Η μούφα του 25+25 και τα αποτελέσματα της

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Το ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα σε συγκριση με την Ευρωπη ειναι ανυπαρκτο... Παντως "καποια προβληματακια" δεν τα λες.
Προσπαθώ να είμαι ευγενική απλά...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου (ή μάλλον το καταλαβαίνω,αλλά μου προκαλεί αηδία).Δηλαδή να μη γίνει κατάληψη γιατί εσείς οι καλοπερασάκηδες θα χάσετε τη βόλεψή σας και την εύνοια των καθηγητούκων?Επειδή δε θα είστε πια τα χαϊδεμένα καλόπαιδα που κάνουν ότι τους λένε και δε θα σας πάνε εκδρομούλες?Αχ,αλήθεια?Η λογική σου ακυρώνει κάθε μορφή αντίδρασης,γιατί με το σκεπτικό σου κανείς δε θα πρέπει να διαμαρτύρεται,αφού μόλις σταματήσει η διαμαρτυρία οι από πάνω του θα του κόψουν ό,τι "προνόμιο" του είχαν όσο ήταν "φιλήσυχος" και "καλό παιδί".Με λίγα λόγια όταν κάποιος μας καταδυναστεύει να μην εξεγειρόμαστε,να αρκούμαστε στα ψίχουλα που μας δίνει όσο είμαστε υπάκουοι και πειθήνιοι δούλοι.

Δε συμβιβαζόμαστε με τα λίγα,τα θέλουμε όλα.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου (ή μάλλον το καταλαβαίνω,αλλά μου προκαλεί αηδία).Δηλαδή να μη γίνει κατάληψη γιατί εσείς οι καλοπερασάκηδες θα χάσετε τη βόλεψή σας και την εύνοια των καθηγητούκων?Επειδή δε θα είστε πια τα χαϊδεμένα καλόπαιδα που κάνουν ότι τους λένε και δε θα σας πάνε εκδρομούλες?Αχ,αλήθεια?Η λογική σου ακυρώνει κάθε μορφή αντίδρασης,γιατί με το σκεπτικό σου κανείς δε θα πρέπει να διαμαρτύρεται,αφού μόλις σταματήσει η διαμαρτυρία οι από πάνω του θα του κόψουν ό,τι "προνόμιο" του είχαν όσο ήταν "φιλήσυχος" και "καλό παιδί".Με λίγα λόγια όταν κάποιος μας καταδυναστεύει να μην εξεγειρόμαστε,να αρκούμαστε στα ψίχουλα που μας δίνει όσο είμαστε υπάκουοι και πειθήνιοι δούλοι.

Δε συμβιβαζόμαστε με τα λίγα,τα θέλουμε όλα.

:)

Όποιος τα θέλει όλα, χάνει και αυτά που δικαιούται να έχει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Όποιος τα θέλει όλα, χάνει και αυτά που δικαιούται να έχει..

Τι τρομερό μικροαστικό...αξίωμα (???).Αυτά σου είπαν οι δεσμοφύλακές σου?Ε,λοιπόν,να τους πεις ότι τα δικαιούμαστε όλα.Para todos todo,para nosotros nada.
"Όποιος θυσιάζει την ελευθερία του για χάρη της ασφάλειάς του,δεν αξίζει τίποτα από τα δύο" (Benjamin Franklin)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Τι τρομερό μικροαστικό...αξίωμα (???).Αυτά σου είπαν οι δεσμοφύλακές σου?Ε,λοιπόν,να τους πεις ότι τα δικαιούμαστε όλα.Para todos todo,para nosotros nada.
"Όποιος θυσιάζει την ελευθερία του για χάρη της ασφάλειάς του,δεν αξίζει τίποτα από τα δύο" (Benjamin Franklin)

+1

Αρκεί να υπάρχει επιχείρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τι τρομερό μικροαστικό...αξίωμα (???).Αυτά σου είπαν οι δεσμοφύλακές σου?Ε,λοιπόν,να τους πεις ότι τα δικαιούμαστε όλα.Para todos todo,para nosotros nada.
"Όποιος θυσιάζει την ελευθερία του για χάρη της ασφάλειάς του,δεν αξίζει τίποτα από τα δύο" (Benjamin Franklin)

