Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Δεν μπορώ να βλέπω άλλο τα greeklish!:rant: Είναι παντού! Στο Facebook, στα μυνήματα.... Ό,τι και να ξεκινήσει να γράψει τώρα ένας έφηβος το γράφει με greeklish. Η κατάσταση είναι τέτοια που εγώ που γράφω πάντα ελληνικά νιώθω μοναδικός( αλλά συνχρόνως είμαι και κάπως άβολα!) Ένας καθηγητής μου μου είπε ότι μαθητής του, που ήταν και καλός μαθητής, εγραψε το "θα" ετσι: "8α"!!! Φανταστείτε πως έχουν επηρεαστεί έτσι οι χρήστες... Βασικά θέλω να δούμε το θέμα και από την πρακτική του πλευρά. Πως θα γράψει κάποιος που χρησημοποιεί greeklish ένα κείμενο στα ελληνικά????:hmm: Και μην μου πει κανείς ότι δεν θα του χρειαστεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Εγω ειμαι κατα των greeklish γιατι πιστευω οτι απειλουν την ακεραιοτητα της ελληνικης γλωσσας και καταλυουν καθε ορθογραφικο κανονα.Ειδικα οταν τα μικρα παιδια χρησιμοποιουν greeklish ανησυχω για το μελλον της ελληνικης γλωσσας.Τοσο δυσκολο ειναι να εφαρμοσει κανεις τους ορθογραφικους κανονες για να γραψει ενα κειμενο στα ελληνικα τη στιγμη που αλλοι λαοι θαυμαζουν τον πλουτο της γλωσσας μας?Αποδιδω το φαινομενο σε τεμπελια και αδιαφορια και θα δωσω και αλλη διασταση στο προβλημα:η πολιτικη δεν δειχνει να ενδιαφερεται για το ζητημα και γιατι αλλωστε?αφου την βολευει να κυβερνα αναλφαβητους πολιτες που δεν γνωριζουν τον πλουτο της ελληνικης γλωσσας,αρα χρησιμοποιουν φτωχο λεξιλογιο κι επομενως δεν σκεφτονται αρκετα.Καπως ετσι θα φτασουμε στο σημειο να διδασκεται η αγγλικη γλωσσα απο την 1η δημοτικου και τελικα τα αγγλικα να γινουν η δευτερη επισημη γλωσσα του κρατους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγω ειμαι κατα των greeklish γιατι πιστευω οτι απειλουν την ακεραιοτητα της ελληνικης γλωσσας και καταλυουν καθε ορθογραφικο κανονα.Ειδικα οταν τα μικρα παιδια χρησιμοποιουν greeklish ανησυχω για το μελλον της ελληνικης γλωσσας.Τοσο δυσκολο ειναι να εφαρμοσει κανεις τους ορθογραφικους κανονες για να γραψει ενα κειμενο στα ελληνικα τη στιγμη που αλλοι λαοι θαυμαζουν τον πλουτο της γλωσσας μας?Αποδιδω το φαινομενο σε τεμπελια και αδιαφορια και θα δωσω και αλλη διασταση στο προβλημα:η πολιτικη δεν δειχνει να ενδιαφερεται για το ζητημα και γιατι αλλωστε?αφου την βολευει να κυβερνα αναλφαβητους πολιτες που δεν γνωριζουν τον πλουτο της ελληνικης γλωσσας,αρα χρησιμοποιουν φτωχο λεξιλογιο κι επομενως δεν σκεφτονται αρκετα.Καπως ετσι θα φτασουμε στο σημειο να διδασκεται η αγγλικη γλωσσα απο την 1η δημοτικου και τελικα τα αγγλικα να γινουν η δευτερη επισημη γλωσσα του κρατους...
Aπό τη φετινή σχολική χρονιά, τα αγγλικά θα διδάσκονται από την Α' Δημοτικού:)

