Η γνώμη σας για τα φροντιστήρια!

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
-------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Ποιος γιατρός βγάζει 3100 τον μήνα ( καθαρά λεφτά όμως ) στο Ελλαδιστάν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
----------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
και λιγα ειπα.3100 ειναι χωρις τις εφημεριες.και παντα μιλαμε για μη χειρουργικη ειδικοτητα
Στα 26 ειπες??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
νομιζω οτι η απαντηση ειναι ξεκαθαρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
καλα τραγουδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
----------------------------------------

επειδη μαζευτηκε κοσμος στο θεμα,δεν νομιζω τι ενδιαφερει τον καθενα τι εγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το ''τι λες'' προέκυψε σαφώς από τις κατά καιρούς γενικεύσεις σου, κάτι το οποίο έχω φροντίσει να ξεκαθαρίσω εξαρχής. Δεν μ' ενδιαφέρει και πολύ ξέρεις το πώς εκλαμβάνει κανείς τα λεγόμενά μου. Είναι λογικό κάποιος που νομίζει πως τον ''έχω στην μπούκα'' να τα πάρει προσωπικά. Δεν είμαι εδώ για να λύσω τα υπαρξιακά προβλήματα του καθενός, είμαι για να συζητήσω.(1) Και ό,τι εξηγώ τώρα δεν με βοηθά και πολύ να το κάνω.

Έπειτα, τι εννοείς ακριβώς ''απτό στοιχείο''; Πρόσεξες τι είπα; Όχι. Δε γίνεται όμως δουλειά έτσι. Λες πως ο αναδυόμενος ιχθυοκαλλιεργητής έχει περισσότερες προοπτικές από τον ομόλογό του στην ιατρική. Και απαντώ πως μπορεί μεν η εικασία αυτή να εμπεριέχει μια δόση αλήθειας αλλά δεν παύει να είναι γενική. Σκοπός σου είναι να μηδενίσεις τις υψηλόβαθμες ή τουλάχιστον να τις υπονομεύσεις(2). Είσαι μάγκας να χτυπήσεις 19.500 μόρια και να επιλέξεις ιχθυοκαλλιέργειες μετά, εφόσον έχουν ''καλύτερες προοπτικές''; Καν' το και θα σε παραδεχτώ. Ως τότε μπορείς να λες ό,τι θες κι εγώ να το ονομάζω αυθαιρεσία.

Πρέπει να καταλάβουμε πως αυτοσκοπός δεν είναι η επαγγελματική αποκατάσταση(3). Τουλάχιστον εγώ, στα δεκάξι μου, δεν σκέφτομαι έτσι. Τώρα αν ο Ηλίας συμμερίζεται τις ανησυχίες των μεγαλύτερων, μπράβο του. Δεν πρόκειται να σπουδάσω με γνώμονα το γενικό και αόριστο μέλλον. Γι' αυτό διαφώνησα με ό,τι είπε. Οι ιχθυοκαλλιέργειες έχουν μέλλον. Ε, και; Γίνε γιατρός και μετά μίλα.
(4)
Και για την ιστορία οι ιχθυοκαλλιέργειες, σήμερα, δεν είναι ο ορισμός της αποκατάστασης.

(1)Φυσικά δεν είσαι εδώ για να λύσεις τα υπαρξιακά του καθενός.Αλλά δεν κάνεις αυτό.Κρίνεις.
(2)Όχι.Σκοπός μου είναι να περάσω το μήνυμα ότι οι 19k+ δεν είναι Θεοί σε σχέση με συνομήλικους τους που κάποια άτομα(:fss:) τους θεωρούν υποδεέστερους.
(3)Ναι χαίρω πολύ ούτε εμένα είναι το σκεπτικό μου.Ένα παράδειγμα έφερα.
(4)Ότι απάντησα στο 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
βασικα οι ιχθυοκαλλιεργειες εχουν 100% απορροφητικοτητα,εκει θα περασω να μη λετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
βασικα οι ιχθυοκαλλιεργειες εχουν 100% απορροφητικοτητα,εκει θα περασω να μη λετε.

