Θετική vs Θεωρητική vs Τεχνολογική

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ναι ειναι αληθεια...η αποστηθιση αποσπα μεγαλος μερος της πνευματικης λειτουργιας ωστε να διεκπεραιωθει.
Το ανεκδοτο της ημερας ε?
Και τι περηφανευεσαι που εκατσες ολη τη μερα πανω απο ενα βιβλιο και το παπαγαλισες?Σιγα το κατορθωμα...εγω συγχαιρω τα παιδια της θετικης που γαμιουνται ολο το χρονο σε εξ-ασκησεις- και εμεις κλαιγομαστε επειδη ξεχασαμε να γραψουμε ακριβως οπως την εχει το βιβλιο μια λεξη απο την ιστορια.Χαιρομαι που τελειωσα φετος με αυτη την κωλοκατευθυνση και δεν θα την ξαναδω...αμα υπηρχε τροπος εισαγωγης σε φιλοσοφια η κοινωνιολογια απο θετικη,θετικη θα επελεγα :whistle:

Χαουζ δίκιο έχεις, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις ότι είναι παιχνιδάκι για μας. Ούτε ότι θεωρούμαστε έξτρα ευνοημένοι και ότι καθόμαστε. Και όποιος ξαναπεί τίποτα για τον "γελοίο" Καβάφη, ας περιμένει τα αποτελέσματα. (εγώ διάβασα τότε 10 ώρες Βιζυηνό και 8 Παπαδιαμάντη μέχρι τις 5 το χάραμα)Αυτό δε με κάνει ούτε ξύστρα ούτε ευνοούμενη.

Είμαστε αναγκασμένοι να το κάνουμε, αν θέλουμε να γράψουμε και να μπούμε στη σχολή που θέλουμε. Αντιλαμβάνομαι επίσης ότι και οι άλλες κατευθύνσεις έχουνε πολύ μεγάλη δυσκολία. Δε μπορώ όμως να ανέχομαι επειδή μια επιτροπή έβαλε εξωφρενικά θέματα, τον απόλυτο μηδενισμό και την κατηγορία ότι ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΑΧΡΗΣΤΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ. Στεναχωριέμαι για όσους δεν έγραψαν από τις άλλες κατευθύνσεις και παρόλο που επιδιώκω σχολές 5ου πεδίου δεν χαίρομαι γι αυτό.

Το πιο λυπηρό είναι ότι με το που έσκασε η βόμβα της φυσικής κατ. πολλοί θετικοτεχνολογικοί το πρώτο πράγμα που έκαναν είναι να κατηγορήσουν εμάς.

Αποσύρομαι hasta mañana
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Χαουζ δίκιο έχεις, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις ότι είναι παιχνιδάκι για μας. Ούτε ότι θεωρούμαστε έξτρα ευνοημένοι και ότι καθόμαστε.
Είμαστε αναγκασμένοι να το κάνουμε, αν θέλουμε να γράψουμε και να μπούμε στη σχολή που θέλουμε. Αντιλαμβάνομαι επίσης ότι και οι άλλες κατευθύνσεις έχουνε πολύ μεγάλη δυσκολία. Δε μπορώ όμως να ανέχομαι επειδή μια επιτροπή έβαλε εξωφρενικά θέματα, τον απόλυτο μηδενισμό και την κατηγορία ότι ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΑΧΡΗΣΤΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ. Στεναχωριέμαι για όσους δεν έγραψαν από τις άλλες κατευθύνσεις και παρόλο που επιδιώκω σχολές 5ου πεδίου δεν χαίρομαι γι αυτό.

Το πιο λυπηρό είναι ότι με το που έσκασε η βόμβα της φυσικής κατ. πολλοί θετικοτεχνολογικοί το πρώτο πράγμα που έκαναν είναι να κατηγορήσουν εμάς.

