Η ιδανικότερη φοιτητική πόλη

Η ιδανικότερη φοιτητική πόλη

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 375)
  • Αθήνα

    Ψήφοι: 70 18.7%
  • Θεσσαλονίκη

    Ψήφοι: 165 44.0%
  • Λάρισα

    Ψήφοι: 9 2.4%
  • Πάτρα

    Ψήφοι: 44 11.7%
  • Αλεξανδρούπολη

    Ψήφοι: 8 2.1%
  • Ιωάννινα

    Ψήφοι: 28 7.5%
  • Ηράκλειο

    Ψήφοι: 17 4.5%
  • Κομοτηνή

    Ψήφοι: 13 3.5%
  • Νησιά (πείτε ποιο)

    Ψήφοι: 6 1.6%
  • Άλλη (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 15 4.0%

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
την Αθήνα την έχετε αποκλείσει όλοι από τις επιλογές σας? :P

Εγώ αν τελικά μείνω για σπουδές στην Ελλάδα, Αθήνα και μόνο Αθήνα:P
* Πάντα η εξαίρεση του κανόνα ξέρω εγώ.*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αν δεν σε ενοχλούν οι μεγάλες αποστάσεις, το στρίμωγμα σε λεωφορεία/μετρό/ηλεκτρικό, η βρωμιά (όχι παντού βέβαια), τα παλιά και άσχημα κτίρια τότε δεν έχεις λόγο να μην πας Αθήνα :P σοβαρά πάντως, ίσως να μην είναι η ιδανικότερη φοιτητική πόλη αλλά σίγουρα δεν μπορείς να πλήξεις εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Θεσσαλονίκη και Πάτρα ξεκάθαρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αν δεν σε ενοχλούν οι μεγάλες αποστάσεις, το στρίμωγμα σε λεωφορεία/μετρό/ηλεκτρικό, η βρωμιά (όχι παντού βέβαια), τα παλιά και άσχημα κτίρια τότε δεν έχεις λόγο να μην πας Αθήνα :P σοβαρά πάντως, ίσως να μην είναι η ιδανικότερη φοιτητική πόλη αλλά σίγουρα δεν μπορείς να πλήξεις εδώ.

Οικονομικά η Αθήνα με συμφέρει να σου πω... Έχω ήδη σπίτι, το πρόβλημα βέβαια είναι ότι είναι μακριά από την Ζωγράφου ( Βριλήσσια το σπίτι)
Κατά τα άλλα νομίζω πως η Αθήνα έχει τόσα πράγματα να κάνεις κανείς που 4 χρόνια αποκλείεται να βαρεθώ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basilis18

Νεοφερμένος

Ο Basilis18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Για μενα η Αθηνα δεν ειναι ιδανικη πολη για φοιτητες.Ξερω εχει απειρα μερη για να βγεις ,αλλα ειναι χαοτικη και οι αποστασεις μεγαλες.Οι φοιτητες ειναι πολυ πιο λιγοι σε σχεση με τους υπολοιπους κατοικους και ετσι δεν μπορεις να την πεις φοιτητουπολη.Παρα οτι ζω σαλονικα, επισης μεγαλη πολη, εχω παει Αθηνα και εκτος απο το μουσειο και την ακροπολη δεν υπηρχε κατι αλλο που να μου αρεσε.Οσο αναφορα τους καθηγητες, εχω ακουσει οτι στα αστικα κεντρα ειναι αρκετοι καθικια ενω αντιθετα στις επαρχιες ειναι καλυτεροι.Σαλονικα και να πιασω τα μορια μαλλον θα εβαζα πρωτη επιλογη βολο και μετα γιαννενα(θελω να φυγω απο το σπιτι!!:P).Μια συμμαθητρια μου περασε αθηνα και μου ειπε οτι τα μεταφορικα ειναι το χειροτερο!Και να πουμε την αληθεια,η αθηνα ειναι τσιμεντουπολη δν ειναι ομορφη πολη οπως πχ το ηρακλειο(εχω παει) ή τα γιαννενα ή η κομοτηνη και ουτε μπορεις να την γυρισεις ευκολα ακομη και με τα ποδια οπως τις προηγουμενες 3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Μια χαρα κανει η αθηνα για σπουδές , το θέμα ειναι η καλη παρέα , ετσι και τη βρεις θα περάσεις τέλεια . Νταξει υπάρχουν και αυτοί που απλα ειναι αλλεργικοί στην πολυκοσμία , εκει παω πάσο , αυτοί να πανε επαρχία. Τωρα όσον αφορά τους καθηγητές , και στη μεγαλουποληκαι στην επαρχία θα βρεις πολυ καλούς , καλούς , μέτριους και κακούς καθηγητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Για μενα η Αθηνα δεν ειναι ιδανικη πολη για φοιτητες.Ξερω εχει απειρα μερη για να βγεις ,αλλα ειναι χαοτικη και οι αποστασεις μεγαλες.Οι φοιτητες ειναι πολυ πιο λιγοι σε σχεση με τους υπολοιπους κατοικους και ετσι δεν μπορεις να την πεις φοιτητουπολη.Παρα οτι ζω σαλονικα, επισης μεγαλη πολη, εχω παει Αθηνα και εκτος απο το μουσειο και την ακροπολη δεν υπηρχε κατι αλλο που να μου αρεσε.Οσο αναφορα τους καθηγητες, εχω ακουσει οτι στα αστικα κεντρα ειναι αρκετοι καθικια ενω αντιθετα στις επαρχιες ειναι καλυτεροι.Σαλονικα και να πιασω τα μορια μαλλον θα εβαζα πρωτη επιλογη βολο και μετα γιαννενα(θελω να φυγω απο το σπιτι!!:P).Μια συμμαθητρια μου περασε αθηνα και μου ειπε οτι τα μεταφορικα ειναι το χειροτερο!Και να πουμε την αληθεια,η αθηνα ειναι τσιμεντουπολη δν ειναι ομορφη πολη οπως πχ το ηρακλειο(εχω παει) ή τα γιαννενα ή η κομοτηνη και ουτε μπορεις να την γυρισεις ευκολα ακομη και με τα ποδια οπως τις προηγουμενες 3.