100/100 όχι αλλά βρίσκεις πιο γρήγορα δουλειά από έναν γιατρό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
καλα,τωρα μπηκαμε στη ζωνη του λυκοφωτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Καημενα παιδια, τι πλυση εκγεφαλου εχετε φαει. Δεν πειραζει, θεοποιηστε τα φροντ, αφηστε το σχολειο σε δευτερη μοιρα, μην εκμεταλλευτειτε το δωρεαν που σας δεινουνε, φορτωστε τους γονεις σας.
Μιας και το ειπε καποιος πριν, για τα ιδιωτηκα πανεπ, προτιμω να δωσω λεφτα σε μια σχολη και να περασω αμεσος εκει, παρα να δωσω λεφτα σε ενα μεσο που 1) δεν μου εξασφαλιζει τιποτα με σιγουρια 2) εχω ειδη καποια αλλα μεσα να με βοηθησουν 3) τα λεφτα που δινω στο φροντ συνηθως δεν τα δινω εγω αλλα οι γονεις μου, που δεν εφταιξαν για την αδυναμια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
στην αποψη που παρεθεσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
tebelis13
Φιλε καταλαβε κατι.Στην 3η λυκειου ειναι αδυνατο αν θες να πετυχεις κατι καλο να το καταφερεις χωρις φροντ.Πολυ κουβεντα για το τιποτα.Δωσε μου ενα παραδειγμα.Τουλαχιστον ΜΚ και ΦΚ πρεπει να πας φροντ.
Εκει σε παει το συστημα τι να κανουμε.Πολυ κουβεντα για το τιποτα.
Ωραια γραψε εσυ ΜΚ καλα χωρις φροντ ρε αγορι μου.Τα λες για να μας κανεις τον ανεξαρτητο.Ελα εδω μετα το τελος των πανελληνιων και πες μου αν εγραψες καλα στο μαθημα που σου ειπα χωρις φροντ.
Δινω ενα παραδειγμα.Και μην με λες χαζο γιατι δεν με ξερεις και απο χθες.Γκεγκε?
Όσο και να σου φαίνεται απίστευτο κάποιος μπορεί να περάσει σε καλές σχολές χωρίς καμία ώρα φροντιστήριο και να γράψει καλά ΜΚ και ΦΚ . Το σύστημα δεν είναι κάτι σαν το MATRIX που πρέπει να πάρεις το χάπι για να ξεφύγεις. Έχει μια βασική παράμετρο ...εσένα και την προσπάθειά σου. Το "σύστημα" των εξετάσεων για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση εκτός από τα πολλά αρνητικά έχει και ένα θετικό (γιατί όλοι ζούμε στην Ελλάδα) είναι αδιάβλητο και αυτό δεν είναι λίγο πράγμα όταν δεν το συναντάς συχνά έξω. Γι φαντάσου να επρεπε ο μπαμπάς να περάσει από το γραφείο του βουλευτή ή του κόμματος για μια θέση (και δυστυχώς οι εποχές που γίνονταν τέτοια δεν είναι τόσο παλιές). Το δημόσιο σχολείο (και πανεπιστήμιο) έχει και κάτι ακόμη,δεν σε αντιμετωπίζει σαν πελάτη, δηλαδή δεν κοιτάει τη τσέπη σου για να σε επιλέξει ή να σε αξιολογήσει (ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ). Όσο για παραδείγματα μπορώ να σου αναφέρω πολλές περιπτώσεις αλλά θα περιοριστώ στον εαυτό μου που πέρασε με πάρα πολλά μόρια σε μια σχολή που δεν τα χρειαζόταν χωρίς φροντιστήρια και ιδιαίτερα, χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος ή να σου πω ότι ήταν μια εύκολη προσπάθεια, και όπου έβλεπα τα σκουρα ή κολλούσα "στρίμωχνα" κάνα καθηγητή στο σχολείο για να μου λύσει τις
απορίες.Ταυτόχρονα όμως με εμένα κάποιοι άλλοι που ξόδεψαν περιουσίες ολόκληρες δεν πέρασαν ή πέρασαν στην ίδια σχολή με μένα. Απλά πρέπει να καταλάβεις ότι κάποιος που δεν κάνει φροντιστήριο ή ιδιαίτερα δεν είναι καταδικασμένος να αποτύχει και ότι το σχήμα φροντιστήριο/ιδιαίτερο=> επιτυχία στις εξετάσεις δεν λειτουργεί πάντα. Αλλά να βάλω και εγώ ένα ερώτημα. Πιστεύεις ότι τα ιδιωτικά σχολεία και φροντιστήρια που διαφημίζουν 100% επιτυχία λένε την αλήθεια;

