Η δωρεάν διανομή βιβλίων προωθεί την μιζέρια

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εχω βαρεθει να ακουω για αθωους και φτωχους φοιτητες που μολις τελειωσουν την σχολη τους και πιασουν δουλεια, δινουν με το 10% και προσπαθουν να περασουν πρωτοι σε σχολες με 7000 μορια για να παιρνουν επιδοτησεις και αλλα τετοια ή αλλους που γραφονται με το 10% σε οτι να 'ναι σχολες για να εχουν φοιτητικο πασο και αλλα προνομια και φυσικα κανεις απο αυτους δεν παταει στις σχολες αυτες. Βιβλια για αυτους του δεν τυπωνονται; Που καταληγουν αυτα τα βιβλια; Ποσο επιβαρυνεται το κρατος απο αυτα τα ατομα;
Δουλειά του κρατους ειναι να το προβλεψει,όχι δική μου.Οποιος δεν πατα,και ΔΕ ΓΡΑΦΕΙ,απο ενα σημειο και μετα μπορει να χανει το δικαιωμα του για δωρεαν συγγραμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
δεν είπα ότι εννοείς αυτό αλλά μπορεί να καταλήξει να γίνεται και αυτό..
Bασικά VAGGKALL1, οι καθηγητές είναι ανένδοτοι στο να καταργήσουν την δική τους κακογραμμένη και "φτηνή" βιβλιογραφία που μοιράζουν ως σημειώσεις και μοναδικό σύγγραμμα στους φοιτητές, διότι έτσι δεν θέλουν να χάσουν τα επιδόματα πολλών ευρώ (κεκτημένο δικαίωμα):

...εκτός του μισθού τους σαν ακαδημαϊκοί παίρνουν:
- επίδομα ερευνητικών συνεργασιών με ξένους καθηγητές
- επίδομα εργαστηρίων
- επίδομα επιμόρφωσής τους στις νέες τεχνολογίες
- επίδομα "ερευνητικών" ταξιδίων
- επίδομα βιβλιοθήκης
- επίδομα τέκνων
- επίδομα ερευνητικής ομάδας (και τα καρπώνονται οι ίδιοι τα λεφτά...)
- επίδομα έρευνας (κάνουν ή δεν κάνουν έρευνα)
- επίδομα συγγράμματος που γράφουν (βάλε επί 4-5 ο καθένας δικά του συγγράμματα με επίδομα περίπου των 500? ανά τεύχος...πόσα παίρνουν)
- προώθηση των κακογραμμένων βιβλίων τους ως "δημοσιεύσεων" (κυρίως από καθηγητές με μηδαμινές δημοσιεύσεις)...για την δική τους βαθμολογική προαγωγή («ξεγέλασμα» των φυτεμένων εκλεκτόρων και των λοιπών που συμμετέχουν σε διαδικασία αξιολόγησης ακαδημαϊκού έργου και προαγωγή των διδασκόντων π.χ. από επίκουρο σε αναπληρωτή καθηγητή,..κοκ)...

...υπό τις ευλογίες του πολιτικού συστήματος του 1970-2010

η σπατάλη σε όλο της το μεγαλείοοοοο...και ο Γιωργάκης θα μαζέψει λεφτά...
τι κουτόχορτο τρώμε θεέ μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
εννοώ να πληρώνουμε καλογραμμένα βιβλία τύπου Πανεπ.Εκδόσεων Κρήτης

ιιιιιιιιιι παλι καλά που δεν εισαι υπουργος παιδειας εσυ.Το ΙΤΕ θα μου ειχε ηδη κανει μυνηση και θα με ειχαν βάλει μεσα :P Περα απο την πλα΄κα αυτος ειναι και ο λογος που ειμαι τελειως κατα της πληρωμης.Πρωτο εξαμηνο για παραδειγμα,το πιο ακριβο μου βιβλιο κοστιζει καπου 170 ευρω τουλαχιστον(περι τις 1500 σελιδες)ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?Και σκεφτειτε το χειροτερο : να φθασουν γονεις στο σημειο να σου πουν λυπομαστε αλλα δεν μπορουμε να σε γραψουμε σε αυτη τη σχολη γιατι η βιβλιογραφια ειναι πανακριβη.Πηγαινε σε εκεινη που σου δινουν σημειωσεις,κι εκει δουλεια α γινεται...

Bασικά VAGGKALL1, οι καθηγητές είναι ανένδοτοι στο να καταργήσουν την δική τους κακογραμμένη και "φτηνή" βιβλιογραφία που μοιράζουν ως σημειώσεις και μοναδικό σύγγραμμα στους φοιτητές, διότι έτσι δεν θέλουν να χάσουν τα επιδόματα πολλών ευρώ:

...εκτός του μισθού τους σαν ακαδημαϊκοί παίρνουν:
- επίδομα ερευνητικών συνεργασιών με ξένους καθηγητές
- επίδομα εργαστηρίων
- επίδομα επιμόρφωσής τους στις νέες τεχνολογίες
- επίδομα "ερευνητικών" ταξιδίων
- επίδομα βιβλιοθήκης
- επίδομα τέκνων
- επίδομα ερευνητικής ομάδας (και τα καρπώνονται οι ίδιοι τα λεφτά...)
- επίδομα έρευνας (κάνουν ή δεν κάνουν έρευνα)
- επίδομα συγγράμματος που γράφουν (βάλε επί 4-5 ο καθένας δικά του συγγράμματα με επίδομα περίπου των 500? ανά τεύχος...πόσα παίρνουν)
- προώθηση των βιβλίων τους ως "δημοσιεύσεων" (κυρίως από καθηγητές με μηδαμινές δημοσιεύσεις)...για την δική τους βαθμολογική προαγωγή («ξεγέλασμα» των φυτεμένων εκλεκτόρων και των λοιπών που συμμετέχουν σε διαδικασία αξιολόγησης ακαδημαϊκού έργου και προαγωγή των διδασκόντων π.χ. από επίκουρο σε αναπληρωτή καθηγητή,..κοκ)...

...υπό τις ευλογίες του πολιτικού συστήματος του 1970-2010

Απο τη στιγμη που εδώ εγώ οργανική πχ. διδασκομαι απο John Mc Murry και ως "επιμελεια" υπαρχουν τα ονοματα 4-5 καηγητων,αναμεσα κι αυτο εκεινης που μας κανει το μαθημα γιατι να μη γινει κι εκει αυτο?Μιλαμε για ενα βιβλιο που στον τομεα του,την οργανικη χημεια δηλαδη,ειναι φοβερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Συγνώμη για την παρέμβαση ενός "μικρού". Όμως δεν θα πρέπει κάποιος τα βιβλία που διδάχτηκε να τα έχει στη βιβλιοθήκη του μήπως χρειαστεί να δει κάτι?

+1 :thumbup: , πιστεύω ότι έχεις απόλυτο δίκιο! Αυτοί που υποστηρίζουν το αντίθετο, ας μου βρούν ένα σοβαρό επιστήμονα που να μην έχει δικιά του "βιβλιοθήκη" (με την έννοια του συνόλου βιβλιών σχετικών με το αντικείμενό του), στο σπίτι ή στο γραφείο του. Η βιβλιογραφική έρευνα και οι βιβλιογραφικές αναφορές είναι αυτές που εγκυροποιούν κάθε είδους επιστημονική εργασία, και για να τις κάνεις δεν φτάνει μόνο το internet ή οι δανειστικές βιβλιοθήκες. Τα βιβλία είναι μία μόνιμη και πολύτιμη αποθήκη γνώσης!:)
Έτσι και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να δίνονται δωρεάν, λόγω του κόστους τους που είναι απογορευτικό για πολλούς φοιτητές. Με τα υπόλοιπα που λέγονται σχετικά με την οικονομική συνεισφορά των φοιτητών στο τμήμα τους, συμφωνώ ότι θα μπορούσε να υπάρχει σε μία εθελοντική βάση. Π.χ. έχω βαρεθεί να ακούω τους καθηγητές μας να κλέγονται που δεν έχουν πίνακες, μαρκαδόρους, σφουγγάρια, κουρτίνες, φώτα κτλ κτλ. Ας δώσει ο κάθε φοιτητής 10 ευρώ να τελειώνει το θέμα (αν και θα έπρεπε να είχαν ήδη δώσει οι καθηγητές από 50 ε και να τα πάρουν, αντί να περιμένουν επί χρόνια το κράτος να τους τα στείλει, ξέροντας ότι αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZefiroS

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ουπς, ναι ξέχασα αυτός ο μηχανισμός έχει δημιουργηθεί για τους πραγματικά φτωχούς, δηλαδή αυτούς που δεν μπορούν να διαθέσουν ούτε 1000 ευρώ το χρόνο, 3? την ημέρα, για ένα βασικό αγαθό την δεδομένη περίοδο. Χμμ. Ας αναλύσουμε αυτό. Το κράτος αγνοεί ή δεν πιστεύει ότι οι φοιτητές μπορούν να εργαστούν; Δηλαδή δεν πιστεύει ότι ένας φοιτητής μπορεί να παράγει 3? την ήμερα κάνοντας χρήση των γνώσεων που έχει; Γιατί επιθυμεί να επενδύσει σε τόσο ανίκανο φοιτητή; Προσωπικά θα έδινα ακόμη και 10? την ήμερα σε κάποιον να μου τακτοποιεί τα τιμολόγια και τα βιβλία και να παράγει κανένα συγκεντρωτικό statement, μιλάμε για γνώσεις που ακόμη και ένας πρωτοετής φοιτητής του ΤΕΙ Λογιστικής Μεσολογγίου είναι υπερβολικά αρκετός.

Είσαι απλά απίστευτος! Το κρατός αγνοεί τους φοιτητές που εργάζονται γιατί δεν τους κολλάνε ένσημα τα αφεντικά τους και γιατί όταν έρχεται η επιθεώρηση εργασίας για έλεγχο μαζί με το αφεντικό την πληρώνει και ο εργαζόμενος επειδή δούλευε ανασφάλιστος! Το 90% από τους σερβιτόρους-μπαρμαν (αναφέρομαι σε αυτούς γιατί είναι δουλειές που γίνονται κυρίως από φοιτητές) πληρώνονται "μαύρα" ΠΑΡΑΝΟΜΟ! Θεωρείς ανίκανο ένα φοιτητή ο οποίος πριν πάρει το πτυχίο του απλά δεν μπορεί να βρει δουλειά στο τομέα που σπουδάζει; Εσύ θα έδινες 10? την ημέρα για κάποιον να σου τακτοποιεί τα τιμολόγια και να δουλεύει πόσες ώρες τη μέρα; 8ωρο με 10?; Ένσημα θα του κολλούσες;
Σοβαρευτείτε λίγο και αλλάξτε μυαλά αυτές δεν είναι απόψεις. Ζεις σε ένα κρατός με άπειρα και τεράστια προβλήματα στα ελληνικά πανεπιστήμια γίνονται όργια και εσένα σε πείραξαν τα δωρεάν βιβλία;
Ντροπή σου και μόνο που το αναφέρεις και περαστικά για τις απόψεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
μα καλά πως γίνεται να τα μπλέκεται όλα μαζί και από το Α να φτάνεται στο Ψ έτσι αυθαίρετα?

δηλαδή επειδή υπάρχουν "αιώνιοι" φοιτητές τα βιβλία τι φταίνε?
αφού δεν δικαιούνται καινούρια κάθε χρόνο για τα μαθήματα που έχουν ήδη δηλώσει και ήδη πάρει βιβλία,να τους διώχνουν μετά από ένα σημείο και τελείωσε η υπόθεση.

μετά λέτε να δώσουν οι φοιτητές λεφτά για κιμωλίες(!!!!!!!!) δεν μπορεί ο ΄καθε καθηγητής να απαιτήσει 3 κουτιά κιμωλίες από τον πρύτανη?????είμαστε με τα καλά μας,δεν μιλάμε για χρυσές λίρες για κιμωλίες μιλάμε.

όσο για τους καθηγητές που δεν μας κάνουν να απαιτήσουμε αξιολόγηση και να πάρουν δρόμο στο τμήμα μου έχουν φύγει για αυτό το λόγο 3 τα 3 χρόνια που είμαι εδώ.

και τα βιβλία σαφώς χρειάζονται,αν όχι όλα τα περισσότερα,να τα έχεις.
είτε για να διαβάζεις για τα μαθήματα επόμενου εξαμήνου ότι χρειάζεσαι,είτε για καθαρά από προσωπική "φιλοδοξία για γνώση" εκτός δηλαδή αν σπουδάζουμε για να μπούμε σε μια δουλειά και μετά όλα τα γράφουμε στα παλαιά μας τα παπούτσια,εκεί πάω πάσο.
για όσους όμως δεν το βλέπουν έτσι ας μην τους στείλουμε συστιμένους στον καιάδα.

αντί να ζητάμε πιο πολλές παροχές για να μάθουμε,επειδή βαριόμαστε να τα βγάζουμε από την τσέπη μας και να τους ακουμπάμε για να διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση?

μα τι είδους λογική είναι αυτή?
επίσης ακόμα δεν κατάλαβα τον όρο μιζέρια που χρησημοποιήθηκε στον τίτλο όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Για ακόμη μια φορά θα αλλάξει το σύστημα της δωρεάν διανομής βιβλίων από τα ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας μας. Κλασσικά, κάθε αλλαγή προκαλεί ενδιαφέρον και συζητήσεις. By the way τέτοια ενασχόληση με τα κοινά, είμαστε σίγουροι ότι υπήρχε στην αρχαιότητα; Ωστόσο, είμαι κατά στην δωρεάν διανομή βιβλίων. Ναι μεν είναι μια διαδικασία που εμπίπτει στο προτύπου μας της έννοιας δωρεάν εκπαίδευσης, αλλά είμαι πεπεισμένος ότι ακόμη και θετικές έννοιες δεν πρέπει να τις εφαρμόζουμε στερεοτυπικά.

Φαντάζομαι η διανομή βιβλίων έχει σαν σκοπό να δίνει την δυνατότητα σε αυτούς που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να μπορούν να μελετούν και συμμετέχουν με αποδοτικό τρόπο στο πρόγραμμα σπουδών στο πανεπιστήμιο που επέλεξαν να φοιτούν. Πολύ ωραία και μπράβο στο υπουργείο παιδείας και πουριτανισμού, ε συγνώμη θρησκευμάτων ήθελα να πω, που μερίμνησε για αυτή την μειοψηφία, μια μειοψηφία που πραγματικά έχει λίγες δυνατότητες. Αλλά, π.χ. εγώ, που δόξα τον Αλλάχ, μπορώ να αγοράζω τα νέα iPhone ή να έχω τις εξόδους μου, γιατί μου δίνουν την βοήθεια; Είναι προφανές ότι δεν την χρειάζομαι.

Οκ, ας υποθέσουμε ότι το κράτος θέλησε να κάνει ένα γενικό δωράκι σε όλους τους φοιτητές. Ας αναλύσουμε όμως λίγο το δωράκι αυτό. Λοιπόν, φαντάζομαι κανείς δεν θα έκανε δώρο σε κάποιον κάτι που ξέρει ότι το έχει ήδη. Δηλαδή προϋποθέτει το υπουργείου, ότι πλειοψηφία των φοιτητών δεν έχουν ήδη μια αξιόλογη βιβλιοθήκη σχετικά με το αντικείμενο που επέλεξαν να σπουδάζουν.

