Θα κάνετε το εμβόλιο;

Θα κάνετε το εμβόλιο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 147)
  • Ναι

    Ψήφοι: 108 73.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 22 15.0%
  • Δεν ξέρω

    Ψήφοι: 17 11.6%

Penny80

Νεοφερμένος

Η Penny80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ερώτηση προς τα κορίτσια: Γνωρίζει καμια αν το εμβόλιο επηρεάζει τον κύκλο της περιόδου και τη γονιμότητα γενικότερα; Γιατί έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις έως τώρα να λένε ότι μετά το εμβόλιο είχαν θέμα.. η γυναικολόγος μου είπε πως δεν υπόσχεται τίποτα ως προς αυτό και με φοβίζει λίγο.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ερώτηση προς τα κορίτσια: Γνωρίζει καμια αν το εμβόλιο επηρεάζει τον κύκλο της περιόδου και τη γονιμότητα γενικότερα; Γιατί έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις έως τώρα να λένε ότι μετά το εμβόλιο είχαν θέμα.. η γυναικολόγος μου είπε πως δεν υπόσχεται τίποτα ως προς αυτό και με φοβίζει λίγο.
Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις! Πάντως εγώ θα σου πω ότι η κολλητή μου που έκανε την πρώτη δόση της σταμάτησε η περίοδος! Θέμα τύχης είναι
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ερώτηση προς τα κορίτσια: Γνωρίζει καμια αν το εμβόλιο επηρεάζει τον κύκλο της περιόδου και τη γονιμότητα γενικότερα; Γιατί έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις έως τώρα να λένε ότι μετά το εμβόλιο είχαν θέμα.. η γυναικολόγος μου είπε πως δεν υπόσχεται τίποτα ως προς αυτό και με φοβίζει λίγο.

Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις! Πάντως εγώ θα σου πω ότι η κολλητή μου που έκανε την πρώτη δόση της σταμάτησε η περίοδος! Θέμα τύχης είναι
Ε λογικό είναι να επηρεάσει κάπως και την περίοδο. Το σώμα σου προσπαθεί να αμυνθεί απέναντι σε έναν ιό. Ακόμα και όταν έχεις μια απλή γρίπη ή κουραστείς επηρεάζεται η περίοδός σου, πόσο μάλλον όταν το σώμα σου προσπαθεί να αμυνθεί απέναντι σε κάτι που του είναι άγνωστο. Δεν έχω ακούσει περιπτώσεις που να έχουν δημιουργηθεί σημαντικά προβλήματα όμως. Εγώ μάλιστα το έκανα ενώ είχα περίοδο πρώτες μέρες και περίμενα να με επηρεάσει ή να έχω πιο έντονες παρενέργειες, αλλά δεν είχα τίποτα, ούτε επηρέασε την περίοδο τελικά.
 

calliope

Νεοφερμένος

Η calliope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ερώτηση προς τα κορίτσια: Γνωρίζει καμια αν το εμβόλιο επηρεάζει τον κύκλο της περιόδου και τη γονιμότητα γενικότερα; Γιατί έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις έως τώρα να λένε ότι μετά το εμβόλιο είχαν θέμα.. η γυναικολόγος μου είπε πως δεν υπόσχεται τίποτα ως προς αυτό και με φοβίζει λίγο.
ναι. ξερω καποιες που ειχαν καθυστέρηση αλλα τους ηρθε αργοτερα και ολα καλα
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ερώτηση προς τα κορίτσια: Γνωρίζει καμια αν το εμβόλιο επηρεάζει τον κύκλο της περιόδου και τη γονιμότητα γενικότερα; Γιατί έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις έως τώρα να λένε ότι μετά το εμβόλιο είχαν θέμα.. η γυναικολόγος μου είπε πως δεν υπόσχεται τίποτα ως προς αυτό και με φοβίζει λίγο.
Μπα οχι, εγω μια χαρα ειμαι με τον κυκλο μου. Το μονο που ειχα ακουσει ειναι οτι αυξανει το στηθος, δυστυχως δεν ειδα τετοια αποτελεσματα.

Κοριτσι μου, εμβολιασου. Και να επηρεαστει ο κυκλος σου, σιγα, θα φτιαξει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προτιμώ 40 τον μήνα από το να μου λένε καλά σαράντα:)
Δεν χρειαζεται να ζουμε περισσοτερο βασικα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ερώτηση προς τα κορίτσια: Γνωρίζει καμια αν το εμβόλιο επηρεάζει τον κύκλο της περιόδου και τη γονιμότητα γενικότερα; Γιατί έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις έως τώρα να λένε ότι μετά το εμβόλιο είχαν θέμα.. η γυναικολόγος μου είπε πως δεν υπόσχεται τίποτα ως προς αυτό και με φοβίζει λίγο.
Έχω πολυκυστικές οπότε περίμενα σίγουρα να με επηρεάσει με κάποιο τρόπο. Είμαι πλήρως εμβολιασμένη εδώ και δύο μήνες και δεν έχει υπάρξει κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα ο πόνος είναι ο συνηθισμένος που έχω και έρχεται και στην ώρα της η περίοδος.

