Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
πραγμα που ειναι πλ σπανιο πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H.PotterAddicted

Νεοφερμένος

Η H.PotterAddicted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Είμαι κατά των greeklish. Παρόλο που τα χρησιμοποιώ πολλές φορές, πιστεύω ότι δεν πρέπει να τα χρησιμοποιούμε. Η βασική αιτία για την κατάργησή τους είναι ότι ξεχνάμε την ορθογραφία των λέξεων. Τα χρησιμοποιούσα όλο το καλοκαίρι και όταν ξεκίνησαν τα σχολεία έπιασα τον εαυτό μου να γράφει ανορθόγραφα ακόμα και τις πίο εύκολες ελληνικές λέξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Είμαι κατά των greeklish. Παρόλο που τα χρησιμοποιώ πολλές φορές, πιστεύω ότι δεν πρέπει να τα χρησιμοποιούμε. Η βασική αιτία για την κατάργησή τους είναι ότι ξεχνάμε την ορθογραφία των λέξεων. Τα χρησιμοποιούσα όλο το καλοκαίρι και όταν ξεκίνησαν τα σχολεία έπιασα τον εαυτό μου να γράφει ανορθόγραφα ακόμα και τις πίο εύκολες ελληνικές λέξεις!
Κι εγώ το ίδιο έπαθα. Στο μσν τα χρησιμοποιώ, άντε και σε κανένα site τύπου hi5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
καλα εσυ στο μσν...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Ρε παιδια διαφωνω οτι με τα greeklish ξεχναμε την ορθογραφια.... και εγω τα χρησιμοποιω στο msn κλπ αλλα δεν υπαρχει καμια αλλαγη στην ορθογραφια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Είμαι κατά των greeklish. Παρόλο που τα χρησιμοποιώ πολλές φορές, πιστεύω ότι δεν πρέπει να τα χρησιμοποιούμε. Η βασική αιτία για την κατάργησή τους είναι ότι ξεχνάμε την ορθογραφία των λέξεων. Τα χρησιμοποιούσα όλο το καλοκαίρι και όταν ξεκίνησαν τα σχολεία έπιασα τον εαυτό μου να γράφει ανορθόγραφα ακόμα και τις πίο εύκολες ελληνικές λέξεις!

Και εγώ το ίδιο..ρώταγα πως γράφονται πολύ απλές λέξεις..έλεος..
στο μσν γράφω με greeklish δυστυχώς...δεν περίμενα ότι θα γινόταν αυτό το πράγμα, τέτοια αλλαγή δηλαδή..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Υπαρχει τρόπος να γραφεις χωρις να χαλας την ορθογραφια σου... να μη χρησιμοποιεις μονο i και ο και γενικα απλως να γραφεις οπως θα εγραφες στα ελληνικα, αλλα με ξενους χαρακτηρες και οπου δε γινεται γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχο γραμμα (πχ το ξ) να το γραφεις φωνητικα. Εγω ετσι κανω και δεν ειχα ποτε προβλημα με την ορθογραφια μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Υπαρχει τρόπος να γραφεις χωρις να χαλας την ορθογραφια σου... να μη χρησιμοποιεις μονο i και ο και γενικα απλως να γραφεις οπως θα εγραφες στα ελληνικα, αλλα με ξενους χαρακτηρες και οπου δε γινεται γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχο γραμμα (πχ το ξ) να το γραφεις φωνητικα. Εγω ετσι κανω και δεν ειχα ποτε προβλημα με την ορθογραφια μου...

Ακριβως. Ετσι οι λεξεις σε greeklish δεν θα ειναι τοσο δυσνοητες και για οσους μπερδευονται, δεν θα ξεχνανε την ορθογραφια τους.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ δεν μπορώ αυτό: HiZzz m l3Ne KsAr00p k olIi oi ALloi in3 gtp t4 h0BByz m n n4 kftix64nw frAaaAntza klpklpklp lo00oolll k N4 x4RRaK0n00meee daxii??? roflmao Dn imeee Em00lazz imee Kag00raz ta ak000c?? (αραδιάστε εδώ ελεύθερα όλα τα emoticons κλπ.)

Πονούν τα μάτια μου! Τα greeklish είναι για όποιους βαριούνται να χρησιμοποιήσουν τη μητρική ελληνική τους γλώσσα, ή για όποιους θέλουν να κάνουν φιγούρα του στιλ "γράφω έτσι γιατί έτσι μου γουστάρει και είμαι μάγκας" (ναι, υπάρχει).

Μπορεί να χρησιμοποιήσω κι εγώ καμιά φορά greeklish όταν βιάζομαι, αλλά ως εκεί. Στο τέλος θα ξεχάσω και τη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Υπαρχει τρόπος να γραφεις χωρις να χαλας την ορθογραφια σου... να μη χρησιμοποιεις μονο i και ο και γενικα απλως να γραφεις οπως θα εγραφες στα ελληνικα, αλλα με ξενους χαρακτηρες και οπου δε γινεται γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχο γραμμα (πχ το ξ) να το γραφεις φωνητικα. Εγω ετσι κανω και δεν ειχα ποτε προβλημα με την ορθογραφια μου...

Αυτό κάνω προσωπικά.Όντως βοηθάει:no1: εντάξει αλλά και πάλι βλέπω πως σε κάποιες το χάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτό κάνω προσωπικά.Όντως βοηθάει:no1: εντάξει αλλά και πάλι βλέπω πως σε κάποιες το χάνω.

