[Θερινή προετοιμασία] Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,253 μηνύματα.
Το καλύτερο σχόλιο με διαφορά +1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευάκι23

Νεοφερμένος

Η Ευάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Πάμε να τους αποδείξουμε ότι τα παιδια του 2000 δε θεωρούνται τυχαία η γενια που θα φέρει τη νέα χρυσή εποχή στην Ελλάδα!

Τα ίδια λέγανε και τα παιδιά του 60, να προσέχετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Είμαστε η τελευταία ευκαιρία αυτής της χώρας να σωθεί απ'το χάος και να πρωταγωνιστήσει ξανά στα παγκόσμια δρόμενα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σώθηκε η χώρα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,253 μηνύματα.
Γιατί τι θες να πεις ακριβώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Είμαστε η τελευταία ευκαιρία αυτής της χώρας να σωθεί απ'το χάος και να πρωταγωνιστήσει ξανά στα παγκόσμια δρόμενα!!!

Και γιατί εμείς συγκεκριμένα; Τί έχουμε που δεν έχουν οι του '99;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου! Σε ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες για να γράψεις αυτό το κείμενο. Καλή δύναμη για την εξεταστική (νομική σπουδάζεις; ;)) Όταν ξεμπερδέψεις με το διάβασμα σου, περιμένω και για τα υπόλοιπα μαθήματα. :D

Επιστρέφω με τα πολυσυζητημένα λατινικά!

Χρήσιμα εργαλεία σου: το βιβλίο -δυστυχώς- η γραμματική η κλασσική η πράσινη του τζαρτζάνου και το study4exams. Λύνε όσο περισσότερες ασκήσεις μπορείς με χρονικές-εγκλητικές αντικαταστάσεις και από αυτές που ζητάνε τύπους . Έχει και το study.Ααα,
κι επειδή αναφέρθηκε κάπου ο Μπαχαράκης, εγώ τον είχα και οι ασκήσεις του με βοήθησαν πάρα πολύ. Νομίζω ότι κάποιες ξεφεύγουν από άποψη δυσκολίας, όμως σε γενικές γραμμές είναι επιπέδου πανελληνίων, ίσως και ένα τσικ δυσκολότερες, πράγμα που σε εξασκεί καλύτερα. Στα συν το ότι έχει ξεχωριστό ένθετο με απαντήσεις, πράγμα θετικότατο εαν διαβάζεις μόνος. Για το κάθε κείμενο, βοηθάει να γράφεις σε ένα ειδικό τετράδιο που θα έχεις για αυτό το σκοπό τα ρήματα του κειμένου, με τους αρχικούς και την κλίση τους και τα ουσιαστικά με τα γένη τους. Για τη σύνταξη, τώρα, θα πρότεινα να μη τη μάθεις παπαγαλία, αλλά σε συνδυασμό με τη μετάφραση να μάθεις να τη βγάζεις. Για το ''δύσκολο'' συντακτικό, έχει και πάλι υλικό στο study, και στο Μπαχαράκη που σου είπα. Να μάθεις καλά τις τεχνικές μετατροπής μετοχών και ευθέος λόγου σε πλάγιο και αντίστροφα, μη τις μάθεις απέξω! Είναι κι εδώ θέμα εξάσκησης, όσο περισσότερο εξασκηθείς, τόσο πιο αβίαστα θα σου βγαίνουν!

Προσπάθησε να μην αφήνεις κενά σε γραμματική συντακτικό. Όπως σου είπα και για τα αρχαία, βάζε καθημερινούς στόχους. Θα έλεγα πριν αρχίσουν τα σχολεία να έχεις αποκτήσει μία α εξοικείωση με τη γραμματική, ώστε να μην πιεστείς μέσα στη χρονιά. Να διαβάζεις ώσπου να βγάλεις αυτά που θέλεις, να μην πιέζεσαι να κλείσεις ας πούμε ένα 3ωρο διαβάσματος. Να λες: ''έχω να βγάλω αυτά στη γραμματική και μετά τέλος'', όχι ''θα διαβάσω ένα 3ωρο και μετά τέλος''. Εννοείται για ό, τι χρειαστείς μπορείς να μου λες!

Αν θέλεις να ρωτήσεις και κάτι άλλο, εδώ είμαι! Και σε πμ και σε αυτό το θέμα και όπως θέλεις! :P

αααα, ναι, Νομική σπουδάζω :P

Θα επιστρέψω με ιστορία.

