Θέλω πολύ να γίνω απουσιολόγος

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Συμφωνώ. Συμπλήρωση του απουσιολογιου από τον κάθε καθηγητή που μπαίνει για μάθημα και ως υπεύθυνος γενικά να είναι ο υπεύθυνος τάξης που ούτως ή άλλως αυτός ασχολείται με το πέρασμα των απουσιών. Το ότι για απουσιολογος έμεινε αυτό το έθιμο να'ναι αυτός με τους καλύτερους βαθμούς είναι ηλίθιο και δεν αποσκοπεί πουθενά
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Και γίνεται σε ημερήσια βάση; Δηλαδή θέλω να πω, τέρμα το σύστημα της διαγραφής παλιών απουσιών που μια χαρά ίσχυε για χρόνια; :P
δυστυχως τερμα...
εκτος αν περαστουν λιγότερες στο σύστημα :whistle:
δεν γινεται σε ημερήσια διάταξη
απο οσο θυμαμαι σιγουρα καταχωρούνται πανω απο 2 μέρες καθε φορά
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Και γίνεται σε ημερήσια βάση; Δηλαδή θέλω να πω, τέρμα το σύστημα της διαγραφής παλιών απουσιών που μια χαρά ίσχυε για χρόνια; :P

Γενικά, η εικόνα που έχω είναι ότι πολλές φορές καταχωρούνται και μια φορά την εβδομάδα. Περιθώριο για διαγραφές υπάρχει ακόμα, γιατί μπορεί πολύ απλά να μην καταγράφει κανείς τις απουσίες αναλυτικά προς το τέλος της χρονιάς, αν δει ότι κάποια παιδιά είναι στο μεταίχμιο. Αλλά σίγουρα είναι πιο δύσκολο από ό,τι παλαιότερα.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει καν αξία να είναι κάποιος απουσιολογος. Δηλαδή και εγώ ήμουν απουσιολογος 2 φορές, αλλά σιγά τι έγινε. Άσε που έπρεπε να κάθεσαι να κόβεις τα χαρτιά κλπ... βαρετό και χρονοβόρο, ειδικά αν έχεις μετά φροντιστήριο
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Γιατί να θες να μένεις στο σχόλασμα στο γραφείο να ψαχνεις και να φτιάχνεις τα απουσιολογια αντι να φεύγεις κατευθείαν απο το σχολειο;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εντάξει, παιδιά, δεν είναι ούτε η μεγαλύτερη αγγαρεία που θα κάνει κανείς στη ζωή του ούτε και κάτι που θα λέει στα παιδιά του με περηφάνια (ελπίζω). Ήταν μια δουλειά που έπρεπε να γίνεται και την έντυσαν με ένα σέξυ στάτους. :Ρ
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εντάξει, παιδιά, δεν είναι ούτε η μεγαλύτερη αγγαρεία που θα κάνει κανείς στη ζωή του ούτε και κάτι που θα λέει στα παιδιά του με περηφάνια (ελπίζω).

Δεν αποκτούν όλοι παιδιά.

Στο θέμα μας τώρα ακριβώς για τον λόγο πως Απουσιολόγοι γίνονται οι άριστοι είναι μια θέση που έχει ζήτηση γιατί προσφέρει υπερηφάνια σε αυτόν που την κατέχει.Βέβαια αν Απουσιολόγος μπορούσε να γίνει οποιοσδήποτε Μαθητής δεν θα είχε και τόση ζήτηση πιστεύω.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Δεν αποκτούν όλοι παιδιά.

