Θα κάνετε το εμβόλιο;

Θα κάνετε το εμβόλιο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 147)
  • Ναι

    Ψήφοι: 108 73.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 22 15.0%
  • Δεν ξέρω

    Ψήφοι: 17 11.6%

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Σας παρακαλω, καντε ολοι το εμβολιο γιατι θελω να σπουδασω δια ζωσης και να κανω εργαστηρια.
Στην περιπτωση που δεν το κανετε, θα ξαναδωσω πανελληνιες για νοσηλευτικη ή ιατρικη, να μην μαθω τιποτα σωστα αφου δεν θα κανουμε εργαστηρια και οταν καποια στιγμη θα χρειαστειτε γιατρο, μαντεψτε τι θα γινει :)
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
απ'τα καλύτερα θέματα στο ischool τελευταία, μην διανοηθείτε να το κλείσετε.
Ναι, όντως. Μπορεί να μην έχουμε μερικοί πρόσβαση στα θέατρα, αλλά βλέπουμε εδώ το θέατρο του παραλόγου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,702 μηνύματα.
Α ρε αθάνατη Νέα Δημοκρατία μέχρι και στην ηλικιακή μας ομάδα έχεις φέρει την διχόνοια και την κοινωνική πόλωση. Αφενός οι ανεμβολίαστοι αποκαλούνται "ψεκασμένοι", αφετέρου οι εμβολιασμένοι αποκαλούνται κορόιδα και ένα σωρό άλλα.

Πάλι καλά που μερικοί νεοδημοκράτες λέγατε πως οι πατριώτες διχάζουν τον λαό και εσείς τον ενώνετε. Να το χαίρεστε το κατόρθωμα σας.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Βλεπω το θρεντ τις τελευταίες μέρες και η αλήθεια είναι ότι έχω αναθεωρήσει αρκετές αποφάσεις που βιάστηκα να πάρω. Δυστυχώς εμβολιάστηκα πλήρως από τον Ιούνη και τώρα βρίσκομαι σε αδιέξοδο, καθώς μερικοί φίλοι, εδώ και καιρό, αλλά και συγγενείς, κατακρίνουν την απόφαση μου.
Βγαίνω για μια χαλαρή βόλτα και μου λένε «Καλώς το πρόβατο»:no:
Δεν αντεχω άλλο. Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος αποβολής του εμβολίου; Αν αυτή γίνει επιτυχώς, ξερει κανεις αν είμαι υποχρεωμένος να γυρίσω πίσω τα 150€;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Αν γνωρίζεις τον τύπο αίματος σου μπορείς να κάνεις αφαίμαξη ενώ ταυτόχρονα εισάγεις αίμα που έχει επιβεβαιωθεί εργαστηριακά ότι δεν έχει αντισώματα covid.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Φασουλάδα σε ποια διάλεκτο είναι; Εμείς οι νότιοι την λέμε Φασολάδα. Φασόλι παιδιά...καθαρά Ελληνικά. :P Μη μιλάμε τιρολέζικα μεταξύ μας. :hehe: Κοπελούδια μου.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Φασουλάδα σε ποια διάλεκτο είναι; Εμείς οι νότιοι την λέμε Φασολάδα. Φασόλι παιδιά...καθαρά Ελληνικά. :P Μη μιλάμε τιρολέζικα μεταξύ μας. :hehe: Κοπελούδια μου.
Φασόλι το φασόλι γεμίζει το σακόλι.

φασολια.jpg
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Φασόλι το φασόλι γεμίζει το σακόλι.

View attachment 84898

Το σακόλι άμα είναι σε μεγάλη ποσότητα:

1630009787456.png


συν τα αέρια του κλανίου (που έλεγε και ο Μητσικώστας) ως Λιακόπουλος ΕΛ: είναι το αέριο Πουτίνιο (ρωσικής προέλευσης) με χημικό τύπο ClaNiO2. Mε το αέριο του κλανίου, εξοντώνεις ολόκληρο σόι μετά από γεύμα Χριστουγέννων, όταν είναι ώρα να τους τζάσεις και το σόι έχει βιδωθεί στον καναπέ και αρχίζουν οι αδιάκριτες ερωτήσεις.

