Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 443)
  • Θαύμα

  • Απάτη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι; γιατί το έχω πραγματικά απορία:D
ας υποθέσουμε ότι υπάρχει ο θεός και ο Υιός του ο Ιησούς, και αυτός ο Θεός δημιούργησε τα πάντα..όλο τον κόσμο, πλανήτες κλπ. και αφού είναι αποδεδειγμένο από την επιστήμη ότι υπάρχουν και σε άλλους πλανήτες μορφές ζωής (κοινώς UFO:D) που ίσως είναι ορισμένοι από αυτούς ανώτερης νοημοσύνης, γίνεται ο Χριστός να πήγε και σε αυτούς να κάνει κήρυγμα; γίνεται να πιστεύουν όλοι σε αυτόν το Θεό; αφού ο Θεός μας δημιούργησε τα πάντα και όχι μόνο τη Γη ,σημαίνει ότι δεν είμαστε οι μόνοι που ο Χριστός έκανε κήρυγμα.. ή μήπως διάλεξε μόνο εμάς;
Αυτά γιατί μου φαίνονται λίγο κουφά;;;;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Εγώ σας λέω και την άλλη περίπτωση. Πείτε ότι αύριο ο Παπανδρέου λεεί ότι σταματάμε να στέλνουμε σαν επίσημο κράτος τζέτ για να μεταφέρουμε με τιμές αρχηγού κράτους την φλόγα...Τι λέτε να γίνει; Η μισή Ελλάδα μαζί με το Άγιον Όρος θα εκστρατεύσουν στην Αθήνα. Ότι έγινε στο LOTR..

Eδώ για έναν ΚωλοΧυτά έχουν επαναστατήσει οι Κερατιώτες... ;)
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο τα λέτε.

Αν βγει ο ΓΑΠ και τους πει το κοστος, τοτε να δεις τι κοσμος θα κατεβει στην Αθηνα... για να διαδηλωσουν εξω απο το σπιτι του αρχιεπισκοπου that is. Μια που ειπα αρχιεπισκοπος... τι μισθο αραγε παιρνει αυτος απο τον ελληνα φορολογουμενο πολιτη; Ποσο κοστιζει η εκκλησια στο κρατος; Ενας παπας, που στην ουσια δεν κανει απολυτως τιποτα, nada, βγαζει πολυ περισσοτερα χρηματα απο εναν εργατη στο γιαπι που ιδρωνει για να βγαλει το ψωμι του.

Αναρωτιεμαι επισης ποιος πληρωνει τα εξοδα μεταφορας του φωτος σε χωρες του εξωτερικου. Τα πληρωνει η εκκλησια αυτα; Δε νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Αναρωτιεμαι επισης ποιος πληρωνει τα εξοδα μεταφορας του φωτος σε χωρες του εξωτερικου. Τα πληρωνει η εκκλησια αυτα; Δε νομιζω.

εσύ αν ήσουν αρχιεπισκόπισσα κάποιας θρησκείας, τι μισθό θα ήθελες να παίρνεις; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coco :D

Νεοφερμένος

Η coco :D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως η πίστη δημιουργεί και είναι θαύμα! Αν κάποιος πιστεύει τα πάντα μπορεί να συμβούν εκεί όπου είναι αδύνατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
εσύ αν ήσουν αρχιεπισκόπισσα κάποιας θρησκείας, τι μισθό θα ήθελες να παίρνεις; :worry:

μπα, έτσι πάει;
Εγώ γιατί νόμιζα ότι κατά τον χριστιανισμό είναι όλοι ίσοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
η ισοτήτα και τα πράσινα κουραφέξαλα είναι για να "χειραγωγούνται" οι μάζες
η φύση του ανθρώπου είναι τόσο ανίσχυρη ώστε να μην μπορεί να μην ανήκει σε κάποιο δόγμα

σε μια οικογένεια υπάρχει ισότητα; σε μια χώρα υπάρχει ισότητα; σε ένα κόμμα υπάρχει ισότητα; σε μια κομματική διαδήλωση υπάρχει ισότητα; στο Πανεπιστήμιο υπάρχει ισότητα; στην καθημερινότητα υπάρχει ισότητα; ...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Αν ημουν αρχιεπισκοπισσα θα προτιμουσα να πληρωνομουν απο τα εσοδα της εκκλησιας και οχι να επιβαρυνω το κρατος και τους φορολογουμενους πολιτες. Γιατι ενας αθεος, μουσουλμανος, ινδουιστης, βουδιστης, κοκ, πρεπει να πληρωνει εναν χριστιανο παπα; Ουτε καν στην πλειοψηφεια των χριστιανων δεν προσφερει κατι αφου οι περισσοτεροι χριστιανοι πηγαινουν εκκλησια μια φορα τον χρονο. Το πιο δικαιο θα ηταν να πληρωνεται με βαση την υπηρεσια που προσφερει, πχ να τον πληρωσω x ευρω την ωρα για τον γαμο μου. Ποιος παπας χτυπαει 8ωρο εργασιας στην εκκλησια; Δεν φτανει το οτι πληρωνονται, ζητανε και επιπλεον χρηματα απο τους πιστους πχ στα νεκροταφεια οταν ο συγγενης του νεκρου θελει να τον "διαβασει" το ψυχοσαββατο.

