Η γνώμη σας για τη Φιλοσοφία

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
παιδιά αυτά το βιβλίο είναι αρκετά ενδιαφέρον. Παρά το μέγεθος του ( αν το συγκρίνουμε με το περσινό) είναι αρκετά κατανοητό για όλους. Η καθηγήτρια μας μας λέει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. Μία μέρα , είχε έρθει ένα παιδί από την θετική κατεύθυνση στη τάξη μας και παρακολουθούσε το μάθημα (είχε κενό ). Μόλις τελίωσε η ώρα...... άρχισε να λέει ότι καλοπαιρνάμε και διάφορα άλλα. :D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Αν το θέτεις έτσι συμφωνώ...Άλλωστε η Φιλοσοφία είναι η αρχή των όλων.
μετά τα μαθηματικά .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.

EiRiNi<3

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ δν εχετε τν δικη μας καθηγητρια να σας πριζει γι'αυτο..ας κανατε εστω κ ενα μαθημα με αυτο τ βιβλιο...κ αν δν τ εξηγει κ ο καθηγητης δν βοηθαει καθολου...μ'αρεσει η φιλοσοφια σε κπ θεματα σε κπ αλλα ειναι πολυ σπαστικα τα συμπερασματα στα οποια καταληγη..αν κ με εχει βοηθησει κπς φορες στ εκθεση....κατα τη γνωμη μου ειναι καλο μαθημα αλλα αν δν διδασκεται σωστα δε λεει..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga17

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
εγώ θεωρώ πως η φιλοσοφία πρέπει να εξελίσσεται.προσωπικά είμαι λάτρης της φιλοσοφίας.θεωρώ πως χρειάζεται στη ζωή μας.τι λέτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EiRiNi<3

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ναι χρειαζεται,φυσικα!!!αλλα αν δν τν διδαχτεις σωστα δν θα τν αγαπησεις...αν κ εγω δν τν διδασκομαι σωστα μ'αρεσει αλλα κπς φορες δν τν κατανοω πληρως.....κ οταν τν κατανοω κ παω να την εξηγησω αν δν τα πω οπως τα θελει η καθηγητρια με αμφισβητει αμεσως...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
@EiRiNi<3
Θα ήθελα να βοηθήσω στο βαθμό που μπορώ.
Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα; Τι είπες περίπου και σε αμφισβήτησε η καθηγήτρια;

@olga17 Πολύ σωστά. Η φιλοσοφία εξελίσσεται και πρέπει να εξελίσσεται. Για παράδειγμα εαν δεν υπήρχε η "Αναλυτική Φιλοσοφία", δεν θα υπήρχαν υπολογιστές σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
η φιλοσοφία μου φαίνεται πολύ εύκολη..είναι ένα μάθημα που δε με πιέζει/ζορίζει καθόλου για να το καταλάβω και να το μάθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bessy

Νεοφερμένος

Η bessy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Περιμένω πως και πως να πάω β' λυκείου, λόγω των μαθημάτων. Ανυπομονώ για το μάθημα της φιλοσοφίας, του έριξα και μια ματιά, αλλά εντάξει δε μπορούσα να βγάλω και συμπεράσματα. Μου φαίνεται περίεργο το ότι δεν δίνει βάρος στην αρχαία φιλοσοφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
παίζει μεγάλο ρόλο ο καθηγητής που θα σας κάνει μάθημα..μπορεί να το λατρέψεις,μπορεί και να το μισήσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gette

Νεοφερμένος

Η gette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ δν εχετε τν δικη μας καθηγητρια να σας πριζει γι'αυτο..ας κανατε εστω κ ενα μαθημα με αυτο τ βιβλιο...κ αν δν τ εξηγει κ ο καθηγητης δν βοηθαει καθολου...μ'αρεσει η φιλοσοφια σε κπ θεματα σε κπ αλλα ειναι πολυ σπαστικα τα συμπερασματα στα οποια καταληγη..αν κ με εχει βοηθησει κπς φορες στ εκθεση....κατα τη γνωμη μου ειναι καλο μαθημα αλλα αν δν διδασκεται σωστα δε λεει..!

Κι εγώ σε μια τέτοια κατάσταση βρίσκομαι! Το βιβλίο ορισμένες φορές φλυαρεί και ο καθηγητής μας αντί να μας τα εξηγήσει μάλλον τα κάνει πιο δυσνόητα... Ορισμένες φορές μάλιστα σου δίνει την εντύπωση ότι και ο ίδιος δεν καταλαβαίνει τι γράφει, ενώ ανατρέχει συνέχεια στο παλιό βιβλίο που είναι τ'αγαπημένο του! Κατά τη γνώμη μου έχει μεγάλη σημασία ο καθηγητής καθώς για πολλά παιδιά είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζουμε φιλοσοφικές θεωρίες και αν από την αρχή δεν κατανοήσεις κάποια πράγματα είναι μάλλον δύσκολο να "συμπαθήσεις" το μάθημα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga17

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
εγώ δεν ανιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με την φιλοσοφία έχουμε μια πολύ καλή καθηγήτρια που μας τα εξηγεί τέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖΟΕ

Νεοφερμένος

Η ΖΩΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλκηδόνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
τι να πω πρώτα...πανδύσκολη, μεγάλη βλακεία που άλλαξαν το βιβλίο. μια ηλιθιότητα. την Παρασκευή γράφουμε κιόλας εξετάσεις 23-5-2008 και δεν ξέρουμε την τύφλα μας. κανένα sos. μας έχει βάλει τα άπαντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivoulini7

