Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Aυτό είναι το θέμα.
Εφόσον μπορείς, κάντο.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγω εγραφα greeklish τοσα χρονια κ τωρα δεν μπορω να γραψω με σωστη ορθωγραφια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Εγώ πάντως τείνω να κάνω πολλά λάθη στο γραπτό λόγο λόγω των γρήκλις...σκεφτείτε ότι στην Έκθεση έκανα τουλάχιστον 5 μουτζούρες διορθώνοντας το κσ σε ξ, το ι σε ει και ούτω καθεξής...στο πισί δε...όλα τα μηνύματα τα κάνω επεξεργασία καθότι θα έχω γραψει τουλαχιστον ένα -σ ή ένα πσ....μία φίλη μου πάντως αντί για θ γράφει 8 τώρα πια...το τι άκουσε από τον καθηγητή της έκθεσης...μα να γράφει σε πανελλήνιες "οι μα8ητές..."??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εγω εγραφα greeklish τοσα χρονια κ τωρα δεν μπορω να γραψω με σωστη ορθωγραφια!
Το παρατηρούμε.


Γενικώς τα άτομα που γράφουν με greeklish χάνουν και την στοιχειώδη ορθογραφία.
Μια φίλη μου από αυτό έχασε 2 μονάδες από ορθογραφικά στην έκθεση ΜΟΝΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Την άποψη μου την έχω πει. Πάντως στα sms καμιά φορά είναι κρίμα να πληρώνεις τα διπλά λεφτά επειδή γράφτηκε ένα γράμμα πάνω από το όριο. Οπότε εκεί το δικαιολογώ το να κόβεις λέξεις όπως δν, κ, μν κλπ. Αλλά μόνο τέτοιες. Συνδέσμους και άρθρα δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Καλά ναι,αν χρειάζεσαι 3 sms μόνο για να βρούμε πχ τόπο συνάντησης σαφώς και θα τα κόψω τα δεν και τα μην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanillabear

Νεοφερμένος

Ο vanillabear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κατα επειδη καποιες φορες δε καταλαβαινω χριστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Μπα, τα γκρηκλις τα πάω απίστευτα...και ψιλοχαλάστηκα στην αρχή που απαγορεύονται εδώ. Τελικά μέσα σε 2 μέρες άλλαξα όλα μου τα εμότικονς στο μσν σε ελληνικά και πλέον γράφω μόνο ελληνικά και με τόνους....κανείς δεν με πίστευε από τις επαφές μου νόμιζαν ότι είναι άλλος!!!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Αυτή είναι βλακεία.
Γράφεις ελληνικά και σε λένε φλώρο.
Έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Εμένα με ρώταγαν αν είμαι άρρωστος...μετά με ρώταγαν αν είμαι ερωτευμένος επειδή έγραψα στα ελληνικά quote από πλάτωνα!! Όχιιιιιι δεν υπάρχειιιιι :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Με εκνευρίζει το greeklish και ένας λόγος που αγάπησα το ischool είναι ότι είναι ένα από τα ελάχιστα (αν όχι το μοναδικό) που απγορεύει το greeklish και 1000 συγχαρητήρια γι' αυτό στους συντονιστές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπα, τα γκρηκλις τα πάω απίστευτα...και ψιλοχαλάστηκα στην αρχή που απαγορεύονται εδώ. Τελικά μέσα σε 2 μέρες άλλαξα όλα μου τα εμότικονς στο μσν σε ελληνικά και πλέον γράφω μόνο ελληνικά και με τόνους....κανείς δεν με πίστευε από τις επαφές μου νόμιζαν ότι είναι άλλος!!!:lol:

Αυτό το έπαθα κι εγώ (βέβαια στο μσν συνεχίζω να γράφω με greeklish)
Απλά παλιά δεν έβαζα τόνους και για να γράψω κείμενο με τόνους ήθελα μία ώρα:P και τώρα που έχω συνηθίσει θέλω secs.Αλλά είναι πολύ ωραία που γράφουμε ελληνικά πόσο μάλλον με τόνους.Πολύ με αρέσει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Greeklish.
Εχμ, νταξ δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα κιολας.:Ρ
Μπορω ευκολα να γραψω ελληνικα, απλα παρατηρησα οτι απο τοτε που γραφτηκα εδω αρχισα να χρησιμοποιω περισσοτερο τα ελληνικα.:p
Αλλα αυτοι οι τονοι.
Πωωω.
Καποια εποχη αποφασισα να προσπαθησω να γραψω με τονους..
..και στην προσπαθεια εμεινα.:p
Μου επαιρνε 10 ωρες, και με κουραζε.
Aρα.
Η ζωη χωρις τους τονους ειναι οκεη.:P:P
Οκεη, στο μουσουνου κι εγω γραφω ακομη με greeklish, αλλα ποτε δεν εκοβα λεξεις.
Ξερωγω το "το" το γραφω "to" και οχι "t" σκετο.:p
Και για να τελειωνουμε, δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προμπλεμ με τα greeklish, απλα καποιοι γραφουν με αυτο τον πετσοκοβω-λεξεις-και-αλλαζω-γραμματα-με-αλλους-ασχετους-χαρακτηρες στυλ, κατανταει κουραστικο και αφανταστα εκνευριστικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annetsak

Νεοφερμένος

Η anna tsakona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
έχετε απόλυτο δίκιο για τα γκρικλις αλλά και εγώ δυστυχώς τα χρησιμοποιώ με εθισμό!!!!!!!
ως αποτέλεσμα??? >>>έχω γαμ***** την ορθογραφία μου
καλύτερα τα ελληνικά αφήστε που αν θές να κατεβάσεις κάτι με ράπιντσειρ πρέπει να το κάνεις σερτς και στα ελληνικά και στα γκρικλις!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Αυτό που με εκνευρίζει σε μερικούς χρήστες των greeklish είναι το απίστευτο σκάλωμα με meRiK00c XaZ0ooC XaraKtIreC 3erw gw :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annetsak

Νεοφερμένος

Η anna tsakona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ontwc χαχαχαχα έλεος πραγματικά εγώ τον συχένομαι αυτό τον τρόπο γραφής!!!!!!!!! είναι πολύ ποζέρικος και μοδάτος κατα τα άλλα.........:s:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toxotis1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Κατα γιατι μετα δεν μπορις να γραψεις και πολυ καλα εγω π.χ εγραφα που εγραφα χαλια τωρα με τα greeglish γραφω πολυ χιροτερα γιατι εχω σινιθισει και δεν μπορω να γραφω πλεον με ελληνικα (π.χ οταν λεω ξερις καιμια φορα επιδι μπερδευομαι γραλω κσερις!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annetsak

Νεοφερμένος

Η anna tsakona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
όντως φίλε η ορθογραφία σου δεν την παλεύει με τίποτα είσαι και τρίτη λυκείου εγώ κάπως βελτιώθηκα όταν άρχιζα να γράφω τις απαντήσεις μου εδώ στο iSchool πρώτα στο Word έτσι ώστε να βλέπω αν έχω κάτι λάθος και αν έχω να το διορθώνω για να το μαθαίνω σωστά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toxotis1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
όντως φίλε η ορθογραφία σου δεν την παλεύει με τίποτα είσαι και τρίτη λυκείου εγώ κάπως βελτιώθηκα όταν άρχιζα να γράφω τις απαντήσεις μου εδώ στο iSchool πρώτα στο Word έτσι ώστε να βλέπω αν έχω κάτι λάθος και αν έχω να το διορθώνω για να το μαθαίνω σωστά ;)

Βασικα εχω δισλιξια αλλα και με τα greeglish απογινα εντελος!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annetsak

Νεοφερμένος

Η anna tsakona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
αυτό μεταφέρεται και στην ορθογραφία? συγγνώμη δεν το 'ξερα..:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top