Επίσης για την μελέτη ενός αντικειμένου δεν είναι αρκετό ένα βιβλίο, οι επιστήμονες στα εγχειρίδια πολλές φορές εκφράζουν δικά τους συμπεράσματα ή απόψεις. Χρήσιμο αυτό, αλλιώς θα διαβάζαμε από εγκυκλοπαίδειες. Δυο τρανταχτά παραδείγματα μου έρχονται στο μυαλό αυτή την στιγμή. Το ένα είναι οι περίεργες απόψεις του Tanenbaum για το πρότυπο OSI (π.χ. καμία σχέση με τον τρόπο που το προσεγγίζει ο Comer). Το άλλο είναι πολύ πιο κοντά στα επιστημονικά μου ενδιαφέροντα, η προσέγγιση των Αμερικάνων και των Ευρωπαίων για το Marketing είναι εκ διαμέτρου αντίθετη (διαβάστε ένα τυχαίο βιβλίο του Philip Kotler και ένα του ζεύγους Τζωρτζάκη). Είμαι απόλυτος πλέον, ότι ένα εγχειρίδιο δεν είναι αρκετό, αντίθετα είναι καταστροφικό (φαντάζομαι όλοι ξέρετε τι λένε για την ημιμάθεια και την αμάθεια).

Ουπς, ναι ξέχασα αυτός ο μηχανισμός έχει δημιουργηθεί για τους πραγματικά φτωχούς, δηλαδή αυτούς που δεν μπορούν να διαθέσουν ούτε 1000 ευρώ το χρόνο, 3? την ημέρα, για ένα βασικό αγαθό την δεδομένη περίοδο. Χμμ. Ας αναλύσουμε αυτό. Το κράτος αγνοεί ή δεν πιστεύει ότι οι φοιτητές μπορούν να εργαστούν; Δηλαδή δεν πιστεύει ότι ένας φοιτητής μπορεί να παράγει 3? την ήμερα κάνοντας χρήση των γνώσεων που έχει; Γιατί επιθυμεί να επενδύσει σε τόσο ανίκανο φοιτητή; Προσωπικά θα έδινα ακόμη και 10? την ήμερα σε κάποιον να μου τακτοποιεί τα τιμολόγια και τα βιβλία και να παράγει κανένα συγκεντρωτικό statement, μιλάμε για γνώσεις που ακόμη και ένας πρωτοετής φοιτητής του ΤΕΙ Λογιστικής Μεσολογγίου είναι υπερβολικά αρκετός.

Χμ, ξέχασα υπάρχουν και περιπτώσεις όπου ο φοιτητής πρέπει να εργαστεί και να συντηρεί το μικρό ετεροθαλή αδελφό του που πάσχει από λευχαιμία και ο πατέρας νοσηλεύεται σε νοσοκομείο έχοντας σοβαρά προβλήματα στο ήπαρ και η μητέρα είναι φυλακή για διακίνηση ηρωίνης. Μάλλον στην Ελλάδα, δεν έχει μπει το Internet (π.χ. Wikipedia) τόσο καλά στην ζωή μας και ακόμη θεωρούμε ντροπή να δανειζόμαστε βιβλία από δημόσιες βιβλιοθήκες. Ωστόσο για αυτές τις περιπτώσεις, θα μπορούσαμε να είχαμε ειδικά προγράμματα υποτροφιών, αν και είμαι σίγουρος ότι κανένας καθηγητής δεν θα είχε πρόβλημα και αντίρρηση να βοηθήσει προσωπικά ο ίδιος τον συγκεκριμένο φοιτητή (π.χ. να του δώσει χρήματα ή να τους δανείσει μερικά βιβλία).

Στην τελική, ένας φοιτητής που η μοίρα τον έχει χτυπήσει τόσο σκληρά, έχει και άλλες πιο σοβαρές ανάγκες να καλύψει έτσι ώστε να μπορεί να έχει μια ικανοποιητική απόδοση στο πανεπιστήμιο. Αν κρίνω από τους συμφοιτητές (εγώ είμαι ακουστικός τύπος και δεν κρατώ σημειώσεις) αυτός ο όγκος χαρτιού που χρειάζεται για τις σημειώσεις είναι ένα υπολογίσιμο έξοδο για τον συγκεκριμένο φοιτητή.


φιλε εισαι οφ στα περισσοτερα που λες,τωρα δεν εχω χρονο να τα αναλυσω ,εαν ομως βρω θα το κανω να σαι καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ιιιιιιιιιι παλι καλά που δεν εισαι υπουργος παιδειας εσυ.Το ΙΤΕ θα μου ειχε ηδη κανει μυνηση και θα με ειχαν βάλει μεσα :P Περα απο την πλα΄κα αυτος ειναι και ο λογος που ειμαι τελειως κατα της πληρωμης.Πρωτο εξαμηνο για παραδειγμα,το πιο ακριβο μου βιβλιο κοστιζει καπου 170 ευρω τουλαχιστον(περι τις 1500 σελιδες)ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?Και σκεφτειτε το χειροτερο : να φθασουν γονεις στο σημειο να σου πουν λυπομαστε αλλα δεν μπορουμε να σε γραψουμε σε αυτη τη σχολη γιατι η βιβλιογραφια ειναι πανακριβη.Πηγαινε σε εκεινη που σου δινουν σημειωσεις,κι εκει δουλεια α γινεται...



Απο τη στιγμη που εδώ εγώ οργανική πχ. διδασκομαι απο John Mc Murry και ως "επιμελεια" υπαρχουν τα ονοματα 4-5 καηγητων,αναμεσα κι αυτο εκεινης που μας κανει το μαθημα γιατι να μη γινει κι εκει αυτο?Μιλαμε για ενα βιβλιο που στον τομεα του,την οργανικη χημεια δηλαδη,ειναι φοβερο.

στο 1ο μου τετραμηνο εδωσα $600 για βιβλια και σε καθε τετραμηνο μεχρι και το 3ο ετος εδινα $500-700 για βιβλια. Επισης πληρωνα και $6000 διδακτρα τον χρονο. Πως τα καταφερα να τα αγορασω; Πως μπορεσαν να τα αγορασουν οι συμμαθητες μου; Καποιοι δουλευαν ακομα και μεχρι τα μεσανυχτα για να εχουν χρηματα να πληρωνουν τα διδακτρα και τα βιβλια. Πως τα καταφεραν αυτοι;
Ειλικρινα δεν γνωριζω φοιτητη που να μη δουλευει. Μη πειτε οτι στο εξωτερικο ειναι πιο μεγαλοι οι μισθοι και συνεπως οι γονεις τους μπορουν να τους πληρωνουν το πανεπιστημιο γιατι δεν ισχυει κατι τετοιο. Τα παιδια αυτα βρισκονται στον δρομο απο τα 18 τους και τα βγαζουν περα μονα τους πληρωνοντας και την σχολη τους και τα υπολοιπα εξοδα (νοικι, διατροφη, κτλ) και εσεις διαμαρτυρεστε στην αποψη οτι πρεπει να πληρωνετε τα βιβλια; Σιγα το ποσο ρε παιδια. Δουλεψτε ενα καλοκαιρι και θα μπορεσετε να αγορασετε τα βιβλια μεχρι να τελειωσετε την σχολη. Αλλα οχι, προτιματε να επενδυετε τα χρηματα σας στα κεντρα διασκεδασης, σε ταξιδακια και σε διακοπες σε ομορφα νησακια. Να πληρωνατε και μεγαλους φορους να ελεγα οτι καλα κανουν και τα δινουν τα βιβλια δωρεαν, αλλα σε αυτη τη χωρα που ακομα και ο μητσος φοροδιαφευγει ουτε η παιδεια δεν θα επρεπε να ειναι δωρεαν.

