Θέματα Πολιτικού Μηχανικού

Bkid

Νεοφερμένος

Ο Bkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ισως να εχεις δικιο..Παντως δεν μπορω να το αντιληφθω ουτε θελω να το σκεφτομαι,γιατι γενικα δεν υπερ του ρουσφετιου και του γλυψιματος αυτιων..Ευχαριστω για τις απαντησεις σου και συγχαρητηρια που εχεις φτασει μεχρι εδω,λογικα εχεις ριξει αρκετο διαβασμα και αγαπας το αντικειμενο σου!Αν εχω καποια αλλη απορεια παιζει να σου πω,οποτε ριχνε καμια ματια που και που στο θεμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ισως να εχεις δικιο..Παντως δεν μπορω να το αντιληφθω ουτε θελω να το σκεφτομαι,γιατι γενικα δεν υπερ του ρουσφετιου και του γλυψιματος αυτιων..Ευχαριστω για τις απαντησεις σου και συγχαρητηρια που εχεις φτασει μεχρι εδω,λογικα εχεις ριξει αρκετο διαβασμα και αγαπας το αντικειμενο σου!Αν εχω καποια αλλη απορεια παιζει να σου πω,οποτε ριχνε καμια ματια που και που στο θεμα ;)

Χεχε. Η αλήθεια είναι ότι έχω ρίξει πολύ διάβασμα αλλά υπάρχουν άλλα παιδιά που έχουν και διδακτορικό και μεταπτυχιακό και παρακαλάνε για 800 ευρώ το μήνα ή για μία θέση στο δημόσιο. Στο εξωτερικό αυτά τα παιδιά θα ήταν ανάρπαστα. Αυτά είναι που βλέπω και στεναχωριέμαι και γι αυτό αποφάσισα να βάλω σε δεύτερη μοίρα το μεταπτυχιακό και να πάω για 2ο πτυχίο μηχανολόγου μηχανικού καθώς στην Ελλάδα υπάρχει δυστυχώς υποβάθμιση της γνώσης σε μεταπτυχιακό επίπεδο (αλλά και σε προπτυχιακό σε μικρότερο βαθμό). Ό,τι απορίες έχεις φίλε μου και μπορώ να βοηθήσω ρώτα ελεύθερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Civilara, μετά τους μηχανολόγους σκέφτεσαι για μεταπτυχιακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bkid

Νεοφερμένος

Ο Bkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
civilara λες να πας μηχαναλογους για λογους ευκολοτερης επαγγελματικης αποκαταστασης η επειδη ετσι επιθυμεις(δλδ επιπλεον σπουδες-γνωσεις)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Civilara, μετά τους μηχανολόγους σκέφτεσαι για μεταπτυχιακό;

Μπα. Όχι. Σκέφτομαι να κάνω ταυτόχρονα μεταπτυχιακό "Δομοστατικός σχεδιασμός και ανάλυση" στο ΕΜΠ παράλληλα με μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ καθώς ένας συμφοιτητής μου που το κάνει μου λέει ότι δεν είναι απαιτητικό και βγαίνει. Πάντως για μεταπτυχιακό μηχανολόγων δεν το σκέφτομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
καπου ειχες αναφερει οτι πρεπει να εχεις γνωστους για να σε προωθησουν σε αυτο τον επαγγελματικο τομεα(αν δεν κανω λαθος)!!Καποιος δλδ που δεν εχει κανεναν γνωστο δεν θα εχει επαγγελματικη αποκατασταση ?Η αλλιως νταξει εγω εχω και εναν και δυο γνωστους απλα μ αρεσει να αρχισω απο το μηδεν,να μην με προωθησει κανεις!Τοτε δεν θα εχω επαγγελματικη αποκατασταση?
-----------------------------------------
Ρωταω για τις διαφορες για εναν και μονο λογο!Πηγαινε στο θεμα(αναζητησε το) φοιτητικη ζωη vs σχεση και θα καταλαβεις Σαββαρα :no1:

Μπα. Όχι. Σκέφτομαι να κάνω ταυτόχρονα μεταπτυχιακό "Δομοστατικός σχεδιασμός και ανάλυση" στο ΕΜΠ παράλληλα με μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ καθώς ένας συμφοιτητής μου που το κάνει μου λέει ότι δεν είναι απαιτητικό και βγαίνει. Πάντως για μεταπτυχιακό μηχανολόγων δεν το σκέφτομαι.
Μάλιστα. Και κάτι άλλο. Θα πας να δουλέψεις καθόλου εξωτερικό, ή μπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μάλιστα. Και κάτι άλλο. Θα πας να δουλέψεις καθόλου εξωτερικό, ή μπα;

Μπααααα. Έχω έτοιμη δουλειά. Αν δεν είχα θα το σκεφτόμουν σοβαρά να πάω εξωτερικό.
-----------------------------------------
civilara λες να πας μηχαναλογους για λογους ευκολοτερης επαγγελματικης αποκαταστασης η επειδη ετσι επιθυμεις(δλδ επιπλεον σπουδες-γνωσεις)?

Το 2ο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bkid

Νεοφερμένος

Ο Bkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Civilara να σε ρωτησω,ποιες ειναι οι ευρητερες επαγγελματικες προοπτικες που εχει ενας πολ μηχανικος οταν τελειωσει τις σπουδες του?Αν μπορεις πες μου καπως αναλυτικα με τι μπορεις να ασχοληθεις.Και κατι αλλο,αν δεν ειχες γνωστους πολ μηχανικους,ποιο επαγγελμα θα επελεγες??

Ευχαριστω ιδιαιτερως:thanks:;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Civilara να σε ρωτησω,ποιες ειναι οι ευρητερες επαγγελματικες προοπτικες που εχει ενας πολ μηχανικος οταν τελειωσει τις σπουδες του?Αν μπορεις πες μου καπως αναλυτικα με τι μπορεις να ασχοληθεις.Και κατι αλλο,αν δεν ειχες γνωστους πολ μηχανικους,ποιο επαγγελμα θα επελεγες??

Ευχαριστω ιδιαιτερως:thanks:;);)


Ο πολιτικός μηχανικός μπορεί να προσληφθεί στο δημόσιο π.χ. σε πολεοδομικές υπηρεσίες. Επίσης μπορεί να διδάξει στην δευτεροβάθμια (ΕΠΑΛ), μεταδευτεροβάθμια (ΙΕΚ, ΚΕΣ, κλπ.) και τριτοβάθμια εκπαίδευση (ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΑΣΠΑΙΤΕ) ως καθηγητής. Όμως ο ρόλος του μηχανικού δεν είναι να γίνει καθηγητής.

Ο πολιτικός μηχανικός μπορεί να εργαστεί στον τεχνικό τομέα είτε ως ιδιώτης-ελεύθερος επαγγελματίας (ιδιωτικό τεχνικό γραφείο, μέτοχος-στέλεγχος σε κατασκευστική εταιρεία κλπ.) είτε ως ιδιωτικός υπάλληλος (σε κατασκευαστικές εταιρείες και τεχνικά γραφεία μελετητικά ή εργοληπτικά).

Για να αποκτήσει ο διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός-μέλος ΤΕΕ άδεια μελετητή πρέπει παρέλθει διάστημα 3 ετών από την απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος ενώ για να αποκτήσει άδεια εργολήπτη πρέπει να παρέλθει διάστημα 4 ετών.

Ο πολιτικός μηχανικός μπορεί να απασχοληθεί με δομικά (κτίρια, γέφυρες, ουρανοξύστες, κελυφωτές κατασκευές κλπ.), υδραυλικά (δίκτυα ύδρευσης-αποχέτευσης, εγγειοβελτιωτικά έργα, λιμενικά έργα κλπ.), συγκοινωνιακά (οδοποιία, σιδηρόδρομοι, αεροδρόμια κλπ.), γεωτεχνικά (θεμελιώσεις, χωματουργικά έργα, σήραγγες, φράγματα κλπ.), αρχιτεκτονικά (κτιριακών έργων) και τοπογραφικά έργα.

