Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Μην το λες. Όταν χάνεται η οπτική μιας γλώσσας, τότε βασικά έχεις χάσει τα πάντα. Οι περισσότεροι άνθρωποι είμαστε εντελώς οπτικοί τύποι κι αυτό είναι δεδομένο. Και η πλέον βασική αίσθηση γλωσσικής αντίληψης είναι η όραση και κατόπιν η αφή, με τις κινήσεις του χεριού. Όταν αλλάζεις την οπτική της γλώσσας σου, σίγουρα θα κάνεις λάθη.
Btw, υπάρχει επίρρημα και είναι "ανυπόμονα". Το άλλο ούτε εγώ το έχω ξανακούσει αλλά δεν παίρνω όρκο ότι δεν υπάρχει.
-----------------------------------------

.

τα greeklish μπορω να τα θεωρησω αιτια για τα συχνα ορθογραφικα λαθη οσων τα χρησιμοποιουν τακτικα .μεχρι εκει. αν εγω γραψω "ανιγοκλινο" φταινε τα greeklish (βασικα στο μσν κλπ γραφω greeklish αλλα αποφευγω συνηθως τετοια λαθη:P). αν γραψω "η ποιοτητα του μετρου ειναι πολυ επιρρεπης" , προταση απο την οποια ουδεις βγαζει νοημα, φταιει η αγνοια μου ή η εξαιρετικη αφηρημαδα μου.

η "λεξη" ανυπομονετικα που εγινε και θεμα εδω περα:P αποτελει λαθος γιατι απλα δεν χρησιμοποιειται για διαφορους λογους. αν καποια στιγμη ολοι οι ελληνοφωνοι αρχιζαμε να τη χρησιμοποιουμε αντι του ορθου επι του παροντος ανυπομονα και αυτο συνεχιζοταν για καποιο μεγαλο χρονικο διαστημα , τοτε αυτη θα επαιρνε το χαρακτηρισμο της σωστης και περιεργα θα κοιτουσαμε μαλλον οποιον ελεγε/εγραφε ανυπομονα.

γιατι αυτη ειναι η πρωταρχικη χρησιμοτητα της γλωσσας,να καλυπτει τις αναγκες οσων την μιλουν.αν καποτε δουμε οτι για καποιο λογο μας καλυπτει περισσοτερο το ανυπομονετικα, παει και τελειωσε. γιατι το σωστο και το λαθος ως χαρακτηρισμοι δεν μπορουν να υπαρξουν για τη γλωσσα με τη στενη τους εννοια. γιατι αυτα οι ομιλητες της και ο χρονος τα καθοριζουν. δεν ειναι η καθαρευουσα "σωστοτερη" απο τη δημοτικη ,ουτε το αντιστροφο.

