πλάτωνα δεν πιστεύω να επιλέξουν, Αριστοτέλη με τίποτα, Λυσίας και Ισοκράτης δε μου γεμίζουν το μάτι ενώ για τους ήσσονες συγγραφείς (Ανδοκίδης, Αισχίνης κτλ) ούτε λόγος.

Σε κάθε περίπτωση καλή επιτυχία. Να σκίσετε αύριο! ;)
(Βασικά, για να είμαστε ακριβείς, να σκίσουν όσοι έχουν πραγματικά μοχθήσει στο πλαίσιο αυτής της προσπάθειας.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0queen01

Νεοφερμένος

Η 0queen01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλη Επιτυχια σε ολους μας...ή το 11 με 2-3 σειρες απο το 15 της Πολιτειας θα πεσει , ή το 13 Πλάτωνα ή 6-7 ηθικα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
παιδιά έχω το ίδιο προαίσθημα με τα κείμενα την προηγούμενη νύχτα ένιωθα Καβάφη τώρα αισθάνομαι Πολιτεία 13η ενότητα ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Άντε ρε θεωρητικοί όλης της Ελλάδας καλή επιτυχία αύριο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Περσυ κολλησαν στην λεξη ''σκωμμα'',την οποια την συνανταμε και στα νεα ελληνικα...πχ λεμε σκωπτικο σχολιο,δηλαδη καυστικο


Οταν εγω λεω οτι δεν γνωριζουμε καλα καλα την νεα ελληνικη...κανεις δεν με πιστευει.

Αυτό έμοιαζε με το κείμενο του 2005 και την λέξη "αφορία" δηλαδή έλλειψη ευφορίας του εδάφους της γης. Και πολλοί που το άφησαν αφορία στην μετάφραση μας έλεγε η καθηγήτρια στο σχολείο το δέχτηκαν ως έγκυρο! Επίσης και το σκώμμα αμετάφραστο το δέχονταν ως έγκυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top