Μα φυσικα και δεν ειναι παιχνιδακι,σε καμια περιπτωση δεν θελω να πω κατι τετοιο.
Καλα,αυτοι οι μυδροι του εκτοξευονταν απο τους θετικοτεχνολογικους επειδη τους γαμησαν,ηταν καθαρα ενδειξη απογοητευσης,ενταξει..δεν πιστευω τωρα καποιος σοβαρος επειδη απετυχε να γραψει οσο ηθελε, θα τα εριχε σε αλλη κατευθυνση.Πρωτα ας κανουν μια αυτοκριτικη και μετα σε αλλες κατευθυνσεις.
Παντως σε πληροφορω,παρα πολλοι ειναι στην θεωρητικη γελοια υποκειμενα που μαθαινουν παπαγαλια και γραφουν.Δηλαδη το εβλεπα ολο τον χρονο και ηταν τραγελαφικο.
Οι περισσοτεροι ειναι οι ασχετοι των μαθηματικων.



Εγω παλι στεναχωριεμαι μονο που σκεφτομαι αυριο ποιοι θα γραψουν 20 στην κωλοιστορια :cold: :cold: :cold:
:beating::beating::beating::beating::beating::beating::beating::beating::beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia 5555

Νεοφερμένος

Η sofia 5555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ρε παιδια μα μην ακουω τωρα οτι μας εβαλαν ευκολα θεματα.....λες και μας κανουν χαρη.....εδω περα ειναι καθαρα θεμα διαβασματος κ τυχης....αν δεν διαβαζεις δεν περνας....απλα οι ερωτησεις κ τ ζητουμενα ηταν ξεκαθαρα κ σαφεστατα...μεχρι τωρα.....το ξεκολωμα π εχει η θεωρητικη καθως κ την αποστηθιση δεν την εχουν οι αλλες κατευθυνσεις...εχουν μεγαλο βαθμο δυσκολιας κ αυτες....αλλα παιζει ρολο και η ευστροφια στα θετικοτεχνολογικα μαθηματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArminVanBuuren

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ArminVanBuuren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
θα ελεγα οτι ακομα και η αποστιθηση απαιτει μια ικανοτητα σκεψης και δομη στο τροπο σκεψης ετσι ωστε να συνδυαζει κανεις τις λεξεις. Αυτο το εχω συμπαιρανει απο το αοδε, μπορει και να λεω βλακειες, αλλα αυτο εχω καταλαβει.

Φυσικα ομως η θεωρητικη δεν χρειαζεται να κανει σκεψεις ανωτερου επιπεδου και να αποκτησει γνωσεις και τροπο σκεψης καθηγητη για να ξεπερασει το 50/100 σε οποιοδηποτε μαθημα σε αντιθεση με τα περσινα και φετινα φυσικομαθηματικα των τεχνοθετικων. Αποδυκνειεται αλλωστε οτι οι βαθμοι τους κατα το 50% σε ΟΛΑ τα μαθηματα κατευθυνσης ειναι πανω απτη βαση σε αντιθεση με την τεχνολογικη που ειναι κατα το 75% under και στη θετικη το 45-50% στα μαθηματα βαρυτητας 2ου-4ου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Παιδακια και εδω ευκολακια σας βαλανε. Πλακα ειχει αυτο οι των θετικοτεχολογικων κατευθυνσεων γαμιουνται και οι της θεωριτικης ολα ειναι μια χαρα ολα ειναι ωραια:clapup:

Μέλι στάζετε! Πρόσεξε μην δαγκώσεις την γλώσσα σου, γιατί σήμερα κάτι άκουσα ότι δεν εφημερεύουν τα νοσοκομεία...


ολοι οι genius εδω μεσα μαζευτηκαν.... :yawn::yawn:

Καλώς και την φωτεινή παντογνώστρια!

θα ελεγα οτι ακομα και η αποστιθηση απαιτει μια ικανοτητα σκεψης και δομη στο τροπο σκεψης ετσι ωστε να συνδυαζει κανεις τις λεξεις. Αυτο το εχω συμπαιρανει απο το αοδε, μπορει και να λεω βλακειες, αλλα αυτο εχω καταλαβει.