καμια γλωσσα δεν δημιουργηθηκε--ουτε προκειται-- για να τη βαλουμε σε μια γυαλα ενος μουσειου και να τη θαυμαζουμε. ασχετα αν στο δρομο χρησης της γλωσσας μεσα στην ιστορια εγινε και αυτο. και εγινε οχι για τη γλωσσα την ιδια αλλα σε συνδυασμο με τον πολιτισμο με τον οποιο συνδεθηκε. για αυτο καλυτερα να αφησουμε τις ανοησιες περι ομορφοτερης γλωσσας κλπ (εχω απαντησει πανω σε αυτο και σε προηγουμενο ποστ). αν καποιος νομιζει πως πετωντας δυο,τρεις τρεντικες ,ας πουμε, λεξεις κανει το κειμενο του να εχει νεο αερα ή κυρος πλαναται. εξισου πλαναται ,ομως, και αν καποιος νομιζει οτι επειδη πεταει δυο,τρεις αρχαιζουσες προσδιδει κυρος και σοβαροτητα στο λογο του. καθε αλλο. γινεται σουργελο το ατομο αυτο και στις δυο περιπτωσεις. εξαλλου δεν μπορω να φανταστω ανθρωπο που μπορει να γοητευσει/πεισει ενα κοινο με την ουσια των λεγομενων του και τα επιχειρηματα του και παραλληλα να χρησιμοποιει τρεντουλιες ή ανουσια μπλααααα μπλααα που ετυχε να πετυχει σε καποια σελιδα του λεξικου χωρις να ξερει ΚΑΝ τι σημαινουν. οποτε συμπεραινω πως η μανια και το κυνηγι καποιας αχρηστης λεξουλας που απλα τραβαει το βλεμμα/αυτι ,κατι προδιδει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έτσι είναι. Συγκεκριμένα για το 2009, όμως, δεν μπορείς να λες "δεν βλέπω το λόγο να μην είναι σωστή". Αφού, εν έτει 2009, δεν υπάρχει η λέξη, είναι λάθος, τελείωσε. Κι εξήγησα και το λόγο της μη ύπαρξής της. Όταν υπάρξει η λέξη "υπόμονος", τότε θα υπάρξει και η λέξη "ανυπομονετικά". Απλό είναι. Και πρόσεξε, είναι άλλο πράγμα να μεταβάλλεις κάτι για να σε εξυπηρετεί καλύτερα κι άλλο να είσαι λάθος και λόγω συνήθειας να το ονομάζεις σωστό. Έχει διαφορά.
Η οπτική αίσθηση της γραφής έχει να κάνει ξεκάθαρα με την ορθογραφία και όχι τόσο με το νόημα. Είναι επόμενο ότι κάποιος που χρησιμοποιεί υπέρ του δέοντος τα φραγκολεβαντίνικα, θα καταλήξει ανορθόγραφος, εν μέρει ή επί συνόλου. Σαφώς κι αν κάποιος λέει δυο φράσεις που δεν βγάζουν νόημα, δεν φταίνε τα Greeklish, αλλά αυτό είναι άλλη παράγραφος.
Προσωπικά θεωρώ ότι αν κάποιος ξέρει πως να μεταχειρίζεται αυτά τα γλωσσικά τεχνάσματα που λες, τότε ας το κάνει. Να μην το κάνει όταν δεν έχει ευχέρεια στο χειρισμό, όμως. Γιατί ναι, τότε καταντάει γελοίος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
OΚ δεκτος ο λογος που αναφερεις, αλλα γενικα συμφωνω και με αυτα που λεει η Scully. Απλα εγω δε παιρνω τοσο αυστηρη σταση απεναντι σε τετοιου ειδους λαθη (εκτος αν ειναι εξωφρενικο ξερωγω) γιατι εν τελει δεν εχει και καποιο ιδιαιτερο νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lola_29

Νεοφερμένος

Η Aγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κοιτάξτε...η απόψη του καθένα μας εδώ μέσα είναι διαφορετική...Όμως,θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι...Εμένα μου αρέσουν πολύ τα greeklish...Αυτό δε σημαίνει ότι δεν ξέρω να γράφω σωστά ελληνικά.Ίσα-ίσα, λατρεύω την ελληνική γλώσσα,αλλά τα greeklish κατά τη γνώμη μου είναι πιο γρήγορα...Ας πούμε,εγώ στον υπολογιστή είμαι συνηθισμένη στα greeklish,γιατί πραγματικά είναι πιο εύκολα στο να τα γράφεις.Και τέλος,θέλω να πω ότι αυτή η γραφή δεν έχει δημιουργηθεί για τους τεμπέληδες,αλλά για να διευκολύνουν τη ζωή μας στον υπολογιστή.:)Επίσης,είναι και κάτι διαφορετικό,ρε παιδί μου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
κάποιος είπε: διέλυσέ τους τη γλώσσα, τη θρησκεία και την ιστορία και τους κατέστρεψες !


qwertyuiop2 εγραψες!συμφωνω απολυτα μαζι σου.εκει στοχευουν τα greeklish. η γλωσσα ειναι αρρηκτα συνδεδεμενη με τη σκεψη ,τον πολιτισμο κ την ταυτοτητα ενος λαου.η γλωσσικη αλλοτριωση ενος εθνους ειναι το τελος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lola_29

Νεοφερμένος

Η Aγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Συγγνώμη τώρα,αλλά το πράγμα παραπάει.Πιστεύετε πώς μόνο τα greeklish οδηγούν στη αλλοτίωση της γλώσσας???Αν πιστεύετε κάτι τέτοιο, πρέπει να σας πω ότι τα greeklish είναι μόνο το κερασάκι στην τουρτα....Ψάξτε το λίγο παραπάνω και μην μένετε στα επιφανειακά και επιδερμικά στοιχεία που σκέφτεστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Συγγνώμη τώρα,αλλά το πράγμα παραπάει.Πιστεύετε πώς μόνο τα greeklish οδηγούν στη αλλοτίωση της γλώσσας???Αν πιστεύετε κάτι τέτοιο, πρέπει να σας πω ότι τα greeklish είναι μόνο το κερασάκι στην τουρτα....Ψάξτε το λίγο παραπάνω και μην μένετε στα επιφανειακά και επιδερμικά στοιχεία που σκέφτεστε.

