Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Και όμως,μπορούμε.Οι άνθρωποι των σπηλαίων αυτό έκαναν και ήταν και αυτοί homo sapiens sapiens.

Τα greeklish είναι μία έκφανση της γλώσσας,ή κάνω λάθος?

μα εσύ μου εξήγησες τον λόγο που η γλώσσα δεν είναι μόνο για επικοινωνία και ότι είναι και πολιτισμικό στοιχείο,ότι είναι όργανο καλλιέργειας της αντίληψης και της κριτικής ικανότητας και,......ότι με λόγια σκεφτόμαστε....και άλλα.....

δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάνε τα greeklish .αυτά αφορούν μόνο το γραπτό λόγο,δεν είναι μια γλώσσα που σκέφτεσαι με αυτήν.
τέλος πάντων, μπορεί να μην σε έπιασα....

όσο για το πρώτο,δεν ξέρω μου φαίνεται απίθανο πως είναι δυνατόν να συνεννοείσαι με απλές κραυγές,πως μπορείς να εξηγήσεις σε κάποιον κάτι,ίσως αυτές οι κραυγές που λες για τους ανθρώπους των σπηλαίων να ήταν ένα είδος γλώσσας,με λογική.όχι απλές κραυγές....επιπλέον άλλες απαιτήσεις έχει τώρα η κοινωνία..θα μπορούσες εσύ να μιλάς για την επιστήμη σου με κραυγές και να συνεννοείσαι στο μέλλον με τους ασθενείς σου με απλές κραυγές?δεν ξέρω ,τέλος πάντων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Διότι τα greeklish αποτελούν έκφανση της γλώσσας.Όταν στον γραπτό σου λόγο δεν εκφράζεσαι σωστά,σιγά σιγά η σχέση που έχεις με τη γλώσσα ατροφεί.Δε σκέφτεσαι ώστε να βρεις τη σωστή λέξη,τη σωστή ορθογραφία,το σωστό συντακτικό.Έτσι,σιγά σιγά η γλωσσική σου ικανότητα και κατ'επέκταση η σκέψη σου,περιορίζεται.Να σου θυμήσω το "1984",όπου το καθεστώς προσπαθούσε να καθιστά τη γλώσσα όλο και απλούστερη,ώστε ο κόσμος να μη σκέφτεται.

Ενώ με τα greeklish προάγονται οι επιστήμες?Εδώ στα ελληνικά σου λέει ο άλλος ανατομία ή κβαντομηχανική και θες μια ώρα για να νιώσεις τι είπε,θα το πιάσεις με τα greeklish?

Γενικότερα,δεν καταλαβαίνω την ευρύτερη tendency υπεράσπισης των greeklish,στο πλαίσιο ανάδειξης μιας προοδευτικής,απαλλαγμένης από ταμπού,σκέψης.Τα greeklish δεν είναι η εφεύρεση κανενός παρεξηγημένου εναλλακτικού libertarian διαννοούμενου,που δέχτηκε τα πυρά του συντηρητισμού.Απόρροια της κουλτούρας των trendy στα sms είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

**mar**

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η **mar** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Είμαι κατά, γιατί δεν είναι ευχάριστα στην ανάγνωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Γραφεις πιο γρηγορα με greeklish, γιατι την γαφεις πιο συντομη την λεξη, αλλα δεν ειναι ευχαριστα στο διαβασμα... Ειμαι κατα των greeklish.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Είμαστε υπέρ των greeklish σε chat περιβάλλον, λόγω των smilies κυρίως. Σε forum, δε βλέπω το λόγο χρήσης τους.



Γραφεις πιο γρηγορα με greeklish, γιατι την γαφεις πιο συντομη την λεξη, αλλα δεν ειναι ευχαριστα στο διαβασμα... Ειμαι κατα των greeklish.:)

Δεν έχει καμία σχέση η χρήση συντομογραφίας με τα greeklish.

π.χ.
-Ελληνικά: Τί κάνεις; Όλα καλά;
-Greeklish: Ti kaneis? Ola kala?
-Συντομογραφία: T knc? Ola kl?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είμαστε υπέρ των greeklish σε chat περιβάλλον, λόγω των smilies κυρίως. Σε forum, δε βλέπω το λόγο χρήσης τους.





Δεν έχει καμία σχέση η χρήση συντομογραφίας με τα greeklish.

π.χ.
-Ελληνικά: Τί κάνεις; Όλα καλά;
-Greeklish: Ti kaneis? Ola kala?
-Συντομογραφία: T knc? Ola kl?

Πω πω, αυτό το τελευταίο είναι πολύ σπαστικό (για μένα!)
Και καλά σε chat, άλλοι τα γράφουν παντού!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Κατά ,βέβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Υπάρχουν και τα θετικά αλλά και τα αρνητικά

Θετικά : Μπορείς να γράψεις κάτι πιο γρήγορα και περιεκτικά

Αρνητικά : Είναι δυσανάγνωστα προς τον αναγνώστη

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ greeklish αλλά όχι πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θετικά : Μπορείς να γράψεις κάτι πιο γρήγορα και περιεκτικά
FAIL! Αντίλογος: εγώ γράφω πιο αργά σε greeklish!