Η απατη δυστυχως δεν ειναι μονο στο "αγιο" φως. Ειναι παντου μεσα στους κολπους της εκκλησιας. Και οπως λεει και ο Mencken,
A church is a place in which gentlemen who have never been to heaven brag about it to persons who will never get there.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
offtopic παρένθεση:
σε ένα κόμμα υπάρχει ισότητα; σε μια κομματική διαδήλωση υπάρχει ισότητα;

Κόμμα (στίξη): Το κόμμα ή υποστιγμή, όπως αλλιώς λέγεται, είναι σημείο στίξης. Μ' αυτό χωρίζονται ... μπλα μπλα μπλα
Σε μια πρόταση βάζουμε κόμμα:
Για να χωρίσουμε μεταξύ τους όμοιους όρους: π.χ. (Φάγαμε ψωμί, ελιές και ντομάτα)
Για να χωρίσουμε ένα μόριο ή ένα βεβαιωτικό επίρρημα στην αρχή μιας περιόδου π.χ. (Ναι, θα έρθω)
Για να χωρίζουμε την κλητική π.χ. (Έλα, Μαίρη, σε περιμένουμε)
Όταν θέλουμε να χωρίσουμε μια κύρια και μια δευτερεύουσα πρόταση. (Όταν θα πάω στην Αθήνα, θα σου φέρω ένα καινούριο φόρεμα).
Επίσης με κόμμα χωρίζονται οι παρενθετικές προτάσεις: (Πέρασε, όπως μου είπαν, απ' το σπίτι μου, μα εγώ δεν ήμουν εκεί).
Χωρίζουμε και τις προσθετικές αναφορικές προτάσεις, που δεν είναι απαραίτητα συμπληρώματα της πρώτης, π.χ. (Μας είπε για το χωριό τους, που δεν το ξέραμε μέχρι τώρα).

Δεν ξέρω αν το κόμμα (πολιτικό) έχει σχέση με το κόμμα (στίξη) αλλά αφού είναι ακριβώς η ίδια λέξη μάλλον χρησιμοποιήθηκε με παραπλήσια σημασία για πρώτη φορά και χρησιμεύει στο να χωρίζει τους ανθρώπους σε πράσινους, μπλε, κόκκινους κλπ
Τελικά δεν είναι και τόσο "δημοκρατική" η δημοκρατία μας ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
η ισοτήτα και τα πράσινα κουραφέξαλα είναι για να "χειραγωγούνται" οι μάζες
η φύση του ανθρώπου είναι τόσο ανίσχυρη ώστε να μην μπορεί να μην ανήκει σε κάποιο δόγμα

σε μια οικογένεια υπάρχει ισότητα; σε μια χώρα υπάρχει ισότητα; σε ένα κόμμα υπάρχει ισότητα; σε μια κομματική διαδήλωση υπάρχει ισότητα; στο Πανεπιστήμιο υπάρχει ισότητα; στην καθημερινότητα υπάρχει ισότητα; ...:worry:

μην είσαι απόλυτος, σε κάποια πράγματα αν θες να κάνεις κάτι, τότε το κάνεις.
Καλύτερα να το ξανασκέφτεσαι πριν κάνεις γενικεύσεις όσον αφορά τις " αδυναμίες " και τη "φύση" του ανθρώπου.

Κατά τα άλλα συμφωνώ, η εκκλησία τίγκα στην υποκρισία είναι, για αυτό και πιστεύω ότι τέτοια πράγματα δεν θα έπρεπε να περνάνε έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
οι επιστημονες λενε οτι η γη δημιουργηθηκε επειδη τα μορια της υλης υπερνικησαν κατα εναν περιεργο τροπο τα μορια της αντιυλης.Το θεμα ομως ειναι οτι για να υπαρχουν συνθηκες ζωης εκατομμυρια αλλα πραγματα συνεβησαν στο συμπαν.Αρα απο αυτη την αποψη μου φαινεται πιο πιθανο να δημιουργηθηκαμε απο τον θεο παρα απο δισεκατομμυρια αλλες συμπτωσεις...