Πάντως έχεις δίκιο, σε μερικά σημεία, ωστόσο δεν είδα να χρησιμοποιείς τόνους:worry::P

Όσο να 'ναι η νεολαία σήμερα, είναι ανορθόγραφη. Το ορθογραφικό λάθος που δε θέλω να βλέπω, είναι η κατάληξη "-αι" στην ενεργητική σύνταξη και η κατάληξη "-ε" στην παθητική:mpinelik: (π.χ."αυτό γράφετε έτσι" ή "αυτό το γράφουμαι έτσι"):mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Εγω ειμαι κατα των greeklish γιατι πιστευω οτι απειλουν την ακεραιοτητα της ελληνικης γλωσσας και καταλυουν καθε ορθογραφικο κανονα.Ειδικα οταν τα μικρα παιδια χρησιμοποιουν greeklish ανησυχω για το μελλον της ελληνικης γλωσσας.Τοσο δυσκολο ειναι να εφαρμοσει κανεις τους ορθογραφικους κανονες για να γραψει ενα κειμενο στα ελληνικα τη στιγμη που αλλοι λαοι θαυμαζουν τον πλουτο της γλωσσας μας?Αποδιδω το φαινομενο σε τεμπελια και αδιαφορια και θα δωσω και αλλη διασταση στο προβλημα:η πολιτικη δεν δειχνει να ενδιαφερεται για το ζητημα και γιατι αλλωστε?αφου την βολευει να κυβερνα αναλφαβητους πολιτες που δεν γνωριζουν τον πλουτο της ελληνικης γλωσσας,αρα χρησιμοποιουν φτωχο λεξιλογιο κι επομενως δεν σκεφτονται αρκετα.Καπως ετσι θα φτασουμε στο σημειο να διδασκεται η αγγλικη γλωσσα απο την 1η δημοτικου και τελικα τα αγγλικα να γινουν η δευτερη επισημη γλωσσα του κρατους...

+1 και στην ερώτηση που κάνεις, ναι, τόσο δύσκολο είναι. Η γλώσσα μας έχει περίπλοκη σύνταξη, την πιο δύσκολη γραμματική (περιέχει και τον τονισμό που για κάποιους είναι επίσης μεγάλο πρόβλημα) και φυσικά διαθέτει το πιο πλούσιο λεξιλόγιο. Αυτό που μ' εκνευρίζει αφόρητα είναι το γεγονός ότι κάθε χρόνο που διεκπεραιώνονται στα σχολεία διαγωνισμοί στ' αρχαία, οι συμμετοχές των ξένων παιδιών είναι περισσότερες απ' των Ελληνόπουλων. Ντροπή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Aπό τη φετινή σχολική χρονιά, τα αγγλικά θα διδάσκονται από την Α' Δημοτικού:)

Πάντως έχεις δίκιο, σε μερικά σημεία, ωστόσο δεν είδα να χρησιμοποιείς τόνους:worry::P

Όσο να 'ναι η νεολαία σήμερα, είναι ανορθόγραφη. Το ορθογραφικό λάθος που δε θέλω να βλέπω, είναι η κατάληξη "-αι" στην ενεργητική σύνταξη και η κατάληξη "-ε" στην παθητική:mpinelik: (π.χ."αυτό γράφετε έτσι" ή "αυτό το γράφουμαι έτσι"):mad:

Ομολογω πως δεν το ηξερα οτι θα διδασκονται απο φετος, αλλα δεν παραξενευομαι γιατι εκει πηγαινε το πραγμα.

