Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
εγώ εδώ και δύο μέρες αποφάσισα να σταματησω να γράφω με greeklish! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λεωνίδας_Δ

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας_Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Πολύ πατριωτικά το παίρνετε.:/:

Για το ότι πολλές λέξεις πεθαίνουν επειδή τις έχουμε αντικαταστήσει με άλλες ξένες (γαλλικές, αγγλικές κτλ) δεν είναι κακό; Αυτά σας πείραξαν;
Στη τελική, στο ίντερνετ γράφουν γκρίκλις, όχι στη φορολογική δήλωση ή στην έκθεση για το σχολείο.:worry:
Κουλάρετε. (να' το το αγγλικό:redface:)

Το να σου ξεφύγει μια φορά να πεις οκ αντί για εντάξει ή κάτι σε γαλλικό αντίστοιχα(δν έχω ιδέα..) δεν πειράζει γιατί δεν μπερδεύονται οι γλώσσες...Είναι διακριτή η διαφορά..Το να γράφεις greeklish είναι σαν να μπασταρδεύεις 2 καλές ράτσες σκύλων με αποτέλεσμα μια επιεική μετριότητα...Δυστηχώς ή ευτυχώς η χρήση τους μας μειώνει σαν λαό.Ο πολιτισμός της Ελλάδας δεν φαίνεται απ την Ακρόπολη μόνο,τουλάχιστον ας διασώσουμε την όποια υπόληψη μας έμεινε..Αν φτάσουμε να γράφουμε με greeklish και στην φορολογική δήλωση,πλέον θα ναι αργά.....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris_v

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Το να σου ξεφύγει μια φορά να πεις οκ αντί για εντάξει ή κάτι σε γαλλικό αντίστοιχα(δν έχω ιδέα..) δεν πειράζει γιατί δεν μπερδεύονται οι γλώσσες...Είναι διακριτή η διαφορά..Το να γράφεις greeklish είναι σαν να μπασταρδεύεις 2 καλές ράτσες σκύλων με αποτέλεσμα μια επιεική μετριότητα...Δυστηχώς ή ευτυχώς η χρήση τους μας μειώνει σαν λαό.Ο πολιτισμός της Ελλάδας δεν φαίνεται απ την Ακρόπολη μόνο,τουλάχιστον ας διασώσουμε την όποια υπόληψη μας έμεινε..Αν φτάσουμε να γράφουμε με greeklish και στην φορολογική δήλωση,πλέον θα ναι αργά.....:worry:


Συμφωνω απολυτα μαζι σου!!και εκτος αυτου,πιστευω οτι ειναι ντροπη και αισχος να εχουμε ενα μοναδικο αλφαβητο το οποιο ειναι η αρχη ολων των υπολοιπων και εμεις οι ιδιοι να το καταστρεφουμε!και οπως ειπε και ο Λεωνιδας_Δ ο πολιτισμος μας δεν φαινεται μονο απ τα αρχαια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoJoanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Απορώ γιατί οι περισσότεροι μην πω όλοι μιλάνε με greeklish στο msn,chat κτλ.,μου τη σπάει!και επιμένω..ελληνικά!
Αλλά δεν υπάρχουν μόνο τα greeklish. Κορεάτικα,κινέζικα κτλ υπάρχουν αντίστοιχα γραμμένα στο λατινικό αλφάβητο.
Έχουν κυριαρχήσει τα αγγλικά στο διαδίκτυο και όχι μόνο.-και φταίμε οι ίδιοι για αυτό.(δε λέω πως δεν είναι ωραία γλώσσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Εγω περσυ ιδιαιτερα εγραφα συνεχεια με greeklish ,αλλα απο τοτε που μπηκα στο φορουμ το ξεσυνηθισα και οφειλω να πω οτι δεν μου λειπουν καθολου.Δεν εχει να κανει με το με ποιον απ' τους δυο τροπους θα γραψεις πιο γρηγορα και πιο ευκολα.Απλα(σε εμενα τουλαχιστον) παρατηρησα οτι μπερδευομουν καμια φορα και αντι να γραψω καπου με ελληνικους χαρακτηρες εγραφα με αγγλικους ,καθως και μια ελαφρια καθοδο στην ποικιλια και χρηση (κυριως το δευτερο) λεξιλογιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Το να σου ξεφύγει μια φορά να πεις οκ αντί για εντάξει ή κάτι σε γαλλικό αντίστοιχα(δν έχω ιδέα..) δεν πειράζει γιατί δεν μπερδεύονται οι γλώσσες...Είναι διακριτή η διαφορά..Το να γράφεις greeklish είναι σαν να μπασταρδεύεις 2 καλές ράτσες σκύλων με αποτέλεσμα μια επιεική μετριότητα...Δυστηχώς ή ευτυχώς η χρήση τους μας μειώνει σαν λαό.Ο πολιτισμός της Ελλάδας δεν φαίνεται απ την Ακρόπολη μόνο,τουλάχιστον ας διασώσουμε την όποια υπόληψη μας έμεινε..Αν φτάσουμε να γράφουμε με greeklish και στην φορολογική δήλωση,πλέον θα ναι αργά.....:worry:

Συμφωνώ με όσα λες, τα greeklish βοηθούν όμως στην δακτυλογράφηση (εγώ γι αυτό τα χρησιμοποιώ). Εγώ νομίζω πως αν καθιερωθεί ένας τρόπος γραφής των ελληνικών με λατινικούς χαρακτήρες, έτσι ώστε να μην παραποιούνται οι λέξεις και η ορθογραφία τους τότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Άλλο να δεις το 'Τέλος πάντων' γραμμένο 'telos pantwn' και άλλο να το δεις 'tespa '
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εντάξει, τα greeklish είναι η τρέλα της εποχής:P Εγώ τα χρησιμοποιώ μόνο σε instant messengers (Windows live Messenger, Y! messenger κλπ), αλλά μπορώ να πω, πως γράφω πιο γρήγορα με ελληνικούς χαρακτήρες, παρά με greeklish :D

Όσο γι' αυτό που είπαν κάποιοι, ότι η γλώσσα μας πεθαίνει με τα greeklish, θα διαφωνήσω, δεν πεθαίνει η γλώσσα, αλλά η ορθογραφία. Αυτοί που υποστηρίζουν, ότι πεθαίνει η γλώσσα, δεν πιστεύω να χρησιμοποιούν τη λέξη "ανελκυστήρας", αντί για τη λέξη "ασανσέρ":P

Αυτά είχα να πω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εντάξει, τα greeklish είναι η τρέλα της εποχής:P Εγώ τα χρησιμοποιώ μόνο σε instant messengers (Windows live Messenger, Y! messenger κλπ), αλλά μπορώ να πω, πως γράφω πιο γρήγορα με ελληνικούς χαρακτήρες, παρά με greeklish :D

Όσο γι' αυτό που είπαν κάποιοι, ότι η γλώσσα μας πεθαίνει με τα greeklish, θα διαφωνήσω, δεν πεθαίνει η γλώσσα, αλλά η ορθογραφία. Αυτοί που υποστηρίζουν, ότι πεθαίνει η γλώσσα, δεν πιστεύω να χρησιμοποιούν τη λέξη "ανελκυστήρας", αντί για τη λέξη "ασανσέρ":P

Αυτά είχα να πω:)
Μέσα στη γλώσσα εντάσσεται και η ορθογραφία της.

Γράφοντας με greeklish η πλειονότητα γράφει πιο γρήγορα γιατί δεν έχει ενδοιασμούς για το αν έγραψε σωστά ή όχι τη λέξη.
Προσωπικά, πιστεύω ότι περάσαμε στη ''μετά-greeklish'' εποχή που είναι ένα είδος γραφής like ''azp m, cgp pl''.

Μήπως τελικά και το ίδιο το πληκτρολόγιο μας ευνοεί ώστε να γράφουμε greeklish; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Μήπως τελικά και το ίδιο το πληκτρολόγιο μας ευνοεί ώστε να γράφουμε greeklish; :hmm:

Το λες επειδή τα γράμματα είναι στα αγγλικά;

Το σκεφτόμουν βασικά καιρό τώρα, από τοτε που είδα μια διαφήμιση, αυτήν εδώ συγκεκριμένα https://www.youtube.com/watch?v=ulYR-WujYXs και έμεινα με ένα πολύ άσχημο συναίσθημα. Λες και οι νέοι δεν συννενοούνται ή δεν καταλάβουν τα ελληνικά... Και πρέπει ακόμα και στις διαφημίσεις να υπάρχουν greeklish...

Δεν είμαι κατά, ούτε υπερ. Μου αρέσει όμως η καλαισθησία που βγάζουν τα ελληνικά γράμματα.
Και όσον αφορά αυτό που λέει και η Θεοδώρα για την ορθογραφία, επειδή χρησιμοποιούσα greeklish στο msn στις αρχές, παρατήρησα και εγώ στον εαυτό μου αυτο το πράγμα.