Κι εγω κανω λαθη καμια φορα, αλλα σε λεξεις που μαλλον θα εκανα γενικως λαθος. Αυτο που εχω προσεξει παντως ειναι οτι οταν δεν ειμαι σιγουρη για την ορθογραφια μιας λεξης, αν δοκιμασω να τη γραψω στα ελληνικα ειμαι πιο σιγουρη για το πως γραφεται σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ δεν μπορώ αυτό: HiZzz m l3Ne KsAr00p k olIi oi ALloi in3 gtp t4 h0BByz m n n4 kftix64nw frAaaAntza klpklpklp lo00oolll k N4 x4RRaK0n00meee daxii??? roflmao Dn imeee Em00lazz imee Kag00raz ta ak000c?? (αραδιάστε εδώ ελεύθερα όλα τα emoticons κλπ.)

Πονούν τα μάτια μου! Τα greeklish είναι για όποιους βαριούνται να χρησιμοποιήσουν τη μητρική ελληνική τους γλώσσα, ή για όποιους θέλουν να κάνουν φιγούρα του στιλ "γράφω έτσι γιατί έτσι μου γουστάρει και είμαι μάγκας" (ναι, υπάρχει).

Μπορεί να χρησιμοποιήσω κι εγώ καμιά φορά greeklish όταν βιάζομαι, αλλά ως εκεί. Στο τέλος θα ξεχάσω και τη γλώσσα.

Δεν είμαι μόνος μου τελικά. Είσαι φουλ μερακλής ξαροπ. Σε πάω με χίλια, άντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ δεν μπορώ αυτό: HiZzz m l3Ne KsAr00p k olIi oi ALloi in3 gtp t4 h0BByz m n n4 kftix64nw frAaaAntza klpklpklp lo00oolll k N4 x4RRaK0n00meee daxii??? roflmao Dn imeee Em00lazz imee Kag00raz ta ak000c?? (αραδιάστε εδώ ελεύθερα όλα τα emoticons κλπ.)

Πονούν τα μάτια μου! Τα greeklish είναι για όποιους βαριούνται να χρησιμοποιήσουν τη μητρική ελληνική τους γλώσσα, ή για όποιους θέλουν να κάνουν φιγούρα του στιλ "γράφω έτσι γιατί έτσι μου γουστάρει και είμαι μάγκας" (ναι, υπάρχει).

Μπορεί να χρησιμοποιήσω κι εγώ καμιά φορά greeklish όταν βιάζομαι, αλλά ως εκεί. Στο τέλος θα ξεχάσω και τη γλώσσα.


τι ειν τουτο??? :P
εγω παντος να γραψω με γκρικλισ δε μπορω, δε βολευομαι
στο μσν με ελληνικα γραφω, μπορω να διαβαζω τα απλα βεβαια γκρικλισ
αλλα οταν βαζουν κ διαφορα εμοτικανς που συμβολιζουν λεξεις εκει ειναι που γινονται σ..... και τα χανω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
αυτο π αναφερει ο ξαροπ ειναι χαρακτηριστικο παραδειγμα... και δν πιστευω οτι το κανουν για συντομια για να γραψουν ολο αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
και τι σημαινει αυτο που εγραψε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
γεια με λενε ξαροπ και ολοι αλλοι ειναι γτπ τα χομπυ μ ειναι να φταιχνω φρατζα κτλ κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
γεια με λενε ξαροπ και ολοι αλλοι ειναι γτπ τα χομπυ μ ειναι να φταιχνω φρατζα κτλ κτλ...

Παράδειγμα έκανα, προς Θεού μην το πάρετε στα σοβαρά...το μαλλί μου είναι τόσο κοντό που ούτε φαβορίτα ή χωρίστρα σχηματίζει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Παράδειγμα έκανα, προς Θεού μην το πάρετε στα σοβαρά...το μαλλί μου είναι τόσο κοντό που ούτε φαβορίτα ή χωρίστρα σχηματίζει :P
Xαχ :P
Ο Ηλίας θέλει να σου δείξει πως καταλαβαίνει τι γράφεις. Όχι ότι φτιάχνεις την υποτιθέμενη φράτζα σου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Xαχ :P
Ο Ηλίας θέλει να σου δείξει πως καταλαβαίνει τι γράφεις. Όχι ότι φτιάχνεις την υποτιθέμενη φράτζα σου :D

Δεν αναφερόμουν στον Ηλία, αλλά σε οποιονδήποτε που διάβασε το μήνυμα, για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις.

Και ναι, δεν προσπάθησα να το κάνω όσο το δυνατόν δυσνόητο. Άμα θες μεγαλύτερες προκλήσεις, κάνε μια μικρή περιήγηση στο hi5, για να δουν τα μάτια σου όποια γλωσσική κατάντια θες.

Αν μη τι άλλο, μερικοί είναι και θαυματουργικοί γλωσσοπλάστες. Διάβασα σήμερα "se perimenw anypomonetika" και "exeis to prwto vraveio xazootitas". :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Δεν αναφερόμουν στον Ηλία, αλλά σε οποιονδήποτε που διάβασε το μήνυμα, για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις.

Και ναι, δεν προσπάθησα να το κάνω όσο το δυνατόν δυσνόητο. Άμα θες μεγαλύτερες προκλήσεις, κάνε μια μικρή περιήγηση στο hi5, για να δουν τα μάτια σου όποια γλωσσική κατάντια θες.

Αν μη τι άλλο, μερικοί είναι και θαυματουργικοί γλωσσοπλάστες. Διάβασα σήμερα "se perimenw anypomonetika" και "exeis to prwto vraveio xazootitas". :D
Mερικοί αυτά τα λένε χιουμοριστικά. Ξέρουν πως δεν υπάρχουν τέτοιες φράσεις, αλλά πλάθουν δικές τους για φάση. Μην φρικάρεις, λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top