Όπως βλέπεις από αυτή την πρόταση,δεν έχω πρόβλημα με τους τόνους:Pσυνειδητά δεν τις τονίζω τις λέξεις.Βλέπεις είναι η δύναμη της συνήθειας,αλλά δεν ανησυχώ γιατί έχω γερές βάσεις ορθογραφίας και σέβομαι απεριόπιστα την ελληνική γλώσσα.
Φιλεικα:P

Οσο για τα λαθη στις καταληξεις ''-ε'' και ''-αι'' οντως ειναι εκνευριστικα:/:π.χ. εμενα με εκνευριζει οταν το 'οντως'(επιρρημα) το γραφουν 'οντος' ή το ρημα 'αργώ' το γραφουν 'αργο'...πληρης αλλοιωση και ορφογραφιας και νοηματος:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria17

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
τα χω βαρεθει κ δν μαρεσουν καθολου..καποτε τα λατρεβα κ συχενομουν τα ελληνικα...
τα μεγαλα ελληνικα τα συχενομαι...+λατρευω τα μικρα ελληνικα <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
τα χω βαρεθει κ δν μαρεσουν καθολου..καποτε τα λατρεβα κ συχενομουν τα ελληνικα...
τα μεγαλα ελληνικα τα συχενομαι...+λατρευω τα μικρα ελληνικα <3

Απορία απορία.:redface:

Στα μικρά ελληνικά κατατάσσονται τα: κλ, τσπ,αζπ κτλ κτλ; (δεν ξέρω άλλα μικρά ελληνικά συμπαθάτε με:redface:.)

Και στα μεγάλα ελληνικά έχουμε τα: καλά είμαι, τελοσπάντων, αγάπη; :hmm:
Διαφωτίστε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Νομίζω, ότι με τους όρους μικρά και μεγάλα, εννοεί πεζά και κεφαλαία γράμματα, αντίστοιχα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Της αρέσουν τα μεγάλα Ελληνικά? Ε ρε με τι καθόμαστε και ασχολούμαστε. :)

Αυτά κάνει η..(πως την είχες πει να δείς) .. α ναι,η αμορφωσιά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Της αρέσουν τα μεγάλα Ελληνικά? Ε ρε με τι καθόμαστε και ασχολούμαστε. :)

Αυτά κάνει η..(πως την είχες πει να δείς) .. α ναι,η αμορφωσιά. :)
Ναι όντως έχεις δίκιο! Παρ' όλα αυτά, γενικά το θέμα των greeklish είναι σοβαρό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
παιδια τα greeklish ειναι επικινδυνα...χρησιμοποιω πολυ σπανια πλεον,αλλα παλια συχνοτερα και μου εχουν καταστρεψει την ορθογραφια μου...ποτε μα ποτε δεν εκανα ορθογραφικα και πλεον κανω!!!!!:(
Επιπλεον οταν εκανα μαθημα στα ΙΕΚ οταν διορθωνα τα γραπτα των παιδιων τρομαξα...καταλαβα το μεγεθος του προβληματος....εκτος απο τα ορθογραφικα λαθη δεν εγραφαν πχ ψαρι αλλα πσαρι η ξυλο αλλα κσυλο....αφηστε...χαλια μαυρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αυτά είναι τα μεγάλα ελληνικά.Αγράμματοι. :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
παιδια τα greeklish ειναι επικινδυνα...χρησιμοποιω πολυ σπανια πλεον,αλλα παλια συχνοτερα και μου εχουν καταστρεψει την ορθογραφια μου...ποτε μα ποτε δεν εκανα ορθογραφικα και πλεον κανω!!!!!:(
Επιπλεον οταν εκανα μαθημα στα ΙΕΚ οταν διορθωνα τα γραπτα των παιδιων τρομαξα...καταλαβα το μεγεθος του προβληματος....εκτος απο τα ορθογραφικα λαθη δεν εγραφαν πχ ψαρι αλλα πσαρι η ξυλο αλλα κσυλο....αφηστε...χαλια μαυρα...
Ο Χριστός κι η Παναγιά:eek::eek:

Βέβαια, εγώ έχω δει και τη λέξη "παντρεύω (-ομαι)", έτσι: "παdρέβω(-ωμαι)":eek: (και δεν είναι αυτή, η χειρότερη περίπτωση:eek:)