Κάποιες κυοφορούσες μητέρες έχουν κάνει ήδη το εμβόλιο της Pfizer και αρκετές έχουν γεννήσει ήδη μωράκια με ανοσία από την μητέρα.

Δεν ξέρω που έχεις ακούσει αρκετές περιπτώσεις, χωρίς να θέλω να υπονοήσω ότι δεν υπάρχουν.
Αλλάγες στον κύκλο ίσως υπάρξουν, όπως γίνεται ήδη με αρκετά εμβόλια, φάρμακα, κτλπ.
Αλλά δεν πρόκειται να σου στερήσει την γονιμότητά σου.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Είναι αστείο το γεγονός ότι πολλοί από όσους έχουν τη δυνατότητα και τους επιτρέπεται από ιατρικής πλευράς να εμβολιαστούν και δεν το πράττουν, αγνοούν παντελώς τους θανάτους από κορωνοϊό. Λες και όλοι όσοι πέθαναν εξαιτίας του κορωνοϊού είναι παιδιά ενός κατώτερου Θεού και φυσικά λες και ο θάνατός τους έχει μικρότερη αξία από κάποιου ο οποίος απεβίωσε λόγω κάποιας σοβαρής ανεπιθύμητης παρενέργειες κάποιου εμβολίου ιικού φορέα (AstraZeneca, Johnson), όπως είναι το σύνδρομο TTS (θρόμβωση σε συνδυασμό με θρομβοπενία). Το βασικό σας επιχείρημα είναι ότι όσοι εμβολιαστήκαμε κοιτάμε τους ανθρώπους σαν νούμερα και όχι σαν ανθρώπους, την ίδια ώρα που αδιαφορείτε εγκληματικά πλέον για τους ανθρώπους που έχουν χάσει τη ζωή τους λόγω κορωνοϊού εδώ και 1,5 χρόνο και κάνετε τα στραβά μάτια, χωρίς πότε να αναφέρεστε στο συγκεκριμένο θέμα, γεγονός που φανερώνει συναισθηματική αναλγησία και απάθεια. Αλλά ξέχασα, ο κορωνοϊός είναι γριπούλα και τα τεστ που γίνονται τους βγάζουν όλους θετικούς, επειδή όλα τους είναι ελαττωματικά, να με συγχωρείτε.

Πάντως, εάν χρειαστεί να νοσηλευτείτε, οι γιατροί που θα σας περιθάλψουν θα είναι όσοι επιδεικτικά χλευάζετε και ειρωνεύεστε και αποκαλείτε συστημικούς. Εύχομαι να μην βρεθείτε ποτέ στη θέση να παρακαλάτε άτομα τα οποία δεν έχετε σε εκτίμηση για μια μάσκα οξυγόνου ή ένα κρεβάτι στη ΜΕΘ, γιατί εκείνη την ώρα δεν θα υπάρχει κανένας αντιεμβολιαστής γιατρός να σας περιθάλψει.

Οικογένεια δεν εμβολιάστηκε γιατί ο γιατρός τους τους έλεγε ότι το εμβόλιο είναι νεράκι και κατέληξαν όλοι τους στο νοσοκομείο. Τώρα κινούνται δικαστικά έναντι αυτού του γιατρού. Ποια είναι αλήθεια η γνώμη σας για αυτή την οικογένεια που δεν εμβολιάστηκε και τώρα κινείται δικαστικά εναντίον των ανθρώπων που αποτελούν για εσάς έμπνευση; Μήπως στο νοσοκομείο απέκτησαν φιλοχουντικές απόψεις όπως λέτε, τους έκαναν πλύση εγκεφάλου και τώρα κινούνται δικαστικά εναντίον του γιατρού; Έγιναν και αυτοί του συστήματος μολονότι δεν είναι «τρυπημένοι» όπως χαρακτηρίζετε τους εμβολιασμένους, λες και είναι ναρκομανείς;

Το ότι στοχοποιείτε πρόσφυγες και μετανάστες και επιμένετε να εμβολιαστούν πρώτα όλοι τους υποχρεωτικά για να το σκεφτείτε και εσείς, δεν είναι ένδειξη του ότι θεωρείτε τους μετανάστες κατώτερους από εσάς, εφόσον θεωρείτε ότι το εμβόλιο είναι πειραματικό; Άρα, τα πειράματα πρέπει να γίνουν σε όσους έχουν διαφορετική καταγωγή, οικονομική κατάσταση και θρησκεία από εσάς; Και μιας και έχετε αναφερθεί ουκ ολίγες φορές στους ναζιστές, αυτό ακριβώς έκαναν και αυτοί.

