Η ώρα της Γης

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Τι είναι η Ώρα της Γης

Η Ώρα της Γης (EARTH HOUR) ξεκίνησε ως μία εκστρατεία ευαισθητοποίησης που καλούσε τους πολίτες του Σίδνεϊ για να σβήσουν τα φώτα τους ένα βράδυ, για μια ώρα. Η ενέργεια αυτή σύντομα μετατράπηκε σε μία από τις μεγαλύτερες πρωτοβουλίες ενάντια στην κλιματική αλλαγή παγκοσμίως. Φέτος, στις 20.30 το Σάββατο 28 Μαρτίου, καλούμε τους πολίτες σε ολόκληρο τον κόσμο να σβήσουν τα φώτα τους για μία ώρα – την Ώρα της Γης. Στόχος μας είναι να συμμετάσχουν 1 δισεκατομμύριο άνθρωποι, σε περισσότερες από 1000 πόλεις, και όλοι μαζί να αποδείξουμε πως είναι δυνατόν να δράσουμε ενάντια στην υπερθέρμανση του πλανήτη.
Η Ώρα της Γης ξεκίνησε το 2007 στο Σίδνεϊ της Αυστραλίας με τη συμμετοχή 2.2 εκατομμυρίων νοικοκυριών και επιχειρήσεων που έσβησαν τα φώτα τους για μία ώρα. Μόλις έναν χρόνο αργότερα η εκστρατεία μετατράπηκε σε ένα παγκόσμιο κίνημα για το κλίμα με τη συμμετοχή 100 εκατομμυρίων ανθρώπων σε 35 χώρες. Παγκοσμίως γνωστά κτίρια και τοποθεσίες όπως η γέφυρα Golden Gate και το Κολοσσαίο, σκοτείνιασαν για μία ώρα και μετατράπηκαν σε σύμβολα ελπίδας για ένα πρόβλημα που γίνεται κάθε ώρα και πιο έντονο.
Η Ώρα της Γης 2009 απευθύνεται σε κάθε πολίτη, κάθε επιχείρηση και κάθε ανθρώπινη κοινότητα στον πλανήτη. Μας καλεί να δράσουμε, να αναλάβουμε τις ευθύνες μας και να συμμετέχουμε ενεργά σε πρωτοβουλίες για ένα βιώσιμο μέλλον. Πασίγνωστες τοποθεσίες, μνημεία και κτίρια σε όλο τον πλανήτη θα σκοτεινιάσουν και φέτος. Άνθρωποι σε όλο τον κόσμο θα σβήσουν τα φώτα τους και θα ενώσουν για μία ώρα τις ζωές για το μέλλον του πολύτιμου πλανήτη μας.
Περισσότερες από 64 χώρες συμμετέχουν στην Ώρα της Γης 2009. Αυτός ο αριθμός μεγαλώνει καθημερινά, καθώς οι άνθρωποι καταλαβαίνουν πως μία τόσο απλή ενέργεια, όπως το να σβήσουν τα φώτα τους, μπορεί να έχει τόσο μεγάλη συμβολή στην έλευση της αλλαγής.
Η Ώρα της Γης είναι ένα μήνυμα ελπίδας και δράσης.


πηγή: www.earthhour.org
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σταγόνα εν τω ωκεανώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Από το ολότελα όμως καλή και η Παναγιώταινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Σταγόνα εν τω ωκεανώ.

Αυτό έχουμε μάθει να λέμε όλοι και καθόμαστε άπραγοι. Φίλε μου, προτιμώ να προσφέρω έστω και μια σταγόνα και να ξέρω τουλάχιστον πως προσπάθησα παρά να το παίζω έξυπνος και καταστροφολόγος. Καλή σου μέρα. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Στάχτη στα μάτια του κόσμου, πες το αλλιώς.

Προτιμώ να ανακυκλώσω τον ένα τόνο χαρτι-αλουμίνιο-πλαστικό σκουπίδια που παράγουμε στο σπίτι, (και το κάνω) να κάνω οικονομία στο ρεύμα και στο νερό, παρά να κλείσω μια ώρα το ρεύμα και να πω μετά πως κάτι έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Στάχτη στα μάτια του κόσμου, πες το αλλιώς.