αν θεωρείς την Αθήνα χαοτική, τι θα κάνεις αν χρειαστεί να μείνεις στο Βερολίνο ή το Λονδίνο?
επίσης, πανεύκολα την γυρνάς. μετρό, ηλεκτρικός, προαστιακός, λεωφορεία, τρόλεϊ και τραμ. διάλεξε και πάρε. ειδικά αν έχεις και δικό σου μεταφορικό μέσο είναι ακόμη πιο εύκολο. γενικώς, αν δεν τη ζήσεις λίγο την Αθήνα, είναι λογικό να έχεις αυτή την άποψη (την οποία μας την περνούν από την επαρχία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Το πρόβλημα με την Θεσσαλονίκη είναι η υγρασία και οι απεργίες των λεωφορείων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Η καλύτερη πόλη είναι η Αθήνα. Αν επιβιώσεις εκεί, επιβιώνεις σε κάθε πρωτεύουσα της δύσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τα Ιωάννινα είναι σχετικά ακριβή πόλη, σε αντίθεση με την Ξάνθη που είναι πιο φτηνή. Πάτρα πέφτει μακριά, οπότε προσωπικά δεν την βάζω στην λίστα, ούτε μου αρέσει σαν πόλη, προσωπικά πάντα!
Αχ πες τα. Και γω μια φορά πήγα Γιάννενα δεν με άρεσε καθόλου όμως. Η Ξάνθη είναι πολύ cute πόλη. :P
Το πρόβλημα με την Θεσσαλονίκη είναι η υγρασία και οι απεργίες των λεωφορείων...
Ειδικά το δεύτερο πονεμένη ιστορία. :hehe: Αν και όσοι σπουδάζουν εδώ μένουν προς κέντρο μεριά οπότε δε νομίζω να έχουμε θέμα με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basilis18

Νεοφερμένος

Ο Basilis18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια δεν ξερω δεν εχω μεινει ποτε Αθηνα αλλα προσωπικα δεν θα δηλωνα σχολες εκει.Το θεμα ειναι ρε παιδι μου οτι οταν ζεις φοιτητης σε μια πολη θα ειναι πολυ πιο ωραια η πολη στην οποια σπουδαζεις να ειναι φοιτητουπολη,οπου και να πας να συναντας φοιτητες. Τετοιες ειναι τα ιωαννα(πολη 100.000 πληθυσμό και 20.000 φοιτητες!! δηλαδη 1 στους 5 εκει ειναι φοιτητης) και η κομοτηνη απο'σο ξερω.Τωρα αν σπουδαζεις σε μια πολη οπως η Αθηνα,οι συνομιλικοι φοιτητες μου θα ειναι ειδος υπο εξαφανιση,συγκρινοντας με τους κατοικους που ειναι 4Μ.Παρολου που τα ιωαννινα ειναι πολυ πιο μικρη πολη, ειναι πολυ πιο πυκνοκατοικημενη απο φοιτητες και ετσι οπου και να βγεις θα δεις νεους το γλεντανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ξανθάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μια χαρά είναι η Ξάνθη. Γρίνια με πόδια. :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Οποιος έχει μείνει Αθήνα δεν νομίζω να έχει πρόβλημα σε οποιαδήποτε άλλη πολη της Ελλάδας
Να πω 2 άλλες πάρα πολύ ωραίες πόλεις Πρέβεζα και Μεσολόγγι και όποιος θέλει ας διαφωνήσει μαζί μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evalliaChefαρα

Νεοφερμένος

Η evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εγω εχω πολυ περιεργεια ν ακόυσω τη γνώμη καποιου που είναι φοιτητής σε νησί.Πάντα το είχα απορία πως μπορει να περνανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Εγω εχω πολυ περιεργεια ν ακόυσω τη γνώμη καποιου που είναι φοιτητής σε νησί.Πάντα το είχα απορία πως μπορει να περνανε.

Γίνονται χειμερινοί κολυμβητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Συμφωνώ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top