Όλοι οι γνωστοί αντιεμβολιαστές που ακούμε καθημερινά (όχι απαραίτητα υγειονομικοί), έχουν ή δεν έχουν κερδίσει μια καρέκλα σε κάποιο ακροδεξιό ή ακροαριστερό κόμμα αυτή τη στιγμή; (εντός ή εκτός Βουλής) Η συντριπτική τους πλειοψηφία ναι, όπως και θα συνεχίσει, γιατί πατώντας πάνω σε αντιεπιστημονικές απόψεις και εκμεταλλευόμενοι τον φόβο ορισμένου κόσμου, καθώς και το αντιεμβολιαστικό κίνημα, χτίζουν την προσωπική τους πολιτική καριέρα και έχουν τη δική τους πολιτική ατζέντα. Για ευνόητους λόγους δεν θα αναφέρω ονόματα.


Έχω δει επίσης να μην στηρίζεστε στα επιχειρήματά μου μόνο και μόνο επειδή εγώ η ίδια δεν είμαι υγειονομικός. Ταυτόχρονα όμως, υιοθετείτε απρόσκοπτα απόψεις ατόμων που τις περισσότερες φορές καμία σχέση δεν έχουν με την επιστημονική κοινότητα. Έχετε αναρωτηθεί επίσης αν μερικοί αντιεμβολιαστές γιατροί έχουν λάβει ειδικότητα και αν όντως εργάζονται; Μερικοί από αυτούς σας διαβεβαιώνω πως όχι. Μια απλή αναζήτηση στους καταλόγους του Ιατρικού Συλλόγου κάθε περιοχής θα σας λύσει την απορία.

Λέτε πως τα κανάλια χρηματίζονται για να προβάλλουν την κυβερνητική γραμμή, η οποία στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι απόλυτα σύμφωνη με την επιστημονική κοινότητα. Ορισμένοι δημοσιογράφοι που φέρονται σαν να είναι οι επόμενοι εθνοσωτήρες σας στα social media, νομίζετε δεν χρηματίζονται; Δείτε ποια πολιτικά πρόσωπα ή γενικά ισχυρά πρόσωπα προβάλλουν περισσότερο και θα καταλάβετε. Μόνο από τα έσοδα από τα social media, πριν αποκτήσει πολλούς subscribers και προβολές, δεν έβγαλε κανείς λεφτά. Όσο για τα κανάλια, οποιαδήποτε κυβέρνηση και αν ήταν στην εξουσία, πάντα ενίσχυε οικονομικά τα κανάλια. Αν αυτό θεωρείτε ότι συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα, κάνετε μεγάλο λάθος. Αυτό συμβαίνει πρωτίστως γιατί τα κανάλια είναι πολλές φορές χρεωμένα με δάνεια. Φυσικά και δεν συμφωνώ με αυτήν την πρακτική, αν ζητάτε την προσωπική μου άποψη, αλλά όσο κι αν προσπαθούμε να εξιδανικεύσουμε στο μυαλό μας κάποιες καταστάσεις, αυτά συμβαίνουν και θα συμβαίνουν πάντα στους δημοσιογραφικούς και τηλεοπτικούς κύκλους.

Κανείς λογικός δεν ισχυρίστηκε ότι τα εμβόλια δεν έχουν παρενέργειες. Προφανώς και έχουν, όπως έχει κάθε φάρμακο. Ωστόσο, οι παρενέργειες αυτές, πρώτον μπορούν να αποφευχθούν καθώς ο καθένας μπορεί να διαλέξει να εμβολιαστεί με το σκεύασμα που θέλει και δεύτερον, σε μια κατάσταση έκτακτης υγειονομικής κρίσης, όπως είναι η πανδημία, αναγκαστικά θα κοιτάξεις αριθμούς. Αν δεν το κάνεις, σημαίνει ότι αδιαφορείς επιδεικτικά απέναντι στο πρόβλημα.

Παρεπιπτόντως, εμένα μου υπογράφει κανείς ότι αν δεν κάνω το εμβόλιο δεν θα νοσηλευτώ σοβαρά με αποτέλεσμα να αποκτήσω πιθανότατα και ψυχολογικά προβλήματα λόγω της τραγικής κατάστασης που βιώνει ένας άνθρωπος που νοσηλεύεται σοβαρά; Με τον ίδιο τρόπο που δεν μου το εγγυάται κανείς, δεν μπορεί κανείς λογικός να υπογράψει για κανέναν ότι δεν θα πάθει καμία σοβαρή ανεπιθύμητη παρενέργεια λόγω κορωνοϊού.

Η μυοκαρδίτιδα και η περικαρδίτιδα μετά τη νόσηση από κορωνοϊό είναι πολύ συχνότερα από ό,τι μετά τον εμβολιασμό. Στην Ελλάδα, μέλος της επιτροπής φαρμακοεπαγρύπνησης του Ε.Ο.Φ δήλωσε πριν λίγες μέρες σε τηλεοπτικό σταθμό ότι όλον αυτόν τον καιρό είχαμε 40 περιστατικά περικαρδίτιδας και 10 περιστατικά μυοκαρδίτιδας τα οποία οφείλονται στον εμβολιασμό. Από τα 10 περιστατικά μυοκαρδίτιδας, τα 7 είναι επιβεβαιωμένα και για τα υπόλοιπα 3 είναι υπό εξέταση.