επιδερμικα???????????????????οτι τα greeklish δεν ειναι μοναδικη απειλη για τη γλωσσα κ το πολιτισμο μας αυτο ειναι γεγονος.αυτο δε σημαινει ομως οτι τα greeklish ειναι αθωα ασπρα περιστερακια...κατα τη γνωμη ειναι χειροτερα απο ολα τα υπολοιπα μαζι.κ σε παρακαλω να μη προσβαλλεις τους αλλους.το ποιος σκεφτεται επιφανειακα νομιζω οτι φαινεται κ δεν ειναι αναγκη να μου το επισημανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpiniki

Νεοφερμένος

Η elpiniki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καποιοι θεωρουν οτι τα greeklish καταστρεφουν την γλωσσα μας και ειναι αληθεια.. πολλοι νεοι δεν ξερουν να μιλησουν σωστα.. δεν ξερουν τι σημαινουν οι λεξεις οπως π.χ "ψεγαδι". Αλλα θα πρεπει να δεχτουμε αυτο το "φαινομενο" να επηρεασει φυσικα την γλωσσα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ greeklish στο MSN, στο FACEBOOK όταν πρόκειται για μικρής έκτασης κείμενο, στο κινητό, μπλαμπλα, κτλ. Δεν τα βρίσκω καθόλου άσχημα. Αγαπώ την ελληνική γλώσσα, αλλά καμία διαφορά για μένα δεν έχει το αν κάποιος θα γράψει με λατινικούς χαρακτήρες ή με ελληνικούς. Πέρα από τη δικαιολογία ότι είναι "κουραστικά", οποιοιδήποτε άλλοι σχολιασμοί μου δίνουν την εντύπωση ότι πρόκειται καθαρά για "συναισθηματισμούς" και μία εντύπωση ότι είναι πιο posh να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

Και καθόλου άσχημα δεν είναι τα greeklish.

Δηλαδή εγώ το βρίσκω και λίγο ... άσχετο νά'σαι στο messenger, και ενώ έχουν εφευρεθεί τόσα και τόσα για να γίνει πιο σύντομος ο διάλογος (πχ. LOL, LMAO, τα πιο γνωστά, ΤΙ θα γράφαν οι άγγλοι / αμερικάνοι Laughing My Ass Off; ) να γράφεις γράφεις γράφεις. Έπειτα, στην ελληνική, είναι πιο εύκολο να πεις τον άλλον agp παρά αγάπη. Συγκεκριμένα, για το agp χρειάζεσαι 3 πλήκτρα, για το αγάπη 6. Δηλαδή χάνεται το νόημα του INSTANT messaging.

Πφτ. Γκρίγκλις φορ δε γουίν.

Λίγο ανθελληνικό ίσως, αλλά... BTW, έχετε ακούσει για την Interlingua; Κοιτάξτε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ greeklish στο MSN, στο FACEBOOK όταν πρόκειται για μικρής έκτασης κείμενο, στο κινητό, μπλαμπλα, κτλ. Δεν τα βρίσκω καθόλου άσχημα. Αγαπώ την ελληνική γλώσσα, αλλά καμία διαφορά για μένα δεν έχει το αν κάποιος θα γράψει με λατινικούς χαρακτήρες ή με ελληνικούς. Πέρα από τη δικαιολογία ότι είναι "κουραστικά", οποιοιδήποτε άλλοι σχολιασμοί μου δίνουν την εντύπωση ότι πρόκειται καθαρά για "συναισθηματισμούς" και μία εντύπωση ότι είναι πιο posh να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

Και καθόλου άσχημα δεν είναι τα greeklish.

