Θα φεύγατε από την Ελλάδα για ακαδημαϊκούς ή επαγγελματικούς λόγους;

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για ακαδημαϊκούς ή επαγγελματικούς λόγους;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)

philimonas

Νεοφερμένος

Ο philimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
επισης τι νομιζετε οτι ειναι ευκολο να πας στο εξωτερικο? η το εξωτερικο ειναι ο παραδεισος? τα ιδια σκατα ειναι! [...]
τελος, οσον αφορα το ελλαδα η εξωτερικο, σαφως και σημαντικο ειναι τι ακριβως ζητας απο την ζωη σου,το μονο σιγουρο ειναι πως θα θελεις λιγο πριν πεθανεις να αισθανεσαι περηφανος για αυτα που καταφερες ΜΟΝΟΣ σου, εκτος και αν σε εχουν μεγαλωσει, ετσι ωστε να στα εχουν ολα ετοιμα, οποτε καλα θα κανεις και θα φυγεις, η ελλαδα νομιζω πως πλεον χρειαζεται εργατικους και εξυπνους ανθρωπους!

Τελικά, άμα φύγεις στο εξωτερικό θα στα έχουν όλα έτοιμα, ή τα ίδια σκατά είναι κι εκεί; Με μπέρδεψες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιon

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Και βεβαια θα εφευγα .. αμα μου δωθει μια καλη ευκαιρια ουτε δευτερη σκεψη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Φορολογικά, έχεις εξετάσει αν αξίζει να ζεις στην Γιαπωνία, Κίνα,...και αλλού; Επίσης στην Κίνα έχουν κόκκινο κομμουνισμό με κοστούμι, κοινώς πάει ο τυφεκισμός σύννεφο στις επαρχίες του Γιαν τσε Γιαγκ. Στην χώρα μας έχουμε γαλαζοπράσινο κωμμουνισμό με κοστούμι και ελαφρολαϊκές νότες από Σοβιέτα αλλά χωρίς ράβδο (και μην μου πείτε ότι πέφτει ράβδος από τα ΜΑΤ γιατί θα γελάσει ο κάθε πικραμένος, αν δούμε τι ξύλο πέφτει σε αληθινές Σοβιέτες ή Σερβιέτες).
α δηλαδη καποιος θα φυγει για ακαδημαικους λογους στο εξωτερικο..δηλαδη τον κομμουνισμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιon

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Στην Αγγλία η κρίση δεν έφυγε ποτέ έχω την αίσθηση. Απλά άλλη η δυναμική της Αγγλίας και άλλη της Ελλάδας, γι' αυτό και εμείς την καταλάβαμε αλλιώς.

Άλλο η εμπειρία, εκεί μαζί σας, να πάτε. Αλλά το μέλλον είναι εξίσου άσχημο και στην Αγγλία (αναφέρω αυτή τη χώρα, γιατί γι΄αυτή γνωρίζω).
Eγω εχω ακουστα απο πολυ εγκυρη πηγη οτιστην Αγγλια παιρνουν κατι μισθους διαστημικους.. εμεις δεν τους φτανουμε ουτε στο νυχακι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μονο προσωρινα για καποιο μεταπτυχιακο!!Παρ' ολο που η Ελλαδα και οι πολιτικοι της δεν υποσχονται μελλον εγω θελω να σπουδασω στην χωρα μου και να τους αποδειξω οτι μπορουμε να τα καταφερουμε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Eγω εχω ακουστα απο πολυ εγκυρη πηγη οτιστην Αγγλια παιρνουν κατι μισθους διαστημικους.. εμεις δεν τους φτανουμε ουτε στο νυχακι !

Αστρονομικά είναι όμως και αυτά που πληρώνουν. Μην κρίνετε μισθούς Αγγλίας με ενοίκια πχ Ελλάδας. Αυτή είναι λάθος σκέψη...