Αυτό κατάλαβες εσύ;
Και ξέρεις τι σημαίνει μικροαστός στα 18 σου....;
Μάλιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Αυτό κατάλαβες εσύ;

Μέσα από μία φράση πολλά μπορεί να εξάγει κάποιος. Μην παρεξηγιέστε για ψύλλου πήδημα. ;)


Και ξέρεις τι σημαίνει μικροαστός στα 18 σου....;

Από ποια ηλικία και μετά μαθαίνει κάποιος την έννοια της λέξης μικροαστός;


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αυτό κατάλαβες εσύ;
Και ξέρεις τι σημαίνει μικροαστός στα 18 σου....;
Μάλιστα...

Αναμενόμενο το ad hominem,όταν πετάς μια ανοησία,άντε να την στηρίξεις μετά...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου (ή μάλλον το καταλαβαίνω,αλλά μου προκαλεί αηδία).Δηλαδή να μη γίνει κατάληψη γιατί εσείς οι καλοπερασάκηδες θα χάσετε τη βόλεψή σας και την εύνοια των καθηγητούκων?Επειδή δε θα είστε πια τα χαϊδεμένα καλόπαιδα που κάνουν ότι τους λένε και δε θα σας πάνε εκδρομούλες?Αχ,αλήθεια?Η λογική σου ακυρώνει κάθε μορφή αντίδρασης,γιατί με το σκεπτικό σου κανείς δε θα πρέπει να διαμαρτύρεται,αφού μόλις σταματήσει η διαμαρτυρία οι από πάνω του θα του κόψουν ό,τι "προνόμιο" του είχαν όσο ήταν "φιλήσυχος" και "καλό παιδί".Με λίγα λόγια όταν κάποιος μας καταδυναστεύει να μην εξεγειρόμαστε,να αρκούμαστε στα ψίχουλα που μας δίνει όσο είμαστε υπάκουοι και πειθήνιοι δούλοι.

Δε συμβιβαζόμαστε με τα λίγα,τα θέλουμε όλα.

:)

Οι ανυπόστατες μαλακίες που γράφεις αγγίζουν τα όρια του trolling ε. Έχεις καταλάβει τίποτα από το νήμα ή απλώς προσπαθείς να τραβήξεις την προσοχή κατηγορώντας αβίαστα τον topic starter; Ήθελα να 'ξερα πού στο καλό διάβασες όλα όσα περιγράφεις.
Η ουσία είναι όχι να μη γίνει κατάληψη για να μη χάνονται οι εκδρομές αλλά να μη γίνει κατάληψη αν δεν υπάρχουν αιτήματα να γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
θα πω αυτό και δεν θα συνεχίσω να ακούω να με λες ανόητη, όταν αν μη τι άλλο μόνο και μόνο λόγω ηλικίας, ξέρω κάποια πράγματα παραπάνω και σου μιλάω και ευγενικά.

Για να μάθεις κανείς κάποια πράγματα για την κοινωνία, πρέπει να ζήσει μέσα σε αυτή. Στα 18 σου ξέρεις μόνο ότι σου λένε οι άλλοι. Μόνο αυτό. Αν θέλετε, ακούστε και μία άλλη άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Οι ανυπόστατες μαλακίες που γράφεις αγγίζουν τα όρια του trolling ε. Έχεις καταλάβει τίποτα από το νήμα ή απλώς προσπαθείς να τραβήξεις την προσοχή κατηγορώντας αβίαστα τον topic starter; Ήθελα να 'ξερα πού στο καλό διάβασες όλα όσα περιγράφεις.
Η ουσία είναι όχι να μη γίνει κατάληψη για να μη χάνονται οι εκδρομές αλλά να μη γίνει κατάληψη αν δεν υπάρχουν αιτήματα να γίνει.

Το έχω καταλάβει πολύ καλά.Δεν είπα ότι το αίτημά τους ήταν κάτι σωστό or something.Είπα ότι αυτό δεν ακυρώνει την αξία της κατάληψης.Πάντα υπάρχουν αιτήματα για κατάληψη.Να σου δώσω ένα διαχρονικό?Μη μας γ@μ@τε το μέλλον.