Βλεπω το θρεντ τις τελευταίες μέρες και η αλήθεια είναι ότι έχω αναθεωρήσει αρκετές αποφάσεις που βιάστηκα να πάρω. Δυστυχώς εμβολιάστηκα πλήρως από τον Ιούνη και τώρα βρίσκομαι σε αδιέξοδο, καθώς μερικοί φίλοι, εδώ και καιρό, αλλά και συγγενείς, κατακρίνουν την απόφαση μου.
Βγαίνω για μια χαλαρή βόλτα και μου λένε «Καλώς το πρόβατο»:no:
Δεν αντεχω άλλο. Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος αποβολής του εμβολίου; Αν αυτή γίνει επιτυχώς, ξερει κανεις αν είμαι υποχρεωμένος να γυρίσω πίσω τα 150€;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Από όσο ξέρω @Alexandros28 δεν υπάρχει δυνατότητα επιστροφής ποσού αλλά ούτε τρόπος να αποβληθεί το εμβόλιο οργανικά. Νομίζω ότι υπέγραψες κάποιο χαρτί όταν θα πήγες για εμβολιασμό. Εκεί παραιτείσαι από την ατομική ευθύνη σε περίπτωση αλλαγής γνώμης ή τελοσπάντων ούτε ο εμβολιαστικός πάροχος φέρει την ευθύνη σε περίπτωση επιπλοκών (άλλη κουβέντα αυτή) του εμβολίου. Αυτό είναι μια άσχημη λεπτομέρεια που καμία κυβέρνηση δεν διευκρίνισε αναλυτικά στον κόσμο. Η τηλεοπτική προπαγάνδα κατανάλωσε ώρες μόνο για το αν πρέπει ή δεν πρέπει να κάνουμε το εμβόλιο και όχι να τονιστούν κάποιες λεπτομέρειες πάνω στο γραφειοκρατικό κομμάτι. Προσωπικά υπέγραψα ένα χαρτί κάτι σαν αίτηση στο στρατιωτικό νοσοκομείο που είχε την εποπτεία του εμβολιασμού μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Τι πάει να πει ρε στους πόσους? Από τον πρώτο κιόλας θάνατο έπρεπε να το αποσύρουν! Δηλαδή τι μας λες? Ότι κάντε το εμβόλιο και αν πεθάνετε τι έγινε? Θα χάσει η Βενετιά βελόνι... Επειδή όμως εγώ δεν θέλω να πεθάνω από τα 19 δεν πρόκειται να το κάνω! Δεν παίζω τζόκερ με την υγεία μου

Είπα δεν θα σου δώσω λογαριασμό.

Τους ακούω και κανείς δεν αναλαμβάνει την ευθύνη των οποιονδήποτε επιπλοκών. Όλοι μου λένε ότι εμείς μπορούμε να προτείνουμε, αλλά...όχι να υποχρεώσουμε. Η απόφαση είναι προσωπική.

Εσύ, αφού είσαι ο παντογνώστης, που μιλάς με απόλυτη χουντική βεβαιότητα, μάλλον μπορείς και να μας υπογράψεις γιατί εσύ γνωρίζεις πάνω απο τον καθένα , προφανώς, πως θα αντιδράσει ο οργανσιμός του.

-Βάζεις ζώνη στο αμάξι;
-Ρε ξέρεις πόσοι έχουν πεθάνει από ζώνη;

:P
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Η Ελληνίδα νεόπλουτη μαμά ενός Γιωργάκη οδηγεί το αμάξι που αγόρασε με διακοποδάνειο ο πρώην νεόπλουτος σύζυγός της και ο Γιωργάκης έχει κατεβασμένο το παράθυρο επειδή ζεσταίνεται. Ακολουθεί ο εξής διάλογος:

Μαμά: Ρε Γιωργάκη κλείσε το παράθυρο. Πόσες φορές θα το πω;
Γιωργάκης: Ξέρεις μαμά πόσοι έχουν πεθάνει από το παράθυρο που δεν σταμάτησε; :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Βλεπω το θρεντ τις τελευταίες μέρες και η αλήθεια είναι ότι έχω αναθεωρήσει αρκετές αποφάσεις που βιάστηκα να πάρω. Δυστυχώς εμβολιάστηκα πλήρως από τον Ιούνη και τώρα βρίσκομαι σε αδιέξοδο, καθώς μερικοί φίλοι, εδώ και καιρό, αλλά και συγγενείς, κατακρίνουν την απόφαση μου.
Βγαίνω για μια χαλαρή βόλτα και μου λένε «Καλώς το πρόβατο»:no:
Δεν αντεχω άλλο. Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος αποβολής του εμβολίου; Αν αυτή γίνει επιτυχώς, ξερει κανεις αν είμαι υποχρεωμένος να γυρίσω πίσω τα 150€;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
H δρωσα πρωτεινη αποβαλεται μονη της σε 5-6 μηνες . Για την ακιδα δεν ειναι ακομα διαπιστωμένο ποτε αποβαλεται. Ο αθρωπινος οργανισμος ειναι θαυμα μανατζαρει τα παντα.
τα 150 τα κανεις 50νταρακια και παιζεις μουσικη metal ,γιατι να τα επιστρεψεις?
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βλεπω το θρεντ τις τελευταίες μέρες και η αλήθεια είναι ότι έχω αναθεωρήσει αρκετές αποφάσεις που βιάστηκα να πάρω. Δυστυχώς εμβολιάστηκα πλήρως από τον Ιούνη και τώρα βρίσκομαι σε αδιέξοδο, καθώς μερικοί φίλοι, εδώ και καιρό, αλλά και συγγενείς, κατακρίνουν την απόφαση μου.
Βγαίνω για μια χαλαρή βόλτα και μου λένε «Καλώς το πρόβατο»:no:
Δεν αντεχω άλλο. Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος αποβολής του εμβολίου; Αν αυτή γίνει επιτυχώς, ξερει κανεις αν είμαι υποχρεωμένος να γυρίσω πίσω τα 150€;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Σοβαρά τώρα πιστεύεις ότι υπάρχει τρόπος να βγάλεις το εμβόλιο από τον οργανισμό σου? *Κλαίω*
 

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Είναι αστείο το γεγονός ότι πολλοί από όσους έχουν τη δυνατότητα και τους επιτρέπεται από ιατρικής πλευράς να εμβολιαστούν και δεν το πράττουν, αγνοούν παντελώς τους θανάτους από κορωνοϊό. Λες και όλοι όσοι πέθαναν εξαιτίας του κορωνοϊού είναι παιδιά ενός κατώτερου Θεού και φυσικά λες και ο θάνατός τους έχει μικρότερη αξία από κάποιου ο οποίος απεβίωσε λόγω κάποιας σοβαρής ανεπιθύμητης παρενέργειες κάποιου εμβολίου ιικού φορέα (AstraZeneca, Johnson), όπως είναι το σύνδρομο TTS (θρόμβωση σε συνδυασμό με θρομβοπενία). Το βασικό σας επιχείρημα είναι ότι όσοι εμβολιαστήκαμε κοιτάμε τους ανθρώπους σαν νούμερα και όχι σαν ανθρώπους, την ίδια ώρα που αδιαφορείτε εγκληματικά πλέον για τους ανθρώπους που έχουν χάσει τη ζωή τους λόγω κορωνοϊού εδώ και 1,5 χρόνο και κάνετε τα στραβά μάτια, χωρίς πότε να αναφέρεστε στο συγκεκριμένο θέμα, γεγονός που φανερώνει συναισθηματική αναλγησία και απάθεια. Αλλά ξέχασα, ο κορωνοϊός είναι γριπούλα και τα τεστ που γίνονται τους βγάζουν όλους θετικούς, επειδή όλα τους είναι ελαττωματικά, να με συγχωρείτε.

Πάντως, εάν χρειαστεί να νοσηλευτείτε, οι γιατροί που θα σας περιθάλψουν θα είναι όσοι επιδεικτικά χλευάζετε και ειρωνεύεστε και αποκαλείτε συστημικούς. Εύχομαι να μην βρεθείτε ποτέ στη θέση να παρακαλάτε άτομα τα οποία δεν έχετε σε εκτίμηση για μια μάσκα οξυγόνου ή ένα κρεβάτι στη ΜΕΘ, γιατί εκείνη την ώρα δεν θα υπάρχει κανένας αντιεμβολιαστής γιατρός να σας περιθάλψει.