Φυσικα ομως η θεωρητικη δεν χρειαζεται να κανει σκεψεις ανωτερου επιπεδου και να αποκτησει γνωσεις και τροπο σκεψης καθηγητη για να ξεπερασει το 50/100 σε οποιοδηποτε μαθημα σε αντιθεση με τα περσινα και φετινα φυσικομαθηματικα των τεχνοθετικων. Αποδυκνειεται αλλωστε οτι οι βαθμοι τους κατα το 50% σε ΟΛΑ τα μαθηματα κατευθυνσης ειναι πανω απτη βαση σε αντιθεση με την τεχνολογικη που ειναι κατα το 75% under και στη θετικη το 45-50% στα μαθηματα βαρυτητας 2ου-4ου :P

Δεν νομίζω. Αυτοί που παπαγαλίζουν συνήθως μπορούν και το κάνουν ελλείψει κριτικής ικανότητας. Και τα δύο δεν συμβιβάζονται εύκολα. Γιατί δεν μπορεί το μυαλό να χωρέσει τις ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ απείρου κάλλους που γράφεει το βιβλίο Ιστορίας, και τα άλλα θεωρητικά, σε ορισμένα σημεία.
Και το κακό είναι ότι, μολονότι γράφει πίσω από κάθε μάθημα ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ, αν δεν τα γράψεις παπαγαλία, κάηκες.
Γι αυτό έχουν γραφεί και τα πολύ ωραία "ότι ο Απόστολος Γκλέτσος με τον συνεργό του κατέβασαν το 1941 την γερμανική σημαία από την Ακρόπολη" αντί να πουν τον Γλέζο και "συνεργάτη", ή ότι "τότε όλες οι γειτονικές χώρες άρχιζαν να σχηματίζουν την εντύπωση ότι το Γουδί θα αρχίσει εκστρατεία εναντίον της Ελλάδας" , ναι το 2003 το Γουδί και το Γουδοχέρι έγιναν ημιαυτόνομα κράτη και επαναστάτησαν εναντίον Ζωγράφου, Παπάγου, Καισαριανής και Ιλλισίων!
Και ότι "οι Κομιτατζήδες είναι παλιά ονομασία των ΜΑΤατζήδων"...

Τέλος, είναι και αρκετά πυκνογραμμένο το βιβλίο στην οικονομία και τα κόμματα και πολύ προχειροκακογραμμένο στο Κρητικό και το Ποντιακό. Ούτε σημεία στίξεως, ούτε ρήματα, ούτε συνειρμική πορεία λόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
εγώ ένα έχω να πω... για ακόμη μια φορά αποδείχτηκε ότι τίποτα δεν είναι αντισος... Ηθικά Νικομάχεια στο γνωστό, Θουκυδίδης στο άγνωστο, πολύ βατά θέματα θα έλεγα... το μόνο που μένει είναι να μην άφησαν γι ακόμη μια φορά οι υποψήφιοι στην απέξω το συγκεκριμένο έργο του Αριστοτέλη όπως και τις προηγούμενες χρονιές "επειδή έπεσε πέρισυ"... η επιτροπή λατρεύει Αριστοτέλη και Ηθικά Νικομάχεια!! ΤΕΛΟΣ!!! :D:D καλή επιτυχία σε όλους κι εύχομαι να σκίσατε!!!


Υ.Γ. αφήστε τους θετικοτεχνολογικούς να λένε για τη θεωρητική ότι πέφτουν εύκολα... δε ξέρουν ότι η βαθμολόγηση στη θεωρητική είναι καθαρά θέμα βαθμολογητή κι όχι τύπων και εξισώσεων... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
εγώ ένα έχω να πω... για ακόμη μια φορά αποδείχτηκε ότι τίποτα δεν είναι αντισος... Ηθικά Νικομάχεια στο γνωστό, Θουκυδίδης στο άγνωστο, πολύ βατά θέματα θα έλεγα... το μόνο που μένει είναι να μην άφησαν γι ακόμη μια φορά οι υποψήφιοι στην απέξω το συγκεκριμένο έργο του Αριστοτέλη όπως και τις προηγούμενες χρονιές "επειδή έπεσε πέρισυ"... η επιτροπή λατρεύει Αριστοτέλη και Ηθικά Νικομάχεια!! ΤΕΛΟΣ!!! :D:D καλή επιτυχία σε όλους κι εύχομαι να σκίσατε!!!


