Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

JohnKeotes

Νεοφερμένος

Ο JohnKeotes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Βρε βρε...ξαναηρθε το θεμα της γλωσσικης Μονοκρατοριας στην επιφανεια.
Φυσικα και δεν εννοω την γλωσσικη μονοκρατορια σε επιπεδο επισημων γλωσσων σε σχεση με την εθνικη μας,αλλα εντασσω μεσα σε αυτο το πλαισιο και τα greeklish,τα οποια ορισμενοι τα αποφευγουν σαν ο διαολος το λιβανι.

Για εμενα,το προβλημα δεν ειναι ουτε κατανοησης,ουτε ορθογραφιας,ουτε αλλων καταστροφολογιων,οπως ειχα προαναφερει και σε προηγουμενο ποστ,αλλα το προβλημα ειναι κοινωνικο.Οι Ελληνες παιρνουν μορφη υπερ-περηφανης περιστερας και μιλανε με δεος για την μακραιωνη ιστορια και για την πολυπλοκοτητα, σπουδαιοτητα της γλωσσας τους.
Μιλουν για μια γλωσσα που δεν πρεπει να χαθει,που δεν πρεπει να αλλοιωθει καν,διοτι ετσι λεει θα καταστραφει ολος ο πολιτισμος μας,θα χωριστει η πλανητης Γη στα δυο,και πολλες αλλες παρομοιες βερμπαλιστικες science fiction-horror stories,ενω οι ιδιοι,και μιλαω για την πλειοψηφια,δεν γνωριζουν καν βασικες αρχες συντακτικου,ορθογραφιας και γραμματικης(!!!!!!!!!!!!)
Αλλα ναι,για τι αλλο θα κοκορευτει το παιδακι που απο μικρο το ποτιζουν αυτες τις ιστοριουλες? :hmm:
Γιαυτο λοιπον,εγω λεω να αφησουν καποιοι καποιοι τις εθνικες αλλαζονιες,και να επιτρεψουν ενα πνευμα γλωσσικης ανεξιθρησκειας...και αμα ρε φιλε στο κατω κατω δεν τα καταλαβαινεις τα greeklish,μην τα διαβαζεις,δεν ειναι νομος δια ροπαλου.
Η καραμελα σας ελιωσε...
τα δυο βασικα επιχειρηματα που ακουω συνηθως κατα των γκρηκλισ ειναι αυτα που ειπες

Κανεις δεν ειπε πως τα γκρηκλισ ειναι το μειζων προβλημα, ειναι ενα σοβαρο προβλημα και σημειο της εποχης που σε συνδιασμο με αλλα απομακρυνου τους Ελληνες απο το αλφαβητο τους και επομενως απο την ιδιααιτεροτητα τους απεναντι στα υπολοιπα εθνη, και βεβαια δεν εννοω πως θα ξεχασουμε να γραφουμε (αν και υσχυει σε μεγαλο βαθμο) αλλα θα χανουμε ολοενα και περισοτερο απο την ''ελληνικη εικονα'', δεν χρηαζεται να αναφερω αυτην την καραμελα του κισινγκερ, δεν ξερω αν το ειπε οπως το μεταδιδουν αλλα η συγκεκριμενη θεση ειναι γεγονος, οσο θαμπωνουν αυτα που μας κανουν ξεχωριστους που αποτελουν την ταυτοτητα μας και μας ενωνουν τοσο γινομαστε αβουλο κοπαδι χειραγωγησιμο, κατευθυνομενο, γιατι μαζι με το εθνικο στοιχειο θα εχουμε χασει και την περιφανια μας.
Επισης δεν εχει καμια σημασια αν εισαι ανορθωγραφος η οχι, σημασια εχει η σταση που κρατας απεναντι στην κουλτουρα σου
η αποστροφη απο τα γκρηκλισ ειναι ζητημα, εκτος των αλλων, σεβασμου για οσους εχουν αγωνιστει και αγωνιζονται για την σημαια, γιατι αν δεν υπαρχει Ελλαδα ο αγωνας τους ειναι ανωφελος.
ΖΗΤΩ ΤΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ...οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Έλα ρε φίλε, όχι που δεν έχει σημασία αν είσαι ανορθόγραφος.
Υποβαθμίζεις το λόγο σου, εγώ προσωπικά βλέπω στο ποστ σου ορθογραφικά λάθη ενώ είσαι ΚΑΤΑ των greeklish επειδή "υποβαθμίζουν την κουλτούρα σου", και ένα πράγμα μου έρχεται στο μυαλό:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
...δεν χρηαζεται να αναφερω αυτην την καραμελα του κισινγκερ, δεν ξερω αν το ειπε οπως το μεταδιδουν αλλα η συγκεκριμενη θεση ειναι γεγονος...
Δεν το είπε. Εδώ κι εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reokd