Δηλαδή εγώ το βρίσκω και λίγο ... άσχετο νά'σαι στο messenger, και ενώ έχουν εφευρεθεί τόσα και τόσα για να γίνει πιο σύντομος ο διάλογος (πχ. LOL, LMAO, τα πιο γνωστά, ΤΙ θα γράφαν οι άγγλοι / αμερικάνοι Laughing My Ass Off; ) να γράφεις γράφεις γράφεις. Έπειτα, στην ελληνική, είναι πιο εύκολο να πεις τον άλλον agp παρά αγάπη. Συγκεκριμένα, για το agp χρειάζεσαι 3 πλήκτρα, για το αγάπη 6. Δηλαδή χάνεται το νόημα του INSTANT messaging.

Πφτ. Γκρίγκλις φορ δε γουίν.

Λίγο ανθελληνικό ίσως, αλλά... BTW, έχετε ακούσει για την Interlingua; Κοιτάξτε το.

Το παράδειγμα με το agp μου φάνηκε κάπως ατυχές. Δεν ξέρω, εμένα προσωπικά μου μοιάζει σα να χάνει την ουσία της η λέξη. Αυτό το "c agapao" που έβλεπα χθες στα sms μιας φίλης μου, μου φάνηκε κάπως ξινό. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο σημαντικός αυτός ο ριμαδοχρόνος που θα κερδίσουμε (ο οποίος και είναι ελάχιστος) από τα greeklish. Μέσο επικοινωνίας είναι και ο messenger, όπως όταν από κοντά λες "αγάπη μου" γιατί να μην το γράψεις επίσης;

Λοιπόν, δεν χρησιμοποιώ greeklish πουθενά, εδώ και ένα χρόνο+ δεν με ενοχλεί όταν γράφουν οι άλλοι με αυτά αλλά δεν πρόκειται να ξαναγράψω νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Συγκεκριμένα, για το agp χρειάζεσαι 3 πλήκτρα, για το αγάπη 6. Δηλαδή χάνεται το νόημα του INSTANT messaging.
Το νόημα του instant messaging είναι οτι το μήνυμά σου το διαβάζει ο άλλος ακριβώς τη στιγμή που το στέλνεις, δεν έχει σχέση με το πόσο χρόνικο διάστημα θα σου πάρει να το γράψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
καποιοι θεωρουν οτι τα greeklish καταστρεφουν την γλωσσα μας και ειναι αληθεια.. πολλοι νεοι δεν ξερουν να μιλησουν σωστα.. δεν ξερουν τι σημαινουν οι λεξεις οπως π.χ "ψεγαδι". Αλλα θα πρεπει να δεχτουμε αυτο το "φαινομενο" να επηρεασει φυσικα την γλωσσα μας.
Το να μην ξέρεις τι σημαίνει μια λέξη δεν έχει να κάνει με το πως γράφεις ούτε με το να μην ξέρεις να μιλήσεις σωστά την ελληνική. Μην μπερδεύεις τις περιπτώσεις.
Χρησιμοποιώ greeklish στο MSN, στο FACEBOOK όταν πρόκειται για μικρής έκτασης κείμενο, στο κινητό, μπλαμπλα, κτλ. Δεν τα βρίσκω καθόλου άσχημα. Αγαπώ την ελληνική γλώσσα, αλλά καμία διαφορά για μένα δεν έχει το αν κάποιος θα γράψει με λατινικούς χαρακτήρες ή με ελληνικούς. Πέρα από τη δικαιολογία ότι είναι "κουραστικά", οποιοιδήποτε άλλοι σχολιασμοί μου δίνουν την εντύπωση ότι πρόκειται καθαρά για "συναισθηματισμούς" και μία εντύπωση ότι είναι πιο posh να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

Και καθόλου άσχημα δεν είναι τα greeklish.

Δηλαδή εγώ το βρίσκω και λίγο ... άσχετο νά'σαι στο messenger, και ενώ έχουν εφευρεθεί τόσα και τόσα για να γίνει πιο σύντομος ο διάλογος (πχ. LOL, LMAO, τα πιο γνωστά, ΤΙ θα γράφαν οι άγγλοι / αμερικάνοι Laughing My Ass Off; ) να γράφεις γράφεις γράφεις. Έπειτα, στην ελληνική, είναι πιο εύκολο να πεις τον άλλον agp παρά αγάπη. Συγκεκριμένα, για το agp χρειάζεσαι 3 πλήκτρα, για το αγάπη 6. Δηλαδή χάνεται το νόημα του INSTANT messaging.

