Η γνώμη σας για τα φροντιστήρια!

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Το ότι θεοποιείτε τις σχολές έχει πολύ γέλιο.
Λες και που θα περάσετε θα πηγαίνετε σε αυτές.
Τουλάχιστον στο εξωτερικό που κράζετε είναι απαραίτητο να παρίστασαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Το ότι θεοποιείτε τις σχολές έχει πολύ γέλιο.
Λες και που θα περάσετε θα πηγαίνετε σε αυτές.
Τουλάχιστον στο εξωτερικό που κράζετε είναι απαραίτητο να παρίστασαι.
Διαφορετικη φιλοσοφια εκει και διαφορετικη εδω.Εδω διαβαζουμε περισσοτερο σε ολες τις ταξεις και μαθαινουμε πολυ πιο δυσκολα πραγματα σε σχεση με αυτους (βλεπε μαθ και φυσικη γ λυκειου) ενω εκεινοι πιστευω πως ζοριζονται περισσοτερο στο πανεπιστημιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Διαφορετικη φιλοσοφια εκει και διαφορετικη εδω.Εδω διαβαζουμε περισσοτερο σε ολες τις ταξεις και μαθαινουμε πολυ πιο δυσκολα πραγματα σε σχεση με αυτους (βλεπε μαθ και φυσικη γ λυκειου) ενω εκεινοι πιστευω πως ζοριζονται περισσοτερο στο πανεπιστημιο...

Σωστό. Εδώ είναι δύσκολο να μπεις σε μια καλή σχολή ενώ στο εξωτερικό είναι δύσκολο να τελειώσεις μια καλή σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Σωστό. Εδώ είναι δύσκολο να μπεις σε μια καλή σχολή ενώ στο εξωτερικό είναι δύσκολο να τελειώσεις μια καλή σχολή.

Συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Σε κατι συμφωνησατε εσεις οι 2:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Το ότι θεοποιείτε τις σχολές έχει πολύ γέλιο.
Λες και που θα περάσετε θα πηγαίνετε σε αυτές.
Τουλάχιστον στο εξωτερικό που κράζετε είναι απαραίτητο να παρίστασαι.


Εξωτερικό ή όχι, κακά τα ψέματα εκεί χρειάζεται περισσότερη δουλειά... Σε ένα μάθημα να κοπείς, μαζεύεις τα μπογαλάκια σου και φεύγεις...
Εδώ οι περισσότεροι κωλοβαράνε για να λέμε και την αλήθεια.

Γι'αυτούς που τα βάζουν με τα φροντιστήρια, καλά κάνουν, μας τρώνε τα απογεύματα. Και να μην πω για τις βλακείες που ακούω, ότι κάποιοι έχουν ξεκινήσει φροντιστήρια της γ' από τη β' λυκείου και έχουν ήδη βγάλει την ύλη στα περισσότερα μαθήματα γιατί με πιάνουν τα διαόλια μου.

Τρώνε τα λεφτά των γονιών μας. Αλλά αν πηγαίνεις στο σχολείο και το λέω για μένα που τώρα ξεκίνησα την γ' και όλοι οι καθηγητες της κατεύθυνσης, εκτός από έναν, μας αντιμετώπισαν με τη λογική ότι κάνουμε φροντιστήριο, και ότι τα ξερουμε ήδη, τα παιδιά που δεν πάνε φροντ, αισθανθηκαν μειονεκτικά απέναντι μας. Και αναγκάζεσαι να ξεκινήσεις.

Υπάρχει κάποιος εδώ, που τα βγάζει πέρα χωρις φροντιστήρια? Εγω του βγάζω το καπέλο. Αρκεί βέβαια να τα ΄πηγαίνει καλά και στο σχολείο ε?

Για να μπεις στο πανεπιστήμιο εδώ, πρέπει να φτύσεις αίμα κυριολεκτικά, κυρίως αν θες να μπεις σε μια καλή σχολή. Όχι, ας με αναιρέσει κάποιος, γιατί από τότε που ξεκινησαμε, εγώ έχω φάει τέτοια πίεση από τα φροντιστήρια, σχεδόν 5 ώρες κάθε μερα, που λέω τι στο διάολο, δε φεύγω στο εξωτερικό που μπορώ να το κάνω? Αναρωτιέμαι όμως αν αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
100/100 όχι αλλά βρίσκεις πιο γρήγορα δουλειά από έναν γιατρό:)