Η ευρύτερη επαγγελματική δραστηριότητα του πολιτικού μηχανικού είναι να γίνει μεγαλοεπιχειρηματίας π.χ. μεγαλομέτοχος και στέλεγχος σε μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία. Ανάλογα με το μέγεθος της εταιρείας της οποίας είναι ιδιοκτήτης, συνιδιοκτήτης ή μέτοχος αναλαμβάνει και αντίστοιχου επιπέδου (δηλαδή προϋπολογισμού) έργα. Το εργοληπτικό πτυχίο του εργολάβου μηχανικού διευρύνεται και αναβαθμίζεται με την εμπειρία και την πάροδο των ετών. Όσο αυξάνεται η εμπειρία τόσο μεγαλύτερου προϋπολογισμού έργα έχει την δυνατότητα ο εργολάβος μηχανικός να επιβλέψει.


Μια μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία δεν έχει μόνο πολιτικούς μηχανικούς αλλά έχει και τοπογράφους, μηχανολόγους, ηλεκτρολόγους κλπ.

Αν δεν είχα γνωστούς στον κλάδο θα επέλεγα 1 από τα εξής 3 σχολές:
1) Μηχανολόγων Μηχανικών
2) Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών
3) Ιατρική (Λίγο ξέμπαρκο αλλά με γοήτευε όταν ήμουν μικρότερος η ιδέα να θεραπεύω αρρώστους)

Αν και η σχολή δεν μου πολυάρεσε, δεν το μετανιώνω που έγινα πολιτικός μηχανικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Για να αποκτήσει ο διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός-μέλος ΤΕΕ άδεια μελετητή πρέπει παρέλθει διάστημα 3 ετών από την απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος ενώ για να αποκτήσει άδεια εργολήπτη πρέπει να παρέλθει διάστημα 4 ετών.


αν και ειμαι σε οικογενεια εργολαβων που συνεργαζονται με μηχανικους συνεχεια(γιαυτο και θελω να σπουδασω πολι.μηχ) αυτο δεν το ηξερα...δλδ ο θειος μου πως γινεται να χρησημοποιει νεους μηχ στις δουλειες του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Για να αποκτήσει ο διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός-μέλος ΤΕΕ άδεια μελετητή πρέπει παρέλθει διάστημα 3 ετών από την απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος ενώ για να αποκτήσει άδεια εργολήπτη πρέπει να παρέλθει διάστημα 4 ετών.


αν και ειμαι σε οικογενεια εργολαβων που συνεργαζονται με μηχανικους συνεχεια(γιαυτο και θελω να σπουδασω πολι.μηχ) αυτο δεν το ηξερα...δλδ ο θειος μου πως γινεται να χρησημοποιει νεους μηχ στις δουλειες του?

Αν και νομίζω ο Civilara μάλλον τα είπε ανάποδα (4 έτη μετά τη λήψη του πτυχίου για μελετητής και 3 για εργολήπτης), οι "νέοι" κάνουν τη δουλειά και ο "θείος" επιβλέπει και ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ (για μια υπογραφή ζούμε σε αυτή την κοινωνία...)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Για να αποκτήσει ο διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός-μέλος ΤΕΕ άδεια μελετητή πρέπει παρέλθει διάστημα 3 ετών από την απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος ενώ για να αποκτήσει άδεια εργολήπτη πρέπει να παρέλθει διάστημα 4 ετών.


αν και ειμαι σε οικογενεια εργολαβων που συνεργαζονται με μηχανικους συνεχεια(γιαυτο και θελω να σπουδασω πολι.μηχ) αυτο δεν το ηξερα...δλδ ο θειος μου πως γινεται να χρησημοποιει νεους μηχ στις δουλειες του?