Πφτ. Γκρίγκλις φορ δε γουίν.

Λίγο ανθελληνικό ίσως, αλλά... BTW, έχετε ακούσει για την Interlingua; Κοιτάξτε το.
+1. Χωρίς κανένα σχόλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Το να μην ξέρεις τι σημαίνει μια λέξη δεν έχει να κάνει με το πως γράφεις ούτε με το να μην ξέρεις να μιλήσεις σωστά την ελληνική. Μην μπερδεύεις τις περιπτώσεις.

κι ομως κανεις λαθος!!!κ βεβαια παιζει μεγαλη σημασια το να γνωριζεις πως γραφεται μια λεξη για να κατανοησεις τη σημασια της.εγω προσωπικα οσες λεξεις δεν εχω ξανασυναντησει κ δε ξερω τη σημασια τους τις βγαζω απο την ετυμολογια τους συνεπως απο την ορθογραφια τους!!πχ.αν εβλεπα τη λεξη afidos δε θα καταλαβαινα στο αιωνα τον απαντα τι σημαινει ,εκτος κ αν την ηξερα απο πιο πριν.αν ομως την εβλεπα αφειδώς θα σκεφτομουν α+φειδώ,αρα η λεξη σημαινει χωρις οικονομια.
τωρα θα μου πεις οτι αυτο ειναι μια ειδικη περιπτωση ή οτι εσυ τα βγαζεις απο τα συμφραζομενα..τι να σου πω..δε ξερω παντως εγω ετσι μαθαινω παντα μια αγνωστη λεξη κ πιστευω οτι ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις την ορθογραφια της για να τη κατανοησεις πραγματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μα, τι βλακείες λέτε τώρα, είναι το ίδιο να πεις στον άλλον αγάπη με το να του πεις agp ; Χάνεται το νόημα της μαγευτικής Ελληνικής γλώσσας. Είναι 1-2 γλώσσες στον κόσμο που έχουν αυτή τη μαγεία κι εσείς αντί να την αξιοποιείτε και να ευχαριστείτε το θεό που μιλάτε ελληνικά, πάτε και γράφετε θύρα υποδοχής κάρτας γραφικών αντί για αγάπη.


Έλεος, τι άλλο θα δω εδώ μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Μα, τι βλακείες λέτε τώρα, είναι το ίδιο να πεις στον άλλον αγάπη με το να του πεις agp ; Χάνεται το νόημα της μαγευτικής Ελληνικής γλώσσας. Είναι 1-2 γλώσσες στον κόσμο που έχουν αυτή τη μαγεία κι εσείς αντί να την αξιοποιείτε και να ευχαριστείτε το θεό που μιλάτε ελληνικά, πάτε και γράφετε θύρα υποδοχής κάρτας γραφικών αντί για αγάπη.


Έλεος, τι άλλο θα δω εδώ μέσα.

πες τα ρε συντοπιτη!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Αφου λέτε εδώ για τα greeklish εχω να πω ενα παράπονο. Καλα το βάλατε αυτό τον μνμ να εμφανίζετε όταν κάποιος γράφει greeklish αλλα γιατί δεν το κάνατε έτσι ώστε να λέει και πια λέξη είναι λάθος...???

π.χ χθες είχα γράψει ένα κειμενο και έγραφα στα Ελληνικά και κάποια ονόματα στα Αγγλικά (όχι greeklish) και αυτό μου έβγαζε ότι έγραφα greeklish και στο τέλος δεν το δημοσίευσα γιατί δεν ήξερα που ήταν το λάθος....:(