Όταν διατυπώνεις μία γενίκευση, κοίτα να ισχύει πρώτα σε όλους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
FAIL! Αντίλογος: εγώ γράφω πιο αργά σε greeklish!
Το ίδιο κι εγώ!! Και αυτό παρά το ότι γράφοντας Ελληνικά βάζω και τόνους. Όσο για την ανάγνωση, για να διαβάσω ένα κείμενο στα γκρίκλικα, χρειάζομαι τον τετραπλάσιο χρόνο από όσο αν ήταν στα Ελληνικά. Έτσι κάποιες φορές γίνομαι κακός, καθώς αρνούμαι να διαβάσω γκρίκλικα,γιατί δεν βρίσκω το λόγο να βγάλω τα μάτια μου. Οι φίλοι και γνωστοί μου με έχουν μάθει και δεν μου γράφουν γκρίκλικα ούτε στο κινητό. Ένας από τους λόγους που έμεινα στο i-school είναι ότι απαγορεύονται εντελώς τα γκρίκλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Δε μου αρέσουν καθόλου τα greeklish και τις περισσότερες φορές με νευριάζει όταν ο άλλος γράφει έτσι. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι κι εγώ τα χρησιμοποιώ όταν βαριέμαι να αλλάξω τη γλώσσα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
FAIL! Αντίλογος: εγώ γράφω πιο αργά σε greeklish!

Όταν διατυπώνεις μία γενίκευση, κοίτα να ισχύει πρώτα σε όλους. :P

Βασικά εννούσα πιο σύντομα,αλλά το έγραψα διαφορετικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εγω παλια εγραφα greeklish και μαλιστα με ενα σωρο αριθμους...ξερετε 8 αντι για θιτα....4 αντι για ψ!
και μετα πηγα να γραψω μια εργασια και εκανα εξευτελιστικα λαθη...και εγραφα και σαν χελωνα στα ελληνικα....πρακτικα αν οχι ιδεολογικα ειμαι κατα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ κι εγώ greeklish σε καθημερινή βάση χωρίς να το καταλαβαίνω.... ειδικά όταν μπαίνω στη Βιβλιόφατσα.

Δεν τα θεωρώ βαρβαρισμό καμιάς από τις 2 γλώσσες, αν το άτομο δεν τις μπερδεύει όταν γράφει σε επίσημα κείμενα/στις καθημερινές του ομιλίες.... if you know what I mean...

Είναι τώρα φυσιολογικό σε μια παρέα να λέει κάποιος ένα ανέκδοτο και ξαφνικά να ακούγεται (να ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ, ΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΦΕΡΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ) "LOL!" ??? Απλά αισχρό...:P No hard feelings...


[P.S -- Μήνυμα #666 ΧD XD]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaita

Νεοφερμένος

Η vaita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Τα Greeklish πιστευω οτι βολευουν μονο στο chat αλλα ναι οπως αναφερθηκε και παραπανω στα μεγαλα κειμενα που εκφραζονται σημαντικες αποψεις ειναι απαραδεκτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου τα greeklish τα χρησιμοποιούν οι περισσότεροι στο διαδίκτυο στις μεταξύ τους συνομιλίες...τις περισσότερες φορές παραβιάζουν τους κανόνες της ελληνικής γλώσσας και δεν νιώθουν καμία ενοχή γι'αυτό φυσικά... Ενώ η γλώσσα μας διαθέτει πολλές εκφραστικές δυνατότητες, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες χωρες, δεν τις εκμεταλλευόμαστε..αλλά επηρεαζόμαστε απο τις ανεπτυγμένες χώρες κυρίως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Οι ανεπτυγμένες χώρες προωθούν τα greeklish; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
παιδια ακουστε να γελασετε!:D

εμεις εδω στην ελλαδα...γραφουμε ελληνικα με αγγλικους χαρακτηρες και κατι παιδια που ειχα γνωρισει στο youtube γραφουνε αγγλικα με ελληνικους χαρακτηρες...ειχα παθει την πλακα μ!το d το εβαζαν με θ και το a με α.....

τελικα,δεν το εχουμε μονο εμεις αυτο το θεματακι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
ΤΑ ΜΙΣΩ!!!!!!!!!!οταν πρωτοπηρα κινητο(1η γυμνασιου)εγραφα με ελληνικους χαρακτιρες...μετα στα τελη της 2ας γυμνασιου αρχισα τα γκρικλις...φετος σηνηδιτοποιησα οτι θα ξεχασω και την ορθογραφια που ηξερα με αυτα.....και ετσι αρχισα τα ελληνικααα μου..και το παιρνω και λιγο πατριωτικα:Pθεωρω τη γλωσσα μας ως την πιο ωραια του κοσμου...γιατι να τη χαλαω με μια βλακεια σαν τα γκρικλις που στο κατω κατω μονο μαδα ειναι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Με νευριαζουν παρα πολυ τα greeklish!!:mad:Δεν μπορω να καταλαβω σε τι συνεισφερουν...Oλοι πλεον εχουν μαζοποιηθει και ακολουθουν αυτη τη μοδα χωρις να ξερουν το λογο!!:/:Φτανει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top