Μπορεί και να τα είπα ανάποδα γι αυτό κρατώ τις επιφυλάξεις μου, αλλά μικρή σημασία έχει. Μέχρι ο νέος μηχανικός να αποκτήσει εργολαβικό ή μελετητικό δίπλωμα, θα υπογράφει ο θείος αλλά την δουλειά θα την κάνει ο νέος μηχανικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafaelouaz

Νεοφερμένος

Η Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γεια σας!!civilara ...κοιτα να δεις...απο κυπρο ειμαι και εχω περασει πολτικος μηχανικοσ ...κυπρο.
σκοπευω ομως να ρθω ελλαδα...με εχεις φοβισει λιγο ...με ολα αυτα ...ειναι δυσκολα και μου το εχουν πει αρκετοι....ειναι ομως τοσο μα τοσο ΄΄; ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
γεια σας!!civilara ...κοιτα να δεις...απο κυπρο ειμαι και εχω περασει πολτικος μηχανικοσ ...κυπρο.
σκοπευω ομως να ρθω ελλαδα...με εχεις φοβισει λιγο ...με ολα αυτα ...ειναι δυσκολα και μου το εχουν πει αρκετοι....ειναι ομως τοσο μα τοσο ΄΄; ;

Λοιπόν, για να είσαι υποψιασμένη σου παραθέτω την προσωπική μου πείρα. Τα πράγματα ήταν πολύ πιο δύσκολα από όσο μπορούσα να φανταστώ (μα τω Θεό δηλαδή δεν σου κάνω πλάκα). 65 μαθήματα+διπλωματική που είναι οι minimum απαιτήσεις για να πάρεις δίπλωμα δεν είναι λίγα. Αλλά το θέμα είναι πως γίνονται τα μαθήματα και πως γίνονται οι εξετάσεις. Οι καθηγητές είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους; Η απάντηση είναι ένα τεράστιο ΟΧΙ. Έχουν όμως την απαίτηση να είναι εντάξει οι φοιτητές στις υποχρεώσεις τους. Ένα κομμάτι της δυσκολίας οφείλεται στην ανοργανωσιά του τμήματος (όσο για το ΑΠΘ ανοργανωσιά να δουν τα μάτια σου). Άλλο κομμάτι οφείλεται στον φόρτο εργασίας. Σε 35 μαθήματα (χοντρικά) έχουμε υποχρεωτική εργασία+γραπτές εξετάσεις+προφορικές εξετάσεις και πρέπει να περάσεις και στα 3 να πιάσεις την βάση για να περάσεις το μάθημα. 2 μαθήματα έχουν 2 υποχρεωτικές εργασίες+προφορικά+γραπτά. 5 μαθήματα είναι καθαρά μαθήματα παπαγαλλίας ενώ 25 μαθήματα έχουν και θεωρία (παπαγαλλία) και ασκήσεις. Τα 30 μαθήματα είναι καθαρά θέμα ασκήσεων. Βάζουν θέματα που θέλουν τουλάχιστον 5 ώρες για να λυθούν σε 3 ώρες. Δίνουν λάθος εκφωνίσεις και τις διορθώνουν μετά από μισή ώρα από την έναρξη της εξέτασης και μας δίνουν 15 λεπτά παραπάνω χρόνο και όχι μισή ώρα για να ξαναλύσουμε την άσκηση με τα σωστά δεδομένα. Συγγράμματα παίρναμε σε αρκετά μαθήματα 20 μέρες πριν τις εξετάσεις ενώ μερικές φορές το πρόγραμμα έβγαινε και 3 εβδομάδες πριν από τις εξετάσεις. Εμένα προσωπικά μου πέρασαν λάθος βαθμό στα μητρώα σε ένα μάθημα (χαμηλότερο αλλά προβιβάσιμο) και έκανα ολόκληρη ιστορία για να δικαιωθώ. Μία φορά τόλμησα να διορθώσω καθηγητή (και είχα δίκιο όπως αποδείχτηκε) και ο καθηγητής με έβαλε στο μάτι. Γενικά η εικόνα που έχω για το τμήμα πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ είναι ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ. Αυτήν την εικόνα είχαν και οι περισσότεροι συμφοιτητές μου. Δεν θέλω να σε τρομοκρατήσω αλλά η πραγματικότητα είναι φρικτή. Στα λέω αυτά για να είσαι υποψιασμένη. Εμένα που δεν υπήρχε ένας άνθρωπος να μου τα πει, δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα δω τέτοια πράγματα. Με λίγα λόγια "μου πέσανε τα μούτρα". Για να σου λένε πολλοί ότι είναι δύσκολα έτσι είναι. Πρόσθεσε κι εμένα. Για να είμαι ειλικρινής, αν ήξερα τι θα τραβούσα θα διάλεγα άλλο τμήμα πολιτικών μηχανικών του εσωτερικού ή θα σπούδαζα εξωτερικό (μάλλον αυτό θα έκανα αλλά στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα).

