Θα φεύγατε από την Ελλάδα για ακαδημαϊκούς ή επαγγελματικούς λόγους;

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για ακαδημαϊκούς ή επαγγελματικούς λόγους;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Παρεξήγηση (τελικά όντως ο γραπτός λόγος δημιουργεί προβλήματα σαφήνειας).
Σε καμία περίπτωση δε θα έθετα το διδακτορικό σα λύση. Προσωπικά πιάστηκα από την ανακοίνωση της κ.Διαμαντοπούλου στην οποία υποστηρίζει πως οι φοιτητές του εξωτερικού πρέπει να επιστρέψουν πίσω. Καθώς η μικρή μου πείρα περιορίζεται μόνο σε διδακτορικό επίπεδο συνέκρινα τις καταστάσεις που θα βρει ένας φοιτητής στις ΗΠΑ και στην Ελλάδα ΑΝ θελήσει να κυνηγήσει αυτό το μονοπάτι. Δεν έθιξα το αν είναι εύκολο να κάνεις διδακτορικό ή το γνωστό θέμα που απασχολεί το Νίκο "πόσο εύκολα βγαίνεις από ένα πανεπιστήμιο της Ελλάδας και αν το κάνεις με τι βαθμό βγαίνεις από αυτό". Κόλλησα στο ότι έδωσε το παράδειγμα των ΗΜΜΥ και από εκεί παρεκτράπηκε η συζήτηση (κι άλλο, οπότε συγγνώμη για το μερίδιό μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,098 μηνύματα.
Εμένα με εκνευρίζουν όσοι βάζουν ρήτρα για να βάλουν μεγάλο βαθμό
Χαλαρώστε ρε guys και girls
To διδακτορικό πρέπει να είναι για όποιον θέλει να συνεχισει ακαδημαικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παρεξήγηση (τελικά όντως ο γραπτός λόγος δημιουργεί προβλήματα σαφήνειας).
Σε καμία περίπτωση δε θα έθετα το διδακτορικό σα λύση. Προσωπικά πιάστηκα από την ανακοίνωση της κ.Διαμαντοπούλου στην οποία υποστηρίζει πως οι φοιτητές του εξωτερικού πρέπει να επιστρέψουν πίσω. Καθώς η μικρή μου πείρα περιορίζεται μόνο σε διδακτορικό επίπεδο συνέκρινα τις καταστάσεις που θα βρει ένας φοιτητής στις ΗΠΑ και στην Ελλάδα ΑΝ θελήσει να κυνηγήσει αυτό το μονοπάτι. Δεν έθιξα το αν είναι εύκολο να κάνεις διδακτορικό ή το γνωστό θέμα που απασχολεί το Νίκο "πόσο εύκολα βγαίνεις από ένα πανεπιστήμιο της Ελλάδας και αν το κάνεις με τι βαθμό βγαίνεις από αυτό". Κόλλησα στο ότι έδωσε το παράδειγμα των ΗΜΜΥ και από εκεί παρεκτράπηκε η συζήτηση (κι άλλο, οπότε συγγνώμη για το μερίδιό μου)

Αλεξάνδρα μου, δεν το είπα για σένα συγκεκριμένα. :D
Γενικά το διαβάζω μέσα στο forum, λες και όλοι οι Έλληνες φοιτητές θέλουν να κάνουν διδακτορικό. Όταν φτάσει η ώρα να αποφασίσουν, οι πιο πολλοί έχουν βαρεθεί να διαβάζουν.

Εμένα με εκνευρίζουν όσοι βάζουν ρήτρα για να βάλουν μεγάλο βαθμό
Χαλαρώστε ρε guys
To διδακτορικό πρέπει να είναι για όποιον θέλει να συνεχισει ακαδημαικά

Η ρήτρα μπορεί να είναι και για να πιάσει κανείς το βαθμό για το μεταπτυχιακό. Μην το κατακρίνεις.
Συμφωνώ πάντως για την ακαδημαϊκή καριέρα.Στην αγορά, δεν σου δίνει τίποτα παραπάνω το διδακτορικό. Εκτός πλέον αν ανακαλύψεις κάτι, το πουλήσεις και πάει λέγοντας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Eρευνητικά και ακαδημαϊκά με έμφαση στο πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,098 μηνύματα.
Η ρήτρα μπορεί να είναι και για να πιάσει κανείς το βαθμό για το μεταπτυχιακό. Μην το κατακρίνεις.
Συμφωνώ πάντως για την ακαδημαϊκή καριέρα.Στην αγορά, δεν σου δίνει τίποτα παραπάνω το διδακτορικό. Εκτός πλέον αν ανακαλύψεις κάτι, το πουλήσεις και πάει λέγοντας...