Και αυτά τα azp κτλ κτλ μου παίρνει ώρα να τα καταλάβω >.<
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ναι, για τα αγγλικά το λέω. Τα αντίστοιχα ελληνικά γράμματα τα έχουν πιο μικρά οπότε ίσως βολεύει τους αρχάριους αυτός ο τρόπος γραφής και έπειτα γίνεται συνήθεια. :/:

Στο msn χρησιμοποιώ greeklish για το λόγο ότι βαριέμαι να αλλάζω το πληκτρολόγιο για να βάλω τα emoticons μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,897 μηνύματα.
Και αυτά τα azp κτλ κτλ μου παίρνει ώρα να τα καταλάβω >.<

Δες την υπογραφή μου azp m. :D :laugh: :laugh: (πλακίτσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δες την υπογραφή μου azp m. :D :laugh: :laugh: (πλακίτσα)

:rolleyes::laugh: Μα, συγνώμη αλλά αυτά θέλουν πολύ παραπάνω χρόνο για να γραφτούν. (Το να διαβαστούν είναι άλλο θέμα...βαριέμαι.:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θάνατος στα greeklish, είμαι κατηγορηματική.
Όταν βλέπω στο facebook μηνύματα του στυλ "Dn 9l na figeiC ♥" (copy-paste το έκανα) παίρνω ανάποδες.
Βρε βλ***ενο, δεν προλαβαίνεις να πατήσεις Shift+Alt αλλά το Caps Lock ξέρεις να το πατάς, ε?
Αλλά εντάξει, έχουμε συνηθίσει τους έφηβους με τις μαλ**ιες τους (βλέπετε emo κτλ για να τραβήξουν την προσοχή):xtipao:
Τι να πω, τελείως απαράδεκτα, δε βοηθάνε καθόλου στο διάβασμα, είναι ακαλαίσθητα και αλλοιώνουν τη γλώσσα και την ορθογραφία.
Δε βλέπω κανέναν απολύτως λόγο να τα χρησιμοποιώ:verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
hi
hi
t kns = τι κάνεις
kl u? = καλά εσύ
kl
sup? = πως πάει [What'S UP)? ]
nm u? = Tιποτα το σπουδαίο ΄[nothing much]
same
vrkm p tpt = βαριέμαι πες κάτι
.....
P 8 ps? = που θα πας;
N 3r mln n na mn hm m= δεν ξέρψ μάλλον θα μείνο home μου
K = οκ
,,,,,,,,,,

εε στα chat απ οτι εχω παρατηρησει ολοι ετσι το κανουν....
δεν ξερω παντως αμα το κανουν για να μην εχουν προβλημα με την ορθογραφια αλλα αυτο που βλεπω ειναι οτι και αυτοι που ξερανε εστω λιγη ορθογραφια την ξεχασανε... χαλια μιλαμε...
παντως οταν γραφω greeklish γραφω κανονικα... πχ το η με h για αυτο δεν με καταλαβαινουν αυτοι που δεν με χουν συνηθησει κολας αλλα νταξει...
και ασχετο αλλα μιας και το φερε η κουβεντα τονους στα ελληνικα αμα δεν ειναι αναγκη δεν βαζω.... στο κομπιουτερ μιλαμε παντα...
αλλα ξερω κι αλλους που να το χουν το προβλημα αυτο... κατι συμμαθητριες μου ειχαν κανει μια εργασια και στο τελος την εκτυπωσαν και εβαλαν τους τονους με στυλο! ελεος! μολις το ειδα λυθηκα... :D :eek: πολυ γελιο... ε εγω δεν το χω σε τετοιον βαθμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Εγω γραφω ελληνικα χωρις τονους εδω και κατι μηνες. Στην αρχη με παιδευε αλλα τωρα εχω συνηθισει. Οσο για τα γκρικλις... αν καταλαβαινονται δεν εχω προβλημα προς το παρον...

ΥΓ: Επισης, θα ελεγα οτι εχω περασει στο αντιθετο σταδιο, του να γραφω αγγλικα με ελληνικους χαρακτηρες οταν βιαζομαι (βλ. γιουτχιουμπ, πισι, γουατ δε φακ κ.λπ.) :P

ΥΓ2: Μονο στο κινητο στα μηνυματα κοβω λεξεις, αλλα και εκει συνηθως με ελληνικα γραφω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
'Εχει δίκιο ο Μάκης4. Δεν εξέφρασες κάποια άποψη. Με ποιο επιχείρημα είναι τα greeklish καλαίσθητα; Μήπως θέλουμε ένα άλλωθι, να δικαιολογήσουμε, την αγραμματοσύνη μας στην ελληνική ορθογραφία (δηλ., θέλουμε να το κρύψουμε το πρόβλημά μας);

Από πότε επιχειρηματολογούμε πάνω στο προσωπικό μας γούστο και το τι θεωρούμε καλαίσθητο; =Ο
Και για μένα άσχημα είναι τα greeklish αλλά δεν νομίζω πως μπορώ να το στηρίξω κάπου, παρα μόνο στην αισθητική μου.

