Η ώρα της Γης

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μία ώρα είναι...!Μια ώρα μόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Σοφία καλό!!!:DΜου έδωσες ιδέα!:P


Μήνυμα δώστε σ'αυτούς που κυβερνάνε
Τη Γη μας να σέβονται και να την αγαπάνε!

Κλείστε το φώς συμβολικά αυτό το βράδυ
Φως να δώσετε στου νου τους το σκοτάδι!!

:ntomata:Λες να πείσουμε κανένα με τα ποιηματάκια;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άμα τους τρίψω στη μούρη το χαρτί με το ποιήμα μου θα πείσω,θα πείσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
:lol2::lol2::lol2:χαχαχα..ωραία ιδέα..!Θα το δοκιμάσω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Επιτέλους ,μία οικολογική ώρα σε αυτόν τον πλανήτη !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinymouse!

Νεοφερμένος

Η tinymouse! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Αυτό έχουμε μάθει να λέμε όλοι και καθόμαστε άπραγοι. Φίλε μου, προτιμώ να προσφέρω έστω και μια σταγόνα και να ξέρω τουλάχιστον πως προσπάθησα παρά να το παίζω έξυπνος και καταστροφολόγος. Καλή σου μέρα. :bye:
+5
Μπράβο!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
+5
Μπράβο!:no1:

Ρε μην του λέτε μπράβο, σωστός και τέτοια, θα το καβαλήσει το καλάμι..:who::P:P

(πάντως καλά τα λες κοντέ χαζέ και άχαρε Σάντοουφαξ:p:p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Εγω γιατι ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ενα μεγαλο ποσοστο θα το ξεχασει;
Μιλαμε για Ελληνες. Μιλαμε για Σαββατο βραδυ.
Τελοσπαντων, εγω γενικα εχω παντα κλειστα τα φωτα σπιτι οταν ειμαι μονη, και το Σαββατο θα ειμαι, οποτε γιες. Προτιμω κερακια ενηγουεη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχει γίνει σχετικά μεγάλη καμπάνια στις πόλεις. Στην επαρχία δεν ξέρω. Οι Έλληνες είναι, σύμφωνα με τελευταία έρευνα, οι πιο ευαισθητοποιημένοι πολίτες στον κόσμο σε περιβαλλοντικά θέματα. Προσοχή, δεν σημαίνει αυτό ότι προστατεύουν το περιβάλλον. Καμία σχέση. Σημαίνει απλώς ότι τους απασχολούν πολύ τα σχετικά θέματα και τα συζητάνε, όπως κάνουμε και τώρα. Από κει και πέρα, βέβαια, αλλού είναι η ουσία...Αλλά κι αυτό κάτι είναι, έστω μια προδιάθεση για κάτι καλύτερο στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα να σβήσουμε 1 ώρα τα φώτα ή το να κάνουμε ο,τιδήποτε περνάει από το χέρι μας για να βοηθήσουμε τον καημένο και πολύπαθο πλανήτη μας.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως 2 πράγματα : 1o) Το ότι έφτασε στο χείλος του "τέλους" η γη δεν φταίμε εμείς οι απλοί άνθρωποι, γιατί όσο και να επιβαρύνουμε την ατμόσφαιρα με τις οικιακές συσκευές και τον τρόπο ζωής μας δεν μπορούμε να κάνουμε το κακό που έχουν κάνει τα εργοστάσια, οι βιομηχανίες, τα διαστημικά προγράμματα, οι πόλεμοι με τις βόμβες υδρογόνου, απεμπλουτισμένου ουρανίου και πρόσφατα φωσφόρου και τόσα άλλα ακόμη μικρά & μεγάλα, που έχουν κάνει οι σπουδαίοι (?) του κόσμου! Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι!!!! & 2ον) Φροντίζουμε πάντα για το περιβάλλον και τον πλανήτη και όχι μόνο συγκεκριμένες μέρες ή ώρες!
Έτσι τα βλέπω τα πράγματα! Κανείς δεν είναι αθώος σ΄αυτό το "έγκλημα", αλλά δεν έχουμε όλοι την ίδια ευθύνη ούτε το ίδιο ποσοστό στην ηθική αυτουργία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Αν και έχω την αίσθηση οτι η πλειοψηφία είτε θα αγνοήσει είτε θα ξεχάσει να κλείσει τα φώτα το Σάββατο το βράδυ,εγώ θα το κάνω.Και σιγά το πράγμα δηλαδή,μια ώρα στα σκοτεινά και τι έγινε.Η προσπάθεια είναι παγκόσμια ή το Σάββατο μόνο εδώ θα κλείσουμε τα φώτα?
Γιατί αν είναι,οι Αυστραλοί και οι Αμερικάνοι μια χαρά φώς θα έχουν εκείνη την ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πρέπει να πάω να πάρω κανένα κεράκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Πρέπει να πάω να πάρω κανένα κεράκι.
και γώ,μόλις διαπίστωσα οτι δεν έχω και δε λέει να έχω το φακό μια ώρα ανοικτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eίναι μια ώρα μοναδική
Μια ώρα που ενώνει όλοι τη γη
Άγνωστοι άνθρωποι με ένα σκόπο
Ζουν για μία ώρα σε σπίτι σκοτεινό
Μήνυμα στέλνουν στα αυτιά αυτών
Που θεωρούν τη γη λεκάνη (όποιος κατάλαβε κατάλαβε..ας μη το πω:P)
Είχα κι άλλη έμπνευση:P