Όσον αφορά την εκπαίδευση με δυο λόγια: Αυτός που θέλει να μάθει θα μάθει. Αυτός που δεν θέλει να μάθει μπορεί να τελειώσει την σχολή και να μην ξέρει ΤΙΠΟΤΑ. Αυτό γιατί οι καθηγητές δεν βοηθούν τους φοιτητές να μάθουν (αδιάφοροι). Αυτό δυστυχώς συμβαίνει σε πολλές σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SpyRos____

Νεοφερμένος

Ο SpyRos____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Με αφορμή την ιδέα κάποιων για ένα τέτοιο thread θεώρησα καλό να γίνει ένα αντίστοιχο όπου θα αναλύονται θέματα σχετικά με την επιστήμη και το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού.

Για να απαντήσω στον φίλο τον kvgreco, το να φουλάρεις μία οικοδομή με οπλισμό ώστε "να αντέξει σε σειμό" ήταν μία τακτική που γινόταν παλαιότερα και αποδείκτηκε λανθασμένη εκτός του ότι είναι αντιοικονομική. Αν βάλεις σε ένα δομικό στοιχείο, πχ δοκό περισσότερο διαμήκη οπλισμό από όσο απαιτείται τότε αυξάνεις τις πιθανότητες να αστοχήσει σε κάποια διάτομη ψαθυρά έναντι διάτμησης καθώς έχει μεγάλη αντοχή σε κάμψη εκτός αν αυξήσεις ταυτόχρονα περισσότερο από όσο απαιτείται και τον εγκάρσιο οπλισμό. Αυτό θα προκύψει έτσι κι αλλιώς από τον ικανοτικό σχεδιασμό που επιβάλλεται από όλους τους σύγχρονους αντισεισμικούς κανονισμούς. Αν τοποθετήσεις πολύ περισσότερο οπλισμό από όσο απαιτείται σε ένα δομικό στοιχείο και διαμήκη αλλά και εγκάρσιο τότε υπάρχει η περίπτωση να μην πετύχει η σκλήρυνση του σκυροδέματος διότι δεν θα ικανοποιούνται οι απαιτήσεις για ελάχιστες και μέγιστες αποστάσεις μεταξύ των οπλισμών με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν περιοχές μειωμένης θλιπτικής αντοχής του σκυροδέματος (φωλιές). Επιπλέον με τον πολύ οπλισμό δεν αυξάνεις την πλαστιμότητα γι αυτό και οι κανονισμοί θέτουν τόσο κάτω όριο όσο και πάνω όριο για τον οπλισμό τουλάχιστον για τον διαμήκη

Δεν είναι σωστό να βάζουμε περισσότερο οπλισμό αλλά ούτε και λιγότερο από όσο απαιτείται. Όσο γι αυτά που σου είπε είπε ο συνάδελφος έχει δίκιο. Με τον όρο μαλακή βάση εννοεί συμπιεστό έδαφος όπου μπορούν να αναπτυχθούν όχι αμελητέες καθιζήσεις και κυρίως διαφορικές καθιζήσεις.