Γιατί δεν το αλλαζετε λίγο?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
κι ομως κανεις λαθος!!!κ βεβαια παιζει μεγαλη σημασια το να γνωριζεις πως γραφεται μια λεξη για να κατανοησεις τη σημασια της.εγω προσωπικα οσες λεξεις δεν εχω ξανασυναντησει κ δε ξερω τη σημασια τους τις βγαζω απο την ετυμολογια τους συνεπως απο την ορθογραφια τους!!πχ.αν εβλεπα τη λεξη afidos δε θα καταλαβαινα στο αιωνα τον απαντα τι σημαινει ,εκτος κ αν την ηξερα απο πιο πριν.αν ομως την εβλεπα αφειδώς θα σκεφτομουν α+φειδώ,αρα η λεξη σημαινει χωρις οικονομια.
τωρα θα μου πεις οτι αυτο ειναι μια ειδικη περιπτωση ή οτι εσυ τα βγαζεις απο τα συμφραζομενα..τι να σου πω..δε ξερω παντως εγω ετσι μαθαινω παντα μια αγνωστη λεξη κ πιστευω οτι ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις την ορθογραφια της για να τη κατανοησεις πραγματικα.
Εντάξει ρε παιδί μου, αλλά πιστεύω πως το παράδειγμα που έφερε πιο πάνω με το "ψεγάδι" ήταν λίγο εκτός. Δεν έχει να κάνει με τα greeklish αν δεν ξέρεις τι σημαίνει μια λέξη. Σαφώς και μπορείς να τη βγάλεις απο την ετυμολογία της και να ξέρεις την ορθογραφία της, αλλά δεν ευθύνονται τα greeklish αν κάποιος δεν τη γνωρίζει, μην τα κατηγορούμε για όλα πια. Στο κάτω κάτω κι εγώ με greeklish γράφω, δεν είδα ποτέ όμως κάποια αλλαγή στο τρόπο που έγραφα το ίδιο και στην ορθογραφία. Το αν κάποιος θα αφήσει την γλώσσα του να καταστραφεί απο τα greeklish εξαρτάται απο αυτόν κι απο το πόση βάση θα δώσει.
-----------------------------------------
Μα, τι βλακείες λέτε τώρα, είναι το ίδιο να πεις στον άλλον αγάπη με το να του πεις agp ; Χάνεται το νόημα της μαγευτικής Ελληνικής γλώσσας. Είναι 1-2 γλώσσες στον κόσμο που έχουν αυτή τη μαγεία κι εσείς αντί να την αξιοποιείτε και να ευχαριστείτε το θεό που μιλάτε ελληνικά, πάτε και γράφετε θύρα υποδοχής κάρτας γραφικών αντί για αγάπη.


Έλεος, τι άλλο θα δω εδώ μέσα.
Δεν είπαμε ότι θα το κάνουμε σλόγκαν ή κάτι τέτοιο, είπαμε μόνο ότι σε ένα βιαστικό μήνυμα στον υπολογιστή ή στο κινητό (αν κι εγώ με ελληνικά γράφω εκεί) θα πεις τον άλλος agp αντι να κάτσεις να γραψεις "αγάπη" με τόνους κι ελληνικά. Αν φυσικά έχεις χρόνο και το μήνυμά σου θες να φάνει πιο επίσημο, κάτσε γράψτο, αλλά αν μιλάς με 15 άτομα ταυτόχρονα, πρέπει να στείλεις 5 sms και βιάζεσαι, ε δεν πιστεύω να κανεις δα και τοοοοοσο μεγάλο έγκλημα. Χαλαρώστε λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Εντάξει ρε παιδί μου, αλλά πιστεύω πως το παράδειγμα που έφερε πιο πάνω με το "ψεγάδι" ήταν λίγο εκτός. Δεν έχει να κάνει με τα greeklish αν δεν ξέρεις τι σημαίνει μια λέξη. Σαφώς και μπορείς να τη βγάλεις απο την ετυμολογία της και να ξέρεις την ορθογραφία της, αλλά δεν ευθύνονται τα greeklish αν κάποιος δεν τη γνωρίζει, μην τα κατηγορούμε για όλα πια. Στο κάτω κάτω κι εγώ με greeklish γράφω, δεν είδα ποτέ όμως κάποια αλλαγή στο τρόπο που έγραφα το ίδιο και στην ορθογραφία. Το αν κάποιος θα αφήσει την γλώσσα του να καταστραφεί απο τα greeklish εξαρτάται απο αυτόν κι απο το πόση βάση θα δώσει.
-----------------------------------------

ενταξει ρεε μαμακα μου..... νο προμπλεμ....:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν είπαμε ότι θα το κάνουμε σλόγκαν ή κάτι τέτοιο, είπαμε μόνο ότι σε ένα βιαστικό μήνυμα στον υπολογιστή ή στο κινητό (αν κι εγώ με ελληνικά γράφω εκεί) θα πεις τον άλλος agp αντι να κάτσεις να γραψεις "αγάπη" με τόνους κι ελληνικά. Αν φυσικά έχεις χρόνο και το μήνυμά σου θες να φάνει πιο επίσημο, κάτσε γράψτο, αλλά αν μιλάς με 15 άτομα ταυτόχρονα, πρέπει να στείλεις 5 sms και βιάζεσαι, ε δεν πιστεύω να κανεις δα και τοοοοοσο μεγάλο έγκλημα. Χαλαρώστε λίγο.