Υ.Γ. αφήστε τους θετικοτεχνολογικούς να λένε για τη θεωρητική ότι πέφτουν εύκολα... δε ξέρουν ότι η βαθμολόγηση στη θεωρητική είναι καθαρά θέμα βαθμολογητή κι όχι τύπων και εξισώσεων... ;)

Λες δηλαδή να βάλουν πάλι για την απελευθέρωση της Κρήτης το ίδιο κομμάτι και την επιγραφή με το λάθος;
1669-1913
ητοι 267 (ΛΑΘΟΣ!) ετη, 7 μηνες, 7 ημέραι, έτη αγωνίας;;;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Ναι ειναι αληθεια...η αποστηθιση αποσπα μεγαλο μερος της πνευματικης λειτουργιας ωστε να διεκπεραιωθει.
Το ανεκδοτο της ημερας ε?
Και τι περηφανευεσαι που εκατσες ολη τη μερα πανω απο ενα βιβλιο και το παπαγαλισες?Σιγα το κατορθωμα...εγω συγχαιρω τα παιδια της θετικης που γαμιουνται ολο το χρονο σε εξ-ασκησεις- και εμεις κλαιγομαστε επειδη ξεχασαμε να γραψουμε ακριβως οπως την εχει το βιβλιο μια λεξη απο την ιστορια.


Χαιρομαι που τελειωσα φετος με αυτη την κωλοκατευθυνση και δεν θα την ξαναδω...αμα υπηρχε τροπος εισαγωγης σε φιλοσοφια η κοινωνιολογια απο θετικη,θετικη θα επελεγα :whistle:

Ουπς... Κάποιος πήγε θεωρητική και τα βρήκε μπαστούνια;
Και αφού είναι τόσο εύκολο, για ποιόν ακριβώς λόγο δεν τα έμαθες παπαγαλία; Αφού δεν απαιτεί πνευματική κούραση.
Ρε σοβαρευτείτε. Κάτω από τα καλάμια. Μου την είδατε και professor και δοκιμιογράφοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ουπς... Κάποιος πήγε θεωρητική και τα βρήκε μπαστούνια;
Και αφού είναι τόσο εύκολο, για ποιόν ακριβώς λόγο δεν τα έμαθες παπαγαλία; Αφού δεν απαιτεί πνευματική κούραση.
Ρε σοβαρευτείτε. Κάτω από τα καλάμια. Μου την είδατε και professor και δοκιμιογράφοι.

Δεν ειναι θεμα μπαστουνιων...ειναι θεμα ηλιθιοτητας.Δεν μαρεσει η παπαγαλια,και δεν θα τα μαθω παπαγαλια.
Λυπαμαι αλλα το φορτε μου ειναι το αγνωστο και οχι οι 843843 σελιδες ιστοριας.Να δεις εκει ποσοι τα βρισκουν μπαστουνια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ουπς... Κάποιος πήγε θεωρητική και τα βρήκε μπαστούνια;
Και αφού είναι τόσο εύκολο, για ποιόν ακριβώς λόγο δεν τα έμαθες παπαγαλία; Αφού δεν απαιτεί πνευματική κούραση.
Ρε σοβαρευτείτε. Κάτω από τα καλάμια. Μου την είδατε και professor και δοκιμιογράφοι.