Σχετικά με το σύνδρομο TTS από τα εμβόλια ιικού φορέα, η θρόμβωση μετά από τη νόσηση είναι συχνότερη από την εμφάνιση του συγκεκριμένου συνδρόμου μετά τον εμβολιασμό. Παρ’όλα αυτά, ο κίνδυνος για τις γυναίκες κάτω των 50 ετών μετά την πρώτη δόση είναι αισθητά πιο αυξημένος σε σύγκριση με τον υπόλοιπο ενήλικο πληθυσμό. Υπενθυμίζω ότι το AstraZeneca χορηγείται πλέον μόνο στους άνω των 60 στη χώρα μας, ενώ από τον Οκτώβρη οι χώρες της ΕΕ και του ΕΟΧ θα προμηθεύονται αποκλειστικά mRNA εμβόλια, καθώς δεν ανανέωσαν τις συμφωνίες τους για τη διανομή εμβολίων από τις εταιρείες AstraZeneca&Johnson.

Επειδή διάβασα ότι κάποιος θέλει να εμβολιαστεί μόνο με Sputnik V, μπορεί να επικοινωνήσει με την Πρεσβεία της Σερβίας στην Αθήνα ή με το Γενικό Προξενείο της Σερβίας στη Θεσσαλονίκη και να ταξιδέψει στη Σερβία για να εμβολιαστεί με το Sputnik V. Η Σερβία είναι η χώρα στην ΕΕ η οποία υποδέχεται τουρίστες προκειμένου να εμβολιαστούν με το Sputnik V, κατόπιν συνεννόησης με κάποια πρεσβεία ή προξενείο της. Όποιος εμβολιάζεται με Sputnik V και γενικά με εμβόλιο μη εγκεκριμένο από τον ΕΜΑ οφείλει να γνωρίζει ότι δεν μπορεί να εκδώσει ευρωπαϊκό ψηφιακό πιστοποιητικό ούτε και να χρησιμοποιήσει τη βεβαίωση εμβολιασμού του από την χώρα στην οποία εμβολιάστηκε ως αποδεικτικό εμβολιασμού στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα, εάν δεν έχει έρθει για τουριστικούς λόγους, θα συνεχίσει να θεωρείται ανεμβολίαστος. Η Πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών, Κα Μαρία Θεοδωρίδου είχε επιλέξει να μην τοποθετηθεί προς το παρόν λόγω του ότι δεν υπάρχουν αρκετά επιστημονικά δεδομένα, για το εάν όσοι Έλληνες πολίτες έχουν εμβολιαστεί με μη εγκεκριμένο από τον ΕΜΑ εμβόλιο, πρέπει να κάνουν τώρα και κάποιο εμβόλιο τώρα εγκεκριμένο από τον ΕΜΑ για να λάβουν βεβαίωση εμβολιασμού στην Ελλάδα.

Αυτές ήταν οι τελευταίες μου σκέψεις πάνω σε αυτό το thread. Ό,τι είναι να ειπωθεί έχει ήδη ειπωθεί πιστεύω για αυτό και το μήνυμα δεν απευθύνεται σε κάποιον προσωπικά. Είναι γενικότερη κατάθεση σκέψεων. Ας προβληματιστεί ο καθένας ανάλογα και ας ενημερωθεί όσο καλύτερα γίνεται. Θεωρώ πως τα περιθώρια της πειθούς έχουν εξαντληθεί σε μεγάλο βαθμό για αυτό θεωρώ λάθος το να προσπαθεί κάποιος να πείσει κάποιον άλλον για να εμβολιαστεί. Διαφωνώ και με την πρακτική πειθούς που ακολουθούν ακόμη πολλές κυβερνήσεις ανά τον κόσμο. Αυτοί οι λίγοι ακόμη που φοβούνται να εμβολιαστούν χωρίς να απορρίπτουν τελείως το εμβόλιο, δεν θα πειστούν από τα όσα λένε. Θα πειστούν από τα δεδομένα, τις μελέτες, τα στοιχεία. Όσο το ζήτημα αυτό συνεχίζει να πολιτικοποιείται, τόσο λιγότερο πείθονται και αυτοί οι λίγοι. Για εμένα πλέον απαιτούνται δραστικά μέτρα, εννοώντας να έρθει ο καθένας αντιμέτωπος με τις επιλογές του, οι οποίες δεν μπορεί να είναι εις βάρος του κοινωνικού συνόλου, όπως γινόταν πάντα στις οργανωμένες κοινωνίες. Ας εκλάβει όπως νομίζει ο καθένας την τελευταία γραμμή. Τα μέτρα λαμβάνονται πάντα σύμφωνα με το την πλειοψηφική γνώμη. Όταν η πλειοψηφία (σε λίγο καιρό πάμε στο 70% πλέον) έχει εμβολιαστεί, καμία μειοψηφία δεν μπορεί να κουκουλώσει την πλειοψηφική γνώμη. Έτσι δεν λειτουργεί η Δημοκρατία, την οποία συνηθίζετε να επικαλείστε; Με βάση τη γνώμη της πλειοψηφίας. Αλλιώς αν η πλειοψηφία διαφωνούσε πραγματικά, πιστέψτε με, αυτή τη στιγμή 5 εκατομμύρια Έλληνες θα ήταν στον δρόμο να διαμαρτύρονται. Αυτά σε περίπτωση που αναρωτιέστε γιατί δεν υπάρχει μαζική λαϊκή συμμετοχή σε τέτοια εγχειρήματα.