Οι οικοδομές που κατασκευάζονται σε μαλακά εδάφη πρέπει να είναι λιγότερο δύσκαμπτες από οικοδομές που κατασκευάζονται σε ασυμπίεστα εδάφη και σε βραχώδες υπόβαθρο.

Αν κατασκευαστεί αρκετά δύσκαμπτη οικοδομή σε μαλακό έδαφος τότε λόγω της αυξημένης της δυσκαμψίας θα αναπτυχθούν υψηλού μεγέθους εντατικά μεγέθη στα δομικά στοιχεία που την αποτελούν αν υποβληθεί σε σεισμική διέγερση με αποτέλεσμα να απαιτείται πολύς οπλισμός. Βέβαια οι μετακινήσεις που θα αναπτυχθούν εξαιτίας της παραμόρφωσης των υλικών θα είναι μικρές και αμελητέα θα είναι τα φαινόμενα 2ας τάξεως (επιπλέον ένταση λόγω παραμόρφωσης). Αν κατασκευαστεί οικοδομή μικρής δυσκαμψίας (σχετικά εύκαμπτη) οικοδομή σε σκληρό υπόβαθρο τότε λόγω της μικρής δυσκαμψίας της δεν θα αντιστέκεται σθεναρά στη σεισμική διέγερση στην οποία υποβάλλεται και θα υφίσταται μεγαλύτερες παραμορφώσεις από την προηγούμενη περίπτωση. Όμως επειδή το υπόβαθρο είναι σκληρό θα εξαναγκάζει την θεμελίωση να το ακολουθεί χωρίς μεγάλη παραμόρφωση με αποτέλεσμα οι μετακινήσεις από παραμόρφωση να γίνουν σημαντικές τουλάχιστον όσον αφορά τα κατακόρυφα στοιχεία που καταλήγουν στη θεμελίωση και να αναπτυχθούν υψηλού μεγέθους εντατικά μεγέθη 2ας τάξεως με αποτέλεσμα πάλι να απαιτείται περισσότερος οπλισμός.

Ίσως ακούγονται κάπως στα αυτιά ορισμένων κυρίως μαθητών, αλλά δεν γίνεται να το πω με πιο απλά λόγια.

αλλιως ξεκινησε κ αλλιως συνεχιστηκε αυτο το θεμα:P
παντως ολα αυτα εχουν πολυ ενδιαφερον...
κ αυτη η λεπτομερια ειναι το κατι αλλο:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seismic

Νεοφερμένος

Ο seismic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά η γνώμη μου είναι ότι είναι εγκληματικός ο σημερινός τρόπος δόμησης, του σκελετού, με πολλές γωνίες ( κόμβους )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μετά από πολύ καιρό αποφάσισα να ξεαραχνιάσω αυτή τη συζήτηση θίγοντας το θέμα των τριετών σπουδών. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είστε υπερ ή κατά της διαμόρφωσης του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών των τμημάτων πολιτικών μηχανικών των πολυτεχνικών σχολών από 5 σε 3 χρόνια και γιατί. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ακαδημαϊκή αξία του διπλώματος υποβιβάζεται καθώς θα αντιστοιχεί σε αιαθητά λιγότερες ακαδημαϊκές/πιστωτικές μονάδες ECTS.

Θα ξεκινήσω με μία διερεύνηση του προβλήματος. Οι ελάχιστες απαιτήσεις που θέτει ένα τμήμα πολιτικών μηχανικών πολιτεχνικής σχολής για την απονομή του βασικού διπλώματος είναι 63 περίπου εξαμηνιαία μαθήματα+διπλωματική εργασία, ο δε κύκλος σπουδών ολοκληρώνεται σε 10 ακαδημαϊκά εξάμηνα. Αν δεχθούμε ότι το 10ο εξάμηνο διατίθεται για την εκπόνηση της διπλωματικής εργασίας τότε αντιστοιχούν αναλογικά 63/9=7 μαθήματα/εξάμηνο, δηλαδή 14 μαθήματα/έτος. Μια αναλογική αντιστοιχία θα έδινε σε 3 χρόνια=6 εξάμηνα 6*7=42 εξαμηνιαία μαθήματα χωρίς διπλωματική εργασία. Ας εξετάσουμε λοιπόν αν μπορεί να διαμορφωθεί έστω στοιχειωδώς κατερτισμένος πολιτικός μηχανικός. Σε αυτό το πλαίσιο ένα ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών θα ήταν το εξής:

1ο εξάμηνο
1) Μαθηματικά Ι
2) Φυσική
3) Δομικά υλικά Ι
4) Τεχνική μηχανική
5) Εισαγωγή στους Η/Υ
6) Πολιτική οικονομία
7) Τεχνικό σχέδιο

2ο εξάμηνο
1) Μαθηματικά ΙΙ
2) Στατιστική-Πιθανότητες
3) Δομικά υλικά ΙΙ
4) Πληροφορική
5) Επιχειρησιακή έρευνα
6) Μηχανική των υλικών Ι
7) Πολεοδομία-Χωροταξία

3ο εξάμηνο
1) Μαθηματικά ΙΙΙ
2) Μηχανική των υλικών ΙΙ
3) Μηχανική ρευστών
4) Τεχνική γεωλογία
5) Γεωδαισία Ι
6) Οικοδομική Ι
7) Στατική Ι

4ο εξάμηνο
1) Αριθμητική ανάλυση
2) Στατική ΙΙ
3) Υδραυλική
4) Συγκοινωνιακή τεχνική
5) Σιδηροπαγές σκυρόδεμα Ι
6) Γεωδαισία ΙΙ
7) Οικοδομική ΙΙ

5ο εξάμηνο
1) Στατική ΙΙΙ
2) Εδαφομηχανική
3) Δομικές μηχανές
4) Οδοποιία Ι
5) Σιδηροπαγές σκυρόδεμα ΙΙ
6) Μεταλλικές κατασκευές Ι
7) Υπόγεια υδραυλική και υδρολογία

6ο εξάμηνο
1) Σιδηροπαγές σκυρόδεμα ΙΙΙ
2) Μεταλλικές κατασκευές ΙΙ
3) Οδοποιία ΙΙ
4) Υδρεύσεις-Αποχετεύσεις
5) Επιφανειακές θεμελιώσεις
6) Ακτομηχανική-Θαλάσσια υδραυλική
7) Τεχνική περιβάλλοντος


Με βάση το παραπάνω πρόγραμμα σπουδών τι πιστεύετε; Έχει ο πολιτικός μηχανικός βασικές γνώσεις και η κατάρτισή αυτή του επιτρέπει να εργαστεί με περιορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Προφανώς όπως συνέβαινε και παλιά πριν τα τει , το τριετές πτυχίο θα είναι πιό εξειδικευμένο .
Ετσι όταν είσαι δομικός , δεν θα έχεις οδοποιίες , 1 εξάμηνο μόνο τοπογραφίες , οπότε με 42-45 μαθήματα βγαίνει το πρόγραμμα .
Αλλωστε έτσι είναι στην Ευρώπη πλέον , από όπου είναι και το 60 % των διπλωματούχων μηχανικών που έχουν τελειώσει από το 80 και μετά .

Δεν ανακαλύπτουμε λοιπόν την πυρίτιδα .
Επειδή όμως πάντα θα είναι επιπλέον ένα εξάμηνο πρακτική και πτυχιακή , η αλλαγή από τα σημερινά 3,5 σε 3 τα χρόνια των καθαρών σπουδών δεν έχει ίσως κάποιο νόημα .
Αλλά το να συμπτύξεις τα 4,5 των πολυτεχνείων σε 3,5 μιάς ροής είναι κάτι που εύκολα μπορεί να γίνει .
Ετσι δεν θα έχεις και το πρόβλημα ότι εδώ τα πτυχία των 4 ετών των τει , και των 5 των πολυτεχνείων θεωρούνται γιά το εξωτερικό μπάτσελορ .
Θα έχεις τετραετές μπάτσελορ και ένα χρόνο μάστερ .
Προφανώς πρακτικά καταργούνται και οι 2 σχολές πολυτεχνείων τει και ενσωματώνονται στο νέο σύστημα .

