Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Κατά.Tα greeklish είναι πολύ απλά δολοφονία των αγλικών και των ελληνικών.Δεν διάβασα κάποια άποψη που να με πείθει να τα χρησιμοποιήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
ΔΕΝ με νοιάζει να την ΔΙΔΑΧΘΩ σε βάθος... δεν θα ήθελα να γίνω φιλόλογος ακόμα κι αν ήταν το μόνο καλοπληρωμένο επάγγελμα στην Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
ΔΕΝ με νοιάζει να την ΔΙΔΑΧΘΩ σε βάθος... δεν θα ήθελα να γίνω φιλόλογος ακόμα κι αν ήταν το μόνο καλοπληρωμένο επάγγελμα στην Ελλάδα...
Τι λες? Ποιος σου είπε ότι θα γινεις φιλολογος αν μάθεις 3-4 αρχαία??? Και να υποθέσω ότι τα νέα ελληνικά τα παίζεις στα δάχτυλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
ΔΕΝ με νοιάζει να την ΔΙΔΑΧΘΩ σε βάθος... δεν θα ήθελα να γίνω φιλόλογος ακόμα κι αν ήταν το μόνο καλοπληρωμένο επάγγελμα στην Ελλάδα...

Δηλαδή για να καταλάβω,πρέπει να θες να γίνεις φιλόλογος για να μάθεις τα ελληνικά; Την γλώσσα σου;
Και μην πεις τώρα ότι αυτά είναι αρχαία, ενώ εμείς μαθαίνουμε νέα. Και τα νεα από εκεί προέρχονται.
Απλά είναι κρίμα, να σνομπάρουμε την γλώσσα μας, ενώ τόσες χώρες και φιλόσοφοι έχουν στηριχθεί σε αυτά που έκαναν οι Αρχαίοι Έλληνες.
Τόσο πλούσιο λεξιλόγιο, τόσο όμορφες λέξεις και δεν τις εκμεταλλευόμαστε στο έπακρο.
Ίσως με τα χρόνια να αναθεωρήσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Μπορεί... αλλά μπορεί και όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν δεν είχες ελληνική υπηκοότητα, για να πολιτογραφηθείς, θα ήσουν υποχρεωμένος να έχεις σπουδάσει Ελληνικά. Αυτή την έννοια έχει το μάθημα στα ελληνικά σχολεία. Και είτε σε νοιάζει, είτε όχι, δυστυχώς πριν τα 15 σου δεν έχεις καμία επιλογή για το τι και αν θα σπουδάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι η υπέρτατη καγκουριά και κακογουστιά να ακούω "Ελληνες" να κακοποιούν τη γλώσσα τους με κάτι κοτσάνες που πετάνε ακριβώς γιατί δεν έτυχε ποτέ να κάτσουν να ασχοληθούν με τη γλώσσα, ειλικρινά περισσότερο εκτιμώ τους ξένους, τουρίστες ή μετανάστες, που κάνουν την προσπάθεια αυτή, να μάθουν, έστω και εντελώς επιφανειακά, μία από τις δυσκολότερες, αν όχι ΤΗ δυσκολότερη,(και σαφώς αρχαιότερη) Ινδοευρωπαική γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Είναι η υπέρτατη καγκουριά και κακογουστιά να ακούω "Ελληνες" να κακοποιούν τη γλώσσα τους με κάτι κοτσάνες που πετάνε ακριβώς γιατί δεν έτυχε ποτέ να κάτσουν να ασχοληθούν με τη γλώσσα, ειλικρινά περισσότερο εκτιμώ τους ξένους, τουρίστες ή μετανάστες, που κάνουν την προσπάθεια αυτή, να μάθουν, έστω και εντελώς επιφανειακά, μία από τις δυσκολότερες, αν όχι ΤΗ δυσκολότερη,(και σαφώς αρχαιότερη) Ινδοευρωπαική γλώσσα.