θα πω αυτό και δεν θα συνεχίσω να ακούω να με λες ανόητη, όταν αν μη τι άλλο μόνο και μόνο λόγω ηλικίας, ξέρω κάποια πράγματα παραπάνω και σου μιλάω και ευγενικά.

Για να μάθεις κανείς κάποια πράγματα για την κοινωνία, πρέπει να ζήσει μέσα σε αυτή. Στα 18 σου ξέρεις μόνο ότι σου λένε οι άλλοι. Μόνο αυτό. Αν θέλετε, ακούστε και μία άλλη άποψη.

Holy crap,άλλος είναι ο δίγλωσσος,άλλη δεν καταλαβαίνει ελληνικά.Είπα ότι είπες μια τεράστια ανοησία,όχι ότι είσαι ανόητη.Το ότι κάποιος λέει μια ανοησία,δε σημαίνει ότι είναι αυτόματα και ανόητος.Όλοι λέμε ανοησίες ενίοτε.Και ο Einstein είπε τη μέγιστη ανοησία ότι η αρχή της απροσδιοριστίας του Heisenberg δεν ισχύει,αυτό όμως δεν τον καθιστά ούτε στο ελάχιστο ανόητο.

By any means,επειδή στα π@π@ρι@ μου και η ηλικία μου και η δικιά σου,απάντα μου όπως θες.Και εγώ αν δω έναν μικρότερο να λέει μπούρδες,του το λέω φάτσα φόρα,δεν κάθομαι να τον χαϊδεύω.Γενικότερα,βρίσκω απίστευτα κομπλεξική την κατηγοριοποίηση του ανθρώπου βάσει της ηλικίας.Δεν καταλαβαίνω γιατί διαφέρει από κάθε άλλου είδους ρατσιστική κατηγοριοποίηση.Η ηλικία δε μας λέει κάτι για το ποιόν του άλλου,να σου θυμήσω ότι ο Pauli δημοσίευσε την κριτική του στο έργο του Einstein όταν ήταν 16 χρονών.And ffs,αφού είσαι τόσο μεγάλη και έξυπνη όσο λες,χρησιμοποίησε και κάτι άλλο πέραν των συμπερασματικών προτάσεων.I refuse to accept any conclusion,or any "must",πριν δω τη συλλογιστική πορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου (ή μάλλον το καταλαβαίνω,αλλά μου προκαλεί αηδία).Δηλαδή να μη γίνει κατάληψη γιατί εσείς οι καλοπερασάκηδες θα χάσετε τη βόλεψή σας και την εύνοια των καθηγητούκων?Επειδή δε θα είστε πια τα χαϊδεμένα καλόπαιδα που κάνουν ότι τους λένε και δε θα σας πάνε εκδρομούλες?Αχ,αλήθεια?Η λογική σου ακυρώνει κάθε μορφή αντίδρασης,γιατί με το σκεπτικό σου κανείς δε θα πρέπει να διαμαρτύρεται,αφού μόλις σταματήσει η διαμαρτυρία οι από πάνω του θα του κόψουν ό,τι "προνόμιο" του είχαν όσο ήταν "φιλήσυχος" και "καλό παιδί".Με λίγα λόγια όταν κάποιος μας καταδυναστεύει να μην εξεγειρόμαστε,να αρκούμαστε στα ψίχουλα που μας δίνει όσο είμαστε υπάκουοι και πειθήνιοι δούλοι.

Δε συμβιβαζόμαστε με τα λίγα,τα θέλουμε όλα.

:)

Όλα ωραία τα λες, όμως σου διαφεύγει η ουσία.

Όταν γίνεται κατάληψη αναπόφευκτα χάνονται μαθήματα και κατά συνέπεια θα πρέπει να συρικνωθούν οι εξεταστικές σου σε διπλές και τριπλές. Συνεπώς θα περάσεις λιγότερα μαθήματα απ' ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες και ενδεχομένως με χαμηλότερη βαθμολογία.