Νεοφερμένος

Ο reokd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
εγω δεν εχω προβλημα με τα greeklish, αλλα προτιμω τα ελληνικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KissOfDoom

Νεοφερμένος

Η KissOfDoom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τα Greeklish μου τη δίνουνε γενικώς επειδή μου είναι αδύνατο να τα διαβάσω χωρίς να νευριάζω... Μόνο στα μηνύματα τα υποφέρω λόγω συντομίας, αλλιώς είναι απλά αντιαισθητικό.
Ωστόσο, σε π*παριες του στυλ "τα greeklish καταστρέφουν την ελληνική γλώσσα, μας κάνουν ανορθόγραφους κτλ κτλ" δεν απαντάω καν λόγω γελοιότητας. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ωστόσο, σε π*παριες του στυλ "τα greeklish καταστρέφουν την ελληνική γλώσσα, μας κάνουν ανορθόγραφους κτλ κτλ" δεν απαντάω καν λόγω γελοιότητας. :rolleyes:
παρολαυτα ο αδερφος που ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ανορθογραφος, γραφει με greeklish..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ωστόσο, σε π*παριες του στυλ "τα greeklish καταστρέφουν την ελληνική γλώσσα, μας κάνουν ανορθόγραφους κτλ κτλ" δεν απαντάω καν λόγω γελοιότητας. :rolleyes:
Ξέρω πάρα πολλά άτομα που έχουν ξεχάσει βασικά πράγματα ορθογραφίας γιατί γραφουν με γκρίκλις. Επίσης έχω ακούσει από παιδί ότι ξέχνούσε ελληνικά γράμματα!! Αλλά ναι μωρέ είναι γελοιότητες όλα αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ξέρω παιδιά που εθίζονται στο χόρτο, οπότε το χόρτο είναι επικίνδυνο για τη ψυχολογία όλων και κανείς δεν πρέπει να κάνει.
Logic much?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Μισώ τα greeklish!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
παρολαυτα ο αδερφος που ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ανορθογραφος, γραφει με greeklish..

Να σου γνωρίσω εγώ κάτι φίλους μου που ήταν παντελώς ανορθόγραφοι απ'το δημοτικό,που δεν είχαμε καν greeklish?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Να σου γνωρίσω εγώ κάτι φίλους μου που ήταν παντελώς ανορθόγραφοι απ'το δημοτικό,που δεν είχαμε καν greeklish?

Δεν ξερω για τους φιλους σου, παντως ο αδερφος μου αρνειται πεισματικα να γραψει ελληνικα στον υπολογιστη
(και οχι δεν εχει δυσλεξια....;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν ξερω για τους φιλους σου, παντως ο αδερφος μου αρνειται πεισματικα να γραψει ελληνικα στον υπολογιστη
(και οχι δεν εχει δυσλεξια....;))

Ε,και?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
τι πα να πει ε, και;
εχει ξεχασει την ορθογραφια του, λιγο ειναι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Και θες να φτασεις στην γενικευση του οτι ολοι θα ξεχασουν την ορθογραφια τους δηλαδη,επειδη την ξεχασε 1 ατομο.(?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
οχι, αλλα βλεποντας τα χάλια του, δεν μπορω να εχω την ιδια ουδετερη αποψη που ειχα για τα greeklish μεχρι πρότινως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
τι πα να πει ε, και;
εχει ξεχασει την ορθογραφια του, λιγο ειναι αυτό;

Γενικά ναι.Ας καταργήσουμε όλη αυτήν την ηλίθια ορθογραφία να μην έχουμε τέτοια προβλήματα in the first place.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Γενικά ναι.Ας καταργήσουμε όλη αυτήν την ηλίθια ορθογραφία να μην έχουμε τέτοια προβλήματα in the first place.
και in second place να καταργήσουμε την ελληνική αλφαβήτα και να γράφουμε με ρούνους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnvas

Νεοφερμένος

Ο johnvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Εμενα η γνωμη μου επειδη ακολουθω την θεωρητικη κατευθηνση και επειδη λατρευω τηναλληνικη γλωσσα ενω ειμαι ακομα 16 ετων ειμαι φανατικα κατα αφτου του νεου κινηματος των greeklish
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εμενα η γνωμη μου επειδη ακολουθω την θεωρητικη κατευθηνση και επειδη λατρευω τηναλληνικη γλωσσα ενω ειμαι ακομα 16 ετων ειμαι φανατικα κατα αφτου του νεου κινηματος των greeklish

Δεν ειναι και ΝΕΟ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ακολουθω την θεωρητικη κατευθηνση
λατρευω τηναλληνικη γλωσσα
κατα αφτου του νεου κινηματος
:hmm:

προσπάθησε τουλάχιστον να μάθεις σωστά ελληνικά, γιατί στη θεωρητική θα έχεις προβλήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top