Προτιμώ να ανακυκλώσω τον ένα τόνο χαρτι-αλουμίνιο-πλαστικό σκουπίδια που παράγουμε στο σπίτι, (και το κάνω) να κάνω οικονομία στο ρεύμα και στο νερό, παρά να κλείσω μια ώρα το ρεύμα και να πω μετά πως κάτι έκανα.

Βλέπεις λοιπόν πως δε ξέρεις και συνεχίζεις να το παίζεις έξυπνος? Κατ' αρχάς, μπράβο σου που είσαι οπαδός της ανακύκλωσης. Άσε με τώρα να σου πω δυο πράγματα. Η ώρα της γης φίλε μου δεν έχει ως στόχο τη σωτηρία της. Όπως πολύ σωστά είπες, είναι μία ''ανούσια'', επιφανειακά, ενέργεια. Ωστόσο, πιάσε το ''είναι'' της υπόθεσης. Η κίνηση αυτή συμβολική. Δε θα σώσουμε τον πλανήτη αν ''κατεβάσουμε'' το γενικό για μία ώρα, είναι αλήθεια. Πρόκειται όμως για μία κίνηση που ως στόχο έχει την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση. Ουσιαστικά αποτελεί την αρχή των δράσεων στις οποίες προτιμάς να συμμετέχεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πώς διάολο θα ευαισθητοποιηθεί κάποιος κλείνοντας το γενικό διακόπτη; :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Απλά περιμένω μια λογική εξήγηση. Αν μου δώσεις μια πάω πάσο και τρέχω για μπάμιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Έατι σκέφτονται όλοι:"Και τι θα γίνει αν κλείσω εγώ τον διακόπτη;Θα αλλάξω κάτι;"
Δεν είσαι συγκεκριμένα εσύ που θα αλλάξεις κάτι αλλά αν το κάνουν 1 δισ άνθρωποι απο όλο τον κόσμο που είναι και ο στόχος αυτής της κίνησης θα πείσουν τους ηγέτες να λάβουν δράση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Απλά περιμένω μια λογική εξήγηση. Αν μου δώσεις μια πάω πάσο και τρέχω για μπάμιες.

Τέλος πάντων, θα σε ρωτήσω κάτι απλό: είναι πραγματικά τόσο δύσκολο να καταλάβει κανείς την επιρροή της συμμετοχής εξηντα-τεσσάρων χωρών τόσο στη νοοτροπία όσο και στον τρόπο σκέψης των πολιτών τους? Θες να μου πεις πως ακόμα και κάποιος που δε θα συμμετάσχει, δε θα προβληματιστεί? Well, think again.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μα εγώ σου λέω πώς θα ευαισθητοποιηθεί κάποιος που ΔΕ θα συμμετάσχει. Αυτός που συμμετέχει είναι ή ευαισθητοποιημένος ή νεόπλουτος-σωζω-τον-κοσμο στάηλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μα εγώ σου λέω πώς θα ευαισθητοποιηθεί κάποιος που ΔΕ θα συμμετάσχει. Αυτός που συμμετέχει είναι ή ευαισθητοποιημένος ή νεόπλουτος-σωζω-τον-κοσμο στάηλ.

Με παρεξήγησες. Δεν ήθελα να σε προσβάλλω, συγγνώμη αν έτσι το εξέλαβες. :)

Με τη λογική σου λοιπόν όλοι οι ήδη ευαισθητοποιημένοι θα πρέπει να κάθονται άπραγοι ή έστω να μην καταδέχονται να συμμετέχουν σε ''ασήμαντα'' και ''ανούσια'' γεγονότα αναφορικά με το περιβάλλον. Δεν είναι μόνο η ανακύκλωση του ενός τόνου των απορριμάτων σου που θα συμβάλλουν στην αλλαγή της κατάστασης. Θα το ξαναπώ λοιπόν, προτιμώ να συμμετέχω και ας χαρακτηριστώ ''νεόπλουτος'' ή whatever από το να μη συμμετέχω καν. Καλή σου μέρα και πάλι. :bye:

Edit: Μιάς και πριν μου μίλησες για υπονοούμενα, ας σου πω κι εγώ με τη σειρά μου πως με ενοχλούν αφάνταστα τα αγγλικά με ελληνικούς χαρακτήρες. Οπότε όταν συζητάς, τουλάχιστον μαζί μου, χρησιμοποίησε τις αγγλικές λέξεις. Πέρα από τη δήθεν μαγκιά, είναι και αντιαισθητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Όλοι μας κρίνουμε την πολιτεία όταν δεν υπάρχουν δέντρα, όταν δεν υπάρχουν γενικότερα μέτρα προστασίας του περιβάλλοντος αλλά κανένας δεν κρίνει τον εαυτό του για τη στάση που διατηρεί σε σχέση με το περιβάλλον. Η κίνηση αυτή έχει στόχο την ευαισθητοποίηση και όχι την εξοικονόμηση και απευθύνεται στο αίσθημα εθελοντισμού του καθενός μας. Όποιος δεν θέλει μπορεί να βλέπει Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό κ.α. τη στιγμή που οι πάγοι λιώνουν τρεις φορές γρηγορότερα από ότι υπολόγιζαν οι επιστήμονες... Επίσης καλύτερο είναι να το συνειδητοποιούν 3 παρά κανείς!!! Εγώ θα το κάνω!!! Για το περιβάλλον... ρε γ@μώτ0!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Γιατι σκέφτονται όλοι:"Και τι θα γίνει αν κλείσω εγώ τον διακόπτη;Θα αλλάξω κάτι;"
Δεν είσαι συγκεκριμένα εσύ που θα αλλάξεις κάτι αλλά αν το κάνουν 1 δισ άνθρωποι απο όλο τον κόσμο που είναι και ο στόχος αυτής της κίνησης θα πείσουν τους ηγέτες να λάβουν δράση.

Γιατί πιστεύεις ότι με μία ώρα δράσης μπορεί να αλλάξει κάτι; Αν ήταν 1-2 μέρες τότε ίσως μπορούσες να επηρεάσεις τις κυβερνήσεις, τώρα το θεωρούνε αξιολύπητο όπως και εγώ. Ή καλύτερα, διαφημιστικό trick...

Όποιος δεν θέλει μπορεί να βλέπει Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό κ.α. τη στιγμή που οι πάγοι λιώνουν τρεις φορές γρηγορότερα από ότι υπολόγιζαν οι επιστήμονες... Επίσης καλύτερο είναι να το συνειδητοποιούν 3 παρά κανείς!!! Εγώ θα το κάνω!!! Για το περιβάλλον... ρε γ@μώτ0!!! :P



