Θανατική ποινή

Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
oι φυλακές πόσους πλέον να χωρέσουν; :hmm:
σαν χώρα είμαστε έτοιμοι για εξαγωγή κρατουμένων...διότι στο τέλος θα γεμίσουμε σωφρονιστικά καταστήματα, το φαντάζεστε; :D


Ε και τι μ'αυτό, θα τους σκοτωνουμε επειδή δεν εχουμε χώρο να τους βάλουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ε και τι μ'αυτό, θα τους σκοτωνουμε επειδή δεν εχουμε χώρο να τους βάλουμε?

ε, τότε ας τους αφήσουμε όλους ελεύθερους, διότι είναι σκέτη κοροϊδία να είναι οι μισοί μέσα και οι μισοί απέξω...

επίσης, θεωρείται πολιτισμική κατάντια, να γεμίσει η χώρα σωφρονιστικά καταστήματα...τα χρήματα που θα πάνε για ίδρυσή των καλύτερα, να επενδυθούν σε άλλους τομείς όπως παιδεία, υγεία,...κτλ

προσωπικά με βρίσκει αντίθετο, η ίδρυση, η ύπαρξη και η συντήρηση από την τσέπη του φορολογούμενου σωφρονιστικών καταστημάτων τα οποία θεωρούνται ανεπαρκή (νομικώς) για τον σκοπό που προορίζονται...η ανεπάρκεια προκύπτει σε προφανείς λειτουργικούς λόγους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
ε, τότε ας τους αφήσουμε όλους ελεύθερους, διότι είναι σκέτη κοροϊδία να είναι οι μισοί μέσα και οι μισοί απέξω...

επίσης, θεωρείται πολιτισμική κατάντια, να γεμίσει η χώρα σωφρονιστικά καταστήματα...τα χρήματα που θα πάνε για ίδρυσή των καλύτερα, να επενδυθούν σε άλλους τομείς όπως παιδεία, υγεία,...κτλ


Δε νομίζω να είπα να αφεθούν ελεύθεροι. Ο θάνατος πάντως δεν είναι λύση. Γιατί με αυτή τη λογική, τότε, δε θα αντιμετωπίζονται ως άνθρωποι αλλά ως πράγματα. Σκουπίδια που επειδή δεν υπάρχει χώρος πρέπει να πεταχτούν.
Πώς μιλάς για παιδεία, σε μια χώρα, (στην ιδεατή σου χώρα), όπου οι κρατούμενοι θα θανατώνονται, με το έτσι θέλω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δε νομίζω να είπα να αφεθούν ελεύθεροι. Ο θάνατος πάντως δεν είναι λύση. Γιατί με αυτή τη λογική, τότε, δε θα αντιμετωπίζονται ως άνθρωποι αλλά ως πράγματα. Σκουπίδια που επειδή δεν υπάρχει χώρος πρέπει να πεταχτούν.
Πώς μιλάς για παιδεία, σε μια χώρα, (στην ιδεατή σου χώρα), όπου οι κρατούμενοι θα θανατώνονται, με το έτσι θέλω?

ο νόμος (ο ποινικός κώδικας) σε μια δημοκρατία είναι έτσι θέλω; ;) η ζουγκλοποιημένη κοινωνία δεν επιβάλλει λογικές έτσι θέλω, όπου επικρατεί ανομία; ;) κλασικό παράδειγμα, η χώρα μας! έχουμε χάσει το μέτρο της ελευθερίας και είμαστε στις παρυφές της ανομίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
ο νόμος (ο ποινικός κώδικας) σε μια δημοκρατία είναι έτσι θέλω; ;) η ζουγκλοποιημένη κοινωνία δεν επιβάλλει λογικές έτσι θέλω, όπου επικρατεί ανομία; ;) κλασικό παράδειγμα, η χώρα μας! έχουμε χάσει το μέτρο της ελευθερίας και είμαστε στις παρυφές της ανομίας...


Ο νόμος και η εξουσία του έχουν κάποια όρια, δεν αποτελούν πανάκεια. Αν καταπατώνται δικαιώματα, και υπάρχει εμφανής αδικία, τότε πρέπει να έχουμε το θράσος να αμφισβητούμε το νόμο και τον οποιδήποτε κώδικα.