Πήρατε δύο άκρα και αρχίζετε και λέτε τα δικά σας.Λες και υπάρχει κανένας όταν βγεις από τη σχολή της Ιχθυοκαλλιέργειας(?) να σου πει εδώ σου έχουμε θέση έτοιμη με το χρήμα να ρέει ενώ όταν βγαίνεις από την Ιατρική μένεις σε μια γωνίτσα να κλαις την μοίρα σου. Μεταξύ αυτών των δύο σχολών υπάρχουν άλλες 254325873 αξιόλογες σχολές.Σχολές που θέλουν πολλά μόρια και βρίσκει γρήγορα δουλειά,σχολές με λίγα μόρια που θέλει κόπο να βρεις δουλειά.Ισχύει λοιπόν και το αντίστροφο.
Το ότι δεν βρίσκει κάποιος δουλειά σήμερα είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων.Ένας από αυτούς είναι πως όλοι ψάχνουν θέση διευθυντή με το που κρατήσουν στο χέρι το πτυχίο.Κανείς δεν ρίχνει τα μούτρα του και δεν κατανοεί πως την καριέρα την χτίζεις σιγά σιγά και δεν έχεις την θεσάρα από την αρχή. Γι'αυτό προσέξτε.Με αυτά που λέτε εσείς προσδιορίζετε την ποιότητα των σχολών με βάση τα μόρια. Στο κάτω κάτω ούτε όλοι θα γίνουν γιατροί,ούτε όλοι μηχανικοί,ούτε όλοι κομμωτές,ούτε όλοι θα πάνε φροντιστήριο κτλ κτλ κτλ.Ο καθένας διαλέγει τι θέλει να κάνει και τον τρόπο που θα τα καταφέρει.
Αν πιστεύει κάποιος ότι το σχολείο του είναι τόσο καλό ώστε να μην χρειάζεται να πάει φροντιστήριο πολύ ωραία ας μην πάει.Όχι όμως να είναι απόλυτος.Δεν γίνετε να ξέρει τι συμβαίνει σε όλα τα σχολεία της χώρας κι αν όλοι έχουν την δυνατότητα να περάσουν εκεί που θέλουν χωρίς φροντιστήριο.
Αν κάποιου το σχολείο είναι για τα μπάζα και οι καθηγητές του αδιαφορούν,τότε μπορεί να απευθυνθεί και σε ένα φροντιστήριο.Όχι όμως επειδή έτσι πρέπει,αλλά γιατί έχει σκοπό να διαβάσει.Δεν είναι το φροντιστήριο μόδα και ο κάθε πικραμένος να την ακολουθεί,γιατί τα λεφτά είναι πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Κατάλαβα ότι είσαι μεγάλος τεμπέλης και φυγόπονος! Το φροντηστήριο σου δίνει επιπλέον δουλειά και εσύ προφανώς βαριέσαι και το βγάζεις σκάρτο!

Και σίγουρα το φροντηστήριο δεν σου εξασφαλίζει τίποτα με σιγουριά! Όλα εξαρτιώνται άπό το διάβασμα και την αξία σου και από το πόσο έχεις πονέσει για κάτι.

Εσύ θες να πάρεις τον εύκολο δρόμο όλα στο πιάτο, θα πάρεις ένα χαζοπτυχίο δεν ξέρω και εγώ από πιο ΙΕΚ και θα νομίζεις ότι είσαι κάποιος, αλλά τελικά θα είσαι ένας δειλός!
Μλκιες καταλαβες, θα βγαζε πιο λογικη αμα μου'λεγες πως ειμαι τσιγκουνης. Αλλα λογικη με τολμηρο, δεν συνδιαζεται.

Τωρα τι προσπαθεις να αποδειξεις? Οτι εχω δικιο? Γιατι εγω αυτο λεω απο την αρχη, αμα ΜΟΝΟΣ σου μπορεις να διαβασεις, ΔΕΝ χρειαζεται να κανεις δευτερο σχολειο. Ολα εξαρτωνται απο σενα, οχι απο το σχολειο, το φροντ, τα ιδιαιτερα κλπ.

Εσυ δεν ξερεις τι θελω εγω. Εγω σου ειπα προτιμω να δωσω αμεσως τα λεφτα και να περασω εκει που θελω παρα να πληρωνω τα μεσα (φροντ, ιδιαιτερα), το τι καταλαβαινει το μυαλο σου ειναι αλλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Μηχανικων Υπολογιστων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Ναι, και πολιτικών μηχανικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ωραιος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Κι εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μλκιες καταλαβες, θα βγαζε πιο λογικη αμα μου'λεγες πως ειμαι τσιγκουνης. Αλλα λογικη με τολμηρο, δεν συνδιαζεται.