Όταν οι συνάδελφοι σου από τις λοιπές σχολές που έκαναν βραχείας διάρκειας καταλήψεις ή και καθόλου θα ορκίζονται και θα παίρνουν σειρά για αγροτικό και ειδικότητα, εσύ θα κάθεσαι πίσω να φυλάς τις Θερμοπύλες.

Κάποιοι έχουν τη δυνατότητα να αγωνίζονται επ άπειρον, όμως αυτό δεν ισχύει για το σύνολο του φοιτητικού κόσμου. Κάνε τις αναγωγές σου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιατί συγκεκριμένα ως την Παρασκευή?
Για να προκύψει 9ήμερο, κολλώντας τα δύο Σαββατοκύριακα πριν και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου (ή μάλλον το καταλαβαίνω,αλλά μου προκαλεί αηδία).Δηλαδή να μη γίνει κατάληψη γιατί εσείς οι καλοπερασάκηδες θα χάσετε τη βόλεψή σας και την εύνοια των καθηγητούκων?Επειδή δε θα είστε πια τα χαϊδεμένα καλόπαιδα που κάνουν ότι τους λένε και δε θα σας πάνε εκδρομούλες?Αχ,αλήθεια?Η λογική σου ακυρώνει κάθε μορφή αντίδρασης,γιατί με το σκεπτικό σου κανείς δε θα πρέπει να διαμαρτύρεται,αφού μόλις σταματήσει η διαμαρτυρία οι από πάνω του θα του κόψουν ό,τι "προνόμιο" του είχαν όσο ήταν "φιλήσυχος" και "καλό παιδί".Με λίγα λόγια όταν κάποιος μας καταδυναστεύει να μην εξεγειρόμαστε,να αρκούμαστε στα ψίχουλα που μας δίνει όσο είμαστε υπάκουοι και πειθήνιοι δούλοι.
Δε συμβιβαζόμαστε με τα λίγα,τα θέλουμε όλα.
1) Το σκεπτικό μου “σου προκαλεί αηδία”. Δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Δικαίωμα σου είναι να αηδιάζεις, να επιτίθεσαι προσωπικά σε άτομα που δεν γνωρίζεις και (όπως άλλος σου έγραψε) να επιδιώκεις έτσι να τραβήξεις την προσοχή.
2) Αηδιάζεις με όσους θέλουν να υπερασπιστούν τα δικαιώματα τους και όχι με αυτούς που χωρίς λόγο τα καταπατούν. Με τη “λογική” αυτή, αν έρθουν μερικοί τύποι και με το έτσι θέλω εγκατασταθούν στο σπίτι σου, δεν θα πρέπει να διαμαρτυρηθείς.
3) Η κατάληψη είναι ένα (έσχατο) μέσο αγώνα. Εδώ όμως έχουμε τον πλήρη εκφυλισμό και τη γελοιοποίηση. Μηδέν τα αιτήματα και μόνος λόγος να κλείσει το σχολείο και να μην γίνει το μάθημα. Με αυτή την κατάντια των καταλήψεων, ακόμα και όταν υπάρχει σοβαρός λόγος να γίνουν, η αξία τους έχει ακυρωθεί.