PS: Το βιβλιο του McMurry το πληρωσα γυρω στα $200 μαζι με τις λυσεις. Πρεπει να ειμαι παρα πολυ πλουσια που καταφερα να το αγορασω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
στο 1ο μου τετραμηνο εδωσα $600 για βιβλια και σε καθε τετραμηνο μεχρι και το 3ο ετος εδινα $500-700 για βιβλια. Επισης πληρωνα και $6000 διδακτρα τον χρονο. Πως τα καταφερα να τα αγορασω; Πως μπορεσαν να τα αγορασουν οι συμμαθητες μου; Καποιοι δουλευαν ακομα και μεχρι τα μεσανυχτα για να εχουν χρηματα να πληρωνουν τα διδακτρα και τα βιβλια. Πως τα καταφεραν αυτοι;
Ειλικρινα δεν γνωριζω φοιτητη που να μη δουλευει. Μη πειτε οτι στο εξωτερικο ειναι πιο μεγαλοι οι μισθοι και συνεπως οι γονεις τους μπορουν να τους πληρωνουν το πανεπιστημιο γιατι δεν ισχυει κατι τετοιο. Τα παιδια αυτα βρισκονται στον δρομο απο τα 18 τους και τα βγαζουν περα μονα τους πληρωνοντας και την σχολη τους και τα υπολοιπα εξοδα (νοικι, διατροφη, κτλ) και εσεις διαμαρτυρεστε στην αποψη οτι πρεπει να πληρωνετε τα βιβλια; Σιγα το ποσο ρε παιδια. Δουλεψτε ενα καλοκαιρι και θα μπορεσετε να αγορασετε τα βιβλια μεχρι να τελειωσετε την σχολη. Αλλα οχι, προτιματε να επενδυετε τα χρηματα σας στα κεντρα διασκεδασης, σε ταξιδακια και σε διακοπες σε ομορφα νησακια. Να πληρωνατε και μεγαλους φορους να ελεγα οτι καλα κανουν και τα δινουν τα βιβλια δωρεαν, αλλα σε αυτη τη χωρα που ακομα και ο μητσος φοροδιαφευγει ουτε η παιδεια δεν θα επρεπε να ειναι δωρεαν.

PS: Το βιβλιο του McMurry το πληρωσα γυρω στα $200 μαζι με τις λυσεις. Πρεπει να ειμαι παρα πολυ πλουσια που καταφερα να το αγορασω...
δεν αντιλεγω πως οποιος θελει πιθανοτατα μπορει να ξεσκιστει και ν βρει τον τροπο να το κανει. παρ ολα αυτα δεν καταλαβαινω γιατι απο τη στιγμη που ειναι εφικτο, να μη βοηθησει το κρατος με καποια δωρεαν συγγραμματα...πραγματικα...λες και ειναι αυτο το οικονομικο μας προβλημα! τωρα οσον αφορα στην αντιεπιστημονικοτητα του ενος συγγραμματος, γι αυτο υπαρχουν οι δημοσιες βιβλιοθηκες και η προσωπικη ερευνα με τα προσωπικα χρηματα του καθενος.
ps: και οχι δε φοροδιαφευγουν ολοι! και μαλιστα τα παιδια αυτων που ΔΕ φοροδιαφευγουν θα ειναι αυτοι που θα κληθουν να δουλεψουν μαζι με τη σχολη για να αγορασουν τα βιβλια τους και οχι οι κατ εξοχην φοροφυγαδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
sakura-chan τα παιδια στο εξωτερικο δεν ξεπαραδιαζονται στα φροντηρια πριν μπουν φαντασου ,ποσα χρηματα απαιτουνται για εναν φοιτητη που για να μπει σε ενα πανεπιστημιο ξοδευει για δυο χρονια περιπου 300-400 ευρω σε φροντηστηρια (βαλε 16 μηνες * 400=6400!!!)
ειναι πολλα τα λεφτα .


επισης στα συγγραμματα πλεον δινεται λιστα με τρια τεσσερα συγγραμματα και διαλεγεις ,αποκλειεται ετσι ο καθηγητης να προωθησει το δικο του βιβλιο με οποιονδηποτε τροπο.ακομα πιστευω οτι η επιστημονικη γνωση τουλαχιστον σε φοιτητες πρεπει να ειναι ελευθερη (γ αυτο αλλωστε στις βιβλιοθηκες πανεπηστημιων υπαρχει ελευθερη προσβαση σε επιστημονικα περιοδικα του εξωτερικου)
ολα αυτα στοχο εχουν να βελτιωσουν την ερευνα και την επιστημη (λεμε τωρα ) στην ελλαδα.


ακομα τα βιβλια αυτα εχουν πανακριβα διοτι απευθυνονται σε ειδικους ,συνεπως τα εσοδα ειναι σχετικα μικρα για τους εμπλεκομενους στην ολη διαδικασια,το να βαζουν τους φοιτητες σε αυτο το παιχνιδι ,δεν εχει νοημα ,διοτι αν κατι τυχει και δεν μπορεις να αγορασεις ενα βιβλιο τι θα γινει ?θα κοπεις επειδη δεν ειχες χρηματα να αγορασεις γνωση?


τελος ειπες '' Δουλεψτε ενα καλοκαιρι και θα μπορεσετε να αγορασετε τα βιβλια μεχρι να τελειωσετε την σχολη. Αλλα οχι, προτιματε να επενδυετε τα χρηματα σας στα κεντρα διασκεδασης, σε ταξιδακια και σε διακοπες σε ομορφα νησακια. ''
δεν νομιζω να ισχυει αυτο για ολους ,(καποιοι δουλευουν για να βοηθησουν την οικογενεις τους και οχι για να το παιξουν βιοπαλαιστες)και εφοσον μιλαμε για κατι που απασχολει ενα συνολο ολοκληρο ,μην γενικευεις.


επισης να πω οτι αυτος που ενδιαφερεται θα εκτιμησει ενα καλο βιβλιο θα το κανει ειτε το αγορασει ειτε οχι.

(ειρησθω εν παροδω ,θελω να αγορασω τον πρωτο τομο της φυσικης του young ,ειναι φοβεροι!!!αλλα επσιης κανουν 90 ευρω εκαστος!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
στο 1ο μου τετραμηνο εδωσα $600 για βιβλια και σε καθε τετραμηνο μεχρι και το 3ο ετος εδινα $500-700 για βιβλια. Επισης πληρωνα και $6000 διδακτρα τον χρονο. Πως τα καταφερα να τα αγορασω; Πως μπορεσαν να τα αγορασουν οι συμμαθητες μου; Καποιοι δουλευαν ακομα και μεχρι τα μεσανυχτα για να εχουν χρηματα να πληρωνουν τα διδακτρα και τα βιβλια. Πως τα καταφεραν αυτοι;
Ειλικρινα δεν γνωριζω φοιτητη που να μη δουλευει. Μη πειτε οτι στο εξωτερικο ειναι πιο μεγαλοι οι μισθοι και συνεπως οι γονεις τους μπορουν να τους πληρωνουν το πανεπιστημιο γιατι δεν ισχυει κατι τετοιο. Τα παιδια αυτα βρισκονται στον δρομο απο τα 18 τους και τα βγαζουν περα μονα τους πληρωνοντας και την σχολη τους και τα υπολοιπα εξοδα (νοικι, διατροφη, κτλ)

PS: Το βιβλιο του McMurry το πληρωσα γυρω στα $200 μαζι με τις λυσεις. Πρεπει να ειμαι παρα πολυ πλουσια που καταφερα να το αγορασω...
πριν απαντήσω , μια απορία
είσαι ομογενής στο εξωτερικό ή γεννήθηκες ελλάδα και πήγες να σπουδάσεις έξω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
(ειρησθω εν παροδω ,θελω να αγορασω τον πρωτο τομο της φυσικης του young ,ειναι φοβεροι!!!αλλα επσιης κανουν 90 ευρω εκαστος!!!)

εγω εχω βρει την υγειά μου με τις αγορες μεταχειρισμενων μεσω internet.... τζαμπα πραμα!!! (και δυσευρετα βιβλια)

[παλιοτερα ειχα ξεπαραδιαστει... ολα μου τα λεφτα σε βιβλια τα εδινα (...)]

