Η παραμονή πριν την εξέταση και το άγχος των Πανελληνίων

Κάγκουρας

Νεοφερμένος

Ο Κάγκουρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω τι είναι καλύτερο να κάνουμε και εσείς τι κάνατε και τι αντίκτυπο είχε 1 μέρα πρίν τις εξετάσεις?
2 Ακραία πχ
1) Πιάνεις το βιβλίο και τα διαβάζεις μέχρι να πάει 12 να κοιμηθείς?
2) Πάς σε μια καφετέρεια και μετά σε κανα κλαμπάκι πίνεις και μετά κοιμάσε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Κανένα από τα 2 αυτά που αναφέρεις.
Εγώ θα σου συνιστούσα να πας μια βόλτα για να ηρεμήσεις, να μην κάνεις πάσης φύσεως αρνητικές σκέψεις και να πας το βράδυ νωρίς για ύπνο, ώστε να ξεκουραστείς και να μπορείς να αποδώσεις τα μέγιστα στην εξέταση.
Εμένα προσωπικά αυτή είναι η πάγια τακτική μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως σχεδόν σε κάθε μάθημα (πλην έκθεσης και θετικών μαθημάτων, που πρέπει να έχεις καθαρό μυαλό) ξενύχταγα όλη νύχτα διαβάζοντας.
ΔΕΝ το συνιστώ σε κανέναν, απλά εγώ είμαι της τελευταίας στιγμής :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τώρα στην εξεταστική διάβαζα το πολύ μέχρι τις 8 το βράδυ, μετά καμιά βολτά (η λίγο WoW :P ) για χαλάρωση και ύπνος σχετικά νωρίς. Τη μέρα της εξέτασης και το βράδυ πριν δεν ασχολούμουν καθόλου με διάβασμα.
Νομίζω οτι είναι καλή τακτική αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η παραμονή πρέπει να 'ναι μία χαλαρή μέρα. :)


Ξυπνάς κατά τις 9 (το πολύ) αυστηρά. Διαβάζεις όσο αντέχεις, αλλά λογικές ώρες, ξεκουράζεσαι και κάνεις καμιά βόλτα έξω να ξεσκάσεις. Όχι 12 ωρα μαζεμένα και τέτοιες βλακείες.
6-7 ώρες την παραμονή αρκούν κατ' εμέ. Από τις 9 το πρωί μέχρι τις 9-10 το βράδυ (12-13 ώρες), ε θα μπορέσεις να αφιερώσεις ένα 6-7ωρο στο διάβασμα.

Αν μπορείτε όχι τηλεόραση, βραδινό στο σπίτι κι όχι βαριά πράγματα. Αφήστε τα κοψίδια και τα ουζάκια γι' αργότερα. :P
Και το βασικότερο: 11 η ώρα το βράδυ για ύπνο. Όχι ξενύχτι, μόνο κακό θα σας κάνει.

Επίσης κατά το βράδυ ετοιμάζουμε τα πράγματά μας για την επομένη. Έτσι και είμαστε έτοιμοι και δεν τρέχουμε, αλλά είναι κι ένας καλός τρόπος χαλάρωσης.

Όχι άγχος, ηρεμία θέλει. Δεν κερδίζει ο πιο διαβασμένος κατ' ανάγκην, αλλά ο πιο ψύχραιμος (διαβασμένος :D). Αυτά τα ολίγα. :no1:





Και όχι διάβασμα την μέρα της εξέτασης. Αυτό αγχώνει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, δεν μπορώ να πω οτι μου έκανε κακό το ξενύχτι, στις περισσότερες περιπτώσεις. Απλά είναι ρίσκο, μπορεί να βοηθήσει, μπορεί και να σε καταστρέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giankar