4) Με ειρωνεύεσαι (και μάλιστα φτηνά) επειδή ζητώ τα δικαιώματα μου τα οποία κάποιοι αναίτια μου στερούν. Ναι, και η εκδρομή είναι δικαίωμα μου και το να κάνω μάθημα είναι επίσης δικαίωμα μου. Είμαι τρίτη λυκείου, έχω στα μαθήματα κατεύθυνσης πολύ καλούς καθηγητές και στηρίζομαι αρκετά (και) στο σχολείο μου. Δεν θα στραφώ στα φροντιστήρια επειδή έτσι θέλουν μερικοί.
5) Μάλλον δεν γνωρίζεις τι ακριβώς παίζει με τις καταλήψεις. Μου θυμίζεις μια κοπέλα που είχα γνωρίσει που πήγαινε σε αποστειρωμένο ιδιωτικό, άκουγε για καταλήψεις, το είχε απωθημένο και έλεγε όσα λες εσύ τώρα. Δείχνεις ότι δεν έχεις ιδέα πώς οργανώνονται οι καταλήψεις, ποιοι τις υποκινούν, το ρόλο των εξωσχολικών, ποιοι πρωτοστατούν και ποιοι τις κρατάνε.
6) Σου προκαλεί αηδία το σκεπτικό μου και όχι αυτοί που με σκοπό τη λούφα και μόνον διαλύουν την εκπαίδευση. Δεν σου προξενεί αηδία δεκατριάχρονα παιδιά να βρίζουν χυδαία καθηγητές και γονείς και να τους πετάνε πέτρες. Για σένα είναι επαναστατική πράξη οι καταστροφές της δημόσιας περιουσίας. Είναι αγώνας για σένα να στερούν κάποιοι τα δικαιώματα των άλλων χωρίς λόγο και θρασύδειλα, καθώς το ξέρουν ότι στο τέλος δεν θα τιμωρηθούν. Συγχαρητήρια λοιπόν.
7) Έχουμε χορτάσει από παχιά λόγια και γνωμικά. “Δε συμβιβαζόμαστε με τα λίγα, τα θέλουμε όλα”, “Όποιος θυσιάζει την ελευθερία του για χάρη της ασφάλειάς του, δεν αξίζει τίποτα από τα δύο” και βαρύγδουπες λέξεις και εξυπνακισμούς για δεσμοφύλακες, μικροαστούς και δούλους. Αν τα χρησιμοποιούμε όπως εσύ εδώ, πολύ απλά τα ξεφτιλίζουμε και αυτά.
8 ) Κάνοντας την αυτοκριτική μου, κατηγορώ τον εαυτό μου για το ότι δεν έκανε ότι έπρεπε για να σταματήσει το αίσχος. Μας εμπόδισε ο διευθυντής να εισβάλουμε από το φόβο μήπως κάποιος χτυπήσει. Την επόμενη φορά δεν θα μείνουμε έτσι εύκολα απαθείς. Θα αγωνιστούμε για τα δικαιώματα μας. Αυτό είναι επαναστατική πράξη και όχι αυτό που υποστηρίζεις, δηλαδή να ακολουθούμε το ρεύμα της λούφας και της αντικοινωνικότητας.
9) Την απάντηση αυτή δεν την έγραψα για σένα, καθώς είναι φανερό ότι δεν σε ενδιαφέρει ο διάλογος, αλλά μόνον η δημιουργία εντυπώσεων. (Το πιο πιθανό είναι ότι ούτε θα την διαβάσεις καλά-καλά και θα γράψεις από κάτω ακόμα ένα υβρεολόγιο γαρνιρισμένο με “επαναστατικές” λέξεις και άσχετα γνωμικά). Έγραψα την απάντηση για κάποιους που ίσως προβληματιστούν και πρέπει να διαβάσουν και μια άλλη άποψη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OHTO