[αν θες να παρεις γευση απο μεγαλη φυσικη προτιμησε καλυτερα τον πρωτο τομο των διαλεξεων του Feynman [ειναι επισης εισαγωγικο]] (εχε το τελος παντων στα υποψιν!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Μια απλή απορία για την οποία φυσικα και δεν περιμένω απάντηση:Τι εισόδημα δηλώνει η οικογένεια σου,πόσα αδέρφια έχεις που κάνουν φροντιστήρια και θα σπουδάσουν και πόσοι παράγοντες τυπου δανείων υπάρχουν ωστε να πιέζεται η οικογένεια σου?Το να πληρώνεις εσύ τα δίδακτρα και τη σχολή σου είναι επιλογή σου.Αυτό δε σημαίνει ομως πως είμαστε αναγκασμένοι να το κάνουμε όλοι,ούτε το οτι όσοι δεν το κάνουμε είμαστε αιώνιοι φοιτητές που ψάχνουμε τρόπο για να τσεπώσουμε επιχορηγησεις απο σχολές 7.000 μορίων.Ελεος δηλαδή.Και στο φινάλε,ποιός σου είπε οτι εγώ πολυβγάινω η πάω σε όμορφα νησάκια?Α οκ δίκιο έχεις,το σπιτι μου είναι η Ρόδος,συγγνωμη που παω οταν η σχολή είναι κλειστή.

PS:δεν ξέρω τι σου είπε ο Μητσος αν μιλήσατε,αλλά υπαρχουν και οικογένειες που ακόμη κι αν σκότώνονται για να στείλουν τα παιδια τους να σπουδασουν κάτι,έχουν το κούτελό τους καθαρό.

δεν εισαι εφοριακος για να δηλωσω το εισοδημα της οικογενειας μου σε σενα, αλλα περα απο αυτο ποτε δεν πληρωσαν οι γονεις μου διδακτρα και βιβλια. Εχω πληρωσει ΜΟΝΗ μου διδακτρα και βιβλια που ξεπερνουν τα $30,000. Δεν δεχομαι να πληρωνουν οι γονεις μου τα διδακτρα γιατι μπορω να δουλεψω και να καλυψω μονη μου τις αναγκες μου. Απο την στιγμη που εχω ενηλικιωθει πρεπει να σταματησω να ειμαι βαρος και στους γονεις μου αλλα και στην κοινωνια γενικοτερα. Αν οι γονεις σου εχουν να πληρωσουν δανεια δε νομιζεις πως θα επρεπε να δουλεψεις και λιγο για να μη τους γινεσαι βαρος; Μια χαρα μπορει να τα βγαλει περα ενας φοιτητης ακομα και αν εχει να πληρωνει βιβλια και διδακτρα. Οχι μονο καταφερα να τελειωσω την σχολη μου πληρωνοντας γι' αυτην, αλλα συντηρω και εναν γατο με δικα μου εξοδα (και οχι δεν ειναι λιγα να ταιζεις εναν γατο $40 τον μηνα, να πηγαινεις στα επειγοντα 2 φορες και να φευγεις με λογαριασμο $300 την καθε φορα ή να του κανεις τα ετησια εμβολια του).

Επισης δεν ειναι ολοι οι φοιτητες φτωχοι και χρεωμενοι οπως λες. Οι πραγματικα φτωχοι αξιζουν να παιρνουν τα βιβλια δωρεαν, οι υπολοιποι οχι. Η χωρα εχει φτασει στο χάλι που ειναι επειδη ολοι θελετε δωρεαν υπηρεσιες χωρις να πληρωνετε τους φορους που σας αναλογουν. Συγγνωμη, αλλα ενα κρατος δεν μπορει να λειτουργησει ετσι. Γνωριζεις τι φορους πληρωνουν οι γερμανοι για να εχουν (σχετικα) δωρεαν παιδεια; Επισης αφου θελετε δωρεαν βιβλια γιατι δεν θελετε απλα να τα δανειζεστε και να τα επιστρεφετε οταν τελειωνετε; Εσεις ομως θελετε και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο.

Οσο για τα φροντιστηρια, εσεις φταιτε που πηγαινετε. Αν σταματησετε να πηγαινετε θα σταματησει και η παραπαιδεια. Ναι, στο δημοσιο σχολειο δεν διδασκουν οπως πρεπει, αλλα ειναι στο χερι σας να αλλαξει αυτο. Νομιζετε πως αν ξαφνικα δει το υπουργειο τους βαθμους να πεφτουν κατακορυφα θα το αφησει ετσι; Την δημοσια εκπαιδευση την πληρωνετε αλλα αντι να προσπαθησετε να διεκδικησετε κατι καλυτερο προτιματε να πετατε τα λεφτα σας στα ιδιαιτερα. Λυπαμαι αλλα οι μονοι υπευθυνοι ειστε εσεις. Σε καμια αλλη χωρα δεν συμβαινει αυτο με τα φροντιστηρια. Ειστε απλα αξιοι της μοιρας σας. Αυτο που γινεται με τα φροντιστηρια δεν διαφερει σε τιποτα απολυτως με τα φακελακια στα νοσοκομεια.

Οσο για το υστερογραφο σου δεν καταλαβα τι εννοεις λεγοντας οτι εχουν το κουτελο τους καθαρο. Εγω δηλαδη δεν το εχω επειδη πληρωσα μονη μου για την παιδεια μου; Δεν ξερω ποσο καθαρο εχεις το κουτελο σου οταν οι γονεις σου πληρωνουν τα παντα, μεχρι και τον καφε σου.

αληθεια γιατι δεν διαμαρτυρεστε για τα βιβλια που αγοραζετε για τα φροντιστηρια; Γιατι περιμενετε παντα απο το κρατος να σας τα δινει ολα δωρεαν; Πληρωσατε αρκετους φορους για να σας τα δωσει δωρεαν; Δεν το νομιζω, γιατι αν οι φοροι ηταν επαρκεις δεν θα επαιρνε τοσα δανεια η ελλαδα.

Edit: κανονικα θα επρεπε να διαμαρτυρεστε πρωτα για τα φροντιστηρια και μετα για ολα τα αλλα. Το αν θα πληρωνετε τα βιβλια στη σχολη σας πειραξε λες και ολα τα χρηματα που δωσατε στα φροντιστηρια επιασαν τοπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
στο 1ο μου τετραμηνο εδωσα $600 για βιβλια και σε καθε τετραμηνο μεχρι και το 3ο ετος εδινα $500-700 για βιβλια. Επισης πληρωνα και $6000 διδακτρα τον χρονο. Πως τα καταφερα να τα αγορασω; Πως μπορεσαν να τα αγορασουν οι συμμαθητες μου; Καποιοι δουλευαν ακομα και μεχρι τα μεσανυχτα για να εχουν χρηματα να πληρωνουν τα διδακτρα και τα βιβλια. Πως τα καταφεραν αυτοι;
Ειλικρινα δεν γνωριζω φοιτητη που να μη δουλευει. Μη πειτε οτι στο εξωτερικο ειναι πιο μεγαλοι οι μισθοι και συνεπως οι γονεις τους μπορουν να τους πληρωνουν το πανεπιστημιο γιατι δεν ισχυει κατι τετοιο. Τα παιδια αυτα βρισκονται στον δρομο απο τα 18 τους και τα βγαζουν περα μονα τους πληρωνοντας και την σχολη τους και τα υπολοιπα εξοδα (νοικι, διατροφη, κτλ) και εσεις διαμαρτυρεστε στην αποψη οτι πρεπει να πληρωνετε τα βιβλια; Σιγα το ποσο ρε παιδια. Δουλεψτε ενα καλοκαιρι και θα μπορεσετε να αγορασετε τα βιβλια μεχρι να τελειωσετε την σχολη. Αλλα οχι, προτιματε να επενδυετε τα χρηματα σας στα κεντρα διασκεδασης, σε ταξιδακια και σε διακοπες σε ομορφα νησακια. Να πληρωνατε και μεγαλους φορους να ελεγα οτι καλα κανουν και τα δινουν τα βιβλια δωρεαν, αλλα σε αυτη τη χωρα που ακομα και ο μητσος φοροδιαφευγει ουτε η παιδεια δεν θα επρεπε να ειναι δωρεαν.

