Θα κάνετε το εμβόλιο;

Θα κάνετε το εμβόλιο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 147)
  • Ναι

    Ψήφοι: 108 73.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 22 15.0%
  • Δεν ξέρω

    Ψήφοι: 17 11.6%

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Οφέλη* μία στοιχειώδης ορθογραφία δεν έβλαψε κανέναν:)
Για την αναφορά σου αυτή καθ' εαυτή νομίζω πως σού απάντησαν καταλλήλως οι υπόλοιποι. Μία συμβουλή θα σού δώσω σε περίπτωση που συμμετάσχεις μελλοντικά και σε άλλες λογομαχίες (πράγμα που απεύχομαι για να μην εκτεθείς ξανά με τον ίδιο τρόπο...): Αν θες πραγματικά να νικήσεις, προσπάθησε o αντίλογός σου να αφορά στο θέμα που συζητάτε με τον συνομιλητή και να μην εμπλέκεις άσχετα πράγματα. Σε περίπτωση που δεν κατάλαβες σε τι αναφέρομαι, φαίνεται πως ξέμεινες από επιχειρήματα κατά των εμβολίων και έτσι, για να καλύψεις το κενό, σκέφτηκες να ασκήσεις κριτική για την ορθογραφία του συνομιλητή σου... Και μόνο με αυτό έχασες τον αγώνα, ενώ νομίζεις ότι τον κέρδισες...

Εφ' όσον λοιπόν θα σπουδάσεις θέατρο, καλό είναι να ξέρεις πώς να χειρίζεσαι τον λόγο. Γιατί λόγος δεν είναι η ορθογραφία, αλλά το να μιλάς σωστά, ευπρεπώς και πάνω από όλα με σεβασμό προς τον συνομιλητή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για την αναφορά σου αυτή καθ' εαυτή νομίζω πως σού απάντησαν καταλλήλως οι υπόλοιποι. Μία συμβουλή θα σού δώσω σε περίπτωση που συμμετάσχεις μελλοντικά και σε άλλες λογομαχίες (πράγμα που απεύχομαι για να μην εκτεθείς ξανά με τον ίδιο τρόπο...): Αν θες πραγματικά να νικήσεις, προσπάθησε o αντίλογός σου να αφορά στο θέμα που συζητάτε με τον συνομιλητή και να μην εμπλέκεις άσχετα πράγματα. Σε περίπτωση που δεν κατάλαβες σε τι αναφέρομαι, φαίνεται πως ξέμεινες από επιχειρήματα κατά των εμβολίων και έτσι, για να καλύψεις το κενό, σκέφτηκες να ασκήσεις κριτική για την ορθογραφία του συνομιλητή σου... Και μόνο με αυτό έχασες τον αγώνα, ενώ νομίζεις ότι τον κέρδισες...

Εφ' όσον λοιπόν θα σπουδάσεις θέατρο, καλό είναι να ξέρεις πώς να χειρίζεσαι τον λόγο. Γιατί λόγος δεν είναι η ορθογραφία, αλλά το να μιλάς σωστά, ευπρεπώς και πάνω από όλα με σεβασμό προς τον συνομιλητή.
Απαντήσεις όπου σας βολεύει έτσι? Παραπάνω έγραψα ότι και οι εμβολιασμενοι και οι ανεμβολίαστοι έχουν την ίδια μεταδοτικότητα του ιού για μια εβδομάδα! Τι γίνεται σε αυτήν την εβδομάδα? Για πες μας! Χιλιάδες άνθρωποι κολλάνε από τον εμβολιασμενο μέσα σε μια εβδομάδα! Αλλά εκεί δεν απαντάτε... απαντάτε στην διόρθωση που έκανα
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Το θέμα είναι ένα! Τον ανεμβολίαστο δεν τον προστατεύεις εσύ η εμβολιασμένη! Μη μας τρελαίνεις τώρα... Οπότε το εμβόλιο το κάνεις μόνο για να θωρακίσεις τον εαυτό σου! Όχι τους άλλους
Μπλε ανθρωπάκια = Υγιείς χωρίς εμβόλιο
Κίτρινα ανθρωπάκια = Υγιείς εμβολιασμένοι
Κόκκινα ανθρωπάκια = Νοσούν
Λίγα κόκκινα ανθρωπάκια ανάμεσα στους ανεμβολίαστους μπλε οδηγούν σε πολλά κόκκινα ανθρωπάκια. Αν ανάμεσα στα κόκκινα ανθρωπάκια υπάρχουν ευάλωτες ομάδες/ ανοσοκατεσταλμένοι τότε καλό παράδεισο να 'χουνε.
Λίγα κόκκινα ανθρωπάκια ανάμεσα σε σημαντικό ποσοστό κίτρινων εμβολιασμένων τότε η μετάδοση του ιού μειώνεται ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ άρα μειώνονται και οι θάνατοι ανασοκατεσταλμένων και μη.

