[Θερινή προετοιμασία] Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ευχαριστουμε ολους για τις συμβουλεες:) , ευτυχως η deutsch κανει και για μας στους θετικους για την εκθεση
τιποτα αλλο για την θετικη; την βαρυτητα του καθε μαθηματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αριστοτέλης Ωνα

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης Ωνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
από επάλ έχω δικαίωμα σε πολυτεχνική σχολή ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
από επάλ έχω δικαίωμα σε πολυτεχνική σχολή ;

Ξέρω ότι από φέτος οι υποψήφιοι από ΕΠΑΛ έχουν πρόσβαση σε πανεπιστήμια και όχι μόνο σε ΤΕΙ, σε ποσοστό 1% επί του συνόλου των εισακτέων. Άρα λογικά έχεις. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
από επάλ έχω δικαίωμα σε πολυτεχνική σχολή ;

Ανάλογα την ειδικοτητα σου προφανώς. Παραπάνω εχω ανεβάσει Λίνκ με την αντιστοιχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αριστοτέλης Ωνα

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης Ωνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
είμαι τομέας ηλεκτρολογίας και ηλεκτρονικής λογικά θα έχω δικαίωμα σε κάποια σχολή πληροφορικής ή σε σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
είμαι τομέας ηλεκτρολογίας και ηλεκτρονικής λογικά θα έχω δικαίωμα σε κάποια σχολή πληροφορικής ή σε σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών

Εχεις παρει σβάρνα ολα τα θέματα βλεπω. Ναι, εχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SnowLover

Νεοφερμένος

Ο SnowLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ευχαριστουμε ολους για τις συμβουλεες:) , ευτυχως η deutsch κανει και για μας στους θετικους για την εκθεση
τιποτα αλλο για την θετικη; την βαρυτητα του καθε μαθηματος;

ευχαριστουμε ολους για τις συμβουλεες:) , ευτυχως η deutsch εχει και ενα κοινο μαθημα κανει με μας τους θετικους ,την εκθεση ,
τιποτα αλλο για την θετικη; την βαρυτητα του καθε μαθηματος;

τα μαθηματικα ειναι το πιο δυσκολο μαθημα απο την θετικη..χρειαζεται στυλο και απειρες σελιδες χαρτι...προσωπικα αγοραζα λευκες σελιδες εκτυπωτη (500 φυλλα) και έλυνα. ..Χρησιμοποιουσα το βοηθημα του μπαρλα σε συνδυασμο και με ασκησεις απο αλλα βοηθηματα..Φυσικη το σχολικο πολυ καλα(ασκησεις θεωρια) και το βοηθημα του παναγιωτακοπουλου αλλα επειδη εχει απειρες ασκησεις χρειαζεται να σου λεει καποιος καθηγητης τις πιο σημαντικες..Η χημεια εχει συγκεκριμενα πραγματα και θα ελεγα να αγορασεις τον σαλτερη...ειναι το καλυτερο βιβλιο..Σχετικα ευκολο μαθημα το οποιο δυσκολευει λιγο στα τελευταια κεφάλαια (ιοντικη ισορροπία και οργανικη) αλλα οχι τιποτα σπουδαιο..Εκθεση προσπαθησε να γραφεις πολλες εκθεσεις και περιληψεις(1 καθε εβδομαδα),διαβαζε σχεδιαγραμματα,χωρις να τα αποστηθιζεις, και θεωρια η οποια ειναι λιγη..Και προσοχη..στο τελος που θα λιγοστευει ο χρονος μην αφησεις την εκθεση..αν την αφησεις σε αφησε και ειναι κριμα ο κοπος μιας χρονιας..Τελικα η εκθεση μπορει να καθορισει την εισαγωγη σου στην σχολη που θελεις..Αυτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgoshan

Νεοφερμένος

Ο Giorgoshan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Προσοχή,διαβάστε καλά όχι άγχος ηρεμία. Αυτά είναι τα βασικά.Εμείς γραψαμε τώρα είναι η σειρά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Θα μας φάει η μαρμαγκα ??????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αριστοτέλης Ωνα