PS: Το βιβλιο του McMurry το πληρωσα γυρω στα $200 μαζι με τις λυσεις. Πρεπει να ειμαι παρα πολυ πλουσια που καταφερα να το αγορασω...
δεν θα πούμε αυτό αλλά θα πούμε ότι οι γερμανοί και οι άγγλοι συνήθως δεν πάνε σε σχολές επιπέδου ΑΕΙ .σε ένα γερμανικό πανεπιστήμιο θα δείς Άραβες, Έλληνες, Ινδούς, ιταλούς και άλλους αλλά ελάχιστους γερμανούς...
αληθεια γιατι δεν διαμαρτυρεστε για τα βιβλια που αγοραζετε για τα φροντιστηρια; Γιατι περιμενετε παντα απο το κρατος να σας τα δινει ολα δωρεαν; Πληρωσατε αρκετους φορους για να σας τα δωσει δωρεαν; Δεν το νομιζω, γιατι αν οι φοροι ηταν επαρκεις δεν θα επαιρνε τοσα δανεια η ελλαδα.

Edit: κανονικα θα επρεπε να διαμαρτυρεστε πρωτα για τα φροντιστηρια και μετα για ολα τα αλλα. Το αν θα πληρωνετε τα βιβλια στη σχολη σας πειραξε λες και ολα τα χρηματα που δωσατε στα φροντιστηρια επιασαν τοπο.
γιατί ηγερμανία και η αγγλία δεν παίρνουν δάνεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Οι φόροι είναι επαρκείς, αρκεί να πλήρωναν όλοι και να μην τρωγαν κι αυτα τα λιγα που φτανουν στα ταμεια του κρατους οι πολιτικοι και τα λοιπα κομματοσκυλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
παιδιά επειδή σας έχασα, θα ήθελα να παρατηρήσω κάτι...

...Την ποιότητα των συγγραμμάτων που προσφέρονται "δωρεάν" στους Έλληνες φοιτητές, δεν είδα να την αναφέρει κανείς. Έχετε υπόψιν πόσα από τα εκτυπωτήρια των Ελληνικών Πανεπιστημίων που καλύπτουν τις "εκτυπωτικές" ανάγκες σε δημοσιεύσεις, διατριβές-εντριβές, συγγράμματα-αυτοεκδόσεις πληρούν σύγχρονες τεχνολογικές προδιαγραφές, επαρκές προσωπικό...κτλ; Τα μόνα εκτυπωτήρια πανελλαδικά, που λειτουργούν ως εκδόσεις εμπορικές είναι του ΕΜΠ και Κρήτης. Γι' αυτήν την ανισοκατανομή, ποιος ευθύνεται πιστεύετε; Για την τακτική του μοναδικού συγγράμματος ποιος φταίει; Πανελλαδικά, δεν έχει περάσει ακόμη, το καθεστώς της λίστας. Στο Τμήμα μου, παρενέβει με άγριες διαθέσεις τα ΕΑΑΚ-ΠΚΣ και η ΠΑΣΠ και σταμάτησαν...την λίστα με απειλές προς το πρόεδρο και καθηγητές! Θυμάμαι για την λίστα, πήγαν να τιναχθούν στον αέρα, δυο εξεταστικές και παρενέβη ο Πρύτανις (διότι ξέσπασε τσουνάμι και σε άλλα Τμήματα) ώστε να μην χαλάσει η "εικόνα" του Ιδρύματος.

Επίσης σύμφωνα με τον πρόεδρο, ο πρώην Υπουργός Ευρ.Στυλιανίδης, αποφάσισε με εγκύκλιο να "κλείσει" τα εκτυπωτήρια των Πανεπιστημίων (όσα λειτουργούν σαν εταιρείες του Πανεπιστημίου, δηλ. δημόσιοι οργανισμοί) και να αναγκάσει τους καθηγητές να τυπώνουν τα συγγράμματά τους σε εμπορικούς εκδ. οίκους ανεβάζοντας και την ποιότητα του συγγράμματος (βιβλιοδεσία, στοιχειοθεσία κειμένου, ψηφιακή μορφοποίηση...κτλ προσθήκη νέας ύλης ώστε να μοιάζει με βιβλίο και να σβηστούν οι παραπομπές σε ξενόγλωσσα). Η αντίδραση των καθηγητών θυμάμαι ήταν έντονη γιατί θα έχαναν τα επιδόματά τους, λόγω κατήργησης των «μπεστ σέλλερ» τους. Μάλιστα είχαν απειλήσει να παύσουν να μας δίνουν και βιβλία. Τα κόμματα συνέπραξαν μαζί τους...και επί τι ευκαιρία, "παίξανε" και με το θέμα του "πολλαπλού" συγγράμματος. Οι φοιτητές πήραμε βιβλία μετά την εξεταστική...και μάλιστα, υπό πιέσεις απλών φοιτητών, διέθεσε το Τμήμα χ ?, και αγόρασε παραμονές εξεταστικής κάποια βιβλία από το εκτυπωτήριο (κίνηση κοροϊδίας για το Υπουργείο) αλλά και από εκδόσεις του εμπορίου (όσα εκδίδονταν εκεί π.χ. σταμούλη, κρήτης, τζιόλα...κτλ) και τα διέθεσε στην βιβλιοθήκη για δανεισμό...αλλά δεν έφτασαν για όλους τους φοιτητές...και η εξεταστική ήταν αποτυχία σκέτη. Αυτά αν δεν είναι άλυτα προβλήματα, ποια είναι; Τελικά, σε αυτήν την χώρα, το θέμα βιβλία Πανεπιστημίων, από πού μπορείς να το αγγίξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
1)δεν εισαι εφοριακος για να δηλωσω το εισοδημα της οικογενειας μου σε σενα,
2) Αν οι γονεις σου εχουν να πληρωσουν δανεια δε νομιζεις πως θα επρεπε να δουλεψεις και λιγο για να μη τους γινεσαι βαρος;
3)συντηρω και εναν γατο με δικα μου εξοδα (και οχι δεν ειναι λιγα να ταιζεις εναν γατο $40 τον μηνα, να πηγαινεις στα επειγοντα 2 φορες και να φευγεις με λογαριασμο $300 την καθε φορα ή να του κανεις τα ετησια εμβολια του).
4)Επισης δεν ειναι ολοι οι φοιτητες φτωχοι και χρεωμενοι οπως λες. Οι πραγματικα φτωχοι αξιζουν να παιρνουν τα βιβλια δωρεαν, οι υπολοιποι οχι.
5) Η χωρα εχει φτασει στο χάλι που ειναι επειδη ολοι θελετε δωρεαν υπηρεσιες χωρις να πληρωνετε τους φορους που σας αναλογουν.
6)Συγγνωμη, αλλα ενα κρατος δεν μπορει να λειτουργησει ετσι. Γνωριζεις τι φορους πληρωνουν οι γερμανοι για να εχουν (σχετικα) δωρεαν παιδεια;
7)Επισης αφου θελετε δωρεαν βιβλια γιατι δεν θελετε απλα να τα δανειζεστε και να τα επιστρεφετε οταν τελειωνετε; Εσεις ομως θελετε και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο.
8 )Οσο για τα φροντιστηρια, εσεις φταιτε που πηγαινετε. Αν σταματησετε να πηγαινετε θα σταματησει και η παραπαιδεια. Ναι, στο δημοσιο σχολειο δεν διδασκουν οπως πρεπει, αλλα ειναι στο χερι σας να αλλαξει αυτο. Νομιζετε πως αν ξαφνικα δει το υπουργειο τους βαθμους να πεφτουν κατακορυφα θα το αφησει ετσι; .
9)Οσο για το υστερογραφο σου δεν καταλαβα τι εννοεις λεγοντας οτι εχουν το κουτελο τους καθαρο. Εγω δηλαδη δεν το εχω επειδη πληρωσα μονη μου για την παιδεια μου; Δεν ξερω ποσο καθαρο εχεις το κουτελο σου οταν οι γονεις σου πληρωνουν τα παντα, μεχρι και τον καφε σου.