*no comments*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε ναι,είναι μεγάλη αγγαρεία να κλείσετε το διακόπτη μία ώρα.Έχετε δίκιο :papas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζει το περιβάλλον ξέρετε ποιο είναι; Το ότι τα λογύδρια για "την προστασία του φυσικού πλούτου κλπ" είναι τόσο της μόδας, τόσο χιλιοειπωμένα. Έχουν καταντήσει γραφικά. Όσο εύκολο είναι να κάνεις εισβολή στο μυαλό ενός ανθρώπου χρησιμοποιώντας τα media, άλλο τόσο είναι να τον κάνεις να βαρεθεί ν'ακούει 10 χρόνια τις ίδιες γενικόλογες παπαριές. Και στην περίπτωση του περιβάλλοντος έγινε το δεύτερο. Δυστυχώς, αλλά η προσπάθεια "ευαισθητοποίησης" τελικά το μόνο που κατάφερε ήταν να κουράσει τον κόσμο.
Ας βελτιώσει ο καθένας τη δική του καθημερινότητα και δεν πειράζει αν δε συμμετέχει σε ανούσιες φιέστες. Μου θυμίζει τα κανάλια που παπαγαλίζουν το κλασικό "οι πάγοι λιώνουν!" κι από πίσω ολόκληρο το ειδησεογραφικό studio είναι φωτισμένο από κάτω μέχρι πάνω και παίζουν γύρω στις 20-30 τηλεοράσεις ταυτόχρονα απ'ολα τα δίκτυα του κόσμου. Κι εντέλει αν οι πάγοι λιώνουν, ας κοιτάξουν και οι αρμόδιοι να κλείσουν καμια μονάδα άνθρακα και ν'ανοίξουν καναν αντιδραστήρα να τελειώνουμε.
-----------------------------------------
Ναι, σημειωτέον βέβαια, το 2001 κάηκε η Γένοβα για να μην περάσει η τρομολαγνεία του Μπους, αλλά τελικά πέρασε. Με μια πίπα παρακινούνται οι ηγέτες να...λάβουν δράση; Κοιτάξτε να λάβετε πρώτα στα σπίτια σας λέω γω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Και πώς θα το κάνουν αυτό οι υπέθυνοι, αν δε τους πιέσει ο κόσμος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μα, δεν κατάλαβες ακριβώς, τα παπαγαλάκια τύπου Greenpeace από τη μία λένε ότι δεν θέλουν εκπομπές, από την άλλη ότι η πυρηνική ενέργεια απορρίπτεται, επίσης. Ας προτείνουν και καμια λύση, όμως, δεν είναι προσφορά η διαπίστωση. Btw, οι ΑΠΕ δεν είναι λύση. Είναι συμπλήρωμα και μάλιστα μικρού ποσοστού. Και δεν χρειάζεται κόσμος για να χτιστεί πυρηνικό εργοστάσιο. Χρειάζεται επιστημονική επιτροπή του κράτους και διεθνής τεχνογνωσία αλλά δεν κάθεται κανείς να μπλέξει όταν εκ των προτέρων γνωρίζει ότι σε κάθε στάδιο κατασκευής θα βρει μπροστά του τον κάθε πικραμένο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Άσε τα παπαγαλάκια. Δε φταίει η Greenpeace και η WWF και ξέρω γω ποια άλλη ΜΚΟ που ασχολείται με το περιβάλλον, αλλά η έλλειψη σωστής παιδείας, που διαμορφώνει προσωπικότητες χωρίς κριτική ικανότητα.
Στο νησί Samso (με τη γραμμή από πάνω δεξιά προς κάτω αριστερά στο ο) της Δανίας, οι κάτοικοι ζουν χωρίς ορυκτά καύσιμα και χωρίς πυρηνική ενέργεια.
Επειδή οι ΑΠΕ κατέχουν τώρα μόλις ένα μικρό μερίδιο της αγοράς ενέργειας, δε σημαίνει ότι το μερίδιο αυτό δε μπορεί να αυξηθεί στο μέλλον. Προβλέπεται, μάλιστα, από πολλούς ότι ο ήλιος θα είναι η κύρια πηγή ενέργειας για την ανθρωπότητα στο μέλλον.
Ίσως μια άλλη λύση θα ήταν η κατασκευή εργοστασίων παραγωγής πυρηνικής ενέργειας γ' γενιάς, αλλά μέχρι να τελειοποιηθούν οι τεχνικές που δοκιμάζονται τώρα, θα χρειαστεί ακόμη αρκετός καιρός.
Αν είναι να συνεχίσουμε τη συζήτηση, ας το κάνουμε εδώ:
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=39890&highlight=%E5%DF%ED%E1%E9+%EB%FD%F3%E7%3B.
Συμφωνώ πάντως στο ότι έχει γίνει πολύ γραφικό το "το περιβάλλον κινδυνεύει, λιώνουν οι πάγοι κ.λπ., κ.λπ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί όμως είναι τόσο κακό να κλείσουμε όλοι το διακόπτη?Να κάνουμε κάτι όλοι μαζί.
Πιο πολύ με ενοχλεί η φράση ''ναι κι άμα το κάνουμε τι θα γίνει?'' παρά τα ΜΜΕ που έχουν καταντήσει γραφικά με συγκεκριμένες φράσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top