Ο θάνατος δεν είναι η λύση στην ανομία. Ο σωφρονισμός είναι. Η εφαρμογή της θανατικής ποινης, αποκτηνώνει την κοινωνία, και τίποτε άλλο. Δεν εχει θετικά αποτελέσματα. Μας κάνει ζώα, που βασίζουμε τις βουλές μας στην εκδίκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ο νόμος και η εξουσία του έχουν κάποια όρια, δεν αποτελούν πανάκεια. Αν καταπατώνται δικαιώματα, και υπάρχει εμφανής αδικία, τότε πρέπει να έχουμε το θράσος να αμφισβητούμε το νόμο και τον οποιδήποτε κώδικα.

Ο θάνατος δεν είναι η λύση στην ανομία. Ο σωφρονισμός είναι. Η εφαρμογή της θανατικής ποινης, αποκτηνώνει την κοινωνία, και τίποτε άλλο. Δεν εχει θετικά αποτελέσματα. Μας κάνει ζώα, που βασίζουμε τις βουλές μας στην εκδίκηση.

σε μια κοινωνία με δραματική αύξηση της εγκληματικότητας, όπου πολλές οικογένειες θρηνούν κοπέλα μου, θύματα (ξέρεις τι είναι αυτό; ε; :( :'() ληστρικών ή τρομοκρατικών ή δολοφονικών επιθέσεων, τι έχεις να προτείνεις; διότι καλές οι φιλοσοφικές θεωρίες, αλλά η ζωή δεν είναι ουτοπική αλλά σκληρή προκειμένου να επιβιώσεις (ξέρω ότι ακούγεται ωμό, αλλά δυστυχώς 15.000 χρόνια έτσι είναι)...

το έχει αναφέρει και ο Θουκυδίδης ότι ο άνθρωπος δεν αλλάζει είτε είμαστε στο 12.000 π.Χ. είτε στο 10.000 μ.Χ....οπότε για ποια ουτοπική κοινωνία αγωνιζόμαστε, όταν είμαστε ανίκανοι να επιλύσουμε απλά διογκωμένα προβλήματα της καθημερινής πραγματικότητας; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,029 μηνύματα.
ΑΝ ηταν στο χερι μου ,τους εγκληματιες καταδικασμενους για σοβαρα εγκληματα (φονους εκ προμελετης χωρις μεταμελεια κλπ ) θα τους εβαζα στην πληρη απομονωση οσο καιρο εμεναν φυλακη. Να μην ξαναδουν ανθρωπο δηλαδη . Για αυτο και ψηφισα κατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
σε μια κοινωνία με δραματική αύξηση της εγκληματικότητας, όπου πολλές οικογένειες θρηνούν κοπέλα μου, θύματα (ξέρεις τι είναι αυτό; ε; :( :'() ληστρικών ή τρομοκρατικών ή δολοφονικών επιθέσεων, τι έχεις να προτείνεις; διότι καλές οι φιλοσοφικές θεωρίες, αλλά η ζωή δεν είναι ουτοπική αλλά σκληρή προκειμένου να επιβιώσεις (ξέρω ότι ακούγεται ωμό, αλλά δυστυχώς 15.000 χρόνια έτσι είναι)...

το έχει αναφέρει και ο Θουκυδίδης ότι ο άνθρωπος δεν αλλάζει είτε είμαστε στο 12.000 π.Χ. είτε στο 10.000 μ.Χ....οπότε για ποια ουτοπική κοινωνία αγωνιζόμαστε, όταν είμαστε ανίκανοι να επιλύσουμε απλά διογκωμένα προβλήματα της καθημερινής πραγματικότητας; :hmm:


Και θα αισθανθούν πολύ καλύτερα οι οικογένεις φαντάζομαι αν τους πεθάνουν ολοι ε?

Στην προκειμένη περίπτωση, η πολιτεία σου, δρα ως στυγνός δολοφόνος.

Για να καταλάβω. Προτείνεις να αντιμετωπίσουμε το θάνατο με θάνατο? Οφθαλμόν αντί οφθαλμού? Ποια θέση έχει η θανατική ποινη σε μια πολιτισμένη κοινωνία? Ο εκφοβισμός?

Τα προβλήματά μας είναι ήδη διογκωμένα όπως λες, γιατι να τα διογκώσουμε ακόμα περισσότερο?
Ειλικρινά μένω έκπληκτη που υπάρχουν ατομα που υποστηρίζουν όσα υποστηρίζεις.