Δε νομίζω να υπάρχει πουθενά στον κόσμο η λέξη ρήτρα εκτός από την Ελλάδα.

Επίσης πιστεύω ότι τα παιδιά κάνουν μεταπτυχιακό - διδακτορικό (Στην αγγλία μπορεί να γινει απευθείας διδακτορικό) επειδή φοβούνται να αντιμετωπίσουν τις συνθήκες της εργασίες είτε θέλουν να απολαύσουν λίγο παραπάνω φοιτητική ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δε νομίζω να υπάρχει πουθενά στον κόσμο η λέξη ρήτρα εκτός από την Ελλάδα.

Επίσης πιστεύω ότι τα παιδιά κάνουν μεταπτυχιακό - διδακτορικό (Στην αγγλία μπορεί να γινει απευθείας διδακτορικό) επειδή φοβούνται να αντιμετωπίσουν τις συνθήκες της εργασίες είτε θέλουν να απολαύσουν λίγο παραπάνω φοιτητική ζωή.

Νομίζω ότι είναι καλό να γίνεται και μεταπτυχιακό ενδιάμεσα, αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη...

Φοιτητική ζωή το διδακτορικό....;;Αν κάποιος το πιστεύει τότε είναι βαθιά νυχτωμένος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,098 μηνύματα.
Πιστεύω ότι οι περισσότεροι καταφεύγουν στο διδακτορικό λόγω επαγγελματικής ανασφάλειας. Εγώ έβγαλα *τη νοσηλευτική με 7,3 και μου προτείνανε να συνεχίσω για μεταπτυχιακό και αυτό γιατί υπάρχει έλλειψη νοσηλευτών ερευνητών επειδή στο κλάδο όλοι βρίσκουμε δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τότε πολύ απλά το κάνουν για λάθος λόγο, για μένα..
(νομίζω ότι έχουμε βγει τελείως εκτός!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η μαγκιά Χάρη είναι εμείς οι νέοι πτυχιούχοι να αναμορφώσουμε την Ελλάδα μένοντας στην Ελλάδα.
Συμφωνώ. :thumbup: Καθίστε και αναμορφώστε την.
Εγώ θα έρχομαι για διακοπές - που περιττό να πω ότι με την δραχμή και την τρελή υποτίμηση που θα έχει φάει θα ζω εδώ σαν βασιλιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Συμφωνώ. :thumbup: Καθίστε και αναμορφώστε την.
Εγώ θα έρχομαι για διακοπές - που περιττό να πω ότι με την δραχμή και την τρελή υποτίμηση που θα έχει φάει θα ζω εδώ σαν βασιλιάς.

Όσοι είναι εδώ,κάτι τους κρατάει εδώ.Όσοι πάνε έξω,κάτι τους ελκύει στο έξω.End of story σε αυτό πιστεύω.Για δραχμή δεν το κόβω πάντως.Δε θα μας αφήσουν έτσι εύκολα.Από την άλλη κι η δραχμή μπορεί να διαγράψει χρέη,αλλά θα δημιουργήσει άλλα προβλήματα.Πολύ μεγάλα.


Ο Έλληνας πάντως πολύ "μάγκας".(Δεν πάει σε εσένα αυτό,το έχω ως γενικότερη διαπίστωση,η παράθεση ήταν η αφορμή)Έξω το παίζει Παναγία και μέσα τα κάνει όλα π.Καλά να πάθουμε.(Να μας έρχεσαι για διακοπές πάντως,θα φέρνεις dollars από έξω.:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ο Έλληνας πάντως πολύ "μάγκας".(Δεν πάει σε εσένα αυτό,το έχω ως γενικότερη διαπίστωση,η παράθεση ήταν η αφορμή)Έξω το παίζει Παναγία και μέσα τα κάνει όλα π.Καλά να πάθουμε.(Να μας έρχεσαι για διακοπές πάντως,θα φέρνεις dollars από έξω.:P)

Έεεεετσι!!!!Είπες τη σωστότερη κουβέντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Menoula