Sorry,but no.Η επικράτηση της ύλης,έναντι της αντιύλης,είναι φαινόμενο fully explained χρόνια τώρα.Αν σ'ενδιαφέρει,διάβασε το "A brief history of time",του Stephen Hawking,όπου εκλαϊκεύει την εξήγηση.Επίσης,μην ξεχνάς και την ανθρωπική αρχή.

και αφού είναι αποδεδειγμένο από την επιστήμη ότι υπάρχουν και σε άλλους πλανήτες μορφές ζωής (κοινώς UFO:D)

Δεν είναι αποδεδείγμενο.Ούτε ένα στοιχείο δεν υπάρχει.

σε μια οικογένεια υπάρχει ισότητα; σε μια χώρα υπάρχει ισότητα; σε ένα κόμμα υπάρχει ισότητα; σε μια κομματική διαδήλωση υπάρχει ισότητα; στο Πανεπιστήμιο υπάρχει ισότητα; στην καθημερινότητα υπάρχει ισότητα; ...:worry:

Βιολογικά,υπάρχει ισότητα?

Ναι.

The end.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Πραγματικά δεν έχετε με τι να ασχοληθείτε; Η πίστη του κάθε ανθρώπου είναι προσωπικό του θέμα και έχει κάθε δικαίωμα να πιστεύει είτε σε θαύματα είτε σε τρικ είτε σε οτιδήποτε άλλο του δίνει πνευματική ικανοποίηση. Επίσης, μην μπλέκετε την Εκκλησία με την πίστη και μην βλέπετε μόνο τα αρνητικά. Το να λέτε πόσα παίρνουν οι παπάδες ή πόσα σκάμε για να ταξιδεύει το Άγιο Φως είναι τελείως γελοίο. Αν σας αγγίζει τόσο πια η κρίση καθίστε σπιτάκι και κόψτε και τα adsl και τα πολλά mbps, κοστίζουν και καίτε και ρεύμα πού το πάτε αυτό; Ούτε θρησκόληπτος είμαι ούτε φανατικά πιστός αλλά κάποια πράγματα δεν γίνονται να ισοπεδώνονται έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το να λέτε πόσα παίρνουν οι παπάδες ή πόσα σκάμε για να ταξιδεύει το Άγιο Φως είναι τελείως γελοίο.
Το ίδιο γελοίο είναι και το ποσό που παίρνουν οι παπάδες. Όσο για την μεταφορά δεν θα πω τίποτα παρά μόνο πως έχουμε οικονομική κρίση.
Αν σας αγγίζει τόσο πια η κρίση καθίστε σπιτάκι και κόψτε και τα adsl και τα πολλά mbps, κοστίζουν και καίτε και ρεύμα πού το πάτε αυτό;
τώρα το εξόντωσες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Το tv4e.gr θα δείξει την την τελετή αφής αγίου φωτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Το ίδιο γελοίο είναι και το ποσό που παίρνουν οι παπάδες. Όσο για την μεταφορά δεν θα πω τίποτα παρά μόνο πως έχουμε οικονομική κρίση.

γιατί αγορίνα μου τι πάει να πει, έχουμε οικονομική κρίση και αυτομάτως διαγράφουμε τα ήθη, τα έθιμα και τις παραδόσεις του λαού μας; στην μεταφορά του Αγίου Φωτός δημιουργήθηκε το οικονομικό πρόβλημα της χώρας; και γιατί το εξόντωσα; έχεις τσάμπα ίντερνετ και ρεύμα; αυτά δεν κοστίζουν; όχι δεν σου κοστίζουν τίποτα εσένα γιατί στα πληρώνει η μαμά και ο μπαμπάς. απλό παράδειγμα είναι για να καταλάβεις ότι έχουμε χάσει την μπάλα, το μέτρο και κατηγορούμε ό,τι μας καπνίσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
γιατί αγορίνα μου τι πάει να πει, έχουμε οικονομική κρίση και αυτομάτως διαγράφουμε τα ήθη, τα έθιμα και τις παραδόσεις του λαού μας; στην μεταφορά του Αγίου Φωτός δημιουργήθηκε το οικονομικό πρόβλημα της χώρας; και γιατί το εξόντωσα; έχεις τσάμπα ίντερνετ και ρεύμα; αυτά δεν κοστίζουν; όχι δεν σου κοστίζουν τίποτα εσένα γιατί στα πληρώνει η μαμά και ο μπαμπάς. απλό παράδειγμα είναι για να καταλάβεις ότι έχουμε χάσει την μπάλα, το μέτρο και κατηγορούμε ό,τι μας καπνίσει!