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγώ ακολουθώ ξενύχτι στην εξεταστική, σήμερα το πάω σερί για Φυσική ΙΙ που γράφω το πρωί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και κάποια βασικά:
  1. Δεν ετοιμάζουμε σκονάκια και λοιπά βοηθήματα. Τ' αφήνουμε σπίτι μιας και δεν αξίζει το ρίσκο. ;)
  2. Αντίθετα φροντήστε να εξοπλιστείτε με όλα τα απαραίτητα: 3-4 χάρακες, διαβήτη, 4-5 στυλό, κάμποσα μολύβια, γόμα, μύτες για μηχανικό μολύβι (αν έχετε τέτοιο), μοιρογνωμόνια και φυσικά ταυτότητα και την κάρτα των Πανελληνίων (χωρίς αυτήν δεν μπαίνεις :D). Τα περισσότερα από αυτά δεν θα σας χρειαστούν, αλλά καλύτερα κάτι που δεν θα χρησιμοποιήσεις παρά κάτι που θα σου λείψει.
  3. Το κινητό στο σπίτι. Κανόνας. Αν το πάρετε μαζί σας, θα σας ζητηθεί να το αφήσετε σε ειδικό χώρο όπου θα φυλαχτεί και θα σας το παραδώσουν μετά το πέρας της εξέτασης. Εάν το πάρετε στην αίθουσα (που δεν το συνιστώ) έχετε μία τελευταία ευκαιρία να το μετανοιώσετε και να το αφήσετε κλειστό στην έδρα. Αν σας πιάσουν με κινητό στην κατοχή σας, έστω και κλειστό, (κανονικά) μηδενίζεστε επί τόπου.
  4. Θα υπάρχει (ανάλογα με το σχολείο, σε μας ήταν το μελετητήριο) ειδικός χώρος όπου θα αφήσετε τα πράγματά σας και θα πάρετε τα απολύτως απαραίτητα μαζί σας. Τα κινητά (πάλι ανάλογα με το σχολείο) θα παραδοθούν λογικά πιο πριν και σε άλλο, ειδικό χώρο. Βιβλία, κασετίνες (ναι και κασετίνες, στο χέρι θα τα πάρετε) κλπ μένουν εκτός αίθουσας.
  5. Δεν τρώμε βαριά την προηγουμένη. Τα ουζάκια, οι μπύρες και τα κοψίδια ας περιμένουν.
  6. Κοιμόμαστε λογική ώρα και δεν ξενυχτάμε. Νάνι το πολύ μέχρι τις 23:30. Πρέπει να 'στε ξεκούραστοι. :iagree:
  7. Και φυσικά δεν αργούμε να πάμε σχολείο. :D Να είστε εκεί το πολύ στις 07:50. 08:00 μπαίνετε μέσα κι 08:30 μοιράζονται τα θέματα (εκτός αν τύχει καμιά καραμπόλα στη Σαλόνικα και αργήσουν τα θέματα για καμιά ώρα :P)
  8. Για παν ενδεχόμενο δεν παίρνουμε ασανσέρ το πρωί. Ναι μεν ακραίο, αλλά έχει τύχει σε άτομα να κλειστούν τη μέρα της εξέτασης.
  9. Συμβουλή μου: αφήστε τα βιβλία σπίτι και μην διαβάσετε κάτι τη μέρα της εξέτασης. Αν έχετε προετοιμστεί σωστά, θα νοιώσετε μεν ότι δεν θυμάστε τίποτα, αλλά μόλις δείτε τα θέματα θα σας έρχονται όλα με τη σειρά τους στο μυαλό. Όχι άγχος!!
  10. Και τέλος, για την ώρα της εξέτασης:
    • Εξαντλείστε όλο το 3ωρο, ακόμα κι αν δεν έχετε έμπνευση. Αν έχετε τελειώσει, κοιτάχτε το διαγώνισμα ξανά και ξανά, μέχρι να λήξει το 3ωρο (για έναν σωστά προετοιμασμένο μαθητή θα μείνει γύρω στο ένα τέταρτο χρόνος). Στο ΑΟΔΕ, αν έχετε πολύ χρόνο ελεύθερο ξαναγράψτε τα θέματα στο πρόχειρο και συγκρίνετέ τα με τις απαντήσεις σας να δείτε αν σας λείπει κάτι.
      (Εγώ βασικά μόνο εκεί το σχόλασα στη μιάμιση ώρα, δεν άντεχα :fss:)
    • Αν κολλήστε κάπου, προχωράτε παρακάτω και το ξαναπιάνετε μετά. Θυμηθείτε πως το συμπέρασμα ενός υποερωτήματος (α) που δίνεται από την εκφώνηση (πχ του στυλ "Δείξτε ότι ισχύει η τάδε σχέση") μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα επόμενα ερωτήματα χωρίς να είναι απαραίτητο να λυθεί το εν λόγω υποερώτημα (απλά δεν θα πάρετε τις μονάδες του εν λόγω υποερωτήματος).
    • Αν δεν σας βγαίνει ένα θέμα, αντιγράψτε ό,τι έχετε από το πρόχειρο (αν χρησιμοποιείτε) στο "καλό". Ισχύει η αρχή των βημάτων: Κάθε βήμα είναι πόντος.
Από Γιώργος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Παιδιά τελευταία μέρα θέλει ένα πιτόγυρο για να νιώσεις. Εγώ έτσι κάνω πάντα :P