έκθεση δε μπορώ να βοηθήσω ιδιαίτερα, καθώς έκανα φροντιστήριο από την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ας μην ψωνιζόμαστε παιδιά ας κάνουμε την προσπάθεια μας και αυτό αρκεί νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Παιδιά μισό λίγο γιατί μου φαίνεται τον πήρατε από τον λαιμό για Αυτό που είπε σχετικά με το ΑΟΘ. Καταρχάς, κάθε μάθημα που το διαβάζεις για πανελλήνιες είναι απαιτητικό Γιατί θέλει συνεχή επαφή και γνώση όλης της ύλης. Από εκεί και πέρα δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις εύκολο/δύσκολο ένα μάθημα καθώς είναι υποκειμενικό, μπορείς ωστόσο να συγκρίνεις. Όταν βλέπεις ότι Στο 99% των περιπτώσεων οι βαθμοί Στο ΑΟΘ είναι πολύ ψηλότεροι απο αυτούς στα μαθηματικά συμπεραίνεις ότι το πρώτο είναι ΠΙΟ εύκολο, όχι εύκολο. Οπότε μην περιφρονειτε την άποψη του, Ίσως είναι ελλιπής αλλά όχι αβάσιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,253 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Και γιατί εμείς συγκεκριμένα; Τί έχουμε που δεν έχουν οι του '99;
μετα απο μας το χαος :D, οι τελευταιοι των μοικανων
χωρις πλακα τι μονο το 99 , 10 χρονιες πανω , 10 κατω τι εχουν δλδη και ολοι στηριζονται σ'εμας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Waverer765

Νεοφερμένος

Ο Waverer765 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ποια βοηθήματα χρησιμοποιείτε εσείς που σκοπεύεται να πάτε στο 3ο επιστημονικό πεδίο;(βιολογία κατεύ.,φυσική,χημεία,έκθεση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Εγώ που πάω δεύτερο φυσικη Μαθιουδάκη παναγιωτακοπουλο,χημεία σπυρο και δικαία μιχελη και έκθεση μου δίνει υλικό η καθηγήτρια απο τον κοινό νου και όχι μόνο...βιολογια ας σε βοηθήσει κάποιος άλλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Λοιπόν καλή τύχη στην γενιά του 2000 ότι θέλετε ρωτάτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,253 μηνύματα.
Φυσικα!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Παιδιά μισό λίγο γιατί μου φαίνεται τον πήρατε από τον λαιμό για Αυτό που είπε σχετικά με το ΑΟΘ. Καταρχάς, κάθε μάθημα που το διαβάζεις για πανελλήνιες είναι απαιτητικό Γιατί θέλει συνεχή επαφή και γνώση όλης της ύλης. Από εκεί και πέρα δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις εύκολο/δύσκολο ένα μάθημα καθώς είναι υποκειμενικό, μπορείς ωστόσο να συγκρίνεις. Όταν βλέπεις ότι Στο 99% των περιπτώσεων οι βαθμοί Στο ΑΟΘ είναι πολύ ψηλότεροι απο αυτούς στα μαθηματικά συμπεραίνεις ότι το πρώτο είναι ΠΙΟ εύκολο, όχι εύκολο. Οπότε μην περιφρονειτε την άποψη του, Ίσως είναι ελλιπής αλλά όχι αβάσιμη.
Επειδή εγω το ξεκίνησα αυτό, θα σου απαντήσω εγω.... Γράφεις οτι δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις κάποιο μάθημα αν είναι εύκολο ή δύσκολο, κάτι όμως που ο μαθητής αυτός το έκανε χωρίς να έχει επαφή με το μάθημα αυτό... Να συγκρίνεις τώρα το ΑΟΘ με τα μαθηματικά συγκεκριμένα ή με κάποιο άλλο μάθημα; Νομίζω οτι στα μαθηματικά ελάχιστοι είναι αυτοί που αριστεύουν, στην έκθεση πάλι κάποιο αξιόλογο ποστοστό γράφει γύρω στο 15 και ΑΕΠΠ μπορείς να χτυπήσεις ακόμα και 19-20 αν ξέρεις πως λειτουργούν τα προγράμματα. Ωραία, και;;; Θα βγεις εσυ τώρα, που αν θυμάμαι καλά ήσουν θετική, να πεις οτι για να γράφουν τέτοιους βαθμούς σημαίνει οτι είναι ευκολάκια;; Δεν έγραψα χημεία ή φυσική, και πέρσι το '16 πολλά παιδιά χτύπησαν 20αρια σε αυτά τα 2 μαθήματα, αν έβγαινα εγω και έλεγα ''ελάτε ρε παιδιά χημεία και φυσική είναι εύκολα μαθήματα διαφορετικά δεν θα έγραφαν 20'', ΧΩΡΙΣ να έχω καμία επαφή με τα μαθήματα αυτά, δεν θα σου φαινόταν άσχημο, ε;;
Η άποψη είναι σεβαστή όταν έχεις όλα τα στοιχεία μπροστά σου και μπορείς με σιγουριά να πεις οτι ναι ισχύει αυτό, διαφορετικά υπάρχει και η άλλη πλευρά του να πεις οτι ίσως και να έκανες λάθος....