Evris7
Orathac ξέρεις πολύ καλά ότι έχεις άδικο. Το σύστημα μας πάει εκεί πέρα, όχι εμείς από μόνοι μας. Στο σχολείο, σε μια τάξη 25 ατομών όπου διδάσκουν δημόσιοι υπάλληλοι σοβαρή δουλειά δεν γίνεται... ΔΕΝ μπορεί να γίνει.
Αντίθετα στο φροντιστήριο είναι μικρότερα τα τμήματα και οι καθηγητές δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Για να κρατήσουν τη δουλειά τους ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ. Οι καθηγητές στο σχολείο ακόμα κι αν δε δουλέψουν τη δουλειά τους την έχουν δεδομένη.
Το σύστημα μας πάει εκεί πέρα. Αν εσύ θες να το παίζεις διάνοια και ότι τα καταφέρνεις και χωρίς φροντιστήρια κάν' το και μη μας τα πρίζεις. Επειδή εσύ επέλεξες να μην πας δε σημαίνει ότι και εμείς θα κάνουμε το ίδιο.
Κάποιοι πολύ απλά δεν τα καταφέρνουν μόνοι τους. Θέλουν βοήθεια, καθοδήγηση, υποστήριξη κλπ. Το σχολείο αυτά δεν τα προσφέρει, οπότε αναγκαστικά πάμε στη λύση των φροντιστηρίων.

Το πρώτο λάθος που γίνεται είναι η σύγκριση ενός μαθήματος που απευθύνεται σε 25 άτομα με αυτό του φροντιστηρίου ή του ιδιαίτερου
που είναι πιο προσαρμοσμένο στις αδυναμίες και τις ανάγκες των μαθητών. Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που την αράζουν στο δημόσιο
αλλά αυτό δεν αποκλείει ότι υπάρχουν καλοί καθηγητές στα δημόσια σχολεία που κάνουν μάθημα.Αλλά για αυτούς που την αράζουν ποιος είναι υπεύθυνος; H ανύπαρκτη αξιολόγηση και ο έλεγχος για το τι γίνεται σε μια τάξη, μήπως αφορά την εκάστοτε κυβέρνηση και το υπουργείο παιδείας (για να είμαστε στο κλίμα των εκλογών :) ) ; Μην ξεχνάτε ότι είναι οι ίδιοι άνθρωποι που δούλευαν στα φροντιστήρια πριν μπουν στο δημόσιο και έχουν τελειώσει τις ίδιες σχολές. Τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι είναι κακό που κάποιος ζητάει εξωσχολική υποστήριξη σε φροντιστήρια ή ιδιαίτερα για να πάει καλύτερα στις εξετάσεις ή να καλύψει κενά και αδυναμίες. Βέβαια πρέπει να επισημάνω εδώ και τον ρόλο της πρόσθετης διδακτικής στήριξης που θα έπαιζε το ρόλο του φροντιστηρίου στο σχολείο αλλά εσκεμμένα απαξιώθηκε από το κράτος,τα φροντιστήρια και τους μαθητές και προς το παρόν καλύπτει ρουσφετολογικές ανάγκες (αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία). Θεωρητικά αν δούλευε σωστά θα μπορούσε
να προσφέρει πολλά πράγματα.