btw: Είναι άνθρωποι που παλεύουν 3 ώρες να πάνε και να γυρίσουν από τη δουλειά τους λόγω των συγκεντρώσεων που γίνονται. Τους οφείλετε μια εξήγηση για την ταλαιπωρία που υφίστανται τόσο καιρό προσπαθώντας απλώς να βιοποριστούν, η οποία ξέρω ότι δεν θα δοθεί, αλλά είπα να το αναφέρω.

ΣΥΓΝΩΜΗ... ολα αυτα τα γράφεις εσυ 20 χρονών κοριτσάκι η τα γράφει η μαμά σου??

αν τα γράφεις εσυ.. και σπουδάζεις ακομα, χεσε τα εξάμηνα και τράβα για διδακτορικό.

το λεω αυτο γιατι ξεπέρασες σε επιχειρήματα καθε γιατρό τηλεοπτικό μαϊντανό που εχει κάνει την προβολή του στα κανάλια δεύτερο επάγγελμα .
 

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ΣΥΓΝΩΜΗ... ολα αυτα τα γράφεις εσυ 20 χρονών κοριτσάκι η τα γράφει η μαμά σου??

αν τα γράφεις εσυ.. και σπουδάζεις ακομα, χεσε τα εξάμηνα και τράβα για διδακτορικό.

το λεω αυτο γιατι ξεπέρασες σε επιχειρήματα καθε γιατρό τηλεοπτικό μαϊντανό που εχει κάνει την προβολή του στα κανάλια δεύτερο επάγγελμα .
Ευχαριστώ για το κοπλιμέντο, να'σαι καλά :) η διδακτορική διατριβή είναι ένα δύσκολο και μακρόχρονο εγχείρημα :)

Όσο για την προβολή, όλοι ξέρουμε πάνω κάτω ποιοι την επιδιώκουν στα social media με αυτά που γράφουν και λένε, χειραγωγώντας την μάζα :)
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Ευχαριστώ για το κοπλιμέντο, να'σαι καλά :) η διδακτορική διατριβή είναι ένα δύσκολο και μακρόχρονο εγχείρημα :)

Όσο για την προβολή, όλοι ξέρουμε πάνω κάτω ποιοι την επιδιώκουν στα social media με αυτά που γράφουν και λένε, χειραγωγώντας την μάζα :)

Το θέμα είναι που τα ξέρεις εσύ ολα αυτά και τα γράφεις? μιλάς απο το standpoint ενός
μελοντικού γιατρού ή σαν απλός σκεπτόμενος άνθρωπος?

να υποθέσω οτι αφού έγγραφες το κείμενο που έκανα παράθεση το διάβασες ξανά αρα
είναι εις γνώσιν σου οτι μας μεταφέρεις κατα βάση την επίσημη άποψη που ακούγεται και
μάλιστα με τρόπο που θα την περιέγραφε ενας αρμόδιος?

να πώ οτι εσύ το πήγες ενα σκαλί πιο πάνω και τα έχεις συμπυκνώσει με αριστουργηματικό
τρόπο σχεδόν ολα σε ενα ποστ.

είσαι όντως 20 χρονών έτσι?
 

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Το θέμα είναι που τα ξέρεις εσύ ολα αυτά και τα γράφεις? μιλάς απο το standpoint ενός
μελοντικού γιατρού ή σαν απλός σκεπτόμενος άνθρωπος?

να υποθέσω οτι αφού έγγραφες το κείμενο που έκανα παράθεση το διάβασες ξανά αρα
είναι εις γνώσιν σου οτι μας μεταφέρεις κατα βάση την επίσημη άποψη που ακούγεται και
μάλιστα με τρόπο που θα την περιέγραφε ενας αρμόδιος?

να πώ οτι εσύ το πήγες ενα σκαλί πιο πάνω και τα έχεις συμπυκνώσει με αριστουργηματικό
τρόπο σχεδόν ολα σε ενα ποστ.

είσαι όντως 20 χρονών έτσι?
ναι είμαι 20 χρονών στο εγγυώμαι αυτό :thumbsup:
ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια!
Δεν έχω καμία σχέση με την ιατρική, ορισμένοι δικοί μου άνθρωποι απλώς είναι γιατροί και πολλά από αυτά που γράφω είναι κατόπιν συνεννόησης για να μην παραθέσω κάτι που δεν ισχύει :)
Είμαι ένας άνθρωπος σαν όλους τους άλλους, με τους δικούς του προβληματισμούς και σκέψεις!
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
ναι είμαι 20 χρονών στο εγγυώμαι αυτό :thumbsup:
ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια!
Δεν έχω καμία σχέση με την ιατρική, ορισμένοι δικοί μου άνθρωποι απλώς είναι γιατροί και πολλά από αυτά που γράφω είναι κατόπιν συνεννόησης για να μην παραθέσω κάτι που δεν ισχύει :)
Είμαι ένας άνθρωπος σαν όλους τους άλλους, με τους δικούς του προβληματισμούς και σκέψεις!

