Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών vs Φυσικής Πατρών

Σε ποια σχολή συμβουλεύετε τον xalkias να πάει;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Η.Μ.Τ.Υ.

  • Φυσικό

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μα τωρα σαν ανηλικος φερεσαι...δεν μπορω να συνεχισω την κουβεντα αυτη με συγχωρεις..δεν εχω να προσθεσω αλλωστε τιποτα αλλο...εξαλλου εχει βγει και εκτος νηματος η συζητηση..

να σαι καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
μα τωρα σαν ανηλικος φερεσαι...δεν μπορω να συνεχισω την κουβεντα αυτη με συγχωρεις..δεν εχω να προσθεσω αλλωστε τιποτα αλλο...εξαλλου εχει βγει και εκτος νηματος η συζητηση..

να σαι καλα

20 χρονών σε 2 μήνες προφανώς και είμαι ανήλικος
. 'Ατομα σαν και εσένα που δεν παίρνουν από λόγια με 2 τρόπους αντιμετωπίζονται αλλά δεν είναι της παρούσης και όσο για το νόημα της συζήτησης έχει παρεκτραπεί έτσι και αλλιώς εξ αρχής. Δες τον τίτλο του τόπικ και δες αυτά που εσύ ξεκίνησες να γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
δεν παιρνουν απο λογια; μα τι λες!ακους τι λες; στο πεδιο των επιχειρηματων συνδιαλεγομαστε,οχι σε επιπεδο καφριλας...

το μοναδικο μου λαθος ειναι αυτο ακριβως που ξεκινησα αυτην την κουβεντα(μια κουβεντα για αλλο νημα,η οποια παντως αρχικα οπως μπορει να δει και καποιος ξεκινησε απο αλλο μελος στην τεταρτη σελιδα)..συμφωνω...και μαλλον ετερο λαθος που την συνεχισες και μαλιστα σε αυτον τον τονο!

ας μπει μια τελεια,αρκετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

daenerystargary

Νεοφερμένος

Η daenerystargary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας ! Δεν γνωρίζω αν έχει κάνει κανείς παρόμοια συζήτηση απλά θέλω βοήθεια.
Είμαι μαθήτρια Γ' λυκείου τεχνολογικής κατεύθυνσης και μου αρέσει πάρα πολύ η φυσική για αυτό τον λογο αποφασισα να παω ειτε Φυσικο [ΑΠΘ] ειτε Πολυτεχνειο γα ΗΜΜΥ [ΑΠΘ], δεν ξερω αν μετραει τι βγαζω αλλα βγαζω πανω απο 18 τετραμηνα/εξετασεις/γραπτα και φροντιστηριο.
Θελω να μαθω την διαφορα της φυσικης στις 2 αυτες σχολες και επαγγελματικη αποκατασταση ειτε εδω ειτε εξωτερικο.
Το θεμα ειναι οτι μου αρεσουν και οι δυο σχολες αλλα προτιμω το Φυσικο γιατι εχω πολλες επιλογες εκει [Αστρονομια/Πυρηνική κλπ] απλα το ΗΜΜΥ εχει αμεση επαγγελματικη αποκατασταση και λογω κρισης δεν εχω χρηματα να ζω πολλα χρονια σπουδαζοντας χωρις δουλεια!
Και προσπαθω να ζυγισω τις επιλογες μου, εχοντας τον φυσικο μου να λεει να διαλεξω αυτο που μου αρεσει και τους γονεις μου οτι χρειαζεται αποκατασταση αυτες μερες [χρονια που θα ερθουν] και ειμαι σε δίλημμα. Εγω θα διαβασω οσο πιο πολυ μπορω και θα γραψω οσο καλυτερα μπορω για να εχω επιλογη στο Μηχανογραφικο αλλα θα ηθελα βοηθεια και θα ηθελα να εχω ενα συγκεκριμενο στοχο. Επιπλεον ειναι ο βαθμος δυσκολιας των σχολων αυτων..
Αν ειναι καποιος φυσικος/μηχανικος ειτε οτιδηποτε αλλο και μπορει να με συμβουλεψει, ευχαριστω πολυ!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αληθεια απο φυσικο τι μπορεις να κανεις??Nα θυμασαι οτι εχεις και την επιλογη να αλλαξεις μετα σχολη εαν το μετανιωσεις σε αυτην που πηγες!!Δηλαδη δεν ειναι και αποφαση ζωης ;)Η δουλεια πλεον στο επαγγελμα που σπουδασες ειναι σχετικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,682 μηνύματα.
από το Φυσικό μπορείς να ασχοληθείς αργότερα με τους χώρους της Αστρονοµίας, Πυρηνικής Φυσικής- Φυσική Στοιχειωδών Σωµατιδίων, Θεωρητικής φυσικής, Φυσικής Στερεάς κατάστασης, Φυσικής Υλικών Τεχνολογίας , Ηλεκτρονικής και τηλεπικοινωνίες Φυσικής Ατµόσφαιρας και Περιβάλλοντος, Εφαρµοσµένης φυσικής, Υπολογιστικής φυσικής, Ιατρικής φυσικής. Ακόμη μπορείς να εξειδικευτείς πάνω σε βιολογικά φαινόμενα,στη Γεωλογία- Γεωγραφία,σε Μαθήµατα διδακτικής( να ναι καλά η εκπαίδευση χιχι!), στη Βιοϊατρική Τεχνολογία, σε ∆ιαγνωστικές-Απεικονιστικές µεθόδους,στη µετεωρολογία (εμένα μου αρέσει πολύ), ∆οσιµετρία και#
ραδιοπροστασία, Οπτικές και φασµατοσκοπικές µεθόδους µελέτης μέχρι και πάνω στη συντήρηση έργων τέχνης. Αυτά εν ολίγοις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά με ποια λογική το Τμήμα ΗΜΜΥ ΑΠΘ για σπουδές Φυσικής; Πάμε καλά; :P Δεν νομίζω ότι το επιχείρημα «ηδονίζομαι με τη Φυσική του Λυκείου και θέλω να σπουδάσω Φυσική» είναι επαρκές για να αντέξει κάποιος σε ένα Τμήμα Φυσικής. Όπως και το Τμήμα ΗΜΜΥ έτσι και το Φυσικό έχουν δυσκολία και δεν κάνουν για τον καθένα. Δείτε λιγάκι στο εξωτερικό, εκεί δεν σπουδάζουν ότι να 'ναι, κουτσοί-στραβοί επειδή πάει και ο φίλος της γκόμενας.