Εγώ γνωρίζω πάντως ότι τα πράγματα είναι πολύ σφιχτά για ανθρώπους που είναι ήδη στη δουλειά και ανύπαρκτα γι΄αυτούς που προσπαθούν να βρουν δουλειά τώρα. Έχω και ακαδημαϊκούς σε μεγάλα πανεπιστήμια, έχω και σε ιδιωτικές επιχειρήσεις...Επίσης, όχι μόνο Έλληνες, μιλάω με διάφορες εθνικότητες (να είναι καλά το LSE! :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Eγω εχω ακουστα απο πολυ εγκυρη πηγη οτιστην Αγγλια παιρνουν κατι μισθους διαστημικους.. εμεις δεν τους φτανουμε ουτε στο νυχακι !

Ναι ομως σε χωρες οπως Γερμανια,Αγγλικα κ.α...πληρωνονται καλα αλλα οσο και αν μπορει να φανει περιεργο πληρωνουν πολλους φορους!!Ως και για την κατοχη φορητου υπολογιστη!!Το καλο ειναι οτι τα χρηματα πανε σε εργα της χωρας και οχι για μιζες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Τελικά, άμα φύγεις στο εξωτερικό θα στα έχουν όλα έτοιμα, ή τα ίδια σκατά είναι κι εκεί; Με μπέρδεψες..

ναι, φαινεται λες και αντιφασκω, μονο που το δευτερο το λεω σε εκεινον που πιστευει πως ειναι ετσι τα πραγματα στο εξωτερικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,843 μηνύματα.
α δηλαδη καποιος θα φυγει για ακαδημαικους λογους στο εξωτερικο..δηλαδη τον κομμουνισμο..

Επειδή φαίνεται ότι άλλο πράγμα κατάλαβες, θα κάνω μια μετάφραση των γραφόμενών μου: Θέλω να πω ότι σε κάθε χώρα υπάρχουν θετικά και αρνητικά στοιχεία. Καμία χώρα δεν είναι μόνο καλή ή μόνο κακή. Εφόσον οι κοινωνίες δομούνται από ανθρώπους υπάρχουν τρωτά σημεία. Γιατί ο μέσος Κινέζος ή ο μέσος Αμερικάνος να είναι καλύτερος από τον μέσο Έλληνα και το αντίστροφο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Προσωπικά ο μόνος λόγος που μένω στην Ελλάδα είναι οτι μου έχουν αφήσει οι γονείς μου περιουσία που άμα την εκμεταλλευτώ με τον σωστό τρόπο και βρώ και μια δουλίτσα 500-600 ευρώ με την ειδικότητα που σπούδασα πιστεύω πως θα μπορώ να ζήσω αξιοπρεπώς. Διαφορετικά θα είχα φύγει ολοζούμπιτος για εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Προσωπικά ο μόνος λόγος που μένω στην Ελλάδα είναι οτι μου έχουν αφήσει οι γονείς μου περιουσία που άμα την εκμεταλλευτώ με τον σωστό τρόπο και βρώ και μια δουλίτσα 500-600 ευρώ με την ειδικότητα που σπούδασα πιστεύω πως θα μπορώ να ζήσω αξιοπρεπώς. Διαφορετικά θα είχα φύγει ολοζούμπιτος για εξωτερικό.

Μονο αυτο θα κρατησω απο το μηνυμα σου....Δουλιτσα 500-600 ευρω...Εκει εχουμε καταντησει....Κατι τετοια μου λενε και οι δικοι μου και βγαζω αφρους απο το στομα και καπνους απο τα αυτια....

ΥΓ.Δεν εχω κατι μαζι σου....Σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα στην ζωη σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Μονο αυτο θα κρατησω απο το μηνυμα σου....Δουλιτσα 500-600 ευρω...Εκει εχουμε καταντησει....Κατι τετοια μου λενε και οι δικοι μου και βγαζω αφρους απο το στομα και καπνους απο τα αυτια....

ΥΓ.Δεν εχω κατι μαζι σου....Σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα στην ζωη σου....