Οικογένεια δεν εμβολιάστηκε γιατί ο γιατρός τους τους έλεγε ότι το εμβόλιο είναι νεράκι και κατέληξαν όλοι τους στο νοσοκομείο. Τώρα κινούνται δικαστικά έναντι αυτού του γιατρού. Ποια είναι αλήθεια η γνώμη σας για αυτή την οικογένεια που δεν εμβολιάστηκε και τώρα κινείται δικαστικά εναντίον των ανθρώπων που αποτελούν για εσάς έμπνευση; Μήπως στο νοσοκομείο απέκτησαν φιλοχουντικές απόψεις όπως λέτε, τους έκαναν πλύση εγκεφάλου και τώρα κινούνται δικαστικά εναντίον του γιατρού; Έγιναν και αυτοί του συστήματος μολονότι δεν είναι «τρυπημένοι» όπως χαρακτηρίζετε τους εμβολιασμένους, λες και είναι ναρκομανείς;

Το ότι στοχοποιείτε πρόσφυγες και μετανάστες και επιμένετε να εμβολιαστούν πρώτα όλοι τους υποχρεωτικά για να το σκεφτείτε και εσείς, δεν είναι ένδειξη του ότι θεωρείτε τους μετανάστες κατώτερους από εσάς, εφόσον θεωρείτε ότι το εμβόλιο είναι πειραματικό; Άρα, τα πειράματα πρέπει να γίνουν σε όσους έχουν διαφορετική καταγωγή, οικονομική κατάσταση και θρησκεία από εσάς; Και μιας και έχετε αναφερθεί ουκ ολίγες φορές στους ναζιστές, αυτό ακριβώς έκαναν και αυτοί.

Όλοι οι γνωστοί αντιεμβολιαστές που ακούμε καθημερινά (όχι απαραίτητα υγειονομικοί), έχουν ή δεν έχουν κερδίσει μια καρέκλα σε κάποιο ακροδεξιό ή ακροαριστερό κόμμα αυτή τη στιγμή; (εντός ή εκτός Βουλής) Η συντριπτική τους πλειοψηφία ναι, όπως και θα συνεχίσει, γιατί πατώντας πάνω σε αντιεπιστημονικές απόψεις και εκμεταλλευόμενοι τον φόβο ορισμένου κόσμου, καθώς και το αντιεμβολιαστικό κίνημα, χτίζουν την προσωπική τους πολιτική καριέρα και έχουν τη δική τους πολιτική ατζέντα. Για ευνόητους λόγους δεν θα αναφέρω ονόματα.


Έχω δει επίσης να μην στηρίζεστε στα επιχειρήματά μου μόνο και μόνο επειδή εγώ η ίδια δεν είμαι υγειονομικός. Ταυτόχρονα όμως, υιοθετείτε απρόσκοπτα απόψεις ατόμων που τις περισσότερες φορές καμία σχέση δεν έχουν με την επιστημονική κοινότητα. Έχετε αναρωτηθεί επίσης αν μερικοί αντιεμβολιαστές γιατροί έχουν λάβει ειδικότητα και αν όντως εργάζονται; Μερικοί από αυτούς σας διαβεβαιώνω πως όχι. Μια απλή αναζήτηση στους καταλόγους του Ιατρικού Συλλόγου κάθε περιοχής θα σας λύσει την απορία.

Λέτε πως τα κανάλια χρηματίζονται για να προβάλλουν την κυβερνητική γραμμή, η οποία στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι απόλυτα σύμφωνη με την επιστημονική κοινότητα. Ορισμένοι δημοσιογράφοι που φέρονται σαν να είναι οι επόμενοι εθνοσωτήρες σας στα social media, νομίζετε δεν χρηματίζονται; Δείτε ποια πολιτικά πρόσωπα ή γενικά ισχυρά πρόσωπα προβάλλουν περισσότερο και θα καταλάβετε. Μόνο από τα έσοδα από τα social media, πριν αποκτήσει πολλούς subscribers και προβολές, δεν έβγαλε κανείς λεφτά. Όσο για τα κανάλια, οποιαδήποτε κυβέρνηση και αν ήταν στην εξουσία, πάντα ενίσχυε οικονομικά τα κανάλια. Αν αυτό θεωρείτε ότι συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα, κάνετε μεγάλο λάθος. Αυτό συμβαίνει πρωτίστως γιατί τα κανάλια είναι πολλές φορές χρεωμένα με δάνεια. Φυσικά και δεν συμφωνώ με αυτήν την πρακτική, αν ζητάτε την προσωπική μου άποψη, αλλά όσο κι αν προσπαθούμε να εξιδανικεύσουμε στο μυαλό μας κάποιες καταστάσεις, αυτά συμβαίνουν και θα συμβαίνουν πάντα στους δημοσιογραφικούς και τηλεοπτικούς κύκλους.