Ξαναλέω η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!
330px-Herd_immunity.svg.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.
Απαντήσεις όπου σας βολεύει έτσι? Παραπάνω έγραψα ότι και οι εμβολιασμενοι και οι ανεμβολίαστοι έχουν την ίδια μεταδοτικότητα του ιού για μια εβδομάδα! Τι γίνεται σε αυτήν την εβδομάδα? Για πες μας! Χιλιάδες άνθρωποι κολλάνε από τον εμβολιασμενο μέσα σε μια εβδομάδα! Αλλά εκεί δεν απαντάτε... απαντάτε στην διόρθωση που έκανα
Αντι να καθεσαι να μαλωνεις δεν αρχιζεις να μαζευεις κανενα λεφτο? 80 το μηνα ειναι πολλα. Θα σου φυγει κανα 500ρι μεχρι το τελος του ετους.Επισης εσυ τι προτεινεις για το ανοιγμα των αει και γενικα της κοινωνιας
?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Νεφέλη γιατί έχεις τόσα νεύρα; :ermm: Το πρόβλημά σου δεν νομίζω ότι είναι ο εμβολιασμός.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αντι να καθεσαι να μαλωνεις δεν αρχιζεις να μαζευεις κανενα λεφτο? 80 το μηνα ειναι πολλα. Θα σου φυγει κανα 500ρι μεχρι το τελος του ετους.Επισης εσυ τι προτεινεις για το ανοιγμα των αει και γενικα της κοινωνιας
?
Χαχαχ και μόνο που πιέζουν εμάς τους ανεμβολίαστους να το πληρώνουμε ενώ οι εμβολιασμένοι θα τα παίρνουν δωρεάν δείχνει πόσο πολύ ΔΕΝ ενδιαφέρονται για την υγεία μας:) Ναι εγώ αυτό θα πρότεινα αγαπητέ... Να συνεχίσουν τα self test που τα παίρναμε από το φαρμακείο δωρεάν και να αφήσουν τα οργουελικά σχέδια του απ'έξω! Αλλά ναι, ξέχασα, ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ενδιαφέρονται για την υγεία μας αλλά για τα λεφτά που θα βγάλουν από τα τεστ που πίστεψε με θα είναι πολλά!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νεφέλη γιατί έχεις τόσα νεύρα; :ermm: Το πρόβλημά σου δεν νομίζω ότι είναι ο εμβολιασμός.
Δεν έχω καθόλου νεύρα:) απλά δεν δέχομαι να πιέζετε έναν άνθρωπο που δεν θέλει να κάνει το εμβόλιο και να τον διορθώνετε σε άσχετα σχόλια, διότι ΕΣΕΙΣ δεν έχετε επιχειρήματα και όχι εγώ! Εγώ απ' ότι βλέπεις απαντάω σε κάθε ερώτηση
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ποιους γύρω σου να προστατεύσεις κουκλάρα μου? Οι εμβολιασμενοι και κολλάνε και μεταδίδουν! Κανέναν γύρω σου δεν προστατεύεις! Έλεος όμως,
βασικά αν το καλοσκεφτείς προστατεύεις πολλούς
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ώσπου να καταλάβουν τα ωφέλη από τον εμβολιασμό θα έχουν χαθεί πολλές ζωές ακόμα. Και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα καταλάβουν.