Έχω να προτείνω σωφρονισμό και ισόβια χωρίς δυνατότητα μείωσης της ποινής ή αναστολής. Στη ζωή του καθενός δεν έχει δικαίωμα να βάλει χέρι κανείς. Αν αρχίζει η πολιτεία να σκοτώνει, το μόνο που θα πετύχει, θα είναι εξαγριωμένα πληθη. Δε νομίζω ότι στις χώρες που ακόμα εφαρμόζεται η θανατική ποινή εχει μειωθεί τόσο πολύ η εγκληματικότητα. Ίσως να μην έχει μειωθεί καθόλου. Δε βλέπω κάτι ουτοπικό σε αυτά που λέω.
Το θάνατο ως δράση ενάντια σε όσους παρανόμησαν, δεν το δέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πωπω ολο μιζερια ρε nPb, μονο να μηδενιζεις ξερεις...
Καταρχην ποιος σου ειπε οτι οι φυλακες γεμιζουν με δολοφονους; Οι δολοφονιες ειναι απο τα μικροτερα σε πληθος αδικηματα, μπορεις να δεις και τα στατιστικα της ΓΑΔΑ ενδεικτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πωπω ολο μιζερια ρε nPb, μονο να μηδενιζεις ξερεις...
Καταρχην ποιος σου ειπε οτι οι φυλακες γεμιζουν με δολοφονους; Οι δολοφονιες ειναι απο τα μικροτερα σε πληθος αδικηματα, μπορεις να δεις και τα στατιστικα της ΓΑΔΑ ενδεικτικα.

και τότε γιατί δεν χωράνε; :hmm:
γιατί και μέσα στην φυλακή γίνεται διακίνηση πάσης φύσεως...αφού δεν γεμίζουν με δολοφόνους, "εμπόρους", παιδεραστές,...κτλ; :hmm:

hello, όπως θέλω μιλάω...:cool:
(φίμωση ή ομοιογενή καθωσπρεπισμό στον λόγο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
και τότε γιατί δεν χωράνε; :hmm:
γιατί και μέσα στην φυλακή γίνεται διακίνηση πάσης φύσεως...αφού δεν γεμίζουν με δολοφόνους, "εμπόρους", παιδεραστές,...κτλ; :hmm:

hello, όπως θέλω μιλάω...:cool:
(φίμωση ή ομοιογενή καθωσπρεπισμό στον λόγο)


Υπαρχουν και αλλα αδικηματα ξερεις, για τα οποια καταδικαζονται πολυ περισσοτεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
δεν ξερω ..δεν μου αρεσει αυτη η ποινη.. αλλα οταν βλεπεις απανθρωπα και ολεθρια εγκληματα λες οτι θελουν κρεμαλα τετοιοι ανθρωποι.. πχ βιαστες μικρων παιδιων.. αισχος.. αυτοι οι ανθρωποι δεν ξερω αν μπορουν να αλλαξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
σε μια κοινωνία με δραματική αύξηση της εγκληματικότητας, όπου πολλές οικογένειες θρηνούν κοπέλα μου, θύματα (ξέρεις τι είναι αυτό; ε; :( :'() ληστρικών ή τρομοκρατικών ή δολοφονικών επιθέσεων, τι έχεις να προτείνεις; διότι καλές οι φιλοσοφικές θεωρίες, αλλά η ζωή δεν είναι ουτοπική αλλά σκληρή προκειμένου να επιβιώσεις (ξέρω ότι ακούγεται ωμό, αλλά δυστυχώς 15.000 χρόνια έτσι είναι)...

το έχει αναφέρει και ο Θουκυδίδης ότι ο άνθρωπος δεν αλλάζει είτε είμαστε στο 12.000 π.Χ. είτε στο 10.000 μ.Χ....οπότε για ποια ουτοπική κοινωνία αγωνιζόμαστε, όταν είμαστε ανίκανοι να επιλύσουμε απλά διογκωμένα προβλήματα της καθημερινής πραγματικότητας; :hmm:

πιστευω πανω απ ολα εισαι εσυ ενα μεγαλο θυμα. θυμα των ΜΜΕ και γενικοτερα αυτου του "κατηγορω τους παντες, στην ελλαδα τα παντα ειναι σκατα" αλλα η προσωπικη σου ευθυνη ειναι περιορισμενη. δυστυχως, θελεις να βλεπεις τα αρνητικα, μονο, της χωρας μας και να τα διογκωνεις.
οσο για το αν μπορουμε να λυσουμε τα προβληματα της καθημερηνοτητας...
δεν προκειται να λυθουν με το να μιλας για "την αθλια και μιζερη ελλαδα" γιατι και εσυ στη μιζερη ελλαδα βρισκεσαι, και αν εχω καταλαβει καλα με τη λογικη σου, απλα περιμενεις ΑΛΛΟΥΣ να λυσουν αυτα τα προβληματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
πιστευω πανω απ ολα εισαι εσυ ενα μεγαλο θυμα. θυμα των ΜΜΕ και γενικοτερα αυτου του "κατηγορω τους παντες, στην ελλαδα τα παντα ειναι σκατα" αλλα η προσωπικη σου ευθυνη ειναι περιορισμενη. δυστυχως, θελεις να βλεπεις τα αρνητικα, μονο, της χωρας μας και να τα διογκωνεις.

«διόγκωση» και «μηδενιστική αντίληψη» είναι όταν στον μήνα έχουμε υπεραρκετές ληστείες και εν ψυχρώ δολοφονίες; ε; ;) εκτός και αν τα θύματα είναι ηθοποιοί των ΜΜΕ...:fss: :cool: όσο για το αν είμαι θύμα άσε να το κρίνω εγώ καλύτερα, δεν σου πέφτει λόγος! επίσης και εσύ και όλοι μας είμαστε θύματα από την στιγμή που πληρώνουμε φόρους σε αυτήν την χώρα...με προορισμό κάποιες τσέπες και όχι για την συνταγματική προάσπιση των δικαιωμάτων των ανθρώπων!

οσο για το αν μπορουμε να λυσουμε τα προβληματα της καθημερηνοτητας...δεν προκειται να λυθουν με το να μιλας για "την αθλια και μιζερη ελλαδα" γιατι και εσυ στη μιζερη ελλαδα βρισκεσαι, και αν εχω καταλαβει καλα με τη λογικη σου, απλα περιμενεις ΑΛΛΟΥΣ να λυσουν αυτα τα προβληματα.

σαν νέος άνθρωπος, αυτή η χώρα σε εμπνέει; ε; που ολημερίς και οληνυχτίς αντί να ακούς κάτι προοδευτικό από συνανθρώπους ή ΜΜΕ (πάσης μορφής) ακούς διαπιστώσεις μια αέναης κοινωνικής κατρακύλας..

επίσης, ναι από τους άλλους έχοντες "εξουσία" περιμένω να λυθούν τα προβλήματα, διότι γι' αυτόν τον λόγο τους ψήφισα...προσωπικά, δεν έχω "νομικές" δυνάμεις για να αλλάξω τον "κόσμο" όπως λέτε...18 χρόνια ζωής, ακούω ότι οι "αλλαγές" μπορούν να γίνουν μέσα από την κοινωνία, μέσα από τους ίδιους τους ανθρώπους...αλλά, δεν αναρρωτηθήκαμε ποτέ, ότι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός με υποκειμενική αντίληψη της "αλλαγής",...κτλ. ;) :) παρ' όλα αυτά, δεν βλέπω να τηρούνται και οι δημοκρατικότεροι όλων, "νόμοι" για πολλά θέματα, νόμοι που θεσπίστηκαν ύστερα από τεράστιους αγώνες κα θυσίες του λαού, ώστε να αποδίδονται ιδιαίτερα σκληρές ποινικές κυρώσεις εκεί που πρέπει και όταν πρέπει...πρόσεχε όχι πάντα, αλλά εκεί που πρέπει και όταν πρέπει! ;)

πές μου ένα θετικό που έχει αυτή η χώρα, όταν για παράδειγμα αυτήν την περίοδο, λίγες μέρες πριν την εξεταστική, έλαβα κακογραμμένα βιβλία μαθηματικών (δωρεάν συγγράμματα) των 350 σελίδων και πρέπει να τους αποστηθίσω απέξω για να περάσω μαθήματα στην εξεταστική, όπου πολλά από αυτά (2 ή 3) τα δίνω και την ίδια μέρα; ε; :hmm: μήπως και για αυτήν την κατάντια της ανώτατης παιδείας (του πωπού) ευθύνομαι και εγώ; ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Γιατι είσαι τόσο επιθετικός; ε; Έχεις κάποιες αμφιβολίες για αυτά που λες, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Γιατι είσαι τόσο επιθετικός; ε; Έχεις κάποιες αμφιβολίες για αυτά που λες, ε;