το φαντάστικα...γιατί πραγματικά το τερμάτισες με εκείνο το ποστ!

ωραια λοιπόν.. :) και καλά και άγια αρκετά που έχεις γράψει..

όμως γνωρίσεις οτι αρκετός κόσμος (οχι μόνο εδώ) δεν εχει καμία εμπιστοσύνη στις
κυβερνήσεις του?
ειδικά όταν μια κυβέρνηση βγαίνει απο εκλογες με 42% αποχή γιατι
πολύ απλά οι περισσότεροι δεν πήγαμε να ψηφίσουμε νομίζοντας οτι έτσι τιμωρούμε
τους κακούς πολιτικούς?

ξερεις πόσο τραγικό είναι σε ενα δημοκρατικό πολίτευμα οι λίγοι να αποφασίζουν για
τους πολλούς ποιος θα τους κυβερνήσει?

εσυ καλώς γράφεις κάποια πράγματα και εχουν επιστημονική τεκμηρίωση ομως γνωρίζεις
οτι ο κόσμος δεν είναι ακριβώς αγγελικά πλασμένος, οπότε υπάρχουν συμφέροντα
και συμφωνίες σκοτεινές που δεν θα σε ενημερώσει κανείς γι'αυτες?


αρκετοί άνθρωποι ακόμα και απο διαίσθηση αντιλαμβάνονται πιθανό κίνδυνο και
δεν θέλουν αυτό που πιεστικά τους "πασάρουν".

η χώρα μας πλεον εχει μια μορφή "τοπικής αυτοδιοίκησης" δεν ήμαστε και τόσο ανεξάρτητο
κράτος οπως θα θέλαμε να πιστεύουμε οπότε αρκετές αποφάσεις λαμβάνονται απ'εξω και η
κυβέρνηση μας λειτουργεί σαν εκτελεστικό όργανο. (αυτό δεν στο έχουν κρυφό το έλεγαν
χρόνια πριν και το λένε και τώρα ευθαρσώς οτι διοικούμαστε απ'έξω).

η κυβέρνηση αυτή την στιγμή είναι στο κυνήγι να συγκεκντρώσει οσο γίνεται περισσότερα
εμβολιaσμένα AMKA, τα μέτρα που παίρνονται ΦΑΙΝΕΤΑΙ οτι είναι με ελλιπής μελέτη και βιαστικά
και φυσικά δεν είναι γιατι νιάζονται για την ατομική μας υγεία, γιατί άραγε? τι θα γίνει αν
πιασουμε τους "στόχους" θα δώσει κάποιος στην χώρα μας λεφτά? πχ η Ευρώπη?

οταν εσύ σαν φοιτήτρια πρέπει να πληρώνεις 2 εργαστηριακά τεστ την εβδομάδα ενω ο μαθητής
θα κάνει απλώς ενα self-test που θα του παρέχεται.

οταν σου απαγορεύουν να πας στον καφετέρια ή στο εστιατόριο ενεμβολίαστη ενώ ο υπάλληλος
που δουλεύει εκεί μπορεί προσκομίζοντας 1 εργαστηριακό τεστ την εβδομάδα, οταν μελετούν
click-away για τους ανεμβολίαστους το χειμώνα, κλπ


καταλαβαίνεις οτι αυτά είναι μερικά μέτρα πίεσης για τον εμβολιασμό και οχι προφύλαξης
και υπάρχει αντίδραση απο το κόσμο σε οτι φαίνεται λάθος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
το φαντάστικα...γιατί πραγματικά το τερμάτισες με εκείνο το ποστ!

ωραια λοιπόν.. :) και καλά και άγια αρκετά που έχεις γράψει..

όμως γνωρίσεις οτι αρκετός κόσμος (οχι μόνο εδώ) δεν εχει καμία εμπιστοσύνη στις
κυβερνήσεις του?
ειδικά όταν μια κυβέρνηση βγαίνει απο εκλογες με 42% αποχή γιατι
πολύ απλά οι περισσότεροι δεν πήγαμε να ψηφίσουμε νομίζοντας οτι έτσι τιμωρούμε
τους κακούς πολιτικούς?

ξερεις πόσο τραγικό είναι σε ενα δημοκρατικό πολίτευμα οι λίγοι να αποφασίζουν για
τους πολλούς ποιος θα τους κυβερνήσει?

εσυ καλώς γράφεις κάποια πράγματα και εχουν επιστημονική τεκμηρίωση ομως γνωρίζεις
οτι ο κόσμος δεν είναι ακριβώς αγγελικά πλασμένος, οπότε υπάρχουν συμφέροντα
και συμφωνίες σκοτεινές που δεν θα σε ενημερώσει κανείς γι'αυτες?