1)Κι εσυ δε θα μου πεις αν δικαιούμαι βιβλία δωρεάν.
2)Σου είπε κανενας κοπέλα μου πως δεν έχω δουλέψει στη ζωή μου?Τσιμέντο εχώ κουβαλήσει,έχω μπεί σε καταψυκτες κι αλλα πολλά που δεν τα εχεις ονειρευτεί καν.
3)Είναι δικαιολογια αυτο για να μην παρει βιβλία καποιος που τα έχει ανάγκη?Θεε και Κύριε.
4)Με ποιο κριτήριο,τη φορολογική δήλωση?Οποτε η ειρωνία σου σε αυτο που σημείωσα στο γραπτο σου ως 1) γυρνά εναντίων στα λεγώμενα σου.
5)Αυτή σου η αποψη με τσατίζει κι εκει αναφέρεται το PS μου στο οποίο μαλιστα απορεις και λες πραγματα που δεν είπα εγώ.
6)Αν θέλεις μπορω να κανω μια αναδρομή στα Βυζαντινά Χρονια μεχρι τη βιομηχανική επανασταση στην κοιλάδα του Ρουρ για να σου αριθμησω ενα εκατομμυριο λογους που οι Γερμανοι σε σχεση με εμας είναι ματσο.Οπότε δινουν και πιο πολλα σε φορους.
7)Είμαι απο τους πολύ ανώμαλους φοιτητές που ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ τα βιβλια τους και δενονται με αυτα!Προτιμώ να τα κάνω δώρο σε εναν καλό μαθητη μου στο μελλον οπως εχουν κανει με εμενα.
8 )Πανεξυπνο!Πως δε σκεφτηκα να γραψω εσκεμμενα πάτο στις πανελληνιες ακομη κι αν δεν πέρναγα πουθενα για να αφυπνήσω το κρατος!Ηθελα να ξερα αν σκεφτεσαι αυτα που λες καθόλου πριν μιλήσεις εκ του ασφαλούς.
9)Δες το 5) μου ωστε να καταλαβεις τι ανοησιες γραφεις.Στο κουτελο των γονιων μου αναφερομαι που αν και θα δυσκολευονταν να πληρωσουν συγγραματα δε φοροδιαφευγουν οπως θεωρεις δεδομενο εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
[αν θες να παρεις γευση απο μεγαλη φυσικη προτιμησε καλυτερα τον πρωτο τομο των διαλεξεων του Feynman [ειναι επισης εισαγωγικο]] (εχε το τελος παντων στα υποψιν!!!)


βασικα πηρα την πανεπιστημιακη φυσικη του berkley (ενω δινονταν σε επιλογη αυτη του young)και στο δευτερο εξαμηνο επελεξατην γενικη φυσικη του young ,και διαπιστωσα οτι ειναι εξαιρετικο βιβλιο και καλυπτει σε δυο τομους σχεδον ολο το φασμα της γενικης φυσικης ,δεν θα πρεπει να λειπει απο την βιβλιοθηκη μου!
η φυσικη του berkeley αντιθετα ειναι πολυ θεωριτικη και αρκετα δυσαναγνωστη ιδιαιτερα για εισαγωγικο βιβλιο,και προσωπικα πιστευω οτι εαν θελεις να ανατρεξεις σε ενα σηγκεκριμενο θεμα δεν θα το κανεις με την φυσικη του berkeley.

αληθεια γιατι δεν διαμαρτυρεστε για τα βιβλια που αγοραζετε για τα φροντιστηρια; Γιατι περιμενετε παντα απο το κρατος να σας τα δινει ολα δωρεαν; Πληρωσατε αρκετους φορους για να σας τα δωσει δωρεαν; Δεν το νομιζω, γιατι αν οι φοροι ηταν επαρκεις δεν θα επαιρνε τοσα δανεια η ελλαδα.

Edit: κανονικα θα επρεπε να διαμαρτυρεστε πρωτα για τα φροντιστηρια και μετα για ολα τα αλλα. Το αν θα πληρωνετε τα βιβλια στη σχολη σας πειραξε λες και ολα τα χρηματα που δωσατε στα φροντιστηρια επιασαν τοπο.

αγαπητη φιλη ζεις στην ελλαδα ?(απο τα γραφομενα νομιζω πως οχι )αν ησουν εδω θα ηξερες οτι ολος ο κοπος ολων των πολιτων παιχτηκε στα χρηματηστηρια απο υπουργους και οτι εμεινε το μοιραστικαν μεταξυ τους.

για τα κοκκινα γραμματα :και που ξερεις εσυ αν επιασε η οχι τοπο τα χρηματα που δωσαμε?ενταξυ καλο δεν λεω να εχεις κανει ηδη πραγματα μονη σου αλλα μην απαξιωνεις με τετοια λογια παιδια που προσπαθησαν (αλλωστε δεν νομιζω να εισαι σε θεση να κρινεις κατι που δεν εζησες) και ισως να ειχαν και το σθενος να μεινουν στα ελληνικα πανεπιστημια (γιατι ΝΑΙ τα ελληνικα πανεπιστημια ,οχι ολα ,εχουν πολυ καλο επιπεδο )

δεν θα πούμε αυτό αλλά θα πούμε ότι οι γερμανοί και οι άγγλοι συνήθως δεν πάνε σε σχολές επιπέδου ΑΕΙ .σε ένα γερμανικό πανεπιστήμιο θα δείς Άραβες, Έλληνες, Ινδούς, ιταλούς και άλλους αλλά ελάχιστους γερμανούς...

γιατί ηγερμανία και η αγγλία δεν παίρνουν δάνεια...
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
δεν εισαι εφοριακος για να δηλωσω το εισοδημα της οικογενειας μου σε σενα, αλλα περα απο αυτο ποτε δεν πληρωσαν οι γονεις μου διδακτρα και βιβλια. Εχω πληρωσει ΜΟΝΗ μου διδακτρα και βιβλια που ξεπερνουν τα $30,000. Δεν δεχομαι να πληρωνουν οι γονεις μου τα διδακτρα γιατι μπορω να δουλεψω και να καλυψω μονη μου τις αναγκες μου. Απο την στιγμη που εχω ενηλικιωθει πρεπει να σταματησω να ειμαι βαρος και στους γονεις μου αλλα και στην κοινωνια γενικοτερα. Αν οι γονεις σου εχουν να πληρωσουν δανεια δε νομιζεις πως θα επρεπε να δουλεψεις και λιγο για να μη τους γινεσαι βαρος; Μια χαρα μπορει να τα βγαλει περα ενας φοιτητης ακομα και αν εχει να πληρωνει βιβλια και διδακτρα. Οχι μονο καταφερα να τελειωσω την σχολη μου πληρωνοντας γι' αυτην, αλλα συντηρω και εναν γατο με δικα μου εξοδα (και οχι δεν ειναι λιγα να ταιζεις εναν γατο $40 τον μηνα, να πηγαινεις στα επειγοντα 2 φορες και να φευγεις με λογαριασμο $300 την καθε φορα ή να του κανεις τα ετησια εμβολια του).

Επισης δεν ειναι ολοι οι φοιτητες φτωχοι και χρεωμενοι οπως λες. Οι πραγματικα φτωχοι αξιζουν να παιρνουν τα βιβλια δωρεαν, οι υπολοιποι οχι. Η χωρα εχει φτασει στο χάλι που ειναι επειδη ολοι θελετε δωρεαν υπηρεσιες χωρις να πληρωνετε τους φορους που σας αναλογουν. Συγγνωμη, αλλα ενα κρατος δεν μπορει να λειτουργησει ετσι. Γνωριζεις τι φορους πληρωνουν οι γερμανοι για να εχουν (σχετικα) δωρεαν παιδεια; Επισης αφου θελετε δωρεαν βιβλια γιατι δεν θελετε απλα να τα δανειζεστε και να τα επιστρεφετε οταν τελειωνετε; Εσεις ομως θελετε και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο.

