Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
εγω θα συμφονισω με τν φιλο μ τον metalhead k επειδη συμφοωο μαζι τοθ τηα μ επιτρεπσεται να γραφο οποσ μπορο χορισ να με νοιαζοθν τα ορτηογραφικα τορα τι πιστεθεται με ποια διαωαζεται καλιτερα ελλινικα ι i greeklish????
κίτα τόρα, αρχεικά πραίπι να σου πο ώτει αίτσει ώπος γράφις ινε πρωτειμωταιρα τα greeklish:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
εγω θα συμφονισω με τν φιλο μ τον metalhead k επειδη συμφοωο μαζι τοθ τηα μ επιτρεπσεται να γραφο οποσ μπορο χορισ να με νοιαζοθν τα ορτηογραφικα τορα τι πιστεθεται με ποια διαωαζεται καλιτερα ελλινικα ι i greeklish????
Κοίτα, καλύτερα διαβάζονται τα greeklish, αλλά καλύτερα όμως να μάθεις να γράφεις κι ελληνικά γιατί αυτά είναι που διαβάζονται καλύτερα απ' όλα! Τώρα στο msn, hi5 και τέτοια, δεν χρειάζεται να γράφεις έτσι, αλλά καλά θα κάνεις να μάθεις και στο συγκεκριμένο φόρουμ να γράφεις ελληνικα κι όχι αυτά τα τζιτζιμπίρτζικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Αν είναι μέχρι 3-4 λέξεις κάνω υπομονή και τα διαβάζω. Αν είναι παραπάνω, προσπερνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
εγω ομολογω πως το χρησιμοποιώ στο msn αλλά ως εκεί.
:drink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριαννα_S

Νεοφερμένος

Η Μαριαννα_S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τα λατρευω! Και δεν καταλαβαινω γιατι απαγορευεται να τα χρησιμοποιούμε!!!:nono::nono::nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Γιατί δεν διαβάζονται, ειδικά όταν πρόκειται για μεγάλα κείμενα.
Υπάρχουν και αρκετά παραδείγματα ατόμων απο εδώ μέσα που έχουν ξεχάσει τη σωστή ορθογραφία λόγω των greeklish, το παραδέχονται και οι ίδιοι.
Εσύ γιατί τα λατρεύεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ανάρκι η ερώτησή σου ήταν ρητορική ελπίζω ε? :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όχι, πραγματικά περιμένω κάποια αιτιολόγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
α, νομίζω ότι είναι προφανής ο λόγος για τον οποίο λέει ότι τα λατρεύει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγώ δεν τον βλέπω, γι'αυτό ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
αν πω το τι πιστεύω πως είναι η κοπελιά έξω από τα δόντια μάλλον θα μπαναριστώ, οπότε σε αφήνω να περιμένεις απάντηση :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εσύ είσαι πιο πολύ απο αυτό που νομίζεις οτι είναι η κοπέλα αν νομίζεις οτι είναι αυτό που είναι απο τη μια άποψη που έχει εκφράσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
κομπλεξικό τρέντουλο ήταν ο χαρακτηρισμός, κάνε ό,τι θες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ελληνικά μιλάμε και πρέπει να τα γράφουμε όπως γράφονται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εκτος αυτου ειναι επιλογη του Petros και ετσι ειμαστε υποχρεωμενοι να την σεβομαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ψηφισα "υπερ" μονο και μονο επειδη ειναι πρακτικα σε εξαιρετικες περιπτωσεις (πχ οταν θελεις να γραψεις ελληνικα σε υπολογιστη που δεν κωδικοποιει το ελληνικο αλφαβητο, η να στειλεις mail σε εναν τετοιο υπολογιστη κλπ...). Δεν μπορω να διαβασω ομως μεγαλα κειμενα γραμμενα σε greeklish και γενικα αποφευγω να τα χρησιμοποιω οποτε μπορω.

Παντως η απαγορευση των greeklish στο forum μπορει να φαινεται υπερβολικη για καποιους (οπως και για μενα τον πρωτο καιρο που αρχισα να γραφω) αλλα πραγματικα βοηθαει στο να διατηρει το forum μια πολυ καλη εικονα. Πραγμα σημαντικο κατα τη γνωμη μου.

Φανταστειτε οτι πριν γραφτω εδω δεν ειχα προβλημα στο να διαβαζω κειμενα σε greeklish και τωρα με κουραζουν αφανταστα! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Και εμένα με εκνευρίζουν τα greeklish, κουράζουν πολύ στο διάβασμα :)
Και εμένα! Μόνο στο MSN Messenger γράφω greeklish, αλλά όχι πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ελληνικά μιλάμε και πρέπει να τα γράφουμε όπως γράφονται....

Εσύ ας πούμε μιλάς και γράφεις άπταιστα ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konfou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Φάρσαλα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εγώ δεν χρησιμοποιώ καθόλου greeklish, εκτός φυσικά σε περιπτώσεις όπου δεν υπάρχει υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top