Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπερβολές, υπερβολές. Το σκαντζάρισμα με αλλόγλωσσους στο msn είναι πραγματικά δύσκολη υπόθεση. Εγώ προσπαθώ να μην κρατάω λατινικό, αλλά και να γίνει μια φορά, δεν τρέχει και τίποτα...
Πάντως εκφράσεις όπως "λατρεύω τα greeklish" είναι παράλογες και ατεκμηρίωτες και οφείλω να το παραδεχτώ. Έχετε συνειδητοποίησει ότι είναι μια ανύπαρκτη ιντερνετογλώσσα που πλέον, εφ'οσον υπάρχει unicode, ορθό είναι να χρησιμοποιείται σε ελάχιστες μόνο περιπτώσεις; Τι ακριβώς μπορώ να λατρέψω από μια μέθοδο ηλεκτρονικής κωδικοποίησης της δεκαετίας του 80; Μιλάτε σοβαρά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Β' Γυμνασίου πάω, περιμένω να γίνει ο αγιασμός για να το αλλάξω. Και αυτά τα τρεντάδικα κράτα τα για τον εαυτό σου και τους ομοίους σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
έλεος έλεος έλεος...Και ο qwertyuiop2 και η quess νομίζω ότι είναι πολύ πολύ υπερβολικοί. Αν τα χρησιμοποιήσεις σε chat δεν χάλασε και ο κόσμος. Αλλά ως εκεί. Όχι που βλέπω κάτι παιδιά να στέλνουν μνμτα σε greeklish και γενικά να γράφουν παντού έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
δλδ είναι κακό να γράφω ΠΑΝΤΟΥ στη γλώσσα ΜΟΥ, ΜΑΣ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν έχεις μια πρόταση Α και μία πρόταση Β και διατυπώσεις ότι δεν χάλασε κι ο κόσμος αν Β, σημαίνει ότι είναι κακό αν Α; Καινούρια μαθηματική λογική θα μου φτιάξεις εσύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Β' Γυμνασίου πάω, περιμένω να γίνει ο αγιασμός για να το αλλάξω. Και αυτά τα τρεντάδικα κράτα τα για τον εαυτό σου και τους ομοίους σου...

ομοιους μου ..ποιους εννοεις? ολα τα παιδια ειναι ομοια σε σχεση με το σχολειο..! και τις υποχρεωσεις τους.! μαλλον θα εχεις ωρημασει πριν την ωρα σου... που δεν ξερεις ουτε απο διασκεδαση ουτε απο τιποτα..! ισως εισαι ενα καταπιεσμενο παιδακι..ισως...ισως..............
μαλλον εχεις ενα αισθημα κατωτεροτητας και προσπαθεις
να αναδειχθεις μεσα απο ενα φορουμ...! αυτη ειναι η αποψη μου..ΤΕΛΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Υπερβολές, υπερβολές. Το σκαντζάρισμα με αλλόγλωσσους στο msn είναι πραγματικά δύσκολη υπόθεση. Εγώ προσπαθώ να μην κρατάω λατινικό, αλλά και να γίνει μια φορά, δεν τρέχει και τίποτα...
Πάντως εκφράσεις όπως "λατρεύω τα greeklish" είναι παράλογες και ατεκμηρίωτες και οφείλω να το παραδεχτώ. Έχετε συνειδητοποίησει ότι είναι μια ανύπαρκτη ιντερνετογλώσσα που πλέον, εφ'οσον υπάρχει unicode, ορθό είναι να χρησιμοποιείται σε ελάχιστες μόνο περιπτώσεις; Τι ακριβώς μπορώ να λατρέψω από μια μέθοδο ηλεκτρονικής κωδικοποίησης της δεκαετίας του 80; Μιλάτε σοβαρά;

Παράλογες και ατεκμηρίωτες??? Τι να τεκμηριώσει ο άλλος βρε μιβ?? Εσύ μπορεί όντως να μην έχεις τίποτα να λατρέψεις απο αυτή τη μέθοδο, ο άλλος όμως μπορεί.. Μπορεί να τον διευκολύνει κ να του αρέσει.. Είναι και θέμα γούστου. Δε θα κάτσει ο άλλος να δικαιολογήσει τα γούστα και τις επιλογές του..