Νεοφερμένος

Η Menoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αμέεεεεεεεε...γουαι νοτ ? (ετσι λεω τωρα τουλαχιστον)
Βασικα υπαρχουν 2 εκδοχες...η μια λεει οτι γιατι να φυγω? να το βαλω στα ποδια ? να εγκαταλειψω την πατριδα μου ? Και η αλλη...ΦΥΣΙΚΑ και θα φυγω..θα κοιταξω την παρτη μου και το μελλον μου χωρις να με νοιαζει τιποτα αλλο.
Ειναι αναλογα τι ζητας,τι ακριβως θες να κανεις και τι ποιοτητα ζωης θες να ζησεις..με ολα αυτα πορευεσαι..
Παντως εδω μελλον δεν βλεπω να υπαρχει..για το αμεσο μελλον τουλαχιστον...γιατι αν πιασουμε τι θα γινει σε 25-30 χρονια απο τωρα..τοτε ενταξει...:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Νομιζω πως θα παρω πολυ ευκολα την αποφαση αν μου δωθει η ευκαιρια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
χμμ, πρωτον ειναι απαραδεκτο, ατομα που σπουδαζουν, κ δεν εχουν βγει ποτε στην αγορα εργασιας, να λενε πως θα φυγουν, λες και βγηκαν στην αγορα εργασιας και φαγαν πολλες πορτες! καντε το πρωτα και μετα πειτε οτι θελετε!αλλα επειδη το λεει η τηλεοραση σωστο θα ειναι! αυτο ειναι της μοδας πλεον! επισης τι νομιζετε οτι ειναι ευκολο να πας στο εξωτερικο? η το εξωτερικο ειναι ο παραδεισος? τα ιδια σκατα ειναι! οπως σε κατι πακιστανους, τους παρουσιαζουν την ελλαδα ως παραδεισο και μολις ερθουν εδω, βλεπουν ποσο για τον πουτσο ειναι , εχοντας σκασει τα κερατα τους απο λεφτα, ετσι και εμας μας παρουσιαζουν το εξωτερικο! επισης ενα αλλο θεμα, (δεν αναφερομαι σε αυτους που σκεφτονται την ακαδημαικη καριερα), ποσο χαζο ειναι να κανεις μεταπτυχιακο, αμεσως μετα το πρωτο πτυχιο σου? αφου δεν γινετε να ξερεις τι ακριβως ζητα η αγορα εργασιας, τι πας να κανεις? ακουσες παλι στην τηλεοραση,οτι αυτους ζητανε τωρα τελευταια και ειπες να το δοκιμασεις ε? τελος, οσον αφορα το ελλαδα η εξωτερικο, σαφως και σημαντικο ειναι τι ακριβως ζητας απο την ζωη σου,το μονο σιγουρο ειναι πως θα θελεις λιγο πριν πεθανεις να αισθανεσαι περηφανος για αυτα που καταφερες ΜΟΝΟΣ σου, εκτος και αν σε εχουν μεγαλωσει, ετσι ωστε να στα εχουν ολα ετοιμα, οποτε καλα θα κανεις και θα φυγεις, η ελλαδα νομιζω πως πλεον χρειαζεται εργατικους και εξυπνους ανθρωπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Συμφωνώ λίγο πολύ με όλους σας... Είμαι Γ' Λυκείου ακόμη, όμως προβληματίζομαι ήδη για το θέμα αυτό αρκετά...
Νομίζω πως το να μείνεις στην Ελλάδα έχει σχέση με το τι προτεραιότητες θέτεις. Το να φεύγεις από την πατρίδα σου τη στιγμή που αυτή βρίσκεται σε τέτοιο αδιέξοδο συμφωνώ ότι είναι κάπως δειλό και απαξιωτικό. Όμως, υπάρχουν επαγγέλματα που δεν μπορείς να τα ασκήσεις εύκολα στην Ελλάδα (π.χ. καλές τέχνες, κοινωνιολογία...). Τι κάνεις, λοιπόν, σε αυτή την περίπτωση που θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο αλλά δεν μπορείς να το κάνεις εδώ; Είσαι διατεθειμμένος να θυσιάσεις τη μεγάλη αγάπη σου γι' αυτό και να παραμείνεις στη "χώρα που σε γέννησε"; Η απάντηση θεωρώ ότι είναι υποκειμενική...
Όσον αφορά στη βοήθεια που η νεολαία πρέπει να προσφέρει στην πατρίδα της, είχαμε μια σχετική συζήτηση στο σχολείο τις προάλλες και υπάρχει κι σε αυτό διαφωνία... Πολλοί λένε ότι πρέπει εμείς οι νέοι να μείνουμε στην Ελλάδα για να τη βοηθήσουμε... Ως τι όμως θα τη βοηθήσουμε;
Το μεγάλο λάθος των Ελλήνων είναι ότι δημιούργησαν για διάφορους λόγους ένα κράτος δημοσίων υπαλλήλων... Γι' αυτό και δεν μπόρεσε να αναπτυχθεί. Το κράτος φορολογεί τους πολίτες και ύστερα τους πληρώνει... Τι μένει στο κράτος, λοιπόν; (Προσέξτε, δε διαφωνώ ότι χάθηκαν χρήματα και για άλλους, ανειλημμένους, λόγους)
Οπότε αν είναι να μείνεις την Ελλάδα για να διοριστείς στο δημόσιο, ούτε τον εαυτό σου βοηθάς, ούτε την Ελλάδα... Αυτό δεν ισχύει αν κατευθύνεσαι σε ιδιωτικό επάγγελμα και έχεις όρεξη να δουλέψεις... Στην έσχατη περίπτωση, πάντως, αν σε νοιάζει τόσο πολύ το μέλλον της πατρίδας, τότε μπορείς να δουλέψεις στο εξωτερικό και να την στηρίξεις οικονομικά με "ξένα" χρήματα... Σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
χμμ, πρωτον ειναι απαραδεκτο, ατομα που σπουδαζουν, κ δεν εχουν βγει ποτε στην αγορα εργασιας, να λενε πως θα φυγουν, λες και βγηκαν στην αγορα εργασιας και φαγαν πολλες πορτες! [...]
επισης τι νομιζετε οτι ειναι ευκολο να πας στο εξωτερικο? η το εξωτερικο ειναι ο παραδεισος? τα ιδια σκατα ειναι!
Χμμ ... πρώτον "είναι απαράδεκτο", άτομα που σπουδάζουν και δεν έχουν βγει ποτέ στο εξωτερικό να λένε ότι το εξωτερικό είναι "τα ίδια σκατά", λες και βγήκαν πολλές φορές να δουλέψουν στο εξωτερικό και έφαγαν πολλές πόρτες!