Στην Κύπρο έχουν 4ετείς σπουδές ΠΜ και στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και στο Τεχνολογικό πανεπιστήμιο Κύπρου και έχουν βρεί την λύση .

Υπολόγισε ότι 7 μαθήματα θα είναι επιπλέον του δομικού τομέα που τώρα στο πρόγραμμα σου είναι του συγκοινωνιακού .
Αν μάλιστα παραμείνουμε στα 7+1 εξάμηνα , τότε με 50 μαθήματα ενός τομέα , νομίζω ότι το πρόγραμμα βγαίνει άνετα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Η άποψή μου, που έχει αναφερθεί και αλλού, είναι όχι τα 4ετή unis να γίνουν ενδεχομένως 3, αλλά τα 5ετή να γίνουν 4! Η τριετία κολλάει στα ΤΕΙ, βάσει του ιδρυτικού τους ρόλου. Ήτοι:
Πανεπιστήμια (όχι Ιατρική) --> 4 έτη
ΤΕΙ --> 3 έτη

Και αυτό χωρίς "εκπτώσεις" στις λίστες των μαθημάτων. Αν δεν υπάρχουν μαθήματα "το PhD του διδάσκοντα" και συνενωθούν μαθήματα με λογική και σύνεση (ακόμα και 1 μάθημα να γίνεται από 2 μέλη ΔΕΠ), η 4ετία βγαίνει άνετα...

Τα 7 μαθήματα το εξάμηνο είναι πολλά. Πιστεύω τα 5-6 μαθήματα το εξάμηνο είναι ΟΚ για το φοιτητή στο να αφομοιώσει την ύλη όπως πρέπει.

Και ένα έτος ακόμα για το ΜΔΕ (διεπιστημονικά κιόλας, όχι τα ΠΜΣ που έχουμε τώρα στην Ελλάδα, τα οποία πατάνε στο -προπτυχιακό- Τμήμα)...

και επί του θέματας μάλιστα: https://www.esos.gr/index.php?option...-diethnos-anagnorismena-politexneia-tis-xoras
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Περι ιατρικής και άλλων σχολών απόψεις φώκου

Πιστεύω ότι η ιατρική πρέπει να γίνει 4ετής. Σε αυτή θα μπαίνουν απόφοιτοι βιολογικού, χημικού, νοσηλευτικής κατόπιν γραπτού διαγωνισμού και όχι απόφοιτοι λυκείου. Φαρμακευτική να εισάγονται απόφοιτοι χημικού κατόπιν διαγωνισμού και να έχει 3ετή διάρκεια

Τα Πολυτεχνεία και το γεωπονικό να κρατήθουν 5 έτη.

Να εισάγονται απόφοιτοι μαθηματικών και φυσικής στο 2ο έτος κατόπιν διαγωνισμού.

Κάποια ΤΕΙ να γίνουν ΑΕΙ (π.χ. λογοθεραπειας, φυσικοθεραπείας). Να υποβιβαστούν τα άλλα ΤΕΙ ως ανώτερα (όχι ανώτατα) και να είναι 3ετη η εκπαίδευση


Να καταργηθούν οι φιλοσοφίες και τα ιστορικά και τα ΦΠΨ. Να υπάρχουν μόνο οι κλασικές φιλολογίες.

Στην νομική να εισάγονται κατόπιν διαγωνισμού απόφοιτοι πολιτικών τμημάτων στο 2ο έτος.

ΕΙσαγωγή στα ΑΕΙ

Να ξαναγυρίσουμε στις δέσμες (4 μαθήματα - δέσμη). Μπορούμε να διαλέγουμε σχολες και από άλλες δέσμες μόνο αν δίνουμε τα απαιτούμενα μαθήματα της αντίστοιχης δέσμης. ΌΧΙ όπως τώρα με μια αφαίρεση μορίων πας από 1ο πεδίο 3ο. :) :) :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top