Πού καταντήσαμε;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ranxa (Costas)

Νεοφερμένος

Ο Κωσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Πιστεύω πως δεν είναι καλό να χρησιμοποιούνται τα greeklish, διότι έτσι συνηθίζουμε να γράφουμε σε άλλη μορφή με αποτέλεσμα να μη μάθουμε ποτέ ορθογραφία (για ξένους που ήρθαν στην Ελλάδα) ή να ξεχάσουμε, να ξεσυνηθίσουμε την ελληνική ορθογραφία (για Έλληνες που γεννήθηκαν κι έζησαν στην Ελλάδα). Είμαι κατά γιαυτό το λόγο κυρίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
εμένα μου αρέσουν, είναι μια γρήγορη και πρακτική γλώσσα. επίσης, αν μάθεις καλή ορθογραφία από μικρός/μικρή, και έχεις γερό υπόβαθρο τίποτα δεν σου κάνουν τα greeklish, fact. :) ας μην τα τραγικοποιούμε όλα.
εννοείται πώς η γλώσσα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε επίσημο κείμενο ή στην πραγματική ζωή. είναι μια γλώσσα για το pc και το κινητο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coco :D

Νεοφερμένος

Η coco :D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΦΥΣΙΚΑ !!!

Δεν έχει κανένα νόημα να παραποιούμε μία τόσο όμορφη γλώσσα όπως η ελληνική ! Άλλωστε αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει . (και θα έχει και δίκιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΦΥΣΙΚΑ !!!

Δεν έχει κανένα νόημα να παραποιούμε μία τόσο όμορφη γλώσσα όπως η ελληνική ! Άλλωστε αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει . (και θα έχει και δίκιο)

ποιο σπίτι μας ρε θα πέσει να μας πλακώσει?αφού μπορεί να επιτευχθεί η επικοινωνία και με τα greeklish ,δεν βλέπω το λόγο να τα κακολογούμε..για αυτό δεν υπάρχει η γλώσσα;για επικοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
ποιο σπίτι μας ρε θα πέσει να μας πλακώσει?αφού μπορεί να επιτευχθεί η επικοινωνία και με τα greeklish ,δεν βλέπω το λόγο να τα κακολογούμε..για αυτό δεν υπάρχει η γλώσσα;για επικοινωνία.

Αν sole purpose της γλώσσας είναι η επικοινωνία,τότε και με κραυγές μια χαρά συννενοούμαστε.Η γλώσσα είναι ταυτόχρονα και πολιτισμικό στοιχείο,καθώς και φορέας γνώσεων αλλά και όργανο καλλιέργειας της αντίληψης και της κριτικής ικανότητας.Σκεφτόμαστε με λόγια.Το εύρος της σκέψης μας είναι άμεση συνάρτηση του γλωσσικού μας πλούτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Αν sole purpose της γλώσσας είναι η επικοινωνία,τότε και με κραυγές μια χαρά συννενοούμαστε.Η γλώσσα είναι ταυτόχρονα και πολιτισμικό στοιχείο,καθώς και φορέας γνώσεων αλλά και όργανο καλλιέργειας της αντίληψης και της κριτικής ικανότητας.Σκεφτόμαστε με λόγια.Το εύρος της σκέψης μας είναι άμεση συνάρτηση του γλωσσικού μας πλούτου.

ναι οκ.είναι και όλα αυτά...ε μην λέμε και χαζομάρες όμως ,δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε με κραυγές,εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ:P

με τα greeklish που κολλάνε? :Pπάλι τρόλλαρες τστσττσσ :D:D:D:P χαχαχαχαχααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Και όμως,μπορούμε.Οι άνθρωποι των σπηλαίων αυτό έκαναν και ήταν και αυτοί homo sapiens sapiens.

Τα greeklish είναι μία έκφανση της γλώσσας,ή κάνω λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top