Το να μην συμφωνεις με κατι και να θεωρεις οτι ειναι λαθος δεν σημαινει οτι δυσκολευεσαι να το διεκπαιρεωσεις με επιτυχια οποτε εισαι λαθος . Επισης , ολη αυτη η παπαγαλια που σας επιβαλουν και υποβαλουν ειναι τροπος να σας κανουν τον εγκεφαλο πουρε να καει καθε εγκεφαλικο κυτταρο που μπορει να παραγει κριτικη σκεψη και να αμφισβητησει , να διαφωνισει και να δημιουργησει . Γινεστε μηχανες αναπαραγωγης κατεβατων , σελιδων επι των σελιδων και υπνοτιζεστε μεσα σε αυτην την κατασταση χανοντας την ουσια και την πραγματικη γνωση , guess what και ο υπολογιστης μου μπορει να σου αναγνωσει μερικες σελιδες που εχει απομνημονευσει στον σκληρο του δισκο αυτο δεν το κανει ικανο να παραγει κριτικη σκεψη και γνωση απο μονος του . Καταπινετε αμασητα κειμενα και σελιδες και εχετε την ψευδαισθηση οτι κατεχετε γνωση μονο και μονο επειδη μπορειτε να την αναπαραγεται ανα πασα στιγμη . Επισης απαραδεκτο για την θεωρητικη που δεν εξεταζεται η φιλοσοφια
( ισως το μονο μαθημα σε αυτη την σαπια κατευθυνση της αποστιθησης που προαγει την κριτικη σκεψη και την λογικη ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
θα τρελαθούμε! Επειδή αποστηθίζω σημαίνει πως είμαι παπαγάλος(?)
Είναι ένα safety belt που μου δίνει επιπλέον προφύλαξη, επειδή εκεί έξω οι βαθμολογητές είναι ο,τι να'ναι! Άλλο αποστηθίζω, άλλο μαθαίνω παπαγαλία και δεν ξέρω τι λέω! Και πιστεύω το απέδειξα σήμερα που στην πηγή τα έκανα όλα άνω κάτω. Συνδύασα πληροφοριακό υλικό από όλο το βιβλίο με τα δεδομένα της πηγής και τα έγραψα παπαγαλία στο πρώτο μέρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θα τρελαθούμε! Επειδή αποστηθίζω σημαίνει πως είμαι παπαγάλος(?)
Ναι αυτο ακριβως σημαινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Ούτε καν; Πολλά συμπλέγματα εδώ μέσα, κυρίως ανωτερότητας. Να τα αποβάλλετε. Γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
θα τρελαθούμε! Επειδή αποστηθίζω σημαίνει πως είμαι παπαγάλος(?)
Είναι ένα safety belt που μου δίνει επιπλέον προφύλαξη, επειδή εκεί έξω οι βαθμολογητές είναι ο,τι να'ναι! Άλλο αποστηθίζω, άλλο μαθαίνω παπαγαλία και δεν ξέρω τι λέω! Και πιστεύω το απέδειξα σήμερα που στην πηγή τα έκανα όλα άνω κάτω. Συνδύασα πληροφοριακό υλικό από όλο το βιβλίο με τα δεδομένα της πηγής και τα έγραψα παπαγαλία στο πρώτο μέρος.


Κατακρινω την παπαγαλια της θεωρητικης,με στοχο ΟΧΙ για να ΜΗΝ διαβαζαμε χθες που διναμε ιστορια,αλλα με στοχο την αλλαγη αυτης της καταστασης.
Και ναι...συμφωνω στο safety belt...δεν ειναι τιποτα αλλο παρα μια safety belt.Μπραβο για την πηγη,μαζι σου αλλοι τοσοι μαθητες της θεωρητικης,+ και εγω :) Πιστεψε με,δεν ειναι και κατορθωμα
Πηγη λυσαμε,οχι τον γορδιο δεσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Λοιπόν,για να λήγει το θέμα...ας προσκυνήσουμε όλοι εμείς τα 'τούβλα' της θεωρητικής τους μεγαλοεπιστήμονες της θετικοτεχνολογικής που έχουμε την τιμή να συνυπάρχουμε!μπας κι ηρεμήσουν,οκ; :P
βρε άντε να αρχίσει να ασχολείται ο καθένας με τη δουλειά του...θα σας φάμε τις σχολές ή μήπως εσείς θα φάτε τις δικές μας;τόσον καιρό προσπαθείτε να αποδείξετε τι οι 2 πλευρές;κινείστε χωρίς συγκεκριμένη κατεύθυνση,χωρίς να καταλήγετε ΠΟΥΘΕΝΑ...πρωταρχικό μέλημα ειναι η όσον το δυνατόν καλύτερη απόδειξη της μειωμένης νοητικής ικανότητας της θεωρητικής αφενός,κι η υπερβολικά μεγάλη κι άδικη έπαρση της θετικοτεχνολογικής αφετέρου...ξεκινάτε και καταλήγετε στην αφετηρία,τελειοποιώντας έτσι έναν φαύλο κύκλο!γι'αυτό ξαναρωτάω..τι συμβιβασμούς πρέπει να κάνει η μία και η άλλη πλευρά προκειμένου να λάβει όλο αυτό ένα τέλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Επισης απαραδεκτο για την θεωρητικη που δεν εξεταζεται η φιλοσοφια
( ισως το μονο μαθημα σε αυτη την σαπια κατευθυνση της αποστιθησης που προαγει την κριτικη σκεψη και την λογικη ) .