Είναι λογικό να βγάζεις καπνούς όταν έχεις καταβάλλει κόπους για να φτάσεις σε κάποιο επιθυμητό επίπεδο και να τελειώσεις την σχολή σου και μετά να τα βλέπεις όλα μαύρα στο μέλλον.

Αλλά δυστηχώς όταν ακούω οτι απόφοιτοι του πολυτεχνείου με μεταπτυχιακά και 2 ξένες γλώσσες εργάζονται με 300-400ευρώ το μήνα ή ακόμα και αμισθί επειδή δεν έχουν προϋπηρησία και τους ξεζουμίζουν 12ώρα τότε με κάνουν να σκέφτομε οτι η 8ωρη εργασία με 500-600 ευρώ είναι καλή, εγώ είμαι τεχνολόγος μηχανολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Χαλαρα . . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρανιααααα

Δραστήριο μέλος

Η ρανιααααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Ανετότατα και χωρίς κανένα δυσταγμό!!!:) αλλα πέρα απο την πλάκα θελει γερά κότσια να αντέξεις στο εξωτερικό για διάφορους λόγους δεν είναι τοσο ευκολο οσο φαίνεται.......:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Θέλει πολύ περισσότερα για να αντέξεις στο εσωτερικό.
Εκτός κι αν μιλάμε για Νιγηρία π.χ. οκ τότε η Ελλάδα παίζει και να είναι καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
για κανένα λόγο δεν θα μείνω ελλάδα..δεν μου αρέσει τίποτα σε αυτή τη χώρα..από τους ανθρώπους μέχρι το φυσικό μας περιβάλλον..είμαι 18 και την 'εχω βαρεθεί την Ελλάδα..ΗΔΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
συμφωνω με τους 3 τελευταιους και εγω στο εξωτερικο ελπιζω να παω οταν με το καλο τελειωσω το σχολειο και τις σπουδες μου αργοτερα απο την ελλαδα ;-) εδω ελαχιστες επαγγελματικες προοπτικες υπαρχουν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω έξω... Δεν υπάρχει κάτι που να με κρατάει (από τους γονείς, εξαιρετική ευκαιρία κλπ.) , οπότε θα κάνω μια προσπάθεια.

Ίσως κάτι γίνει μετά το μεταπτυχιακό (αν μπορέσω να κάνω) και μείνω εξωτερικό... Ο στρατός βέβαια είναι ένα θέμα, αλλά σε αυτό προσβλέπω κάπως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Μονο αν η δουλεια ηταν να ψεκαζω κοπελες στη τζαμαικα με 2000ευρω το μηνα και να μενω δωρεαν σε ενα πενταστερο ξενοδοχειο! χαχα :D προφανως απιθανο και περαν των απαιτησεων αυτου του θεματος.
αρα σιγουρα οχι.(ειμαι ο μοναδικος που ψηφισα σιγουρα οχι!) προτιμω να ζησω την ζωη μου παρα να κυνηγω καποιο ******** ονειρο περι καριερας στα harvard και microsoft σε αγγλιες και αμερικες. εκει απλα δεν υπαρχει ζωη για εναν ξενο(δεν μπορεις να επικοινωνησεις ελευθερα ακομα και αν εισαι προφεσορας στην γλωσσα εκει τοτε δεν παυεις να εισαι ενας ξενος και ετσι θα αντιμετωπιζεσαι/αισθανεσαι) ασε που η ζωη εκει δεν συγκρινεται με την Ελλαδα ειδικα για εναν Ελληνα! εκτος αν θες η καριερα σου να ειναι η ζωη σου ε τοτε ωρα καλη στην πρυμνη σου και αερα στα πανια σου. (διευκρινηση οτι αλλο να πας να ζησεις στο εξωτερικο και αλλο να πας ταξιδια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ένας λόγος παραπάνω man, όσο πιο δύσκολο ακούγεται τόσο πιο γαμάτο δεν καταλήγει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top