How does it feel now?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Χμμ ... πρώτον "είναι απαράδεκτο", άτομα που σπουδάζουν και δεν έχουν βγει ποτέ στο εξωτερικό να λένε ότι το εξωτερικό είναι "τα ίδια σκατά", λες και βγήκαν πολλές φορές να δουλέψουν στο εξωτερικό και έφαγαν πολλές πόρτες!


How does it feel now?

κοιτα εαν παει 100% σε μενα το μηνυμα σου, πιστεψε με , ξερω τι γινετε, και μαλλον το ξερω και καλυτερα απο σενα! για αυτο φιλικη συμβουλη, κρατα μικρο καλαθι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Χμμ ... πρώτον "είναι απαράδεκτο", άτομα που σπουδάζουν και δεν έχουν βγει ποτέ στο εξωτερικό να λένε ότι το εξωτερικό είναι "τα ίδια σκατά", λες και βγήκαν πολλές φορές να δουλέψουν στο εξωτερικό και έφαγαν πολλές πόρτες!


How does it feel now?

ζηλευει εσας τους τυχερους που προλαβατε να φυγετε πριν διαλυθούν τα παντα εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ζηλευει εσας τους τυχερους που προλαβατε να φυγετε πριν διαλυθούν τα παντα εδω

αγορινα μου, οταν αποφασησα τι θα κανω στην ζωη μου, ειχα και ενα ωραιοτατο ΙΒ, αν ημουν φυγοπονος, καπου στο εξωτερικο θα ημουν! (δεν τελιωσα κανενα ιδιωτικο, αλλα εαν αποφασιζα ΙΒ ,θα πηγαινα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
κοιτα εαν παει 100% σε μενα το μηνυμα σου, πιστεψε με , ξερω τι γινετε, και μαλλον το ξερω και καλυτερα απο σενα! για αυτο φιλικη συμβουλη, κρατα μικρο καλαθι!
Okey, προφανώς δεν ζω στο εξωτερικό, αλλά σε κάποιο παράλληλο σύμπαν. :look:
Ό,τι πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top