Αλλά ο συγκεκριμένος μαθητής, τα δικά μου σχόλια τα κάνει γαργάρα και σε όλα τα άλλα απαντάει... Αλλά ξέχασα, εμένα με έχει πειράξει η ζέστη, όπως ανάφερε χθες και έτσι που να ασχοληθεί μαζί μου το παιδί αυτό....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,253 μηνύματα.
Κανείς λάθος που νομίζεις ότι δεν σου απαντάω γιατί σε φοβάμαι αλλα και να σου απαντήσω χάσιμο χρόνου θα είναι,τελος άποψη μου είναι εμενα το Αοθ μπορεί να μου φενεται εύκολο ε και τι να κάνουμε τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Κανείς λάθος που νομίζεις ότι δεν σου απαντάω γιατί σε φοβάμαι αλλα και να σου απαντήσω χάσιμο χρόνου θα είναι,τελος άποψη μου είναι εμενα το Αοθ μπορεί να μου φενεται εύκολο ε και τι να κάνουμε τωρα.
Πρώτον, είναι φΑΙνεται και οχι φένεται, και απορώ πως βγάζεις 19+ μέσο όρο και κάνεις ορθογραφικά λάθη... Συγνώμη αλλά αν ήμουν καθηγήτριά σου, δεν πα να είχες και μυαλό Αϊστάιν, μόνο και μόνο για τα ορθογραφικά θα έχανες βαθμούς. Και επίσης χρησιμοποιούμε και σημεία στίξης και οχι μόνο την τελεία στο τέλος.
Δεύτερον, σου φαίνεται εύκολο ενώ χθες έλεγες οτι σου φάνηκε το χειρότερο μάθημα, ενώ πριν κάποιες μέρες οτι είναι εύκολο και πάει λέγοντας... Δλδ. έχεις μια πολύ σταθερή άποψη, όπως καταλαβαίνεις.... Επίσης ειρωνευόσουν και για τα μαθηματικά προσανατολισμού, και χθες έγραφες οτι οι λογάριθμοι είναι έρωτας και σε καμιά εβδομάδα θα λες οτι δεν καταλαβαίνεις τίποτα και πάει λέγοντας... Γύρω-γύρω.
Χάνεις τον χρόνο σου ΕΣΥ να απαντήσεις σε ΕΜΕΝΑ;; Σκέψου πόσο χρόνο χάνουν κάποιοι άλλοι που την μια μέρα βλέπουν τον τρελό ενθουσιασμό σου και την άλλη την απογοητευσή σου....

Και ας βγει οποιοσδήποτε θέλει να με χαρακτηρίσει όπως γουστάρει και να με κρίνει για το πως μιλάω έτσι σε ένα 17-18χρονο....

Και να συμπληρώσω ακόμα πως οποιοσδήποτε και να έγραφε αυτά που γράφεις, το ίδιο θα απάνταγα και δεν έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με εσένα.. Εξάλλου άγνωστοι είμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,253 μηνύματα.
Τα μαθηματικα τα λατρευω και δευτερον ειπα οτι ειναι αρχη ακομα για αυτο δεν καταλαβαινω καλα το αοθ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Τα μαθηματικα τα λατρευω και δευτερον ειπα οτι ειναι αρχη ακομα για αυτο δεν καταλαβαινω καλα το αοθ.
Μα ΕΠΡΕΠΕ να το καταλαβαίνεις, εφόσον δηλώνεις και είναι εύκολο...
Πάλι τα ίδια θα λέμε;; Δικά σου λόγια είναι παιδάκι μου, και οχι δικά μου... Πφ.

Άντε, ας το τερματίσουμε εδω επειδή θα φτάσουμε μέχρι τα Χριστούγεννα έτσι... Δεν υπάρχει συνεννοήση.
Και τώρα θα κάνω εγω την κουφή και δεν θα σχολιάσω πάλι τίποτα δικό σου... Έξάλλου μάτια έχουμε όλοι και βλέπουμε!

Καλό διάβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top