η διαφορά είναι ότι το adsl το πληρώνεις και το χρησιμοποιείς, ο ιερέας και όλες οι μ* τις εκκλησίας δεν χρησιμεύουν σε εκείνους που δεν πιστεύουν και δεν παν στην εκκλησία.;)
το έχουμε ξαναπεί , ας λειτουργήσει η εκκλησία ανεξάρτητα απο το κράτος..και θα ζήσετε εσείς καλά και εμείς καλύτερα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Για παράδειγμα το έδωσα το adsl! Είναι τελείως γελοίο να συνδέεις την οικονομική κρίση με την πτήση για το Άγιο Φως. Το εμείς και το εσείς δεν το κατάλαβα βασικά. Μας έχεις χωρίσει σε κατηγορίες; Για εξήγησε μου πού ανήκω γιατί μάλλον με παρεξήγησες...

, ο ιερέας και όλες οι μ* τις εκκλησίας δεν χρησιμεύουν σε εκείνους που δεν πιστεύουν και δεν παν στην εκκλησία.;)

Τα δημόσια σχολεία δεν χρησιμεύουν σε αυτούς που πάνε σε ιδιωτικά, να σταματήσει το κράτος να τα χρηματοδοτεί; (έχουμε και κρίση μην ξεχνάμε). Δεν είναι λογική αυτή, επειδή εσένα δεν σου χρησιμεύει κάτι δεν μπορείς να ζητάς να καταργηθεί για το σύνολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Τελικά τι έγινε??? έγινε το θαύμα??????? βγήκε η αγία φωτιά απο τον βράχο???????? η μήπως είχε κανονίσει τίποτα άλλο ο Θεός για σήμερα και δεν μπόρεσε να κάνει τα μαγικά του???????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Για παράδειγμα το έδωσα το adsl! Είναι τελείως γελοίο να συνδέεις την οικονομική κρίση με την πτήση για το Άγιο Φως. Το εμείς και το εσείς δεν το κατάλαβα βασικά. Μας έχεις χωρίσει σε κατηγορίες; Για εξήγησε μου πού ανήκω γιατί μάλλον με παρεξήγησες...
νομίζω είναι αρκετά προφανές αλλά τέλος πάντων.1η :αυτοί που πάνε στην εκκλησία και 2η:αυτοί που δεν πάνε.
Τα δημόσια σχολεία δεν χρησιμεύουν σε αυτούς που πάνε σε ιδιωτικά, να σταματήσει το κράτος να τα χρηματοδοτεί; (έχουμε και κρίση μην ξεχνάμε). Δεν είναι λογική αυτή, επειδή εσένα δεν σου χρησιμεύει κάτι δεν μπορείς να ζητάς να καταργηθεί για το σύνολο.
καμία απολύτως σχέση , αυτοί που πάνε στα ιδιωτικά είναι επιλογή τους και θα μπορούσαν κάλλιστα να πάνε στα δημόσια.Μην μου πεις και αυτοί που δεν πάνε στην εκκλησία θα μπορούσαν να πάνε. Εδώ έχουμε να κάνουμε με θρησκεία , κάτι το οποίο είναι αρκετά ευαίσθητο για τον καθένα.
...
για το δεύτερο θα σου απαντήσω αύριο γιατί δεν έχω χρόνο τώρα , πρέπει να φύγω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
νομίζω είναι αρκετά προφανές αλλά τέλος πάντων.1η :αυτοί που πάνε στην εκκλησία και 2η:αυτοί που δεν πάνε.
και αυτοί που πιστεύουν στο Θεό αλλά δεν πηγαίνουν εκκλησία;;
Υπάρχουν άτομα που μισούν τους παπάδες με τόσα που κάνουν ( κατάχρηση χρημάτων, παρενόχληση σε παιδιά -και με ειδικές ανάγκες-) και γι αυτό αποφεύγουν την εκκλησία..πως θα μιλήσει ένας για τον λόγο του Θεού ενώ έχει κάνει τόσες αμαρτίες ..και δε μιλάω για αμαρτίες τύπου: έπρεπε να νηστέψω, και έφαγα κρέας.....
δηλαδή και να θες να αγιάσεις δεν μπορείς.:D

η γνώμη μου είναι πως δεν φταίει τόσο ο Χριστιανισμός αυτός καθ'αυτόν, που όλο και περισσότεροι απομακρύνονται αλλά η διαφθορά που υπάρχει από τα όργανα που -και καλά- τον υπηρετούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top