Περισσότερο άγχος έχω σε διαγωνισμούς παρά σε εξετάσεις... Στους διαγωνισμούς σαν καλός χριστιανός τηρώ όλα όσα είπε ο Γιώργος :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philosophos

Νεοφερμένος

Ο philosophos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πλωμάρι (Λέσβος). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Και σερι να το πας διαβαζοντας όλο το βραδυ και πηγαίνοντας κατευθείαν για εξετασεις δν σε επηρεαζει..απο τι στιγμή που μπαίνεις στην αίθουσα δεν μετράει η χθεσινη μέρα..με εξαίρεση την έκθεση από οτι ξέρω...απλά μετά τις εξετάσεις χρειαζεσαι έναν καλό ύπνο για να μπορέσεις να συνεχίσεις στα υπόλοιπα μαθήματα...και δεν θέλει άγχος...ότι έχεις κάνει μια χρονιά θα φανεί και δεν πρόκειται να σου έρθει η θεία έμπνευση...ολα αυτά που είπατε για τα 5 στυλό τα πολλα μολυβια και τους 10 χαρακες είναι υπερβολικα...εγώ τουλάχιστον δεν θα κάνω κατι διαφορετικό σε σχεση με αυτο που έκανα τις προηγούμενες χρονιές...και όπως είπε και ο mostel απαραίτητο είναι το πιτόγυρο....!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και σερι να το πας διαβαζοντας όλο το βραδυ και πηγαίνοντας κατευθείαν για εξετασεις δν σε επηρεαζει..απο τι στιγμή που μπαίνεις στην αίθουσα δεν μετράει η χθεσινη μέρα..
Αν το πας σερί, δεν υπάρχει προηγούμενη μέρα...:xixi:

Ο εξάδελφός μου το πήγαινε σερί... Δεν τα πήγε και άσχημα... Δεν πέρασε στην 1η του επιλογή, αλλά και εκεί που μπήκε δεν είναι και άσχημα (οικονομικές επιστήμες, ΑΣΟΕΕ και χωρίς φροντιστήριο - πτυχιούχος πλέον). Εγώ προσωπικά ακολουθώ το εξής σύστημα (στο περίπου... και για να είμαι ακριβής, στο πολύ περίπου...):

Ξύπνημα στις 09:00, πρωινό-τηλεόραση-κλπ μέχρι 10:00-10:30, από τις 10:00-10:30 διαβάζω μέχρι να κουραστώ, κάνω διάλειμμα μισής-μιας ώρας (κοιμάμαι ή βλέπω tv ή σερφάρω στο net - συνήθως προτιμώ τον ύπνο...) και συνεχίζω μέχρι να βγάλω όλη την ύλη μία φορά και να λύσω όλες τις ασκήσεις που θεωρώ δύσκολες. Ότι ώρα και να τελειώσω, πάω για ύπνο και ξυπνώ στις 5:30-6:00 για μία πρωινή επανάληψη που βοηθά πάντα.

Είναι σημαντικό να μην διαβάζουμε ξαπλωμένοι στο κρεβάτι, γιατί νυστάζουμε και κοιμόμαστε με το βιβλίο στα μούτρα... (την έχω πατήσει πολλές φορές...)