Η φιλοσοφία όπως εξεταζόταν στην β λυκείου όταν υπήρχαν κι εκεί οι επάρατες πανελλήνιες ήταν παπαγαλία....σου έβαζαν 100κάτι σελίδες με 15 φιλοσόφους να τις μάθεις παπαγαλία και σου έλεγαν "τι είναι η τελεολογική αντίληψη του Άρι;" κι εσύ έπρεπε να αναπαράγεις τον "φιλοσοφικό" λόγο του Πελεγρίνη, που ήταν μεν ωραία διατυπωμένος, αλλά πανδυσκολότατος στην αποστήθιση. Και στις πηγές σου έλεγε πχ με βάση 1 σελίδα κατεβατό από κάποιον σχολιαστή του Ιμμάνουελ Κάντ "σχολίασε την Κριτική του Καθαρού Λόγου" του φιλοσόφου και έπρεπε να βάλεις τις 1-2-3 παραγράφους του βιβλίου συν να σχολιάσεις αυτά που έλεγε.
Που την είδες την κριτική σκέψη και λογική;;;;;;;

Το κακό είναι ότι ακριβώς μας τα ζητάνε όλα παπαγαλία. Για να έχουν δίπλα έτοιμες τις παραγράφους που αντιστοιχούν στις απαντήσεις και να μην ζορίζονται στην διόρθωση. Γιατί αν ήταν κρίσεως, πχ ποια νομίζεις ότι ήταν τα αίτια του Α Π.Π. θα έπρεπε να εξετάσει ο διορθωτής πόσο έχει εμβαθύνει ο μαθητής σε κάτι, κι όχι ξερά να γράφει "οικονομικοί ανταγωνισμοί, πετρέλαια, ορυκτός πλούτος, πολεμική βιομηχανία σε παραγωγικό παροξυσμό κλπ". Αλλά αυτό απαιτεί και χρόνο και μη μηχανιστική διόρθωση. Και κυρίως βάζει και τον μαθητή να ξυπνήσει, ώστε να μην αποδέχεται άκριτα ό,τι ηλιθιότητα γράφουν τα σχολικά εγχειρίδια.
Και η φιλοσοφία λοιπόν όπως εξεταζόταν μόνο στην αναπαραγωγή του συστήματος της παπαγαλίας βοήθησε. Εδώ και στην έκθεση είμαστε υποχρεωμένοι να κατευθυνθούμε σε ορισμένη πορεία στις απαντήσεις μας, ει δε μη, δεν θα τους αρέσουν, γιατί δεν θα είναι στα αναμενόμενα και καήκαμε.....ΟΧΙ στην παπαγαλία, κι από κει και πέρα όλα γίνονται !


Υ.Σ. Όσο για το άγνωστο, ξέρω παιδιά που παπαγάλιζαν τις μεταφράσεις από τα άγνωστα που έκαναν στο φροντιστήριο, μη τυχόν και πέσει κανένα από αυτά. Και σε ένα φροντιστήριο έκαναν το κείμενο του Θουκυδίδη και κάποιοι την ήξεραν την μετάφραση...δηλαδή λόγω παπαγαλίας πήραν τα 20 μόρια (αρκεί να μην έγραψαν και το παρακάτω κομμάτι που είχε το κείμνο του φροντιστηρίου και δεν δόθηκε στα αρχαία)...αυτό σημαίνει ότι ξέρουν να λύνουν άγνωστο;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ;;;;άκρως εγκληματικόοοοοοοο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Η φιλοσοφία όπως εξεταζόταν στην β λυκείου όταν υπήρχαν κι εκεί οι επάρατες πανελλήνιες ήταν παπαγαλία....σου έβαζαν 100κάτι σελίδες με 15 φιλοσόφους να τις μάθεις παπαγαλία και σου έλεγαν "τι είναι η τελεολογική αντίληψη του Άρι;" κι εσύ έπρεπε να αναπαράγεις τον "φιλοσοφικό" λόγο του Πελεγρίνη, που ήταν μεν ωραία διατυπωμένος, αλλά πανδυσκολότατος στην αποστήθιση. Και στις πηγές σου έλεγε πχ με βάση 1 σελίδα κατεβατό από κάποιον σχολιαστή του Ιμμάνουελ Κάντ "σχολίασε την Κριτική του Καθαρού Λόγου" του φιλοσόφου και έπρεπε να βάλεις τις 1-2-3 παραγράφους του βιβλίου συν να σχολιάσεις αυτά που έλεγε.