Κλείστε το διακόπτη του παρελθόντος
Ανοίξτε το διακόπτη του μέλλοντος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
8,30 για κάθε ζώνη ώρας. Δεν θα γίνει παντού ταυτόχρονα. Στη δική μας ζώνη θα γίνει, ας πούμε, 7 ώρες πριν την Ανατολική Ακτή των ΗΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Πρέπει να πάω να πάρω κανένα κεράκι.

Φτου σου εκπέμπει διωξείδιο του άνθρακα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα να σβήσουμε 1 ώρα τα φώτα ή το να κάνουμε ο,τιδήποτε περνάει από το χέρι μας για να βοηθήσουμε τον καημένο και πολύπαθο πλανήτη μας.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως 2 πράγματα : 1o) Το ότι έφτασε στο χείλος του "τέλους" η γη δεν φταίμε εμείς οι απλοί άνθρωποι, γιατί όσο και να επιβαρύνουμε την ατμόσφαιρα με τις οικιακές συσκευές και τον τρόπο ζωής μας δεν μπορούμε να κάνουμε το κακό που έχουν κάνει τα εργοστάσια, οι βιομηχανίες, τα διαστημικά προγράμματα, οι πόλεμοι με τις βόμβες υδρογόνου, απεμπλουτισμένου ουρανίου και πρόσφατα φωσφόρου και τόσα άλλα ακόμη μικρά & μεγάλα, που έχουν κάνει οι σπουδαίοι (?) του κόσμου! Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι!!!! & 2ον) Φροντίζουμε πάντα για το περιβάλλον και τον πλανήτη και όχι μόνο συγκεκριμένες μέρες ή ώρες!
Έτσι τα βλέπω τα πράγματα! Κανείς δεν είναι αθώος σ΄αυτό το "έγκλημα", αλλά δεν έχουμε όλοι την ίδια ευθύνη ούτε το ίδιο ποσοστό στην ηθική αυτουργία!

Φταίμε κι εμείς, διότι δεν κάνουμε τίποτα ουσιαστικό για να το αλλάξουμε. Παίρνουμε το καινούριο SUV που εκπέμπει πολλούς ρύπους, αντί να κρατήσουμε για κάμποσα χρονάκια ακόμη το παλιό μας αυτοκίνητο, και να βάλουμε ένα φωτοβλοταϊκό, για να μην καίμε βρώμικο ρεύμα. Φταίμε κι εμείς, γιατί βγαίνουμε για το άρθρο 16 και διαμαρτυρόμαστε, αλλά αυτά, τα πιο ουσιώδη, τα ξεχνάμε. Ας μη τα αποδίδουμε όλα στους άλλους. Αν ήθελε ο κόσμος, θα μπορούσε να κάνει για 6 μήνες "απεργία αγορών", με εξαίρεση τα βασικά, όπως τρόφιμα και είδη υγιεινής. Αλλά η Πετρούλα και η κάθε Πετρούλα δε μπορεί χωρίς να πάρει ένα καινούριο ζευγάρι μπότες...

Τα εργοστάσια και οι βιομηχανίες από μόνα τους δεν είναι κακά. Αν λειτουργούν με ΑΠΕ, μια χαρά είναι. Το θέμα είναι ότι η συντριπτική τους πλειοψηφία καίει ορυκτά καύσιμα.
Χωρίς τα διαστημικά προγράμματα, δε θα μπορούσαμε να εκτιμήσουμε τόσο καλά το πόσο έχει επιδεινωθεί το φαινόμενο του θερμοκηπίου. Εντάξει, και οι πύραυλοι καίνει καύσιμα, αλλά τα αυτοκίνητα καίνε πολύ περισσότερα.

Οι βόμβες υδρογόνου δεν εκπέμπουν διοξείδιο του άνθρακα, αν και είναι άκρως καταστροφικές. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, δεν έχουν χρησιμοποιηθεί βόμβες υδρογόνου σε πόλεμο, παρά μόνο δοκιμαστικά (π.χ. από την ΕΣΣΔ).

Φτου σου εκπέμπει διωξείδιο του άνθρακα :p

(Διοξείδιο:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Βασικά, δύο πυρηνικές βόμβες έχουν χρησιμοποιηθεί εναντίον ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι αλλα ποσες δοκιμες γινονται σε διαφορα μερη; (Για το περιβαλλον μιλαμε οχι για τους ανθρωπους :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top