Θετική vs Θεωρητική vs Τεχνολογική

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
KotCoC100, μην σε τρομάζει η παροδική φοβία που έχεις για τα μαθηματικά...λόγω πανελληνίων. Όπως το είπες, τα μαθηματικά των θεμάτων των πανελληνίων. Η ομώνυμη επιστήμη ή συναφείς θεμελιακές επιστήμες (π.χ. μαθηματικά, φυσική, φιλοσοφία,..) δεν έχουν σχέση με τα θέματα των πανελληνίων. Σφίξε τα δόντια και προχώρα. Βρες θέματα από το διαδίκτυο και στα αγγλικά. Οι ξένοι κάνουν καλή δουλειά σε ό,τι έχει σχέση με natural sciences. Είτε με σημειώσεις pdf, με βιντεάκια... κάπου θα τα κατανοήσεις καλά για να ξεπεράσεις την σκόπελο των πανελληνίων που περάσαμε όλοι μας. Σκέψου ότι υπήρξαν άτομα με μέτριες προς χαμηλές επιδόσεις σε μαθηματικά, φυσική.. και τελείωσαν τις αντίστοιχες επιστήμες με βαθμό διότι διάβασαν ουσιαστικά και όχι ..με την μέθοδο του φροντιστηρίου / δημοσίου σχολείου. ;) Πολλά τα παραδείγματα.

Καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Το προσπαθώ, αλλά από την άλλη, ΟΚ, καταλήγω λέγοντας ότι μ' ενδιαφέρει η φυσική. Παρ' όλα αυτά, όμως, βλέπω μπροστά μου θέματα πανελληνίων στα μαθηματικά που με τρομάζουν. :S
Αλλά, ναι ίσως σωστά είπες πως ανάμεσα στο φιλόλογο και στο φυσικό είναι κάπως πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.
Για να φτάσω όμως στη φυσική και στις σπουδές, πρέπει να περάσω το βουνό των πανελληνίων, το οποίο είναι τεράστιο ιδιαίτερα από θετική, όπως τα βλέπω... :(

Κοίταξε, από τη Β' Λυκείου ακόμα, αν τα ξαναδείς δε θα σε τρομάζουν τόσο δραματικά όσο μέχρι την Α'. Και στις 3 κατευθύνσεις εξαντλείσαι στην εξάσκηση και πας να δώσεις ξέροντας τι δίνεις, άσχετα αν θα τα πας καλά ή όχι. Στη Θεωρητική μαθαίνεις "νεράκι" γραμματική, μαθαίνεις να δουλεύεις μεταφράση και συντακτικό, μαθαίνεις ιστορία κλπ... Στη Θετική-Τεχνολογική αμέτρητες ασκήσεις για εξάσκηση, ατελείωτες κυριολεκτικά.