Νεοφερμένος

Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Η ηλικία δε μας λέει κάτι για το ποιόν του άλλου,να σου θυμήσω ότι ο Pauli δημοσίευσε την κριτική του στο έργο του Einstein όταν ήταν 16 χρονών.

Σιγά μην ήταν ακόμα και στο Γυμνάσιο. Έλεος με τις διάφορες ιστορικές ανακρίβειες που πλασάρονται σαν σημαντικά γεγονότα επειδή αφορούν σπουδαίους επιστήμονες.

Αναφέρομαι τόσο στο γεγονός ότι ο Pauli ήταν 18 και όχι 16 χρονών (με λίγα λόγια είχε ήδη περάσει στην φυσικομαθηματική σχολή όπου σπούδασε) όσο και στο γεγονός ότι αυτή η κριτική δεν ήταν και τίποτα το σπουδαίο επιστημονικά.

Και εγώ όντας άσχετος με την φυσική μπορώ να βγάλω μια κριτική για το έργο του Pauli το οποίο θα είναι ένα τίποτα άλλα αν μετά επινοήσω την θεωρία των πάντων θα ακουστεί "αυτός στα 18 του είχε βγάλει κριτική του έργου του Pauli, φαινόταν ότι θα διαπρέψει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Εγώ είμαι κατά της κατάληψης σε οποιαδήποτε βαθμίδα της εκπαίδευσης, ακόμη και στο Παν/μιο, όπου υποτίθεται οι νέοι είναι πιο "ώριμοι". Το πόσο ώριμος είναι ο καθένας δεν εξαρτάται από την ηλικία του, αλλά anyway, ας μην το αναπτύξω αυτό γιατί θα βγώ εκτός θέματος.
Από πότε θεωρείται "επαναστατικό" να εμποδίζεται με οποιοδήποτε τρόπο το δικαίωμα του άλλου στη γνώση??? Από πότε θεωρείται μαγκιά να προωθεί κάποιος τις απόψεις του με βία???
Αυτό που κάποιοι θεωρούν "δημοκρατική ελευθερία", εγώ το αποκαλώ φασισμό! Οι χώροι παιδείας είναι δημοσιοι, γιατί λοιπόν να εμποδιστεί ένας μαθητης ή ενας καθηγητής να κάνει μάθημα σε έναν δημόσιο χώρο??? Μα φυσικά, για να χάσουν κάποιοι μάθημα και να πιουν καφέδες υπό την ψευδο-μάσκα του καταπιεσμένου επαναστάτη!!!

ΥΓ. Τελείωσα ιδιωτικό σχολείο και μέχρι που πήγα στο παν/μιο δεν είχα δει χώρο παιδείς υπό κατάληψη. Την πρώτη φορά που είδα κατάληψη στη σχολή μου, απλώς αηδίασα με την κατάσταση που επικρατούσε στο χώρο (βρωμιά, πεσμένα θρανία παντού, καφέδες χυμένοι στα πατώματα και σκισμένα πανό αυτών που οργάνωσαν την κατάληψη). Αλλά αυτό που με ανησύχησε περισσότερο, είναι οτι ένα σύνολο λίγων ατόμων κατέλαβαν ολόκληρη σχολή και μου κατήργησαν το δικαίωμα στη γνώση, το οποίο και κέρδισα επάξια με την εισάγωγή μου στο παν/μιο μέσω πανελληνίων εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Κοιτάξτε παιδιά!
-Η κατάληψη είναι φασισμός ΜΟΝΟ όταν δεν έχει υπάρξει ψηφοφορία (υπέρ η κατά) ή έχει βγεί η πλειοψηφία κατά και δεν τηρείται.
Καλώς η κακώς είναι ένα από τα μόνα προνόμια που μας έχουν απομείνει για να διαμαρτυρόμαστε.
Συγνώμη, αλλά η εγώ είμαι τον πλανήτη Άρη η κάτι δεν πάει καλά!
Το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα δεν έχει απλώς προβληματάκια, είναι άθλιο και απίστευτα ελλειπές.Μην τρελαθώ καλύτερα.Πάμε απο το κακό στο χειρότερο.Υπάρχουν μαθητές που το σχολείο τους είναι προκάτ κτίρια ή παλαιά κτίρια (που πέφτουν τα ντουβάρια) με κίνδυνο τη ίδια τους τη ζωή.Τόσοι κακοί καθηγητές οι οποίοι μπήκαν στο δημόσιο(?) Με ποιά κριτήρια (?) Που απομακρύνουν τα παιδιά από το σχολείο και απο τα μαθήματα.
Επιπρόσθετα , σε σύγκριση με το σύστημα των Σκαδιναβικών χωρών και της Ε.Ε ,το ελληνικό είναι ένα ( 0 ).
-Η πραγματική ανεργία που έχει φτάσει στα ύψη.Ανομία και διαφθορά παντού.Αβεβαιότητα απο μάς τους μαθητές για το μέλλον μας. Ένα πτυχίο πλέον δε λέει τίποτα...οι "μεγάλοι" έχουν πιάσει όλες τις θεσούλες και μας έχουν μείνει τα ψίχουλα , που σαν περιστέρια τρέχουμε να τα φάμε για να μπορέσουμε απλά να επιβιώσουμε.Αγαπητέ μου Δια, όταν θα σπουδάσεις και μετά δεν θα μπορείς να βρείς δουλεια ή θα βρείς δουλειά με πενιχρό μισθό παρόλο τον κόπο σου και το μυαλό σου , σε επαγγέλματα εκτός της ειδίκευσής σου , τότε θα καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι να συσπειρωθούμε και να διεκδικήσουμε ότι μας ΑΝΗΚΕΙ!
Δε λέω να καίγονται θρανία , να σπάνε πόρτες κτλ. αλλά να μένει κλειστό το σχολείο με όλους τους μαθητές μέσα ενωμένους να αγωνίζονται για το μέλλον τους.
Και μετά να κατεβαίνουν σε πορείες!Μπορεί εσυ και ο καθένας να νομίζει ότι : σιγά και τι θα καταφέρω με την κατάληψη-πορεία ; και σου απαντάω : τοσα χρόνια γι'αυτό η Ελλάδα πήγε πίσω...δεν επαναστάτησε όταν κάποιοι την κατακρεουργούσαν και συνεχίζουν μέχρι τώρα, παρά καθόμαστε στο καναπέ μας μπροστά απο την τηλεόραση , βλέποντας αμέτοχοι τα γεγονότα που μας ΘΙΓΟΥΝ ΟΛΟΥΣ.
Σίγουρα είναι κακό να κλείνουν μόνοι τους 2-3 το σχολείο , αλλά πίστεψέ με ΟΛΟΙ πρέπει να συμμετέχουν και να μη νοιάζονται για 3,5,x,y μέρες που θα στερηθούν την γνώση , μπροστά στα ατελείωτα χρόνια της ταλαιπωρίας και της απογοήτευσης.