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης Ωνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
παιδιά είμαι μαθητής τρίτης λυκείου επάλ γυμνάσιο έβγαλα στην πρώτη 19 ακριβώς δευτέρα 19,1 και τρίτη 19,3 μόλις μπήκα λύκειο πήγα γενικό και κάτι με έπιασε και σταμάτησα να διαβάζω(πήγαινα σχολείο χωρίς τσάντα) βέβαια οι καθηγητές είχαν δει τους βαθμούς μου στο γυμνάσιο και με πέρασαν έστω με 10 στην δευτέρα πήγα επάλ έμεινα από απουσίες.Στην συνέχεια έκανα ξανά την δευτέρα με στόχο να μν κάνω απουσίες, το κατάφερα και στο τέλος της σχολικής περιόδου ήθελα να διαβάσω για τις εξετάσεις. Μου φάνηκαν σχεδόν όλα σαν του γυμνασίου. Τώρα φέτος θέλω να δώσω πενελλήνιες, γενικά βάζω πάντα υψηλούς στόχους και θα ήθελα να περάσω σε κάποιο πανεπιστήμιο(κάτι σε πληροφορική ή ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών με το 1%) πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να γυρίσω γενικό στην δευτέρα επειδή αν περάσω από επάλ θα δυσκολευτώ στο πανεπιστήμιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Παιδιά εγώ φυσική έχω βοήθημα των αδερφών Σαββάλα. Ο καθηγητής μου μου είπε ότι έχει εμπλουτιστεί πολύ και είναι υπερπλήρες (είναι 2 τόμοι των 800+ σελίδων). Έχω ακούσει όμως ότι παίζει πολύ και του Παναγιωτακόπουλου. Τι γνώμες έχετε για αυτά τα 2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happysoul

Νεοφερμένος

Η happysoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Παιδιά εγώ φυσική έχω βοήθημα των αδερφών Σαββάλα. Ο καθηγητής μου μου είπε ότι έχει εμπλουτιστεί πολύ και είναι υπερπλήρες (είναι 2 τόμοι των 800+ σελίδων). Έχω ακούσει όμως ότι παίζει πολύ και του Παναγιωτακόπουλου. Τι γνώμες έχετε για αυτά τα 2;

Κοίτα,εγώ έχω την προπερσινη τους εκδοση και δεν με βολευε πολύ έτσι όπως ήταν οργανωμένο,προτιμούσα πολύ περισσότερο τον Παναγιωτακόπουλο.
Ίσως όμως να έχει βελτιωθεί,αφού λες οτι ειναι εμπλουτισμενο.Γενικά πάντως υπάρχει η άποψη οτι πιο δύσκολος είναι ο Παναγιωτακόπουλος.Όμως αυτό βάσει των περσινών δεδομένων..οπότε μπορεί να να μην ισχύει τώρα.

Εσύ άκου τον καθηγητή σου και κάνε από αυτό το βοήθημα που σου είπε,θα ξερει καλύτερα εκείνος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
πολυ ζεστα το εχετε παρει οι 00':spell:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Καλη επιτυχια και απο εμενα και θα πω κ εγω με την σειρα μου καποιες εμπειριες αφου εδινα φετος.
Στην Εκθεση μην προσπαθησετε να μαθετε απ εξω, αυτο που θα σας βοηθησει ειναι να προσεγγισετε γενικοτερα τα θεματα και να εστιαζετε στο συγκεκριμενο, δηλαδη πχ οι τροποι αντιμετωπισης στην πλειοψηφια τους ειναι λιγο πολυ κοινοι, οσο κ αν φανταζει δυσκολο θα σας μεινουν ευκολα καποια πραγματα, και μεγαλη προσοχη στις ασκησεις, στην εκθεση ξεκινας με αριστα το 37; 38; το οποιο ειναι και απλησιαστο ενω στις ασκησεις μπορεις να τα παρεις ολα τα μορια.
Μαθηματικα, μην το δαιμονοποιειτε το μαθημα, εχει σειρα, οργανωση, λογικη. Σιγα σιγα με κατανοηση και χωρις κενα και εχεις τις απαραιτητες βασεις.
Φυσικη πρωτα θα κατανοησετε ολα τα φαινομενα και μετα θα λυσετε ασκησεις. Και κυριως μην παρασυρεστε απο υπερβολικες και ουτοπικες ασκησεις γιατι ειδικα εδω τα βοηθηματα εχουν παμπολλες. Απο ενα σημειο κ μετα μπορειτε να κρινετε ποιες ασκησεις πρεπει να δοκιμασετε, δεν αναφερομαι σε δυσκολια αλλα σε περιεχομενο.
Χημεια, καθολου ευκολο μαθημα οπως πολλοι πιστευουν. Η υλη ειναι τεραστια σχεδον 2 ταξεων, τα κεφαλαια ασυνδετα και θελει πολλη προσοχη. Οι ασκησεις δεν θα σας δυσκολεψουν τοσο αν μαθετε τη λογικη, η οργανικη ειναι απλα αντιδρασεις. Το μεγαλυτερο ζορι ειναι στο θεωρητικο μερος που ευτυχως 2 χρονια δεν εχει ζητηθει στις πανελληνιες, και πραγματικα ειναι παρα πολλα τα σημεια.
Καλη επιτυχια σε ολους και οση ορεξη κ αν εχετε τωρα το καλοκαιρι οπως οι περισσοτεροι μην υπερβαλλετε καθως δεν ειστε ακομα στο "ζουμι" της υλης.
Και ασχετα με τι πιστευουν οι περισσοτεροι η θετικη θελει πολυ, παρα πολυ γραψιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Η χρονια του 00' είναι η χρυσή γενια που θα πάει τις βάσεις των σχολών στο θεό.
Παιδια όσοι ξεκινήσατε φροντιστήρια ποσο περίπου διαβάζετε? Ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση ότι μάλλον το έχω παρακάνει. Έρχεται ο πατέρας μου και μου λέει "Σήκω ρε μ@λ@κα να πάμε στη θαλλασα να ξελαμπικάρεις" xD
Υ.Γ Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Η χρονια του 00' είναι η χρυσή γενια που θα πάει τις βάσεις των σχολών στο θεό.
Παιδια όσοι ξεκινήσατε φροντιστήρια ποσο περίπου διαβάζετε? Ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση ότι μάλλον το έχω παρακάνει. Έρχεται ο πατέρας μου και μου λέει "Σήκω ρε μ@λ@κα να πάμε στη θαλλασα να ξελαμπικάρεις" xD
Υ.Γ Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση.