Μη σε τρομάζει... αν σου αρέσει (όσο γίνεται) αυτό το οποίο επέλεξες να μελετήσεις, τότε θα μπορέσεις να το κάνεις και θα είσαι εντάξει. Όταν σου αρέσει κάτι, ασχολείσαι και γίνεσαι όλο και καλύτερος σε αυτό. Γι'αυτό και η προτίμηση είναι σημαντικότερη από μια εκ γενετής ή εκ εκπαιδεύσεως έφεση που αν είναι σε αδιάφορο αντικείμενο για το άτομο θα μείνει αδούλευτη και ακαλλιέργητη.
Ότι σου αρέσει, δεν είναι η εύκολη απάντηση, απλώς μόνο έτσι δε θα το μετανιώσεις αργότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Μάλλον κάνω λάθος με τον τρόπο που τα προσεγγίζω... Ακόμα είμαι Α' ίσως τότε θα τα βλέπω με άλλο μάτι...
Ότι και οι 3 κατευθύνσεις έχουν δυσκολία φυσικά... εάν δεν προσπαθείς όπου και να πας θα αποτύχεις...
Παρ' όλα αυτά σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :)
Έχω κάτι μήνες μπροστά θα το σκεφτώ όσο πιο ώριμα μπορώ...
Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Γεια σας και πάλι.
Τελικά αποφάσισα ότι θέλω να σπουδάσω Φυσική. Παρ' όλα αυτά όμως, βρίσκομαι σε δίλημμα ανάμεσα στη θετική και την τεχνολογική κατεύθυνση.
Διάβασα ότι οι μαθητές που θέλουν να περάσουν σε σχολές του 2ου επιστημονικού πεδίου (θετικές επιστήμες) επιλέγουν την τεχνολογική κατεύθυνση λόγω των απαιτητικών μαθημάτων της θετικής, την οποία επιλέγουν εκείνοι που ενδιαφέρονται για το 3ο επιστημονικό πεδίο (επιστήμες υγείας).
Επιπροσθέτως, στην 3η λυκείου, εάν βέβαια έχω επιλέξει την τεχνολογική, θα ήθελα να επιλέξω τον κύκλο τεχνολογίας και παραγωγής, στον οποίο υπάρχει η χημεία-βιοχημεία και η ηλεκτρολογία. Το κακό όμως είναι ότι δεν σχηματίζονται τόσο εύκολα τμήματα σε αυτόν τον κύκλο, σε αντίθεση με εκείνον της πληροφορικής και υπηρεσιών.
Να σημειώσω ότι είμαι σε γενικές γραμμές αρκετά καλός στα θετικά μαθήματα, αλλά προσπαθώ να βρω διεξόδους που θα με οδηγήσουν έστω λίγο πιο εύκολα στη Φυσική. Αλλά και τεχνολογική να πάω δεν θα ήθελα να μπω στον κύκλο πληροφορικής και υπηρεσιών με Α.Ο.Δ.Ε και Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον.
Έχω μπερδευτεί πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια σας και πάλι.
Τελικά αποφάσισα ότι θέλω να σπουδάσω Φυσική. Παρ' όλα αυτά όμως, βρίσκομαι σε δίλημμα ανάμεσα στη θετική και την τεχνολογική κατεύθυνση.
Διάβασα ότι οι μαθητές που θέλουν να περάσουν σε σχολές του 2ου επιστημονικού πεδίου (θετικές επιστήμες) επιλέγουν την τεχνολογική κατεύθυνση λόγω των απαιτητικών μαθημάτων της θετικής, την οποία επιλέγουν εκείνοι που ενδιαφέρονται για το 3ο επιστημονικό πεδίο (επιστήμες υγείας).
Επιπροσθέτως, στην 3η λυκείου, εάν βέβαια έχω επιλέξει την τεχνολογική, θα ήθελα να επιλέξω τον κύκλο τεχνολογίας και παραγωγής, στον οποίο υπάρχει η χημεία-βιοχημεία και η ηλεκτρολογία. Το κακό όμως είναι ότι δεν σχηματίζονται τόσο εύκολα τμήματα σε αυτόν τον κύκλο, σε αντίθεση με εκείνον της πληροφορικής και υπηρεσιών.
Να σημειώσω ότι είμαι σε γενικές γραμμές αρκετά καλός στα θετικά μαθήματα, αλλά προσπαθώ να βρω διεξόδους που θα με οδηγήσουν έστω λίγο πιο εύκολα στη Φυσική. Αλλά και τεχνολογική να πάω δεν θα ήθελα να μπω στον κύκλο πληροφορικής και υπηρεσιών με Α.Ο.Δ.Ε και Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον.
Έχω μπερδευτεί πολύ...
Τα ονειρα θελουν θυσιες! Με τα φροντ και αρκετο διαβασμα θα τα καταφερεις! Εγ την τεχνολογικη δεν την εχω παρει με καλο ματι δεν ξερω γτ... Ισως γτ ειχε πληροφορικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Τα ονειρα θελουν θυσιες! Με τα φροντ και αρκετο διαβασμα θα τα καταφερεις! Εγ την τεχνολογικη δεν την εχω παρει με καλο ματι δεν ξερω γτ... Ισως γτ ειχε πληροφορικη...
Γι' αυτό θέλω τον Κύκλο Τεχνολογίας και Παραγωγής, στον οποίο δεν υπάρχει η πληροφορική. Το κακό είναι όμως ότι δεν σχηματίζονται εύκολα τμήματα σε αυτόν τον κύκλο γιατί οι περισσότεροι επιλέγουν πληροφορική... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Γι' αυτό θέλω τον Κύκλο Τεχνολογίας και Παραγωγής, στον οποίο δεν υπάρχει η πληροφορική. Το κακό είναι όμως ότι δεν σχηματίζονται εύκολα τμήματα σε αυτόν τον κύκλο γιατί οι περισσότεροι επιλέγουν πληροφορική... :(
Επέλεξε αυτόν τον κύκλο κι αν δε σχηματιστεί τμήμα, μπορείς να αλλάξεις κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Επέλεξε αυτόν τον κύκλο κι αν δε σχηματιστεί τμήμα, μπορείς να αλλάξεις κατεύθυνση.
Καλύτερα για παν ενδεχόμενο στη Β' να επιλέξω θετική και μετά στη Γ' να κρίνω αν θέλω να συνεχίσω με θετική ή να αλλάξω με τεχνολογική;
Γιατί το θεωρώ δυσκολότερο από τεχνολογική στη Β' να πάω θετική στη Γ'...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστινα_95

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλύτερα για παν ενδεχόμενο στη Β' να επιλέξω θετική και μετά στη Γ' να κρίνω αν θέλω να συνεχίσω με θετική ή να αλλάξω με τεχνολογική;
Γιατί το θεωρώ δυσκολότερο από τεχνολογική στη Β' να πάω θετική στη Γ'...