seize the day
Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι το φροντιστήριο δίνει κάτι παραπάνω από αυτό που θα έπρεπε να δώσει το σχολείο.Δυστυχώς όμως,πολλοί
καθηγητές απαξιώνουν τη δημόσια παιδεία και κατά συνέπεια δεν μπορούμε να κάνουμε λόγο για αξιοκρατικές διαδικασίες.Σ΄αυτό το σημείο λοιπόν, ευθύνεται κατά κύριο λόγο το σύστημα,
η ίδια η φύση του,καθώς δεν παρέχει τις γνώσεις και τα κατάλληλα ερείσματα,ούτε για να αντεπεξέλθεις
στις εξετάσεις,ούτε για να αποκτήσεις ένα ικανοποιητικό υπόβαθρο για τη μετέπειτα πορεία σου(το τελευταίο είναι και το πιο τραγικό).
Το σχολείο είναι το μόνο στάδιο της ζωή σας που θα πάρετε πάρα πολλές γνώσεις από πολλά διαφορετικά αντικείμενα και τομείς (δηλ.
θα έρθετε σε επαφή με τη φυσική,τη χημεία,τη βιολογία,τη λογοτεχνία, την ιστορία κτλ.) αργότερα θα μπείτε στην εξειδίκευση σε ένα πολύ συγκεκριμένα αντικείμενο σπουδών και πιο μετά στην ρουτίνα της επιβίωσης.Ενώ λοιπόν πρέπει να δώσει μια σφαιρική παιδεία στον μαθητή ταυτόχρονα πρέπει να τον κάνει ανταγωνιστικό για τις τελικές εξετάσεις
κάτι που βραχυκυκλώνει το "σύστημα". Το θέμα λοιπόν με το σχολείο είναι ότι δεν φτιάχτηκε για να είναι φροντιστήριο Και πιστεύω ότι είναι κάτι θετικό. Απλά πρέπει να απεμπλακεί από την διαδικασία εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση είτε αυτό σημαίνει ουσιαστική πρόσθετη διδακτική στήριξη (ένα φροντιστήριο μέσα στο σχολείο) ή τη δημιουργία κάποιου μεταβατικού σταδίου που θα ετοιμάζει το μαθητή μονο για τις εξετάσεις.Όλα αυτά όμως θέλουν πολιτική βούληση και ουσιαστική χρηματοδότηση για την παιδεία κάτι που στο άμεσο μέλλον δεν το βλέπω (πάλι στην πολιτική κατέληξα...). Όσον αφορά την απαξίωση της δημόσιας παιδείας μην την βλέπετε πάντα σαν καλοπροαίρετη κριτική.Από πίσω κρύβονται μεγάλα οικονομικά συμφέροντα που ονειρεύονται την πλήρη ιδιωτικοποίση της παιδείας είτε αυτά λέγονται φροντιστήρια είτε ιδιωτικά σχολεία/πανεπιστήμια. Σε αυτό το σημείο να δώσω ένα παράδειγμα σχετικά με το σχολείο που τελείωσα και το οποίο είναι πρότυπο όχι μόνο από ανθρωπινο δυναμικό αλλά και από εγκαταστάσεις.Θυμάμαι πολλούς μαθητές που έρχονταν από άλλες περιοχές μόνο γι'αυτο το λόγο.Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι είναι και από τα πρώτα σε επιτυχίες και παρόλα αυτά στην περιοχή μια χαρά υπήρχαν τα φροντιστήρια και τα ιδιωτικά σχολεία.



theodora
Ας παραθέσω και εγώ την άποψη μου!
Δυστυχώς το εκπαιδευτικό μας σύστημα δεν λειτουργεί σωστά και από πολλές μεριές είναι χωλό..Χωρίς την παραπαιδεία και μόνο
με την υποστήριξη από το σχολείο προσωπικά μου φαίνεται ακατόρθωτο να τα βγάλεις εις πέρας στις πανελλήνιες..
Οι λόγοι που με ώθησαν να πιστεύω κάτι τέτοιο είναι πολλοί (καταλήψεις, αργίες, διακοπές, το πλήθος των παιδιών
και εν μέρει η όλη ʽαξιαʼ που έχουμε δώσει στο εκπαιδευτικό σύστημα)
Έτσι, πολλοί καταφεύγουν στην παραπαιδεία, ανάμεσα τους και εγώ.. δεν νομίζω να είναι κακό όταν το εκπαιδευτικό σύστημα χωλαίνει,
όταν οι καθηγητές σου δεν σου προσφέρουν τις απαραίτητες γνώσεις, όταν μπαίνουν στην τάξη και μονο χαζολογούν…