Εγώ πάλι δεν έχω τέτοια κόμπλεξ. Ντάξει άμα δω κατεβατό ολόκληρο σε γκρίκλις θα ζαλιστώ λίγο, αλλά δε βάζω ταμπέλες "Α! Αυτός γράφει με γκρίκλις, άρα είναι αγράμματος." ή "Σα δε ντρέπεται να καταστρέφει τη γλώσσα!"
Αυτά είναι γελοιότητες.

Εξάλλου συντομεύσεις λέξεων κτλ υπάρχουν σε όλες τις γλώσσες και χρησιμοποιείται πολύ στο νετ, μόνο στην Ελλάδα έχουν αυτό το πρόβλημα. Ο.ο

Το αν επηρεάζει ή όχι την ορθογραφία νομίζω είναι σχετικό. Εγώ γράφω τόσα χρόνια με greeklish σε msn/sms και ποτέ δεν είχα πρόβλημα όταν έγραφα ελληνικά, αλλά ξέρω και παιδιά που πραγματικά έχουν ξεχάσει τα πάντα.

Τέλος πάντων. Όλα με μέτρο, για να είμαστε μέσα σε όλα. :P

Βασικά τι σχέση έχουν οι συντομεύσεις λέξεων δηλαδή τα αρκτικόλεξα με τα greeklish; Άλλο το να γράψεις ΓΕ.Σ.Ε.Ε. αναφερόμενος στην Γενική Συνομοσπονδία Εργατών Ελλάδας, ένας όρος κοινός και αναγνωρισμένος και άλλο να πεις "kl" ή "κλ" αντί για καλά, κάτι εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο. Ακόμα, δεν υπάρχει μόνο στην Ελλάδα το θέμα αυτό, έχω διαβάσει στο παρελθόν άρθρα που αναφέρονται στο ίδιο φαινόμενο που δημιουργείται από την κακοποίηση της γλώσσας κυρίως εκ μέρους της νεολαίας στην Γαλλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έχει δίκαιο η Χριστιάννα για τα αρτικόλεξα. Το ΓΕ.Σ.Ε.Ε. ή το Α.Π.Θ. είναι ευρέως γνωστά ενώ το kl, k, ya είναι συμπτύξη των λέξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑngieP.

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Eγώ λέω ότι δεν ειναι κακό να χρησιμοποιεί κανείς greeklish! Είναι ένας εύκολος τρόπος επικοινωνίας,ακόμα κι εγώ όταν γράφω μηνύματα στο κινητό έτσι γράφω! Παρόλα αυτά όμως, έχουμε μια εξαιρετική γλώσσα με μεγάλο λεξιλογικό πλούτο και πρέπει να τη διατηρήσουμε! Ναι λοιπόν στα greeklish, αλλά με μέτρο! Μην ξεχάσουμε και τη γλώσσα μας στο τέλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Εγω θεωρω οτι τα greeklish ειναι ενας ευκολος τροπος να επικοινωνισουμε με τους αλλους αλλα μονο σε chat η msn.Οταν προκειται ομως να γραψουμε ενα κειμενο δεν πρεπει να χρησιμοποιησουμε τα greeklish αλλα τα ελληνικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
διαβασα πολλες ενδιαφερουσες αποψεις εδω και θα ηθελα να πω τωρα και την δικη μου γνωμη..πρωτα απ'ολα θα ξεκαθαρισω οτι ειμαι κατα των greeklish.κι αυτο γιατι μολις αρχισα να πρωτοασχολουμαι με ιντερνετ και msn κτλ, μου κολλησε και μενα οπως και σε τοσα αλλα παιδια η ιδιομορφη αυτη γραφη.την χρησιμοποιουσα ανελλιπως για καπου 2.5 χρονια και τωρα βλεπω το κακο που μου (και μας) εχει κανει. δεν εχω υπαρξει πιο ανορθογραφη στην ζωη μου και για ενα διαστημα μου ξεφευγαν και μερικες συντομογραφιες τυπου greeklish (τπτ,κλ,κτ) ακομη και στις εκθεσεις του σχολειου.ακομη το βρισκω εντελως χαζο να το χρησιμοποιουμε και στα μηνυματα, ειλικρινα σε μερικα παιδια πρεπει να κανω αποκρυπτογραφηση μεχρι να καταλαβω τι θελουν να πουν. Καλως ή κακως στην ελλαδα ζουμε και μολις πατε σε ενα πανεπιστημιο και σας ζητησει ο καθηγητης εργασια 20 σελιδων τυπομενες στον Η/Υ να δω πως θα κατσετε να τα γραψετε οταν εχετε συνηθισει στα αγγλικοποιημενα γρηγορα ελληνικα(μια φιλη ειχε φτυσει αιμα να μαθει να γραφει στα ελληνικα γρηγορα αφου ειχε να παραδωσει μια τετοια εργασια μεσα σε ενα σαββατοκυριακο). Τον τελευταιο χρονο εχω επανελθει στα ελληνικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top