Stavri_ αναφέρσου λιγάκι σε ρεαλιστικές δυνατότητες ενός πτυχιούχου Φυσικής και όχι στα "ταλέντα" του Τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Συμφωνω μαζι σου nPd αλλα ειναι δικαιωμα της να δοκιμασει ακομα και της 2 σχολες εαν θεληση.
Stravi,δηλαδη εχει αρκετα πραγματα να ασχολιθεις πανω στο φυσικο εδω περα εχουμε μαθει πως η σχολες μαθηματικο και φυσικο =καθηγητιλικη :P
Για εφαρμοσμενη φυσικη τι ξερουμε;;Βασικα για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα.Εαν δεν υπαρχει καποιο θεμα θα ανοιξω ενα εαν θες γραψε απο εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Το "καθηγητιλίκι" για ποιο λόγο στο ischool αντιμετωπίζεται με σνομπισμό; Βλέπω μεγάλη ιδέα έχετε για τον εαυτό σας. :P Αν σας τρέχουν τα χιλιάρικα από τα μπατζάκια πάω πάσο.

Η Εφαρμοσμένη Φυσική αγγίζει τομείς όπως Μετεωρολογία-Ατμοσφαιρική Φυσική, Ηλεκτρονική, Γεωφυσική, Φωτονική, Φυσική Υλικών, Βιοφυσική, ...κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Το λεω επειδη ενω εχει τοσους κλαδους η φυσικη οπως μαλλον και τα μαθηματικα και εμεις το εχουμε μονο ως καθηγητης απο τον μεσαιωνα για αυτο.Δεν υποτιμαω τον καθηγητη φυσικης σαν επαγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Σ' αυτό δεν φταίει το Τμήμα και ούτε οι πτυχιούχοι αλλά το υπάρχον νομικό πλαίσιο στην Ελληνική αγορά εργασίας. Δες πόσοι άλλοι σε συναφείς κλάδους μπορούν να ασκήσουν ειδικότητες που έχουν σχέση με τη Φυσική αλλά και τη ζήτηση υπάρχει για τέτοιες ειδικότητες. Εδώ αξίζει να δούμε πόσο πρόχειρα το Ελληνικό κράτος ιδρύει Τμήματα μόνο και μόνο να απασχολεί καθηγητές Πανεπιστημίου και για πελατειακές νοοτροπίες με την τοπική καταναλωτική αγορά. Τώρα αν έχουμε Μηχανικούς Υλικών και Φυσικούς ασκούντες την Επιστήμη Υλικών βρείτε ποιος φταίει γι' αυτό. Πάντως οι πτυχιούχοι δεν φταίνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο φυσικο δεν υπαρχει χορος για μετριους και αξιοπρεπεις. Ειτε θα εισαι μεσα στους 5 καλυτερους και μετα θα καταφερεις να βρεις καλη δουλεια ή να ασχοληθεις με ακαδημαικη καριερα, είτε θα κανεις ιδιαιτερα για πενταροδεκαρες. Γι΄αυτο το λογο πρεπει να εισαι προετοιμασμενη να θυσιασεις αλλα πραγματα με στοχο την ακαδημαικη σου επιτυχια.

