Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

KissOfDoom

Νεοφερμένος

Η KissOfDoom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εμενα η γνωμη μου επειδη ακολουθω την θεωρητικη κατευθηνση και επειδη λατρευω τηναλληνικη γλωσσα ενω ειμαι ακομα 16 ετων ειμαι φανατικα κατα αφτου του νεου κινηματος των greeklish

Εε... Δεν είναι και "νέο" κίνημα. Από πριν το 90 υπήρχε. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrEaMErOus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrEaMErOus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
αλήθεια ποιος ο λόγος υπέρ τον greeklish ? βλέπω εδώ 154 ψήφους...το μονο που καταφέρνουμε είναι να καταστρέφουμε την ελληνική γλώσσα,το μονο πράγμα που μας έμεινε γιατί όλα τα αλλα υπό εξαφάνιση βρισκονται...θα ξεχάσουμε να γράφουμε σε λίγο κιόλας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
77 σελίδες mister, κάτσε διάβασε γιατί κάποιοι υποστηρίζουν τα greeklish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
παρολαυτα ο αδερφος που ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ανορθογραφος, γραφει με greeklish..

Ξέρω πάρα πολλά άτομα που έχουν ξεχάσει βασικά πράγματα ορθογραφίας γιατί γραφουν με γκρίκλις. Επίσης έχω ακούσει από παιδί ότι ξέχνούσε ελληνικά γράμματα!! Αλλά ναι μωρέ είναι γελοιότητες όλα αυτά...

Να σου γνωρίσω εγώ κάτι φίλους μου που ήταν παντελώς ανορθόγραφοι απ'το δημοτικό,που δεν είχαμε καν greeklish?
Γράφω σε greeklish από τη Γ' δημοτικού. Ουδέποτε είχα κάποιο πρόβλημα με την ορθογραφία μου:hmm:

Βέβαια, όταν άρχισα να γράφω εγώ σε greeklish (2005), δεν υπήρχαν οι γνωστές σε όλους μας συντομογραφίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pikod

Νεοφερμένος

Ο pikod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
κάποιος είπε: διέλυσέ τους τη γλώσσα, τη θρησκεία και την ιστορία και τους κατέστρεψες !

Ο Κίσιγκερ, συγκεκριμένα το είπε: «Ο ελληνικός λαός είναι δυσκολοκυβέρνητος και γι’ αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτισμικές του ρίζες. Τότε ίσως συνετισθεί. Εννοώ, δηλαδή, να πλήξουμε τη γλώσσα, τη θρησκεία, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα, ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, για να μη μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια, να μη μας παρενοχλεί στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας, για την πολιτική των ΗΠΑ»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ο Κίσιγκερ, συγκεκριμένα το είπε: «Ο ελληνικός λαός είναι δυσκολοκυβέρνητος και γι’ αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτισμικές του ρίζες. Τότε ίσως συνετισθεί. Εννοώ, δηλαδή, να πλήξουμε τη γλώσσα, τη θρησκεία, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα, ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, για να μη μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια, να μη μας παρενοχλεί στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας, για την πολιτική των ΗΠΑ»

Τσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
και εγώ για κάποιο διάστημα έγρααφα σε greeklish αλλά τελικά πιστεύω ότι ήταν απλά μια μόδα. έχουμε μία υπεροχη γλώσσα,μοναδική και είναι κρίμα να την κατακρεουργούμε, καλύτερα να κάνουμε ορθογραφικα παρά να γραφουμε με ξένους χαρακτήρες και να ρισκάρουμε την αλλοίωση της πολιτισμικης μας ταυτοτητας! άποψη μου παντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
και εγώ για κάποιο διάστημα έγρααφα σε greeklish αλλά τελικά πιστεύω ότι ήταν απλά μια μόδα. έχουμε μία υπεροχη γλώσσα,μοναδική και είναι κρίμα να την κατακρεουργούμαι, καλύτερα να κάνουμε ορθογραφικα παρά να γραφουμε με ξένους χαρακτήρες και να ρισκάρουμε την αλλοίωση της πολιτισμικης μας ταυτοτητας! άποψη μου παντα...