Για κάποια προβλήματα φταίνε οι καθηγητές και το εκπαιδευτικό σύστημα αλλά όταν μου λες για τις καταλήψεις που κάνουν οι ίδιο οι μαθητές τότε ποιος απαξιώνει το σχολείο; O ίδιος άνθρωπος που αργότερα θα κατηγορήσει το σχολείο για τις καταλήψεις και τα χαμένα μαθήματα το κλείνει και το απόγευμα πηγαίνει στο φροντιστήριο και στα ιδιαίτερα ή αργοτερα σε κάποιο ιδιωτικό.Η ευθύνη δεν είναι κάτι απρόσωπο τις περισσότερες φορές εκτός από τη συλλογική υπάρχει και η ατομική ευθύνη (ακόμα και αν πρέπει να νιώσουμε άβολα).

ntonebts
Τα φροντιστηρια βασιζονται στην αδυναμια του σχολειου να μας μαθει 5-6 πραγματακια απλα και κατανοητα .Αυτα ακουω συνεχεια.
Στα αληθεια ο λογος που υπαρχει το σχολειο δεν ειναι να βγαλει επιστημονες αλλα να προετοιμασει σε εισαγωγικα εναν υποψηφιο
να περασει στο πανεπηστημιο . Ομως επειδη η πλειοψηφια των σχολειων δεν λειτουργει σωστα και οι περισσοτεροι κατα τη γνωμη μου
μαθητες ειναι αδιαφοροι ,υποτιμουν το σχολειο και νομιζουν οτι οι καθηγητες τους στο φροντιστηριου ειναι πιο αξιοι πηγαινουν για
τουρισμο σε αυτο(σχολειο).Ετσι καταληγουμε στο συμπερασμα οτι το φροντιστηριο δεν ειναι απαραιτητο αλλα για να περασει καποιος
στο πανεπηστημιο χωρις επιπλεον βοηθηθεια θα πρεπει να του ανοιξει ο κ..... στα δυο αν καταλαβαινετε τι εννοω.
Το φροντιστηριο κατα τη γνωμη μου ως κυριο στοχο εχει να περασει τον υποψηφιο στο πανεπιστημιο (μετατρεπει τον μετριο μαθητη σε
καλο και τον καλο αριστο)απο εκει και περα αν δεν κατσεις να στρωθεις μην περιμενεις κατι ουτε απο φροντ ουτε απο ιδιαιτερα ουτε
απο το σχολειο που οι περσσοτεροι υποτιμαμαι.
Το φροντιστήριο έχει ένα ρόλο, να σε βάλει στη λογική των εξετάσεων και του ανταγωνισμού. Οι καθηγητές του φροντιστηρίου
είναι οι ίδιοι άνθρωποι που δουλεύουν στα σχολεία , δεν "φύτρωσαν" από κάποιο άλλο σπόρο. Απλά πιστεύω ότι μας έχουν
μάθει να υποτιμούμε το σχολείο μέσα από μια διαρκεί πλύση εγκεφάλου και να θεοποιούμε την ιδιωτική εκπαίδευση σαν να πρόκειται για τη λύση όλων των προβλημάτων μας.Με ευχολόγια και λιτανίες δεν βελτιώνεται η δημόσια παιδεία ούτε γίνεται δωρέαν. Η εξάρτηση που δημιουργείται φτάνει ακόμη και σε ακραίες καταστάσεις να καταφεύγει αργότερα (ο ικανός των πανελληνίων εξετάσεων:jumpy:) σε πανεπιστημιακά φροντιστήρια για να καλύψει την άγνοια του (είτε από ανασφάλεια και ψυχολογικούς λόγους είτε από αμάθεια) και να πληρώνει ανθρώπους για να του κάνουν εργαστηρια,πτυχιακές εργασίες κτλ. και δεν μπορώ να πιστέψω ότι με τέτοια διαφήμιση που γίνεται για τέτοιου είδους υπηρεσίες δεν υπάρχει και η αντίστοιχη ζήτηση(δοκιμάστε απλά μια αναζήτηση στο google).

Αυτά τα λίγα από εμένα:lol:,
εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια σας που τώρα ξεκινα (για αυτούς που είναι γ' λυκείου) να κάνετε τον αγώνα σας όσο πιο ήρεμα μπορείτε μακρία από όσους θα προσπαθήσουν να σας αγχώσουν και όλα θα πάνε καλά.

