Η γνώμη σας για τη Xημεία Γενικής

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Πως σας φαίνεται η οργανική χημεία? Για εμένα είναι αρκετά δύσκολη, και έχω ακούσει ότι είναι σημαντική για την τρίτη λυκείου!

Ακούω γνώμες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Ναι είναι πιο σημαντική από την χημεία κατεύθυνσης. Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ εν αντιθέσει με την περσινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Ενδιαφερουσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι δύσκολη μέχρι να μπεις στο νόημα.Θα δεις που σε λίγο καιρό θα πετάς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
η χημεία γενικώς είναι μούφα και ειδικά σαν μάθημα γενικής είναι παπαγαλία σαν την ιστορία ,ένα καλό βοηθητικό να έχεις και όλα απλουστεύονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολη μέχρι να μπεις στο νόημα.Θα δεις που σε λίγο καιρό θα πετάς.:P

Eσυ την εχεις πιασει και την εχεις κανει σφεντονα,να φανταστω :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εγώ, αν και είμαι τεχνολογική, μου αρέσει αρκετά η οργανική χημεία, μπορώ να πω περισσότερο απο την περσινή που κάναμε. Βέβαια, έχω καταλάβει ότι θέλει αρκετή δουλειά, τουλαχιστόν στην αρχή, για να μάθουμε την ονοματολογία. Θα δείξει.

Διαφωνώ όμως με τον Chartson, την φετινή χημεία γενικής σίγουρα δεν θα την χαρακτήριζα μάθημα που θέλει παπαγαλία σαν την ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eύκολη....Αλλά καθόλου του ενδιαφέροντος μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Mε συτσηματική ενασχόληση είναι πολύ εύκολη,τη χαλάνε τα θεωρητικά κομμάτια που παρεμβάλλονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
κατα την γνωμη ειναι αρκετα δυσκολη και δυσκολευομαι να την μαθω.η κατευθυνσης μου φαινεται αρκετα πιο ευκολη.
η γενικης εχει πολλα πινακακια που πρεπει να μαθεις απ'εξω και γενικως χρειαζεται αρκετη αποστηθιση.μεχρι στιγμης δεν μου αρεσει,ισως αργοτερα να γινει πιο ενδιαφερον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δε χρειάζεται παπαγαλία,απλά πρεέπι να καταλάβεις πώς πάνε τα ''χεράκια''.Μετά όλα φαίνονται λογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Δε χρειάζεται παπαγαλία,απλά πρεέπι να καταλάβεις πώς πάνε τα ''χεράκια''.Μετά όλα φαίνονται λογικά.
χερακια=δεσμοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Nαι.:PΕμένα ήατν το καλύτερο μου μάθημα,ειδικά η οργανική της τρίτης.Σαν παζλ είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
καλα υπεθεσα.:P
αν μπορεις,πες μου τι να διαβασω καλυτερα.δηλαδη ποια κομματια ειναι πιο χρησιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[HELL]Alexander

Νεοφερμένος

Ο [HELL]Alexander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
κατα την γνωμη ειναι αρκετα δυσκολη και δυσκολευομαι να την μαθω.η κατευθυνσης μου φαινεται αρκετα πιο ευκολη.
η γενικης εχει πολλα πινακακια που πρεπει να μαθεις απ'εξω και γενικως χρειαζεται αρκετη αποστηθιση.μεχρι στιγμης δεν μου αρεσει,ισως αργοτερα να γινει πιο ενδιαφερον.