Ουπς,κατι σου εχει ξεφυγει :redface::redface::redface:

ΥΓ-->Προφανως και το διορθωσες μετα,αφου ειδες το λαθος.

Με τα greeklish δεν θα ειχες αυτο το προβλημα :P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγω προσωπικά δεν έχω κανα ιδιαίτερο πρόβλημα με τα greeklish αλλα παν μετρον άριστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
εγω ειμαι κατα των greeklish και συμφωνω με την παραπανω αποψη οτι απλα ειναι μια μοδα που μας πλασσαρεται.καποιοι την δεχονται,αλλο παλι οχι.νομιζω οτι η ελληνικη γλωσσα ειναι απο τις ωραιοτερες καθως και ο εκφραστικος της πλουτος ειναι πολυ μεγαλος.εγω προσωπικα δυσκολευομαι να διαβαζω greeklish και με εκνευριζουν.βεβαια μια συνηθεια ειναι κ αυτη.τα grreklish καθε αλλο υποβαθμιζουν την γλωσσα μας κ πιστευω οτι οταν καποιος συνηθιζει με αυτα ,τα λαθη του στην ελληνικη γλωσσα ειναι ολο και συχνοτερα.(ορθογραφικα,συντακτικα).ειναι κριμα να αλλοιωνεται με το περασμα του χρονου μια τοσο ομορφη γλωσσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Και εγώ είμαι κατά! Καταρχάς οπτικά είναι απαίσια, δεν μπορώ να τα παρακολουθήσω, χάνετε το μάτι μου, μη σχολιάσω κάποια greeklish σε τέτοια μορφή: Ζ0uzoyn1 m0oy ce CL....τι θέλει να πει ο ποιητής;;;;οεο;!; :S .... Είχα πέσει και εγώ στη παγίδα για ένα διάστημα και έγραφα έτσι,πριν πολλά φεγγάρια, όταν είχα facebook ακόμη, έλεγα αφού γράφουν όλοι έτσι, άρα να γράψω και εγώ...άντεξα, μια βδομάδα?4 μέρες? κάπου εκεί.... Το τραγικό είναι πως όσους ήξερα που ήταν φανατισμένοι με τα greeklish, με το που είπαν οι ράδιο αρβύλα να αρχίσει "καταπολέμηση" για τα greeklish εντελώς ξαφνικά, σαν από θαύμα έγιναν κατά! Τι να πω...Βέβαια τέτοια άτομα σκοτώνουν πάλι τη γλώσσα, γιατί έχουν νέα μόδα και με τους ελληνικούς χαρακτήρες,(βλ εδώ: κράτοσ, που το τελικό ς το γράφουν σ)...Μου έτυχε μια μέρα να μιλάω με μια γνωστή μου που παλιότερα έγραφε μόνο greeklish και καθόμουν σε υπολογιστή που δεν είχε ελληνικούς χαρακτήρες και αναγκαστικά έγραφα greeklish και μου λέει "μη γράφεισ greeklish ρει είναι εντελώσ χαζό -,-" ....Στο τσακ γλύτωσε το βρισίδι όμως, ήμουν στις καλές μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
εγω ειμαι κατα των greeklish και συμφωνω με την παραπανω αποψη οτι απλα ειναι μια μοδα που μας πλασσαρεται.καποιοι την δεχονται,αλλο παλι οχι.νομιζω οτι η ελληνικη γλωσσα ειναι απο τις ωραιοτερες καθως και ο εκφραστικος της πλουτος ειναι πολυ μεγαλος.εγω προσωπικα δυσκολευομαι να διαβαζω greeklish και με εκνευριζουν.βεβαια μια συνηθεια ειναι κ αυτη.τα grreklish καθε αλλο υποβαθμιζουν την γλωσσα μας κ πιστευω οτι οταν καποιος συνηθιζει με αυτα ,τα λαθη του στην ελληνικη γλωσσα ειναι ολο και συχνοτερα.(ορθογραφικα,συντακτικα).ειναι κριμα να αλλοιωνεται με το περασμα του χρονου μια τοσο ομορφη γλωσσα..