Υ.Γ Αύριο είμαι και εφορευτική ...που σημαίνει 06:00 στο εκλογικό τμήμα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ποιος γιατρός βγάζει 3100 τον μήνα ( καθαρά λεφτά όμως ) στο Ελλαδιστάν;



Δηλαδή εσένα το θέμα σου είναι τα λεφτά?!
Ξέρω πολλούς και μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ που θέλουμε να πέράσουμε Ιατρική ξέροντας τις δυσκολίες!

Η Ιατρική ( μιας και το ανέφερες) δεν είναι επάγγελμα, είναι λειτούργημα, σώζεις ζωές ανθρώπων αυτή είναι η καλύτερη πληρωμή για εμένα.

Αν εσυ θες λεφτα, το σέβομαι, ο καθένας ψάχνει αλλού την ευτυχία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Δηλαδή εσένα το θέμα σου είναι τα λεφτά?!
Ξέρω πολλούς και μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ που θέλουμε να πέράσουμε Ιατρική ξέροντας τις δυσκολίες!

Η Ιατρική ( μιας και το ανέφερες) δεν είναι επάγγελμα, είναι λειτούργημα, σώζεις ζωές ανθρώπων αυτή είναι η καλύτερη πληρωμή για εμένα.

Αν εσυ θες λεφτα, το σέβομαι, ο καθένας ψάχνει αλλού την ευτυχία του.

Θέλω να τα συνδυάσω... Ένα επάγγελμα που μου αρέσει αλλά να είναι και κερδοφόρο. Και το βρήκα. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καημενα παιδια, τι πλυση εκγεφαλου εχετε φαει. Δεν πειραζει, θεοποιηστε τα φροντ, αφηστε το σχολειο σε δευτερη μοιρα, μην εκμεταλλευτειτε το δωρεαν που σας δεινουνε, φορτωστε τους γονεις σας.
Μιας και το ειπε καποιος πριν, για τα ιδιωτηκα πανεπ, προτιμω να δωσω λεφτα σε μια σχολη και να περασω αμεσος εκει, παρα να δωσω λεφτα σε ενα μεσο που 1) δεν μου εξασφαλιζει τιποτα με σιγουρια 2) εχω ειδη καποια αλλα μεσα να με βοηθησουν 3) τα λεφτα που δινω στο φροντ συνηθως δεν τα δινω εγω αλλα οι γονεις μου, που δεν εφταιξαν για την αδυναμια μου.



Κατάλαβα ότι είσαι μεγάλος τεμπέλης και φυγόπονος! Το φροντηστήριο σου δίνει επιπλέον δουλειά και εσύ προφανώς βαριέσαι και το βγάζεις σκάρτο!

Και σίγουρα το φροντηστήριο δεν σου εξασφαλίζει τίποτα με σιγουριά! Όλα εξαρτιώνται άπό το διάβασμα και την αξία σου και από το πόσο έχεις πονέσει για κάτι.

Εσύ θες να πάρεις τον εύκολο δρόμο όλα στο πιάτο, θα πάρεις ένα χαζοπτυχίο δεν ξέρω και εγώ από πιο ΙΕΚ και θα νομίζεις ότι είσαι κάποιος, αλλά τελικά θα είσαι ένας δειλός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Δηλαδή εσένα το θέμα σου είναι τα λεφτά?!
Ξέρω πολλούς και μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ που θέλουμε να πέράσουμε Ιατρική ξέροντας τις δυσκολίες!

Η Ιατρική ( μιας και το ανέφερες) δεν είναι επάγγελμα, είναι λειτούργημα, σώζεις ζωές ανθρώπων αυτή είναι η καλύτερη πληρωμή για εμένα.

Αν εσυ θες λεφτα, το σέβομαι, ο καθένας ψάχνει αλλού την ευτυχία του.

δε θα κατσω να αναλυσω τις αποψεις μου για μια σχολη.
σε διαβεβαιω οτι ξερω περισσοτερα απο σενα και μη λες χαζομαρες.
αν εσυ ξερεις 1 για την ιατρικη,μπορει να ξερω 100.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
σε διαβεβαιω οτι ξερω περισσοτερα απο σενα και μη λες χαζομαρες.
αν εσυ ξερεις 1 για την ιατρικη,μπορει να ξερω 100.
Φιλε προσεξε μην την πατησεις και πεσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top