Το πρόγραμμα αυτό δεν το ακολουθώ ακριβώς έτσι, αλλά πιστεύω πως αν κάποιος το ακολουθήσει θα είναι υπέρ αυτού.

ΥΓ: Εννοείτε πως κάνετε διάλειμμα για μεσημεριανό και για τουαλέτα:P
ΥΓ2: Έχω ακούσει ότι βοηθά να τρώμε ξηρούς καρπούς, μαύρη σοκολάτα, δεντρολίβανο, βασιλικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefertiti

Νεοφερμένος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Η αληθεια είναι πως ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν είμαι πολύ αγχωμένη.(Όλοι γνωρίζουμε πως το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα δεν είναι και από τα καλύτερα)οποτε δε φταίμε εμείς σε τίποτα.Πρέπει λοιπόν να ξεπεράσουμε τις αδυναμίες,το άγχος και τους φόβους μας και να προσπαθήσουμε για όσο το δυνατόν καλύτερο αποτέλεσμα.Μη πανε χαμένοι οι κόποι και τα ξενύχτια διαβάσματος μιας χρονιας....Καλή επιτυχία σε όλους!!!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,086 μηνύματα.
Εγώ τι να κάνω που τις τρεις τελευταίες μέρες συνεχόμενα βλέπω τον ίδιο εφιάλτη: ότι λέει με παίρνει ο ύπνος και ξυπνάω 8:30 η ώρα και χάνω την Έκθεση! (πάω στο σχολείο και δε με δέχονται ) :'(:'(:'(
Σήμερα μάλιστα με δέχτηκαν αλλά από το άγχος και την κούραση (το σχολείο είναι μακριά), δε μπόρεσα να αρθρώσω γραπτό λόγο. :'(:'(:'(

Και γενικά τις τελευταίες μέρες κοιμάμαι με άγχος και δεν ξεκουράζομαι (ονειρεύομαι ασκήσεις μαθηματικών και οικονομίας - προχθές μεταξύ ύπνου και ξύπνιου ανάλυα το έλλειμμα και το πλεόνασμα σε καμπύλες ζήτησης και προσφοράς :!: :!:).

Ελπίζω να γίνει ό,τι και πέρυσι. Όταν έφτασαν οι πανελλαδικές μου έφυγε το άγχος και ήμουν πολύ χαλαρός στην εξέταση (και απέδωσα και μέγιστα σύμφωνα με το διάβασμα που είχα κάνει πιστεύω).


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Παιδια,δεν αξιζει να αγχώνεστε.Διαβαστε και ολα καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Και εγω ειμαι αγχωμενη αλλα οχι πολυ, πιστευω οτι επρεπε να κανω το εχω κανει το μονο που χρειαζεται τωρα ειναι να ειμαστε ολοι ψυχραιμοι, τι στο καλο τοσες ωρες διαβασαμε οι περισσοτεροι. καλο κουραγιο σε ολους!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
εγώ αυτές τις μέρες ξεπέρασα το αγχος σε όλα τα μαθήματα...εκτός βέβαια απο το αοδε:mad::'(!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefertiti

Νεοφερμένος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι έχετε πάθει όλοι με αυτό το αοδε??η αλήθεια θέλει διάβασμα αλλά δεν είναι και τόσο τρομερά τα πράγματα...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,086 μηνύματα.
Φέτος αν το παρατηρήσατε έχουμε 3 μέρες μελέτη του ΑΟΔΕ πριν την εξέταση. :no1::no1:

(Αναθεματισμένη Φυσική, και φέτος θα με βουλιάξεις :mad2::mad2::mad2: )


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefertiti

Νεοφερμένος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ναι πολυ καλό αυτό,αν και επειδή το αοδε το εχω βγάλει αρκετές φορες θα προτιμουσα να βαζανε κανενα αλλο μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
αυτο που πιθανον να με αγχωσει εμενα προσωπικα ειναι η επαναληψη της τελευταιας στιγμης δηλ στις μερες των εξετασεων....αντε να περασεις την υλη εστω και σαν αναγνωση ενος ετους μεσα σε δυο μερες για καθε μαθημα!:jumpy:χαθηκε να ηταν ανα 3 μερες η εξεταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top