Κάπου στις αρχές του αιώνα, το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο "τρωγόταν" με την περίπτωση του μαθηματικού Καραθεοδωρή. Τελικά τον διόρισαν ως έκτακτο καθηγητή Μαθηματικών για τους φοιτητές Χημείας α' εξαμήνου. Ο Καραθεοδωρή είχε ήδη αφήσει το στίγμα του στην παγκόσμια μαθηματική σκέψη και επιστήμη με μια σειρά εργασιών και νέων θεωριών σε πλήθος αντικειμένων όπως Πιθανότητες, Μιγαδική Ανάλυση, Μηχανική Αερίων κτλ, πολύ πριν από αυτή τη θέση εργασίας. Οπότε καταλαβαίνεις για την ξεφτίλα των ακαδημαϊκών και της κρατικής νοοτροπίας. Ακόμη και σήμερα με δόση "υποκρισίας" μιλάμε γι' αυτό τον άξιο Έλληνα χωρίς ποτέ η μεσαιωνική Ελληνική κοινωνία να κατάλαβε ακριβώς την επιστημονική προσφορά αυτού του ανθρώπου για πάντα στην ανθρωπότητα, επειδή απλά επικρατούν σκοταδιστές και μετριότητες.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Δεν έχω καθόλου νεύρα:) απλά δεν δέχομαι να πιέζετε έναν άνθρωπο που δεν θέλει να κάνει το εμβόλιο και να τον διορθώνετε σε άσχετα σχόλια, διότι ΕΣΕΙΣ δεν έχετε επιχειρήματα και όχι εγώ! Εγώ απ' ότι βλέπεις απαντάω σε κάθε ερώτηση
Αγνοείς κάθε επιχείρημα μου όμως. Επίσης τα δικά σου 'επιχειρήματα' να τα υποστηρίζεις με επίσημα στοιχεία, όχι με αρλούμπες από την φαντασία σου.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκεί φτάνουν τα επιχειρήματα σας! Να βρίσκετε ανθρώπους που κάνουν ανοησίες και να τους συγκρίνετε με όλον τον κόσμο που δεν έχει κάνει εμβόλιο! Λοιπόν άκου να δεις για να τελειώνουμε γιατί κουράστηκα κυριολεκτικά! 1. Δεν αρνούμαι την ύπαρξη του covid, πιστεύω ότι υπάρχει! 2. Δεν πιστεύω ότι τα εμβόλια έχουν τσιπάκια, 5G και ό,τι άλλο νομίζετε εσείς ότι πιστεύουμε! 3. Δεν πρόκειται να κάνω το συγκεκριμένο εμβόλιο γιατί ΦΟΒΆΜΑΙ , πόσο πιο απλά θες να το πω? Όπως φοβάσαι εσύ μη κολλήσεις covid, έτσι και εγώ φοβάμαι το εμβόλιο και τις χιλιάδες παρενέργειες που άφησε πίσω του σε όλη την γη:) Τέλος, δεν έχω κάτι άλλο να πω! Δεν σου πέφτει λόγος για τον δικό μου οργανισμό όπως και εμένα δεν μου πέφτει λόγος για τον δικό σου!
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Ας δούμε και κανένα πρόσφατο διαγραμματάκι.
Τα μπλε βουνά είναι τα κρούσματα της μετάλλαξης Δέλτα. Τα κόκκινα βουνά από κάτω είναι οι θάνατοι που προήλθαν από αυτά. Τι συμπέρασμα βγάζουμε όμως; Στις χώρες με υψηλό ποσοστό εμβολιασμένων, το βουναλάκι των θανάτων δεν αντικατοπτρίζει το βουνό με εκείνους που κόλλησαν. Είναι μάλιστα πολύ πιο μικρό & άρα σε χώρες με υψηλή εμβολιαστική κάλυψη η αύξηση των κρουσμάτων λόγω Δέλτα ΔΕΝ οδηγεί και σε αύξηση θανάτων.
Η @Nefeli. λοιπόν ας ταξιδέψει στην Τυνησία όπου τα βουναλάκια των κρουσμάτων είναι σχεδόν ίδιο με το βουναλάκι των θανάτων.
cov.jpg
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τέλος, δεν έχω κάτι άλλο να πω! Δεν σου πέφτει λόγος για τον δικό μου οργανισμό όπως και εμένα δεν μου πέφτει λόγος για τον δικό σου!