Και ποιος σου ειπε οτι χανεται ο εκφραστικος πλουτος με τα greeklish?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Χάνεται και είναι άκρως αντιαισθητικά.:confused:

Χάριν ταχύτητας τα χρησιμοποιώ σε msn, skype.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τα greeklish δεν αρμεγουν τις λεξεις,ουτε το περιεχομενο και το λεξιλογικο φασμα της ελληνικης γλωσσας.Απλως αλλαζουν την ορθογραφια της.

Ετσι,πρακτικα στην προφορικη εφαρμογη της γλωσσας,δεν μπορει να χαθει τιποτα.
Πρακτικα,στην γραπτη εφαρμογη της γλωσσας τωρα,δεν χανεται ο εκφραστικος πλουτος παρα μονο η ορθογραφια αλλαζει.

''Παρε ενα παραδειγμα''

''Pare ena paradeigma''

Too kiddy,but..

Εγω βλεπω οτι μονο η ορθογραφια εχει αλλαξει,καμια εννοια,λεξη η σημασια αυτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
και οι περιπτώσεις που έχουμε συντομογραφίες, άκυρα σύμβολα και αριθμούς ανάμεσα στις λέξεις? κεφαλαία και μικρά ανά ένα...
ας πούμε εσύ έγραψες, pare ena paradeigma, άλλα στα greeklish υπάρχουν χίλιοι τρόποι να το γράψεις, pare 1 paradigma, pAre 1 pAraAd1gma, pare ena prdgm κλπ κλπ... εδώ μόνο στην ορθογραφία παρουσιάζεται πρόβλημα? εννοώ έτσι το βλέπετε εσείς, εγώ νομίζω ότι χαλάει γενικά το νόημα, δε ξέρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Π.χ.

-exo klisi sta arxea
-pou exis klisi?
-exo klisi gia kiamo
-anapantiti?

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
χαχαχααχαχαχαχα απίστευτος έτσι;!;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κλελια

Νεοφερμένος

Η κλελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά τι να πω...ας βγει κάποιος νόμος που ν' απαγορεύει τα greeklish γιατί δεν αντέχονται :P Είμαστε Έλληνες.Μιλάμε ελληνικά.ΓΡΆΦΟΥΜΕ ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
και οι περιπτώσεις που έχουμε συντομογραφίες, άκυρα σύμβολα και αριθμούς ανάμεσα στις λέξεις? κεφαλαία και μικρά ανά ένα...
ας πούμε εσύ έγραψες, pare ena paradeigma, άλλα στα greeklish υπάρχουν χίλιοι τρόποι να το γράψεις, pare 1 paradigma, pAre 1 pAraAd1gma, pare ena prdgm κλπ κλπ... εδώ μόνο στην ορθογραφία παρουσιάζεται πρόβλημα? εννοώ έτσι το βλέπετε εσείς, εγώ νομίζω ότι χαλάει γενικά το νόημα, δε ξέρω..

''Παρ3 εν@ παραΔεΙγΜΑ''
''πρε ενα πρδγμα''
''παρε 1 πρδειγμα''



Π.χ.

-exo klisi sta arxea
-pou exis klisi?
-exo klisi gia kiamo
-anapantiti?

-exw klish sta arxaia
-pou exeis kleisei?
-exw kleisei gia kiamo
-apapanthth?
-oxi re,exw kleisei trapezi

:P


Αυτο το προβλημα με τις ομοηχες λεξεις,εγειρεται και στα νεα ελληνικα.Ως προταση μου,εχω πει να καταργηθουν οι ομοηχες και να αντικατασταθουν με αλλες λεξεις,που προφανως θα λαβουν το νοημα τους,για να αποφυγουμε αυτο το μπερδεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
DRHOUSE λεγοντας πως ο εκφραστικος πλουτος της γλωσσας χανεται αναφερομαι στο οτι οτι μια λεξη ,προταση,παραγραφος,κειμενο..αλλοιωνεται η σημασια των λεξεων και δεν χρησιμοποιειται σωστα..ακομη και να παραφραζονται πολλες λεξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top