Υπερβαλλω καπως, αλλα καταλαβαινεις τι θελω να πω. Και οι 2 σχολες ειναι εξισου δυσκολες και δεν αξιζουν να κατσεις αν δε τη βρισκεις σοβαρα με το αντικειμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ΗΜΜΥ δεν μου αρεσει καθολου ως αντικειμενο σπουδων...το φυσικο ειναι μηνας του μελιτος
αλλα σιγουρα δεν ειναι για ολους...ισχυει πως για να κανεις ολα αυτα τα ωραια πραγματα,ερευνες και ιστοριες πρεπει να εισαι κορυφη

η θεωρητικη φυσικη ειναι η μεγαλυτερη κατακτηση του ανθρωπου,αλλα και η δυσκολοτερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Σε απλά Ελληνικά σ' αυτά που λέει ο Κομνηνός και ο Fast,

να παίζεις πολλά Θεωρητικά Πανεπιστημιακά Μαθηματικά στα δάκτυλα...διότι όσο προχωράει κανείς ερευνητικά στη Φυσική, χρειάζεται πολλά Μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,682 μηνύματα.
Stavri_ αναφέρσου λιγάκι σε ρεαλιστικές δυνατότητες ενός πτυχιούχου Φυσικής και όχι στα "ταλέντα" του Τμήματος.

Κοίτα, πιστεύω πως δε χρειάζεται να είσαι διάνοια για να επιτύχεις σε οποιονδήποτε τομέα. Θέληση χρειάζεται, προσήλωση, διάβασμα, πρόγραμμα, ενδιαφέρον για το αντικείμενό σου. Βέβαια, εξαρτάται από το τι ορίζει ο καθένας ως επιτυχία. Άλλος μπορεί να θεωρεί επιτυχία (φυσιολογικά) να εργαστεί με αξιοπρέπεια και πάθος πάνω στο αντικείμενό του κερδίζοντας παράλληλα και τα προς το ζην+, και άλλοι να την ταυτίζουν με μία διευθυντική θέση στη ΝΑSΑ. Οπότε πρέπει να έχεις και κάποια πλαφόν και κάποιο ταβάνι.

Αλλά αφού επιμένεις,( :P ) ρεαλιστικές δυνατότητες στην Ελλάδα, είναι (αφού πάρεις πτυχίο, κάνεις μεταπτυχιακό) να εργασθείς από απλός καθηγητής έως λέκτορας + , ή να εργασθείς σε κάποια εταιρεία ως υπάλληλος σε ανάλογο αντικείμενο, με προοπτικές σε φυσιολογικά επίπεδα, ανέλιξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daenerystargary

Νεοφερμένος

Η daenerystargary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
βασικα σκοπευω να θυσιασω πολλα αν μπω στο Φυσικο γιατι πραγματικα μου αρεσει και δεν σκεφτομαι να μεινω Ελλαδα γιατι δεν εχω σκοπο να μπω στην εκπαιδευση
ευχαριστω που απαντησατε:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Οτι σ αρεσει η φυσικη ειναι δεδομενο λοιπον. Με τι θα θελες να ασχοληθεις? Εννοω με τι θα ταν η ζωη σου γεματη? πχ ερευνα σε καποιο θεμα της φυσικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Γιατί σ' αυτό το φόρουμ υπάρχει τόση απαξίωση για την Διδακτική και την Εκπαίδευση; :hmm: Σεβαστή η όποια επιλογή αλλά τουλάχιστον μην υπερβάλλετε.

Πραγματικά ορισμένοι πρέπει να ζουν σε παράλληλο σύμπαν. Δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει έρευνα στη Φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
βασικα σκοπευω να θυσιασω πολλα αν μπω στο Φυσικο γιατι πραγματικα μου αρεσει και δεν σκεφτομαι να μεινω Ελλαδα γιατι δεν εχω σκοπο να μπω στην εκπαιδευση
ευχαριστω που απαντησατε:]

To φυσικο παντως απεφυγε το παση θυσια. Αν θελεις λεπτομερειες να το συζητησουμε, αλλα γενικα θα σου λεγα μακρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
To φυσικο παντως απεφυγε το παση θυσια. Αν θελεις λεπτομερειες να το συζητησουμε, αλλα γενικα θα σου λεγα μακρια.

Να ρωτήσω εγώ λοιπόν,γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top