Σε αντίθεση με σένα Νεφέλη δεν μου αρέσει να είμαι ατομιστής. Έχω κοινωνική συνείδηση και θεωρώ ότι ανήκω σε μια κοινωνία ανθρώπων και όχι ρομπότ. Η αποτυχία του Ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος είναι ότι "φτιάχνει" νέους εαυτούληδες. Μου πέφτει λόγος επειδή δεν γουστάρω να πληρώνω μέσω φορολογίας (και ο κάθε άλλος πολίτης από την φτώχεια του) την δική σου ασυνέπεια λόγω κόστους νοσηλείας, επειδή όπως λες δεν μου πέφτει λόγος για τον οργανισμό σου αλλά μου πέφτει χρήμα από την τσέπη.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ο ανεύθυνος ψεκ πολίτης πιστεύει ότι έχει μόνο "αδιαπραγμάτευτα" δικαιώματα και ότι όλα είναι δωρεάν για να κάνει ότι θέλει σύμφωνα με τη δική του θεωρία ζωής. Δεν σκέφτεται ότι οι επιλογές του επιβαρύνουν την κοινωνία λόγω της ασυνειδησίας του σε οικονομικό επίπεδο. Δεν υπάρχει κοινωνία με δωρεές από τρίτους αλλά όλες οι παροχές για τους πολίτες είναι ήδη προπληρωμένες από τους πολίτες και μάλιστα με υπέρογκη φορολογία για να έχουν κάποιοι πολίτες το θράσος να κάνουν την πλάκα τους εις βάρος της μαζικής συνεισφοράς στην λειτουργία των υγειονομικών συστημάτων. Αίσχος. Δεν έχω να πω κάτι άλλο!


Φαντάζομαι ότι αυτό το ραντιστήρι θα περιείχε και φάρμακο εναντίον των gay. :P
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Εκεί φτάνουν τα επιχειρήματα σας! Να βρίσκετε ανθρώπους που κάνουν ανοησίες και να τους συγκρίνετε με όλον τον κόσμο που δεν έχει κάνει εμβόλιο! Λοιπόν άκου να δεις για να τελειώνουμε γιατί κουράστηκα κυριολεκτικά! 1. Δεν αρνούμαι την ύπαρξη του covid, πιστεύω ότι υπάρχει! 2. Δεν πιστεύω ότι τα εμβόλια έχουν τσιπάκια, 5G και ό,τι άλλο νομίζετε εσείς ότι πιστεύουμε! 3. Δεν πρόκειται να κάνω το συγκεκριμένο εμβόλιο γιατί ΦΟΒΆΜΑΙ , πόσο πιο απλά θες να το πω? Όπως φοβάσαι εσύ μη κολλήσεις covid, έτσι και εγώ φοβάμαι το εμβόλιο και τις χιλιάδες παρενέργειες που άφησε πίσω του σε όλη την γη:) Τέλος, δεν έχω κάτι άλλο να πω! Δεν σου πέφτει λόγος για τον δικό μου οργανισμό όπως και εμένα δεν μου πέφτει λόγος για τον δικό σου!
δεν φοβάσαι μην κολλήσεις covid;

χωρίς να θέλω να σε θίξω, απλά θέλω να καταλάβω κάτι
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν φοβάσαι μην κολλήσεις covid;

χωρίς να θέλω να σε θίξω, απλά θέλω να καταλάβω κάτι
Covid κόλλησα μέσα Απριλίου 2020... όχι δεν φοβάμαι τόσο όσο φοβάμαι το εμβόλιο, σε κάλυψα?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

pls απάντα και σε μένα Νεφέλη, με έχεις στο διαβάστηκε.
Με ρώτησες κάτι? Δεν μπορώ να βλέπω όλες τις ερωτήσεις:) το μόνο που βλέπω από εσένα συνεχώς είναι οι αντιδράσεις γέλιου σε κάθε μου απάντηση:)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
δεν φοβάσαι μην κολλήσεις covid;

χωρίς να θέλω να σε θίξω, απλά θέλω να καταλάβω κάτι

Είναι το ίδιο με εκείνους που κάνουν σεξ χωρίς προφύλαξη. Μετά λένε δεξιά και αριστερά ότι δεν πέφτει σε άλλους λόγος για τον οργανισμό τους και το σώμα τους στέλνοντας στην χειρότερη περίπτωση τον άλλο ή την άλλη είτε για ισχυρές κορτιζονοθεραπείες με δραματικές συνέπειες για την υγεία τους είτε στον άλλο κόσμο. Η θετική περίπτωση είναι μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη απλά συνήθως καμία πλευρά δεν είναι έτοιμη ψυχολογικά για ένα παιδάκι και η κατάσταση γίνεται σαπουνόπερα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top