Κανείς λογικός δεν ισχυρίστηκε ότι τα εμβόλια δεν έχουν παρενέργειες. Προφανώς και έχουν, όπως έχει κάθε φάρμακο. Ωστόσο, οι παρενέργειες αυτές, πρώτον μπορούν να αποφευχθούν καθώς ο καθένας μπορεί να διαλέξει να εμβολιαστεί με το σκεύασμα που θέλει και δεύτερον, σε μια κατάσταση έκτακτης υγειονομικής κρίσης, όπως είναι η πανδημία, αναγκαστικά θα κοιτάξεις αριθμούς. Αν δεν το κάνεις, σημαίνει ότι αδιαφορείς επιδεικτικά απέναντι στο πρόβλημα.

Παρεπιπτόντως, εμένα μου υπογράφει κανείς ότι αν δεν κάνω το εμβόλιο δεν θα νοσηλευτώ σοβαρά με αποτέλεσμα να αποκτήσω πιθανότατα και ψυχολογικά προβλήματα λόγω της τραγικής κατάστασης που βιώνει ένας άνθρωπος που νοσηλεύεται σοβαρά; Με τον ίδιο τρόπο που δεν μου το εγγυάται κανείς, δεν μπορεί κανείς λογικός να υπογράψει για κανέναν ότι δεν θα πάθει καμία σοβαρή ανεπιθύμητη παρενέργεια λόγω κορωνοϊού.

Η μυοκαρδίτιδα και η περικαρδίτιδα μετά τη νόσηση από κορωνοϊό είναι πολύ συχνότερα από ό,τι μετά τον εμβολιασμό. Στην Ελλάδα, μέλος της επιτροπής φαρμακοεπαγρύπνησης του Ε.Ο.Φ δήλωσε πριν λίγες μέρες σε τηλεοπτικό σταθμό ότι όλον αυτόν τον καιρό είχαμε 40 περιστατικά περικαρδίτιδας και 10 περιστατικά μυοκαρδίτιδας τα οποία οφείλονται στον εμβολιασμό. Από τα 10 περιστατικά μυοκαρδίτιδας, τα 7 είναι επιβεβαιωμένα και για τα υπόλοιπα 3 είναι υπό εξέταση.

Σχετικά με το σύνδρομο TTS από τα εμβόλια ιικού φορέα, η θρόμβωση μετά από τη νόσηση είναι συχνότερη από την εμφάνιση του συγκεκριμένου συνδρόμου μετά τον εμβολιασμό. Παρ’όλα αυτά, ο κίνδυνος για τις γυναίκες κάτω των 50 ετών μετά την πρώτη δόση είναι αισθητά πιο αυξημένος σε σύγκριση με τον υπόλοιπο ενήλικο πληθυσμό. Υπενθυμίζω ότι το AstraZeneca χορηγείται πλέον μόνο στους άνω των 60 στη χώρα μας, ενώ από τον Οκτώβρη οι χώρες της ΕΕ και του ΕΟΧ θα προμηθεύονται αποκλειστικά mRNA εμβόλια, καθώς δεν ανανέωσαν τις συμφωνίες τους για τη διανομή εμβολίων από τις εταιρείες AstraZeneca&Johnson.

Επειδή διάβασα ότι κάποιος θέλει να εμβολιαστεί μόνο με Sputnik V, μπορεί να επικοινωνήσει με την Πρεσβεία της Σερβίας στην Αθήνα ή με το Γενικό Προξενείο της Σερβίας στη Θεσσαλονίκη και να ταξιδέψει στη Σερβία για να εμβολιαστεί με το Sputnik V. Η Σερβία είναι η χώρα στην ΕΕ η οποία υποδέχεται τουρίστες προκειμένου να εμβολιαστούν με το Sputnik V, κατόπιν συνεννόησης με κάποια πρεσβεία ή προξενείο της. Όποιος εμβολιάζεται με Sputnik V και γενικά με εμβόλιο μη εγκεκριμένο από τον ΕΜΑ οφείλει να γνωρίζει ότι δεν μπορεί να εκδώσει ευρωπαϊκό ψηφιακό πιστοποιητικό ούτε και να χρησιμοποιήσει τη βεβαίωση εμβολιασμού του από την χώρα στην οποία εμβολιάστηκε ως αποδεικτικό εμβολιασμού στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα, εάν δεν έχει έρθει για τουριστικούς λόγους, θα συνεχίσει να θεωρείται ανεμβολίαστος. Η Πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών, Κα Μαρία Θεοδωρίδου είχε επιλέξει να μην τοποθετηθεί προς το παρόν λόγω του ότι δεν υπάρχουν αρκετά επιστημονικά δεδομένα, για το εάν όσοι Έλληνες πολίτες έχουν εμβολιαστεί με μη εγκεκριμένο από τον ΕΜΑ εμβόλιο, πρέπει να κάνουν τώρα και κάποιο εμβόλιο τώρα εγκεκριμένο από τον ΕΜΑ για να λάβουν βεβαίωση εμβολιασμού στην Ελλάδα.