αρκετοί άνθρωποι ακόμα και απο διαίσθηση αντιλαμβάνονται πιθανό κίνδυνο και
δεν θέλουν αυτό που πιεστικά τους "πασάρουν".

η χώρα μας πλεον εχει μια μορφή "τοπικής αυτοδιοίκησης" δεν ήμαστε και τόσο ανεξάρτητο
κράτος οπως θα θέλαμε να πιστεύουμε οπότε αρκετές αποφάσεις λαμβάνονται απ'εξω και η
κυβέρνηση μας λειτουργεί σαν εκτελεστικό όργανο. (αυτό δεν στο έχουν κρυφό.. πλέον
δεν είναι μυστικό).

λίγο πολύ έχουμε ξέρουμε, εχουμε ακούσει επανειλημμένες φορές απο έγκριτα χείλη και μη...
στο παρελθόν οτι δηλαδή ΘΑ.. απολέσουμε μέρος την εθνικής μας κυριαρχίας πολύ πριν απο
την περίοδο της βαθιάς οικονομικής κρίσης στη Ελλάδα αρα δεν είναι ουτε νεα πληροφορία
ούτε αμφισβητήσιμη, όταν πλέον λέγεται ευθαρσώς οτι οι εντολές για ορισμένα πράγματα
έρχονται απ'εξω "Ευρωπαική Ένωση" το λενε.. άραγε είναι μόνο απο εκεί?

η κυβέρνηση αυτή την στιγμή είναι στο κυνήγι να συγκεκντρώσει οσο γίνεται περισσότερα
εμβολιaσμένα AMKA, τα μέτρα που παίρνονται ΦΑΙΝΕΤΑΙ οτι είναι με ελλιπής μελέτη και βιαστικά
και φυσικά δεν είναι είναι γιατι νιάζονται για την υγεία μας. Γιατί άραγε? τι θα γίνει αν
πιασουμε τους "στόχους" θα δώσει κάποιος στην χώρα μας λεφτά? πχ η Ευρώπη?

οταν εσύ σαν φοιτήτρια πρέπει να πληρώνεις 2 εργαστηριακά τεστ την εβδομάδα ενω ο μαθητής
θα κάνει απλώς ενα self-test που θα του παρέχεται.

οταν σου απαγορευουν να πας στον καφετέρια ενεμβολίαστη ενώ ο υπάλληλος που δουλεύει
εκεί μπορεί προσκομίζοντας 1 εργαστηριακό τεστ την εβδομάδα.


καταλαβαίνεις οτι αυτά είναι μερικά μέτρα πίεσης να εμβολιαστής και οχι προφύλαξης.
συμφωνώ απόλυτα, υπάρχει έλλειψη εμπιστοσύνης στους θεσμούς γενικότερα στην Ελλάδα, πράγμα που απορρέει από πολλά πράγματα. Όμως, θεωρώ τελείως λάθος οποιουδήποτε πολιτικού, γιατρού ή οποιουδήποτε γενικότερα να πολιτικοποιεί ένα υγειονομικό ζήτημα.
Προσωπικά δεν με αφορούν καν τα μέτρα που παίρνονται, δεν με ενδιαφέρει. Έχουμε να κάνουμε με ένα υγειονομικό ζήτημα και προσωπικά έκανα αυτό που θεωρούσα καλύτερο για εμένα και τους γύρω μου. Από εκεί και πέρα, ούτε καν ακούω τι λέει ο κάθε πολιτικός ή γιατρός. Εφόσον η λύση σε ένα πρόβλημα είναι αυτή, όποιος και να μου την δώσει θα την πάρω.
Στην διαχείριση της πανδημίας έχουν γίνει πολλά σωστά πράγματα αλλά και αρκετά λάθος και σε αυτό συμβάλλουν όλα τα κόμματα που δεν έχουν μία ξεκάθαρη κοινή γραμμή ως προς το συγκεκριμένο ζήτημα και κοιτούν μικροπολιτικές σκοπιμότητες.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
συμφωνώ απόλυτα, υπάρχει έλλειψη εμπιστοσύνης στους θεσμούς γενικότερα στην Ελλάδα, πράγμα που απορρέει από πολλά πράγματα. Όμως, θεωρώ τελείως λάθος οποιουδήποτε πολιτικού, γιατρού ή οποιουδήποτε γενικότερα να πολιτικοποιεί ένα υγειονομικό ζήτημα.
Προσωπικά δεν με αφορούν καν τα μέτρα που παίρνονται, δεν με ενδιαφέρει. Έχουμε να κάνουμε με ένα υγειονομικό ζήτημα και προσωπικά έκανα αυτό που θεωρούσα καλύτερο για εμένα και τους γύρω μου. Από εκεί και πέρα, ούτε καν ακούω τι λέει ο κάθε πολιτικός ή γιατρός. Εφόσον η λύση σε ένα πρόβλημα είναι αυτή, όποιος και να μου την δώσει θα την πάρω.
Στην διαχείριση της πανδημίας έχουν γίνει πολλά σωστά πράγματα αλλά και αρκετά λάθος και σε αυτό συμβάλλουν όλα τα κόμματα που δεν έχουν μία ξεκάθαρη κοινή γραμμή ως προς το συγκεκριμένο ζήτημα και κοιτούν μικροπολιτικές σκοπιμότητες.
Ποιους γύρω σου να προστατεύσεις κουκλάρα μου? Οι εμβολιασμενοι και κολλάνε και μεταδίδουν! Κανέναν γύρω σου δεν προστατεύεις! Έλεος όμως, έλεος!
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ποιους γύρω σου να προστατεύσεις κουκλάρα μου? Οι εμβολιασμενοι και κολλάνε και μεταδίδουν! Κανέναν γύρω σου δεν προστατεύεις! Έλεος όμως, έλεος!
Θα σου πρότεινα πριν ανοίξεις το στόμα σου για να πεις ανοησίες, να βάλεις το μυαλό σου να σκεφτεί. Οπότε άσε τις ειρωνείες και σκέψου.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Για την ώρα όχι εκτός αν γίνει υποχρεωτικό.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου πρότεινα πριν ανοίξεις το στόμα σου για να πεις ανοησίες, να βάλεις το μυαλό σου να σκεφτεί. Οπότε άσε τις ειρωνείες και σκέψου.
Τι ανοησία είπα? Οι εμβολιασμενοι δεν κολλάνε? Δεν μεταδίδουν? Για πες μας εσύ που είσαι επαΐων... Σε ακούω
 