Ω, ναι συμφωνώ απόλυτα.
Το μεγαλείο των Ελληνικών δεν θα το βρούμε πουθενά.
Τα 2 τελευταία χρόνια, (δυστυχώς) κατάλαβα την σπουδαιότητα της γλώσσας μας.Πως μπορώ να κάνω μια πρόταση τόσο ξεχωριστή με λέξεις που ούτε τις φανταζόμουν.
Κρίμα λοιπόν,που οι ξένοι εκτιμούν κάτι τόσο πολύ, ενώ εμείς που πρέπει να θεωρούμαστε και τυχεροί σε αυτό,δεν το εκτιμάμε και δεν το υπολογίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο οι λέξεις, μιλάω τρεις γλώσσες αλλά τη νοημοσύνη στο οικοδόμημα των Ελληνικών δεν τη βρήκα πουθενά. Φαντάζομαι μπορώ να τη βρω, βέβαια σε άλλες γλώσσες (πχ. Κινέζικα), γιατί και οι άλλες γλώσσες που μιλάω, προς το παρόν, είναι παράγωγες των Ελληνικών, όσον αφορά την όλη εξέλιξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Τις παπαροζουμίες που λέει ο νιόνιος τώρα, τις έλεγα κι εγώ στην ηλικία του. Θα του περάσει όταν ωριμάσει-μεγαλώσει ολίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arti

Νεοφερμένος

Η arti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εγω γραφω με greeklish μονο σε μικρα κειμενα(μηνυματα...)στα μεγαλα ειναι πολυ κουραστικα να τα διαβαζεις.ασε που ξεχναμε και την ορθογραφια που ξερουμε!!!ελα να ξυπναμε οι θεωρητικοι,γιατι τα βλεπω σκουρα τα πραγματα στην εκθεση:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
εγω γραφω με greeklish μονο σε μικρα κειμενα(μηνυματα...)στα μεγαλα ειναι πολυ κουραστικα να τα διαβαζεις.ασε που ξεχναμε και την ορθογραφια που ξερουμε!!!ελα να ξυπναμε οι θεωρητικοι,γιατι τα βλεπω σκουρα τα πραγματα στην εκθεση:no1:
Αυτό το κρατάμε .Άλλος ένας πολύ σοβαρος λόγος που είμαι κατά των γκρίκλις:nono: .Να τα ακούει ο μιβ αυτά που μου έλεγε πως χωρίς τα γκρίκλις δεν είσαι κουλ ευρωπαίος (αν θυμάμαι καλά κάτι τέτοια μου έλεγε ):nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
εγω γραφω με greeklish μονο σε μικρα κειμενα(μηνυματα...)στα μεγαλα ειναι πολυ κουραστικα να τα διαβαζεις.ασε που ξεχναμε και την ορθογραφια που ξερουμε!!!ελα να ξυπναμε οι θεωρητικοι,γιατι τα βλεπω σκουρα τα πραγματα στην εκθεση:no1:
Νομίζω ότι οι θεωρητικοί το έχουν κάνει θέμα για την σπουδαιότητα της γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.

MpampisG

Νεοφερμένος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Μια καταραμένη μόδα είναι.Έχουμε φτάσει σε σημείο να γράφω ελληνικά στο msn και να με ρωτάνε γιατί γράφω με ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
όντως!στο μσν όλοι με greeklish γράφουν!έλεος!!έχουμε τόσο ωραία γλώσσα κ την κταστρέφουμε.Άσε που μερικές φορές δν καταλάβαίνω τι μου γράφουν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MpampisG

Νεοφερμένος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
όντως!στο μσν όλοι με greeklish γράφουν!έλεος!!έχουμε τόσο ωραία γλώσσα κ την κταστρέφουμε.Άσε που μερικές φορές δν καταλάβαίνω τι μου γράφουν!!
Ναι αλλά αυτή η τόσο ωραία γλώσσα δεν περιλαμβάνει ούτε συντομεύσεις του «και» και «κ» ούτε του «δεν» σε «δν».

Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν θα ήταν ελληνικά τότε, θα ήταν American English, λογικό μου ακούγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undomiel

Νεοφερμένος

Η Αμφιτρίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μία συνήθεια είναι τα greeklish, και μάλιστα τις περισσότερες φορές κακή! Έχω παρατηρήσει στο σχολείο μου, ότι πάρα πολλά παιδιά επειδή χρησιμοποιούν μόνο greeklish στο μσν, όταν η καθηγήτρια μας ζητάει να γράψουμε ένα κείμενο, ενώ οι υπόλοιποι έιμαστε στο δεύτερο κείμενο, αυτά είναι στην πρώτη παράγραφο του πρώτου!
Έχω πέσει και σε περίπτωσή, που παιδί που μπορεί και χειρίζεται αρκετά καλά τον υπολογιστή, να με ρωτάει πως βάζουμε τόνο...!


Κατά την γνώμη μου το καλύτερο είναι να χρησιμοποιούμε την γλώσσα μας όπως είναι και με καμία παραλαγη κλπ, παρόλο που και γω χρησιμοποιώ greeklish...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top