Φίλε συμφωνώ αλλά και διαφωνώ μαζί σου..
Αν σε ενδιαφέρει η χημεία και δεν θες απλά ενα βαθμό για να έχεις ένα καλο έλεγχο επίδοσης ή να περάσεις την τάξη πρέπει να διαβάσεις, να ρίξεις τα 5ώρα..
Το καλό είναι πως μέσα απο απλές ασκήσεις μπορείς εύκολα να τα μάθεις..
Λίγο τα σχεδιαγράμματα λίγο η αποστήθιση και κάποια άσκηση τα βγάζεις πέρα, τώρα στην ονοματολογία που είμαστε είναι κάπως ''παλούκι'' αλλά με βάσεις τους κανόνες κάτι μπορείς να γίνει .. :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
να ρίξεις τα 5ώρα..
Ε όχι δα:P.
Μισή ώρα τη μέρα αρκεί.Και δε θέλει παπαγαλία για να μάθετε τους τύπους,προσπαθήστε να τα δείτε λογικά.
Για να θυμάστε τον κάθε τύπο σκεφτείτε πόσους το δυνατόν λιγότερους άνθρακες πρέπει να έχει μια τέτοια ένωση.Και μετά προσπαθήστε να φτιάξετε την ένωση με τους που έχει αυτόν τον αριθμό ανθράκων.Δείτε τη σχέση C-H,ο οπόιος θα ισχύει και γενικά,οπότε έχετε τον τύπο.Από ένα σημείο και πέρα θα είστε σε θέση να το θυμάστε.
π.χ.Θέλουμε τον τύπο των αλκενίων.
Έχουν διπλό δεσμό,άρα πρέπει να έχουν τουλάχιστον 2 άνθρακες.
Η πρώτη ένωση λοιπόν θα είναι CH2CH2(αφού περισεύουν 2 ''χεράκια'' στον κάθε άνθρακα).
Tώρα,σε αυτή την ένωση έχουν 2C ΚΑΙ 4Η.Άρα θα είναι CνH2ν για καθε αλκενιο.
Άρα το μόνο που χρειάζεται παπαγαλία είναι χαρακτηριστικές ομάδες,μετά τα υπόλοι βγαίνουν.

Δεν ξέρω πόσο βοήθησα τώρα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Ε όχι δα:P.
Μισή ώρα τη μέρα αρκεί.Και δε θέλει παπαγαλία για να μάθετε τους τύπους,προσπαθήστε να τα δείτε λογικά.
Για να θυμάστε τον κάθε τύπο σκεφτείτε πόσους το δυνατόν λιγότερους άνθρακες πρέπει να έχει μια τέτοια ένωση.Και μετά προσπαθήστε να φτιάξετε την ένωση με τους που έχει αυτόν τον αριθμό ανθράκων.Δείτε τη σχέση C-H,ο οπόιος θα ισχύει και γενικά,οπότε έχετε τον τύπο.Από ένα σημείο και πέρα θα είστε σε θέση να το θυμάστε.
π.χ.Θέλουμε τον τύπο των αλκενίων.
Έχουν διπλό δεσμό,άρα πρέπει να έχουν τουλκάχιστον 2 άνθρακες.
Η πρώτη ένωση λοιπόν θα είναι CH2CH2(αφού περισεύουν 2 ''χεράκια'' στον κάθε άνθρακα).
Tώρα,σε αυτή την ένωση έχουν 2C ΚΑΙ 4Η.Άρα θα είναι CνH2ν για καθε αλκενιο.
Άρα το μόνο που χρειάζεται παπαγαλία είναι χαρακτηριστικές ομάδες,μετά τα υπόλοι βγαίνουν.

Δεν ξέρω πόσο βοήθησα τώρα...:P
εεε,οχι και πολυ,αλλα δεν πειραζει.:P
-----------------------------------------
να ρίξεις τα 5ώρα..
:scared:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Η χημεία, απ' ό,τι έχω δει μέχρι τώρα, θέλει περισσότερη μεθοδολογία παρά αποστήθιση, και παρόλο που είμαι θεωρητικός, μου φαίνεται αρκετά εύκολη. Βέβαια, είναι και η καθηγήτριά μας που κάνει το μάθημα ιδιαιτέρως ενδιαφέρον και με έκανε να το αγαπήσω, όπως και τη βιολογία, που την αγαπούσα ανέκαθεν. Πάντως αν συνεχίσουμε έτσι, με βλέπω με κανένα 18 στο τετράμηνο!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[HELL]Alexander

Νεοφερμένος

Ο [HELL]Alexander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Χαχα, παίδες τα 5ωρα είναι για αυτούς που ενδιαφέρονται για την χημεία, αν θες να πας κάπου καλά, εξάλου περισσότερο είναι να λύσεις τις λυμένες παρά να το μάθες παπαΕλλάδα...
Άκου εκεί 5ωρα, άντε 3ωρα τελευταία προσφορά :D...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Άμα διαβάζουμε 3ωρα για τη χημεία γενικής φέτος(όσο σημαντική και να ναι) του χρόνου τι θα κάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top