Τωρα τι προσπαθεις να αποδειξεις? Οτι εχω δικιο? Γιατι εγω αυτο λεω απο την αρχη, αμα ΜΟΝΟΣ σου μπορεις να διαβασεις, ΔΕΝ χρειαζεται να κανεις δευτερο σχολειο. Ολα εξαρτωνται απο σενα, οχι απο το σχολειο, το φροντ, τα ιδιαιτερα κλπ.

Εσυ δεν ξερεις τι θελω εγω. Εγω σου ειπα προτιμω να δωσω αμεσως τα λεφτα και να περασω εκει που θελω παρα να πληρωνω τα μεσα (φροντ, ιδιαιτερα), το τι καταλαβαινει το μυαλο σου ειναι αλλο θεμα.


Τότε ρε φίλε πες, άμα διαβάζεις στο σχολείο και τα φροντηστήρια είναι απάτη, εσύ γιατί δεν πας σε ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο και θα πας σε ΙΕΚ του εξωτερικού??????????
Πιστεύω ότι δεν έχεις διαβάσει ποτέ σου να δεις πως είναι και πως θα έπρεπε να είναι το σχολείο!
-----------------------------------------
δε θα κατσω να αναλυσω τις αποψεις μου για μια σχολη.
σε διαβεβαιω οτι ξερω περισσοτερα απο σενα και μη λες χαζομαρες.
αν εσυ ξερεις 1 για την ιατρικη,μπορει να ξερω 100.


Και που ξέρεις τι ξέρω εγώ ή που ξέρεις ποιός είμαι εγώ?
-----------------------------------------
Φιλε προσεξε μην την πατησεις και πεσεις...



:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Τότε ρε φίλε πες, άμα διαβάζεις στο σχολείο και τα φροντηστήρια είναι απάτη, εσύ γιατί δεν πας σε ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο και θα πας σε ΙΕΚ του εξωτερικού??????????
Πιστεύω ότι δεν έχεις διαβάσει ποτέ σου να δεις πως είναι και πως θα έπρεπε να είναι το σχολείο!
Παλι δεν καταλαβαινεις. Δεν εχω σκοπο να παω σε ΙΕΚ, μονο αμα ειναι η τελευταια λυση. Ελληνικο δημοσιο θελω, μονο και μονο λογο τον χρηματων, αφου υπαρχει το δωρεαν γιατι να παω στο ΙΕΚ, μονο αμα δεν υπαρχει αλλη λυση.
Μλκιες πιστευεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Απορω ,πως γινεται να ειστε τόσο σιγουροι οτι αυτος που δεν θα δεχθει εξωτερικη βοηθεια δεν θα τα καταφέρει στις πανελληνιες?Εγω πιστευω οτι οποιος εχει προγραμμα και θεληση και 20000 μόρια γραφει.Απλα θελει μεθοδικο διαβασμα,λυση ασκησεων,παλιων θεματων κτλπ.Και αν εχεις αποριες ρωτα τον καθηγητη σου στο σχολείο.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να σου πει οχι!ΜΗΝ Θεοποιητε τα φροντιστηρια,είναι σαχλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Απορω ,πως γινεται να ειστε τόσο σιγουροι οτι αυτος που δεν θα δεχθει εξωτερικη βοηθεια δεν θα τα καταφέρει στις πανελληνιες?Εγω πιστευω οτι οποιος εχει προγραμμα και θεληση και 20000 μόρια γραφει.Απλα θελει μεθοδικο διαβασμα,λυση ασκησεων,παλιων θεματων κτλπ.Και αν εχεις αποριες ρωτα τον καθηγητη σου στο σχολείο.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να σου πει οχι!ΜΗΝ Θεοποιητε τα φροντιστηρια,είναι σαχλο!
Υπαρχει λογικος ανθρωπος τελικα εδω μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Θελω να πω ,απλα οτι εχει εμφητευτει τοσο εντονα η ιδεα της αναγκαιοτητας του φροντ. στο μυαλο μας που δεν μπορουμε να διακρινουμε το σωστο.Και στο κατω κατω οι αλλες χωρες γιατι δεν εχουν?Θα μου πειτε οτι δεν ειναι τοσο δυσκολα,και ομως ειναι(προσωπικη εμπειρια).Και να μια προταση;αν μεθαυριο εβγενε αποφαση που απαγόρευε τα φροντ.Τι θα καναμε?Αν ειναι τοσο απαραιτητο οπως λετε θα γραφανε ολοι χαλια στην πανελλαδικες.Ειμαι 100% οτι δεν θα γινοταν ετσι στο υποθετικο μου σεναριο.Γιατι αυτος που θελει να γραψει θα γραψει με η χωρις φροντ.Και αυτος που δεν θελει ουτε 1000 ωρες την εβδομαδα δεν τον σωζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top