πρόβλημα; ε; :fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia19

Νεοφερμένος

Η sylvia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
επίσης, ναι από τους άλλους έχοντες "εξουσία" περιμένω να λυθούν τα προβλήματα, διότι γι' αυτόν τον λόγο τους ψήφισα...προσωπικά, δεν έχω "νομικές" δυνάμεις για να αλλάξω τον "κόσμο" όπως λέτε...18 χρόνια ζωής, ακούω ότι οι "αλλαγές" μπορούν να γίνουν μέσα από την κοινωνία, μέσα από τους ίδιους τους ανθρώπους...αλλά, δεν αναρρωτηθήκαμε ποτέ, ότι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός με υποκειμενική αντίληψη της "αλλαγής",...κτλ. ;) :)


μήπως και για αυτήν την κατάντια της ανώτατης παιδείας (του πωπού) ευθύνομαι και εγώ; ε;


η εχοντες εξουσια,την εξουσια αυτη την αντλουν απο εσενα,απο εμενα,απο εμας γενικα.και αφου την αποκτησουν,τα πραγματα δεν παραμενουν στατικα.η δικαιοδοσια τους και ο περιορισμος/ελεγχος της ασκησης της εξουσια αυτης εξακολουθει να εξαρταται απο εμας.οσο τουλαχιστον συνεχιζει μεταβιας να υφιαταται καποια 'δημο'κρατία.επομενως ναι,ευθυνεσαι εσυ.κι εγω.ασχετως του τι ψηφισαμε.δεν ειναι απαραιτητο να εχεις νομικες δυναμεις για να φερεις την αλλαγη.εχεις τα δικαιωματα σου,τη σκεψη σου,τις αποψεις σου και τη δυνατοτητα να ακουστεις και να πραξεις.η σκετη κριτικη,οταν δεν ακολουθειται απο εμπρακτη προσπαθεια,ειναι καπως υποκριτικη.και σιγουρα μεταθετει ευθυνες.

δεδομενης της ηλικιας σου δε θα μπορουσε κανεις να σου απορρριψει αυθυνες για την οποιαδηποτε διαστρβλωμενη κατασταση των πραγματων.απο τη στιγμη ομως που συνειδητοποιεις οτι αυτο σε δυσαρεστει και εχει συνεπειες πανω σου,ναι,ειναι δικη σου ευθυνη να κανεις κατι γιαυτο.και οχι εκεινου που 'εχει' την εξουσια.γιατι στο κατω κατω ενδεχομενως και να μην τον απασχολει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
δεδομενης της ηλικιας σου δε θα μπορουσε κανεις να σου απορρριψει αυθυνες για την οποιαδηποτε διαστρβλωμενη κατασταση των πραγματων.απο τη στιγμη ομως που συνειδητοποιεις οτι αυτο σε δυσαρεστει και εχει συνεπειες πανω σου,ναι,ειναι δικη σου ευθυνη να κανεις κατι γιαυτο.και οχι εκεινου που 'εχει' την εξουσια.γιατι στο κατω κατω ενδεχομενως και να μην τον απασχολει.

τότε γιατί τον ψηφίσαμε; :hmm: ποιο το νόημα της εκλογικής διαδικασίας; :hmm:

...για παράδειγμα "φωνάζω" μαζί με άλλα παιδιά στις συνελεύσεις για καλύτερη ποιότητα συγγραμμάτων και έγκαιρη παραλαβή και oι παρατάξεις, με γράφουν στα τρυφερά τους...

μήπως έχω ευθύνες εκεί, και δεν μπορώ να τις δω; :hmm: μήπως έχω ευθύνες που χάριν σε αυτά τα συγγράμματα, μπορεί και να μην περάσω το μάθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia19