Προσωπικά δε λατρεύω τα greeklish, έχω εκφράσει την άποψή μου γι'αυτά άλλωστε. Ωστόσο τα χρησιμοποιώ μια στο τόσο. Απλά μίλησα γιατί μου φάνηκε υπερβολικό αυτό που είπε ο μιβ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Από τη στιγμή που εμπλέκεται σε μία συζήτηση και δηλώνει κάτι τόσο έντονο, προφανώς το δικαιολογεί. Αλλιώς ας το κρατούσε για τον εαυτό του. ;)
Θεωρώ παράλογη τη διατύπωση...λατρείας. Δεν είπα ότι, υπο προυποθέσεις, δεν τα χρησιμοποιούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κοίτα, η λατρεία είναι σχήμα λόγου σε αυτή την περίπτωση, μην το παίρνεις τόσο κυριολεκτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Στα online games είναι αναπόφευκτα αλλά εδώ που τα λέμε βολεύουν κιόλας για χρήση μέσω του Η/Υ...Δεν θα τα χρησιμοποιούσα παραπέρα όμως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Εγώ γράφω με greeklish στο msn, hi5 κτλ...
Αλλά τα αποφεύγω στα φόρουμ και στα μεγάλα κείμενα, εκτός αν το κείμενο που θα γράψω είναι απλά για 'μενα ή για να ξεσπάσω κάπου!:D (το κάνω αυτό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
μην την ακούτε, να δείτε πώς γράφει στο μσν να τραβάτε τα μαλλιά σας. Ο miv το έχει δει και έχει φρίξει πολλάκις ... :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalhead

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
εγω παντα με greeklish γραφω και θα συνεχισω και αν δεν σταματισεις να λες τετοιες .... qwertyuiop2 θα φριξω εγω παλιοφυτακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι σωστό να προσβάλλεις το 54% τοις εκατό των ψηφοφόρων του θέματος με τέτοιους χαρακτηρισμούς. Εκτός κι αν η προστασία της Ελληνικής, για σένα, επαφίεται στα...φυτά (αμφιβάλλω αν υπάρχουν πάνω από 2-3 εδώ μέσα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με τα greeklish αλλα δεν τα αντεχω σε μεγαλα κειμενα
metalhead σοβαρεψου και μην προσβαλεις τον κοσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

omages

Νεοφερμένος

Ο omages αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εγω θα συμφονισω με τν φιλο μ τον metalhead k επειδη συμφοωο μαζι τοθ τηα μ επιτρεπσεται να γραφο οποσ μπορο χορισ να με νοιαζοθν τα ορτηογραφικα τορα τι πιστεθεται με ποια διαωαζεται καλιτερα ελλινικα ι i greeklish????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αυτό που γράφεις δεν είναι ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ελπίζω να συμφωνήσει και η διοίκησις.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stathis619

Νεοφερμένος

Ο Stathis619 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ρε παιδιά φτάνει πια το παρατραβήξατε γνώμη του καθενός είναι να γράψει όπως του κατέβει στο κούφιο του ο κεφάλι αμάν πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalhead

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
εγω θα συμφονισω με τν φιλο μ τον metalhead k επειδη συμφοωο μαζι τοθ τηα μ επιτρεπσεται να γραφο οποσ μπορο χορισ να με νοιαζοθν τα ορτηογραφικα τορα τι πιστεθεται με ποια διαωαζεται καλιτερα ελλινικα ι i greeklish????

γραφε οπως μπορεις και μην ακους κανεναν δικαιομα μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top