Νεοφερμένος

Η vivoulini7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι καινούρια βασικά για αυτό θέλω τη βοήθειά σας! Που βρίσκω τα κείμενα της φιλοσοφίας για να διαβάσω που γράφω τη δευτέρα;; :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
εγω θα συμφωνησω οτι ο καθηγητης παιζει μεγαλο ρολο στο αν θα αγαπησεις το μαθημα... εμεις στην αρχη της χρονιας ειχαμε μια φοβερη καθηγητρια που εκανε την φιλοσοφια το αγαπημενο μου μαθημα. Μετα επρεπε να φυγει και η καινουρια που ηρθε με εκανε να το μισησω... δεν μπορουσα να την παρακολουθω!!!:xixi:
Οποτε πιστευω πως εξαρταται πως θα το διδαχτεις.... και το ευκολο-δυσκολο ειναι σχετικο μετα!!!!

vivoulini7 βιβλιο δεν εχεις?? γιατι λογικα απο εκει μπορεις να τα διαβασεις!!!!

συμφωνω με την χαρα ολα εξαρτωνται απο τον καθηγητη....εγω φετος αλλαξα 3 καθηγητες στην φιλοσοφια, λογω και του οτι αλλαξα σχολειο!! αλλα μονο με την πρωτη ημουν ευχαριστημενη... την ειχα λατρεψει την φιλοσοφια αλλα μετα ηταν η χειροτερη μου... και ειναι δηλαδη!!! να δω τι θα γραψω στις εξετασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chara7909

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
παιδια εμας ο καθηγητης ακριβως επειδη ειναι δύσκολο το βιβλιο μας δινει για καθε μαθημα φωτοτυπία..
απο εκει διαβαζουμε..κατα τα αλλα..αν δεν ειχαμε τις φωτοτυπίες θα ειχαμε μισησει το μαθημα αλλα τωρα ολα οκ..
γραφω την τεταρτη και ελπιζω να πανε ολα καλα!!!!
:no1::no1:

ΣΟΣ
λοιπον δεν ξερω αν ισχυουν για ολα τα σχολεια παντως εμας τα σοσ ειναι
1.καντ
2. σελ. 14-16 (στοχοι φιλοσοφιας)
3. σελ. 53-55 (εννοιες)
4.σελ. 18-19 (κλαδοι της φιλοσοφιας)

ελπιζω να βοηθησα..!!!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
μπραβο ρε χαρα!!!! να 'σαι καλα γιατι σε μας δεν λενε τιποτα και πρεπει να διαβασω 70 σελιδες.... βασικα ολα θα τα διαβασω αλλα θα εστιασω σε αυτα που ειπες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chara7909

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Κοιτα και εμεις γυρω στις 70 σελ εχουμε για διαβασμα
αλλα ειμαστε τυχεροι γιατι ο καθηγητης μας μας δίνει φωτυπίες για κάθε μαθημα οποτε θα διαβασω απο εκει..
απο το βιβλιο δεν καταλαβαινω τιποτα
:no1::no1:

μπραβο ρε χαρα!!!! να 'σαι καλα γιατι σε μας δεν λενε τιποτα και πρεπει να διαβασω 70 σελιδες.... βασικα ολα θα τα διαβασω αλλα θα εστιασω σε αυτα που ειπες!!!

οταν γραψεις πες μου αν μπορεις π=τι σας εβαλε..να δω αν επεσα μεσα δλδ με τα σος..
εμεισ παντως γραφουμε αυριο..
και ο θεος βοηθος!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
ΣΟΣ
λοιπον δεν ξερω αν ισχυουν για ολα τα σχολεια παντως εμας τα σοσ ειναι
1.καντ
2. σελ. 14-16 (στοχοι φιλοσοφιας)
3. σελ. 53-55 (εννοιες)
4.σελ. 18-19 (κλαδοι της φιλοσοφιας)

ελπιζω να βοηθησα..!!!!:D:D:D

γράψαμε δευτέρα,και έβαλε κλάδους φιλοσοφίας,σκεπτικισμό,εμπειρισμό,ουτοπίες,διαφορές σοσιαλισμού και κομμουνισμού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tempora

Νεοφερμένος

Ο Μάνθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Σήμερα δίναμε Φιλοσοφία. Τα θέματα ητάν τα εξής: 1)Τι είναι το πλάτος και βάθος μιας έννοιας. Ποίο είναι το πλάτος και το βάθος της έννοιας δημοκρατία ;
2)Διατύπωση των κατηγορικών προσταγών του Κάντ.
3)Πως οδηγούμαστε στην ηθική πράξη σύμφωνα με τον Αιστοτέλη ;
4)Τι είναι η ευδαιμονία του Αριστοτέλη ;
Β' Ομάδα
1)Μπορούν οι Η/Υ και τα ρομποτ να εξισωθούν με τους υπολογιστές ;
Εκθέστε τα επιχειρήματά σας
2)Αν είχατε στη διάθεση σας το δαχτυλίδι του Γύγη που σας έκανε κατά βούληση αόρατους θα συνεχίζατε να είστε δίκαιοι ;

Πάντως το βιβλίο αν και πολύ καλό ως προς το περιεχόμενο είναι ανωτώρου επιπέδου (αν και αυτό είναι κατα κάποιο τρόπο καλό αν ο καθηγητής που το διδάσκει είναι εξαιρετικός, σαν τη καθηγήτρια που το διδάσκει σε εμάς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top