Θανατική ποινή

Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δε θα καταρριψεις με ενα παραδειγμα το λογισμο τους
με στατιστικη θα το κανεις.
αλλωστε ενα μικρο δειγμα δεν ειναι παντα αληθες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ζήτημα δεν είναι να το καταρρίψω, δεν είναι δικός μου ο ισχυρισμός. Δικός τους είναι κι από τη στιγμή που αναπόδεικτο δεν τον δέχομαι, πρέπει να μου τον αποδείξουν. Έτσι δεν πάει;
-----------------------------------------
PS: Στα Μαθηματικά ΕΝΑ αντιπαράδειγμα καταρρίπτει αυτομάτως οποιονδήποτε απόλυτης φύσεως συλλογισμό, εγκυκλοπαιδικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δε μιλαμε για μαθηματικα ανθρωπε μου. δε μιλαμε για θεωρηματα. μπερδευεις καταστασεις. μιλαμε για κοινωνικο φαινομενο. αυτο, περιεργως, δε μπορεις να το περιγραψεις ευκολα με μαθηματικες εξισωσεις. αν σου αποδειξει με μελετες οτι η θανατικη ποινη σε πολλες απο τις χωρες που εφαρμοστηκε, πραγμα για το οποιο και εγω αμφιβαλλω, θα το δεχτεις;


P.S μεχρι, ισως, να βρεθει ενας αλλος λογισμος πιο ολοκληρωμενος. αλλα μη πουλας ετσι εξυπναδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, θα το δεχτώ, ως προς το αναμενόμενο αποτέλεσμα, ως αναγκαίο κακό. Με τη φύση της ποινής, πάντως, δεν συμφωνώ εξ'ορισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ουτε εγω. θεωρω την ανθρωπινη ζωη οποιουδηποτε ως κατι το ιερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
ουτε εγω. θεωρω την ανθρωπινη ζωη οποιουδηποτε ως κατι το ιερο
Ενώ αν κάποιος αφαιρέσει την ζωή κάποιου άλλου,χωρίς ουσιαστική τιμωρία είναι πιο καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η ουσιαστική τιμωρία ποια είναι; Να καταπατηθούν δύο ιερά; Όσο ιερό είναι το δικαίωμα στη ζωή του θύματος, για την κοινωνία, άλλο τόσο είναι και του δράστη. Εκτός κι αν θεωρείς ότι μια κοινωνία μπορεί να βαθμονομήσει τους ανθρώπους σε "Αξίζει-να-ζεις" και σε "Δεν αξίζει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Η ουσιαστική τιμωρία ποια είναι; Να καταπατηθούν δύο ιερά; Όσο ιερό είναι το δικαίωμα στη ζωή του θύματος, για την κοινωνία, άλλο τόσο είναι και του δράστη. Εκτός κι αν θεωρείς ότι μια κοινωνία μπορεί να βαθμονομήσει τους ανθρώπους σε "Αξίζει-να-ζεις" και σε "Δεν αξίζει".
Δεν είπα αυτό ρε συ miv αλλά στην συγκεκριμένη χώρα,δεν λέω για έξω,γιατί να υπάρχει ο ψυχάκιας που θα αφαίρεση την ζωή κάποιου και να μη τιμωρείται όπως πρέπει? Δεν λέω θανατική ποινή,αλλά αν υπήρχε θα το ξανασκεφτόντουσαν να σκοτώσουν,έσι πιστεύω δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και σου ξαναλέω ότι εκεί που υπάρχει θανατική ποινή όχι μόνο δε δουλεύει αυτό, αλλά υπάρχει και πολύ μεγαλύτερη και σοβαρότερη εγκληματικότητα. Αυτό, για σένα, ας πούμε, αν ήσουν νομοθέτης, θα συνέχιζε να διατηρεί την πεποίθησή σου σε αυτό που λες; Η σύγκριση με τις ΗΠΑ δεν είναι καθόλου άτοπη, είναι η μόνη δημοκρατική χώρα Ευρώπης-Βορείου Αμερικής που εφαρμόζει κατά τόπους τη θανατική ποινή συστηματικά και προφανώς την Ελλάδα θα τη συγκρίνω με τη Φλόριντα, όχι με τη Σαουδική Αραβία, ούτε με την Υεμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
απο κει και περα πρεπει να λαβουμε και αλλες παραμετρους υπ οψιν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jewish Boy