Ναι, καλύτερα να επιλέξεις θετική στη Β' Λυκείου και στη Γ' αν θες αλλάζεις σε τεχνολογική.Οι περισσότεροι δηλαδή αυτό κάνουν.Αν από τεχνολογική πας θετική θα έχεις μια δυσκολία στη χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ναι, καλύτερα να επιλέξεις θετική στη Β' Λυκείου και στη Γ' αν θες αλλάζεις σε τεχνολογική.Οι περισσότεροι δηλαδή αυτό κάνουν.Αν από τεχνολογική πας θετική θα έχεις μια δυσκολία στη χημεία.
Έτσι θα κάνω. Ώστε να έχω μία σίγουρη βάση στη Χημεία από τη Β' και μετά βλέπουμε... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καλύτερα για παν ενδεχόμενο στη Β' να επιλέξω θετική και μετά στη Γ' να κρίνω αν θέλω να συνεχίσω με θετική ή να αλλάξω με τεχνολογική;
Γιατί το θεωρώ δυσκολότερο από τεχνολογική στη Β' να πάω θετική στη Γ'...

Σχεδόν αδύνατον θα έλεγα με τη Χημεία που θα μπει από το πουθενά. Αν δε θες με τίποτα ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ (πληροφορική), πήγαινε Θετική του χρόνου και αναλόγως στη Γ'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Σχεδόν αδύνατον θα έλεγα με τη Χημεία που θα μπει από το πουθενά. Αν δε θες με τίποτα ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ (πληροφορική), πήγαινε Θετική του χρόνου και αναλόγως στη Γ'.
Έτσι. Το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω για να είμαι σίγουρος. Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γι' αυτό θέλω τον Κύκλο Τεχνολογίας και Παραγωγής, στον οποίο δεν υπάρχει η πληροφορική. Το κακό είναι όμως ότι δεν σχηματίζονται εύκολα τμήματα σε αυτόν τον κύκλο γιατί οι περισσότεροι επιλέγουν πληροφορική... :(

Καλυτερα να πας θετικη.... Δεν θα εχεις πληροφορικη και κανενα τετοιο προβλημα! Τωρα αν φοβασαι για την δυσκολια των μαθηματων δεν θα διαφωνησω αλλα τα ονερια θελουν θυσιες!:)
( σου μιλαει μελλοντας θετικος):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Επέλεξε αυτόν τον κύκλο κι αν δε σχηματιστεί τμήμα, μπορείς να αλλάξεις κατεύθυνση.

ή σχολείο

Καλύτερα για παν ενδεχόμενο στη Β' να επιλέξω θετική και μετά στη Γ' να κρίνω αν θέλω να συνεχίσω με θετική ή να αλλάξω με τεχνολογική;
Γιατί το θεωρώ δυσκολότερο από τεχνολογική στη Β' να πάω θετική στη Γ'...

φίλε το θέμα είναι απλό,
δημιουργείται τμήμα Τεχνολογικής Ι? ωραία τότε πας εκεί
δεν δημιουργείται? ωραία τότε πας θετική ή αλλάζεις σχολείο

αλήθεια, γιατί δεν σου αρέσει η πληροφορική? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
ή σχολείο



φίλε το θέμα είναι απλό,
δημιουργείται τμήμα Τεχνολογικής Ι? ωραία τότε πας εκεί
δεν δημιουργείται? ωραία τότε πας θετική ή αλλάζεις σχολείο

αλήθεια, γιατί δεν σου αρέσει η πληροφορική? :confused:
Ποτέ δεν μου άρεσε ούτε στο γυμνάσιο αλλά πολύ περισσότερο που είδα το σχολικό βιβλίο της 3ης και τις εξετάσεις.
Από την άλλη η τεχνολογική Ι είναι πιο κοντά στη θετική γι' αυτό λέω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.
Η καλύτερη κατεύθυνση είναι η θεωρητική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η καλύτερη κατεύθυνση είναι η θεωρητική
Ώρες ώρες τη ζηλεύω την κατεύθυνση σας. Θα μπορούσα να γράψω πολύ καλά με τα μαθήματα που έχετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Η καλύτερη κατεύθυνση είναι η θεωρητική

Συγκλονιστική επιχειρηματολογία.

Ώρες ώρες τη ζηλεύω την κατεύθυνση σας. Θα μπορούσα να γράψω πολύ καλά με τα μαθήματα που έχετε.

Κι όμως, μην τα θεωρείς εύκολα. Ειδικά κάτι Λογοτεχνίες που ακούγονται εύκολοι βαθμοί, μπορούν πανεύκολα να στη φέρουν! Ούτε λόγος για τα αρχαία όσον αφορά το άγνωστο... Και τα υπόλοιπα θέλουν πολύ γερό διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Κι όμως, μην τα θεωρείς εύκολα. Ειδικά κάτι Λογοτεχνίες που ακούγονται εύκολοι βαθμοί, μπορούν πανεύκολα να στη φέρουν! Ούτε λόγος για τα αρχαία όσον αφορά το άγνωστο... Και τα υπόλοιπα θέλουν πολύ γερό διάβασμα.
Nταξει εχει ενα δικιο η κοπελα...το 17000 ας πουμε ειναι πολυ ευκολο για εναν μετρια διαβασμενο της θεωρητικης, ενω θελει αρκετο διαβασμα για τις αλλες κατευθυνσεις κρινοντας απ την αδερφη μου που δινει τωρα και ειναι θετικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top