Τί εννοείς "τεχνολογική"; :P Στοχεύεις στο 2ο πεδίο;
Εγώ προσωπικά, δεν έχω καθόλου όρεξη για διάβασμα. Διαβάζω μεν όσα πρέπει, αλλά από την άλλη είναι πολύ ψυχοφθόρο το διάβασμά μου :/: Διαρκεί 2-3 ώρες κατά μέσον όρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris2799

Νεοφερμένος

Ο chris2799 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά και καλή σας επιτυχία για φέτος !!!
Ως φετινός απόφοιτος της τρίτης λυκείου, θέλω και εγώ με την σειρά μου να δώσω κάποιες συμβουλές στα παιδιά που δίνουν φέτος πανελλήνιες και ιδιαίτερα στα παιδιά που δίνουν μέσω της κατεύθυνσης της οικονομίας και πληροφορικής

Έχουμε και λέμε

Στην έκθεση δεν έχω να πω τίποτα γιατί με κάλυψαν οι προηγούμενοι

Στα μαθηματικά αυτό που έχω να πω είναι ότι το σχολικό βιβλίο μην το υποτιμάτε. Πολλά ερωτήματα που μπαίνουν στις πανελλήνιες βασιζονται σε αυτό (π.χ. το ερώτημα Γ2 ήταν βασισμένο στην άσκηση 8 της σελίδας 351)

Στο ΑΟΘ, να μάθετε πάρα πολύ καλά την θεωρία και να λύσετε αρκετές ασκήσεις. Παρόλο που είναι σχετικά εύκολο μάθημα, μην το αμελήσετε, λόγω των σχετικά δυσκολότερων θεμάτων που μπήκαν φέτος. Οι ασκήσεις που έλυνα ηταν παρμένες από το διαδίκτυο και από θέματα προηγούμενων ετών στις πανελληνιες

Στο ΑΕΠΠ, σας συμβουλεύω να λύσετε πάρα πολλές ασκήσεις με προγράμματα, αλγορίθμους, διαγράμματα ροης και ό,τι άλλο εχει προκειμένου να κατανοήσετε την λογική του προγραμματισμού και η παπαγαλία μεθοδολογιών δεν θα σας βοηθήσει αρκετά .Εγώ προσωπικά χρησιμοποιούσα το βοήθημα του γιώργου καρκαμάνη.

Αυτά :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Μια ερώτηση
Δίνεται η συνάρτηση fx=ημχ+συν^2χ+1
Να εξετάσετε ποια σημείο ανήκουν στην γραφική παράσταση της f
Τα σημεία είναι Α(0,2) Β(π/2,1) Γ(π,3)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από τις συμβουλές σας και μόνο, Deutsch... Lover και stefaniat, φαίνεται πόσο καλά έχετε γράψει! Μπορώ να τις κρίνω, μιας κι εγώ θεωρητική ήμουν. Τα θερμά μου συγχαρητήρια! :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happysoul

Νεοφερμένος

Η happysoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Μια ερώτηση
Δίνεται η συνάρτηση fx=ημχ+συν^2χ+1
Να εξετάσετε ποια σημείο ανήκουν στην γραφική παράσταση της f
Τα σημεία είναι Α(0,2) Β(π/2,1) Γ(π,3)

Όταν σου λεει αν ανήκουν στη γρ. παράσταση εννοεί αν επαληθεύουν την f.
Βάζεις στην συναρτηση f όπου χ την τετμημένη του κάθε σημείου και αν το αποτέλεσμα ειναι η αντίστοιχη τεταγμένη y που σου δίνεται ,τότε όντως την επαληθεύει.
πχ. για το Α: για χ=ο έχουμε: f(o)=ημ0+συν^2ο+1=0+1^2+1=1+1=2
κ άρα το Α ανήκει στην γρ. παράσταση της f

το ίδιο πράγμα κάνεις κ για τα υπόλοιπα σημεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top