Υ.Γ Δια, δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, μιλώ πάντα φιλικά και σεβόμενος την άποψη των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Θα ήθελα πολύ να συμετάσχω στη συζήτηση αλλά λόγω ηλικίας δεν έχω το δικαίωμα.Δέν έχω ζήσει αρκετά μέσα στην κοινωνία για να έχω γνώμη για τις καταλήψεις,πόσο μάλλον για να ποστάρω στον κυβερνοχώρο.

Υ.Γ: Υπάρχουν πολλά 18αχρονα που έχουν ζήσει στην κοινωνία πολύ περισσότερο απο κάποιους μεγαλύτερους σε ηλικία που στο κέντρο ξέρουν μόνο προς τα που πέφτουν τα *bucks και η ερμού,που διαβάζουν για να ικανοποιήσουν τους γονείς και το σόι τους,που δεν έχουν πάει ποτέ σε πορεία ακόμα και άν υποστηρίζουν τον σκοπό της επειδή ο κοινωνικός περίγυρος τις κατακρίνει και αποδίδει διαφορους τίτλους στους συμμετέχοντες,ή πολύ απλά γιατί είναι πολύ 'φλώροι' για οτιδήποτε.

Υ.Γ 2: Δεν λέω ναι στις καταλήψεις χωρις αιτία.
Υ.Γ 3: @ Revekka να υποθέσω οτι δεν πέρασες απο την άθλια αυτή ηλικία των 18 ετών; Μετά σου λένε για το χάσμα γενεών.8 Χρόνια διαφορά και νομίζουν οτι δεν υπάρχουμε και θέλουμε οι γονείς και οι παππούδες να μας αντιλαμβάνοντε σαν υπεύθυνους και ώριμους ανθρώπους

Μάι του σέντς,που λένε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το έχω καταλάβει πολύ καλά.Δεν είπα ότι το αίτημά τους ήταν κάτι σωστό or something.Είπα ότι αυτό δεν ακυρώνει την αξία της κατάληψης.Πάντα υπάρχουν αιτήματα για κατάληψη.Να σου δώσω ένα διαχρονικό?Μη μας γ@μ@τε το μέλλον.
Την αξία των καταλήψεων την υποβιβάζουν οι ίδιοι οι καταληψίες όταν προχωρούν σε καταλήψεις χωρίς νόημα και ουσιαστικά αιτήματα. Έχετε στα χέρια σας ένα ισχυρό όπλο που το καίτε χρησιμοποιώντας το ανεξέλεγκτα.

Θα την πατήσετε όπως ο βοσκός που καλούσε βοήθεια, χωρίς να υπάρχει λύκος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Η κατάληψη πρέπει να γίνεται στο δημαρχείο και όχι στα σχολείο.

my 100000000000000 cents...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top