Αυτές ήταν οι τελευταίες μου σκέψεις πάνω σε αυτό το thread. Ό,τι είναι να ειπωθεί έχει ήδη ειπωθεί πιστεύω για αυτό και το μήνυμα δεν απευθύνεται σε κάποιον προσωπικά. Είναι γενικότερη κατάθεση σκέψεων. Ας προβληματιστεί ο καθένας ανάλογα και ας ενημερωθεί όσο καλύτερα γίνεται. Θεωρώ πως τα περιθώρια της πειθούς έχουν εξαντληθεί σε μεγάλο βαθμό για αυτό θεωρώ λάθος το να προσπαθεί κάποιος να πείσει κάποιον άλλον για να εμβολιαστεί. Διαφωνώ και με την πρακτική πειθούς που ακολουθούν ακόμη πολλές κυβερνήσεις ανά τον κόσμο. Αυτοί οι λίγοι ακόμη που φοβούνται να εμβολιαστούν χωρίς να απορρίπτουν τελείως το εμβόλιο, δεν θα πειστούν από τα όσα λένε. Θα πειστούν από τα δεδομένα, τις μελέτες, τα στοιχεία. Όσο το ζήτημα αυτό συνεχίζει να πολιτικοποιείται, τόσο λιγότερο πείθονται και αυτοί οι λίγοι. Για εμένα πλέον απαιτούνται δραστικά μέτρα, εννοώντας να έρθει ο καθένας αντιμέτωπος με τις επιλογές του, οι οποίες δεν μπορεί να είναι εις βάρος του κοινωνικού συνόλου, όπως γινόταν πάντα στις οργανωμένες κοινωνίες. Ας εκλάβει όπως νομίζει ο καθένας την τελευταία γραμμή. Τα μέτρα λαμβάνονται πάντα σύμφωνα με το την πλειοψηφική γνώμη. Όταν η πλειοψηφία (σε λίγο καιρό πάμε στο 70% πλέον) έχει εμβολιαστεί, καμία μειοψηφία δεν μπορεί να κουκουλώσει την πλειοψηφική γνώμη. Έτσι δεν λειτουργεί η Δημοκρατία, την οποία συνηθίζετε να επικαλείστε; Με βάση τη γνώμη της πλειοψηφίας. Αλλιώς αν η πλειοψηφία διαφωνούσε πραγματικά, πιστέψτε με, αυτή τη στιγμή 5 εκατομμύρια Έλληνες θα ήταν στον δρόμο να διαμαρτύρονται. Αυτά σε περίπτωση που αναρωτιέστε γιατί δεν υπάρχει μαζική λαϊκή συμμετοχή σε τέτοια εγχειρήματα.

btw: Είναι άνθρωποι που παλεύουν 3 ώρες να πάνε και να γυρίσουν από τη δουλειά τους λόγω των συγκεντρώσεων που γίνονται. Τους οφείλετε μια εξήγηση για την ταλαιπωρία που υφίστανται τόσο καιρό προσπαθώντας απλώς να βιοποριστούν, η οποία ξέρω ότι δεν θα δοθεί, αλλά είπα να το αναφέρω.
 

ikigai

Νεοφερμένος

Ο ikigai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πλήρως εμβολιασμένος (Pfizer) απο Ιούλιο!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.

DrakeLivelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrakeLivelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Λέει το 24 θα ξεμπερδεψουμε με τον κοβιντ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.

DrakeLivelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrakeLivelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 137 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top