Νεοφερμένος

Ο Ανθρωπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Να μην χρησιμοποιείται σε καμία περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εννοείτε πως είμαι κατά! Την θεωρώ ποινή εκφοβισμού και όχι επιμόρφωσης. Υποτίθεται ότι η ποινές δίνονται για να μετανοήσει ο άλλος και να μπορεί να ξανά γυρίσει στο κοινωνό σύνολο. Συν της άλλης είναι μια μη αναστρέψιμη ποινή, σε περίπτωση λάθος του δικαστηρίου δεν υπαρχή επιστροφή.
Και φυσικά κανείς δεν έχει το ηθικό δικαίωμα να θανατώσει κάποιον, οτιδήποτε και αν είναι αυτό που έχει κάνει, έχει δικαίωμα να μετανοήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Είμαι κατά της θανατικής ποινής.
Είμαι υπέρ της βελτίωσης του σωφρονιστικού συστήματος.

Υποχρέωση του πολιτισμένου κράτους δεν είναι να εκδικείται τον πολίτη για την εγκληματική του πράξη, αλλά να τον βοηθά να εννοήσει το άδικο της πράξης του και να τον επιστρέφει στην κοινωνία ως ένα ακόμα χρήσιμο και συνειδητό μέλος της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι θα έπρεπε να χρησιμοποιείται σε απίστευτα εξαιρετικές περιπτώσεις. Π.χ. Κάποιος που έχει σκοτώσει αρκετούς και δεν πρόκειται να μετανιώσει γιατί είναι τρελός. Και το μόνο που προσφέρει είναι τρόμο, ανασφάλεια, και ταλαιπωρεί και τον εαυτό του. Αλλά δεν θεωρώ ότι είναι κάποιο μέσο που μπορεί να χρησιμοποιείται και για όχι τόσο ακραίες περιπτώσεις. Το τονίζω: ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΚΡΑΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ γιατί είναι και αυτή ακραία περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ.Φυσικά βάση των διαστροφικών μου σκέψεων...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Να μην χρησιμοποιείται σε καμιά περίπτωση!! Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρεί μια ανθρώπινη ζωή!!:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisnats16

Νεοφερμένος

Ο chrisnats16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Είμαι κάθετος στο ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει μια ανθρώπινη ζωή.

Γνωρίζοντας πως οι δικαστές είναι άνθρωποι,και ως συνέπεια αυτού γίνονται λάθη,δεν μπορούμε να έχουμε μια τέτοια μη αναστρέψιμη ποινή.

Άλλωστε, μην ξεχνάμε και τον παράγοντα της ενοχοποίησης ενός αθώου,απλά και μόνο επειδή δεν εξυπηρετεί τα οποιαδήποτε συμφέροντα.

Συμφωνώ απόλυτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Να μη χρησιμοποιείται ποτέ!!! Δεν έχεις δικαίωμα να αφαιρείς τη ζωή του άλλου! Σε καμία περίπτωση! Άσ' τον να σαπίσει στη φυλακή! Αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ! Εδώ ακόμα και όταν κρέμασαν το Σαντάμ Χουσείν τον λυπήθηκα παρόλο που ξέρω ότι έκανα απίστευτα πράγματα (φανταστείται αυτά που ΔΕΝ ξέρουμε...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
+1.Oτι και να εχει καποιος πρεπει να του δωσουμε την ευκαιρια να μετανιωσει γι αυτο.
Αλλωστε ειναι ενα εγκλημα δεν μπορει να τιμωρειται με ενα δευτερο εγκλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Mα ποιος ο λογος να σκοτωσουν καποιον οταν θα μπορουν να τον κλεισουν στην φυλακη και να εκτελει καταναγκαστικα εργα για ολη του τη ζωη ?
Η αν δουμε ποιο μεταφυσικα το θεμα,τι θα γινει αν ο εκτελεσμενος παει και βρει στην αλλη αυλη ζωη αυτον που σκοτωσε και του κανει την ζωη δυσκολη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top