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ποιους γύρω σου να προστατεύσεις κουκλάρα μου? Οι εμβολιασμενοι και κολλάνε και μεταδίδουν! Κανέναν γύρω σου δεν προστατεύεις! Έλεος όμως, έλεος!
Τους χαρακτηρισμούς καλό θα ήταν να τους αφήσεις. Μέχρι όμως να μάθεις τρόπους, πήγαινε μάθε ότι οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν πολύ λιγότερο από τους ανεμβολίαστους όχι γιατί απαραίτητα φέρουν χαμηλότερο ιικό φορτίο, αλλά επειδή λόγω της ανοσολογικής απάντησης από το εμβόλιο, ο οργανισμός του αναγνωρίζει τον ιό με αποτέλεσμα να μην μεταδίδει για μεγάλο χρονικό διάστημα, όπως συμβαίνει με κάποιον ανεμβολίαστο.
Και μιας και θα αρχίσεις να σπουδάζεις Θεατρικών Σπουδών, δείξε τους πώς παίζεται το θέατρο του παραλόγου στο οποίο προς το παρόν παίρνεις πρωταγωνιστικό ρόλο.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τους χαρακτηρισμούς καλό θα ήταν να τους αφήσεις. Μέχρι όμως να μάθεις τρόπους, πήγαινε μάθε ότι οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν πολύ λιγότερο από τους ανεμβολίαστους όχι γιατί απαραίτητα φέρουν χαμηλότερο ιικό φορτίο, αλλά επειδή λόγω της ανοσολογικής απάντησης από το εμβόλιο, ο οργανισμός του αναγνωρίζει τον ιό με αποτέλεσμα να μην μεταδίδει για μεγάλο χρονικό διάστημα, όπως συμβαίνει με κάποιον ανεμβολίαστο.
Και μιας και θα αρχίσεις να σπουδάζεις Θεατρικών Σπουδών, δείξε τους πώς παίζεται το θέατρο του παραλόγου στο οποίο προς το παρόν παίρνεις πρωταγωνιστικό ρόλο.
Το θέμα είναι ένα! Τον ανεμβολίαστο δεν τον προστατεύεις εσύ η εμβολιασμένη! Μη μας τρελαίνεις τώρα... Οπότε το εμβόλιο το κάνεις μόνο για να θωρακίσεις τον εαυτό σου! Όχι τους άλλους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τους χαρακτηρισμούς καλό θα ήταν να τους αφήσεις. Μέχρι όμως να μάθεις τρόπους, πήγαινε μάθε ότι οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν πολύ λιγότερο από τους ανεμβολίαστους όχι γιατί απαραίτητα φέρουν χαμηλότερο ιικό φορτίο, αλλά επειδή λόγω της ανοσολογικής απάντησης από το εμβόλιο, ο οργανισμός του αναγνωρίζει τον ιό με αποτέλεσμα να μην μεταδίδει για μεγάλο χρονικό διάστημα, όπως συμβαίνει με κάποιον ανεμβολίαστο.
Και μιας και θα αρχίσεις να σπουδάζεις Θεατρικών Σπουδών, δείξε τους πώς παίζεται το θέατρο του παραλόγου στο οποίο προς το παρόν παίρνεις πρωταγωνιστικό ρόλο.
τα ιικά φορτία είναι παρόμοια στις δύο ομάδες απλά μειώνονται στους εμβολιασμένους μέσα σε μία εβδομάδα! Μέσα σε μια εβδομάδα, λοιπόν, ο εμβολιασμένος μπορεί να τον μεταδώσει σε χιλιάδες άτομα:)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top