Οσο για τα φροντιστηρια, εσεις φταιτε που πηγαινετε. Αν σταματησετε να πηγαινετε θα σταματησει και η παραπαιδεια. Ναι, στο δημοσιο σχολειο δεν διδασκουν οπως πρεπει, αλλα ειναι στο χερι σας να αλλαξει αυτο. Νομιζετε πως αν ξαφνικα δει το υπουργειο τους βαθμους να πεφτουν κατακορυφα θα το αφησει ετσι; Την δημοσια εκπαιδευση την πληρωνετε αλλα αντι να προσπαθησετε να διεκδικησετε κατι καλυτερο προτιματε να πετατε τα λεφτα σας στα ιδιαιτερα. Λυπαμαι αλλα οι μονοι υπευθυνοι ειστε εσεις. Σε καμια αλλη χωρα δεν συμβαινει αυτο με τα φροντιστηρια. Ειστε απλα αξιοι της μοιρας σας. Αυτο που γινεται με τα φροντιστηρια δεν διαφερει σε τιποτα απολυτως με τα φακελακια στα νοσοκομεια.

Οσο για το υστερογραφο σου δεν καταλαβα τι εννοεις λεγοντας οτι εχουν το κουτελο τους καθαρο. Εγω δηλαδη δεν το εχω επειδη πληρωσα μονη μου για την παιδεια μου; Δεν ξερω ποσο καθαρο εχεις το κουτελο σου οταν οι γονεις σου πληρωνουν τα παντα, μεχρι και τον καφε σου.

Οκ λοιπόν, για τα φροντιστήρια συμφωνώ απόλυτα: αν δεν πάει κανείς τότε απλώς θα χαμηλώσουν όλοι οι βαθμοί, θα πέσουν όλες οι βάσεις και σταδιακά το υπουργείο θα προσαρμόσει την ύλη και τα θέματα ώστε να μπορούν να αντιμετωπιστούν με δουλειά μιας σχολικής χρονιάς και όχι δύο (τουλάχιστον) χρόνων εντατικών μαθημάτων-τρελοκομείο. Αλλά βέβαια αυτό πρακτικά αδύνατο, γιατί και ένας μόνο να πάει το καταρρέει όλη η θεωρία μας - θα φοβηθεί ο διπλανός του, θα γίνουν δύο, πέντε , εκατό και ξανά θα φτάσουμε εκεί που είμαστε σήμερα... Πάντως η σκέψη σου είναι σίγουρα σωστή, αλλά ανεφάρμοστη στην ελληνική πραγματικότητα :D! Και βέβαια ποιος θα έπαιρνε το ρίσκο αυτό, απ' τη στιγμή που εξαρτάται η μελλοντική του εξέλιξη (ένα μέρος της τουλάχιστον στα σίγουρα) από αυτές τις εξετάσεις; Και πως μπορείς να κατηγορείς κάποιον που πάει φροντιστήριο κυνηγώντας το όνειρό του...;

Τώρα, στο θέμα εργασία + πανεπιστήμιο. Δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου ότι τα πράγματα στην Ελλάδα είναι τελείως διαφορετικά από οποιαδήποτε άλλη ευρωπαική/αμερικάνικη πολιτεία/δυτική τελοσπάντων χώρα. Απ' ότι καταλαβαίνω και από διηγήσεις γνωστών μου, στο εξωτερικό είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις δουλειά προσαρμοσμένη στις φοιτητικές σου ανάγκες και μάλιστα πολλές φορές φροντίζουν τα πανεπιστήμια να στην βρουν. Στην Ελλάδα και να βρεις δουλειά είναι δύσκολο και να την συνδυάσεις με το πανεπιστήμιο ακόμα περισσότερο. Εξηγούμαι: φίλη μου πέρασε φέτος σε φιλολογία επαρχιακής πόλης (έμενε Αθήνα). Κινούμενη στη λογική που περιγράφεις - δεν ήθελε να είναι βάρος στους γονείς της, ανεξαρτησία κλπ κλπ - κατάφερε μετά από πολύ ψάξιμο να βρει δουλειά σε καφέ. Ωραία θα πεις, όλα καλά.

Αποτέλεσμα: δούλευε καθημερινά απ' το βραδάκι μέχρι ξημερώματα, μετά σερνόταν στις παραδόσεις, το απόγευμα κοιμόταν όσο προλάβαινε και αυτό ήταν. Ούτε άλλα παιδιά προλάβαινε να δει, ούτε να παρακολουθήσει τη σχολή της, ούτε έβγαζε αρκετά χρήματα για να επιβιώνει χωρίς σημαντική βοήθεια απ' τους γονείς της. Ε, μετά από τρεις-τέσσερις μήνες τα παράτησε, συγκεντρώθηκε στη σχολή της, έκανε φιλίες, πήγε καλά στην εξεταστική, και πολύ καλά έκανε κατά τη γνώμη μου!

Γενικά θεωρώ διεστραμένο να κατακρίνουμε την δωρεάν παροχή βιβλίων, ένα από τα λίγα καλά που συμβαίνουν στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, ενώ υπάρχουν τόσα πραγματικά προβλήματα. :)

Στο κάτω κάτω, αν δεν σε ικανοποιούν τα συγγράματα που δίνει το πανεπιστήμιο, κανείς δεν σε εμποδίζει να δουλέψεις όσο θέλεις και να αγοράσεις δικά σου. Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα και δεν βλέπω γιατί το ένα μπορεί να αποκλείει το άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τα μόνα εκτυπωτήρια πανελλαδικά, που λειτουργούν ως εκδόσεις εμπορικές είναι του ΕΜΠ και Κρήτης. Γι' αυτήν την ανισοκατανομή, ποιος ευθύνεται πιστεύετε; Για την τακτική του μοναδικού συγγράμματος ποιος φταίει; Πανελλαδικά, δεν έχει περάσει ακόμη, το καθεστώς της λίστας. Στο Τμήμα μου, παρενέβει με άγριες διαθέσεις τα ΕΑΑΚ-ΠΚΣ και η ΠΑΣΠ και σταμάτησαν...την λίστα με απειλές προς το πρόεδρο και καθηγητές! Θυμάμαι για την λίστα, πήγαν να τιναχθούν στον αέρα, δυο εξεταστικές και παρενέβη ο Πρύτανις (διότι ξέσπασε τσουνάμι και σε άλλα Τμήματα) ώστε να μην χαλάσει η "εικόνα" του Ιδρύματος.
Στο Τμήμα μας η παράταξη που πήρε την πλειοψηφεία πέρσι ζητησε αδεια απο τον πρόεδρο του τμήματος να μεταβεί στο ΙΤΕ η ιδια ωστε να φερει τα βιβλία όλων των πρωτοετών στο χώρο του τμήματοςμμε σκοπό να μοιραστούν γρηγοροτέρα και καλυτερα.Τους είχα βοηθησει.Θα μου πεις,με αυτο επιδιωκαν και ψηφους αναποφασιστων.Μαζι σου,αλλα η δουλειά έγινε.Κι όταν σε άλλο θέμα ανέφερα πως η Κρήτη σε τετοια θέματα δεν παιζεται θυμασαι πως είχατε αντιδράσει.Όσο για τη λίστα,σε εμάς υπάρχει μια χαρά,απλά οι καθηγητές ανεπισημα λενε "Ξέρετε,εμεις σαν Κωστας,Τακης ,Νικος χωρις να βγαζουμε ποσοστα προτείνουμε το ταδε συγγραμα,απο κει και πέρα διαλεξτε".Εαν σε εσας δεν ισχυει κατι τετοιο λογω των παρατάξεων σας,θα ήταν λίγο άδικο να πρέπει να πληρωνουμε συγγραματα κι εμεις για αυτο το λογο,δεν το νομιζεις αντικειμενικα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top