Νεοφερμένος

Η sylvia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
η θανατικη ποινη ως η 'εσχάτη' των ποινων δεδομενου οτι στερει απο το ατομο το δικαιωμα της 'ζωης' δεν αποσκοπει πουθενα.και κανεις δεν εχει το δικαιωμα να στερησει τη ζωη απο καποιον αλλο με τη λογικη δραση-αντιδραση.ο τι κι αν εχει κανει αυτος.
επιπλεον δεν θα βγει κατι μετα την πραγματωση της ποινης.ουτε σωφρονισμος,ουτε κατι αλλο.
η 'τιμωρια=ποινη' ειναι κατι θεμιτο και οταν χρειαζεται πρεπει να ασκειται.αλλα η 'εκδικηση' οχι.ειναι κατι που ξεπερνα τα πλαισια της λογικης και αποσκοπει μονο στην αγρια ικανοποιηση.
-----------------------------------------
-----------------------------------------
τότε γιατί τον ψηφίσαμε; :hmm: ποιο το νόημα της εκλογικής διαδικασίας; :hmm:

...για παράδειγμα "φωνάζω" μαζί με άλλα παιδιά στις συνελεύσεις για καλύτερη ποιότητα συγγραμμάτων και έγκαιρη παραλαβή και oι παρατάξεις, με γράφουν στα τρυφερά τους...

μήπως έχω ευθύνες εκεί, και δεν μπορώ να τις δω; :hmm: μήπως έχω ευθύνες που χάριν σε αυτά τα συγγράμματα, μπορεί και να μην περάσω το μάθημα;


οταν ψηφιζεις καποιον τον ψηφιζεις απλα γιατι πιστευεις οτι οι αποψεις του σε εκφραζουν περισσοτερο(αρα και πιθανοτερο να συμφωνεις και με τις μελλοντικες ενεργειες του και τον τροπο με τον οποιο θα σε εκπροσωπησει.)αλλα το πραγμα δεν παει 'τον ψηφισα,καθαρισα.'
ειναι ευθυνη σου να συνεχιζεις την προσπαθεια σου.οχι για αλλον,για σενα.αναμεσα στην ψηφο σου και στα αποτελεσματα αυτης,διαμεσολαβει ενα διαστημα.αυτη ειναι η σημαντικοτερη στιγμη και εκει ειναι που πρεπει εσυ να δρασεις.επικεντρωσου στην πορεια,οχι στο αποτελεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
παρ' όλα αυτά, δεν βλέπω να τηρούνται και οι δημοκρατικότεροι όλων, "νόμοι" για πολλά θέματα, νόμοι που θεσπίστηκαν ύστερα από τεράστιους αγώνες κα θυσίες του λαού, ώστε να αποδίδονται ιδιαίτερα σκληρές ποινικές κυρώσεις εκεί που πρέπει και όταν πρέπει...πρόσεχε όχι πάντα, αλλά εκεί που πρέπει και όταν πρέπει! ;)

Σκληρές ποινές, ναι, αλλά όχι απάνθρωπες και εκδικητικές. Τα εισόβια είναι υπεραρκετά. Αν ο εγκληματίας δεν έχει καμία πιθανότητα να βγει από τη φυλακή, δεν αποτελεί κίνδυνο για την κοινωνία.
Με την εφαρμογή της θανατικής ποινής, πού θα έγκειται η δημοκρατικότητα που απαιτείς? Στο ότι η πολιτεία διαπράττει αυτό που κατηγορεί?

Πουθενά δεν πρέπει να αποδοθεί τόσο σκληρή τιμωρία. Κάποιος είναι ψυχάκιας και σκότωσε, βίασε, κλπ. Αν το σκοτώσουμε και εμείς με τη σειρά μας, θα πέσουμε πολύ χαμηλά, πιο χαμηλά κι απο αυτόν. Στο επίπεδο προσβολής της ανθρώπινης αξιοπρέπειας, και καταπάτησης ενός τόσο στοιχειώδους δικαιώματος. Κάνε εσύ κάτι να αλλάξεις την κοινωνία που σε έχει μιζεριάσει. Ο θάνατος και η εκκαθάριση της κοινωνίας από τα "αποβράσματα" με τέτοιο απάνθρωπο τρόπο, δεν είναι η λύση.



τότε γιατί τον ψηφίσαμε; :hmm: ποιο το νόημα της εκλογικής διαδικασίας; :hmm:

Βλέποντας και κάνοντας. Αν είσαι ευχαριστημένος, η δυσαρεστημένος, τότε θα πράξεις και ανάλογα την επόμενη φορά. Δεν έχει νόημα να υπάρχει αυτός ο φαύλος κύκλος παραπόνων και μεμψιμοιρίας. Δε σου αρέσει κάτι, αλλαξέ το εσύ ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top