Δεν καταλαβαίνω ποια διαφορά χρόνου υπάρχει ανάμεσα στο agp και στο αγάπη. Το πολύ μισό δευτερόλεπτο. Ας πούμε ότι γράφεις 6 λέξεις ανά μήνυμα. 3 δευτερόλεπτα σύνολο. Τι ακριβώς κερδίζεις με 3 δευτερόλεπτα;
Μια κλ@νι@ πιο πολύ παίρνει...

Και φυσικά, δεν τίθεται θέμα επίσημου και ανεπίσημου. Το επίσημο είναι το "γεια σας" και το ανεπίσημο το "γεια ρε μ@Λ2κα". Δεν είναι το επίσημο το "αγάπη" και το ανεπίσημο το "agp".

Τέλος, πιστεύω πως τίθεται και θέμα κατανόησης, σου βγαίνει η πίστη να προσπαθείς να διαβάσεις τα greeklish, οπότε παύει αυτομάτως να θεωρείται σοβαρό επιχείρημα η ταχύτητα. :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω ποια διαφορά χρόνου υπάρχει ανάμεσα στο agp και στο αγάπη. Το πολύ μισό δευτερόλεπτο. Ας πούμε ότι γράφεις 6 λέξεις ανά μήνυμα. 3 δευτερόλεπτα σύνολο. Τι ακριβώς κερδίζεις με 3 δευτερόλεπτα;
Μια κλ@νι@ πιο πολύ παίρνει...

Και φυσικά, δεν τίθεται θέμα επίσημου και ανεπίσημου. Το επίσημο είναι το "γεια σας" και το ανεπίσημο το "γεια ρε μ@Λ2κα". Δεν είναι το επίσημο το "αγάπη" και το ανεπίσημο το "agp".

Τέλος, πιστεύω πως τίθεται και θέμα κατανόησης, σου βγαίνει η πίστη να προσπαθείς να διαβάσεις τα greeklish, οπότε παύει αυτομάτως να θεωρείται σοβαρό επιχείρημα η ταχύτητα. :thanks:
Επίσημο κι ανεπίσημο, εννοώ άλλο να γράφεις ένα μήνυμα στην φίλη σου με μισές λέξεις κι άλλο σε κάποιον μεγαλύτερο. Δεν καταλαβαίνω, τι είναι τόσο δύσκολο στην κατανόηση των greeklish; Τόσο τούβλο είσαι ώστε να μην καταλάβεις ότι "k" σημαίνει "και" ή ότι "tpt" σημαίνει "τίποτα" ; Επίσης, εκτός απο την ταχύτητα που για μένα είναι ένα επιχείρημα (δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ στο τηλέφωνο έτσι, να καταλάβεις πόσο χρόνο γλιτώνεις) κάτι άλλο που πρέπει να συμπεριλάβω είναι και το θέμα συνήθειας. Όταν κάποιος έχει συνηθίσει να γράφει χωρίς τόνους, βιαστικά κι έχει απομνημονεύσει διαφορετικά τα γράμματα στο πληκτρολόγιο, είναι κουραστικό να το αλλάζει, κυρίως στον messanger. Τώρα θα μου πεις, ας μάθαινε απο την αρχή να γράφει με ελληνικούς χαρακτήρες, δεν μπορούμε να ξέρουμε όμως γιατί ο καθένας ξεκίνησε να γράφει έτσι, αυτοί είναι δικοί του λόγοι.
Δεν είμαι υπερ αυτών, απλώς δεν δυσκολεύομαι να γράψω ούτε και να τα κατανοήσω κι επίσης διαφωνώ μ' όλα αυτά περί καταστροφής γλώσσας κλπ. Δεν ευθύνονται τα greeklish μόνο, μην τρελαθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top