Στο θέμα μας τώρα ακριβώς για τον λόγο πως Απουσιολόγοι γίνονται οι άριστοι είναι μια θέση που έχει ζήτηση γιατί προσφέρει υπερηφάνια σε αυτόν που την κατέχει.Βέβαια αν Απουσιολόγος μπορούσε να γίνει οποιοσδήποτε Μαθητής δεν θα είχε και τόση ζήτηση πιστεύω.
Μπα, στο Λύκειο οποίος θέλει γίνεται απουσιολογος:'(
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Εγώ έχω να πώ οτι ο απουσιολόγος μας εγραψε 7,000 τη πρώτη χρονιά και 11,100 τη δεύτερη. Και υπήρχαν μαθητές του 17 που πέρασαν όπου ήθελαν.
ΑΡΑ, ας κοιτάτε να τα πάτε καλά στα μαθήματα που σας ενδιαφέρουν κυρίως , βάλτε προτεραιότητες και στόχους και αφήστε τα απουσιολόγια κτλ. Θα κουραστείτε απ το διάβασμα σε όλα τα μαθήματα Και δε θα σας μείνουν αντοχές να επικεντρωθείτε σε έναν συγκεκριμενο στοχο..(αν πρόκειται για λύκειο)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Γεια σας παιδια...ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να μου πειτε πως θα μπορουσα να γινω απουσιολογος..ειλικρινα διαβαζω πολλες ωρες και γραφω πολυ καλα στα διαγωνισματα αλλα εβγαλα Μ.Ο 19 και το απουσιολογιο ειναι πολυ μακρια!πως θα τα καταφερω?helppppppp...:(
Μπραβο για τους βαθμους σου αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να γινεις ο ρουφιανος της ταξης.
Βασικα δεν χρειαζεσαι βαθμους για αυτο, απλα γραψε σε ενα word μερικα ονοματα που καπνιζουν στις τουαλετες και ριχτα κατω απο την πορτα του λυκειαρχη.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μπραβο για τους βαθμους σου αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να γινεις ο ρουφιανος της ταξης.
Βασικα δεν χρειαζεσαι βαθμους για αυτο, απλα γραψε σε ενα word μερικα ονοματα που καπνιζουν στις τουαλετες και ριχτα κατω απο την πορτα του λυκειαρχη.
Πέρασαν 10 χρόνια από τότε που είχε αυτόν τον προβληματισμό και την επιθυμία η φίλη...

Πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός :)
 

elinaki97.

Νεοφερμένος

Η elinaki97. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Δεν θυμήθηκα ποτέ το email και τον κωδικό πρόσβασης για τον λογαριασμό που είχα τότε! Όμως είδα πως η συζήτηση συνεχίστηκε μέχρι πρόσφατα(2020) και ήθελα να κάνω update! Παιδιά, ήμουν 13 χρονών όταν έγραψα το post και πλέον στα 26 κάνω το μεταπτυχιακό μου στην Ψυχολογία στο εξωτερικό. Το βρήκα στα αστεία, θέλοντας να το δείξω στην τωρινή μου παρέα για να γελάσουμε και είδα πόσα μηνύματα γράφτηκαν από τότε.
P.S. δεν έγινα ποτέ απουσιολόγος.:lol:
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,914 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Eίχα γίνει αναπληρωτής Β' απουσιολόγου, και έτυχε να λείπει ο αναπληρωτής Α' και ο απουσιολόγος λόγω εκπαιδευτικής επίσκεψης στο μάθημα Ολυμπιακής Παιδείας και κράτησα το απουσιολόγιο για 3-4 μέρες. :laugh: Τρομερή εμπειρία και απαίσια ευθύνη. Μου πρήζανε τα συκώτια οι φασαριόζοι να τους σβήσω απουσία.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
ήμουν 13 χρονών όταν έγραψα το post και πλέον στα 26 κάνω το μεταπτυχιακό μου στην Ψυχολογία στο εξωτερικό. ...........
P.S. δεν έγινα ποτέ απουσιολόγος.:lol:
Είναι συγκινητικό που το ischool λειτουργεί σαν μηχανή του χρόνου.
Τώρα είπε ο υπουργός, το μπλοκάκι θα καταργηθεί και το απουσιολόγιο θα γίνει ηλεκτρονικό. Να 'σαι πάντα καλά.


1701891056315.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top