Προφανως και ο Τασος δεν κανει αναφορα στον τροπο διδασκαλιας της φιλοσοφιας στην δευτεροβαθμια...δεν ειναι προβλημα της φιλοσοφιας αμα οι καθηγητες δεν επιτελουν το μαθημα με τετοιο τροπο ωστε να προαγεται η κριτικη σκεψη και η πραγματικη γνωση του αντικειμενου.

Εδώ και στην έκθεση είμαστε υποχρεωμένοι να κατευθυνθούμε σε ορισμένη πορεία στις απαντήσεις μας, ει δε μη, δεν θα τους αρέσουν, γιατί δεν θα είναι στα αναμενόμενα και καήκαμε.....ΟΧΙ στην παπαγαλία, κι από κει και πέρα όλα γίνονται !

Ναι?Για πες μου σε ποια ορισμενη πορεια εσενα σε εχουν αναγκασει να απαντησεις?Μηπως στην θανατικη ποινη να εισαι κατα?Και φυσικα θα εισαι κατα,εκτος και αμα εισαι ζωο και σκοτωνεις για να ικανοποιησεις τα ρηχα σου συναισθηματα.Η στον εθνικισμο?Στους φασιστες να γραφουμε οτι ειμαστε υπερ?Δεν νομιζω.
Ολα τα αλλα θεματα επαφιονται στην δικη σου κριτικη σκεψη και αποψη.

Υ.Σ. Όσο για το άγνωστο, ξέρω παιδιά που παπαγάλιζαν τις μεταφράσεις από τα άγνωστα που έκαναν στο φροντιστήριο, μη τυχόν και πέσει κανένα από αυτά. Και σε ένα φροντιστήριο έκαναν το κείμενο του Θουκυδίδη και κάποιοι την ήξεραν την μετάφραση...δηλαδή λόγω παπαγαλίας πήραν τα 20 μόρια (αρκεί να μην έγραψαν και το παρακάτω κομμάτι που είχε το κείμνο του φροντιστηρίου και δεν δόθηκε στα αρχαία)...αυτό σημαίνει ότι ξέρουν να λύνουν άγνωστο;;;;;

Τα ατομα αυτα τα λυπαμαι εγω :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ;;;;άκρως εγκληματικόοοοοοοο!

Κι όμως ναι! Και ήταν και τυχεροί γιατί τους έπεσε....


Προφανως και ο Τασος δεν κανει αναφορα στον τροπο διδασκαλιας της φιλοσοφιας στην δευτεροβαθμια...δεν ειναι προβλημα της φιλοσοφιας αμα οι καθηγητες δεν επιτελουν το μαθημα με τετοιο τροπο ωστε να προαγεται η κριτικη σκεψη και η πραγματικη γνωση του αντικειμενου.

Ναι?Για πες μου σε ποια ορισμενη πορεια εσενα σε εχουν αναγκασει να απαντησεις?Μηπως στην θανατικη ποινη να εισαι κατα?Και φυσικα θα εισαι κατα,εκτος και αμα εισαι ζωο και σκοτωνεις για να ικανοποιησεις τα ρηχα σου συναισθηματα.Η στον εθνικισμο?Στους φασιστες να γραφουμε οτι ειμαστε υπερ?Δεν νομιζω.
Ολα τα αλλα θεματα επαφιονται στην δικη σου κριτικη σκεψη και αποψη.

Τα ατομα αυτα τα λυπαμαι εγω :worry:

Επειδή υπάρχει ομώνυμο μάθημα φιλοσοφίας και επειδή πολλοί μας το λένε αυτό, ανέλαβα να ενημερώσω για τις συνθήκες υπό τις οποίες διδάσκεται. Παπαγαλία και μόνο παπαγαλία. Και είναι καλογραμμένο βιβλίο, με υψηλό επίπεδο λόγου, δεν προσφέρεται για παπαγαλία. Αλλά ό,τι μπαίνει στο λύκειο προσφέρεται υπό μορφήν παπαγαλίας.
Θες να σου πως θέματα; Πχ παιδεία το εκπαιδευτικό σύστημα είναι τέλειο (βλέπε επιστολή σε υπουργό παιδείας 2000 νομίζω), τα σχολεία πλητως εξοπλισμένα και με υλικοτεχνικά μέσα και με επάρκεια εκπαιδευτικού προσωπικού.
Οσο για την θανατική ποινή και τις ακραίες ιδεολογίες είτε φασίζουσες είτε οτιδήποτε άλλο εφ' όσον το μάθημα είναι υποτίθεται για εκδήλωση κριτικής σκέψης, ας αφήσει τον άλλον να σου πει είμαι υπέρ της θανατικης ποινής η της ευθανασίας, αρκεί να μπορεί να το αιτιολογήσει. Δες ότι περισσότερα βιβλία κυκλοφορούν υπέρ της ευθανασίας πχ παρά κατά. Ασχέτως του τι αποδέχεται μια κοινωνία. Με τη δική σου λογική πες ότι έρχεται κάποια άλλη επιτροπή και σου βάζει θέμα "είναι σωστό να γίνονται διακρίσεις με βάση το χρώμα, τη θρησκεία, το φύλο και τις πολιτικές πεποιηθήσεις" ως θέμα έκθεσης...έτσι όπως είναι ο τρόπος εξέτασης δομημένος πρέπει να κόψεις τον λαιμό σου και να βρεις επιχειρήματα να πεις ναι. Αυτό δεν είναι καθοδηγούμενη εξαναγκαστή απάντηση;
ΚΑι πολλά άλλα από τα θέματα έχουν προμαγειρεμένες τις απαντήσεις που θέλουν να δουν. Στην τέχνη από τα κλασικά είναι ότι "η τέχνη θα σώσει τον κόσμο", "η τέχνη ομορφαίνει την ψυχή του ανθρώπου" ή αυτό που λέει ο Ντοστογιέφσκι στους Ηλίθιους "η ομορφιά που ενυπάρχει στην Τέχνη...θα σώσει τον κόσμο῾ Και αυτό σίγουρα το απαιτούν να το δουν. Όμως μπήκε κανείς στον κόπο να πει ότι για να διδαχθείς την τέχνη και για να ανοίξεις πνευματικό διάολογο μαζί της, να σου μεταδώσει τα μηνύματά της (όπως το δοκίμιο της Αρβελέρ που εκινείτο σε 2 επίπεδα ταυτόχρονα) απαιτείται και ένα πνευματικό υπόβαθρο, μία κριτική σκέψη και στοιχειώδης γνώση ιστορίας; Φυσικά αυτό ακούγεται αρνητικό και κατ ευθείαν στραβομουτσουνιάζει ο διορθωτής αν το διαβάσει, ενώ τα έτοιμα τσιτάτα "η τέχνη θα σώσει τον κόσμο'' που αναπαράγεται έτσι αόριστα χωρίς να ξέρει κανείς που το γράφει τι σημαίνει, προσθέτει μόρια.

Για το άγνωστο συμφωνούμε. Tragic! Αλλά ναι, αυτοί της παπαγαλίας θα πάρουν τα 20 μόρια, κι εμείς οι υπόλοιποι που το παλέψαμε και το προσπαθήσαμε εφαρμόζοντας τις συντακτικές γνώσεις που αποκομίσαμε (καθαρά μαθηματική λογική το συντακτικό) θα πάρουμε λιγότερο. Αυτά είναι τα ακραία αποτελέσματα της παπαγαλίας.

Πάμε πάλι πίσω στα λατινικά μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Κι όμως ναι! Και ήταν και τυχεροί γιατί τους έπεσε....

κοίτα,αν το μεταφράζεις ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ κατά λέξη τι μεταφράζεις,δεν έχω να πω κάτι,γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε διευκολύνεσαι(αν και όταν ξέρεις καλά ένα κείμενο συντακτικά,δε χρειάζεσαι παπαγαλίες,θα την ξαναβγάλεις τη μετάφραση όσες φορές θες ανενόχλητα)..αλλά προφανώς αυτοί πήραν,έμαθαν το κείμενο,δεν ξέραν τι μετέφραζαν,κι από συντακτικό μετά;;;τι;; :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top